» »

Kateri kavni apart?

Kateri kavni apart?

Arey ::

No ja, bi si upal trdit da se da tudi za manj kesa dobit stroj ki ni heat exchanger in ima stabilnejso temperaturo.

nokken ::

red_baron je izjavil:

če denar ni problem se kupi pri "mojstrih" espreso kave:
https://rocket-espresso.com/cronometro-...

Ni tako fancy ime, je pa precej boljsa masina za malenkost vec denarja... Lelit Bianca ;) Zares ce ze hoces na vsak nacin Rocket je precej boljsa opcija Appartamento, ker je pac precej cenejsi, ali pa potem R60V, za nekajkratnih cene prej omenjene Biance in z dobesedno enako funkcionalnostnjo. Ampak ce gres potem v range 6000+eur potem obstajajo precej boljse opcije kot ta R60V. Rocket je pac hype znamka, kjer placas za ime ne pa za kvaliteto in funkcionalnost.
Drugace pa, ce gre kdo v to, pozabi heat exchangerje. Dual boiler je must have, pressure profiling pa vsaj zame tudi.

Mirjana ::

Po "100 letih" kuhanja kave v đezvi sem zaradi poslabšanja vida (mi je kar voda in kava uhajala ) presedlala na Nespresso, mini . NIč mi ni žal.
Kapsule dobiš kakršne hočeš.
V BTC imaš Nespre4sso trgovino in povrh še Tutti capsule kjer dobiš Illy,Lavazza,in tudi Jamaica Blue mountain. Pa še druge. Zadovoljna.
Čista klava, mala kapljica mleka ali smetane in dobro jutro. Pa še kapsule so v treh velikosti kavice )(ristretto,espresso, lungo=
Sin ima Dolce gusto aparat,meni je prevelik za moj pult. Pa še dvojne kapsule :(. Po novem sedaj v DM dobiš bio rauzgradljive kapsule.
Z dobro kavico v nov dan :)

lejko0 ::

Kaj je best buy do 500eur trenutno?

Philips 3300
Delonghi ECAM350

Kaj tretjega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lejko0 ()

AtaŠtumf ::

Mirjana je izjavil:

Po "100 letih" kuhanja kave v đezvi sem zaradi poslabšanja vida (mi je kar voda in kava uhajala ) presedlala na Nespresso, mini . NIč mi ni žal.
Kapsule dobiš kakršne hočeš.
V BTC imaš Nespre4sso trgovino in povrh še Tutti capsule kjer dobiš Illy,Lavazza,in tudi Jamaica Blue mountain. Pa še druge. Zadovoljna.
Čista klava, mala kapljica mleka ali smetane in dobro jutro. Pa še kapsule so v treh velikosti kavice )(ristretto,espresso, lungo=
Sin ima Dolce gusto aparat,meni je prevelik za moj pult. Pa še dvojne kapsule :(. Po novem sedaj v DM dobiš bio rauzgradljive kapsule.
Z dobro kavico v nov dan :)


Osebno sem probaval te kapsule pri kolegu.

Ne bi tega privoščil, niti svojemu sovražniku!
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

Twixz ::

Jutri grem po rabljen Delonghi EC685M.
Hvala za vse!

Če ima še kdo kakšen nasvet za ta aparat se priporočam :)

p.s. A lahko ta mašina skuha več kav zapored?

JanK ::

Cool in dober tek (dobra zeja?)! Drugace sem pa ze nekajkrat hotel reci se to, da je tale res zanimiva, ker je vec ali manj najozja naprava, kar sem jih videl.

In seveda lahko vec kav skuhas. Nazadnje na zuru 5 eno za drugo. Zadnja je bila moja in prav tako dobra, kot je ponavadi prva.
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

</head> ::

Twixz je izjavil:

Jutri grem po rabljen Delonghi EC685M.
Hvala za vse!

Če ima še kdo kakšen nasvet za ta aparat se priporočam :)

p.s. A lahko ta mašina skuha več kav zapored?


