» »

Kvalitetna kava

Kvalitetna kava

««
10 / 11
»»

borisk ::

Hohštaplerija se je iz Hi-Fi (Hi-End) preselila na leica aparate, zdej pa že vsak tadrug kitajc z leica nalepko dela dost dobre slike za IG, med covidom so pa vsi postali strokovnjaki za kavo. na youtubu so že prav hecni z ASMR, my morning routine, my cinematografic way of making coffe......



ja, kave ne zna vsak skuhat, ampak ne pa delat iz tega znanost, ker je 99% meril za dobro kavo subjektivnih in s tem nezanesljivih. Dans mi paše, jutr pa ne...

libreus ::

in? tvoje razmišljanje se lahko aplicira na: nogomet, zunanjo politiko, notranjo politiko, geologijo, biologijo, finance ... vsak bo želel izpasti pametnejši, kot tadrugi.
moj point: če nekdo želi konstruktivno sodelovati pri debati, naj - drugi naj poišče drugo 'igrišče'. destvo je, da je potrebno v vsakem primeru izluščiti seme od plevela, ampak to pa ni nič novega, je pa tega zagovoto več kot nekdaj, ko ni bilo toliko megafonov naenkrat.

borisk ::

Moj point je da je covid naplavil veliko plevel in dejansko ustvaril sceno, ki precej toksična in navijška, sam pojdi na kak redit al pa coment section na youtubu

libreus ::

exactly, zato ponavaljam: "izluščiti seme od plevela, ampak to pa ni nič novega, je pa tega zagovoto več kot nekdaj, ko ni bilo toliko megafonov naenkrat.".

gruntfürmich ::

PacificBlue je izjavil:

Letos je festival kave v Celju od 15. -17. marca. Tako, da bo treba it mal pogledat in poskusit kaj novega:)

ampak tisti ki so ponujali zares kvalitetno kavo, je niso prodajali. so bolj bili kot kontakt za gostince.
kar pa si lahko kupil kave pa je bila večinoma masovna brozga, z naskokom zlate žezve...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

PacificBlue ::

Nazadnje sem bil pred korono, kasneje pa ne vem kaj se je dogajalo.
Sicer pa ja, zlata dzezva je bila bila že takrat.:)

darkolord ::

gruntfürmich je izjavil:

ampak tisti ki so ponujali zares kvalitetno kavo, je niso prodajali. so bolj bili kot kontakt za gostince.
kar pa si lahko kupil kave pa je bila večinoma masovna brozga, z naskokom zlate žezve...
Ma kaj sereš s to "brozgo"?

Če imaš rad neke nekonvencionalne "craft" zadeve, povej tako, ampak da nek kmet v domači kleti naredi bolj kvalitetno kavo kot profesionalci, je pa velika neumnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Slopek ::

darkolord je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

ampak tisti ki so ponujali zares kvalitetno kavo, je niso prodajali. so bolj bili kot kontakt za gostince.
kar pa si lahko kupil kave pa je bila večinoma masovna brozga, z naskokom zlate žezve...
Ma kaj sereš s to "brozgo"?

Če imaš rad neke nekonvencionalne "craft" zadeve, povej tako, ampak da nek kmet v domači kleti naredi bolj kvalitetno kavo kot profesionalci, je pa velika neumnost.

Praktično vsak kmet zvari boljšo alkoholno brozgo, kot je v trgovini. Pa domače to, domače ono. Zakaj bi bilo pri kavi drugače?

Steinkauz ::

To je pa zelo daleč od resnice.
Večina šnopcev domače izdelave je ogabnih, ampak seveda se na velko hvali, ker je domače.

Gregor P ::

Pa itak je že tak špirit, da sploh okusa več ne čutiš:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

tomlin ::

Steinkauz je izjavil:

To je pa zelo daleč od resnice.
Večina šnopcev domače izdelave je ogabnih, ampak seveda se na velko hvali, ker je domače.

To pa drži kot pribito
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

nokken ::

Slopek je izjavil:

Praktično vsak kmet zvari boljšo alkoholno brozgo, kot je v trgovini. Pa domače to, domače ono. Zakaj bi bilo pri kavi drugače?

