» »

Nov avto do 33.000

Nov avto do 33.000

Temo vidijo: vsi
««
8 / 13
»»

YosovaI ::

Kaj pa ko EVjaši delajo ceno elektrike so tudi ziher da bo cena elektrike skoz enaka?

Nisem rekel da bo enaka. Vendar dejstvo pa je da se naftni derivati v povprečju dražijo bolj kot elektrika, danes je EV vožen na štrom doma 8 do 9x cenejši kot vožnja na nafto, razlika pa se bo samo še večala. Sicer pa mnogo lastnikov EVjev ima tudi sončno elektrarno in si večino štroma sami pridelajo, ti se bodo vedno vozili skoraj zastonj, svoje naftne vrtine na vrtu pa pač ne moreš met:


Sploh pa debata je bila ali cena goriva v življenjski dobi presega nakupno vrednost avta ali ne, ne pa to na kar si ti potem skušal debato zapeljat (ti si neko elektriko štulil v debato notri, debata se sploh ni šla o tem). Ti trdiš da cena goriva večinoma ne presega nakupne vrednosti avti, jaz trdim da večino ja, zato ker večino ljudi vozi poceni rabljene avtomobile. Dostikrat imajo ljudje rabljene avte za recimo 3000 EUR in to vrednost strošek goriva lahko preseže že prej kot v 1 letu, ali pa vsaj v nekaj letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: YosovaI ()

tonttu ::

matobeli je izjavil:

Sam ni omejen na 33k.

Ponavadi za avto ne vzameš kredita na max zmožnosti ker veš da bo treba tudi tankat ipd., V 10letih moraš bit sposoben pokrit TOC, benz, kredit, gume, vse. Če vzameš vnaprej višji kredit in preračunaš da si po 10letih približno na enakem potem je popolnoma vseeno ali plačuješ 300eur kredita in 200eur ostalih stroškov ali 400eur kredita in 100eur ostalih stroškov.
Da maš kreditne sposobnosti samo za 33k in jo boš do konca izkoristil za avto... hja, sej so, normalno pa ne.

MA ja saj je brez veze... Ce si nekdo zastavi da je max budget 33k potem je najbrz omejen na 33k ne na 133k. Ampak ja, verjamem da vedno lahko dobis vec kredita, ce ne drugje pa v gostilni pri lokalnem mafijcu. Tako da res ne vem zakaj bi se potem omejevali na 30k ali 50k. Hop pa vsi v vrsto za Teslo X, BMW iX M60 ali kaj podobnega. Prej ali slej se bo splacalo, krediti so pa tako ali tako neomejeni :))

matobeli ::

Mato989 je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Dokler polnijo EV-je po službah in sosedih, jih to niti ne zanima toliko >:D


Saj če jaz kradem benz me zanima enako malo >:D


Če, če, če, čebula.

Ga ne kradeš in jih povnejo. Bencin za gospodinjstvo ni potreben, elektrika je. In če se bo elektrika podražila za neke občutne odstotke bo večji problem kot če se bo bencin.

Za elektriko imaš na voljo še SE, bencina pa pri nas ni prav veliko za črpat.

Gregor P ::

To je pa res, da sem čisto pozabil na kilometrino, dejansko se tudi na ICE/MNZ voziš praktrično zastonj:D ... vprašanje le, kako dolgo še>:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

matobeli ::

tonttu je izjavil:

Ce si nekdo zastavi da je max budget 33k potem je najbrz omejen na 33k ne na 133k.


Omejen je na 33k+gume+benz+vse ostalo, torej na kratko TOC.

Če pač ne razumeš da se v 10letih plača TOC in ne samo kredit za avto, potem pač ne razumeš. In če želiš prikazat razliko med 33k in 50k kot razliko med 33k in 5M ali "zgolj" 133k, pol pač ni težava drugih da si nesposoben razumet enostavne koncepte.

YosovaI ::

Point ki ga probam podati je: vrednosti goriva se NIKAKOR NE SME ZANEMARIT tako kot je to naredil uporabnik MOlnar tukaj na forumu in se ga MORA štet pod strošek avta, ker je strošek goriva eden izmed glavnih stroškov avta, oziroma ponavadi celo glavni strošek avta. Odpiratelj te teme je samo povedal da dela 50.000 km na leto in to pomeni slabih 5000 EUR za gorivo vsako leto in to bi Molnar kar zanemaril, halo?! In pol si še drzne reči da stošek goriva štejejo pod vrednost avta samo tisti ki "štejejo cente". Guess what, 5000 EUR stroška vsak let definitivno niso centi, to je za večino Slovencev precej več kot naredijo prihrankov v celem letu. Statistika celo kaže da ima več kot pol Slovencev manj kot 600 EUR prihrankov vsega skupaj na banki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: YosovaI ()

Gregor P ::

Ja, ne ni, če dobiš kilometrino povrnjeno 8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

matobeli ::

Tudi če furaš EV dobiš povrnjeno kilometrino. In to za benz :P

YosovaI ::

"Menda imamo še rezerve, ki bi jih lahko namenili za prihranke; skoraj polovica družin nima za hude čase pripravljenih niti 600 evrov.
"
Članek:
https://old.delo.si/gospodarstvo/financ...

Torej cirka pol slovenskih gospodinjstev nima na banki niti 600 EUR, a molnar trdi da 5000 EUR stroška vsako leto so po njegovo kao "centi" in se jih more zanemarit?! Like wtf res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: YosovaI ()

tonttu ::

matobeli je izjavil:

tonttu je izjavil:

Ce si nekdo zastavi da je max budget 33k potem je najbrz omejen na 33k ne na 133k.


Omejen je na 33k+gume+benz+vse ostalo, torej na kratko TOC.

Če pač ne razumeš da se v 10letih plača TOC in ne samo kredit za avto, potem pač ne razumeš. In če želiš prikazat razliko med 33k in 50k kot razliko med 33k in 5M ali "zgolj" 133k, pol pač ni težava drugih da si nesposoben razumet enostavne koncepte.

Moje razumevanje "enostavnih konceptov" ze gre. Bolj je problem, ker vecini vas ne gre. In ta enostaven koncept je, ja ze ene 10ic bom napisal isto, da imas ta trenutek omejeno kolicino denarja. Vi pa si predstavljate da pri tej omejeni kolicini denarja ni problem dodati se 5, 10, 20 ali 50% zraven, ker se ti bo v 10 letih to izplacalo. Ja ne trdim ali se bo ali se ne bo izplacalo, trdim zgolj to, da ce nimas ekstra X tisoc eur, da potem mores vzeti nekaj kar za X tisoc eur presega tvoj limit, ne glede na to koliko se bo dolgorocno to izplacalo. Tezko razumljiv "enostaven koncept"? Vidim da za vecino je res precej tezko razumljivo.

Mato989 ::

YosovaI je izjavil:

Kaj pa ko EVjaši delajo ceno elektrike so tudi ziher da bo cena elektrike skoz enaka?

Nisem rekel da bo enaka. Vendar dejstvo pa je da se naftni derivati v povprečju dražijo bolj kot elektrika, danes je EV vožen na štrom doma 8 do 9x cenejši kot vožnja na nafto, razlika pa se bo samo še večala. Sicer pa mnogo lastnikov EVjev ima tudi sončno elektrarno in si večino štroma sami pridelajo, ti se bodo vedno vozili skoraj zastonj, svoje naftne vrtine na vrtu pa pač ne moreš met:


Sploh pa debata je bila ali cena goriva v življenjski dobi presega nakupno vrednost avta ali ne, ne pa to na kar si ti potem skušal debato zapeljat (ti si neko elektriko štulil v debato notri, debata se sploh ni šla o tem). Ti trdiš da cena goriva večinoma ne presega nakupne vrednosti avti, jaz trdim da večino ja, zato ker večino ljudi vozi poceni rabljene avtomobile. Dostikrat imajo ljudje rabljene avte za recimo 3000 EUR in to vrednost strošek goriva lahko preseže že prej kot v 1 letu, ali pa vsaj v nekaj letih.


