» »

SLO gospodarstvo

SLO gospodarstvo

«
1
2

Thomas ::

Nova, nepraznična tema. Medtem ko se naša vlada hvali z dobrim gospodarskim položajem, ko opozicija temu (medlo) oporeka - predvsem da imamo nizko gospodarsko rast in smo rekordno zadolženi - je dr. Marko Kos v Sobotni prilogi dela neusmiljen. Zanj (in za moje neekonomske mžgane tudi) najodločilnejši kazalec je dodana vrednost na zaposlenega. Katera je v primeru Slovenije katastrofalna. Če ni kaj narobe z zajemanjem tega podatka, smo pa (kot država) v totalnem zosu. Kaj mislite, je mogoče da je res tako?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Dr_M ::

itak da odgovorni za gospodarstvo ne bodo priznal, da so nesposobni zadevo vodit tako kot treba.
za njih je vedno use v najlepsem redu.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Double_J ::

Ja pol pa Rop vedno mirno - smo najbolje pripravljena članica za vstop. En in edini argument.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Ziga Dolhar ::

Ah, ti kazalci :-)).

Leto in pol nazaj sem bil na državnem tekmovanju iz ekonomije, in so nam postregli z vprašanjem tipa drži/ne drži, na katera smo moral odgovort na podlagi priloženega članka.

Trditev: "Slovenija je med vsemi pristopnicami najbolj razvita država."

Hec je bil v tem, da je bil edini podan podatek, ki je kakorkoli medsebojno ordiniral države, BDP.

Zdaj pa vedi -- je BDP merilo razvitosti? Jaz seem imel velike težave s tem ...

Očitno niti nisem preveč kompliciral ;).
https://dolhar.si/

elson2k ::

Thomas, se popolnoma strinjam s tvojim mnenjem. Tudi moji mozgani so zelo neekonomski, pa vseeno vidim, da nekaj ni v redu.

Vlada se bo (jasno, saj ne bo pljuvala po sebi) hvalila, kako smo najrazvitejsa med pristopnimi k EU drzavami, imamo stabilno gospodarstvo, pa se kaj. Smeh! So seveda svetle izjeme, ki dvigujejo nase gospodarstvo in popolnega "podna", a jih je zal premalo. In sama dodana vrednost na zaposlenega mislim da je kar realen kazalec stanja. Ce pa ze sama vlada s svojimi "gospodarsko-uspesnimi" ukrepi in nonstop povecujocimi dajatvami ne naredi zadosti za gospodarsko "uspesnost" nase drzavice, pa k temu pripomorejo se zaposleni sami. Miselnost vecine ljudi je precej, kako bi rekel, prenesena se iz casov socializma? Veliko mojih znancev, predvsem starejsih od mene, je nekako prepricanih, da je delati normalno le tistih 8 ur, recimo od 6 zjutraj do 2 popoldan, potem pa adijo, mozgani na paso. Seveda je trend v Sloveniji "delati cim manj", saj so itak vsi podplacani. Verjamem, da jih veliko tudi je, ampak s tako miselnostjo, kot jo imamo, smo "screwed all over". In jasno, treba je samo nekako preziveti tistih 8 (ali manj) ur in za njih je zadeva koncana. Jupi, na ta nacin bomo pa res dosegli nekaj. Se v sanjah tezko...

In ravno sedaj gledam 24ur, kjer je debata o viziji razvoja gospodarstva. Te jasno (vsaj konkretne) ni :\ Me niti ne preseneca...

Skratka, v zosu smo.

Seveda pa tako kot vedno dopuscam moznost, da se motim :D

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elson2k ()

Zavo ::

Jaz pa nisem tak pesimist, kot vi tukaj!

Morda zato, ker sem podjetnik in ekonomist! :D

NoUse4AName ::

Zadnjic so v trenju imeli vprasanje za telefonsko glasovanje: "Ali zivite danes bolje kot pred desetimi leti?". Vec kot 90% jih je odgovorilo z NE. To ti cisto vse pove.

BigWhale ::

Potem sem jaz eden izmed redkih, ki zivi bolje...

Najbolje, da vas cim vec prebegne... nekam na zahod... :P

Azrael ::

Rekel bom malo drugače: Riba pri glavi smrdi.

Eni tu jamrate, da folk samo še čaka, da odbije tistih 8 ur šihta, potem pa adijo, pa če gre vse skupaj v PM...

