» »

Švedska po letu 2010 brez odvisnosti od nafte?

Švedska po letu 2010 brez odvisnosti od nafte?

«
1
2

Drejcula ::

Švedska namerava v 15 letih popolnoma opustiti uporabo fosilnih goriv.

Ker ne namerava čakat in gledat kak se nafta draži in se eni bogatijo na ta račun.

Ogrevanja in gorivo za avtomobile..
In zato mislijo izelati svoj vir energije.

Kje je še Slovenija in ostali.

Kaj pravite na to ni kul...:D

BigWhale ::

Vprasanje, ce je izvedljivo in kaksna bo cena.

Drejcula ::

Izvedljivo je ker je to že njihov plan. Če ne bi bilo nebi tega objavli.

Daedalus ::

Popolnoma jim IMO ne bo uspelo, je pa pobuda zelo dobra. Nafta je dolgoročno preveč tvegana naložba, sploh ob sedanjih dogodkih.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Matej_K ::

zakaj se pa Bioetanol lahko vse uporablja?
... .. .

_marko ::

->zakaj se pa Bioetanol lahko vse uporablja?

klik
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

BigWhale ::

Drejcula, ce imajo plan, se ni nujno izvedljivo. :)

jype ::

To je res, ampak v tem primeru imajo plan Švedi, torej je zagotovo izvedljivo :)

BigWhale ::

Dej no nehej buhtlat no! :P Pa povej kje je kaka bolj resna studija na to temo... ;)

gzibret ::

Dajmo se malo poigrat s številkami:

Švedska porabi letno energije za 51094 * 1000 ton nafte. To znese 51095000*41.868 = 2,139,245,460,000 GJ = cca 2 * 10^12 GJ

Švedska zavzema približnoo 450.000 km^2 površine (vključno z morjem) in leži na pribl. 62 stopinjah severne geografske širine.

Sončeva energija znaša 1,37 KW/m^2, pa recimo, da do tal pride 1 KW/m2. To moramo pomnožiti še s cos 60 ter dobimo približno vrednost 0.5 kW/m2 za Švedsko. Koliko sončeve energije dobi Švedska letno?

0.5 kw/m2 * površina * recimo 1/3 leta (oblačno vreme, dan/noč..., optimistična napoved) = 500 w/m2 * 450000 * 1000000 m2 * 100 dni (v sekundah znese to 100 * 24 * 3600) =

= 1.944000e+021 J = cca 2 * 10^12 GJ

Torej se glih izide. Celo švedsko bi morali pokriti s sončevimi celicami s 100% izkoristkom, da bi pridobili dovolj energije. Ali pa s kakšno rastlino, ki posrka 100% radiacije. No, nekaj malega energije prinese tudi topel zahodni veter in zalivski tok, da lahko imajo tudi hidroelektrarne. Tako, da lahko nekaj površine rezervirajo za mesta.
Vse je za neki dobr!

Gundolf ::

Lepe številke gzibret, tole pa pravi Švedska zase (www.sweden.se):
Few industrialized countries use as much renewable energy as Sweden. About one third of the country’s energy supply is based on renewable energy*. Sweden can thus offer know-how related to technological, environmental and economic aspects of all renewable forms of energy.
* This does not take into account losses of waste heat from nuclear energy. If this lost energy is included, the share of renewable energy is slightly above 25 percent.


Se pravi, da rabijo po tvojih ocenah le še 3/4 ozemlja prekriti s sončnimi celicami. Očitno se jim zdi to totalno izvedljivo>:D

Thomas ::

Jah ... gzibret narobe računa, to vidim čez palec.

Poprav!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Slabo bereš! Tole je iz linka



Swedish Renewable Energy
Few industrialised countries use as much renewable energy as Sweden. Around one third of the country's energy supplies are based on renewable energy*: Sweden can therefore offer expertise on technology, the environment and financial aspects of all renewable kinds of energy.


Bioenergy
For 25 years bioenergy has been developed rapidly in Sweden. Utilisation has more than doubled, and an industry has grown up around bioenergy.
Biofuels are used in the forestry industry as an important source of fuel for pulp manufacture and in sawmills. Biofuels have also taken over the role as the most important fuel in the production of district heating.


Many Swedish municipalities have invested in biofuel-fired combined heat and power plants to generate both electricity and heating. One internationally recognised example is Vãxjö, which aims to be a municipality with minimum utilisation of fossil fuels.
Technology around biofuels has developed to become largely automated, and with low emissions of undesirable substances.


This also applies to small-scale technology to supply small residential areas, apartment blocks and even down to the level of an individual house. There is tremendous expertise and experience in Sweden in these areas as far as technology, planning and the environment are concerned.


Hydro power
Development of hydro power started in conjunction with the electrification of the country in the late 1880s. Many smaller electricity networks were built in connection with the extension of hydro power.


