» »

Ogrevanje v neizolirani hiši

Ogrevanje v neizolirani hiši

«
1
2 3

dezman ::

Živjo fantje in dekleta!

Vprašanje je sledeče, postal bom lastnik nezolirane hiše, ki ima okoli 280m2 celotne površine. Trenutno ogrevanje je na krušno peč, in ni nobenih radiatorjev.Kar pomeni da se bo centralna delala čisto na novo.Talno gretje mi ne ugaja preveč, ker ne bi rad zbijal čisto dobrih tlakov. Zamenjal bom okna in počasi ko bodo finance spet zadostne izdelal še fasado. Kaj priporočate, je imel od vas kdo podoben primer? Za odogovore se vam že vnaprej zahvaljujem.

Invictus ::

Podri bajto in naredi novo.

Zamenjati moraš praktično vse inštalacije, tako da... ne vem, če se finančno izplača.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

radmannsdorf ::

Invictus, dej ne seri.
dezman, kupi klimo ali dve, boš zelo ugodno prišel skozi. Jaz to zimo prvič ogrevam samo s klimo. Zakon je in skoraj zastonj. Vložek je bil pa 600€.

dezman ::

Invictus je izjavil:

Podri bajto in naredi novo.

Zamenjati moraš praktično vse inštalacije, tako da... ne vem, če se finančno izplača.

Živjo!

Hiša ni tako zelo stara, ker pa prejsni lastnik ni imel dovolj denarja so naredili krušno peč. Vse ostale instalacije so vredu samo ni nobene centralne.

bambam20 ::

dezman je izjavil:

Invictus je izjavil:

Podri bajto in naredi novo.

Zamenjati moraš praktično vse inštalacije, tako da... ne vem, če se finančno izplača.

Živjo!

Hiša ni tako zelo stara, ker pa prejsni lastnik ni imel dovolj denarja so naredili krušno peč. Vse ostale instalacije so vredu samo ni nobene centralne.



Klimo nabavi. Verjemi, da se ti bo splačalo.

shadeX ::

radmannsdorf je izjavil:

Invictus, dej ne seri.
dezman, kupi klimo ali dve, boš zelo ugodno prišel skozi. Jaz to zimo prvič ogrevam samo s klimo. Zakon je in skoraj zastonj. Vložek je bil pa 600€.


Kaj pomeni "skoraj zastonj"? Koliko elektrike plačaš mesečno?

Invictus ::

Klimo za 280m2. Ste normalni? In skoraj zastonj? ZA koliko kvadratov? 50?

Definiraj, ni tako stara...

Glej, še vsi so se opekli, ko so šli obnavljat staro bajto. Never ending story...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SmotaniJanez ::

Naredi centralno na pelete. Nato se loti izolacije kleti, in zadnje plošče. Nato okna. Zamenjaš stara garažna vrata...

Pogledaš tramove če maš not črva....

in tako dalje.

Stara hiša je večleten projekt. ki se splača. če delaš sam.

Zgodovina sprememb…

dezman ::

Hiša je letnik 1968, streha je bila menjana 2 leti nazaj.

SmotaniJanez ::

dezman je izjavil:

Hiša je letnik 1968, streha je bila menjana 2 leti nazaj.


Seveda je pomembna tud lokacija, no, če je hiša nekje bogu za hrbtom, in je recimo parcela vredna 5.000....

dezman ::

Zadeva je postavlena v blizini naselja krka v ovbcini ivančna gorica, hisa na vrhu hribcka okoli pa polja in par sosedov

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dezman ()

ginekk ::

Klima je brez veze za bajto brez izolacije.

Jaz bi najprej poskrbel za izolacijo, dotlej še vedno kuriš s krušno, po tem bo itak overkill.

Nekatere krušne imajo cele kanale (tudi horizontalne) do dimnika da je izgorevanje pospešeno in da lahko hkrati topel zrak ogreje tudi ostale prostore. Naj me vrag pocitra če nisem v zadnje pol leta videl ravno tako diskusijo o pečeh na slo-techu.

Invictus ::

Pol je parcela res 5000 EUR :D.

Bajte iz tega letnika, kot tudi bloki, so ene slabših, saj je bilo pomanjkanje materiala veliko.

