» »

Obnovljivi viri energije

Obnovljivi viri energije

Azrael ::

Mislim, da grunt hoče povedati, da bi se nek del energije, ki se jo rabi za ločevanje vode in bio goriva s primerno opremo dalo dobiti nazaj.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Grey ::

Mislim, da je tole ultimativna čista energija. Naj poudarim, da ne gre za perpetuum mobile, čeprav izgleda tako. Stvar sicer laufa zaradi neke čudne interakcije magnetnih polj, se pa čez zelo dolgo časa(15, 20 let) ustavi zaradi demagnetizacije komponent. Pravijo, da bodo čez 2-5 let začeli prodajati 15kW modele za kar malo zasoljeno ceno. Sčasoma pa za tako, da bo dostopno skoraj vsem. To je res noro in upam, da jim to uspe čimprej spraviti na tržišče.

SEG demonstracija 1
SEG demonstracija 2

Še link do novice

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

jozek ::

glede na zvok ki ga ustvarja ima znatne izgube. poleg tega bi morala zadeva biti v vakumu, da se odstrani upor zraka..
Noja, lepo bi bilo, samo dvomim...
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

gregs ::

meni je pa tole jasno že dolgo časa :)

Grey ::

jozek:
To je samo model za proučevanje zakonitosti te naprave. Prava full-scale naprava ima več obročov in se tile valjčki ne dotikajo niti tal niti obročev okoli katerih se vrtijo. Zvok nastaja zato, ker gre za izvedbo s samo centralnim delom brez zunanjih obročev in valjev (valj/čki se drsajo po centralnem delu).

A. Smith ::

Če je tukaj v ozadju spet ideja, da je izkoristek naprave večji, kot vložek energije vanjo, potem ne boš prepričal veliko ljudi (vsaj na tem forumu ne).

Delovanja naprave ni mogoče analizirati (tista kvazi-razlaga na linku valda ni vredna pi*kinega dima), saj avtorji še niso dobili patenta. Kar je spet čudno, ker obstaja stvar že od leta '68.

In nazadnje, kar sem videl na posnetkih, ne pove ničesar. Podobno stvar si lahko ogledaš v laboratorijih fakultete za elektrotehniko; iz asinhronskega stroja so vzeli rotor, not je pa nekdo zagnal železno kroglico ki je dobila obrate...
Skratka do sedaj še nič novega. Nikjer nismo videli kakršnaga koli GENERIRANJA el. energije, niti ni bilo pojasnjeno od kod le-ta prihaja, ter kaj si o tem mislijo fizikalni zakoni.

Imamo torej kup obljub, pa ničesar narejenega. Jaz jim že ne bi dal sredstev za razvoj.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Thomas ::

Karkoli zgleda neverjetno, ne verjemi prej, dokler tistega ne vzameš v svoje roke in preveriš delovanja!

Če tega nisi sposoben, niti če bi se do zadevščine prikopal, pač sploh in nikakor ne moreš tozadevno razsojati.

Velja tudi obratno. Kdor trdi, da lahko hodi 20 cm nad tlemi, naj to pripoveduje občinstvu, ki ga lahko gleda in naj zakoraka mednje!

Sicer imamo preveč lerlaufa vsi skupaj, s hodilci po zraku vred.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Grey ::

A. Smith:
Saj veš, da obstajajo različni energetski lobiji ane (denar tu igra zelo pomembno vlogo)? Le zakaj je Tesla izgubil denarno podporo in le zakaj je temu profesorju konec šestdesetih bajta zgorela, načrti izginili in bile naprave uničene. Le zakaj...
Jaz močno verjamem, da bo SEG projekt zaživel čez nekaj let, ampak kot ponavadi, vera ne pomeni ničesar. V vsaki hiši taka napravica, v avtomobilih, letalih,...lepa prihodnost. Saj sem rekel. Fuzija bo umrla še preden se bo začela.