Extension work did not top until the 1970s. At present there are more than 200 hydro power plants of 10 MW, as well as almost two thousand smaller hydro power plants.
Sweden can thus offer everything from qualified consultancy services to deliveries of complete smaller turbines.


Wind power
Sweden also has good conditions for wind power. Large, open spaces in the south of the country and the mountains in the north, and not least of all 386,000 km of coastal areas, make wind power an attractive source of energy. Wind power can also be co-ordinated with hydro power, i.e. the variations in the wind can be evened out with the aid of adjustable hydro power.


Today Sweden already produces 600 GWh electricity using wind power, a figure that is expected to increase relatively strongly in the next few years, especially if the national target of 10 TWh wind power is reached.
In Sweden there is expertise in technology, planning, financing and generation of wind power.


Geothermal power
One city in Sweden - Lund - bases part of its district heating supply on geothermal heat. Investigations are under way in both Malmö and Lund into extended production using geothermal power.


Solar energy
For many years there has been significant investment in solar cells and thermal solar heat. At the University of Uppsala's Ångström Solar Center internationally acknowledged research is taking place into thin-film solar cells.
Many small Swedish companies are already exporting everything from ready-to-use solar panels to components for solar panels.


* Does not take into account waste heat losses from nuclear power. Including these, the proportion of renewable energy is approx. 25 per cent.



V mojem izračunu se hydro, wind in geothermal ne štejeta, kar sem posebej poudaril. Geothermal sem sicer izpustil, ampak to ni glih popolnoma obnovljiv vir. Upošteval sem zgolj in samo energijo sončevega obsevanja, ki pade na Švedsko (kaj mislim, da je več, kot očitno!). Pa ta link je bolj bull, kot kaj drugega, saj ne postreže z nikakršnimi številkami. Vsebuje zgolj lepe besede in nič drugega.
Vse je za neki dobr!

gzibret ::

> Jah ... gzibret narobe računa, to vidim čez palec.

Jah, možno, da sem se zmotil. Kje pa?
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

No, bom dal svoj izračun, bo pravilen, do not worry.

Ergo. Na gospodinjstvo moraš imet okoli 2 kW stalne energije. Oziroma - recimo 1 kW na piplčka. Recimo.

To pomeni, da mora piplček imet 10 kvadratnih metrov sončnih celic zase. 100, ker ni skoz lep sončen dan.

Švedsko mora IMO biti veliko ene 1/3 milijona kvadratnih kilometrov ali 1/3 bilijona kvadratnih metrov. Torej, ker je Švedcev med brati manj kot 10 milijonov, rabijo največ milijardo kvadratnih metrov panelov. Karm je 1000 kvadratnih kilometrov. Malenkost v primeri s celim Švedskim.

Ufuku si ga tokrat, gzibret, ufuku!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

> Ergo. Na gospodinjstvo moraš imet okoli 2 kW stalne energije. Oziroma - recimo 1 kW na piplčka. Recimo.

Od kod si pa to pobral?


Letna poraba:
kaj pravijo podatki: 2 * 10^12 GJ letne porabe
tvoja ocena na uč: 1kw * 10.000.000 ljudi * 356*24*3600=3.075840e+017 J = 3*10^8 GJ


Precejšnja razlika, a ne?
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

OwcA ::

Kaj pa vse ostalo, industrija, pisarne, prevozna sredstva? Že 1 kW/osebo je zelo zelo konzervativno, če upoštevaš, da je potrebno še ogrevati, pa kakšen računalnik, TV, HiFi.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

Jah tkole sem reku. Mamo v Sloveniji 2 Giga Watta elektrocentral?

Klinc mamo! Ampak to bi pomenilo 1 kilo Watt moči na piplčka.

Ja?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

He he, pa energija, da izkoplješ Fe rudo, jo prepelješ v obrat, reduciraš, še enkrat stališ, da dobiš polizdelek, prepelješ do tovarne, še enkrat segreješ, da dobiš končni izdelek, še enkrat prepelješ do trgovine....

Pa tudi apnenec moraš žgati, da dobiš cement da lahko zidaš.


Pa milijon drugih stvari.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Thomas ::

Švedi morajo nadomestiti samo nafto. Hidroenergija in jedrska energija in tudi termice - šibajo dalje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Jah tkole sem reku. Mamo v Sloveniji 2 Giga Watta elektrocentral?

Klinc mamo! Ampak to bi pomenilo 1 kilo Watt moči na piplčka.

Ja?

Ampak relativno malo ogrevamo z elektriko, takisto velja za transport.

Ja?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

gzibret ::

> Švedi morajo nadomestiti samo nafto. Hidroenergija in jedrska energija in tudi termice - šibajo dalje.