Če ne znaš sam popravljati, bo ceneje narediti novo...

Ogrevanje na pelete je bullshit, ker so peči drage, pa še ročno jih moraš nakladat. da ne govorim, da svinjajo s trdimi delci. Poznam kar nekaj ljudi, ki se je premislilo in šlo nazaj na olje. ker je bolj udobno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Alien123 ::

Invictus misli da nekateri serjejo denar

dela ::

Vse je odvisno od tvojih želja in potreb. Če boš trenutno uporabljal samo četrtino bajte, so klime zelo smiselne in v tem primeru verjetno še bolj začasna uporaba obstoječe krušne peči in prioriteta na izolaciji pred centralno. Če potrebuješ celo površino bajte takoj, verjetno centralna ne more počakat. Potem je pa še zelo pomembno, na kaj ciljaš na dolgi rok glede udobja, npr. čez 5 let ob zrihtani izolaciji (ogrevanje na knof (TČ), nekaj konstatnega dela z ogrevanjem (kotel na drva z zalogovnikom) ali nekaj vmes (peleti)), na podlagi tega se odločiš, v kaj boš zdaj najprej investiral.

nejcek74 ::

- letnik 1968 ali pa 1768, cisto isto sranje, odvisno samo koliko je bila vzdrževana
- čim manj vlagaj!!!!!!!!!!!!, dokler ne zbereš denarja za kvalitetno prenov, takrat jo olupi vsega in obnovi ali pa zgradi na novo, odvisno koliko ti odgovarja tloris
- do takrat se ogrevaj s klimo

Furbo ::

Koliko prostorov ima ta hiša in kako si predstavljate ogrevanje več kot ene sobe z eno klimo?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

RegulusDraco ::

dezman je izjavil:

Hiša je letnik 1968, streha je bila menjana 2 leti nazaj.


menjava oken, zunanja izolacija in toplotna črpalka z 200 litrskim zalogovnikom vode ter radiatorji te bo prišlo nekje okoli 60-70.000 EUR. Morda kak euro več.

radmannsdorf je izjavil:

Invictus, dej ne seri.
dezman, kupi klimo ali dve, boš zelo ugodno prišel skozi. Jaz to zimo prvič ogrevam samo s klimo. Zakon je in skoraj zastonj. Vložek je bil pa 600EUR.


1 klima je zmožna segrevat maksimalno 25 kvadratnih metrov velik prostor, če je izolacija dobra. Če je izolacija slaba bo taista klima morala laufat nonstop 24/7, če želiš imeti kulturnih 22 stopinj v dnevni sobi. On ima 280 kvadratnih metrov veliko poslopje z ogromnimi toplotnimi izgubami. Dafuq man.

nejcek74 je izjavil:

- letnik 1968 ali pa 1768, cisto isto sranje, odvisno samo koliko je bila vzdrževana
- čim manj vlagaj!!!!!!!!!!!!, dokler ne zbereš denarja za kvalitetno prenov, takrat jo olupi vsega in obnovi ali pa zgradi na novo, odvisno koliko ti odgovarja tloris
- do takrat se ogrevaj s klimo


za 280 kvadratnih metrov neizolirane bajte bo potreboval najbrž kakšnih 10 do 20 kilovatov elektrike. Odvisno ali bo želel imeti v sobah 15 ali 22 stopinj konstantno.
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Zgodovina sprememb…

d4vid ::

Invictus je izjavil:

Pol je parcela res 5000 EUR :D.

Bajte iz tega letnika, kot tudi bloki, so ene slabših, saj je bilo pomanjkanje materiala veliko.

Če ne znaš sam popravljati, bo ceneje narediti novo...

Ogrevanje na pelete je bullshit, ker so peči drage, pa še ročno jih moraš nakladat. da ne govorim, da svinjajo s trdimi delci. Poznam kar nekaj ljudi, ki se je premislilo in šlo nazaj na olje. ker je bolj udobno...


Ne seri, mi grejemo na drva in je čist OK. Zalogovnik je super stvar, da zjutraj ne zmrzneš, drugače pa se 2x ali 3x sprehodiš malo in naložiš drva v peč. 1x mesečno si vzameš 15 minut, da s "drotpiršno" zdrgneš dimniške prekate in očistiš peč, 1x na teden očistiš pepel. Ni neka znanstvena fantastika.

