» »

Kvalitetna kava

Kvalitetna kava

««
9 / 11
»»

MH0 ::

Matej_K je izjavil:

MH0 je izjavil:

Poskusi cikorijo, zna biti, da je bolj zdrava.


Se cikorija tudi lahko dela na espresso mašinah? Kje jo kupiti?

Vem, da coop prodaja cikorijo in/ali ječmen(?) za mokko. Probal nisem.

igor0203 ::

Pithlit je izjavil:

Eno butasto vprašanje: zakaj pa nihče ne posega po kakšni od lokalnih kav? Ni jih tako malo, pa nekatere so res vrhunske.


Katero pa priporocas?

koyotee ::

Jaz narocam tu https://nanni.si/izdelek/mexico-superio...
Tale mi je se nekako najbolj vsec
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

c3p0 ::

Saj lokalnih kav ni. Če praži lokalni stručko ali en v Lavazzi, je meni vseeno.

Lahko edino upravičijo parkrat višjo ceno, ali z večjo kvaliteto zrn, ali neko specifiko, ki je pri velikih ni.

Tam je cilj, da vedno dobiš enako kavo, kot pri blended viskijih. Vedno mora bit enako.

Siso ::

MH0 ::

c3p0 je izjavil:

Saj lokalnih kav ni. Če praži lokalni stručko ali en v Lavazzi, je meni vseeno.

In kje v trgovini naj kupujem "lavazzo", ki ni pražena pred več kot recimo tremi tedni?

c3p0 ::

Če je vakuumsko pakirana, IMO ne bo neke razlike, lahko pa gledaš datume na pakungi?

erkgheoruugh ::

PacificBlue je izjavil:

Ima kdo kaksno priporocilo za dobro etioptsko ali tanzanijsko kavo?

Jaz naročam pri escobarju in sem kar zadovoljen.

gruntfürmich ::

c3p0 je izjavil:

Lahko edino upravičijo parkrat višjo ceno, ali z večjo kvaliteto zrn, ali neko specifiko...:

tako da kupuje slovenski pražar res od kmeta in tako ima kmet največ koristi od svojega dela, ne pa da se kava deponira za par let v skladišču ker bo tako dvignila ceno na svetovni borzi. pa da je bolj kvalitetna, bolj ekološka...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

TheBlueOne ::

Pac poizkusis, ce je po tvojem okusu. Kaj pa je vazno kako dolgo je kje, verjetno jim ni zelja, da prodajo stranki samo enkrat?

Bi me pa zanimalo kaj sploh iscete pri kavi, da je tako problematicno katera zrna se kupijo? Potem koliksne kolicine kupite. Jaz znam pri menjavi sorte zmetati kar nekaj kave stran, ko kalibriram stroj, mlin itn.

Horas ::

Matej_K je izjavil:

MH0 je izjavil:

Poskusi cikorijo, zna biti, da je bolj zdrava.


Se cikorija tudi lahko dela na espresso mašinah? Kje jo kupiti?


cikorija je skor kot decaf, samo 20% kofeina.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

jotunn2 ::

MH0 je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Saj lokalnih kav ni. Če praži lokalni stručko ali en v Lavazzi, je meni vseeno.

In kje v trgovini naj kupujem "lavazzo", ki ni pražena pred več kot recimo tremi tedni?

V trgovini bo tezka, se pa vecinoma da brez pretiranih tezav zmeniti s trgovskimi potniki, ki oskrbujejo lokale. Moja, sice ne Lavazza, ni nikoli starejsa kot teden ali 10dni ko jo dobim.

yansek ::

Še enkrat prilagam tale link do članka:

Espressa se ne pije. Espresso se degustira
https://www.delo.si/prosti-cas/kulinari...

Pri nas, če ne greš v kakšno kavarno kot je npr Café Čokl ali Moderna ipd., dobiš v običajnih 'kafičih' po mojem mnenju slabo kavo, ampak morda se bo to sčasoma začenjalo spreminjati.

Pithlit ::

yansek je izjavil:

Še enkrat prilagam tale link do članka:

Espressa se ne pije. Espresso se degustira
https://www.delo.si/prosti-cas/kulinari...

Pri nas, če ne greš v kakšno kavarno kot je npr Café Čokl ali Moderna ipd., dobiš v običajnih 'kafičih' po mojem mnenju slabo kavo, ampak morda se bo to sčasoma začenjalo spreminjati.

Običajni kafiči večinoma servirajo kavo ranga bar2000. Tm nekje 8-10€ kila. Je tud treba povedat da v večini običajnih kafičev kave ne znajo skuhat (tud če sam v ročko strese pa knof pritisne).