Pa se vprašajmo, zakaj je tako ? Zakaj ni motivacije: slabe in neredne delavske plače pod 100kSIT neto, zanič delovni pogoji, izigravanje zakonov na vsakem koraku, afere pri katerih se zapravi ogromno $$$, akterjem pa se ne skrivi las na glavi, pravna država samo v praznih obljubah,...

In potem eni optimisti skupaj z vlado na čelu sanjajo in fantazirajo o neki učinkovitosti, realnost pa je čisto nekaj drugega. Pristanek na realna bo zelo trd, verjetno še trši, kot takrat 93, 94 leta in kdo jo bo najbolj fasal? Tisti na dnu.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

dr.J ::

Glede na to, da je avtor članka v Sobotni prilogi pregledal velikosti posameznih kazalcev, nimam argumentov proti njegovim ugotovitvam. Gremo v zos.

Ja, tudi sam živim bolje kot pred 10 leti. Večina pač ne. Če pa bi znal prišiti samo jezik levega čevlja namesto sešiti celega para, lastnik pa zaradi nujnosti po preživetju prestavi obrat v n.pr. Romunijo, ker je tak delavec tule občutno predrag, bi zanesljivo rekel ne. In podobnih primerov je veliko. Mislim, da se veliko ljudi boji prihodnosti.

Katere veje indutrije polnijo proračun? Strojništvo, kemija, elektroindustrija. Kaj pa so najbolj popularni študiji? Družboslovje, medicina, ekonomija, pravo. Naravoslovje je druga ali tretja izbira; vpis na te fakse pada (in povprečna ocena vpisanih tja tudi). Jasno, mladina gre tja, kjer se sluti dobra kariera in dober zaslužek.
Na eni strani je FDV kot kak Hilton, FRI nima za burek, kemija pa razpada. Rabimo pa najprej akademijo. :\ Ampak kako bodo mase super uradnikov ustvarjale BDP, da o dodani vrednosti ne izgubljamo besed?

Oblast še ni pogruntala, kako se dela državo močno in stabilno, pa naj imajo še toliko okroglih miz o razvoju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

Thomas ::

Moram reči, da GDP se da "prinesti okoli". Dodana vrednost na zaposlenega pa ne more lagat. Če je res taka, kot Kos trdi ... potem smo zgodba o neuspehu.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dr.J ::

Tudi pri nas se bližajo volitve, zato bomo o nevem kakšni razvitosti in super pripravljenosti za EU dnevno obveščani.:D

goku :) ::

Sem še zelenec in to bi mi lahko očitali:D

Jst osebno živim bolje kot pred 10 leti. Morda tudi zato, ker smo pred 10 leti gradili novo hišo... Mislim, da živijo bolje vsi tisti, ki so bili pridni in so te navade prenesli v sedanjost. To trditev razlagam takole. V Titovih časih je dobil čisto vsak službo pa če tudi je hodil brati časopis in piti kavo (vse zastonj). Drugi pa so delali zelo zelo trdo za celo državo in navadno dobili manjšo plačo. Imeli smo drugačne gospodarske panoge kot danes, prav iz tega razloge. Ker če je ena tovarna delala izgubo so pač vzeli drugi tovarni, ki je imela dobiček. Konkreten primer so papirnice. V naših krajih je papirnica, ki je bila zelo uspešna in pozitivno posluje še danes, bila pa je papirnica na Hrvaškem, ki je stalno poslovala z izgubo. Izgubo so pokrili z dobičkom naše (slovenske) papirnice.

Ljudje pa se vprašajte drugače!!
Ali te ne peče vest, ko dobiš plačo in veš, da si cel mesec lenaril. Torej si naredil tistih 250 000 izgube. Če bi bil jst lastnik bi te vrgu na cesto. Če smo torej pošteni moramo za delodajalca narediti toliko prometa, da nam lahko da zasluženo plačo in še kaj mu mora ostai, da lahko izboljša delovne razmere....


lahko bi še nakladal pa se mi ne da več...
Navijanje je kamen modrosti

upirna ::

Jasno je, da smo v zosu. Če samo pogledamo ministra Mramorja. Men se osebno prav smili, ker je tako očitno da nanj pritiska LDS.

elson2k ::

Glede tisih 8 ur, ki jih nekateri sam tolko da oddelajo....
Res je, tu je tudi vprasanje motivacije, koliko zavzeto bo clovek delal. Delavske place so pri nas vse prej kot dobre, oziroma normalne, tu se strinjam.