Pri peletih odpade dnevno nalaganje, če maš dovolj velik zalogovnik, ga filaš 1x tedensko, pri nekaterih se dogaja, da se polži zabijajo... ampak spet ni tako hudo kot nekateri trobite (sploh pa moraš bit neumen, da pri cenah kakršne so greš iz olja na pelete in POTEM NAZAJ NA OLJE. Pač, če maš višek denarja, je olje točno to. Prideš domov, zasukneš termostat na 25 stopinj in se uležeš na kavč.
Za tiste, ki malo varčujemo pri ogrevanju, se grejemo z drvi, se malo sprehodimo okrog hiše, pa sproti še naložimo na centralno. Mi ne manjka popolnoma nič.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

RegulusDraco ::

Peleti so za en drek. Ne glede na to kako kvalitetne pelete kupuješ se ti bo gorilec zagotovo konstatno pacal in zato ugašal. Zagotovo bodo problemi s tem da se bo kak pelet pri kurilci postavil narobe in ustavil pretok preostalih peletov in bo peč ugasnila. Pa tudi dragi so postali, tako da se ne splača več.

Toplotna črpalka je trenutno edina pametna naložba. Ali pa kakšna izjemno kvalitetna peč na drva z visokim izkoristkom (ne povprečen Kiperbuš bulšit). Olje je drago v božjo mater.

d4vid je izjavil:

Mi ne manjka popolnoma nič.


Brez zalogovnika in/ali dobre izolacije so drva bedarija. Podnevi kuriš, ponoči pa se ohladi tako da ti zjutraj rit primrzne na školko. Greš na celodnevni izlet ečz vikend in prideš domov v ledenico. Z zalogovnikom ti vsaj radiatorji brez težav grejejo cel vikend tudi če si nazadnje zakuril šele v petek.
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

d4vid je izjavil:


Za tiste, ki malo varčujemo pri ogrevanju, se grejemo z drvi, se malo sprehodimo okrog hiše, pa sproti še naložimo na centralno. Mi ne manjka popolnoma nič.

Če imaš svojo gmajno in drva, še razumem.

Če moraš drva kupit, ni več poceni. In udobje je tudi vredno tistih 100 EUR več na leto.

Če komu paše zjutraj kurit, naj. Meni se, sem to počel celo otroštvo. Zalogovnik pa tudi ni zastonj. A si izračunal njegov ROI?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RegulusDraco ::

Tudi če ima svoj gozd mora na leto narediti okoli 10 kubikov drv. To pomeni da nekaj mesecev vsak vikend hodi v gozd delat drva. Zapravljen čas.
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Utk ::

Najboljsa so drva brez dodatkov plus klima za cez noc oz ko te ni doma. Ce rabim dobro pec za drva, zalogovnik, en kup crpalk in se kupovat drva, je cist vseeno ce dam na zacetku se par jurjev vec za toplotno crpalko.

RegulusDraco ::

Invictus je izjavil:

A si izračunal njegov ROI?


ja, sem. Zakuriš v petek in v nedeljo ko prideš domov iz izleta so radiatorji še vedno topli. Zvečer zakuriš, zjutraj radiatorji še vedno topli.

Ali pa imaš toplotno črpalko in 200 litrski zalogovnik vode. To pomeni da ti pozimi toplotna črpalka _ne more zmrzniti_ tudi če pade temperatura pod -20 stopinj in je črpalka slučajno ugasnjena. Zato ker bo toploto potegnila nazaj iz zalogovnika da se bo segrela in odtalila v času ko ne bo delala. Pa tudi ne bo ji treba nonstop se prižigat in ugašat in prižigat na 100% ampak bo lahko delala le zelo malo, ravno toliko da bo dogrevala že segreto enormno količino vode, ki itak počasi izgublja toploto.

Če imaš toplotno črpalko in NIMAŠ zalogovnika pa bo toplotna črpalka v skrajnem primeru toploto potegnila ven iz radiatorjev, da ne bi zmrznila. Se pravi boš imel ti hladnejšo hišo zato da ti črpalka ne zmrzne......