A. Smith ::

Hja, tesla je izgubil finančno podporo. Energetski lobiji obstajajo. In nič nimam proti temu možakarju, pa vendar obstajajo trije različni scenariji, po katerih bi izgubil hišo:
1)Prav imaš. Zlobni energetski lobiji so tipu zažgali bajto.
2)Bajta je zgorela, ker so se vnele saje v dimniku/pohištvo ob kaminu/izpustil plin/itd...
3)Možakar je izvedel en velikanski hoax ter ljudem pobral shitload denarja. Ker so ga investitorji iskali, je uprizoril lastno smrt in izginil neznano kam. Toliko o teorijah zarot:)

Lej, Grey. Tole, kar bom napisal, ni bilo prvič na tem forumu.

Ali poznaš kakršnokoli obliko čiste zastonj energije? Jaz jo. Hidroelektrarne. In ne boš verjel,
- tudi od tam prihajajo položnice
- niso rešile pomanjkanja energije (pa jih je kot bi jih naklel, pa nobena ne stane 32000$, čeprav poznam veliko folka, ki imajo lastne po nekaj 10kW)
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Luka Percic ::

Le zakaj je Tesla izgubil denarno podporo in le zakaj je temu profesorju konec šestdesetih bajta zgorela, načrti izginili in bile naprave uničene. Le zakaj...


Jah, zato, ker mu drugače niti ti nebi verjel.
Nihče skratka.

Če pa misliš da naftni lobiji spreminjajo poučevanje fizike in si sami izmišljujejo zakone, ponarejajo poizskuse, pišejo učbenike,...
Pa si fajn zabredu, po tamalem.

Grey ::

Luka Veliki:
Ne pišejo fizikalnih zakonov. Verjamem pa, da tako tehnologijo poskušajo utišati in izbrisati vsaj dokler ne ugotovijo, kako bi črpali denar iz take tehnologije.

A.Smith:
Kako kup obljub in nič narejenega? Človek je imel že konec šestdesetih demonstracije te naprave, ampak kot sem rekel...od projekta ni preživelo nič. Sedaj pa spet hoče to prinesti na plano. In s pomočjo interneta mu bo tudi uspelo. Najprej je treba povedati čimveč ljudem, da to obstaja, prikazat filmčke, mogoče objavit načrte, da stvar ne bo spet kam poniknila.
Saj to ni niti zastonj energija niti perpetuum mobile, ampak nov način izkoriščanja magnetnih polj. Kaj pa bi ti naredil z napravo, ki bi delovala, ampak ne bi vedel točno kako deluje, ker nismo še našli neke povezave med temi pojavi? Bi rekel, da ne obstaja (čeprav jo imaš pred očmi), ker je ne znaš definirati ali bi si začel razbijati glavo in poskušal ugotoviti, za kaj gre?
Hidroelektrarne niso čista oblika energije, ker gre za poseganje v naravo. IN to grobo. S temi elektrarnami se spreminja lokalno podnebje, to pa ni gut. Edina do sedaj za moje pojme čista oblika pridobivanja električne energije je jedrska.

A. Smith ::

Kup obljub in nič narejenega. Človek je imel že konec šestdesetih demonstracije te naprave, ampak jasno, ni delovala. Sedaj pa spet hoče ponoviti natego. In s pomočjo interneta mu bo tudi uspelo. Najprej je treba povedati čimveč ljudem, da to obstaja, prikazat filmčke, mogoče objavit načrte, in odpreti račun za prispevke.
Izkorišča magnetna polja? Whatever. Od kje mu energija? Nisem še slišal, da bi nekdo iznašel napravo, ki bi delovala, ampak ne bi vedel točno kako deluje, ker nismo še našli neke povezave med temi pojavi. Bi rekel, da tak primer ne obstaja (in da ga ne bomo nikoli videli).