Muka je že ristretto dobit (eno čisto resno postavljeno vprašanje v enem ljubljanskem kafiču "to je podaljšana kava, ane?"). Resnici na ljubo je loterija že espresso. Dober cappuccio je pa znanstvena fantastika.

Mimogrede, precej je tudi kafičev ki se 'bohotijo' z znanim logotipom na pročelju (illy, hausbrandt, Lavazza...) v mlinu pa zrnje iz diskonterja. Večina ljudi pač ne ve kaj je kava, niti jih ne zanima.
Life is as complicated as we make it...

PacificBlue ::

erkgheoruugh je izjavil:

PacificBlue je izjavil:

Ima kdo kaksno priporocilo za dobro etioptsko ali tanzanijsko kavo?

Jaz naročam pri escobarju in sem kar zadovoljen.

Tnx, bom pogledal

yansek ::

Ja, večina res ne vem verjetno kaj je dobra kava, dokler pač ne gre v dobro kavarno ki pa jih je že kar nekaj v Ljubljani.

Sicer pa, če v kavo streseš sladkor in mleko ne vem kako sploh lahko okusiš javo?

jotunn2 ::

Ce smo posteni... vse kar pijes po kavarnah, lahko tudi bolj "specializiranih" ni niti priblizek res dobri kavi. Sem dalec od nekega strokovnjaka, ampak do sedaj se nisem nasel se tako specializirane kavarne (pri nas ali v tujini), kjer bi bil espresso vsaj priblizno blizu tistemu, kar jaz naredim doma. Je pa po drugi strani tudi res... v lokalu si bo tezko kdo vzel toliko casa, kot si ga vzamem doma, da bo pripravil en sam espresso... konec koncev so tam, da postrezejo kofe cim vecjemu stevilu ljudi in posledicno zasluzijo cim vec. Doma ko delas zase je pa pac drugace.

MH0 ::

Zakaj bi v gastronomiji bil problem imeti čiste mašine in nastavljene mline?

jotunn2 ::

Ne vem, ampak realno... si ze kje pil taksno kavo kot jo naredis sam doma, kjer imas postimane stvari in si vzames cas? Jaz kot sem rekel je se nisem. Torej posledicno pomeni, da je vseeno nek problem to stvar narediti v masovni proizvodnji, kjer je glavni point denar in profit in ne ugodje.

Skyfall ::

Pithlit je izjavil:

yansek je izjavil:

Še enkrat prilagam tale link do članka:

Espressa se ne pije. Espresso se degustira
https://www.delo.si/prosti-cas/kulinari...

Pri nas, če ne greš v kakšno kavarno kot je npr Café Čokl ali Moderna ipd., dobiš v običajnih 'kafičih' po mojem mnenju slabo kavo, ampak morda se bo to sčasoma začenjalo spreminjati.

Običajni kafiči večinoma servirajo kavo ranga bar2000. Tm nekje 8-10€ kila.


Kila je 20€+;) Vsaka kava je dobra, če je aparat poservisiran in da za šankom dela nekdo, ki ve kaj dela. Zdaj, ko v gostinstvu primankuje kadra se za šankom znajde vse mogoče in si lahko srečen, da se nekdo potrudi skuhat dobro kavo...

Pithlit ::

Skyfall je izjavil:

Pithlit je izjavil:

yansek je izjavil:

Še enkrat prilagam tale link do članka:

Espressa se ne pije. Espresso se degustira
https://www.delo.si/prosti-cas/kulinari...

Pri nas, če ne greš v kakšno kavarno kot je npr Café Čokl ali Moderna ipd., dobiš v običajnih 'kafičih' po mojem mnenju slabo kavo, ampak morda se bo to sčasoma začenjalo spreminjati.

Običajni kafiči večinoma servirajo kavo ranga bar2000. Tm nekje 8-10€ kila.


Kila je 20€+;) Vsaka kava je dobra, če je aparat poservisiran in da za šankom dela nekdo, ki ve kaj dela. Zdaj, ko v gostinstvu primankuje kadra se za šankom znajde vse mogoče in si lahko srečen, da se nekdo potrudi skuhat dobro kavo...

Tu si jo pa ustrelil...
Life is as complicated as we make it...

gruntfürmich ::

kako pa veste da doma ali kje drugje pijete 'dobro' kavo?

ste baristi ali kar tako, po okusu? če slednje, potem imam eno veliko razočaranje za vas pripravljeno...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

c3p0 ::

Kar pijejo pravi puristi, množicam verjetno ni všeč.