@goku: mogoce ima kdo res 250.000 sit place mesecno za lenarjenje. Tu bi upal trditi, da to imajo mogoce tisti v dobro stojecih podjetjih, kjer jim denar ni tezava. Pa ne naredi nic prometa. Ali pa v drzavni upravi, katero raje ne bom komentiral. Nekateri pa delajo (delamo) tudi po 12 ur dnevno, naredimo veliko vec prometa/dobicka za firmo, ki pa ti na koncu meseca izplaca cca. 100ksit NETO. Bodisi zaradi tega ker delavec "ne sme" dobiti obcutka da je dejansko tisti firmi pomemben, ali pa zaradi tega, ker je firma tako ali drugace v pi*di. In kot je ze nekdo rekel, se tako dober marljiv in ucinkovit delavec ne odtehta slabe politike vodilnega kadra.

madmitch ::

Glede na to, da delam na gnilem zahodu, se morda ne bi smem oglašati, a vendar. Če mi lahko Bajuk reče, da mi v Sloveniji že 50 let... potem lahko tudi jaz.

Nemotiviranost delavcev in razbohotena ter totalno neorganizirana javna uprava sta skupaj z vse preveliko korupcijo največji krivec za neuspeh in nenapredek.

Nikakor ni za obsojati navadnega delavca za trakom ali recimo tistih malo više, da ob dveh "zaprejo gobec in ladlc" ter naravnost pobegnejo iz tovarne ali pisarne. Za obsojati je splošno managersko strukturo, ki misli, da je uspešen manager tisti, ki z viška gleda na podrejene in ga le ti tudi nič ne zanimajo. Ne, ljubčki moji, če bi delavec vedel kako in kaj, ne bi bil samo delavec, bil bi kaj več. Zato je kriv mamagement, ki delavca ne zna motivirati, da bi le ta res delal ves čas, ko je na delavnem mestu. To je verjetno glavni vzrok za "visoko" ceno delovne sile in grozno slabo prodiktivnost na delovno mesto. Tisti managerji, ki se tega zavedajo imajo podjetja in tovarne v samem vrhu tako doma kot v tujini.
Je pa tudi res, da prenekateri delavec še danes misli, da lahko tovarno upravlja samoupravno in da on že ve kako in kaj je treba.

Ne vem kam bi jaz kot častnik na trgovski ladji prišel s takšnim odnosom. Verjetno v morje, posadka pa...

Naj vrli podjetniki ne hodijo toliko na podjetniške tečaje, raje naj uporabijo zdravo logiko in pamet pa bo. Vsakega, ki hodi po teh tečajih, bi jaz zabrisal na cesto, saj očitno ni sposoben samostojnega racionalnega razmišljanja ter odločanja.

OK, nakladam vendar je to tako kompleksen problem, da ga enostavno ni mogoče predeliti z enostavčnimi trditvami in enostranskimi obtoževanji.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zlatko1 ::

Tako bom povedal. Čas zaceli rane.

Ljudje so pozabili kako so živeli leta 1990! Spominjajo se samo "lepih stvari" (nedelo v tovarnah,....)

Jaz živim precej bolje...

Thomas ::

Meni se zdi problem predvsem tehnološki in organizacijski. NIMAMO (kot država) ravno tega - tehnologije in organizacije - kar je pa mati vseh težav. Hrbtenica ekonomije se nam suši, oziroma je že zelo posušena. Vsako moraliziranje je odveč, poltiziranja tudi ni treba prav dosti - totalno neinovativna družba smo in zato smo (kot država) v težavah, ki jih pa vidijo šele nekateri. Mogoče Kos, pa še kdo.

Je kaj upanja da je v zmoti? Da je le vse v redu, pa da bomo kot ztrjuje Rop kmalu med TOP 10 v EU?

IMHO - ni šans!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kopernik ::

ja, tisti, ki bodo želeli višjo plačo in s tem višji standard, se bodo morali sami znajti. Tako je vedno bilo. Kako smo (bomo) slovenci uspešni kot družba ? IMHO, to ni tako zelo pomembno. Nekateri bolj, drugi manj. V povprečju pa bomo (najbrž) nekje na nivoju češke, madžarske, grčije ...

Thomas ::

Ja! To resnico, ki jo je povedal kopernik, bi morala naša oblast povedati ljudstvu, volilcem. Če je ne, naj jo ljudstvo zve vsaj iz medijev.