Zalogovnik je instantni return of investment. Neumnost je ga ne imeti.
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Zgodovina sprememb…

nerro32 ::

Hmm, poraba bo v vsakem primeru precejšnja za takšno površino v neizolirani hiši. Poceni opcija je, če imaš svoj gozd in ogrevaš na drva. V primeru lastništva gozda pridejo v poštev tudi sekanci, a ti zahtevajo dodaten vložek za samega polža do peči, če tega ne delaš v lastni režiji. Rabiš pa tudi prostor za skladiščenje.
Če to ne pride v poštev, so tu briketi, cenovno gledano je zelo dobra rešitev, ni pa najbolj udobna, vsak dan je treba nadevat na peč, skoraj enako kot če imaš drva. Ampak če te to ne moti, super rešitev. Peleti te pridejo malo dražje, je pa manj dela, na nekaj dni napolniš bunker s peleti in je to to.
Lahko pa še naprej kuriš na krušno peč, ji nič ne fali, če dovolj ogreva :)

Invictus ::

Alien123 je izjavil:

Invictus misli da nekateri serjejo denar

Če bi ga, bi rekel naj ga vrže v staro bajto.

Ker ga najbrž ne, bi rekel naj dobro premisli o trenutnih potrebah in bodočih stroških.

Bajta letnik 68 nima zamenjanega nič. Razen strehe v tem primeru. Inštalacije so pa vse stare. Štrom je najbrž še na stari, z izolacijo iz blaga. Ki je na pol propadel. Vem, ker sem sam dobil tako bajto, pa sem jo raje prodal ;). Ozemljitve ni nikjer, povsod ničenje...

Me je skoraj kap zadela, ko sem malo seštel obnovitvene stroške. Za bajto cirka 200m2. Si hitro na 100K. Sam folk to parcialno popravlja in malo pozablja, koliko je za vsako malo pizdarijo zapravil. V 10 letih bi postavil za isti denar novo bajto.

Sam kaj, ko useka nostalgija in nek kvazi dolg v glavi do prejšnjih lastnik v smislu, to je on naredil s svojimi rokami, zato ne smem podreti. Ravno zato MORAŠ podreti... ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

d4vid ::

Invictus je izjavil:

d4vid je izjavil:


Za tiste, ki malo varčujemo pri ogrevanju, se grejemo z drvi, se malo sprehodimo okrog hiše, pa sproti še naložimo na centralno. Mi ne manjka popolnoma nič.

Če imaš svojo gmajno in drva, še razumem.

Če moraš drva kupit, ni več poceni. In udobje je tudi vredno tistih 100 EUR več na leto.

Če komu paše zjutraj kurit, naj. Meni se, sem to počel celo otroštvo. Zalogovnik pa tudi ni zastonj. A si izračunal njegov ROI?


ROI? Prvo zimo, ko se zjutraj samo v gatah ne treseš kot da bi potres pojedel.

Kuri se pri nas ponavadi popoldne, prej tako ni nikogar doma.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

RegulusDraco ::

rešitev je enostavna v resnici... poceni peč, poceni radiatorje toliko da jih ne bo zeblo in varčevat za zgradit drugo hišo. Za manj kot 10k EUR bo tole rešeno. Presotali denar pa šparat za postavit drugo bajto.

Ker če se lotiš te bajte obnavljat boš dal 70EUR eurov za to da te ne bo zeblo. Pa vodovoda in elektrike niti taknil še nisi.

Sem pa se trudil poudarit da _ne vlagaj v to hišo veliko denarja_.
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

Ce je lastnik ogreval hiso s krusno pecjo(:D), potem je vse skupaj zelo vprasljivo.

RegulusDraco ::

ma ja, elektriki ne bi zaupal nič. :D rofl :D

Prižgeš luč v kopalnici in zažmiga luč v dnevni sobi, mikser v kuhinji se ugasne in prižgejo se mestne luči v random vasi v Zimbabveju.
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Zgodovina sprememb…

K0l1br1 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce je lastnik ogreval hiso s krusno pecjo(:D), potem je vse skupaj zelo vprasljivo.