Vsi do sedaj znani stroji (generatorji) pretvarjajo energijo iz ene oblike v drugo. Iz katere oblike jo pretvarja ta stroj?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

gruntfürmich ::

poglej gray, ti ljudje tu gor so bolj konvencionalni, tako da se nima smisla z njimi prepirat.
glede te naprave: se strinjam da je v magnetih shranjena energija, vendar sem tudi jaz zelo skeptičen glede te naprave, da je ni nobeden prej naredil ali pozneje, če je tako čudovita. lahko da je toliko energije tam not, da se res da energijo izvažat, ampak preden tega ne bodo naredili, tudi jaz temu ne bi verjel. lahko da pa je samo energije za lastno premikanje, lahko da pa je to ena prevara. tudi tako kot gleda tomas ne moreš vedet o stvari: se na lastne oči prepričati, ker za koliko od delujočih stvari pa smo se sami prepričali da res dela? lahko ti tudi drugi potrdijo delovanje te stvari.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

A. Smith ::

>>>se strinjam da je v magnetih shranjena energija

V magnetu je shranjena energija, če jo vanj shraniš z magnetenjem. To magnetenje tudi nima 100% izkoristka. In ko bi to energijo izkoriščali, spet ne bi imeli 100% izkoristka.

Edit: popravil, ker je bil popravljen odgovor nad mano...
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

gruntfürmich ::

ok, sem popravil laiki v konvencionalni
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

zakaj mi o teh magnetih v tej temi? admin?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gzibret ::

Glede teh magnetov - me prav zanima, kje ima tisti profesor skrito baterijo, ki poganja male stvarce okoli :D

Tale grey-ev link in novica nista kredibilen vir. Moti me predvsem tole:

> ...unless some of the UFO and other odd sightings incorporate the government-stolen technology...
> The secret to building the device is known only to three people...

In še zadnja cvetka:

> In the 1960's Professor John Searl was building free-energy electricity generators that doubled as flying saucers, but was thrown in jail on the charge that he was stealing electricity from the grid.

LOL, ROFL.....

No, u glavnem, če se kdo hoče pogovarjat o tej napravici, naj odpre novo temo v loži. Ne paše semle.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

gruntfürmich ::

še en vir bioenergije, mislim da je to vir olja. link pa je iz tega članka, če ga slučajno niste pogledali. zelo zelo izdaten vir.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

fredie ::

Tukaj je konkretni stirlingov motor z el močjo 2x1,5kW za uporabo v hišah. Deluje odlično.
Konkretni stirlingov motor
Lp Fredi

jozek ::

Če se bi tole dejansko dobilo bi si ga jaz takoj namonteral v dimnik. Sploh če se "povrne v 3 letih". No pa tudi drugače sem tak entuziast da bi to naredil. Ampak...
Koliko pa stane in kje se dobi?
However, despite the enthusiasm of all parties, budget cuts in Oxfordshire led to the cancellation of the project.
A ti pomeni da se ne dobi?
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

gruntfürmich ::

je res da so naravovarstveniki preprečili graditev vetrnih elektrarn na volovjem rebru??
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Grey ::

gruntfurmich:
Sicer ne vem, ampak če so, svaka jim čast. Ne potrebujemo nekih lopat vsepovsod po državi. Še en blok jerdske naj naredijo pa bo.

jozek ::

Pa bomo tudi v sloveniji dobili proizvodnjo sončnih celic (no vsaj silicijevih rezin).
sedaj pa pejte pogledat tja na števec elektrike koliko energije se za to proizvodnjo porabi glede na njihovo proizvodnjo sposobnot
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

gruntfürmich ::

hehe, ''solarni silicij''. to je verjetno nova vrsta silicija^^
500MW: 10×več jaz proizvedem toplote kot pa oni s temi celicami elektrike. adijo pamet
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

WarpedGone ::

Tole je istga ranga kot tisto, da bomo pri nas delal trde diske kapacitete 800MB, ko bli na trgu diski par giga.
Sončne celice iz silicijevih rezin so passe: nanosolar
Zbogom in hvala za vse ribe

