» »

Nakup klimatske naprave za ogrevanje A+++

Nakup klimatske naprave za ogrevanje A+++

«
1
2

mrTwelveTrees ::

Starejša hiša, ogrevanje na kurilno olje bi se dalo na minimum, o ostalih prostorih bi se namontirala klimatska naprava razreda A+++
se splača ?
http://www.ceneje.si/dom-in-vrt/ogreval...

pa še to, kdaj cene klimatskih naprav najbolj padejo ? jeseni, pozimi ?

mrTwelveTrees ::

kurilnega olja porabimo ob bolj hudi zimi do 2000 l, to je cca 2000eur malo vec
ce bi peč nastavil na minimum, bi zagotovo privarčeval 600+ l
je pa tu strošek elektrike....

...:TOMI:... ::

Zakaj ne menjaš oken in urediš izolacije? Dolgoročno najbole, da čim prej energetsko saniraš hišo, nato menjaš peč in šele nato razmišljaš o dogrevanju s klimo, ce bo sploh potrebno.Moraš vedeti, da klima ne nudi udobja, kot talno gretje ali radiatorji. Neprijetno ti bo zaradi pihanja zraka.

Cene so nižje izven sezone. Tudi monterji so cenejši in hitreje ter lažje se jih dobi. Za ogrevanje si pa skoraj zamudil šanso, saj se sedaj začenja sezona montiranja peči, namesto, da bi ljudje to delali poleti ali spomladi.

Jaz bi na tvojem mestu vzel peč in gorilnik na pelete, oziroma samo gorilnik, pa montiraš na obstoječo peč, če si bolj šparaven kratkoročno in nočeš izolacije.
Tomi

Magic1 ::

Seveda se splača, dokler nimaš deset prostorov. Če lahko pokriješ vse bivalne prostore s dvema klimama, je to daleč daleč najcenejša varjanta. Pri nas dve klimi ogrevata dve nadstropji, ob največjem mrazu dogrejujemo s plinom in smo lani porabili le 400m3 plina. Elektrike je šlo za ti dve klimi cca 300€.
Magic

mat xxl ::

Tudi jaz se zadovoljno ogrevam z klimo za mali denar, če je pa premraz pa vključim plin.

...:TOMI:... ::

Zaradi takih, ki imate TČ in klime ga najebemo vsi. Dražja elektika itd. Elektrika je predragocena za ogrevanje, četudi ima naprava dober COP, s klimo ravno pokriješ izgube od elektrarne do tebe
Tomi

čuhalev ::

Meni se bolj zdi, da se cena elektrike prilagaja (tekočim) gorivom. Konec koncev se lahko ob dražji elektriki, preklopi nazaj na olje.

Reycis ::

Jah ogravanje na klimo je pač prepoceni. Imam sicer manjšo srednje dobro izolirano hišo kjer kuham na elektriko, grejem vodo z bojlerjem in grejem na klimo ko pa zmanka pa dogrevam z električnim radiatorjem. Vseskupaj me pride manj kot 1500 evrov na leto za elektriko. Sicer imam še peč na kurilca ki lahko greje tudi vodo ampak požre vec kot 2000 litrov na sezono.

mrTwelveTrees ::

tomi: okna so bila zamenjana prejsno sezono ( zgornje nadstropje, spodaj še pride)
klima bi bila zgoraj, in bi ogrevala 3 sobe.
v spodnjih prostorih je pa itak pečka na drva, ampak ogrevanje na peč (olje) vseeno mora biti malo prizgana zaradi ostalih prostorov.

BlaY0 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Zaradi takih, ki imate TČ in klime ga najebemo vsi. Dražja elektika itd. Elektrika je predragocena za ogrevanje, četudi ima naprava dober COP, s klimo ravno pokriješ izgube od elektrarne do tebe

Kaj bo šele pol, ko bo 100.000 električnih avtov v Sloveniji ane!

para! ::

Tud sam ogrevam stanovanje s klimo.
Death before dishonor!