Uzdaj se u se, i u svoje kljuse! Tonček pojma nima! Sporočilo za vse.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kopernik ::

Rop nabira politične točke. Da pa bomo slovenci spremenili svojo miselnost, delovne navade,etc. na valovno dolžino dancev, fincev ali celo švicarjev ... to ni za pričakovati. Vsaj 50 let še ne.

Ampak... pustimo se presenetiti. Mogoče kmalu dobimo sposobnejše državno vodstvo.

Jaz bi rekel takole: 90% dam čakanju 50 let, 10% pa presenečenju.

attackiko ::

Najprej kar se tiče standarda življenja v Sloveniji - ta se je po osamosvojitvi na začetku sicer znižal, sedaj pa že živimo precej bolje kot prej. To, da 90% obožuje stare "zlate" čase pač ne govori o dejanskem stanju (seveda obstajajo tudi ljudje ki dejansko slabše živijo).

Potem pa o dr. Kos-ovi kritiki - težko je komentirat brez da bi se spustil podrobno v to, kako so švicarji prišli do svojih številk (za kar pa trenutno nimam veselja ;)).
Treba pa se je zavedat, da je vseeno BDP kazalec, koliko neka družba proizvede (in koliko lahko porabi).

Kos iz številk sklepa, da Avstrije ne moremo dohiteti, ker se naša dodana vrednost povečuje počasneje. Rast BDP-ja govori o drugačni sliki, saj je naša rast precej večja od Avstrijske (za leto 2002 - cca. 3X večja). Tudi letos smo rasli 2-3X hitreje kot Avstrijci.

Enako velja za velike države, kjer ZDA že ves čas držijo 1. mesto v konkurenčnosti, medtem pa je Kitajska padla iz 11 na 12 mesto. Da je rast kitajskega gospodarstva precej večja od ameriškega mi najbrž ni treba poudarjat.

Bomo torej v 15 letih postali top EU država? IMHO ne.
Je celotna gospodarska politika Slovenije nepremišljena in zgrešena? IMHO ne.
Bomo nekega dne dosegli povprečni BDP/prebivalca sedanjih držav EU? IMHO ja.

Indikatorjev konkurenčnosti torej jaz ne bi zanemarjal, potrudit se moramo, da jih izboljšamo, vseeno pa se moramo zavedat, da nam po ostalih kazalcih ne gre slabo.

Thomas ::

IMHO, če je kazalec konkurenčnosti slab, potem je samo vprašanje časa, kdaj bo tudi GDP kazalec postal slab.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MadMicka ::

Ne vem, zakaj skoz tale IMHO zravn lepte. Sej, pri večini stvari, ki jih poveste, bi moral biti tale IMHO zraven, tako da itak podrazumeva. Drugo je, če koga citirate, kar pa niti ni pogosto.

Drugače pa, pred dobrimi 20 leti si je družina s povprečnimi dohodki in iz teh dohodkov lahko zgradila hišo, danes tega ne more. In v življenju je vsaj kar se materialnih dobrin tiče, na prvem mestu hiša oz. stanovanje, potem avto, itd. Pa ne pozabmo, povprečna plača znaša cca. 160 k na mesec, zdej pa zidi, če lahko.

Tako da povprečen človek danes ne more živeti bolje, kot prej. Lahko pa seveda izbira med raznovrstno hrano in tehničnimi novotarijami, ampak kot rečeno hiša je le hiša. Pa pustimo ob strani, da tisto "prej" ni moglo trajati večno, ker je pufe treba nekoč tudi vrniti, pa naj bo to posameznik ali pa država, ki je pravzaprav v starih časih ljudem omogočila poceni hiše preko prepoceni kreditov.

Kar pa se gospodarskih uspehov Slovenije in napovedi za prihodnost tiče, je pa tako, da bo Slovenija po dohodku na prebivalca lahko v doglednem času bolj bogata kot npr. Grčija pa Španija, ker nas je bistveno manj in tako lahko od vpetosti v EU gospodarske tokove potegnemo po glavi prebivalca več. Bomo vidl. Važn, da gremo v EU, tako da se bodo lahko nekateri do neke mere odahnili od komunistične zarote in Ropove nesposobnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

para-site ::

Primerjava kvalitete življenja danes in pred 10 leti je zelo enostavna, če ti pogled ne zanese v ocenjevanje tvojega stanja na "hierarhični" lestvici v družbi. Razlike v premoženju so res večje kot v preteklosti, vendar realno ima povprečen državljan večjo kupno moč kot pred 10 leti. Enkrat so vsi imeli stoenke, zdaj pa ko ima nekdo cliota, drugi pa mercedesa, je pa problem. Clio ni slabši od stoenke, čeprav je mercedes boljši od clia...:D