Itak. Neučinkovita za ogrevati.

shadeX ::

Sami pametnjakoviči. Folk še hiše ni videl, pa je že 10x šel offtopic. Nasvet OP-ju kako boš najbolj prihranil:

- Po nasvet pojdi kamorkoli drugam samo na forum ne.

dezman ::

Najprej hvala za vse odgovore

shadeX je izjavil:

Sami pametnjakoviči. Folk še hiše ni videl, pa je že 10x šel offtopic. Nasvet OP-ju kako boš najbolj prihranil:

- Po nasvet pojdi kamorkoli drugam samo na forum ne.

Seveda bom šel še po kakšno informacijo drugam, se samo vprašal tukaj da vidim vaša stališča, če bo pa kerga zanimal za kaj se bom odločil, vam bom pa seveda sporočil (trenutno čakam še predajo klučev).

IL_DIAVOLO ::

Koliko pa si dal za to hiso, ce ni skrivnost?

nsa_ag3nt ::

RegulusDraco
menjava oken, zunanja izolacija in toplotna črpalka z 200 litrskim zalogovnikom vode ter radiatorji te bo prišlo nekje okoli 60-70.000 EUR. Morda kak euro več.

Okna cca 10 000, fasada 15 000, toshiba estia 11 kW je 7000 (zalogovnika v tem primeru ne potrebuješ) je skupaj 32,000 eur.
S subvencijo eko sklada bo manj, če boš vse izvedel v enem "projektu".

Na zadnji zgornji plati daj vsaj 30 cm izolacije v horizontali, če še ni (to lahko narediš sam).
Ima spodnji del (pod coklom) hidroizolacijo ?



Če sedaj ni centralnega ogrevanja razbij tla in položi talno.Čez par let mi boš hvaležen.
Koliko pride talno nimam pojma, vendar vsekakor ne 38 000 eur, kolikor manjka do 70 k.
Radiatorji tudi niso zastonj, poteg tega si dosti bolj omejen glede ogrevanja.
Če jih bo npr 15 (3*5), tip 33 K, dolžina 1 m, višina 0,9 m je cena zanje 15* 261,10 (3,915).
http://www.termotehnika.si/prenosi/ceni... stran 5 desno


Ali pa kakšna izjemno kvalitetna peč na drva z visokim izkoristkom (ne povprečen Kiperbuš bulšit). Olje je drago v božjo mater.

Mercedes peči** so drage v pm, kot da so v Slo Norveške plače.
**Eta sh, windhager, guntamatic, frohling, pride kotlovnica +10 000 eur.




Invictus
Ogrevanje na pelete je bullshit, ker so peči drage, pa še ročno jih moraš nakladat. da ne govorim, da svinjajo s trdimi delci. Poznam kar nekaj ljudi, ki se je premislilo in šlo nazaj na olje. ker je bolj udobno...

Kotli na pelete so proti kotlom na polena nekaj razredov bolj čisti.
Mogoče oni, ki so kupili gorilnike in jih montirali na obstoječo klasično peč.
https://www.ogrevanje-kotli.si/kotli-na...



Iz kvadrature bi rekel da ima 3 nadstropja.
Ogrevanje s klimo pride v poštev, če v nadstropju ni nobenih vrat.Seveda ena ne bo dovolj, v optimističen primeru 2 kvalitetni po nadstropju (npr micka fh model), torej 6 klim oz 3, če gre za multi split, ali 6x talne enote, kar je pri ogrevanju bolj uporabniku prijazna varianta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

dezman ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Koliko pa si dal za to hiso, ce ni skrivnost?

Dal sem 80k. Je pa res da je zraven se okoli 1000m2 zemlje

nsa_ag3nt ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce je lastnik ogreval hiso s krusno pecjo(:D), potem je vse skupaj zelo vprasljivo.

bolj verjetno je bil navajen na sibirski standard, pozimi notri 10-15C, če imaš srečo.
Ker ena krušna peč ne more segreti +200 m^2 površine brez izolacije, če nimaš ravno za kurjača Trobca, ki skuri na sezono 100 prm drv 8-).


RegulusDraco je izjavil:

Tudi če ima svoj gozd mora na leto narediti okoli 10 kubikov drv. To pomeni da nekaj mesecev vsak vikend hodi v gozd delat drva. Zapravljen čas.

10 kubikov v njegovem primeru ne bo dovolj.Raje 25 ali 30.