MPM ::

kaj pa razne elektrolize vode v HHO z malo energije in podobno? Enkrat sm bral o Joe Cell pa Stan Meyer in njegovemu avtu na vodo.
Sam sicer zaupam vsem zakonom fizike kar se tiče energije, ob enem pa tudi verjamem Tesli, o neomejeni energiji ki nas obdaja. Potrebno je "le" imeti napravo, katera zna pretvoriti tisto energijo v nam poznano električno energijo.
Tesla naj bi imel delujočo napravo že leta 1931, nekaj let pred smrtjo, ko sta se z nečakom peljala s prirejenim avtom kateri je črpal energijo iz "black box"
pa sej, podobnih njemu je bilo kar nekaj, npr. Floyd Sweet s svojim Sweet VTA itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MPM ()

gruntfürmich ::

voda razpade v h in o tudi ob stresanju ob dodatku aditivov.
energije pa je itq preveč okoli nas, samo zaenkrat je še vse ne znamo in tudi ne dovolj učinkovito uporabiti, zato pa rabimo razne čiste alternative
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jest10 ::

Tesla naj bi imel delujočo napravo že leta 1931, nekaj let pred smrtjo, ko sta se z nečakom peljala s prirejenim avtom kateri je črpal energijo iz "black box"


Prosim pozabi na te neumnosti! Tesla ni imel ničesar takega...

Azrael ::

Ne, nič takega ni imel, razen obljub in čudaških zamisli, ki jih imajo danes nekateri za suho zlato. Po letu 1920 je z njegovim umom šlo samo še strmo navzdol, žal.

Seznam 136. patentov Nikole Tesle.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Thomas ::

> voda razpade v h in o tudi ob stresanju ob dodatku aditivov

Jasno. Ampak konzumacija energije ob proizvodnji teh aditivov - naprimer litija - je pa dosti večja, kot potem lahko energije iz izgorevanja tako pridobljenega vodika dobiš.

Dejmo se mau u roke vzet.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

jasno tomas, da to ni učinkovito, kar sem rekel. samo omenil sem zraven MPM-a, ko je govoril o elektroliz.
azrael in jest: tesla je bil genij, veliko večji kot einstein. tko da smo si na jasnem. ni bil nobeden čudak. in tale tvoj edison, ki ga vlačiš po vsakem postu, tesli niti do gležnjev ne seže po umu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Thomas ::

> tesla je bil genij, veliko večji kot einstein

Ne. Bil je velik izumitelj, vsekakor, vendar v poznejših letih se mu je pomračil um. Da bi pa on bil kalibra Einstein ... pa niti slučajno ne drži.

Face it!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

KandazaR ::

Teh dveh nemoremo primerjati. Delovala sta na čisto drugih področjih. Se pa vseeno veliko (mogoče celo preveč) bolj povdarja (propagira) Einsteina kot pa ostale znanstvenike.

MPM ::

točno tako Einstein je samo bolj propagiran, o Tesli se pa malo ve. Zdej kaj je imel in kaj ne je težko rečt ker ne mene ne koga drugega ni bilo tam.
Je pa res da so vsi veliki izumi bili najprej bedarija za raznorazne "znastvenike"

Thomas ::

Dejmo si mau realizma primešat v opoje, ki jih uživamo za pleasure!

Tesla NI bil znanstvenik. Tesla je bil tehnološki izumitelj. Tesla ni odkril nobenega naravnega zakona, samo že odkrite je izkoristil za delovanje (skrajno pomembnih) naprav.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MPM ::

ja, sm dejansko je moral v nulo razumeti ta odkritja da jih je lahko uporabil za svoje naprave. pred njim so bila očitno le odkritja in nič praktičnega, tako kot dejstvo da je ogromno energije okoli nas, ampak car bo tisti ki bo odkril način za pretvorbo/uporabo te energije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MPM ()

kitzbrado ::

Tesla ni bil znanstvenik? Zdaj pa res pretiravaš. Zakaj za vraga je pa potem bil kandidat za Nobelovo nagrado iz fizike za delo z izmeničnimi polji? Leta 1904 je Marconi dobil Nobelovo nagrado iz fizike za izum radia. Tesli so po smrti priznali patent za radio. Poleg tega se je ukvarjal tudi s teorijo.