Kar se drugih vidikov ekonomije tiče, poglejte, kaj se dogaja z USA dolarjem. Pada, pada, pada... pa ne brez razloga. To je trenutno za USA najučinkovitejši instrument pospeševanja rasti oziroma oklevanja gospodarstva. Če dolar zgublja vrednost, so ameriški izdelki na svetovnem trgu cenejši, kar pospeši izvoz, proizvodnjo, zaposlovanje, trošenje... ta taktika ima sicer še nekatere druge "stranske motnje":D , vendar je na kratki rok učinkovita. Pri nas pa je ravno obratno, poizkušamo nižati inflacijo zaradi pritiskov EU, kar povzroči obratne rezultate... Kaj je politično popularno vsi vemo, le čas pa bo pokazal, kaj je za nas pravilna odločitev...

attackiko ::

Drugače pa, pred dobrimi 20 leti si je družina s povprečnimi dohodki in iz teh dohodkov lahko zgradila hišo, danes tega ne more.


O seveda da lahko, poznam ljudi s podpovprečnimi dohodki, ki so dogradili hiše. Drugače pa lastno stanovanje sploh ni taka nujnost, Slovenija je v tem pogledu izjema. V drugih državah živi manj ljudi v lastnih stanovanjih. Kot že sam ugotavljaš pa je bilo tisto grajenje hiš v bistvu zadolževanje preko svojih sposobnosti, kar na dolgi rok ne gre.

Tako da povprečen človek danes ne more živeti bolje, kot prej.


Mit, da sedaj živimo slabše kot pred osamosvojitvijo je že pred časom razbil neki ekonomski statistik s konkretnimi podatki. Drugače smo pa precej hitro dohiteli in prehiteli BDP izpred osamosvojitve (okrog leta 1995).

Kar se pa tiče lovljenja Avstrije pa so ekonomisti iz EF napisali v Financah:

leta 2000 je bil slovenski BDP na prebivalca okrog 15 tisoč dolarjev, avstrijski pa 23 tisoč dolarjev. Večina naših državljanov gotovo verjame, da niso nič manj sposobni od naših severnih sosedov in da je Avstrija država, s katero se lahko izenačimo po življenjskem standardu. Kratek račun pa pokaže, da izenačevanje ni hiter proces. Če bi bila naša rast BDP na prebivalca za dve odstotni točki večja od rasti v Avstriji, bi jih ujeli šele po 22 letih; če bi bila rast večja za tri odstotne točke, bi se izenačili v razvitosti že po 15 letih, štiri odstotne točke večja rast pa bi nas izenačila z Avstrijo v 10 letih

Phil ::

A bi lahko nekdo prosim razložil kaj sploh je "dodana vrednost na zaposlenega".
To da danes ne moreš dograditi hiše ni res. Kjer živim jih je zadnjih 10 let zraslo kar nekaj, zgradili pa so jih ljudje s plačami precej nižjimi od slovenske povprečne.
Meni se mogoče bolj kot hiša zdi problem avt(o)(i) (povišanje zavarovanja, katalizatorji, menjava...). Vseeno mislim da se nam je v teh 10 letih standard kar precej dvignil.
Zanimivo branje.

It is one of the most prosperous EU candidate countries, with a GDP per capita (in terms of Purchasing Power parities) higher than Greece's and close to Portugal's, and an unemployment rate lower than in Germany or France.
Če EU oceni Slovenijo za eno najbolj uspešnih kandidatk potem IMHO naše gospodarstvo nima nekih kritičnih pomankljivosti.
Komisija je bila gotovo sestavljena iz top evropskih ekonomistov in ne vem zakaj oni ne bi odkrili neke "tako očitne" pomankljivosti. Ali mogoče dr. Kos ve kaj več?
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phil ()

BigWhale ::

attackiko, you're full of it...

> O seveda da lahko, poznam ljudi s podpovprečnimi dohodki, ki
> so dogradili hiše.

Spoznaj me s temi ljudmi. Zanima njihova skrivnost, ocitno so carovniki. Ali pa za oblikovanje svoje postave uporabljajo butt-shaper!


5mio za zemljisce, 10mio za hiso, 5mio za opremo, se kak "manjsi" strosek z vsemi prikljucki (elektrika, voda, ...) in ostalimi taxami (gradbeno dovoljenje, lokacijsko, ...)