RegulusDraco
Če imaš toplotno črpalko in NIMAŠ zalogovnika pa bo toplotna črpalka v skrajnem primeru toploto potegnila ven iz radiatorjev, da ne bi zmrznila. Se pravi boš imel ti hladnejšo hišo zato da ti črpalka ne zmrzne......
Za defrost bo tč porabi celotno toploto iz radiatorjev ?
V resnici pade temp. za 1-2C, nato se t; pobere nazaj.

Zalogovnik + tč je uporabi pri on-off tč.
Ali pri kotlih na pelete s preveliko močjo.
Žalostno da je več zalogovnik vgrajenih pri peletarjih kot pri kotlih na polena

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

dezman ::

Zadeva je da to nisem cisto tocn rekel sem vrjetno cisto preveč kvadratov, nisem imel se casa cisto izmeriti prostorov ker pač tudi nimam še ključev.

nsa_ag3nt ::

dezman
Če je hiša bila v popisu 2007 potem je notri tudi površina.
http://prostor3.gov.si/javni/login.jsp?...

radmannsdorf ::

shadeX je izjavil:

radmannsdorf je izjavil:

Invictus, dej ne seri.
dezman, kupi klimo ali dve, boš zelo ugodno prišel skozi. Jaz to zimo prvič ogrevam samo s klimo. Zakon je in skoraj zastonj. Vložek je bil pa 600€.


Kaj pomeni "skoraj zastonj"? Koliko elektrike plačaš mesečno?

Mene stane 10-15€ več na računu. Klima je sposobna skurit max 0,9kW na uro, sepravi v najslabšem primeru 40€ na mesec, če bi bila prižgana na full in 24/7. Kar pa ni, ker je inverter, prilagaja moč in hitrost. Tudi jaz sem presenečen.

nsa_ag3nt ::

Pri 230 m^2 neizolirani hiši v primeru ogrevanja na klimo (oz več enot) jo/jih moraš vklopiti septembra/oktobra in izklopiti ko pride pomlad/poletje (april, maj).
Tu ogrevanje na urnike odpade, ker +100 ton materiala ne boš segrel v doglednem času, če boš predolgo čakal na vklop.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

dezman ::

nsa_ag3nt je izjavil:

dezman
Če je hiša bila v popisu 2007 potem je notri tudi površina.
http://prostor3.gov.si/javni/login.jsp?...

Kar sem izvedel je da je površina zemljišča pod stavbo 112m2

Unilseptij ::

Če res ni nobene izolacije, se raje ne vseli. Jaz bi naredil izolacijo, tudi če je samo minimalna in brez fasade. Potem lahko kuriš peč in montiraš še 2 ali 3 klime, dokler ne zrihtaš centralne. Če pa res ne moreš niti tega, se vseli v etažo, ki ima peč, dodaj eno ali dve klimi in uporabljaj samo to etažo, ostalega pa ne ogrevaj. Samo to ne bo prijetno bivanje, ampak le za silo.

Tako velike neizolirane hiše ne moreš učinkovito ogrevati v celoti za razumno ceno, ne glede na to, kakšno tehnologijo uporabiš.

SmotaniJanez ::

Toplotne črpalke v zelo hladni zimi ne grejejo dovolj.

Sem to videl pred dvemi leti, ko je bil en mrzli val, in je folk nosu drva u bajto, pred bajto seveda TČ....

Sem šel mimo in stegnil gofljo, kak da nosijo drva, če majo toplotno, (morda je v okvari sn razmišljal) pa mi je eden od članov famileje lepo povedal, da pač ko je mraz TČ ne "prime zadost"....

Če bo grel na drva bo za to bajto pokuril okol 20 kubikov. Izoliraš zadnjo ploščo, dva kubika manj...izoliraš klet...kubik manj....zamenjaš okna....

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

dezman je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Koliko pa si dal za to hiso, ce ni skrivnost?

Dal sem 80k. Je pa res da je zraven se okoli 1000m2 zemlje


Skoda.

Zazidljive parcele 1000m2 so ze od 60k dalje.

Verjetno se ti podiranje hise ze v tej fazi ne izplaca vec.

kingsix ::

Pa kako podiranje hiše?
Z malo iznajdlivosti toto v celoti obnovi za ene 40k€.
Glede ogrevanja pa ja.. Nujno nova okna in fasada.