...:TOMI:... ::

BlaY0 je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Zaradi takih, ki imate TČ in klime ga najebemo vsi. Dražja elektika itd. Elektrika je predragocena za ogrevanje, četudi ima naprava dober COP, s klimo ravno pokriješ izgube od elektrarne do tebe

Kaj bo šele pol, ko bo 100.000 električnih avtov v Sloveniji ane!


Uh, potem bo šele veselo. Dodatne trošarine na elektriko, davki, drugi načini merjenja-več različnih tarif, pametna omrežja itd. Samo to vse stane, drago bo kot žafran, čeprav sedaj govorijo, kako bo to vse super fino...

Moraš vedeti, da bo treba menajti infrastrukturo, saj če boš hotel polniti avto hitro, boš rabil veliko toka, to pa pomeni debele kable, druge daljnovode, tranformatorje, prilagajanje omrežja različnim virom (fotovoltaika itd.).

Zakaj mi gredo na živce TČ in klime? Ker pozimi je najvišja poraba električne energije, in to pomeni več gretja na elektriko, višje cene za ostale.
Tomi

francek1 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Zaradi takih, ki imate TČ in klime ga najebemo vsi. Dražja elektika itd. Elektrika je predragocena za ogrevanje, četudi ima naprava dober COP, s klimo ravno pokriješ izgube od elektrarne do tebe

He, he, kakšno razmišljanje...prvič ni na potrošniku, da razmišlja o tem, če pa se ravno gremo, pa ni elektrika prepoceni, ampak so fosilna goriva zaradi požrešne države predraga.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

...:TOMI:... ::

Saj potrošnik, ki ne razmišlja, se ga udari po žepu!
Tomi

BlaY0 ::

francek1 je izjavil:


He, he, kakšno razmišljanje...prvič ni na potrošniku, da razmišlja o tem, če pa se ravno gremo, pa ni elektrika prepoceni, ampak so fosilna goriva zaradi požrešne države predraga.

Z zadnjim se ne bi strinjal... fosilna goriva so po moje ene 1000x prepoceni. Pa ne z vidika pridobivanja/predelave ampak z vidika svinjanja.

BlaY0 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Saj potrošnik, ki ne razmišlja, se ga udari po žepu!

Saj ni to bistvo... ponudba/povpraševanje kontrolira največji delež cene. Ponavadi tisti, ki veliko razmišljajo plačajo ravno toliko kot tisti ki nič ne razmišljajo. Prvi zmečejo čuda denarja za investicijo v (za enkrat) drag postopek zelenega ogrevanja, drugi pa čuda denarja zmečejo za smrdljivo gorivo. Bistvo je v tem, da drugi mentalno niso sposobni tega preskoka med prve.

Point je v tem, da ni bistvena cena, ampak kako in koliko bomo zasvinjali življenski prostor zanamcem.

sirotka ::

Kaj pa menjava kurilca za drva? Doma smo lani menjali peč. Pa sem zamenjal še zunanji dimnik in kupil drva (jebiga, sem se že v jeseni spomnil, da bi menjali) in je vse skupaj prišlo pod 1k€, olja smo vedno porabili 1500+.

...:TOMI:... ::

Na te zelene fore jaz ne padam. Boli me, koliko bomo zasvinjali, nafte ne bo nobena generacija pustila v zemlji, pokurili bomo (bodo) vse do zadnje kaplje. Ravno tako premog.

Mene zanima samo cena na dolgi rok. Saj peleti so tudi šli gor, saj danes že vsak doma montira gorilnik na pelete.

Spomnite se cen plina 10 let nazaj. Takrat so vsi šli na plin, ker je super poceni. Danes vsi te ljudje jambrajo, kako je drago. Isto bo z elektriko in z vsemi gorivi, kjer je presešena kritična masa ljudi. Treba je biti inovativen porabnik in prideš poceni skozi. Če si pasiven, pokličeš brezplačno številko in naročiš 3000 l kurilca na dom in te boli za vse. Potem pa v lokalni gostilni ali na forumih jambranje, kako je drago. Je drago, je pa tudi lagodno.
Tomi

BlaY0 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Na te zelene fore jaz ne padam. Boli me, koliko bomo zasvinjali, nafte ne bo nobena generacija pustila v zemlji, pokurili bomo (bodo) vse do zadnje kaplje. Ravno tako premog.