Ni problem "zvarit" v kleti boljse kot pri velikem proizvajalcu. Precej vecju problem je "zvariti" dvakrat enako, ne da nikoli ne ves kaj bos dobil.

gruntfürmich ::

tomlin je izjavil:

Steinkauz je izjavil:

To je pa zelo daleč od resnice.
Večina šnopcev domače izdelave je ogabnih, ampak seveda se na velko hvali, ker je domače.

To pa drži kot pribito

+1
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

PacificBlue ::

Sam tista barcaffe gin barrel aged kava mi pa sploh ni všeč. Saj barcaffe tudi ni kaj prida, sam tist je pa ..ugh:/

gruntfürmich ::

nokken je izjavil:

Slopek je izjavil:

Praktično vsak kmet zvari boljšo alkoholno brozgo, kot je v trgovini. Pa domače to, domače ono. Zakaj bi bilo pri kavi drugače?

Ni problem "zvarit" v kleti boljse kot pri velikem proizvajalcu. Precej vecju problem je "zvariti" dvakrat enako, ne da nikoli ne ves kaj bos dobil.

tudi zvarit boljše je problem za naše pocarje. verjemi.
2× enako pa itq misija nemogoče.

darkolord je izjavil:

Ma kaj sereš s to "brozgo"?

Če imaš rad neke nekonvencionalne "craft" zadeve, povej tako, ampak da nek kmet v domači kleti naredi bolj kvalitetno kavo kot profesionalci, je pa velika neumnost.

fora je v tem, da pri malih kmetih lahko pogledaš odkupljeno robo, pri kupovanju masovno pa pride kakšna pač pride, morda je celo par let stala v skladišču zaradi finančnih špekulacij.
potem je tu še praženje, če ga kdo bolje izvede kot drugi.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

nokken ::

Ok za snops ne vem, ker nisem ravno nek ljubitelj alkoola, za kavo pa vem da (vsaj nekaterim) uspe zmesati in spraziti res dobro zrnje. Ampak kolikor imam jaz izkusenj s kupovanjem teh garaznih znamk je problem ravno konsistentnost. Kaj mi pomaga en super batch, ce je drugi povsem nekaj drugega.

Badwolff ::

Tisti, ki dajete 40€ in več za kilo kave, kolk kave pa popijete?

koyotee ::

https://www.amazon.de/Lavazza-Caff%C3%A...

Ta mi je top za espresso, poseka tudi 2* dražji Illy.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

nokken ::

Badwolff je izjavil:

Tisti, ki dajete 40€ in več za kilo kave, kolk kave pa popijete?

Pri nama gre cca. 2.5kg/mesec.

Scaramouche3 ::

Badwolff je izjavil:

Tisti, ki dajete 40€ in več za kilo kave, kolk kave pa popijete?


To za navadno ali espresso?

Mene zanima kok da folk tuki največ za navadno?

Gregor P ::

To je zdaj odvisno, ali ker pijemo kavo iz užitka ali ker rabimo kofein:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

darkolord ::

gruntfürmich je izjavil:

fora je v tem, da pri malih kmetih lahko pogledaš odkupljeno robo, pri kupovanju masovno pa pride kakšna pač pride, morda je celo par let stala v skladišču zaradi finančnih špekulacij.
potem je tu še praženje, če ga kdo bolje izvede kot drugi.
Glede "pride kakšna pač pride" je kvečjemu obratno - veliki naredijo kontrolo kvalitete in zavrnejo cele šarže, če niso ustrezne.

Poglej na 15. minuti (direkt link):


Potem pa še med samo proizvodnjo delajo optično kontrolo čisto vsakega zrna posebej in izločijo vse neprimerne, na 24. minuti (direkt link)

Me zanima, kateri garažni pražar dela kaj takšnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

gruntfürmich ::

Badwolff je izjavil:

Tisti, ki dajete 40€ in več za kilo kave, kolk kave pa popijete?

takšne kave recimo 4 šalčke na teden.

darkolord je izjavil:

Me zanima, kateri garažni pražar dela kaj takšnega.

se absolutno strinjam da je kontrola kvalitete samega procesa to veliko boljša. edino pravim da ne gledajo na kvaliteto vhodne surovine, ampak kupujejo masovno na borzi po najnižji ceni. pa parametre praženja si morda prilagodijo tehnološkemu procesu, ne končni kvaliteti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Zgornji del videa na 15. minuti govori ravno o kvaliteti vhodne surovine.