Ne, ne, nafto in premog in plin, kar je bistvena razlika.

tukaj
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Smorny ::

Zakaj geotermalna ni obnovljiva? Saj se not črpa hladna, ven pa vroča voda.
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

OwcA ::

Recimo benci. Energijska vsebnost na liter: 29 MJ/l. Recimo, da ima povprečen avto porabo 10 l/100 km in da je povprečna hitrost 50 km/h. Torej 1 avto porabi ~150 MW. V Sloveniji je ~1M avtomobilov. Potem so tu še vlaki, ladje, letala. Naj nadaljujem?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

gzibret ::

> Zakaj geotermalna ni obnovljiva? Saj se not črpa hladna, ven pa vroča voda.

Ma, ja, no. V bistvu je obnovljiva. Samo ne vem, če so že kdaj testirali, kdaj se rezervoar toplote ob intenzivnem izkoriščanju izprazni. To ni neusahljiv vodnjak.


Glede Švedske pa mislim, da imajo rahlo preoptimistične plane.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Amerika ponuca nafte 20 milijonov sodčekov na dan. To je enako ene 4 milijone ton na dan. To je enako ene 4 milijarde kilogramov na dan. To je enako ene 50 kubičnih metrov na sekundo velika reka nafte. Ljubljanica pod Tromostovjem, kadar ni preveč visoka.

Pa denimo, da kila te župe da ene 50 milijonov J, torej da tole 2,5 krat deset na 12 Wattov, če bi zakurli.

Tolk kot ljubo Solnce sije na kako velik kvadrat?

Do the damn math! (Ni TAKE sile.)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gundolf ::

Geotermalna energija je bolj "neusahljiv vodnjak" kot je pa na nafti bazirana energija.

Thomas ::

> Naj nadaljujem?

Rajš ne. Tkole že ne. Redo the damn math!

Hint! Avto vozi eno uro na dan.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Hint! Avto vozi eno uro na dan.

Mnja, recimo da to pridela napako za en velikosten red, še vseeno je to 1 MW/dan, oziroma 500 kW/dan/prebivalca.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

DoDaske ::

Ampak kako to računate.... 10l bencina je tolk pa tolk MJ...Halo pri izkoristku 25%...Če samo zamenjaš bencin z dizlom imaš 15-20 % prihranka . Prosim vzemite si več časa za razmislek. Vprašanje je za kaj uporabljaš fosilna goriva in temu primerno potem najdeš nadomestno energijo skupaj s tehnologijo(torej avti na el pogon itd....)

Drugače pa težak plan so si švedi zastavli.

bili_39 ::

1kw bi šlo za elektriko.

Slovenija ima razmerje vse energije / elektriki ene 8/1
Švedska ima razmerje cca 5/1

Thomas ::

> 10l bencina je tolk pa tolk MJ...Halo pri izkoristku 25%.

Ne porajtej. OwcA recimo, je ufuku 3 (tri) velikostne razrede. Tko da tale drobiž ni pomemben.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

2tiLen ::

Pa naj postavijo par jedrskih central. Kje je problem? Zeleni? Se gorivo težko dobi? Meni se zdijo dobra alternativa. Ne?

bili_39 ::

Švedi že delajo ene 50% elektrike z jedrskimi centralami.

Ampak el. je samo 1/5 potrebne energije. Ostalo je treba zaenkrat malo drugače.

OwcA ::

Ne porajtej. OwcA recimo, je ufuku 3 (tri) velikostne razrede. Tko da tale drobiž ni pomemben.

Kje natanko? Izkoristek motorjev je tu nepomeben, ker govorimo o trenutni porabi. In ta je, kakršna je.

Pa denimo, da kila te župe da ene 50 milijonov J, torej da tole 2,5 krat deset na 12 Wattov, če bi zakurli.

Tolk kot ljubo Solnce sije na kako velik kvadrat?

Sonce v jedru pretvarja maso v energijo za ~3*10^26 W.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Thomas ::

Table 2. Sweden's total energy supply (TWh), 2002
Nuclear power**** 69
Crude oil 199
Renewable energy 166
Other sources 50


****Excluding waste heat from nuclear power plants, which totaled 132 TWh.

Ergo vsega skupaj na leto naredijo 69+199+166+50+132=616 TW ur elektrike.


Ljubo Solnce da na kvadratni meter na dan 10 kilowatnih ur. Na kvadratni kilometer 10 Gigawatnih. Na leto 3 Terawatne. 200 kvadratnih kilometrov, torej. Ker pa je izkoristek 10% - recimo - pač 2000 kvadratnih kilometrov.

Klapa moj izračun, do not worry.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Kje natanko? Izkoristek motorjev je tu nepomeben

Se strinjam, da izkoristek je v drugem planu. 30 MJ/kg = 300 MJ na 10 kg.

Recimo, da tolk požge na uro, ki je 3600 sekund. Pomeni ... 83 kW.