Ko kuhaš več kav zaporedoma se mašina lahko pregreje, to odpraviš tako, da iz mašine spustiš malo vrele vode. Enak proces je, če preklopiš na paro, nabije temperaturo nad 100 C in moraš po tem to vročo paro ven spustit, da temeratura pade na 90 C za espresso. Vse skup traja par sekund.

Drugač OK mašina za entry level. Jaz jo uporabljam že enih 6 let. Je pa treba vedet, da dokler uporabljaš priložen "portafilter" (ročka), ne delaš pravega espressa, ker ti ročka uravnava pritisk, namesto kave. Za pravi espresso rabiš nepressurizirano ročko in pa seveda mlinček, ki je sposoben mlet za espresso. Taki mlinčki so dražji od Delonghi Dedice.

darkolord ::

Eureka Mignon Manuale gladko melje za espresso za okroglih 200 eur.

c3p0 ::

AtaŠtumf je izjavil:

Mirjana je izjavil:

Po "100 letih" kuhanja kave v đezvi sem zaradi poslabšanja vida (mi je kar voda in kava uhajala ) presedlala na Nespresso, mini . NIč mi ni žal.
Kapsule dobiš kakršne hočeš.
V BTC imaš Nespre4sso trgovino in povrh še Tutti capsule kjer dobiš Illy,Lavazza,in tudi Jamaica Blue mountain. Pa še druge. Zadovoljna.
Čista klava, mala kapljica mleka ali smetane in dobro jutro. Pa še kapsule so v treh velikosti kavice )(ristretto,espresso, lungo=
Sin ima Dolce gusto aparat,meni je prevelik za moj pult. Pa še dvojne kapsule :(. Po novem sedaj v DM dobiš bio rauzgradljive kapsule.
Z dobro kavico v nov dan :)


Osebno sem probaval te kapsule pri kolegu.

Ne bi tega privoščil, niti svojemu sovražniku!


Katere zdaj? Nespresso znajo bit čisto OK. Gusto mi je večinoma precej slabše, a to so bolj kavni napitki, vertuo enako, s svojo centrifugo.

rs1975 ::

</head> je izjavil:

Twixz je izjavil:

Jutri grem po rabljen Delonghi EC685M.
Hvala za vse!

Če ima še kdo kakšen nasvet za ta aparat se priporočam :)

p.s. A lahko ta mašina skuha več kav zapored?


Ko kuhaš več kav zaporedoma se mašina lahko pregreje, to odpraviš tako, da iz mašine spustiš malo vrele vode. Enak proces je, če preklopiš na paro, nabije temperaturo nad 100 C in moraš po tem to vročo paro ven spustit, da temeratura pade na 90 C za espresso. Vse skup traja par sekund.

Drugač OK mašina za entry level. Jaz jo uporabljam že enih 6 let. Je pa treba vedet, da dokler uporabljaš priložen "portafilter" (ročka), ne delaš pravega espressa, ker ti ročka uravnava pritisk, namesto kave. Za pravi espresso rabiš nepressurizirano ročko in pa seveda mlinček, ki je sposoben mlet za espresso. Taki mlinčki so dražji od Delonghi Dedice.

daš kakšen link za nepressurizirano ročko?

</head> ::

Arey ::

Seveda za tako rocko (oz kosarico, ce smo natancni) rabis mlin ki je zmozen mletja za espresso. Vnaprej mleta kava ne bo ok, nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Arey ()

rs1975 ::

Imam tale mlinček, bo ok?
https://www.amazon.de/-/en/Longhi-KG-52...