Cene na dolgi rok ne poznaš. To je tvoj rizik. Zdi se mi pa da samo nabijaš... v bistvu vse gledaš na kratek rok oziroma celo trenutno, zdi se ti pa da gledaš na dolgega. Če bi gledal na dolgi rok, ne bi gledal na trenutno ceno...

Tudi sam se zavedam tega da nobena garancija ne bo pustila nafte v zemlji, niti tega nočem. Bi bilo pa fino, ker že vemo, da jo bo nekoč zmankalo, da jo začnemo porabljati za razvoj tehnologije, ki nam bo omogočila nadaljnje lagodno življenje po tem, ko je več ne bo.

...:TOMI:... je izjavil:

Takrat so vsi šli na plin, ker je super poceni. Danes vsi te ljudje jambrajo, kako je drago. Isto bo z elektriko in z vsemi gorivi, kjer je presešena kritična masa ljudi.

Jasno, ampak nekaj smo s tem pridobili, se ti ne zdi? Malo manj se zaradi tega svinja...

sirotka je izjavil:

Kaj pa menjava kurilca za drva? Doma smo lani menjali peč. Pa sem zamenjal še zunanji dimnik in kupil drva (jebiga, sem se že v jeseni spomnil, da bi menjali) in je vse skupaj prišlo pod 1kEUR, olja smo vedno porabili 1500+.

Jah enkrat na dan moraš v klet nafilat peč. To zna biti dandanes problem ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

...:TOMI:... ::

BlaY0 je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Na te zelene fore jaz ne padam. Boli me, koliko bomo zasvinjali, nafte ne bo nobena generacija pustila v zemlji, pokurili bomo (bodo) vse do zadnje kaplje. Ravno tako premog.

Cene na dolgi rok ne poznaš. To je tvoj rizik. Zdi se mi pa da samo nabijaš... v bistvu vse gledaš na kratek rok oziroma celo trenutno, zdi se ti pa da gledaš na dolgega. Če bi gledal na dolgi rok, ne bi gledal na trenutno ceno...

...:TOMI:... je izjavil:

Takrat so vsi šli na plin, ker je super poceni. Danes vsi te ljudje jambrajo, kako je drago. Isto bo z elektriko in z vsemi gorivi, kjer je presešena kritična masa ljudi.

Jasno, ampak nekaj smo s tem pridobili, se ti ne zdi? Malo manj se zaradi tega svinja...

sirotka je izjavil:

Kaj pa menjava kurilca za drva? Doma smo lani menjali peč. Pa sem zamenjal še zunanji dimnik in kupil drva (jebiga, sem se že v jeseni spomnil, da bi menjali) in je vse skupaj prišlo pod 1kEUR, olja smo vedno porabili 1500+.

Jah enkrat na dan moraš v klet nafilat peč. To zna biti dandanes problem ;)



Gleda se zgodovina in predvideno obnašanje na dolgi rok. Seveda se gleda tudi trenutno vrednost. Ugibam ,da bo v prihodnosti vse dražje, pomembno je, kaj ne bo tako drago.

A ti si to pridobil, da se malo manj svinja? Res si model. Ko ti pa mimo hiše pelje vsak dan nešteto vozil, vedno več je dizlov, to pa ni problem?

Saj res, elektrika in plin je pa čista energija, kajne? Jao, nekateri res ne vidite dlje od svojega nosa, ne gledate celotne bilance, celotne verige pridobivanja.
Tomi

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

...:TOMI:... je izjavil:


A ti si to pridobil, da se malo manj svinja? Res si model. Ko ti pa mimo hiše pelje vsak dan nešteto vozil, vedno več je dizlov, to pa ni problem?

Jaz nisem nič pridobil. Pravim ti da to ni point. V končni fazi se cene poglihajo kot sem že na začetku povedal in si ti za mano ponovil. Folk je dal za investicijo v plin precej denarja, zato da bi imeli poceni ogrevanje nakar je cena plina zrasla in se je vse poglihalo. Skratka enako kot če ne bi nikamor investiral in fural nafto še naprej. Razlika je samo ta, da se ne svinja tako kot se je. Se pravi taki, kot si ti (s takim načinom razmišljanja) so bili nategnjeni in side efect je manj svinjanja.

