» »

Kakšno peč za staro hišo?

Kakšno peč za staro hišo?

hyuga ::

Nameravam kupiti staro hišo. Bivalnih prostorov je kar za 180 kvadratov.

Kaj priporocate? Instalacije se bodo ponovno potegnile. Ogrevanje bo prek radiatorjev.

Peleti/Olje mix?
Toplotna crpalka?

kakšna investicija me čaka? hvala... hvalezen bi bil za kaksen nasvet. Vse se je podražilo - je boljše počakat?

trenutno je notr peč na drva in peč na olje.
zgleda pa kot iz prve svetovne vojne

seveda bom najprej vložil v izolacijo
  • spremenilo: hyuga ()

fikus_ ::

Če boš korektno uredil izolacijo, menjal okna, primerno prezračevanje, potem mogoče visoko temp. TČ (zaradi radiatorjev) ali peleti.
Lahko pa ostaneš na drvah, nov kotel + ustrezno velik zalogovnik. Pri drvah je manj "udobja" in več dela s kurjenjem/čiščenjem kotla.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

chaddicus ::

Olje bo zelo drago vsako leto prislo pa bos grel na 20 c bajto...

Medtem k je drva kralj.... Celo zimo grejemo bajto na 25C+, familija ob vikendih zvecer v gatah okol strasi... Zivimo pa v posavju

svecka ::

priproočam talno gretje, ker pri starih hišah niso narejeni dobro estrihi in izolacija temeljev in imaš konstantno vlago....se sam zajebavam s tem, talno gretje je izsušilo hišo, pred tem na radiatorje pa sem imel skoz plesen.

hyuga ::

hvala vam, zelo mi pomagate. estrihi in podtlak bo na novo narejen,mogoce tudi v postev pride talno gretje kot je omenila svecka? moram pa povedat da 2x na ogledu ni bilo nobene plesni. hisa je iz 1950

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hyuga ()

jabe ::

Če boš naredil konkretno izolacijo, menjal okna, izničil toplotne mostove kar se da, potem ohrani katerokoli peč že imaš, dokler dela. Če hiša porabi malo, je povsem vseeno, če je to večkratnik. Tudi olja bo pod jurja vse skupaj. Ok, grelna telesa že menjas, če se greš celovito obnovo, da kasneje ne razbijas. V glavi imaš cimvecje radiatorje (če se misliš z njimi ogrevati), če v prihodnosti pride toplotna. Za talno rabiš višino. Da ne boš zdaj z nizkimi stropovi in vrati ali pa se metal v ne vem kake stroške zaradi novih preklad. Odvisno od trenutne situacije, a se greš talno ali ne. Za vsako ceno najbrž ne. Ravno zaradi tega naj pa stvari, ki se delajo ostanejo in pridejo nazadnje na vrsto.

z3ro ::

Če misliš v vsakem primeru delat estrih na novo bi na tvojem mestu razmišljal o talnem...sploh če bo hiša vredu izolirana. Kot backup lahko še vedno naknadno dodaš kak kamin bodisi na drva bodisi na pelete.

starfotr ::

Najprej se izvede sanacija hiše, šele na koncu se menja kurilno napravo.

sbawe64 ::

V kakšen energijski razred spada objekt ?
Oz koliko energenta so porabili v prejšnjih sezonah ?

Čez palec bo stara SFRJ hiša porabila letno med 20 in 30 tisoč kWh energije, kar pomeni med 2 in 3 tisoč litrov elko.

Na talno pri stari hiši brez izolacije pozabi.


Peleti/Olje mix ? Cena peletov gre vsako leto konkretno gor.Poleg tega jih moraš nekje na suhem skladiščiti.

Toplotna crpalka? Trenutno najbolj optimalno izbira, če le izbereš ustrezen model, npr Nibe fighter https://www.knut.si/toplotne-crpalke-zr... ali kaj podobnega.
2020 is new 1984
Corona World order

hyuga ::

sbawe64 je izjavil:

V kakšen energijski razred spada objekt ?
Oz koliko energenta so porabili v prejšnjih sezonah ?

Čez palec bo stara SFRJ hiša porabila letno med 20 in 30 tisoč kWh energije, kar pomeni med 2 in 3 tisoč litrov elko.

Na talno pri stari hiši brez izolacije pozabi.


Peleti/Olje mix ? Cena peletov gre vsako leto konkretno gor.Poleg tega jih moraš nekje na suhem skladiščiti.

Toplotna crpalka? Trenutno najbolj optimalno izbira, če le izbereš ustrezen model, npr Nibe fighter https://www.knut.si/toplotne-crpalke-zr... ali kaj podobnega.


energijski razred?hisa je 1940.kje pa to ugotovim? trenutno ni nobenih podatkov ker nihce vec ne zivi tam vsaj 10 let in jo le segrevajo pozimi. te informacije ne obstajajo.

koliko pa stane taka toplotna crpalka priblizno?

se eno vprasanje, mogoce kdo ve kako se reče tem pripravam ki jih vbrizgas v luknjo stene, da saniras kapilarno vlago? kao na 15 cm ena luknja in se to vbrizga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hyuga ()

Invictus ::

Če je hiša 1940, potem je najbrž E razred ;).