Če prav razumem mora ročka za pravi espresso imeti šalčko z (čim več) luknjicami? Načeloma bi potem bilo ok, da kupim samo šalčko, ki paša na priloženo ročko ali se motim? Nekaj takega:
https://www.amazon.de/-/en/Precision-DL...

nokken ::

Ce lahko basket odstranis iz rocke, potem ja je vec kot dovolj samo nov basket in ti na linku, ki si ga dal, so eni boljsih.

uomostolto ::

rs1975 je izjavil:



Če prav razumem mora ročka za pravi espresso imeti šalčko z (čim več) luknjicami? Načeloma bi potem bilo ok, da kupim samo šalčko, ki paša na priloženo ročko ali se motim? Nekaj takega:


Niti ne. Tale je za dvojnega. Za enojnega ima manjši krogec luknjic, da lahko pri manjši količini kave pride do enakega tlaka.

nokken ::

Tistih enojnih (do 12g) se raje izogibaj. Zaradi oblike in tega kako je filter narejen, gre voda skozi kavni puck precej manj optimalno kot pri dvojnih, pritiski na razlicnih delih so drugacni moznost channelinga pa precej vecja.

uomostolto ::

In kar težko je ujeti granulacijo, ki deluje za oba tipa. Pri nas tudi večinoma delamo z dvojnim, ker je zelo popustljiv do variacij od perfekcije.

</head> ::

rs1975 je izjavil:

Imam tale mlinček, bo ok?
https://www.amazon.de/-/en/Longhi-KG-52...

Če prav razumem mora ročka za pravi espresso imeti šalčko z (čim več) luknjicami? Načeloma bi potem bilo ok, da kupim samo šalčko, ki paša na priloženo ročko ali se motim? Nekaj takega:
https://www.amazon.de/-/en/Precision-DL...


Tist mlinček je menda slab. Je fake burr grinder in v resnici drobi zrnje namesto melje. Uporabno samo, če pri Dedici ostaneš na pressuizirani ročki. Ampak pri tem v resnici na rabiš mlinčka in kupuješ v naprej zmleto kavo.

Najcenejše, kar bi jaz kupil je:
https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemue...
https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemue...
https://www.frankenbohne.de/?Detail&126...

rs1975 ::

Bom vseeno nabavil tisto šalčko in probal nekaj zmiksat :) Tule ne zgleda slabo:

Zulf ::

Mene pa zanima kje kupujete zrna za espresso, pa da so vselej sveže pražena!
Jaz zaenkrat še nisem našel slo "pražilca" da bi mi za VEDNO dostavil res sveže praženo,včasih teče iz basketa zelo gosta, kot sirup, včasih pa čisto vodena, kar me blazno raz****!

</head> ::

rs1975 je izjavil:

Bom vseeno nabavil tisto šalčko in probal nekaj zmiksat :) Tule ne zgleda slabo:


Sporoči, kako bo. Ampak iz videa je težko ocenit okus kave ;)
Dala je notri 16g kave, ven dobila 42g v 22 sekundah. Velika šansa, da je tale espresso neužiten, ker je zmlet preveč grobo, ker mašina bolj fino ne more.

Evo, sem ti našel kvaliteten review, ki potrdi govorice: https://www.kaffeemacher.ch/blog/delong...

Google translate:
The limits of the grinding degree

Let's not beat around the bush - or should we say - the coarse coffee powder?! The Delonghi KG521 does not grind many coffees finely enough!

What does not fine enough mean? A typical espresso requires a brewing time of 25 seconds. Many coffees should even be brewed longer to achieve the best possible grind.

We ended up trying three different coffees and couldn't get any coffee past an extraction time of 19 seconds. Sometimes the coffee shot into the cup in under 15 seconds. Is it bad? Well, at least it tastes that way. Such a short extraction time leads to a strong, unpleasant acidity in terms of taste. In technical language, a fast reference is also known as under-extraction.

And we didn't get any further by overdosing either. A higher dosage, e.g. 19 grams of coffee instead of 18, increases the resistance - but it didn't get us any further. With our grinding level setting we were already at the finest possible grinding level on the espresso grinder.

In other words: the Delonghi KG521 failed as an espresso grinder in its basic configuration.