...:TOMI:... je izjavil:


Saj res, elektrika in plin je pa čista energija, kajne?

Nihče tega ne trdi...

...:TOMI:... je izjavil:

Gleda se zgodovina in predvideno obnašanje na dolgi rok.

Neumnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

sirotka ::

BlaY0 je izjavil:


Jah enkrat na dan moraš v klet nafilat peč. To zna biti dandanes problem ;)


Mah, če pa 1x dnevno nimaš časa 5min, da nafilaš, pa tud kurc ;) Lahko pa vzameš peč na sekance, se sama dozira, vendar so že dražje.

BlaY0 ::

sirotka je izjavil:

BlaY0 je izjavil:


Jah enkrat na dan moraš v klet nafilat peč. To zna biti dandanes problem ;)


Mah, če pa 1x dnevno nimaš časa 5min, da nafilaš, pa tud kurc ;) Lahko pa vzameš peč na sekance, se sama dozira, vendar so že dražje.

Čaki mal! Veš kolk maš dandanes več dela kot si ga mel pred 30 leti... špilat moraš Starcraft, špilat moraš Dota II, pregledat moraš novice na tabu, na Fejsbuku moraš najmanj 20x na dan počekirat prijatelje, najmanj 10x na dan moraš twittnit, reinštalirat Windowse, iti v Lidel, iti v Hofer, iti v Spar, iti v eLeclerc... na tabu poskenirat in primerjat vse cene, elektronsko podati vlogo za povračilo ker ti je suša požgala vso koruzo, na zavod za zaposlovanje se pokazat, zamenjat baterije na 5ih daljincih, pogledat vse nanizanke od včeraj......

Valda da zmanjka cajta za peč filat. Sicer pa katir normaln člouk dandanes pa še fila peč z drvi. Phew ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

...:TOMI:... ::

6 k€ je investicija v sekance. Udobje plina/kurilca, cena drv. Rabiš pa prostor.

Jaz nisem bil nič nategnjen, ker sem predvidel, da bo cena šla v višave. Še vedno se ogrevam poceni.
Tomi

BlaY0 ::

Kdo ti je dal garancijo, da se čez 3 leta biomasa ne bo podražila za 500%? Skratka raskiraš, mogoče ti rata. Pa še to... side effect pri tebi je tudi manj svinjanja, če to hočeš ali ne...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Fritz ::

Tile +++ so rahlo mimo. Če dobiš klimatsko napravo (obvezno inverter, seveda) v klasi A+ ali A++ z bistveno nižjo ceno je le ta boljši nakup saj še zelo dolgo ne boš porabil toliko elektrike, da bi opravičil razliko v ceni. Sam sem kupil hladilnik A++ in sem kasneje ugotovil, da sem napačno ravnal saj bi za skoraj pol cene dobil bistveno boljši A+ hladilnik, v porabi pa ni tako drastične razlike.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

BlaY0 ::

Fritz je izjavil:

Tile +++ so rahlo mimo. Če dobiš klimatsko napravo (obvezno inverter, seveda) v klasi A+ ali A++ z bistveno nižjo ceno je le ta boljši nakup saj še zelo dolgo ne boš porabil toliko elektrike, da bi opravičil razliko v ceni.

Jasno, prej se ti bo pokvarila in boš moral kupiti novo, kjer te bodo spet nategnili z A++++++++ itd.

francek1 ::

...:TOMI:... je izjavil:

6 k€ je investicija v sekance. Udobje plina/kurilca, cena drv. Rabiš pa prostor.

Jaz nisem bil nič nategnjen, ker sem predvidel, da bo cena šla v višave. Še vedno se ogrevam poceni.

