» »

Ali je res vse determinirano?

Ali je res vse determinirano?

1
2
»

fikus_ ::

Edina stvar, ki je 100% določena je, ko se enkrat rodiš, boš tudi enkrat umrl. Vse ostalo vmes je splet okoliščin, na katere lahko vplivano.

Dokaj blizu je davkarija, ki pobere, kar hoče pobrat. Redki se temu uspešno uprejo. :D

gruntfürmich ::

kuall je izjavil:

Pojem "svobodna volja" je v resnici zelo meglen pojem. Spada pod isto kategorijo, kot pojem čustva. V bistvu pa sta po mojem ista stvar. Vse delamo zaradi čustev. Torej svobodna volja = čustva. Kaj pa so sploh čustva? Kje obstajajo fizično v možganih, kako bodo nastala v robotih?
Tako da tu je problem svobodne volje: kaj so sploh čustva?

>Meni je najbolj hecen determinist, ki se trudi prepričevati druge.
Ja, lahko narediš sklep, da je trudit se za karkoli brezveze, če obstaja determinizem. Ampak ni tako enostavno, ker kot sem rekel ne vemo vsega.
Prepričuješ druge v končni fazi zato, da sam sebi zvišaš dozo užitka (prepričaš punco, da seksa s teboj dobiš užitek). Torej gnala te bo nagrada užitka (čustev), da se boš vseeno trudil.Pa smo spet pri čustvih.


recimo pri 'osebnem' determinizmu aka navadah, osebnih značilnostih, reakcijah je za začetek potrebno vsaj to, da se dobro poznaš in prepoznaš recimo to, kar ti pride kot 'defolt' reakcija na neko stvar - determinizem.
in ko se tega začenjaš zavedati, lahko to ozavestiš, potem lahko začneš o tem razmišljat, in na koncu lahko to začneš spreminjat - ni več 'determinizma'.
in potem lahko postaneš človek in ne več žival kjer te vodijo nagoni, navade in kemikalije v telesu...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nevone ::

Svobodna volja je omejena samo s tem, da nimaš vedno vseh opcij na razpolago, ampak se odločaš med mogočimi.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

AmokRun ::

jype je izjavil:

Ja, strinjam se, da lahko to dvoje ločimo, ampak to ni tisto, o čemer govorijo fantje zgoraj. V metafiziki se seveda komot strinjam, da so reči determinirane, saj smo jih konec koncev kot take skonstruirali. Šele veliko pozneje je človeštvo razvilo orodja, s katerimi smo dokazali, da vesolje, v katerem živimo, ne ustreza takšnemu modelu.

Saj jih ni. Razvilo je orodja, ki ovržejo določljivost, ne pa determinizma.

DrDre95 ::

Jaz sem debel ker je taka usoda in nima to nič veze s kokakolo, Čipsom, Nutelo in TVjem.
Tako da ste mi dolžni plačati socialo, ker je to usoda in bi se komot znašli na mojem mestu.

FrRoSt ::

nevone je izjavil:

Svobodna volja je omejena samo s tem, da nimaš vedno vseh opcij na razpolago, ampak se odločaš med mogočimi.

o+ nevone

TAKO!

In tako je tudi pre determinizmu!

Tudi z avionom ne moreš vzleteti rikverc! :))

Stvari so predpisane v določenem vrstnem redu! In to je to! Tilahko samo izbiraš med (določenimi) možnostmi.
Ali npr. njihovim tempom, prioriteto,....

Kakor jr metafizika determinirana, .... ravno tako je na podoben način determiniran tudi človek (in tudi družba!)

Če hočeš izdelati avion, moraš poznati nekaj aeronavtočnih zakonov. Če jih ne poznaš, se jih pa naučiš! :)):)):))

Tako ali drugače! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

3p ::

jype je izjavil:

Uh, kompleksna tema, ampak ne, nič ni determinirano, ker v fiziki obstaja pojav, ki ga imenujemo (Heisenbergovo, ker je prvi formaliziral) načelo nedoločljivosti, ki zagotavlja (dejansko, ne le v odnosu do tega, kar lahko izmerimo ljudje, kar je tudi dokazano do meje daleč preko razumnega dvoma) naključnost pojavov tako na mikro kot na makro skali.


Seveda pa naključnost še ne pomeni, da obstaja svobodna volja.

Zanimivo vprašanje je, če ni svobodne volje, ali so stvari bile enako "predeterminirane" (in "izžrebane"), če se za nek cilj trudimo ali ne.

gruntfürmich ::

če mislimo da je nekaj že v naprej določeno, potem raje možnosti napišimo na listek in izžrebajmo varianto ki jo izvedemo.
tako bomo morda lahko 'pretentali' determinizem...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nevone ::

Zanimivo vprašanje je, če ni svobodne volje, ali so stvari bile enako "predeterminirane" (in "izžrebane"), če se za nek cilj trudimo ali ne.


Za cilj se lahko tudi trudiš, pa ga ne dosežeš. V vsakem trenutku imaš na razpolago več opcij in pač izbereš eno, ali kombinacijo, ni važno.

Čisto svobodno se ne moreš odločiti, ker če bi bilo to res, bi se lahko odločil, da boš skočil do lune, ampak te opcije pač (trenutno) ni, lahko pa izbiraš med mogočimi opcijami. Tako se ti zgodi, da rečeš, lahko bi sicer sedaj šel spat, ampak ne bom šel. Obe opciji sta na razpolago, izbereš eno. Za povsem svobodno voljo, bi pa moral imeti vedno na razpolago vse možnosti.

Je pa tudi res, da vsako odločitev prekalkuliraš, zavestno ali podzavestno. Na ta način si pa tudi vpet in omejen, ker kalkuliraš na podlagi informacij, ki jih imaš. Ampak pri tem izračunu ni nujno upoštevati vse postavke, zato je izračunov lahko več različnih, od katerih spet izbereš enega, torej se v okviru možnosti svobodno odločiš.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Deterministično vesolje in svobodna volja - miselni poskus (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15419869 (18141) Saladin
»

Je zgodba že vnaprej določena? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17123300 (19646) Timurlenk
»

Determinizem in svobodna volja (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
63260477 (54444) Pyr0Beast
»

vlada bi se morala opravičiti kriminalcem

Oddelek: Problemi človeštva
223117 (2426) sidd
»

Hrvaška naključnost zastonj (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
568357 (5499) antonija

Več podobnih tem