Seveda, samo v takih primerih ko kupiš avto za 3k pa je logično da cena bencina oz pogonskega gorivca preseže CENO nakupa avta... ampak to je vsakemu jasno.

To pač ni dokaz da je zato EV za 33k ali 37 ali 50k cenejši kot avto za 3k in 3k goriva vsako leto... Oziroma cenejši je na rok 20, 30 let... ampak to so špekulacije.

Dajmo ne mešat debate. izolacijsko imaš prav, ampak pri celotni debati če jo vključimo v TOC pa potem pade.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Moe_Lester ::

Kaj pa ko EVjaši delajo ceno elektrike so tudi ziher da bo cena elektrike skoz enaka?


Razmerje med elektriko in nafto bo ostalo podobno oz. je bolj verjetno, da bo v prid elektriki. Elektriko je namreč precej lažje in ceneje proizvajati kot nafto.

Mato989 ::

matobeli je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Dokler polnijo EV-je po službah in sosedih, jih to niti ne zanima toliko >:D


Saj če jaz kradem benz me zanima enako malo >:D


Če, če, če, čebula.

Ga ne kradeš in jih povnejo. Bencin za gospodinjstvo ni potreben, elektrika je. In če se bo elektrika podražila za neke občutne odstotke bo večji problem kot če se bo bencin.

Za elektriko imaš na voljo še SE, bencina pa pri nas ni prav veliko za črpat.


Bencin je za gospodinjstvo pomemben ker imamo avte lol... vsako gospodinjstvo praktično ima ICE avto enako kot elektriko...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

ViperR ::

Yosoval, ti pa pozabljaš da ima čas vrednost. Si upošteval diskontno stopnjo? Namreč 5000€ za benz čez 10 let ni enako 5000€ danes(ki jih porabiš več za avto).

Mato989 ::

Moe_Lester je izjavil:

Kaj pa ko EVjaši delajo ceno elektrike so tudi ziher da bo cena elektrike skoz enaka?


Razmerje med elektriko in nafto bo ostalo podobno oz. je bolj verjetno, da bo v prid elektriki. Elektriko je namreč precej lažje in ceneje proizvajati kot nafto.


Si 100% da bo za vse večne čase samo enako ali boljše? Jaz pač teh garancij ne upam dat... ti pa verjetno ja.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

m0LN4r ::

Cveto je izjavil:

Pravilni izračun je:

Nabavna cena avtomobila
+gorivo v obdobju lastništa
+zavarovanje
+gume
+servisi
-prodajna cena avtomobila

Ne razumes. To delas, ce ti je avto v breme in ga vseeno hoces imeti.

Tako lahko celo zivljenje vse racunas, ampak srecen glih be bos, ko bos vsako malico sesteval, kok bi lahk prisparal, ce bi jedel to namesto ono.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Mato989 ::

m0LN4r je izjavil:

Cveto je izjavil:

Pravilni izračun je:

Nabavna cena avtomobila
+gorivo v obdobju lastništa
+zavarovanje
+gume
+servisi
-prodajna cena avtomobila

Ne razumes. To delas, ce ti je avto v breme in ga vseeno hoces imeti.

Tako lahko celo zivljenje vse racunas, ampak srecen glih be bos, ko bos vsako malico sesteval, kok bi lahk prisparal, ce bi jedel to namesto ono.


Cveto ima sicer prav, da je to pravilni izračun, samo Cveto pozablja da praktično za nobeno postavko razen prve (pa še to takrat ko podpišeš pogodbo) ne moreš vedet vnaprej 100% kakšna bo... ampak lahko vse poračunavaš za nazaj... ker niti ena postavka razen prve (ob nakupu in pogojno ob ogledu cenika) ni znana vnaprej za celotno dobo lastništva
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Moe_Lester ::

Si 100% da bo za vse večne čase samo enako ali boljše? Jaz pač teh garancij ne upam dat... ti pa verjetno ja.


Seveda nisem 100% prepričan, je pa to precej varna domneva na podlagi trenutne realnosti, v kateri živimo.

Ne razumes. To delas, ce ti je avto v breme in ga vseeno hoces imeti.


To delaš, če si vsaj malo racionalen in finančno pismen.

Mato989 ::

matobeli je izjavil:

tonttu je izjavil:

Ce si nekdo zastavi da je max budget 33k potem je najbrz omejen na 33k ne na 133k.


Omejen je na 33k+gume+benz+vse ostalo, torej na kratko TOC.

Če pač ne razumeš da se v 10letih plača TOC in ne samo kredit za avto, potem pač ne razumeš. In če želiš prikazat razliko med 33k in 50k kot razliko med 33k in 5M ali "zgolj" 133k, pol pač ni težava drugih da si nesposoben razumet enostavne koncepte.


Če ti ne razumeš da če ima nekdo danes BUDGET 33k da ne moreš potem rečt da naj DANES da 50k, ker bo čez 10 let (ali 7,5) v plusu, ker ima danes BUDGET FAKING 33k...

Moe_Lester je izjavil:

Si 100% da bo za vse večne čase samo enako ali boljše? Jaz pač teh garancij ne upam dat... ti pa verjetno ja.


Seveda nisem 100% prepričan, je pa to precej varna domneva na podlagi trenutne realnosti, v kateri živimo.

Ne razumes. To delas, ce ti je avto v breme in ga vseeno hoces imeti.


To delaš, če si vsaj malo racionalen in finančno pismen.


Tvoja varna domneva je približno tako vredna kot moja ko sem pred 4 leti rekel da folk ne bo pustil da se jim vsili neka fake pandemija, pker je takrat ni bilo na vidiku in je zgledalo to sci fi... oh kako narobe sem imel kajne...

Racionalnost in financ pismenost nima nič z dejstvom da niti enega izmed teh podatkov razen nakupne cene, ne moreš vnaprej zračunat za celo obdobje lastništva...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Moe_Lester ::

Cveto pozablja da praktično za nobeno postavko razen prve (pa še to takrat ko podpišeš pogodbo) ne moreš vedet vnaprej 100% kakšna bo... ampak lahko vse poračunavaš za nazaj... ker niti ena postavka razen prve (ob nakupu in pogojno ob ogledu cenika) ni znana vnaprej za celotno dobo lastništva


Ja, res je višek znanosti predvideti stroške zavarovanja in ceno gum :)

Mato989 ::

Moe_Lester je izjavil:

Cveto pozablja da praktično za nobeno postavko razen prve (pa še to takrat ko podpišeš pogodbo) ne moreš vedet vnaprej 100% kakšna bo... ampak lahko vse poračunavaš za nazaj... ker niti ena postavka razen prve (ob nakupu in pogojno ob ogledu cenika) ni znana vnaprej za celotno dobo lastništva


Ja, res je višek znanosti predvideti stroške zavarovanja in ceno gum :)


No pol pa jih daj... predvidi jih za 10 let naprej, za vsak procent kar se zmotiš mi daš 500EUR keš da te vidimo... kako enostavno je

Aja pa ceno bencina mi predvidi za vsak mesec ko tankam, pa ceno prodaje rabljenega mojega avta čez 10 let itd... ker to je vse Cveto napisal.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

m0LN4r ::

Moe_Lester je izjavil:

Si 100% da bo za vse večne čase samo enako ali boljše? Jaz pač teh garancij ne upam dat... ti pa verjetno ja.