Scaramouche3 ::

darkolord je izjavil:

Zgornji del videa na 15. minuti govori ravno o kvaliteti vhodne surovine.


Veliko ljudi ima rad občutek da ko kupi zelo drago kavo da je tudi 10x boljša,samo blind test je relevanten!

gruntfürmich ::

darkolord je izjavil:

Zgornji del videa na 15. minuti govori ravno o kvaliteti vhodne surovine.

to je zelo velik pojem, ki lahko zajema best of best ali še sprejemljiv ološ. kaj misliš kaj gre v masovno proizvodnjo?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nokken ::

darkolord je izjavil:

Potem pa še med samo proizvodnjo delajo optično kontrolo čisto vsakega zrna posebej in izločijo vse neprimerne, na 24. minuti
Me zanima, kateri garažni pražar dela kaj takšnega.

Vecinoma vsak, ki se gre speciality coffee (SCA points 80-100). Ves point (ok ne ravno ves, ampak velid del) le tega je ravno to... stevilo defektnih zrn (neprave oblike/velikosti, prevec/premalo prazen itd.) je minimalno. In to minimalno je zares minimalno... 0 - 5 defektov na 350g zrnja. Nobena od velikoprodukcijskih kav ne pride niti blizu temu.
Pa preden kdo skoci, ne to ne pomeni da je taka kava boljsaga okusa. Samo manj defektov ima in precej bolj definirano je, kaj in kako se z njo od vzgoje naprej dela. Okus je pa stvar posameznika in nekomu je lahko tudi recimo Illy (sorry Barcafe ne more biti nikomur z normlanim okusom :))) boljsi kot kava za 100eur/kg.

Pithlit ::

darkolord je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

fora je v tem, da pri malih kmetih lahko pogledaš odkupljeno robo, pri kupovanju masovno pa pride kakšna pač pride, morda je celo par let stala v skladišču zaradi finančnih špekulacij.
potem je tu še praženje, če ga kdo bolje izvede kot drugi.
Glede "pride kakšna pač pride" je kvečjemu obratno - veliki naredijo kontrolo kvalitete in zavrnejo cele šarže, če niso ustrezne.

Poglej na 15. minuti (direkt link):


Potem pa še med samo proizvodnjo delajo optično kontrolo čisto vsakega zrna posebej in izločijo vse neprimerne, na 24. minuti (direkt link)

Me zanima, kateri garažni pražar dela kaj takšnega.

Vsi "ta veliki" imajo širok asortiman kav. Ne zavrača se tolk kot si mogoče kdo misli.

nokken je izjavil:

Okus je pa stvar posameznika in nekomu je lahko tudi recimo Illy (sorry Barcafe ne more biti nikomur z normlanim okusom :))) boljsi kot kava za 100eur/kg.

Illy dela kafe po 10€/kilo, pa kafe po 15, pa 30, pa 50... Vse to pod svojim brandom.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

darkolord ::

nokken je izjavil:

Ves point (ok ne ravno ves, ampak velid del) le tega je ravno to... stevilo defektnih zrn (neprave oblike/velikosti, prevec/premalo prazen itd.) je minimalno. In to minimalno je zares minimalno... 0 - 5 defektov na 350g zrnja. Nobena od velikoprodukcijskih kav ne pride niti blizu temu.
Še ti poglej video zgoraj - optični sorter ukine praktično vsa defektna zrna.

nokken ::

darkolord je izjavil:

Še ti poglej video zgoraj - optični sorter ukine praktično vsa defektna zrna.

In se vedno nobena Illy kava (vsaj ne da bi jaz vedel) ne zadosti standardom da bi bila speciality coffee, kar pomeni, da "prakticno vsa defektna zrna" vseeno ni dovolj za tisto kar presortirajo pri nas recimo Mariposa, Nanni in podobni.

libreus ::

anyhow, to whom it may concern: včeraj sem kupil lavazza crema e aroma in poročam, da je res fina. eko, to je to. ;)

edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: libreus ()

gruntfürmich ::

darkolord je izjavil:

Še ti poglej video zgoraj - optični sorter ukine praktično vsa defektna zrna.

daj ne seri in raje vklopi možgane ko razmišljaš kaj masovna in cenena proizvodnja je...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

d0rK ::

Eno vprašanje...