Enolog v vinu tudi okuša npr. slamo in bergamotko, občasni pivec pa le da je preveč kislo, oz. zna reči da je močno "suho" in bi raje nekaj slajšega.

gruntfürmich ::

točno tako.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pithlit ::

Kaj pa pijejo purist? Pa ne zdej rečt espresso... da se ne bodo puristi zgražali.

Za razliko od večine sodelujočih pa sem jaz (v 'prejšnjem življenju' - preden mi je totalno dosadil odnos ljudi) bila barista.
Life is as complicated as we make it...

Badwolff ::

Misliš kelnarca (I kid, I kid) :D

sirotka ::

gruntfürmich je izjavil:

kako pa veste da doma ali kje drugje pijete 'dobro' kavo?

ste baristi ali kar tako, po okusu? če slednje, potem imam eno veliko razočaranje za vas pripravljeno...


Po okusu je vredno več kot vse ostalo, "znalci" lahko tri dri razlagajo, kako je nekaj dobro, ma če meni ne paše, ne bo nič od tega.

Imam doma tudi za aparat neke "fensi" kavice iz teh novodobnih pražarn, pa mi še vedno najbolj paše barcaffe. In to tako v turški kot espresso obliki.

jotunn2 ::

gruntfürmich je izjavil:

kako pa veste da doma ali kje drugje pijete 'dobro' kavo?
ste baristi ali kar tako, po okusu? če slednje, potem imam eno veliko razočaranje za vas pripravljeno...

90%, raje pa vec, tako imenovanih "barist" pri nas je to kar je za zajebancijo napisal Badwolf... studentov kelnarjev in kelnarc in so dalec dalec od kaksne reference, za pripravo dobre kave... tudi ce imajo v najboljsem primeru eno dnevni tecaj pri Illyu v Ljubljani (pa velika vecina nima niti tega).
Drugace pa kako vem... kot prvo mi je vsec, kot drugo sem do sedaj popil kar precej kav po taksnih in drugacnih lokalih... od najbolj jebenih beznic bogu za hrbtom do fancy specialty coffee shoppov sredi najvecjih mest, tako da vsaj za silo vem kako bi morala izgledati dobra kava... in ko primerjam tisto iz najboljsih shoppov ter to kar naredim doma (od okusa do izgleda, teksture...) lahko recem da je boljsa... okus je pa tako ali tako precej specificna stvar in zgolj po okusu, vsaj kar se mene tice, ne mores reci da je ena boljsa kot druga. Zame ja, kar pa se zdalec ne pomeni, da bo zate enako.

Skyfall je izjavil:

Vsaka kava je dobra, če je aparat poservisiran in da za šankom dela nekdo, ki ve kaj dela.

Na zalost to niti pod razno ni res. Ravno zadnjic sem za zajebancijo vzel eno vrecko iz Lidla. Z istim mlinom (pac ustrezno nastavljenim za to kavo), z isto masino itd. je bila se vedno zgolj kisla brozga. Tako da cisto iz vsake surovine se vseeno ne da narediti dobre kave.

gruntfürmich ::

se z vsem strinjam, ampak kisla brozga... tudi to je lahko 'dobra' in 'kvalitetna' kava, če je takšna sorta in je takšno podnebje kjer je kava rastla, da je to dalo kavo z zelo izraženimi kislinami.

ni nujno da je to 'slaba' kava, verjetno pa vseeno 99% ljudem ne bo všeč četudi si bo dala noter veliko mleka in sladkorja...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

cias ::

Jaz pijem samo še tisto Šparovo instant kavo v prahu za 3E. Veliko boljša od vsega drugega.

jotunn2 ::

Kava ki vlece bolj v kislo smer je drugacna :) Ta je bila resno zgolj in samo kisla brozga. Pri tej je bilo problematicno tudi vse ostalo, od kreme, teksture itd. ne glede na to kaj sem delal z njo. Tako da vsaj jaz se vedno pravim, da cisto vsaka kava le ni ok.

PacificBlue ::

Ima kdo to doma?

Pithlit ::

PacificBlue je izjavil:

Ima kdo to doma?


Fancy sifon. Js mam običajnega.
Life is as complicated as we make it...

TheBlueOne ::

jotunn2 je izjavil:

Kava ki vlece bolj v kislo smer je drugacna :) Ta je bila resno zgolj in samo kisla brozga. Pri tej je bilo problematicno tudi vse ostalo, od kreme, teksture itd. ne glede na to kaj sem delal z njo. Tako da vsaj jaz se vedno pravim, da cisto vsaka kava le ni ok.