WhiteAngel ::

radmannsdorf je izjavil:

shadeX je izjavil:

radmannsdorf je izjavil:

Invictus, dej ne seri.
dezman, kupi klimo ali dve, boš zelo ugodno prišel skozi. Jaz to zimo prvič ogrevam samo s klimo. Zakon je in skoraj zastonj. Vložek je bil pa 600€.


Kaj pomeni "skoraj zastonj"? Koliko elektrike plačaš mesečno?

Mene stane 10-15€ več na računu. Klima je sposobna skurit max 0,9kW na uro, sepravi v najslabšem primeru 40€ na mesec, če bi bila prižgana na full in 24/7. Kar pa ni, ker je inverter, prilagaja moč in hitrost. Tudi jaz sem presenečen.


Tole si narobe izracunal. 0,9 kW porabnik, ki gori 24/7 te pride ~90 EUR z vsemi dajatvami in DDV.

nsa_ag3nt ::

SmotaniJanez je izjavil:

Toplotne črpalke v zelo hladni zimi ne grejejo dovolj.

Sem to videl pred dvemi leti, ko je bil en mrzli val, in je folk nosu drva u bajto, pred bajto seveda TČ....

Sem šel mimo in stegnil gofljo, kak da nosijo drva, če majo toplotno, (morda je v okvari sn razmišljal) pa mi je eden od članov famileje lepo povedal, da pač ko je mraz TČ ne "prime zadost"....

Saj tudi v golf ne zadošča za vleko polne tovornjaške prikolice peska, vendar zaradi tega nihče ne smatra da je golf zanič.
Če je tč primerno izbrana** seveda zadošča (določene toplotne izgube, navade stanujočih, lega, radiatorji/talno)**.

Kot bi namestil v njegovo hišo lt mono blok z max močjo 6 kW in potem trdil, da so vse tč zanič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

WhiteAngel ::

SmotaniJanez je izjavil:

Toplotne črpalke v zelo hladni zimi ne grejejo dovolj.

Sem to videl pred dvemi leti, ko je bil en mrzli val, in je folk nosu drva u bajto, pred bajto seveda TČ....

Sem šel mimo in stegnil gofljo, kak da nosijo drva, če majo toplotno, (morda je v okvari sn razmišljal) pa mi je eden od članov famileje lepo povedal, da pač ko je mraz TČ ne "prime zadost"....


Toplotne crpalke tudi pri -20 grejejo dovolj, ampak morajo biti dovolj mocne. Ce si na meji, se bodo vklopili elektricni grelci, ki ti nabijejo racun za elektriko v bozjo mater (obicajno so 6kW).

nsa_ag3nt ::

WhiteAngel
Grelci so za pokrivanje špic, ki so v ogrevalni sezoni koliko % celotnega časa ?

http://www.arhem.si/pdfs/toplotna%20crp...
stran 29
Zelo nizke temperature (< - 5°C) so v povprečju le 10 do 15 % ogrevalnih dni (slika 17d).


Torej moraš izbrati takšno tč, ki bo zmogla vsaj 85-90% časa ogrevati brez grelcev.Ali daš 3-4 eur več za tč in deluje 80% časa na 20-30% ter pri 14 dnevnem obdobju mraza pri 90%.
Če dam primerjavo s prevoznimi sredstvi: kot bi se vozil s 600 KM šleperjem po mleko.

Trajanje kurilne sezone
http://www.arso.gov.si/vreme/poro%C4%8D...
Lj npr 234 dni, MB 242.


Temperatuni primanjkljaj po lokacijah v Slo
http://www.energetska-izkaznica.si/ener...
LJ 3300 Kdni / leto

Če je poraba pri povprečnem dnevnem primanjkljaju 20 dan K (v dnevu povprečna zunanja 0 st, notranja 20) bila 50kWh, je potem pričakovana letna poraba 3300 dan K/ 20 dan K* 50 kWh=8250 kWh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 474 75 76 77 )

Oddelek: Loža
3835544400 (5748) Utk
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241080 (15316) feryz
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959670 (29119) konspirator
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382152944 (119768) Zvezdica27
»

Nakup klimatske naprave za ogrevanje A+++ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8431654 (28179) klimatos

Več podobnih tem