Doma imam eno tono Illy kapsul za kavo. Ampak nimam mašina za te kapsule. Ali je opcija, da bi te kapsule odprl in kavo uporabil za kafetiero? Nekaj sem jih že pa se je parkrat sprožil ventil za pritisk kar mi da misliti, da je kava prefino mleta in voda pretežko preide čez. Ali je to možno? Glede na to da gre za podoben koncept priprave kave.

Kapsule so take, pakirane individalno, vsaka v svoji vrečki: Kapsula

mat xxl ::

Raje te kapsule razprodaj, magari tukaj, komu, ki to uporablja in kupi tisto, kar rabiš.

tomlin ::

V Trstu sem vprašal natakarja kaj naredi, da ima tako dober espresso, ali uporablja Illy. Kje pa, je odvrnil, važna je količina- čim več kave tem boljši je tvoj kapučino :)
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Scaramouche3 ::

tomlin je izjavil:

V Trstu sem vprašal natakarja kaj naredi, da ima tako dober espresso, ali uporablja Illy. Kje pa, je odvrnil, važna je količina- čim več kave tem boljši je tvoj kapučino :)

Isto pri kavi doma, če hočeš dobro, več kave, je pa res razlika med bosansko kavo Zlatna džezva in Barcaffe classic, malo manjša med Barcaffe in Barcaffe brazil, kok je pa razlike med kavo za 30€/kilo plus, pa ne vem,,,

darkolord ::

gruntfürmich je izjavil:

darkolord je izjavil:

Še ti poglej video zgoraj - optični sorter ukine praktično vsa defektna zrna.

daj ne seri in raje vklopi možgane ko razmišljaš kaj masovna in cenena proizvodnja je...
Daj ti razmisli, kaj masovna proizvodnja sploh je.

Je proizvodnja Intel procesorjev tudi "masovna in cenena proizvodnja"? Po katerem kriteriju si vtaknil "cenena" vmes?

Malo stvari je, ki jih industrijska proizvodnja ne bi znala narediti bolje kot garažni mojstri. Bolj ko je postopek zahteven in/ali natančen, večja je razlika.

Industrijska proizvodnja ima praviloma:
- bolj striktno vhodno kontrolo
- bolj striktno izhodno kontrolo
- boljše laboratorije
- boljšo tehnologijo
- boljši nadzor nad procesi

Kdor misli bistveno drugače, je delusional ali naiven.

Res je, da velike tovarne lahko uporabijo tudi najbolj drek surovine, ampak večji brandi, vsaj tisti, ki so v tej temi omenjeni, se tega ne gredo, enostavno iz razloga, ker ne morejo zagotavljati konsistentne kakovosti. Tisto se lahko grejo pod whitelabel brandi, kjer je naziv artikla samo "kava", in je za tiste, ki so zadovoljni s tem, da dobijo samo kofein.

Kakšnih posebnih exquisit zadev se pa ne grejo, ker je takšnih, ki bi to kupili, enostavno premalo. Tako kot pri pivih, vse večje pivovarne z lahko lastovke naredijo enako dober IPA kot vse craft pivovarne, ampak pač raje prodajo 750.000 litrov lagerja dnevno kot 1000 litrov IPA.

Si upam trditi, da je veliko več takšnih, ki v resnici pijejo slabšo (vključujoč slabše pripravljeno, seveda) kavo, ampak se zaradi tega počutijo bolj prefinjene, kot tistih, ki res vedo, kaj bi radi, in iščejo to izven big brandov.

gruntfürmich ::

zakaj bi bilo pri kavi drugače kot pri drugih prehrambenih artiklih, torej da masovna proizvodnja nujno pomeni tudi nižjo kakovost?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Arey ::