Place imas 160k (kar je v redu placa) zivis v podnajemniskem stanovanju in placujes 250 EUR za stanovanje (garsonjera, lokacija lj-fuzine). Torej ti od place ostane 100k denarja od tega das se 20 jurjev za stroske in 1000 SIT na dan za hrano in ostale stvari.

Torej, kako si zgraditi hiso...

> Drugače pa lastno stanovanje sploh ni taka nujnost,

Ne, lahko celo zivljenje placujes 250EUR (ponavadi neobdavcenih, na roko, stalno bivalisce si pa urejas pri kolegih), ce si samski oz. ce si omislis druzino potem ti se zena prinese 250EUR in zdaj gresta lahko v vecje stanovanje. :)

No, ja pa tudi kartonska skatla v tivoliju vsaj poleti ni tako slaba izbira...

In ja, stanovanje je nujnost. V drugih drzavah je pa hec v tem, da je mesecni dohodek v sluzbi malo visji, najemnine pa nizje. No ja, razen ce nisi doma v Kaliforniji ali New Yorku :P

kopernik ::

Jaz bi tudi rad spoznal tiste, ki s podpovprečno plačo zgradijo hišo. Sami. Brez izdatne finančne pomoči staršev in življenja pri starših, kjer je tako bivanje kot hrana zastonj. Kako si kupiti nepremičnino, če moraš za vse poskrbeti sam ? pomoje potrebuješ kar nekaj let (10 -15 let) da dovolj našparaš ... za eno manjše stanovanje

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Vice ::

attackiko kje si ti dobil tiste podatke o konkurenčnosti? Tukaj oz. tukaj so drugačni in po teh kazalcih nam ne kaže prav hudo dobro, npr. Avstriji se oddaljujemo.


p.s. Pa ZDA ni na no.1 mestu >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

DavidJ ::

Uh, BigWhale.

Tvoj problem je v tem, da vidiš le v radiusu 20 km okoli sebe. Takšne so cene v Ljubljani.

Sošolčevi starši v Laškem oddajajo celotno stanovanjsko hišo, ki ima pritliče in eno nadstropje. Tloris je približno 60 kvadratov + nekaj malega okolice zunaj. In najemnina je 35 jurjev na mesec.

Prav tako sta stric in teta kupila pred petimi letih v Radečah parcelo velikosti okoli 500 kvadratov, na kateri stoji enonadstropna hiša, kjer je le tloris pritličja 130 m^2. V hiši je prejšnji lastnik pustil vse. Od pribora, televizorjev vse do kavčev in knjig na policah. Cena je bila 190k DEM. Ja, 20 miljonov. Tolk kot te pride zdej eno mizerno in neopremljeno stanovanje v okolici Ljubljani, za katerega si moral biti izžreban v tistem stanovanjskem skladu, da ga lahko kupiš.

Sicer ne vem, koliko je tale podatek kredibilen, vendar Ljubljana naj bi bila po ceni nepremičnin takoj za Londonom in Parizom. Stanovanje v Münchenu je preverjeno cenejše.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

dejanrus ::

Če bi mi kakorkoli lahko dohitevali ali prehitevali članice EU, potem se ta najbrž nebi širila.

> O seveda da lahko, poznam ljudi s podpovprečnimi dohodki, ki
> so dogradili hiše.

Ključna beseda tu je najbrž DOGRADILI. Mogoče pasjo hiško še zravn, al pa drvarnco.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dejanrus ()

Thomas ::

Tale link je dost dober, po moje. Good bless Finland! :D

Slovenec si pa lahko izbori boljsi standard od Nemca samo, če nekako obide državo. Država NI na poti navzgor, tako kot prikazuje Tone, da je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matty ::

Zanimiva tema...

Poglejmo Irsko... Ko je Irska vstopila v EU je bila ena najmanj razvitih evropskih drzav, danes je na vrhu... In to ni prislo cez noc, niti v 5 letih, niti v 10 letih... Potrebovali so 20 let in vec, da so ujeli in prehiteli povprecne drzave clanice EU... Zato se je brez pomena sprasevati, ali bomo po 1.5.2004 bolje ziveli, imamo pa vse moznosti, da bomo uspesni cez 20 let...