Peči na sekance Avstrijci že ven mečejo. Vžigalni grelci crkujejo, sekanci so vse dražji, polno dela in svinjarije je z njimi.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

vuki ::

Če je le možnost si kupi talno enota, ker edino to je pravi sistem za ogrevanje s klimo pozimi (topli zrak dovajaš pri tleh).
Potrebna je pametna postavitev enote, eno v pritličju drugo v podstrešju, kupiš nekaj v smislu Mitsubishi MFZ-KA35VA, DAIKIN FVXS35F, Toshiba RAS-B13UFV-E...to je nekaj od TOP klim, pol imaš tudi kake cenejše enote -> beri glasnejše, če drugega ne.

Klime furaš 24/7 ko začne kurilna sezona, to res pomeni da jih ne ugašaš, ker ko ohladiš in je izolacija objekta slaba težko spet segreješ. Ko se toliko ohladi, da je premrzlo pa dogrevaš z oljem, klime seveda pustiš da laufajo :). Peč na olje uporabljaš samo za dogrevanje, če klima zmore peč ugasneš.


Moja izkušnja:
- olje 2500l na sezono
Po furanju dveh Mick 24/7 čez zimo, poraba olja 1000 l, s tem da je bil račun elektrike v poprečju čez zimo povečan za cca. 40€ oz. nekaj takega.

Je pa treba vedet da je pač ugodje manjše, klima še vedno piha topli zrak. Pač eni so bolj, drugi manj občutljivi na to. Pri nas je zaradi optimalne postavitve klime dobro počutje, sploh ko vidiš koliko lahko privarčuješ.
Pa to ne pomeni, da nas je pozimi zeblo!!!

Invictus ::

BlaY0 je izjavil:


Z zadnjim se ne bi strinjal... fosilna goriva so po moje ene 1000x prepoceni. Pa ne z vidika pridobivanja/predelave ampak z vidika svinjanja.

Elektrika se pa seveda ustvari brezmadežno. Sploh v TEŠ 6 ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Gregor5816 ::

Pri nas imamo že od nekdaj peč na drva. Mislim da je to najcenejša opcija, sploh glede na to, da imamo svojo hosto. Nekajkrat na leto (5-6x) gremo v hosto po drva, iz tule izhaja tudi edini strošek (nafta za traktor in motorke). Letno pokurimo okoli 25 kubikov drv. Seveda, kdor niha hoste, je primoran drva kupiti. Potem pa še pozimi rabiš nekaj minut časa dnevno, da greš zaukurit in po potrebi še nafilat. Kdor si pa 5 minut časa ne more vzet, si pa zasluži da plača 1000 € ali pa še nekajkrat več za ogrevanje.

Edina stvar ki bi jo jaz spremenil oz. dodal, je zalogovnik. Da zaukuriš peč na polno za 4 ure, potem se ti pa cel dan ogreva iz zalogovnika. IMHO bi s tem tudi podaljšal življensko dobo peči (ne vem kako je z novejšimi, ampak mi imamo peč staro okoli 10 let in naj bi skos lavfala na 80 stopinjah). Če pa jo kurimo na 80 stopinjah, imamo v bajti savno. Ne vem koliko se pozna to na peči, pri nas jo kurimo na okoli 60 stopinjah, razen če ni zunaj res mrzlo. Edini problem pri nas je ta, da nimamo kam postaviti zalogovnika. Premalo prostora v kurilnici.

Invictus ::

A kdo še kuri na premog?

Praktično ne poznam nikogar več ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:

BlaY0 je izjavil:


Z zadnjim se ne bi strinjal... fosilna goriva so po moje ene 1000x prepoceni. Pa ne z vidika pridobivanja/predelave ampak z vidika svinjanja.

Elektrika se pa seveda ustvari brezmadežno. Sploh v TEŠ 6 ...

Ne. Je pa ta elektrika še vedno precej čistejša, kot pa če bi ves kolm iz TEŠ 6 ponucali za gretje neposredno.

Gregor5816 je izjavil:

Pri nas imamo že od nekdaj peč na drva. Mislim da je to najcenejša opcija, sploh glede na to, da imamo svojo hosto...

Jasno, če si dober gospodar, si zmagal...