Anede?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

No, jaz sem trdil, da jim tega v desetih letih ne bo uspelo zato, ker sem skoraj preprican, da v desetih letih ne bodo zamenjali vseh avtomobilov, ki jih goni bencin.

Drugace pa, izkljucit nafto iz obtoka ni tako velika in tezka stvar, vsaj kar se ogrevanja in pridobivanje elektrike tice. Toplotna crpalka, ti sluzi za ogrevanje domov in ogrevanje vode. Izkoriscas energijo zemlje ali vode recimo. Brez najvecjih tezav se znebis cisterne za kurilno olje in dimnika v hisi. Toplotna crpalka ju ne nuca, za 20kW toplotne energije pa moras notri pripeljat 5kW elektricne energije.

V hisi ja, na cestah se nekaj casa ne. Po mojem.

Thomas ::

Sej se strinjam z BW. Ne bodo uspeli, niti ni potrebno, da bi.

Vendar naloga ni tako gigantska in nemogoča, kot bi kdo mislil.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Ergo vsega skupaj na leto naredijo 69+199+166+50+132=616 TW ur elektrike.


Ne, to je skupna poraba energije, ne samo elektrike.

OwcA ::

Recimo, da tolk požge na uro, ki je 3600 sekund. Pomeni ... 83 kW.

Ampak ta ocena, se pa ne sklda z močjo motorja. Recimo, da ima povprečen avto nekje okoli 100 konjskih moči, to je ~75 kW. Tu pa je potrebno upoštevati izkoristek, ki končno vrednost dvigne ravno za en velikostni razred, tako da se ujema tudi z mojo (preračunano na dan, tisto je bila vsekakor napaka)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

BigWhale ::

Aja, pa toplotna crpalka po delala, dokler se bo notranjost zemlje vrtela in ustvarjala nekaj geotermalne energije in vse dokler bo sijalo sonce in bo grelo zemljo se na povrsini.

Ta energija je prakticno neusahljiva. :)

bili_39 ::

Ampak ta ocena, se pa ne sklda z močjo motorja. Recimo, da ima povprečen avto nekje okoli 100 konjskih moči, to je ~75 kW. Tu pa je potrebno upoštevati izkoristek, ki končno vrednost dvigne ravno za en velikostni razred, tako da se ujema tudi z mojo (preračunano na dan, tisto je bila vsekakor napaka


Ampak motor ne dela celo uro s polno močjo... se nekako skensla.

OwcA ::

Ljubo Solnce da na kvadratni meter na dan 10 kilowatnih ur. Na kvadratni kilometer 10 Gigawatnih. Na leto 3 Terawatne. 200 kvadratnih kilometrov, torej. Ker pa je izkoristek 10% - recimo - pač 2000 kvadratnih kilometrov.

Ali ni 1 km^2 = 1000 m * 1000 m = 10^6 m^2?
Torej dobimo na km^2 10^7 in ne 10^10 Wh?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

gzibret ::

> Ljubo Solnce da na kvadratni meter na dan 10 kilowatnih ur. Na kvadratni kilometer 10 Gigawatnih. Na leto 3 Terawatne. 200 kvadratnih kilometrov, torej. Ker pa je izkoristek 10% - recimo - pač 2000 kvadratnih kilometrov.

Ja, če sije 300 dni dan in noč pod kotom 90 stopinj. Pa kje si dobil ono tabelo, ker notri ni premoga in plina. Zato mi malo smrdi. A se ujema s številkami, navedenimi tule (World Resource Institute)?


cca 2 * 10^12 GJ ni enako 616 TWh (2.217.000 TJ = 2 10^9 GJ). Za 3 velikostne razrede razlike torej. Sedaj, a sem jaz falil, ali pa si ti falil, ali pa govorimo o različnih podatkih.


Edit - OwcA - Thomas je tisto kar prav izračunal. Pozabil si upoštevati, da dobimo 10 KILOwatnih ur sončeve energije na dan.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Thomas ::

> Ne, to je skupna poraba energije, ne samo elektrike.

Ja, ja. Energije, ja. Jasno. Lapsusek je bil.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

10^7 kWh = 10^10 Wh

Thomas ::

> Sedaj, a sem jaz falil, ali pa si ti falil,

Ti si falil. Trust me.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Jebite se z vsemi temi pretvarjanji med enotami, jst sem čisto preveč površen za take izračune. :P
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

gzibret ::

> Ti si falil. Trust me.

Kje?
Vse je za neki dobr!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sončna in vetrna energija je drazja kot pricakovano... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14440979 (36837) telexdell
»

Obnovljivi viri energije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
33438492 (27590) jest10
»

Eksponentna rast, izčrpavanje goriv in apokaliptična kriza (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9723171 (21313) Smrekar1
»

Jedrski reaktor za 'domačo' uporabo (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
16913883 (13883) Thomas

Več podobnih tem