Seveda kako bomo prisli do tega? Verjetno najpomembnejse so strukturne reforme ter spodbujanje konkurencnosti... Potrebno se je prestrukturirati v korist storitvenega sektorja (s tem se bo zmanjsevalo stevilo zaposlenih v dejavnostih z nizjo dodano vrednostjo, kot je npr. kmetijstvo in industrija), to pa spet ne bo moc doseci preko noci. Potrebno vlagati v izobrazevanje, spodbujati bodoce studente, da vpisujejo se kaj drugega kot ekonomijo, pravo in sociologijo, ... S prestrukturiranjem bo veliko ljudi ostalo brez dela, kar tudi ne gre zanemariti, potrebno bo tudi njih ustrezno usposobiti, ... Ce Slovenija zeli biti res uspesna, moramo najti eno trzno niso, kjer bomo uspesnejsi od drugih...

In Slovenija ima od vseh drzav pristopnic trenutno najlepse moznosti, da uspe... Bo pa to dolg proces...

BigWhale... en popravek... v drugih drzavah (predvidevam, da si mislil zahodne) so place res visje, visje pa so tudi najemnine... (primerjati moras glavna mesta!!!). V prid tujini pa so razmerja, npr. placa:najemnina... Sam sem prezivel precej casa v Bruslju pa so garsonjere 450-500 EUR, vendar so pa place toliko visje... Hkrati pa so cene toliko visje (storitve, vecina proizvodov), da se ti kar zvrti glava... Da zakljucim, RELATIVNO so najemnine v tujini nizje, ABSOLUTNO pa ne verjamem...

Yohan del Sud ::

IMHO večinoma živimo bolje, kot pred dvajsetimi leti. Vsaj gmotno. Seveda so pa tu izjeme, ki živijo slabše. Ali pa živijo sploh ne več... :\

kopernik ::


Ko je Irska vstopila v EU je bila ena najmanj razvitih evropskih drzav, danes je na vrhu.


Ampak, kolikor vem, je za Irsko znano, da je EU vanjo vložila ogromno denarja (poleg tega je bila tudi neka finta z davki, tako je veliko podjetij ustanavljalo podružnice na irskem - sem že malo pozabil...). Sedaj, ko je toliko novih članic bo najbrž priteklo precej manj denarja iz bruslja kot v primeru Irske...

MadMicka ::

No, gotov, da bi morali živeti bolje. Saj konec koncev je tehnološki napredek tisti, ki zagotavlja, da človeštvo živi bolje. Jaz sm izpostavil le problem hiše oz. stanovanja, ki pa sta najpomembnejši dobrini in glede katerih se položaj vendarle ni izboljšal. Se pa sčasoma bo, gotovo.

BigWhale ::

> Tvoj problem je v tem, da vidiš le v radiusu 20 km okoli sebe.
> Takšne so cene v Ljubljani.

Ne, v bistvu zivim v Mariboru, kjer ja, cene so malo nizje, prav tako je pa povprecna placa malo nizja. :) Do nedavnega sem pa delal v Lj. Potnih stroskov je cca 130k SIT na mesec, ce se vozis z avtom. Z vlakom malo manj kot polovica ceneje ampak se cas celotnega potovanja iz treh ur dvigne na sest ur (Ja, vstanes ob petih zjutraj, domov pa prides deset do sedmih)

Pa tudi, ce bi bila cena najema stanovanja za polovico nizja, torej 125EUR (pa ni), bi bilo prekleto tezko kupit stanovanje/hiso, kjerkoli v Sloveniji, ne nujno v Lj.

Zlatko1 ::

Pa pustimo ob strani, da tisto "prej" ni moglo trajati večno, ker je pufe treba nekoč tudi vrniti, pa naj bo to posameznik ali pa država, ki je pravzaprav v starih časih ljudem omogočila poceni hiše preko prepoceni kreditov.


Najbolje da to res spregledamo, potem še bomo res kje verjeli, da danes živimo slabše!:D

Ista fora, kot z mirovniki "pa pustimo zdaj to, da je Saddam pobil toliko in toliko ljudi"! :D :D :D

goku :) ::

Nekaj vas je že izjavilo, da moramo usmerjati naše študente v študije kot so ekonomija, pravo, sociologija.