Gregor5816 je izjavil:

Edina stvar ki bi jo jaz spremenil oz. dodal, je zalogovnik. Da zaukuriš peč na polno za 4 ure, potem se ti pa cel dan ogreva iz zalogovnika...

Jap, 1500 litrski zalogovnik in je zadeva rešena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

#000000 ::

Drva so najcenejša, s praktično nič vložka že lahko šparaš. Če pa kupiš uplinjevalni kotel na polena + zalogovnik toplote, si pa zmagal, udobje enako kot olje/plin/peleti ipd. cena energenta pa najcenejša, peč stane cca 2500 in spodoben zalogovnik nekje 1500

...:TOMI:... ::

Invictus je izjavil:

A kdo še kuri na premog?

Praktično ne poznam nikogar več ...


Toplarne, elektrarne... Tudi mazut je bil nekje v uporabi do nedavnega, v ladijskem prometu je še vedno.
Tomi

floyd1 ::

#000000 je izjavil:

Drva so najcenejša, s praktično nič vložka že lahko šparaš. Če pa kupiš uplinjevalni kotel na polena + zalogovnik toplote, si pa zmagal, udobje enako kot olje/plin/peleti ipd. cena energenta pa najcenejša, peč stane cca 2500 in spodoben zalogovnik nekje 1500

Kateri uplinjevalni kotel na drva pa je za tako ceno in - ali je to že kaj preizkušeno? (če veš kaj več o tem iz prakse) Ker se je foter nekaj zanimal, pa so mu predlagali enega avstrijskega, ki je imel ceno okrog 7000 EUR 8-O.

Magic1 ::

Invictus je izjavil:

BlaY0 je izjavil:


Z zadnjim se ne bi strinjal... fosilna goriva so po moje ene 1000x prepoceni. Pa ne z vidika pridobivanja/predelave ampak z vidika svinjanja.

Elektrika se pa seveda ustvari brezmadežno. Sploh v TEŠ 6 ...

Ane,kurjenje na drva/kurilca/plin v mestu, brez kakršnihkoli filtrov je pa najbolj zdravo za 300k ljudi. Kako naravne vonjave po kurjenju so se lani pozimi širile po Ljubljani... Bog ne daj toplotnih črpalk, saj ja znamo kurit...
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Fritz ::

vuki je izjavil:

Če je le možnost si kupi talno enota, ker edino to je pravi sistem za ogrevanje s klimo pozimi (topli zrak dovajaš pri tleh).
Potrebna je pametna postavitev enote, eno v pritličju drugo v podstrešju, kupiš nekaj v smislu Mitsubishi MFZ-KA35VA, DAIKIN FVXS35F, Toshiba RAS-B13UFV-E...to je nekaj od TOP klim, pol imaš tudi kake cenejše enote -> beri glasnejše, če drugega ne.

Klime furaš 24/7 ko začne kurilna sezona, to res pomeni da jih ne ugašaš, ker ko ohladiš in je izolacija objekta slaba težko spet segreješ. Ko se toliko ohladi, da je premrzlo pa dogrevaš z oljem, klime seveda pustiš da laufajo :). Peč na olje uporabljaš samo za dogrevanje, če klima zmore peč ugasneš.


Moja izkušnja:
- olje 2500l na sezono
Po furanju dveh Mick 24/7 čez zimo, poraba olja 1000 l, s tem da je bil račun elektrike v poprečju čez zimo povečan za cca. 40€ oz. nekaj takega.

Je pa treba vedet da je pač ugodje manjše, klima še vedno piha topli zrak. Pač eni so bolj, drugi manj občutljivi na to. Pri nas je zaradi optimalne postavitve klime dobro počutje, sploh ko vidiš koliko lahko privarčuješ.
Pa to ne pomeni, da nas je pozimi zeblo!!!