Seveda nisem 100% prepričan, je pa to precej varna domneva na podlagi trenutne realnosti, v kateri živimo.

Ne razumes. To delas, ce ti je avto v breme in ga vseeno hoces imeti.


To delaš, če si vsaj malo racionalen in finančno pismen.

Ne, ne delas. Ti mislis, da ce gres po Porscheja tako da racunas gume, gorivo in zavorne ploscice?

Potem verjetno tudi racunas kok centov prisparas, ce se vsi stirje v druzini polulate preden spustite vodo, saj ves 15 let 4 osebe 3x na dan...
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Moe_Lester ::

No pol pa jih daj... predvidi jih za 10 let naprej, za vsak procent kar se zmotiš mi daš 500EUR keš da te vidimo... kako enostavno je


A si ti dejansko nesposoben za življenje ali se samo delaš?

Normalni ljudje načeloma ne rabijo na 1€ natančnega izračuna. Je pa precej varno domnevati, da me bo zavarovanje drugo leto stalo približno 800€, če letos plačam 770€. Prav tako je precej varno domnevati, da se gume ne bodo čudežno prvič v zgodovini gum podražile za 2000% v 2 letih, ampak bo guma še vedno okrog 200€ +- kakšnih 10, 20€.

Ne, ne delas. Ti mislis, da ce gres po Porscheja tako da racunas gume, gorivo in zavorne ploscice?


Kot sem napisal zgoraj, vsak finančno pismen človek si to poračuna oz. ima v mislih. Ne glede na to ali mu Porcshe predstavlja 10 plač ali zanj zasluži v enem dnevu.

matobeli ::

Mato989 je izjavil:


Če ti ne razumeš da če ima nekdo danes BUDGET 33k da ne moreš potem rečt da naj DANES da 50k


Večina ljudi nima DANES tega budgeta ampak preračuna na obdobje, recimo 10let.
Razen če se pogovarjamo o nekih socialcih ki vzamejo max KREDITA za 33k rabljenga BMWja.

Večina LJUDI vzame avto glede na svoje zmožnosti v naslednjih 10letih in ne koliko penezev ima TO SEKUNDO v denarnici.

Evo sem dal nekaj POUDARKOV notri. Če pa na periferiji res vzamete avto na podlagi tega koliko pologa in kredita ste zmožni spraskat skupaj, pol pa povej in bom nehal utrujat.

YosovaI ::

Mato989 je izjavil:

YosovaI je izjavil:

Kaj pa ko EVjaši delajo ceno elektrike so tudi ziher da bo cena elektrike skoz enaka?

Nisem rekel da bo enaka. Vendar dejstvo pa je da se naftni derivati v povprečju dražijo bolj kot elektrika, danes je EV vožen na štrom doma 8 do 9x cenejši kot vožnja na nafto, razlika pa se bo samo še večala. Sicer pa mnogo lastnikov EVjev ima tudi sončno elektrarno in si večino štroma sami pridelajo, ti se bodo vedno vozili skoraj zastonj, svoje naftne vrtine na vrtu pa pač ne moreš met:


Sploh pa debata je bila ali cena goriva v življenjski dobi presega nakupno vrednost avta ali ne, ne pa to na kar si ti potem skušal debato zapeljat (ti si neko elektriko štulil v debato notri, debata se sploh ni šla o tem). Ti trdiš da cena goriva večinoma ne presega nakupne vrednosti avti, jaz trdim da večino ja, zato ker večino ljudi vozi poceni rabljene avtomobile. Dostikrat imajo ljudje rabljene avte za recimo 3000 EUR in to vrednost strošek goriva lahko preseže že prej kot v 1 letu, ali pa vsaj v nekaj letih.


Seveda, samo v takih primerih ko kupiš avto za 3k pa je logično da cena bencina oz pogonskega gorivca preseže CENO nakupa avta... ampak to je vsakemu jasno.

To pač ni dokaz da je zato EV za 33k ali 37 ali 50k cenejši kot avto za 3k in 3k goriva vsako leto... Oziroma cenejši je na rok 20, 30 let... ampak to so špekulacije.

Dajmo ne mešat debate. izolacijsko imaš prav, ampak pri celotni debati če jo vključimo v TOC pa potem pade.


Ne, prav nič ne pade. Ne moreš ti tle primerjat NOV EV in RABLJEN naftni avto! Primerjaj novo z novim, torej nov EV z novim naftnim avtom in rabljen EV z rabljenim naftnim avtom, ne pa da primerjaš hruške in banane.

Sicer pa pogovarjamo se o razdalji 50.000 EUR na leto, toliko kot letno dela odpiratelj te teme, kar znese 5000 EUR stroška goriva na leto. Tako da dejmo za foro primerjat NOVO Teslo z rabljenim zjebanim naftnim avtom, torej dejmo za foro narest to kar si ti prej hotel narest.

Torej strošek goriva v 15 letih je:
Naftni avto pri 50.000 km na leto: 75.000 EUR
Plus: 3000 EUR rabljena naftna krava vsa zjebana
Skupaj: 78.000 EUR

Nova Tesla model 3 SR: 38.000 EUR.
Letno 895 EUR elektrike (domače polnjenje večinoma in hitre polnilnice ko je nujno in drugače ne gre) x 15 let = 13.425 EUR
Skupaj: 51.425 EUR

Torej pri taki kilometrini kot jo dela OP je celo ČISTO NOVA TESLA MODEL 3 CENEJŠA kot pa zjeban naftni avto za 3000 EUR. Za zamislit se je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: YosovaI ()

Mato989 ::

A si ti dejansko nesposoben za življenje ali se samo delaš?

Normalni ljudje načeloma ne rabijo na 1€ natančnega izračuna. Je pa precej varno domnevati, da me bo zavarovanje drugo leto stalo približno 800€, če letos plačam 770€. Prav tako je precej varno domnevati, da se gume ne bodo čudežno prvič v zgodovini gum podražile za 2000% v 2 letih, ampak bo guma še vedno okrog 200€ +- kakšnih 10, 20€.


Ne vem... recimo hrana se je podražila za 16% lani... zakaj meniš da se ne more za 16% podražit servis leta 2024... ali 2027??? Kako lahko to predvidiš točno? (tu zdaj več ne govoriva 1% ali 7EUR gor dol ampak 40EUR... to pa je že omembe vredno ali ne? (če ni bom vesel če nakazuješ to neomembe vredno vsak mesec meni v crypto)

Enako ne veš koliko b benz 2027 niti 2024 niti 2029 ali 2031... lahko bo 5EUR to je 300% increase, lahko pa bo s subvencijami 1,5EUR...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

YosovaI ::

ViperR je izjavil:

Yosoval, ti pa pozabljaš da ima čas vrednost. Si upošteval diskontno stopnjo? Namreč 5000EUR za benz čez 10 let ni enako 5000EUR danes(ki jih porabiš več za avto).


Seveda ima čas vrednost: Študije kažejo da lastniki električnega avta na letni ravno porabijo 60 % MANJ ČASA kot pa lastniki naftnega avta. Ja na dolgih potovanjih nekajkrat na leto ko morajo filat na poti ga porabijo mal več, ampak to več kot nadoknadijo ko namesto 5 do 10 minut kot porabi bencinar na črpalki, porabijo samo 5 sekund da zatlačijo kabel v avto kot pridejo domov (ko pride brezžično polnjenje pa še teh 5 sekund ne bo več treba):
https://insideevs.com/news/340478/120-k...

Torej lastniki naftnih avtov ne porabijo samo 9x več denarja za gorivo letno kot pa lastniki električnih avtov, ampak porabijo celo več časa suma sumarum na letni ravni.

