» »

Nakup klimatske naprave za ogrevanje A+++

Nakup klimatske naprave za ogrevanje A+++

1
2
»

sirotka ::

floyd1 je izjavil:

#000000 je izjavil:

Drva so najcenejša, s praktično nič vložka že lahko šparaš. Če pa kupiš uplinjevalni kotel na polena + zalogovnik toplote, si pa zmagal, udobje enako kot olje/plin/peleti ipd. cena energenta pa najcenejša, peč stane cca 2500 in spodoben zalogovnik nekje 1500

Kateri uplinjevalni kotel na drva pa je za tako ceno in - ali je to že kaj preizkušeno? (če veš kaj več o tem iz prakse) Ker se je foter nekaj zanimal, pa so mu predlagali enega avstrijskega, ki je imel ceno okrog 7000 EUR 8-O.


Znanec je šel direktno do proizvajalca iz slovaške...

Hayabusa ::

Kdo mu je montiral/servisiral zadevo ?

BlaY0 ::

IR paneli danes niso več to kar so bili včasih. Tehnologija je šla naprej...

Hayabusa ::

Na smučanju v AT so imeli v hišah zidno IR gretje.Nikjer nič videti, a v sobi prijetno toplo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

floyd1 ::

sirotka je izjavil:

floyd1 je izjavil:

#000000 je izjavil:

Drva so najcenejša, s praktično nič vložka že lahko šparaš. Če pa kupiš uplinjevalni kotel na polena + zalogovnik toplote, si pa zmagal, udobje enako kot olje/plin/peleti ipd. cena energenta pa najcenejša, peč stane cca 2500 in spodoben zalogovnik nekje 1500

Kateri uplinjevalni kotel na drva pa je za tako ceno in - ali je to že kaj preizkušeno? (če veš kaj več o tem iz prakse) Ker se je foter nekaj zanimal, pa so mu predlagali enega avstrijskega, ki je imel ceno okrog 7000 EUR 8-O.


Znanec je šel direktno do proizvajalca iz slovaške...

Veš slučajno kdo je to? Mu zadeva dobro fukcionira in kako dolgo že ima to?

...:TOMI:... ::

Pa zakaj bi si delal stroške? Kupi vrčkovo peč za 1 k€, pa montiraj gorilnik na pelete/sekance in to je to. Za manj kot 2 k€, pa še hranilnika toplote (zalogovnika) ne rabiš.
Tomi

m0LN4r ::

V mojem primeru se gre za 36m2 x 3,5m. Ni glih veliko. Samo je pa na vogalu severovzhod. Izolirat od znotraj pa ne pride v poštev, ker ne mislim tukaj tako dolgo živet da se mi povrne zadeva.

Torej oljni radiator al IR panel? Ma kdo kak link do dobrega p/p panela.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BlaY0 ::

3,5m JE veliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

...:TOMI:... ::

Če že, kupi rabljen oljni radiator na bolhi. IR pozabi.
Tomi

m0LN4r ::

jaz sem pa visok 1,75m sko bi lahko mel dve nadstropji :D
A obstaja kak oljni radiator z dobrim termostatom? Takim da se lahko nastavi recimo vsaj 1 stopinjo natančno?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BlaY0 ::

Ni treba pozabit... sploh pri 3,5m visokih stropih. Je pa vse odvisno od tega koliko časa bo še tam. Res je da bo oljni radiator kadar koli lahko prodal za isto ceno kot ga je kupil ;)

floyd1 ::

Pa zakaj bi si delal stroške? Kupi vrčkovo peč za 1 k€, pa montiraj gorilnik na pelete/sekance in to je to. Za manj kot 2 k€, pa še hranilnika toplote (zalogovnika) ne rabiš.

Jaz grem itak na toplotno, foter pa še razmišlja o (kakem cenejšem) uplinjevalnem kotlu.
Peleti se vsako leto kar nekaj podražijo. Trend se bo predvidoma nadaljeval in poznam že 2 ki sta peletni gorilnik lani pospravila in nadaljujeta na drva. Tudi ta se dražijo, to je jasno, a niti približno tako hitro (vsaj tam, kjer jih foter kupuje). Za sekance pa rabiš prostor. Veliko prostora. Zalogovnik pa bi pri taki peči naredil v vsakem primeru, ker imajo tisti, ki se jim peč non-stop prižiga/ugaša več problemov z delovanjem (mašenje, žlindra zaradi slabih peletov...).

m0LN4r: Višina te definitivno jeb*. Je pa zato poleti v takem prostoru zakon (vem, ker trenutno tudi mi živimo v takem stanovanju pri tašči, ampak ona ima 160m2). O Oknih pa nisi še nič povedal... jaz sem pri tašči dobro zatesnil vsa okna (ena so bila že res boga, druga presenetljivo OK) in škatle od rolet - zdaj se zjutraj zbudimo v stanovanju, ki ni več mrzlo, kot je bilo prej. Ko se enkrat pregrejejo tiste meterske stene seveda. Menda se poraba plina precej zmanjša tudi s kvalitetno kondenzacijsko pečjo.