Odličen odgovor. Hvala za informacije, saj me je ravno to zanimalo (kaj kupiti in kakšne so izkušnje).
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

...:TOMI:... ::

Za 1 k€ si kupiš vreček peč. http://www.vrecek-peci.com/
Tomi

Wisse ::

Pri nas smo z zelo ekonomičnim obnašanjem prav tako pokurili 2000l olja na sezono.
Lani smo prešli na pelete (mislim da 5K€ investicija po pridobljeni subvenciji - specialna peč za pelete, srednjega razreda). Stroški so se praktično razpolovili, zato pričakujem kompenzacijo v 5-6 letih, kar ne dosežeš z nobeno fasado in podobnimi investicijami. Razlika v primerjavi z oljem je ta, da prvi zagon v dnevu potrebuje 30min do začetka ogrevanja, ostali nekje 15min. Peč je potrebno polniti na 2-3dni.

Podobno udobna rešitev je pirolizna peč na les z zalogovnikom tople vode, vendar je v tem primeru investicija vsaj 2x višja. Tako peč lahko polniš 1x na dan (zavisi od mnogih parametrov - velikost kurišča, zalogovnikov...) z večjo količino navadno 50cm dolgih polen. Zaradi udobja ogrevanja, običajno peč ali tako s prisilnim vpihavanjem odsvetujem. Izkoristki so občutno manjši (~65% proti 90%+) in navadno je potrebno več kot eno polnjenje na dan.

Potrebno je upoštevati še skladiščenje. 2000l olja približno ustreza 4t peletov ali 8m^3 drv (pirolizna peč). Peleti so občutljivi na vlago, zato jih je težje skladiščiti zunaj (če sploh).

Peleti se dražijo, ampak dražita se tudi olje in elektrika. Za razliko od olja, ki ga črpa relativno malo ljudi, lahko pelete izdela praktično vsak, ki si to zaželi, zato ponudba z lahkoto dosega povpraševanje in s tem preprečuje napihovanje cen.

Vem, da op sprašuje po klimi, vendar se mi je zdelo pri tako ogromni porabi olja in posledično potrebni ogrevalni moči smiselno omeniti še alternative. Da bi opravičil klimo v primerjavi s peleti, bi moral porabiti občutno manj kot pol olja. Točne računice ne poznam.

Po želji lahko napišem več od peči na lesna goriva.

floyd1 ::

Magic1 je izjavil:

Invictus je izjavil:

BlaY0 je izjavil:


Z zadnjim se ne bi strinjal... fosilna goriva so po moje ene 1000x prepoceni. Pa ne z vidika pridobivanja/predelave ampak z vidika svinjanja.

Elektrika se pa seveda ustvari brezmadežno. Sploh v TEŠ 6 ...

Ane,kurjenje na drva/kurilca/plin v mestu, brez kakršnihkoli filtrov je pa najbolj zdravo za 300k ljudi. Kako naravne vonjave po kurjenju so se lani pozimi širile po Ljubljani... Bog ne daj toplotnih črpalk, saj ja znamo kurit...

Za strogi center MB sem siguren, da si peči na drva uradno ne moreš več priklopit. Tako je povedal dimnikar pa tudi serviser za peč na pelete. Celo plinske so menda dovoljene le še kondenzacijske.

BlaY0 ::

Wisse je izjavil:


Peleti se dražijo, ampak dražita se tudi olje in elektrika. Za razliko od olja, ki ga črpa relativno malo ljudi, lahko pelete izdela praktično vsak, ki si to zaželi, zato ponudba z lahkoto dosega povpraševanje in s tem preprečuje napihovanje cen.

Čakaj, da se med proizvajalca in končnega porabnika naseli še par prenašalcev papirjev, se lahko situacija kaj hitro spremeni. Pa bo tako kot je pri nafti... proizvajalec bo lahko umetno reguliral ceno če bo želel. Amerika nekoga ne bo več napadla zaradi naftnih vrtin ampak zaradi lepih/bogatih gozdov...

...:TOMI:... ::

Tole je zanimivo branje. takoj vidiš, kaj se ti izplača in koliko časa traja, da se "investicija povrne". Itak se nikoli ne povrne, saj je potreba po toploti konstanta.

http://www.arhiv.mop.gov.si/fileadmin/m...
Tomi

#000000 ::

floyd1 je izjavil:

#000000 je izjavil:

Drva so najcenejša, s praktično nič vložka že lahko šparaš. Če pa kupiš uplinjevalni kotel na polena + zalogovnik toplote, si pa zmagal, udobje enako kot olje/plin/peleti ipd. cena energenta pa najcenejša, peč stane cca 2500 in spodoben zalogovnik nekje 1500

Kateri uplinjevalni kotel na drva pa je za tako ceno in - ali je to že kaj preizkušeno? (če veš kaj več o tem iz prakse) Ker se je foter nekaj zanimal, pa so mu predlagali enega avstrijskega, ki je imel ceno okrog 7000 EUR 8-O.