Klik:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: YosovaI ()

Mato989 ::

YosovaI je izjavil:

Mato989 je izjavil:

YosovaI je izjavil:

Kaj pa ko EVjaši delajo ceno elektrike so tudi ziher da bo cena elektrike skoz enaka?

Nisem rekel da bo enaka. Vendar dejstvo pa je da se naftni derivati v povprečju dražijo bolj kot elektrika, danes je EV vožen na štrom doma 8 do 9x cenejši kot vožnja na nafto, razlika pa se bo samo še večala. Sicer pa mnogo lastnikov EVjev ima tudi sončno elektrarno in si večino štroma sami pridelajo, ti se bodo vedno vozili skoraj zastonj, svoje naftne vrtine na vrtu pa pač ne moreš met:


Sploh pa debata je bila ali cena goriva v življenjski dobi presega nakupno vrednost avta ali ne, ne pa to na kar si ti potem skušal debato zapeljat (ti si neko elektriko štulil v debato notri, debata se sploh ni šla o tem). Ti trdiš da cena goriva večinoma ne presega nakupne vrednosti avti, jaz trdim da večino ja, zato ker večino ljudi vozi poceni rabljene avtomobile. Dostikrat imajo ljudje rabljene avte za recimo 3000 EUR in to vrednost strošek goriva lahko preseže že prej kot v 1 letu, ali pa vsaj v nekaj letih.


Seveda, samo v takih primerih ko kupiš avto za 3k pa je logično da cena bencina oz pogonskega gorivca preseže CENO nakupa avta... ampak to je vsakemu jasno.

To pač ni dokaz da je zato EV za 33k ali 37 ali 50k cenejši kot avto za 3k in 3k goriva vsako leto... Oziroma cenejši je na rok 20, 30 let... ampak to so špekulacije.

Dajmo ne mešat debate. izolacijsko imaš prav, ampak pri celotni debati če jo vključimo v TOC pa potem pade.


Ne, prav nič ne pade. Ne moreš ti tle primerjat NOV EV in RABLJEN naftni avto! Primerjaj novo z novim, torej nov EV z novim naftnim avtom in rabljen EV z rabljenim naftnim avtom, ne pa da primerjaš hruške in banane.

Sicer pa pogovarjamo se o razdalji 50.000 EUR na leto, toliko kot letno dela odpiratelj te teme, kar znese 5000 EUR stroška goriva na leto. Tako da dejmo za foro primerjat NOVO Teslo z rabljenim zjebanim naftnim avtom, torej dejmo za foro narest to kar si ti prej hotel narest.

Torej strošek goriva v 15 letih je:
Naftni avto pri 50.000 km na leto: 75.000 EUR
Plus: 3000 EUR rabljena naftna krava vsa zjebana
Skupaj: 78.000 EUR

Nova Tesla model 3 SR: 38.000 EUR.
Letno 895 EUR elektrike (domače polnjenje večinoma in hitre polnilnice ko je nujno in drugače ne gre) x 15 let = 13.425 EUR
Skupaj: 51.425 EUR

Torej pri taki kilometrini kot jo dela OP je celo ČISTO NOVA TESLA MODEL 3 CENEJŠA kot pa zjeban naftni avto za 3000 EUR. Za zamislit se je.


Zakaj moram primerjat novo z novim? jaz primerjam VSE KAR JE DANES NA VOLJO

Torej na voljo imam:

1. Rabljen ICE avto za 3k.....
2. Rabljen ICE avto za Nk (različne opreme)
3. Nov ICE za Nk (različne opreme)
4. Nov EV za Nk (različne opreme)


Za vsakega izmed teh bom pogledal kaj dobim vs kaj plačam in za vsakega je POPOLNOMA LEGITIMNO izračunat TOC...

A je kak zakon da starega z novim po ZAKONU ne smem primerjat al kaj?

Torej strošek goriva v 15 letih je:
Naftni avto pri 50.000 km na leto: 75.000 EUR
Plus: 3000 EUR rabljena naftna krava vsa zjebana
Skupaj: 78.000 EUR

Nova Tesla model 3 SR: 38.000 EUR.
Letno 895 EUR elektrike (domače polnjenje večinoma in hitre polnilnice ko je nujno in drugače ne gre) x 15 let = 13.425 EUR
Skupaj: 51.425 EUR


Super, in zdaj povej kaj lahko kupi nekdo ki ima budget 10k in dela 50k letno? Ker se je pač tak odločil? Njega BAŠ BRIGA TOC njega zanima nakupna vrednost s katero je omejen...

To enim tu ne kapne v glavo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

YosovaI ::

Mato989 je izjavil:

YosovaI je izjavil:

Mato989 je izjavil:

YosovaI je izjavil:

Kaj pa ko EVjaši delajo ceno elektrike so tudi ziher da bo cena elektrike skoz enaka?

Nisem rekel da bo enaka. Vendar dejstvo pa je da se naftni derivati v povprečju dražijo bolj kot elektrika, danes je EV vožen na štrom doma 8 do 9x cenejši kot vožnja na nafto, razlika pa se bo samo še večala. Sicer pa mnogo lastnikov EVjev ima tudi sončno elektrarno in si večino štroma sami pridelajo, ti se bodo vedno vozili skoraj zastonj, svoje naftne vrtine na vrtu pa pač ne moreš met:


Sploh pa debata je bila ali cena goriva v življenjski dobi presega nakupno vrednost avta ali ne, ne pa to na kar si ti potem skušal debato zapeljat (ti si neko elektriko štulil v debato notri, debata se sploh ni šla o tem). Ti trdiš da cena goriva večinoma ne presega nakupne vrednosti avti, jaz trdim da večino ja, zato ker večino ljudi vozi poceni rabljene avtomobile. Dostikrat imajo ljudje rabljene avte za recimo 3000 EUR in to vrednost strošek goriva lahko preseže že prej kot v 1 letu, ali pa vsaj v nekaj letih.


Seveda, samo v takih primerih ko kupiš avto za 3k pa je logično da cena bencina oz pogonskega gorivca preseže CENO nakupa avta... ampak to je vsakemu jasno.

To pač ni dokaz da je zato EV za 33k ali 37 ali 50k cenejši kot avto za 3k in 3k goriva vsako leto... Oziroma cenejši je na rok 20, 30 let... ampak to so špekulacije.

Dajmo ne mešat debate. izolacijsko imaš prav, ampak pri celotni debati če jo vključimo v TOC pa potem pade.


Ne, prav nič ne pade. Ne moreš ti tle primerjat NOV EV in RABLJEN naftni avto! Primerjaj novo z novim, torej nov EV z novim naftnim avtom in rabljen EV z rabljenim naftnim avtom, ne pa da primerjaš hruške in banane.

Sicer pa pogovarjamo se o razdalji 50.000 EUR na leto, toliko kot letno dela odpiratelj te teme, kar znese 5000 EUR stroška goriva na leto. Tako da dejmo za foro primerjat NOVO Teslo z rabljenim zjebanim naftnim avtom, torej dejmo za foro narest to kar si ti prej hotel narest.

Torej strošek goriva v 15 letih je:
Naftni avto pri 50.000 km na leto: 75.000 EUR
Plus: 3000 EUR rabljena naftna krava vsa zjebana
Skupaj: 78.000 EUR

Nova Tesla model 3 SR: 38.000 EUR.
Letno 895 EUR elektrike (domače polnjenje večinoma in hitre polnilnice ko je nujno in drugače ne gre) x 15 let = 13.425 EUR
Skupaj: 51.425 EUR

Torej pri taki kilometrini kot jo dela OP je celo ČISTO NOVA TESLA MODEL 3 CENEJŠA kot pa zjeban naftni avto za 3000 EUR. Za zamislit se je.