Če bi hotel res natančen termostat, bi ga moral imeti na kablu vsaj nekaj metrov od radiatorja. To je po mojem največji problem.

m0LN4r ::

Okna so lesena, tak tak. Okna sama po sebi dobro dihtajo le tam pr polici je groza. Za tam pa mam rešitev, da pozimi dam na polico k oknu 10x10cm debelo peno. Bolj je problem zid, ki se ga ne da segret. Pozimi je kurjava nonstop na max in komaj pride do 21 stopinj če je zunaj okoli 0.
Recimo ko je imel zrak 21C sem termometer zalepil na zid in je kazal 15c. Sem pa probal tudi zide segret sem mel termostat naštiman na 30C. Po 24 urah se je stanovanje segrelo na 22C zrak seveda.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

...:TOMI:... ::

Jah ne vem no, kupi na bolhi stiropor za male pare in ga nalepi na stene. Bo vsaj malo boljši občutek.
Tomi

floyd1 ::

Da nimaš na plinski peči kako "ekonomic" varianto nastavljeno? Ali pa so radiatorji premali.

Zvezdica27 ::

lej, če bajte nimaš oblečene, je vse ostalo đabe.

Problem je samo, ker so nam skor uničili domačo indistrijo glede izolacij...

Jaz bom drugo leto oblekel našo bajto in se obreval samo na toplovodni kamin na drva, bo dovolj za vse, za -20 pa bo pač olje tistih nekaj dni žgalo...

Čez 10 let oz. ko ne bom več mogel drv klati pa bo padla kaka TČ ali kaj podobnega...

brez izolacije je đabe, ker eno je toplota, drugo pa je koliko časa ta toplota obstane v prostoru. Po domače, bolje tanka puhovka kot dve navadni bundi.

zz

BorutK-73 ::

Če niste v naselju in je eden od stanovalcev vedno doma, se najbolje splačajo drva, pa še občutek je boljši kot pri olju.

mrTwelveTrees ::

ja, če če če.... če pa maš službo, pa obveznsoti pa ni koga doma, kdo bo danes kuril na drva ? ok za vikend... drugače pa ne.

Matic1 ::

sam tko btw
Poraba električne energije je praviloma dovoljena le za dopolnilno ogrevanje objektov razen v primerih, kjer ni možna uporaba primarnega energetskega vira za ogrevanje (23. člen v Pravilnik o racionalni rabi energije pri gretju in prezračevanju objektov ter pripravi tople vode

BorutK-73 ::

g12dreves
Zato pa sem napisal "če", ne vem kaj se vsak razburja nad drugačnim mnenjem.:(

MadMax ::

Matic1 je izjavil:

sam tko btw
Poraba električne energije je praviloma dovoljena le za dopolnilno ogrevanje objektov razen v primerih, kjer ni možna uporaba primarnega energetskega vira za ogrevanje (23. člen v Pravilnik o racionalni rabi energije pri gretju in prezračevanju objektov ter pripravi tople vode

Sam tko btw: si prepričan, da od leta '84 niso popravili ali dopolnili pravilnika?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

m0LN4r ::

Pač, veste da mam visoke strope, poseg v bajto ni možen. Predlagali ste mi oljni radiator.
Zanima me še vaše mnjenje o tem grelni tepih bolj ko ne je mrzlo spodaj, ker gre vsa toplota gor. To bi pa nekak malo grelo tepih in bi dal bolj topel občutek al?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

OZ. tole slabih 100€ To bi lahko mel pred kavčom pod tepihom. Sam škoda da ni malo več podatkov. Mam pa pod tepihom spelane kable od zvočnikov, a bi to bi problem recimo, če to deluje na 40C? Sicer pa grem se pozanimat, ker se mi zdi da izven sezone se še da dobit te stvari za normalno ceno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

floyd1 ::

Še enkrat - brez izolacije bodo stroški ostali visoki. Ce ti pa pri slabih oknih piha not pa itak. Z oljnim radiatorjem bos pac placal manj plina in vec elektrike. Vprasanje pa je, koliko (ce sploh) bos prisparal.
40 stopinj na tleh je pa kar veliko in menda ne najboljse za zdravje. Kolikor mi je poznano, dobro narejeno talno gretje gre nekje do 30 (ali pa niti to ne) ob res mrzlih dnevih.

Wisse ::

Uporovni grelci (razni električni radiatorji in tepihi) so zelo potratni, ker za X enot toplotne moči potrebujejo X enot električne moči.
Klima, ki je v bistvu toplotna črpalka, pa iz X enot električne moči lahko pridela recimo 3-4X toplotne moči.
To je zelo zelo pomemben podatek, ki ga ne gre zanemariti, ko poizkušamo ocenit stroške alternativnih ogrevanj. Govorim na pamet, ampak zelo močno dvomim, da je ogrevanje s pomočjo uporovnih grelcev ugodnejše od ogrevanja s plinom. Nasprotno je ogrevanje s klimo lahko ugodnejše.

Bom poiskal ceno plina in elektrike in primerjal.