Cilj masovne proizvodnje je konsistenca in ne kvaliteta, enako drži za kavo. Lokalni pražarji redno menjajo kavo v ponudbi ker je pač odvisno kaj uspejo dobit, s kje je, kakšnega okusa, etc... Zato tut ne boš vedno dobil kave ostega okusa pri takih prodjetjih, med tem ko illy bo vedno imela okus po Illy kavi. Če je to dobro, je pa vprašanje za drug dan :D
Kvalitetno kavo je težko pridelati ker je pridelek ful bolj odvisen od vremena kot masivna pridelava cenejše kave, kjer je pridelek ustrezno večji. Že prav, da imajo firme vzpostavljene kontrole kakovosti, tudi McD ima kontrole kakovosti, samo mogoče ne razume vsak kaj ta kontrola počne.

gruntfürmich ::

Na današnjem celjskem sejmu sem bil pozitivno presenečen nad razstavljalci. Več manjših pražaren se je predstavljalo, in tudi več so prodajali samo kavo.
Imel sem občutek da so dali prostor malim pražarnam namesto velikim podjetjem, ki lifrajo pofl.
Na ginu pa sem pogrešal zmagovalca lanskoletnega festivala društva žganih pijač.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

TheHijacker ::

Da ne berem od začetka in vsega. Že en čas imam Krupsov kavni avtomat, ki kot vir rabi kavna zrna. Lepo zmelje, precedi in naredi odlične kave. Do sedaj sva z ženo uporabljala Barcaffee Espresso zrna (1 kg, cca. 22 €), ki jih kupiva v Mercatorju (-25 %). Trenutno imam not Lidlove (100 % Arabica, ene 6 € na kg) in je za moj okus premočna.

Katero torej še predlagate. Med 15 in 20 € za kg. Vse kave pijeva z mlekom, ki ga aparat speni.
http://www.google.si

darkolord ::

Segafredo Espresso ali Crema - ni močna in je lepo uravnotežena

Smo poskusili na ducate drugih, pa se vedno vrnemo na to, ko se naveličamo eksperimentiranja

koyotee ::

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B000LXZSB...

Barkafe je tako sranje, da ko probas kaj drugega, niti pomislis ne vec nanj.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Badwolff ::

Tudi sam kupujem Lavazzo, Segafredo. Na Amazonu se je precej podražila, tako da sem zadnjič naročil preko Češke strani objavljene kako stran nazaj. Vse v redu.

TheHijacker ::

Badwolff je izjavil:

Tudi sam kupujem Lavazzo, Segafredo. Na Amazonu se je precej podražila, tako da sem zadnjič naročil preko Češke strani objavljene kako stran nazaj. Vse v redu.


Bom še ti dve probal. Torej Lavazza in Segafredo. Oboje Crema. Kje torej dobiti najceneje? Ne najdem povezave na češki strani. Hvala.
http://www.google.si

Badwolff ::

Mocafino.si

TheHijacker ::

Sem naročil ti dve:

https://www.mocafino.si/kava-v-zrnju-se...

https://www.mocafino.si/kava-v-zrnju-la...

Pa da vidim razliko. Škoda, ker je poštnina tako draga.
http://www.google.si

Badwolff ::

Ja na dve kili se kr pozna. Js bom naročil najbrž na zalogo, itak popijemo velik kave doma.

c3p0 ::

Lavazza Caffé CREMA Classico je na amazon 1€ dražja. Naročiš še par stvari in imaš free poštnino.
Jaz zdaj delam mesečne gospodinjske nakupe kar tam, itak je skoraj vse ceneje kot v trgovini, pa še delano za nemški trg.

koyotee ::

c3p0 je izjavil:

Lavazza Caffé CREMA Classico je na amazon 1€ dražja. Naročiš še par stvari in imaš free poštnino.
Jaz zdaj delam mesečne gospodinjske nakupe kar tam, itak je skoraj vse ceneje kot v trgovini, pa še delano za nemški trg.


Tudi jaz.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!
««
10 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri kavni apart? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26640192 (442) nokken
»

Kavni aparat (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31360891 (1733) nokken
»

Koliko kave porabiš za eno kuhanje v aparatu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
573224 (1928) Dwupo
»

Kava (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33892887 (1292) mat xxl
»

Kavni avtomat

Oddelek: Loža
489972 (8828) karosha

Več podobnih tem