Tafensi, praviloma manj prazene vlecejo bolj na kislo. Nekateri to iscejo. Meni pase italianska kava, kjer mi je idealna kombinacija njihovo zrnje z njihovimi stroji.

jotunn2 ::

TheBlueOne je izjavil:

Tafensi, praviloma manj prazene vlecejo bolj na kislo. Nekateri to iscejo. Meni pase italianska kava, kjer mi je idealna kombinacija njihovo zrnje z njihovimi stroji.

Ja samo kot sem napisal. Ta ni vlekla na kislo na tak nacin... ta je pac bila preprosto povedano kisla brozga :))

TheBlueOne ::

Krema, tekstura itn so cisto mogoce posledica slabo nastelane masine. Todvoje ti naceloma lahko zrajcam skoraj iz vsake kave v zrnjih.

jotunn2 ::

V prvo malce dvomim, pri drugem delu je pa poudarek na skoraj :|

TheBlueOne ::

Nisem se imel take, da to ne bi slo. Bi res morala biti kaksna ultrastara in res brutalno zanic. Krema in tekstura sta mi bila OK od Spar Budget kave do nekih vrhunskih. "Skoraj" je bolj iz previdnosti. :)

Okus pa je kaj drugega. Drugace jaz ciljam vedno na espresso po italiansko. Da je nekje tam po gostoti in kremi.

yansek ::

V IKEI poskusil njihovo kavo in mi je všeč. Tudi kupil en paket: arabica, temno pražena, ekološka (kislina 4, telo 4, praženje 4)

LuIK ::

jotunn2 je izjavil:

Kava ki vlece bolj v kislo smer je drugacna :) Ta je bila resno zgolj in samo kisla brozga. Pri tej je bilo problematicno tudi vse ostalo, od kreme, teksture itd. ne glede na to kaj sem delal z njo. Tako da vsaj jaz se vedno pravim, da cisto vsaka kava le ni ok.


Boljše da si v temi o kavi dobil političnokorektniški popravek (kisla brozga -> drugačna kava), kot da bi v temi o toplovodarih reku kaj narobe, ker bi ti jih deset repliciralo, da je to "drugačen" :D:)):)) sori za offtopic, malo za zajebancijo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: LuIK ()

xseki ::

Kje vi kupujete kavo v zrnu v 2022? Sam sem naročil nekaj paketov pri Escobar-ju, dobra kava ampak je kr malo drago.

mat xxl ::

Tudi jaz sem Escobar testiral, pa rečem, ja ni slaba, samo za tak denar je pa zgolj še povprečna, žal, pa sem, kar nekaj teh fancy že probal....

gruntfürmich ::

ta teden kupil pri čoklu, in kar 4€/100g... je kr močna cena za navadno turško kavo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mat xxl ::

gruntfürmich je izjavil:

ta teden kupil pri čoklu, in kar 4€/100g... je kr močna cena za navadno turško kavo.


Za 40 eur/kg, pa že more biti ! Vsaj 2 x ni koncentrat ;) .

IL_DIAVOLO ::

Zdaj ze cca 2 leti pijem loko special in mi je se vedno vsec.

Zdaj takoj vem, kdaj mi kdo podtakne barcaffe :D
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

libreus ::

obujam temo ... kje se v letu '24 kupuje zrna? ;)

tomlin ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Zdaj ze cca 2 leti pijem loko special in mi je se vedno vsec.

Zdaj takoj vem, kdaj mi kdo podtakne barcaffe :D

Dober si, jaz ne ločim:(
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

negot ::

gruntfürmich ::

libreus je izjavil:

obujam temo ... kje se v letu '24 kupuje zrna? ;)

če bi rad res kvaliteto, potem se obrni na slovensko združenje. mislim da so bili lansko leto na celjskem sejmu, kjer je bila v eni hali kava.
bili so ti tamali oz uvozniki od kmetov, pa ostala komercialna brozga (zlatna, barkafe...)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

PacificBlue ::

Letos je festival kave v Celju od 15. -17. marca. Tako, da bo treba it mal pogledat in poskusit kaj novega:)
««
9 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri kavni apart? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26640183 (433) nokken
»

Kavni aparat (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31360889 (1731) nokken
»

Koliko kave porabiš za eno kuhanje v aparatu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
573222 (1926) Dwupo
»

Kava (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33892887 (1292) mat xxl
»

Kavni avtomat

Oddelek: Loža
489972 (8828) karosha

Več podobnih tem