Wisse ::

Hitra primerjava ogrevanja na plin proti gretju z električnimi radiatorji/tepihi/...

1m^3 zemeljskega ima kurilno vrednost 9,5kWh [Vir]
Plin po ceniku Energetike Ljubljana stane 0,4868€/m^3 [Vir]
Elektika po Petrolovem ceniku stane VT 0,08018; NT 0,04393; ET 0,07293€/kWh [Vir]

Izračun:
Zaradi slabšega izkoristka plinske peči vzamemo za kurilno vrednost 9,0kWh.
Navadno stanovanja ogrevamo čez dan, zato pride v upoštev ali visoka tarifa (VT) ali enotna tarifa (ET). Vzamemo ET, ki je ugodnejša.

Enačimo toplotno moč za 9kWh: 0,486€ (plin) proti 9 x 0,07293€ = 0,65637€ (elektrika)
sledi, da je ogrevanje na plin (26%) cenejše od ogrevanja z elektriko.

m0LN4r, pod črto ti odsvetujem ogrevanje z električnimi radiatorji in tepihi. Da boš imel točen pregled lahko izračune prilagodiš še za tvoje konkretne razmere (cena plina in elektrike).

O drugih rešitvah težko govorim, ker jih ne poznam.

MadMax ::

Tu je okvirno že preračunano za skoraj vse energente:
http://www2.arnes.si/~mlicen3/html/cene...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

m0LN4r ::

To že to že, samo meni radiatorji en kurc pomagajo, če grejejo samo strop. Gori je temp 23-24, doli kjer pa jaz sedim pa 19-20. Tla pa še manj. Ne mislim kurit na elektriko, ampak ustvariti kompromis med obema, da bo boljše počutje spodaj.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

...:TOMI:... ::

Wisse, ni vse tako enostavno. Ti si upošteval samo ceno energije, ne pa prispevkov. Upoštevaj vse!
Tomi

Wisse ::

Žal ne poznam prispevkov o katerih govoriš. Lahko mi pomagaš s konkretnimi številkami in bom posodobil izračune.

...:TOMI:... ::

Račun za elektriko sestavljajo različne postavke (pri plinu je podobno).

Energija, omrežnina, števčnina, dodatek na CO2, davek, trošarina, blablabla... Nekatrre od teh so fiksne postavke, kot je jakost varovalkok. Tudi če je poraba 0, boš plačal "naročnino".

Energija je samo en del, po navadi je energija še najmanj (cca 40-50 % celotnega računa) za cene ostalih si poglej po internetu, kakšen je delež. Bo v redu?
Tomi

Wisse ::

Našel sem fino stran (slikice na desni vodijo do kalkulatorjev) s primerjavo cen plina in elektrike. Imaš prav, cena distribucije je presenetljivo visoka.
 Cena plina

Cena plina



Upoštevajoč vse stroške, bi za plin zgornjih 0,4868€/m^3 moral spremeniti v približno 0,7€/m^3!
Podobno bi za elektriko moral namesto 0,07293€/kWh vzeti približno 0,13€/kWh za enotno tarifo, kar pomeni približno 1,17€ za ekvivalent energijske vrednosti 1m^3 plina.
Številke so približne zato, ker zavisijo od dejanske porabe. Ostali stroški (vse minus cena energenta) niso čisto premosorazmerno odvisni od porabljene količine. Jaz za vzorec vzel 1000m^3 plina in 9000kWh elektrike.

Plin je očitno še vedno cenejša opcija. Z upoštevanjem realnih stroškov (upam, da mi je tokrat uspelo) je razlika še večja od tiste, ki sem jo dobil pri prejšnji površnih izračunih.

m0LN4r ::

Nabavil tisti tepih v merkurju za 100€. Zadeva funkcionira odlično, zaenkrat. Termometer pravi da ima tam nekje 33C. Predvidevam, da bo imel pozimi manj.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

matoalfa ::

Živjo!
Ker sem čez dan v službi v Ljubljani nimam veliko časa da bi kuril na drva, zato sem si na montiral električne radiatorje. Poraba denarja je minimalna, saj radiatorje priklopim le ko jih potrebujem. Stanovanje pa se mi zelo hitro ogreje.
Kupil sem jih na spletni strani www.tersus.si in sem zelo zadovoljen.

LP Matevž

klimatos ::

BlaY0 je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Zaradi takih, ki imate TČ in klime ga najebemo vsi. Dražja elektika itd. Elektrika je predragocena za ogrevanje, četudi ima naprava dober COP, s klimo ravno pokriješ izgube od elektrarne do tebe

Kaj bo šele pol, ko bo 100.000 električnih avtov v Sloveniji ane!

točno tako... hahah.. treba je biti iznajdljiv in posegati po energentih, ki so pač trenutno ugodni. :)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241080 (15316) feryz
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042365 (34347) kixs
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959670 (29119) konspirator
»

Katero kurilno olje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6715593 (13338) SimplyMiha
»

Ogrevanje, kurilno olje vs. plin (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5619966 (18087) zrataj4201

Več podobnih tem