Če prav razumem Teslino idejo neskončne energije, potem si je zamišljal Zemljo in njeno ozračje kot ogromen nabiti kondenzator, kjer je treba samo najti način, kako ga počasi prazniti. Ideja je preprosta in prav zato genialna. A kdo tukaj mogoče ve kaj več o tem?

gruntfürmich ::

za tisto kar ima thomas teslo, je bil edison. samo delavec-izumitelj. tolk za primerjavo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Thomas ::

> Tesla ni bil znanstvenik? Zdaj pa res pretiravaš.

Znanstvenik je po moji definiciji tisti, ki odkrije kakšna pravila, po katerih narava deluje. (Primer je Einstein, ki je napovedal da se bo ena zvezdica videla ob popolnem sončnem mrku, čeprav bi morala biti za Soncem in za Luno ob tistem času.)

Ali pa tisti, ki eksperimentalno ovrže/potrdi kakšno teorijo. (Primer je Edington, ki je v Južni Ameriki opazil resničnost te Einsteinove napovedi.)

Ali pa tisti, ki odkrije kakšen dotlej nepričakovan pojav. (Primer so znanstveniki, ki so pred leti odkrili pospešeno razširjanje Vesolja.)

Izumitelj pa je tisti, ki na osnovi že znanih naravnih zakonitosti naredi neko delujočo napravo. (Primer je Einstein s svojim hladilnikom, ki je deloval na osnovi takrat 100 let stare fizike.)

Komot je kakšen izumitelj pomembnejši od kakšnega znanstvenika. Isto pa to ni.

Tesla je bil s svojimi izumi že pomembnejši od večine danes živečih znanstvenikov, znanstvenik je bil pa 0. Oziroma, mu je šlo prej v minus. Zato je ta distinkcija pomembna in sploh ni samo "moja".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> za tisto kar ima thomas teslo, je bil edison. samo delavec-izumitelj

Tudi Edison je bil "samo" izumitelj. Težko rečem, kateri od obeh je bil večji izumitelj, niti ni važno.

Vendar Edison ni skušal delati kakšne nove znanosti in je tudi ni nič ostalo za njim. "Samo" izumi. Tesla je to poskušal, vendar tudi od njegove znanosti ni ostalo nič. "Samo" izumi.

Jah tko to je. Ne bomo nič jokali.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kitzbrado ::

Recimo, da se do neke mere strinjam glede teh definicij izumitelja oziroma znanstvenika. S tem torej pozabimo na tisti del njegovega dela, kjer se je ukvarjal z izmenicnimi polji oziroma ko je odkril radio. Taka stroga delitev mi ni prevec vsec, ampak dajmo za trenutek dejansko pozabit te njegove prispevke.

Manj je znano, da se je Tesla ukvarjal s teorijo, in sicer je poskusal napisati enotno teorijo polja. To je cisto dovolj, da se ga spominjamo tudi kot znanstvenika.

Thomas ::

Ves elektromagnetizem, s katerim se je Tesla ukvarjal, je že bil pokrit z Maxwellovimi enačbami. Te so bile znanstvena osnova Teslove tehnologije, ki jo ta trenutek uporabljamo vsi mi. Nekateri sedimo pod Teslovimi, drugi pod Edisonovimi žarnicami, za vsemi pa so Teslovi generatorji izmeničnega toka. Boljši remake Edisonovih.

Kar se pa tiče Teslovega prispevka "Enotni teoriji polja", je pa že tudi to en Einsteinov bluz, ne samo Teslin.

Ta dva sta na tem področju oba naredila enako. Nič omembe vrednega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gani-med ::

Predalčkanje ter kupčkanje in preglasovanje, kdo je največji (car) je nehvaležno opravilo in po svoje tudi dokaj otročje, posebej, kadar gre za ljudi, ki so pomembno vplivali v naše skupno dobro.

Tesla res ni bil znanstvenik v tistem polnem pomenu besede, full time scientist, s svojo katedro ali naravni filozof, kot so se znanstveniki imenovali še preden so pogruntali izraz znanstvenik (scientist).