Zakaj moram primerjat novo z novim? jaz primerjam VSE KAR JE DANES NA VOLJO

Torej na voljo imam:

1. Rabljen ICE avto za 3k.....
2. Rabljen ICE avto za Nk (različne opreme)
3. Nov ICE za Nk (različne opreme)
4. Nov EV za Nk (različne opreme)


Za vsakega izmed teh bom pogledal kaj dobim vs kaj plačam in za vsakega je POPOLNOMA LEGITIMNO izračunat TOC...

A je kak zakon da starega z novim po ZAKONU ne smem primerjat al kaj?


Primerjaš HRUŠKE IN JABOLKA. TO se ne dela.

KOt drugo pa: manjka ti točka 5. rabljen EV. Ker ne vem če veš (zgleda ne), ampak rabljeni EVji so dejansko že na voljo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: YosovaI ()

Mato989 ::

Torej strošek goriva v 15 letih je:
Naftni avto pri 50.000 km na leto: 75.000 EUR
Plus: 3000 EUR rabljena naftna krava vsa zjebana
Skupaj: 78.000 EUR

Nova Tesla model 3 SR: 38.000 EUR.
Letno 895 EUR elektrike (domače polnjenje večinoma in hitre polnilnice ko je nujno in drugače ne gre) x 15 let = 13.425 EUR
Skupaj: 51.425 EUR


Super, in zdaj povej kaj lahko kupi nekdo ki ima budget 10k in dela 50k letno? Ker se je pač tak odločil? Njega BAŠ BRIGA TOC njega zanima nakupna vrednost s katero je omejen...

To enim tu ne kapne v glavo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

YosovaI ::

Super, in zdaj povej kaj lahko kupi nekdo ki ima budget 10k in dela 50k letno? Ker se je pač tak odločil? Njega BAŠ BRIGA TOC njega zanima nakupna vrednost s katero je omejen...

To enim tu ne kapne v glavo.


Tisti ki mu nekaj ne kapne v glavo si ti, ne jaz. Ne poštekaš da obstaja skoraj brezobrestni kredit eko sklada.. Tudi prav, bojo pa ostali profitirali namesto tebe, ti boš pa zmeraj zadaj za vsemi. Plus lahko kupi tudi rabljen električni avto, za 17k se dobi BMW i3 z bencinskim podaljševalnikom dosega.
https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/pr...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: YosovaI ()

Mato989 ::

Primerjaš HRUŠKE IN JABOLKA. TO se ne dela.


Zakaj ne? A ko pa kupujem telefon je pa ok če se odločam ali je bolje vzet rabljenega ali novega ali se mi to splača? Zakaj pa je tam ok?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

matobeli ::

Mato989 je izjavil:


Super, in zdaj povej kaj lahko kupi nekdo ki ima budget 10k in dela 50k letno? Ker se je pač tak odločil? Njega BAŠ BRIGA TOC njega zanima nakupna vrednost s katero je omejen..


A se pogovarjamo o novih avtih za 33k ali socialcih ki se iz Ptuja vozijo v Koper?

Če maš 10k ki si jih pripravljen keširat za avto, brez pufa in delaš 50kkm letno, pol je jasno da vzameš električarja na kredit. Jasno, če ga lahko polneš z lastnim gospodinjskim štromom, peden se utakneš v to da ga nimaš kje polnit pred svojim blokom.

WizzardOfOZ ::

YosovaI je izjavil:

To kar ti omenjaš je polnjenje na gospodinjsko šuko vtičnico (torej v tako vtičnico kot priključiš sesalec ali likalnik), vendar EV ima tudi opcijo da za 500 EUR kupiš domačo polnilnico in filaš z 11 ali celo 22 kW, kar je 10x hitreje kot na šuko. Na 22 kW 100 km dosega nafilaš manj kot v 1 uro, 200 km dosega manj kot v 2 urah ipd. Če filaš čez noč ni nobenih problemov.


Laiku kot si ti, je to pač zelo simpl, samo se ne bom spuščal v razlago zakaj to ne gre tako lahko kot si ti predstavljaš.


Še vedno je pa to mnogo dlje časa polnjenja kot it na pumpo in nafilat 2 tanka (73L plina + 73L bencina) v 5 minutah in se vozit en ali dva ali tri mesece brez problemov kdaj boš moral avto nekam priklopit, da ga boš lahko polnil.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Mato989 ::

YosovaI je izjavil:

Super, in zdaj povej kaj lahko kupi nekdo ki ima budget 10k in dela 50k letno? Ker se je pač tak odločil? Njega BAŠ BRIGA TOC njega zanima nakupna vrednost s katero je omejen...

To enim tu ne kapne v glavo.


Tisti ki mu nekaj ne kapne v glavo si ti, ne jaz. Ne poštekaš da obstaja skoraj brezobrestni kredit eko sklada.. Tudi prav, bojo pa ostali profitirali namesto tebe, ti boš pa zmeraj zadaj za vsemi. Plus lahko kupi tudi rabljen električni avto, za 17k se dobi BMW i3 z bencinskim podaljševalnikom dosega.
https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/pr...


LOL sem vpisal not 50k kredita v tole in vrže ven sledeče

Informativna mesečna anuiteta znaša: 801,22 EUR,
skupni znesek, ki ga plača kreditojemalec pa 58.841,24 EUR

Pri tem so upoštevani podatki:
Obrestna mera: 4,83 % %*
Tip obrestne mere: spremenljiva, sestavljena iz 3 mesečni EURIBOR + fiksni pribitek 1,3 %
Strošek nadomestila za sklenitev: 175,00 EUR
Strošek zavarovanja: 738,40 EUR
Strošek za vodenje: 40,00 EUR/leto oziroma 3,33 EUR/mesec
Stroški ob podpisu pogodbe: 913,40 EUR


No a ti jutri skeniram mojo leasing pogodbo od KIA ICE? 0% pribitek in 0% OM, nobenih stroškoh podpisa, nobenih zavarovanj nič... avto je stal kot je in konec
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

YosovaI ::

Mato989 je izjavil:

Primerjaš HRUŠKE IN JABOLKA. TO se ne dela.


Zakaj ne? A ko pa kupujem telefon je pa ok če se odločam ali je bolje vzet rabljenega ali novega ali se mi to splača? Zakaj pa je tam ok?


Ne moreš primerjat novega telefona z rabljenim. Rabljen EV se ti bolj splača od rabljenega ICE, ter nov EV se ti bolj splača od novega ICE. Še več: pri tej kilometrini kot jo OP dela se ti celo NOVA TESLA model 3 bolj splača kot pa rabljena naftna kanta za 3 jurje. Da so pa zmogljivosti in udobje vožnje in kul faktor pri novi Tesli neskončnokrat boljše kot pri zjahanem rabljenem Cliotu na bencin pa mislim da ni treba posebej poudarjat.

Mato989 ::

YosovaI je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Primerjaš HRUŠKE IN JABOLKA. TO se ne dela.


Zakaj ne? A ko pa kupujem telefon je pa ok če se odločam ali je bolje vzet rabljenega ali novega ali se mi to splača? Zakaj pa je tam ok?


Ne moreš primerjat novega telefona z rabljenim. Rabljen EV se ti bolj splača od rabljenega ICE, ter nov EV se ti bolj splača od novega ICE. Še več: pri tej kilometrini kot jo OP dela se ti celo NOVA TESLA model 3 bolj splača kot pa rabljena naftna kanta za 3 jurje. Da so pa zmogljivosti in udobje vožnje in kul faktor pri novi Tesli neskončnokrat boljše kot pri zjahanem rabljenem Cliotu na bencin pa mislim da ni treba posebej poudarjat.


Seveda lahko... kaj ste vi z lune?