</head> ::

Ajde, očitno se ga da mal pohekat, ampak vseeno mislim, da je škoda denarja.

nokken ::

Zulf je izjavil:

Mene pa zanima kje kupujete zrna za espresso, pa da so vselej sveže pražena!
Jaz zaenkrat še nisem našel slo "pražilca" da bi mi za VEDNO dostavil res sveže praženo,včasih teče iz basketa zelo gosta, kot sirup, včasih pa čisto vodena, kar me blazno raz****!

To je "car" miljona in pol garaznih prazarnic ter njihove "konsistence". Zares ne vem zakaj je tak hype s to "sveze prazeno" kavo. Ko se pogovarjas s komerkoli, ki je v tej industriji, pa da niso to neke fancy moderne domace prazarnice, z dolgoletno (recimo 2 letno) tradicijo, ampak z ljudmi, ki delajo po firmah ala Illy, Carraro itd., ki verjetno vedo vec o vsem tem kot vsi domaci prazilci kave skupaj, vsi vedno pravijo da se kava mora vseeno malo "ulezati" in da je direktno iz prazarne neprimerno slabsa kot ko ima par tednov za seboj. Sicer je res da so okusi razlicni, ampak meni osebno je sveze prazena kava neprimerno slabsa kot tista, ki je bila prazena (vsaj) 2, 3 ali 4 tedne nazaj. Zares sem imel moznost poizkusiti kavo, ki prisla direktno iz prazararne, tisti, ki jo potem prodajajo naprej, ter pa eno, ki se je med korono (in posledicno vecjimi kolicinami v skladiscih) "izgubila" in je bila stara vec kot eno leto. Ne bos verjel katera je bila najboljsega okusa (crema nima prav veliko veze pri okusu ;).

uomostolto ::

Verjetno je stvar marketinga. Espresso iz Italije vemo kakšen je v večini kafičev. Če iščeš to, potem je žvljnje poceni, ker je dosti masovke, ki to ponuja. Če pa te hipsterji prepričajo, da so edina prava zadeva njihove sveže in pogosto minimalno pražene kave, pa skoraj ne moreš drugam. Oni pa tudi morajo živeti in z minimalnimi količinami so seveda marže visoke.

Meni je espresso to kar delajo večinoma v Italiji.

Je pa seveda dosti psihologije. Ljudje niti ne vedo kaj hočejo. Imaš primere, ko kupijo drago mašinco, drago kavo, granulacija tako groba, da dabiš predpisano količino espressa praktično takoj, potem raztegnejo čez celo šalčko za kavo z mlekom in so totalno zadovoljni.

deco16 ::

Sam imam rad z kofetere, navadu sem tudi ženo, taščo :) TKo kot so včasih to delali v italiji. Kater mlinček je decent? delongi bo ok ?

uomostolto ::

Uf v Italiji imaš že dolgo druge opcije, lahko rečeš od včasih. :) Prijatelj je imel recimo zelo lepo Elektro na ročko.

Kar se tiče mlinov pa moraš gledati review za vsakega posebej. Se pa da včasih tudi tiste poceni modificirati, če so burr grinderji. Praviloma lahko odstraniš mlin in podložiš, ker skoraj vedno meljejo pregrobo. Seveda pa obstaja šansa, da bo potem pregorel ali pa se zataknil.

Mimogrede kar je presenetilo mene sedaj ko googlam. Espresso mašince obstajajo od 1822, izumil francoz, moka pa 1933. 1945 pa tista na ročko katero sem imel možnost videti.