Morda bi ga v tej družbi lahko še najlažje uvrstili med eksperimentalne fizike, kjer je s svojimi poskusi nedvomno nekaj doprinesel tudi k boljšemu razumevanju elektromagnetizma in njegovih implikacij. Nedvomno je bil ekspert na tem ozkem in v tistem času hitro se razvijajočem področju, na katerem je izvajal raziskave, katerih izsledki so bili tudi takoj uporabni.

Težava pri ocenjevanju njegovega dela je tudi v tem, ker Tesla pri svojih raziskavah ni skoraj ničesar zapisoval, ker je imel tako nenavadno in natančno domišljijo, da je lahko vse svoje teoretične probleme rešil kar v glavi. Zapisovanje bi ga pri teh procesih le oviralo, kot je nekoč izjavil.

Tudi monterji, ki so z njim delali, so se pogosto pritoževali, da pogrešajo načrte na papirju, saj so delali večinoma kar po njegovem ustnem nareku, ki je bil pa tako natančen in nezmotljiv (od premera vijakov v kakšnem kolesju do števila navojev in debeline žice), kot, da bi vse to prebral iz načrta.
Če malo parafraziram, ena dobra slika v glavi mu je pomenila več, kot tisoč napisanih besed.

kitzbrado ::

Vrnimo na temo. A ve mogoce kdo kaj vec o Teslini ideji crpanja energije iz ionosfere?

Azrael ::

>A ve mogoce kdo kaj vec o Teslini ideji crpanja energije iz ionosfere

Nikola Tesla se je po nekateri ugibanjih zaslužen za dogodek v Tunguski: Wikipedia ali The Tunguska Mystery.

Več o Tesli: Tesla Wireless and the Tunguska Explosion

Prvi pomislek je že to, zakaj je to brezžično orožje delovalo samo enkrat in ga je niso uporabili v WW2, kljub temu, da je Tesla izum ponujal tako ZDA, kot evropskim državam. O nekih moralnih zadrških vojskujočih strani v WW2 ne moremo ravno govoriti saj so bile zgrešene vojaške tarče in pobiti civilisti vsakodnevno na sporedu.

IMO zadeva ne deluje - eno se je igrati v laboratoriju s Teslovim transformatorjem, drugo je njegov učinek na nekaj 100 ali 1000km.

Če se vrnem k osnovnemu vprašanju, ali je možen zajem el. energije iz ionosfere in drugih plasti ozračja?

Odgovor je DA, to energijo znamo uporabljati, vsa brezžična komunikacija deluje na ta način: radio, TV, WiFi itd. Jasno energijo je najprej treba spumpati v atmoasfero. Za signale je uporabno, za prenos moč pa ne ravno.

Iz knjige Vladimir Krstič Mala škola elektronike 1, 1986 strani 68 do 70 je shema in opis gradnje enostavnega AM sprejemnika z enim tranzistorjem, brez baterij (detektor). Napravica se napaja direktno iz "etra". Na koncu opisa je naslednji odstavek:

Prijemnik je ispitan u Beogradu sa antenom 20 m i instalacijom centralnog grejanja kao zemljovodom. Primao se dobro Prvi program Radio-Beograda, na slušalice, dok je Drugi program priman na zvučnik i to odlično.
Sedaj pa še nekaj drugih pomembnih dejstev, da ne bo kdo že mislil, kako je to enostavno:

- AM oddajnik na Avali je bil le par km stran;
- oddajnik je v tistem času imel moč vsaj 500kW;
- sprejemnik je dobil največ 0.2W, saj je že 0.1W dovolj za glasen sprejem na zvočniku, če le ta ni neka miniatura;
- 20 do 30m žična antena mora biti postavljena na prostem, pod streho ne velja
- detektorski sprejemniki postanejo povsem neuporabni, če so od AM oddajnika oddaljeni več kot 30-50km, neglede kako veliko anteno ima sprejemnik, polje je že prešibko za take hece.