Zamislil sem si kako bi bilo če bi bili vsi ekonomisti, pravniki.... Potem bi ekonomisti ugotavljali če je rentabilno nekoga tožiti, najeli odvetnika in se preživljali z odškodninam:D

Potrebujemo strokovnjake iz vseh področij. Zelo vredu področje je fermacija saj imamo uspešna podjetja na tem področju.
Potrebujemo šoferje - imamo luko Koper, kjer bi lahko veliko blaga prepeljali v notranjost celine.
.
:
Navijanje je kamen modrosti

NoUse4AName ::

goku, ravno nasprotno. Mlade moramo prepricat, da grejo studirat nekaj drugega kot ekonomijo/pravo

goku :) ::

kaj sem pa jst reku?
Navijanje je kamen modrosti

MadMicka ::

Ni Boga na tem Svetu in ni Države na tem Svetu, ki bi imela pravico prepričevati malde, kaj naj študirajo. To je samo Trg. In mogoče Starši, potem pa noben več.

ali3n ::

Prepričevati ne, spodbujati pa ja....

dejstvo je, da nam zmanjkuje "prozvodnje" -> vsi samo "prodajamo" (karkol že...)
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

MadMicka ::

Glede ekonomije lahko rečem dve stvari: prva je ta, da kar se tiče proivzodnje, to ni več tista primarna dejavnost razvitih držav. Tako da je tista; "kdor ne proizvaja", že zastarela. In drugič, nekdo je reku, da se zanaša in bla bla bla na dodano vrednost. Če hočeš imet realno lestvico držav po ekonomski moči, se niti pod razno ne moreš zanašat zgolj na en kriterij. Če novinar tega ne ve, in o tem piše v cajtng, nič takega, novinarji pač v povprečju nimajo pojma, če gre za strokovne stvari.

BigWhale ::

A je spet cas, da zacnem nergat nad ekonomisti in pravniki in vecino druzboslovja? ;>

1500 (al kolk ze) vpisanih ekonomistov letno v Ljubljani, koliko jih vpisuje VEKS v Mariboru niti ne vem. Potem pravniki... Tralala, hopsasa...

Prevec jih je bistveno. Ljudje pa se kar rinejo... Ker je v pravu in v ekonomiji DNAR! V eni knjigi so en kup ekonomistov odvrgli na en planet... Prav so naredili! :P

Ce bi imeli manj pravnikov/ekonomistov, pa vec delavcev bi bilo tudi gospodarstvo malo drugacno. Je ze en prej povedal, vsi nekaj prodajajo. Proizvodnje pa ni.

para-site ::

ni pomembno koliko ljudi se vpiše na določen program, pomembno je koliko jih konča...

NoUse4AName ::

Eh slabo sem se izrazil. Noben tukaj ni izjavil, tako kot si ti rekel. Da jih naj gre vec studirat ekonomijo/pravo.

Matty ::

Pismo... me prav zanima, kdo je prjavu, da je v ekonomiji denar... Ok, saj je, samo moras biti pri koritu, pri vrhu, delat moras v nekje v gospodarstvu... Sigurno pa imas lepse sanse za vec denarja, ce mas diplomo iz strojnistva, FER, ... Ce bi imel se enkrat moznost, bi se verjetno studirati ali mednarodne odnose (yep, diplomacija) ali pa pravo...

Zanimivo je, da v Sloveniji primanjkuje izobrazenega kadra. V Sloveniji ima koncano terciarno izobrazbo 17.9% aktivnega prebivalstva, v EU je povprecje preko 21%. Zaostanek se sicer zmanjsuje, vendar se bi morali nekako spodbuditi vpisi predvsem v smeri, ki so bolj tehnicno usmerjene... (premalo je popularno tudi t.i. poklicno izobrazevanje). Ce se bo izobrazbena struktura povecala (in ustrezno razprsila) bomo cez 10-20 let uvozniki predvsem neizobrazene delovne sile, v cemer pa ne vidim nobenih problemov... (saj slovenci ne bodo hoteli delati umazanih in slabo placanih del, slovenski drzavljani pa se bodo posvetili delovnim mestom z visjo dodano vrednostjo)

Thomas ::

Honda bo dala prve humanoidne robote za stroje 2005. Tudi drugim jih bodo prodajali. Zato bo uvoz "poceni nekvalificirane delovne sile" potekal predvsem iz Japonske. In še drugih držav, ki bodo kmalu znale delati to isto.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajska kupuje milijarde evropskega dolga (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7814520 (12341) RockyS
»

Življenje v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
22616242 (9984) Karaya 52
»

Inflacija in Slo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
724686 (4686) borchi
»

Slovenia vs. Češka (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9130748 (28598) jype
»

o svetovni ekonomiji - tako vseobsežno - variante, zgodovina, komunistične/kapitalist (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25719041 (15824) M-man

Več podobnih tem