Ne vem kok točno stane, lani so stale nekje 2500 evrov, mislim da je slovenski proizvajalec VIGAS, jest sicer od lani grejem na pelete, peč je ostala ista, le gorilnik sem kupil, naredil dozator in me je stalo nekje 800-900 evrov, pač nisem hotel menjat peči, ker ni bilo dovolj evrov. Prej je šlo za nekje 2500-3000 litrov, odvisno kolko je trajala sezona, recimo letos bi verjetno bilo celo več, ker se je zima začela praktično na koncu :)

Uglavnem mislm da sem porabil nekje 4 tone pelet, kar je stalo nekaj manj kot 1000 evrov, se pravi sem že prvo zimo prinesel not strošek nakupa gorilnika.

V bistvu mi je cilj bol drva kot peleti, ker so tudi tukaj postali veliki lopovi, in mešajo notri od zemlje, nenakšnega železovega prahu, plastike in svašta, zato bo naslednja peč skoraj gotovo uplinjevalni kotel in zalogovnik + ostanejo peleti za backup, tako kot je ostal gorilnik in cisterna za kurilca, plinska lajtunga je pa tud že pod mojo kontrolo, samo zbrat denar za priklop :)

floyd1 ::

Jaz bom najverjetneje naslednje leto investiral v toplotno črpalko zrak-voda (po tem, ko je padla odločitev, da bomo povsod naredili talno gretje). Pa seveda dobra izolacija hiše + okna, kar se mi zdi nekako osnova. Kolega sicer zelo hvali toplotno črpalko zemlja-voda, ampak toliko, kolikor je on investiral (okrog 15.000), po mojem ne prišparaš nikoli. Že navadna (zrak-voda) je vprašljiva. Pa po nekaj letih pride še gotovo kak servis, itd.

m0LN4r ::

Jaz imam eno vprašanje, bi si rad sposodil temo.
S punco sva v starem meščanskem stanovanju. Zgradba je po mojem stara 100 let :D sanirana je bla 2008 al nekaj takega. V glavnem kurjava je na plin, kako znižat stroške? Povprečno od oktobra do aprila je plin 500EUR od min 30EUR do max 150EUR na mesec. 150 je blo februarja, ko je blo najbolj mrzlo.
Temperaturo mava do 21C nikoli ne preseže tega.

Zanima me ali bi bilo možno znižat stroške recimo z nakupom električnega radiatorja (kakšnega)? Al pa kaka druga ideja? Saj ne da bi kuril samo z električnim radiatorjem, ampak da bi bil električni prižgan hkrati in pomagal plinu. Nastavljen pa bi bil na 20,5C
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

BlaY0 ::

IR paneli recimo.

m0LN4r ::

To so konvekcijski?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

...:TOMI:... ::

Staran od IR panelov! Škoda denarja.

Izoliraj stanovanje od znotraj. To je edina možnost.
Tomi

floyd1 ::

m0LN4r: Izolacija stanovanja (npr. pluta z notranje strani) in okna zatesnit, kolikor se da. O koliko kvadratih se pa pogovarjamo? Ker 150 na mesec za taka stanovanja niti ni ne vem kako veliko (visoki stropovi, hebiga). IR panelov se izogibaj, na tisti strani, kjer sevajo vate, ti bo vroče, na drugi pa mrzlo. Edino če ti je všeč tak občutek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241083 (15319) feryz
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042369 (34351) kixs
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959676 (29125) konspirator
»

Katero kurilno olje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6715594 (13339) SimplyMiha
»

Ogrevanje, kurilno olje vs. plin (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5619966 (18087) zrataj4201

Več podobnih tem