Zgodovina sprememb…

JanK ::

Se tole okoli kave. Sam imam rad mocno, aromaticno kavo. Zaenkrat edina, ki sem jo dobil, ki je konsistentno dobra so tele cialde: https://amzn.eu/d/8VeRG6j in https://amzn.eu/d/g1X2Mns. Pulcinella je top shit, aromaticna, ne grenka. Kakor naceloma nisem pristas aromatiziranih kav, je tale z dodatkom lesnika tudi super. S kaksnim lesnikovim likerjem ali grappo gre fantasticno skupaj. Pa celo za decaf ne bi rekel, da je decaf.
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

</head> ::

Eno vprašanje glede Escobar kave, če kdo ve:

Pri specialty kavah imajo na embalaži napisan datum praženja, na svojih mešanicah pa ne. Ali to pomeni, da je mešanica pražena sproti, ali pač zmešajo kar od specialty kav ne prodajo in je datum praženja neznan in so nedoločljivo stare?

novak-t ::

Kje kupujete filtre in descale tekočini? Sam imam delonghi autentica cappuccino.
Malo sem brskal po amazonu, pa sem naletel večino na mešane komentarje, v smislu da so filtri slabi pa so bli dejansko original delonghi

JanK ::

Descale v etis. Se mi zdi da tegale https://rezervni.etis.si/sl/CISCENJE-IN... (ga imam v kleti)
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

nokken ::

Za poceni avtomate vzames descale tekocino recimo v DMu... za cca 4-5eur. Za drazje masine, ki imajo malo bolj specificno napeljavo in materiale, pa rabis vedeti kaksni so materiali in katera od 3 razlicnih kislin, ki se uporabljajo za dekalcinacijo je prava za tisti material. Ker ne mislim diplomirati iz tega in ker vecina tekocin nima prav hudo tocnega opisa katero kislino vsebuje, raje uporabljam to, kar priporoca izdelovalec... je pa res, da je za mojo 3+k eur vredno masino priporocena tekocina celih 6eur, medtem ko je za 300eur vreden Philips (s tankom in napeljavo iz materialov, kjer lahko uporabis katerokoli tekocino) priporocen descaling set nekaj cez 30eur :))
Kar se pa filtrov tice pa ne vem... jaz uporabljam original Lelit ker so zares precej poceni in ker delam dekalcinacijo enkrat na leto. Na enem "poceni" Saecotu, ki ga imam v kleti, filtrov sploh ne uporabljam ampak naredim dekacilnacijo malo bolj pogosto. Ampak po izkusnja bi rekel da so vsi filtri precej isto sranje. Dvomim da je kaksen precej boljsi ali slabsi, se pa strinjam da je precej razlike v ceni.

TRIROG ::

Sicer malo nepovezano a vseeno vprašam:
Doma imam mlinček Baratza Encore star kakšni dve leti od tega zadnje leto stoji na polici ker sem kupil bean-to-cup mašino.

A obstaja kaj povpraševanja za te mlinčke?

Arey ::

Za filter sem si jaz kar kupil BWT water jug (najcenejsi) in mocnejse filtre za odstranitev kamna (v lj imamo precej trdo vodo). Filtri zdrzijo cca 100l, menjal naj bi jih na 1mesec. Ker na mesec porabim malo manj kot 20l,menjam na 2 meseca, zaenkrat brez tezav. Bomo vidli ce me bo varcnost ugriznila v rit kasneje, samo dvomim. V glavnem, to je najbolj simpl in precej poceni nacin za filtriranje vode, pa se za druge stvari lahko uporabite filtrirano vodo ce vam to kaj pomeni.

Aja, 1 filter stane cca 6EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Arey ()

darkolord ::

Kateri so pa tej močnejši filtri?

Brita mi TDS zmanjša iz 300 na 100 ...

Arey ::

Brita ne vem ce ima filtre ki kalcij odstranijo, TDS ni zanesljiva meritev. Cist samo s TDS meritve mislim da bi moralo bit 100 om, sam, se enkrat, tds ne pove KAJ ostane v vodi.
BWT ima razlicne kartuse, nekatere dodajo tudi magnezij v vodo recimo (bojda pomaga pri ekstrakciji kave), imajo pa tudi neke "mocnejse" filtre za trso vodo. Poisci na page-u, nimam linka.

eVro ::

Iščem majhen aparat za kapsule in blazinice (pods), ki naj podpira čimveč različnih sistemov kapsul. Najraje bi preprost aparat z enim gumbom, mogoče dvema, in da je po velikosti nekje med Dolce Gusto Mini Me in HiBREW H11. Še penilec za mleko mi je bolj minus kot plus, ampak mi ga ni težko demontirati. Še to: raje vzamem AliExpress variante kot rebrandane kopije z evropsko zvenečimi imeni za dvojni denar (DeLonghi).