Če je bajta vlažna in moraš vlago sanirati, je ne kupuj. Oz. kupi bajto zaradi pacele in postavi novo...

Sanacija vlage je najdražja, poleg tega je dobro tudi ugotoviti zakaj temu tako...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IL_DIAVOLO ::

Temu se rece rusenje bajte, ker je vse druga nesmiselno.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

fikus_ ::

Zanimivo. OP najprej sprašuje samo za vir ogrevanja, na koncu pa nekateri ugotavljajo, da je hiša za rušenje!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

ToniT ::

Sam sem obnavljal hišo iz leta 1937. Če bi to delal danes, bi dal talno gretje. Zdaj imam radiatorje in TČ voda-voda. Vodo v radiatorjih grejem do 50 st C (so dovolj veliki).
Za kapilarno vlago poglej injekcijske smole za kapilarno vlago....

sbawe64 ::

1940 ??
Rad živiš nevarno.
Take zadeve so v 90% samo za podreti.
Koliko bivalnih etaž ? 3 ?
Da ko bo enkrat potres ne začenjam.

https://deloindom.delo.si/enostanovanjs...
Verjetno manjka hidroizolacija v vkopanem spodnjem delu ter drenaža okoli.
Kapilarna vlaga je posledica, rešiti/odpraviti moraš vzroke zanjo.

Invictus
Prej G.
https://energetska-izkaznica.visia.si/e...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

feryz ::

Kdaj pa bo potres? Sprašujem, da še pravočasno šotor postavim na vrtu.

GrX ::

Za celotno obnovo hiše boš dal skoraj toliko, kot če bi zgodil novo.

Kolega je pred leti nabavil 70 let staro hišo, na koncu pa dal nekaj manj kot jaz za popolnoma novo hišo.

Samo povem, nočem težav..

floyd1 ::

Obnova hiše je draga. Prednost? je, da lahko tam živiš tudi med obnovo (manjši stroški) in da lahko veliko stvari narediš sam, predvsem pa tako staro hišo kupiš zato, ker parcele na takšni lokaciji ne dobiš več.

Kupili smo bajto iz 37. Nekaj let sem praktično vsako popoldne preživel tam in naredil sam vse živo. Sicer mi zdaj ni žal, a če bi na začetku vedel, kaj vse nas čaka, je vprašanje, če bi se tega sploh lotil. Cena obnove pa nekje med 120 in 150k.

Nazaj k temi - ko narediš izolacijo in okna, je izbira ogrevanja precej lažja. Mi imamo talno gretje in nizkotemperaturno toplotno črpalko. Razmeroma velik denarni vložek, tekoči stroški ogrevanja pa so sedaj smešno nizki, okrog 300€ na sezono. Ogrevamo ca. 160m2. Pelete pa jaz odsvetujem. Predragi so postali, investicija v peč, gorilnik, zalogovnik... pa tudi ni ravno majhna.

Kvinta ::

1940 ??
Rad živiš nevarno.
Take zadeve so v 90% samo za podreti.


Ti si vrjetno letnik 1995+ al pa res pojma nimaš ;((

Poznam človeka kateri si je 200 let staro hišo adaptiral pa vrjetno je še en kup takih za katere ne vem.
A.C.A.B

TheBlueOne ::

Hisa verjetno staticno stima? Ni kaksna, ki caka na prvi in zadnji potres?

Drugace so dosti vazni detajli. Moras poracunati kaj se ti izide. Ce mislis delati vse na novo, potem verjetno izolacija + talno + TC.

Ce pa hoces samo biti v hisi ina narediti najnujnejse pa nekaj, kjer je energent poceni. Morda kaksni sekanci.

Buggy ::

Peci na sekance so bile ponavadi vecjih moci in predvsem za vecje objekte. Predvsem je pa problem ker rabis ogromen zalogovnik/silos, da ti te sekance vpihajo. V tem primeru je potem morda za razmisliti o peletih, kjer lahko morda obstojeco pec celo nadgradis z gorilcom za pelete. Nabavis se zalogovnik, pa ce je hisa kolikor toliko ohranjena in vzrdzevana, uporabis obstojoče strojne instalacije.
Je pa resno za preveriti koliko je potrebno vloziti v obnovo, ker ce je stanje "bogo" zna biti res drazje, kot pa delati na novo.
Pri takih starih hisah je smiselno preveriti tudi, da niso pod kaksnih kulturno zascito ali pa kaj podobnega, ker to zna projekt se dodatno podraziti.
V primeru da si pa trenutno resujes stanovanjsi problem, pa lahko delas tudi po etapah, kar pomeni da uredis zgolj del hise in kasneje poskrbis za ostalo. Vse je odvisno od trenutnega stanja, predlagam da najdes koga, ki zna ustrezno ocenit stanje in se potem odlocis.

borisk ::

Če nimaš svojega gozda je razmišlanje o drvah brezveze, tudi peleti so vprašljivi, visokotemperaturno TČ pa en kamin, če je tvojo strah da bo na hladnem če ni elektrike...