Na papirju gre, ekonomika pa je druga zgodba.
Nekoč je bil Slo-tech.

kitzbrado ::

Članek je sicer zanimivo branje, samo je malo preveč fantazijski za moj okus. Mogoče sicer narobe razumem napisano (oziroma sem tak vtis dobil že prej), ampak ideja ni enak prenos, kot ga poznamo danes (WiFi). Drugače povedano - ideja naj ne bi bila imeti oddajnik EM valovanja v obliki antene in podoben prejemnik v resonanci na neki razdalji - kar omenja Azrael nižje v svojem postu. Ideja naj bi bila (po članku) na nek način prenesti energijo preko Zemljine površine oziroma kot piše v besedilu:
...A recent analysis of Tesla's wireless transmission method shows that he used an electrostatic transmission technique that did not radiate radio waves as we know them and could sent waves through the earth with little loss of power....
...When Tesla used his high power transmitter as a directed energy weapon he drastically altered the normal electrical condition of the earth. By making the electrical charge of the planet vibrate in tune with his transmitter he was able to build up electric fields that effected compasses and caused the upper atmosphere to behave like the gas filled lamps in his laboratory. He had turned the entire globe into a simple electrical component that he could control....

Mene zanima, kako za vraga spraviš v resonanco naboj celega planeta. Zakaj bi bil prenos preko Zemlje boljši kot preko zraka? Okej, saj rešitve očitno ne poznamo, ampak zanima me vsaj približno smiselna razlaga, kako bi to naredil. Za zdaj sem preveč skeptičen za take fantazije.

Azrael ::

Žal nisem našel nič boljšega, linki o tem dogodku so zelo splošni in predvsem fantazijski, še znanstvena fantastika ne morem reci.

Teslova zamisel o elektostatiki ima luknje.

Res ni noben problem nabiti nek izolator na nekaj 1000 ali milijonov Voltov - od avtomobila, ki te lepo strese, ko greš iz njega, pa do strel iz oblakov. Vse to in še več drugih primerov je elektrostatika. Nelektreno telo, če ni zunanjih vplivov ohrani naboj skoraj neomejeno dolgo.

Vendar za praznjenje (izkoriščanje) tega naboja rabiš drugo telo, ki je na drugačnem potencialu (napetost je razlika potencialov). Ko že omenjam avto, res se avto in sedežne prevleke v njem lahko naelektrijo do več kV med vožnjo (gume so izolator). Samo potniki v avtu te napetosti ne občutijo, dokler iz vozila ne stopijo na tla (drug potencial) in se preko njih izravna razlika nabojev - steče tok, ki opravi delo.

Jasno je, da je ima tudi planet Zemlja nek potencial v primerjavi z nekim drugim nebesnim telesom To bi lahko dalo veliko energije, samo kaj, ko imamo na razpolago samo en pol te baterije, drug pa je milijone km stran. To je tudi zamisel Zero-poinz energy, samo tisto ničelno točko iz kater bi črpali neomejene količine energije še nikomur ni uspelo najti.
Nekoč je bil Slo-tech.

kitzbrado ::

Osnove elektrike so mi zelo jasne, verjemi mi.

Mene tukaj zanimajo čisto konkretni problemi. Torej - kaj je bil za Teslo tokokrog (v tej konkretni ideji - enako velja za vsa ostala vprašanja)? Po drugi strani je bil Tesla precej obseden z izmeničnim tokom, zato predvidevam, da v tekstu niso mimogrede omenjene oscilacije naboja Zemljine površine. Če gre res za izmenični tok - za katere frekvence gre in s čim morajo biti v resonanci?

>Teslova zamisel o elektostatiki ima luknje.