Obstaja kaj takega?

eurasier ::

Ima kdo kavni mliček De'Longhi Dedica KG 521.M ?
kako se kaj obnese, je vreden teh 170€ ali bolje kaj drugea za približno takšno ceno?
Mlel bi kavo za espresso aparat De'Longhi Dedica Arte EC 885.

https://www.amazon.de/dp/B01KPN9K2A?psc...

Arey ::

Ce uporabljas pressurised baskete je pol vseeno kaj bos mel, ni pa ta mlin neki omembe vreden. Je pa poceni.
Osebno bi ti raje svetoval rocni mlin za ta kes, drgac pa poglej tole:
https://www.cremashop.eu/en/products/ba...

malenkost drazje od smeti v tvojem linku, pa je dejansko spodoben in kvaliteten mlin ki ti bo dolgo dovolj

eurasier ::

Kaj pa praviš na Sage - The Smart Grinder Pro https://www.amazon.it/Sage-Appliances-S...

Arey ::

Ne vem kaksna je normalna cena, je pa to dost capable mlin. Zal je to taka cena kjer se pac sprejemajo kompromisi, je pa verjetno v tem cenovnem razredu precej spodobna izbira. Ce bos uporabljal pressurised baskete je celo overkill, bos pa z njim gladko delal dobre espresse tudi z navadnimi basketi in/alice bos kdaj kupil drazji kavomat.

eurasier ::

Zaenkrat še imam originalne pressurised, sem naročil non pressurized, pa da vidim razliko.

Arey ::

eurasier je izjavil:

Zaenkrat še imam originalne pressurised, sem naročil non pressurized, pa da vidim razliko.

Skoci se na r/espresso da se malo naucis osnov espressa. Ni tok simpl kot se slisi. Tudi James Hoffman ima odlicno serijo o tem kako delat espresso.

</head> ::

Tistle mlinček ni primeren za espresso.

eurasier ::

Zakaj ali ne zmelje zadost fino?

Twixz ::

Delonghi Dedica EC685R je aparat, zanima me pa kateri je najboljši pripomoček za čiščenje vodnega kamna, npr. kaj takega?

JanK ::

Ja, ravno danes s tem sredstvom.
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

nokken ::

Za te poceni masine gres v DM in vzames dekalcinacijsko tekocine, ki te pride ene 3 ali 4eur. Precej ceneje kot ista stvar s Philips/Saeco/Delongi imenom gor. Problem je pri drazjih masinah, kjer moras vedeti iz cesa je bojler in cevi, ker napacna kislina (obstajajo pa 3 razlicne pri cemer vecina tekocin nima napisano katero uporablja) lahko poskoduje bojler in napeljavo. Tam jaz za vsak slucaj uporabljam raje tisto, kar priporoca proizvajalec. Je pa malo smesno, da je priporocena tekocina za 3000eur masino 5eur, medtem ko je za 500eur masino 15+eur :))

Twixz ::

Aja, pa še to, če bi kapsule začeli uporabljat, katere so boljše in katere slabše?
Ker uporabljam samo Bellarom kavo iz Lidla, močna in fajnega okusa. Moja je pa bolj za kapučino. Nescafe se mi zdi preveč osnovna, kak predlog?

Badwolff ::

Kaj pa kis?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kvalitetna kava (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
518101565 (1928) Pithlit
»

Kavni aparat (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31360895 (1737) nokken
»

Kava (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33892892 (1297) mat xxl
»

Kavni aparat Gorenje?

Oddelek: Loža
405405 (4262) Badwolff
»

Kavni avtomat

Oddelek: Loža
489973 (8829) karosha

Več podobnih tem