Likalnik ::

jaz sem imel podobno situacijo...hiša je iz leta 1950....notri sem dal talno gretje( ko sem odstranil stari poden ven...je bila kot izolacija še pesek cca 10-15cm peska) odstranil sem ta pesek in dobil pravo globino tako za izolacijo kot talno gretje.

peč je bila tako kot pri tebi kombinirana olje/drva => tudi stara že 100 let.

Hišo sem celo obnovil (okna, vrata, izolacija, talno gretje, električne, vodovodne napeljave)....pustil sem pa olje....oziroma našel sem na bolhi Buderus logano g115 za 100EUR...takrat so vsi peči za olje ven metali in vgrajevali peči za palete. + montaža, da so predelali vse cevi, nova ekspanzijska posoda itd. je bilo še dodatno 400EUR + kasneje sem ugotovil, da je potrebno še dimnik oblečt(tega prej nisem vedel....če bi mi nekdo rekel, da bom moral še dimnik oblčeti, vprašanje kako bi se odločil takrat)...ker "nova" buderus peč segreje dimnik na manjšo temeperaturo kot prej peč na drva se je začel na dimniku nabirati kondenz...zato ga je bilo potrebno oblečti oziroma not v dimnik montirati inox dimnik...sedaj je v redu...cena 700EUR (to so vse cene cca 7 let nazaj)

Tako sem za vse skupaj dal 1200EUR (+ dimnikar, prvi priklop peči cca 60EUR itd)

pred obnovo smo porabili cca 1500-2000l olja...pa je bilo mrz v hiši...ko smo zamenjali okna, fasado, novejšo in bolj varčno kurilno peč....porabimo na leto od 500-1000l olja => 140m2 veliko stanovanje....res pa je, da sem si omislil še kamin...katerega tudi radi ob večerih prižgemo.

Plan imam tudi v prihodnosti montirati TČ...ampak zaenkrat ne vidim nekega hudega prihranka...če v povprečju porabim 700l olja na leto sem s tem zadovoljen....pa s samim oljem ni nobenega dela...gumb se pritisne in zadeva dela....aja še to greje mi pa 24/7 celo zimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

hyuga ::

TheBlueOne je izjavil:

Hisa verjetno staticno stima? Ni kaksna, ki caka na prvi in zadnji potres?

Drugace so dosti vazni detajli. Moras poracunati kaj se ti izide. Ce mislis delati vse na novo, potem verjetno izolacija + talno + TC.

Ce pa hoces samo biti v hisi ina narediti najnujnejse pa nekaj, kjer je energent poceni. Morda kaksni sekanci.


hiša stima.notri ni nobene sledi o vlagi, sem imel profija na ogledu. klet je velbana in zgleda super. seveda fasada, streha in napeljave se morajo menjati. leseni trami so v dobre stanju. v zidovih spodaj je nekaj vlage in potrebna sanacija-najprej pa s kapilarno smolo kot ste rekli v temi. vem da bo vlozek enak ali vecji kot za novo hiso ampak mi je vsec tudi lokacija.
hisa se ne sme porusit ker je v vplivnem obmocju spomenika, sama po sebi pa ni spomenisko zascitena-ce bi bila je nebi kupil - predrago in prevec papirologije in casa

TheBlueOne ::

Iz cesa so stene v hisi? Vlaga se zna pokazati po izoliranju, ce se ti kje ustvarja toplotna razlika in s tem kondenzacija.

Se pa danes vecina dela po principu zmanjsati izgube in TC. Ce obnavljas verjetno skoraj nimas druge. Poglej se malo okoli subvencij in se morda prilagodi na pogoje.

https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/pr...

Zgodovina sprememb…

zk_eu ::

Mi pri stari hiši z debelimi stenami in ki je sicer delno izolirana, ogrevamo okoli 400 kvadratov ali 3 gospodinjstva in imamo izmenično drva in pelete, če kaj pomaga. Letošnjo zimo smo pokurili 6 ton peletov in 1,5 klaftre mešanih drv. Pri čemer peč ogreva še sanitarno vodo. Večinoma kurimo na drva popoldan/zvečer, na pelete pa dopoldan. Pomaga, ker so drva naša, čeprav je do tega, da jih daš notri v peč, res veliko dela. Na koncu letošnje zime je strošek ogrevanja okoli 1600 EUR.

Se strinjam drugače z zgoraj napisanim, da so se peleti zelo podražili. Mi jih na srečo še uspemo dobiti po normalni ceni. Pomaga, če skupaj naročite večje količine, da se dobi količinski popust.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zk_eu ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3858559137 (9638) edi123
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21937701 (14341) fikus_
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14043098 (233) kixs
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382155135 (121959) Zvezdica27
»

Nakup klimatske naprave za ogrevanje A+++ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8431932 (28457) klimatos

Več podobnih tem