Dvomim, da je imel v mislih elektrostatično "napravo". Po moje si je zadevo zamislil nekako na naslednji način (tole je zdaj zraslo na mojem utrujenem zelniku, tako da se bom mogoče še jaz jutri temu smejal): Zemljina površina in ionosfera ustvarjata skupaj en ogromen krogelni kondenzator. S svojimi postajami je želel vplivat na elektrodo Zemeljske površine - torej nekako, kot da kondenzator vežemo zaporedno z generatorjem izmenične napetosti. Če imaš sprejemnik, ki je v resonanci s polji, ki se tako ustvarjajo, potem lahko energijo tega polja "črpaš". Moti me to, da ne vidim, kako/zakaj bi na tak način dobil več, kot si vložil - torej več, kot si z njegovimi napravami moral proizvesti (kolikor pa jaz razumem njegove ideje, je bilo govora o "free energy", sploh pa, če postavimo predpostavko, da je povzročil Tungusko). Problem je namreč v tem, da je tok skozi kondenzator sorazmeren z odvodom napetosti, tako da je vseeno, če je na začetku med obema elektrodama že neka napetost ali je ni - pa prav to napetost (shranjeno energijo) bi človek želel iskoristit (torej zelo počasi praznit kondenzator).

PS: Najvišja napetost, na katero lahko nabiješ neko telo je pa tudi omejena, kot verjetno sam veš, mapak to je samo za opombo.

EDIT: Še en zanimiv link.

Zgodovina sprememb…

Azrael ::

Ko se to zamisel o brezžičnem prenosu energije malce drugače pogleda, imamo pravzaprav samo VF oddajnik in sprejemnik Slika št. 9 iz tvojega linka prikazuje VF oddajnik in sprejemnik, ki sta oba ozemljena in imata vsak svojo anteno, ki oddaja oz. sprejema EM valovanje:


AM detektor ima točno tako izvedbo, tuljava, ki je priklopljena na ozemljitev in anteno in drugo, ki pelje v nihajni krog:


Opomba: V nekaterih primerih izvedb AM detektorja nista dve ločeni tuljavi na istem tuljavniku ampak je vse skupaj izvedeno kot dušilka z več odcepi => avtotransformator, ampak v načelu ni razlik.

Enako velja za izhodni del oddajnika.

Kot sem že zgoraj napisal, način deluje, detektorski AM sprejemniki, ki se napajajo iz "etra" so dokaz za to, vendar tak prenos energije deluje samo na zelo kratke razdalje, saj so izgube ogromne. Tudi ni pomembno ali signal potuje ob površini Zemlje (dolgo in srednje valovno območje ali se odbija od ionosfere, kot se kratki valovi).

V Priročniku za radioamaterje (15.2MB pdf!) na strani 257 piše tako:
Ko v nekem vodniku, na primer v antenski žici, povzročimo električni tok, se v okolici tega vodnika ustvari elektromagnetno (EM) polje, ki se širi od antene s svetlobno hitrostjo 300000 km/s.
Ti valovi potujejo od izvora v ravnih linijah pod pogojem, da na njih ne delujejo neke zunanje sile. Z večanjem oddaljenosti od izvora valovanja se jakost valovanja zmanjšuje. Izkaže se, da jakost valovanja pada s kvadratom oddaljenosti od izvora. To pomeni, da bo moč signala 2km od izvora le še 1/4 moči, ki jo je signal imel lkm od izvora, in da je moč 3km od izzvora le 1/9 moči, ki jo je imel pri lkm. Vidimo, da moč hitro pada, vendar to danes ne predstavlja prehudega problema, saj so sprejemniki dovolj občutljivi in lahko "obdelajo" yhodni signal, ki je zeto šibak. Tako lahko sprejemamo signale, ki jih oddajajo na tisoče kilometrov oddaljeni oddajniki.
Kot je Thomas zapisal Tesla je bil velik izumljitelj, v teoretičnem delu pa ni bil tako močan in je lahko spregledat take stvari. Vendar to lahko rečemo danes, pred 100 leti je bilo drugače, pač po bitiki je lahko biti general.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

TESKAn ::

Samo usmerit bi bilo treba zadevo...pa bi padala moč z manj, kot kvadratom razdalje.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanje naftnih zalog v svetu (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15414298 (9949) Karaya 52
»

Biogoriva bolj onesnažujejo okolje kot fosilna goriva

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
476351 (4641) Pyr0Beast
»

Aluminij za proizvodnjo vodika. (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7724743 (22505) gruntfürmich
»

Švedska po letu 2010 brez odvisnosti od nafte? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
775846 (4628) Ndrej

Več podobnih tem