Jaz preverim ali pri novem dobim dovolj boljših zadev da se mi novi bolj splača kot rabljen... če menim da ne dosega mojih zahtev raje vzamem rabljenega oz. ostanem na starem.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

YosovaI ::

Mato989 je izjavil:

YosovaI je izjavil:

Super, in zdaj povej kaj lahko kupi nekdo ki ima budget 10k in dela 50k letno? Ker se je pač tak odločil? Njega BAŠ BRIGA TOC njega zanima nakupna vrednost s katero je omejen...

To enim tu ne kapne v glavo.


Tisti ki mu nekaj ne kapne v glavo si ti, ne jaz. Ne poštekaš da obstaja skoraj brezobrestni kredit eko sklada.. Tudi prav, bojo pa ostali profitirali namesto tebe, ti boš pa zmeraj zadaj za vsemi. Plus lahko kupi tudi rabljen električni avto, za 17k se dobi BMW i3 z bencinskim podaljševalnikom dosega.
https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/pr...


LOL sem vpisal not 50k kredita v tole in vrže ven sledeče

Informativna mesečna anuiteta znaša: 801,22 EUR,
skupni znesek, ki ga plača kreditojemalec pa 58.841,24 EUR

Pri tem so upoštevani podatki:
Obrestna mera: 4,83 % %*
Tip obrestne mere: spremenljiva, sestavljena iz 3 mesečni EURIBOR + fiksni pribitek 1,3 %
Strošek nadomestila za sklenitev: 175,00 EUR
Strošek zavarovanja: 738,40 EUR
Strošek za vodenje: 40,00 EUR/leto oziroma 3,33 EUR/mesec
Stroški ob podpisu pogodbe: 913,40 EUR


No a ti jutri skeniram mojo leasing pogodbo od KIA ICE? 0% pribitek in 0% OM, nobenih stroškoh podpisa, nobenih zavarovanj nič... avto je stal kot je in konec


Zakaj 50k? Nova tesla model 3 SR te pride 38.000 EUR. Dobo lahko daš 10 let če hočeš. Torej če nimaš NIČ na računu te mesečni strošek pride 399,82 EUR. Torej manj kot 400 EUR na mesec za novo Teslo.

Bencinska kanta pri 50.000 km letno pa te vsak mesec košta v obliki goriva 416 EUR na mesec. Samo v obliki goriva!

Torej tudi če Teslo model 3 vzameš na kredit eko sklada te MESEČNO stane MANJ kot pa zastonj bencinar ki ti ga je dela babica in ga moraš tankat na črpalki. Dobro, elektrika filana doma te pride še cca 50 EUR na leto, ampak zato nimaš cestne takse (električni avtomobili jo ne plačujejo), parkiranje imaš dostikrat zastonj (ker polniš hkrati na zastonj polnilnici) ipd ipd. Suma sumarum je POVSEM NOVA Tesla model 3 enak mesečni strošek če jo vzameš na kredit kot pa rabljen bencinski avto, ki si ga zastonj dobil od dedka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: YosovaI ()

Mato989 ::

Zakaj 50k? Nova tesla model 3 SR te pride 38.000 EUR. Dobo lahko daš 10 let če hočeš. Torej če nimaš NIČ na računu te mesečni strošek pride 399,82 EUR. Torej manj kot 400 EUR na mesec za novo Teslo.


Super, torej EV Tesla me 10 let stane 400/mesec

Hkrati pa me moja KIA ceed (NOVA) stane 280 na mesec leasing 0%OM in 1 kanta bencina (42l) torej cca koliko? Več kot 400EUR? In to ne 10 let ampak 7 let... Torej 3 leta manj kot Tesla... Se pravi se dejansko meni EV manj splača kot NOV ICE... super da smo razčistili.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

YosovaI ::

Mato989 je izjavil:

Zakaj 50k? Nova tesla model 3 SR te pride 38.000 EUR. Dobo lahko daš 10 let če hočeš. Torej če nimaš NIČ na računu te mesečni strošek pride 399,82 EUR. Torej manj kot 400 EUR na mesec za novo Teslo.


Super, torej EV Tesla me 10 let stane 400/mesec

Hkrati pa me moja KIA ceed (NOVA) stane 280 na mesec leasing 0%OM in 1 kanta bencina (42l) torej cca koliko? Več kot 400EUR? In to ne 10 let ampak 7 let... Torej 3 leta manj kot Tesla... Se pravi se dejansko meni EV manj splača kot NOV ICE... super da smo razčistili.


As ti glup al kaj, al se sam delaš? Daj reči da se hecaš. Reči da trolaš, prosim te!

1. 1 kanta bencina na mesec ne bo niti približno zadost za narest 50.000 km na leto kot jih dela odpiratelj te teme.

2. KIA Ceed je mnogo slabši avto od Tesle, ki je povrh še premium avto. Ni primerljivo.

Bom spodaj primerjal nek poceni električni avto z tvojo Kio.

Mato989 ::

YosovaI je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Zakaj 50k? Nova tesla model 3 SR te pride 38.000 EUR. Dobo lahko daš 10 let če hočeš. Torej če nimaš NIČ na računu te mesečni strošek pride 399,82 EUR. Torej manj kot 400 EUR na mesec za novo Teslo.


Super, torej EV Tesla me 10 let stane 400/mesec

Hkrati pa me moja KIA ceed (NOVA) stane 280 na mesec leasing 0%OM in 1 kanta bencina (42l) torej cca koliko? Več kot 400EUR? In to ne 10 let ampak 7 let... Torej 3 leta manj kot Tesla... Se pravi se dejansko meni EV manj splača kot NOV ICE... super da smo razčistili.


As ti glup al kaj, al se sam delaš? Daj reči da se hecaš. Reči da trolaš, prosim te!

1. 1 kanta bencina na mesec ne bo niti približno zadost za narest 50.000 km na leto kot jih dela odpiratelj te teme.

2. KIA Ceed je mnogo slabši avto od Tesle, ki je povrh še premium avto. Ni primerljivo.

Bom spodaj primerjal nek poceni električni avto z tvojo Kio.


saj pišem za sebe... glede porabe bencina

Ti si napisal da moram primerjat NOVO z NOVIM... zdaj sem to nardil spet ni ok XD
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

YosovaI ::

By the way, če vzameš na firmo je strošek PRIMERLJIVEGA novega električnega avta (Cupra Born) mesečno cirka 3x nižji od primerljivega novega becinarja. Ps: tabela ni moja, ampak je od Jana Macarola, urednika in lastnika revije City Magazine:

Njegov članek in video je tukaj:
https://citymagazine.si/kako-prihranis-...

ViperR ::

YosovaI je izjavil:

Mato989 je izjavil:

YosovaI je izjavil:

Kaj pa ko EVjaši delajo ceno elektrike so tudi ziher da bo cena elektrike skoz enaka?

Nisem rekel da bo enaka. Vendar dejstvo pa je da se naftni derivati v povprečju dražijo bolj kot elektrika, danes je EV vožen na štrom doma 8 do 9x cenejši kot vožnja na nafto, razlika pa se bo samo še večala. Sicer pa mnogo lastnikov EVjev ima tudi sončno elektrarno in si večino štroma sami pridelajo, ti se bodo vedno vozili skoraj zastonj, svoje naftne vrtine na vrtu pa pač ne moreš met:


Sploh pa debata je bila ali cena goriva v življenjski dobi presega nakupno vrednost avta ali ne, ne pa to na kar si ti potem skušal debato zapeljat (ti si neko elektriko štulil v debato notri, debata se sploh ni šla o tem). Ti trdiš da cena goriva večinoma ne presega nakupne vrednosti avti, jaz trdim da večino ja, zato ker večino ljudi vozi poceni rabljene avtomobile. Dostikrat imajo ljudje rabljene avte za recimo 3000 EUR in to vrednost strošek goriva lahko preseže že prej kot v 1 letu, ali pa vsaj v nekaj letih.


Seveda, samo v takih primerih ko kupiš avto za 3k pa je logično da cena bencina oz pogonskega gorivca preseže CENO nakupa avta... ampak to je vsakemu jasno.

To pač ni dokaz da je zato EV za 33k ali 37 ali 50k cenejši kot avto za 3k in 3k goriva vsako leto... Oziroma cenejši je na rok 20, 30 let... ampak to so špekulacije.

Dajmo ne mešat debate. izolacijsko imaš prav, ampak pri celotni debati če jo vključimo v TOC pa potem pade.


Ne, prav nič ne pade. Ne moreš ti tle primerjat NOV EV in RABLJEN naftni avto! Primerjaj novo z novim, torej nov EV z novim naftnim avtom in rabljen EV z rabljenim naftnim avtom, ne pa da primerjaš hruške in banane.

Sicer pa pogovarjamo se o razdalji 50.000 EUR na leto, toliko kot letno dela odpiratelj te teme, kar znese 5000 EUR stroška goriva na leto. Tako da dejmo za foro primerjat NOVO Teslo z rabljenim zjebanim naftnim avtom, torej dejmo za foro narest to kar si ti prej hotel narest.

Torej strošek goriva v 15 letih je:
Naftni avto pri 50.000 km na leto: 75.000 EUR
Plus: 3000 EUR rabljena naftna krava vsa zjebana
Skupaj: 78.000 EUR

Nova Tesla model 3 SR: 38.000 EUR.
Letno 895 EUR elektrike (domače polnjenje večinoma in hitre polnilnice ko je nujno in drugače ne gre) x 15 let = 13.425 EUR
Skupaj: 51.425 EUR

Torej pri taki kilometrini kot jo dela OP je celo ČISTO NOVA TESLA MODEL 3 CENEJŠA kot pa zjeban naftni avto za 3000 EUR. Za zamislit se je.


To je seveda daleč od resnice. Če imaš 38k€ danes, in dobiš 10% letno(sp500) boš imel v 15 letih 158k oz 79k(5%, IT bonds). Zakaj bi torej ves denar porabil sedaj, če pa lahko kupim rabljen avto(za 3k) ostalo pa investiram, saj kot sem že rekel, čas ima vrednost.

Ti v nasprotnem primeru boš pa porabil 38k sedaj, čez 15 let pa boš imel avto za na odpad. Razlika je očitna. Pač ne razumeš časovne vrednosti denarja in pišeš neumnosti. Ker če že delaš izračune, jih delaj tako, da bodo izračuni narejeni za isti čas. Najlažje je tako, da računaš NPV.

YosovaI ::

To je seveda daleč od resnice. Če imaš 38kEUR danes, in dobiš 10% letno(sp500) boš imel v 15 letih 158k oz 79k(5%, IT bonds). Zakaj bi torej ves denar porabil sedaj, če pa lahko kupim rabljen avto(za 3k) ostalo pa investiram, saj kot sem že rekel, čas ima vrednost.


Ker bullshit. 10 % donosa v povprečju še profesionalni vlagatelji nimajo, ki se s tem ukvarjajo poklicno cel svoj lajf nimajo, pa boš ti imel. Pol pa svizec zavije čokolado v folijo. Kot morda veš, ali pa bi vsaj MORAL VEDETI investiranje prinaša tudi veliko mero tveganja, lahko ne bo teh tvojih 5 % dobička vsako leto, lahko bo celo nula ali minus. Pri elekričnem avtu pa zihr prišparaš. Primerjat tvegano vlaganje z zihr električnim avtom je neumnost. Sicer si pa računal tako ali tako narobe, tudi če bi res dobival 10 % dobička vsako leto, si računal narobe, ker pri naftnem avtu vsak mesec plačaš 400 EUR za gorivo pri 50.000 km na leto (kot dela OP), za elekriko pa samo 50 EUR mesečno. Razliko 350 EUR mesečno lahko vlagaš sproti v delnice. ps: ne jemljemo primera Tesle, ker ni primerljiv avto KIji, ampak nek primerljiv električni avto ki je za nakup precej cenejši od tesle.

Ti v nasprotnem primeru boš pa porabil 38k sedaj, čez 15 let pa boš imel avto za na odpad. Razlika je očitna. Pač ne razumeš časovne vrednosti denarja in pišeš neumnosti. Ker če že delaš izračune, jih delaj tako, da bodo izračuni narejeni za isti čas. Najlažje je tako, da računaš NPV.


1. Edini ki piše tu neumnosti si ti, ne jaz.
2. Avto čez 15 let ne bo za na odpad, to je laž, bodisi ga boš prodal, torej boš dobil denar od prodaje, sploh električnim gre vrednost mnogo počasneje dol s starostjo kot pa naftim avtom, ali pa ga boš zvozil do konca:

Znanstvenik potrdil da bodo baterije električnega avta trajale več kot pa je življenjska doba avta (preko 20 let):


Še več virov da je življenjska doba baterije preko 25 let, ne pa 15 let:
How long will electric car batteries REALLY last? Study claims Teslas lose just 1% performance every year caused by repeat charges
https://www.thisismoney.co.uk/money/car...

300.000 km in 95 % kapacitete (thumbnail kaže about 90 %, vendar v podatkih na videu boš videl da ima baterija še 25.9 kWh od začetnih 27,2 kWh ko je bila nova, kar dejansko predstavlja 95 %):


"Usable original capacity of the 94Ah was 27.2kWh. Your 25.9 mean you still have 95%. Very remarkable! My 60Ah of 2014 with 60k km is now at 93%. And my i8 Hybrid of 2014 with 120k km still at 100%."

345.000 km in 96 % kapacitete:


300.000 km in 91 % kapacitete:
https://www.teslarati.com/tesla-battery...

Še Slovenci:
152.000 km in še 97,5 % kapacitete:


Po 500.000 km bo še okrog 88 % dosega glede na podatke, teste in statistike, kar je odličen podatkek:
Tesla battery predicted to have 80% capacity after 840,000 km
https://www.teslarati.com/tesla-battery...

Baterije v Teslah se starajo počasneje od pričakovanj
https://slo-tech.com/novice/t721969/0
Tesla battery data shows path to over 500,000 miles on a single pack
https://electrek.co/2016/11/01/tesla-ba...

Graf padanja kapacitete izgleda tako:


Tesla battery predicted to have 80% capacity after 840,000 km (521,000 mi)
https://www.teslarati.com/tesla-battery...

Nekateri proizvajalci celo dajejo 15 let garancije na baterijo ali na 1 milijon narejenih kilometrov.
https://insideevs.com/news/425503/toyot...
https://electrek.co/2020/05/08/first-le...

Zdele računam primerjavo da kupiš novo Kio Ceed in nov primerljiv električni avto in delaš 50.000 km na leto kot dela odpiratelj te teme. Dejstvo je da bo strošek električnega avta MNOGO MANJŠI, ampak bo kmalu znan izračun črno na belem. Primerjal bom 2 scenarija:

A) če imaš samo toliko denarja za nakup nove Kie Ceed, preostanek moraš vzet na kredit eko sklada.
B) Če imaš v gotovini zadosti tudi za nov primerljiv električni avto.

Ko bo izračun končan ga napišem sem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: YosovaI ()

matobeli ::

ViperR je izjavil:

Zakaj bi torej ves denar porabil sedaj, če pa lahko kupim rabljen avto(za 3k) ostalo pa investiram, saj kot sem že rekel, čas ima vrednost.


Pri 50kkm letno bi se fural z 3k vredno gajbo? najbolš bi bilo da še zdrži ene 10let ane, torej na podlago 200kkm, jih bo naredil še ene 500k :))

400€ mesečno za gorivo, 125€ mesečno za staro kanto (preračunano da drži vsaj 2 leti), skupaj zgolj 525€/mesec za avto. kar je pa ravno enako kot če vzameš EV za 40k na puf in prišteješ strošek elektrike.

Pithlit ::

PacificBlue je izjavil:

matobeli je izjavil:

tonttu je izjavil:

...


Kredit. K-r-e-d-i-t.


Ljudje živijo še samo od kreditov.

Kolega ima Cupro Born EV, naredi 150km dnevno, doma SE..po njegovem izracunu ga stane 100km 2.5 eur.

Dej nehi no, če ti je pa inžinirček povedal da je iz štekarja 1€/100km!

Kredit ni problem vzet če veš da boš imel letno tistih 3k stroškov manj. Ampak ja, saj se vendar pogovarjamo o petih milijonih kredita! To ne moreš kar tko vzet... pustimo stat da se v primero op pogovarjamo od 5-15. Nepomembna malenkost, važno da 5 milijonov ne more vzet. Jaz pa živim v hotelu mama :))
Life is as complicated as we make it...

matobeli ::

YosovaI je izjavil:


Zdele računam primerjavo da kupiš novo Kio Ceed in nov primerljiv električni avto in delaš 50.000 km na leto kot dela odpiratelj te teme.


Dej če že delaš, nared še pri koliko km/leto se že splača EV proti rabljeni dizlci za 10k za obdobje 10let.

YosovaI ::

Dej nehi no, če ti je pa inžinirček povedal da je iz štekarja 1EUR/100km!

Jaz sem upošteval SKUPAJ z javnimi DC polnilnicami 2 EUR na 100 km. Možno je tudi 2,5 EUR na 100 km če je kar precej na hitrih DC postajah. V splošnem so cene take:

1,1 EUR na 100 km filanje doma čez noč (račun sem pripel gor)
0,3 EUR na 100 km (računano samo strošek koliko rabiš povečati sončno elektrarno da proizvedeš še za električni avto zraven, doba 40 let kot je doba panelov)
cca 6 EUR na 100 km kadar polniš na DC postajah Ionity tiste parkrat na leto ko delaš zelo dolge poti izven dosega avtomobila (pod pogojem da poznaš koga ki ti shera naročnino da poniš za 30 centov na kWh, kdor hoče kontakt od prijatelja ki brezplačno shera geslo za poceni polnjenje na Ionitiju naj me kontaktira na ZS).
Ccca 12 EUR na 100 km redna cena na Ionitiju za tiste 3x letno ko greš na morje ali smučat.

Potem pa je pač odvisno ali ima uporabnik 10 % javnih DC postaj in 90 % domačega filanja, ali 5 % DC javnih hitrih DC polnilnic in 95 % domačega filanja ipd. Impak tipično je strošek ranga 2 EUR na 100 km, pri dizlu pa ranga 10 EUR na 100 km.

matobeli je izjavil:

YosovaI je izjavil:


Zdele računam primerjavo da kupiš novo Kio Ceed in nov primerljiv električni avto in delaš 50.000 km na leto kot dela odpiratelj te teme.


Dej če že delaš, nared še pri koliko km/leto se že splača EV proti rabljeni dizlci za 10k za obdobje 10let.


Uff morda kdaj drugič, zdej sem že sred izračuna in da bi šel še to raćunat bi mi podvojil delo. Sicer si pa lahko tudi vsak sam zračuna, saj ni težko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: YosovaI ()

Pithlit ::

YosovaI je izjavil:

Dej nehi no, če ti je pa inžinirček povedal da je iz štekarja 1€/100km!

Jaz sem upošteval SKUPAJ z javnimi DC polnilnicami 2 € na 100 km. Možno je tudi 2,5 € na 100 km če je kar precej na hitrih DC postajah.

matobeli je izjavil:

YosovaI je izjavil:


Zdele računam primerjavo da kupiš novo Kio Ceed in nov primerljiv električni avto in delaš 50.000 km na leto kot dela odpiratelj te teme.


Dej če že delaš, nared še pri koliko km/leto se že splača EV proti rabljeni dizlci za 10k za obdobje 10let.


Uff morda kdaj drugič, zdej sem že sred izračuna in da bi šel še to raćunat bi mi podvojil delo. Sicer si pa lahko tudi vsak sam zračuna, saj ni težko.

Tudi 2,5€ je precej optimistično. Bom jaz raje real life teste upoštevala (in ne tvoje extremistične). A veš, une k se folk normalno vozi (s klimo pa radiem pa enih par kil v gepeku) ter včasih tudi na gas stisne ker niso ravno nune. In ti praktično vsi po vrsti pravijo nekje 4-4,5€. Če si jaz kupim EV se ziher ne bom 70 fijakala po regionalki (pa 110 po AC) zato da zadosti tvojim fantazijam.
Life is as complicated as we make it...

ViperR ::

YosovaI je izjavil:

To je seveda daleč od resnice. Če imaš 38kEUR danes, in dobiš 10% letno(sp500) boš imel v 15 letih 158k oz 79k(5%, IT bonds). Zakaj bi torej ves denar porabil sedaj, če pa lahko kupim rabljen avto(za 3k) ostalo pa investiram, saj kot sem že rekel, čas ima vrednost.


Ker bullshit. 10 % donosa v povprečju še profesionalni vlagatelji nimajo, ki se s tem ukvarjajo poklicno cel svoj lajf nimajo, pa boš ti imel. Pol pa svizec zavije čokolado v folijo. Kot morda veš, ali pa bi vsaj MORAL VEDETI investiranje prinaša tudi veliko mero tveganja, lahko ne bo teh tvojih 5 % dobička vsako leto, lahko bo celo nula ali minus. Pri elekričnem avtu pa zihr prišparaš. Primerjat tvegano vlaganje z zihr električnim avtom je neumnost. Sicer si pa računal tako ali tako narobe, tudi če bi res dobival 10 % dobička vsako leto, si računal narobe, ker pri naftnem avtu vsak mesec plačaš 400 EUR za gorivo pri 50.000 km na leto (kot dela OP), za elekriko pa samo 50 EUR mesečno. Razliko 350 EUR mesečno lahko vlagaš sproti v delnice. ps: ne jemljemo primera Tesle, ker ni primerljiv avto KIji, ampak nek primerljiv električni avto ki je za nakup precej cenejši od tesle.



Seveda je računano narobe, saj bi moral diskontirati stroške vsakega leta posebi, kar se mi pa ne da. Bilo je zgolj za ponazoritev kako zelo narobe računaš. Sicer pa ima S&P 10% donos zadnji 100,200let? In pri tesli ne moreš nič investirat, saj si ves denar porabil (LOL, oz. se celo zakreditiral). Cilj je samo, da razumeš, da je denar danes veliko več vreden, kot čez 10 let in obratno (stroški čez 10 let imajo veliko majšo vrednost, merjeno v današnjem času).
««
8 / 13
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri električni avto? (strani: 1 2 3 451 52 53 54 )

Oddelek: Na cesti
2697236790 (281) Eduardo
»

Resnica o škodljivosti dizla (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1058124725 (84790) D3m

BMW M340d vs i4 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
17223096 (20979) hojnikb

Umazana resnica o motorju z notranjim zgorevanjem: 8 milionov smrti vsako leto + more (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25632355 (28886) bluefish

Zakaj vodikovi avtomobili in tovornjaki NISO prava stvar (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17923838 (21875) bluefish

Več podobnih tem