» »

[najem stanovanja] Obveznosti najemojemalca

[najem stanovanja] Obveznosti najemojemalca

«
1
2

lifeworkbala ::

Prosim tiste, ki se spoznajo na najemniška razmerja oziroma so bili v primerljivi situaciji, da podajo komentar.

Ali mora najemojemalec, ki je najel stanovanje za določen čas, omogočite oglede stanovanja za namen prodaje najemodajalcu ter tuji osebi?

Zgoraj navedeno ni opredeljeno v pogodbenem razmerju. Stanovanjski zakon (SZ-1), pa v 94. člen opredeljuje obveznosti najemnika stanovanja in sicer dopustiti vstop lastniku oziroma njegovemu pooblaščencu v stanovanje za preveritev pravilne uporabe stanovanja, vendar največ dvakrat letno.

kalorijagr ::

Ni dolžan, je pa človeško, da se omogoči neko razumno število ogledov.

lifeworkbala ::

Hvala.
V vsakem primeru se izselimo ob koncu najemnega razmerja, nas pa omenjena situacija predstavlja psihološko in časovno veliko breme.

Podvprašanje, najemodajalec ima kopijo ključev stanovanja (kar prej nismo vedeli), in je rekel, da bo oglede izvajal tudi v kolikor ne bomo prisotni ali se s podanim terminom ne bomo strinjali. Lahko slednje smatramo za motenje posesti ter, ali lahko zamenjamo ključavnico? Počutimo se ogrožene.

bluefish ::

Vstopanje brez vašega privoljenja je kršitev omenjenega zakonskega člena. Ključavnice pa brez privoljenja lastnika ne smete zamenjati.

tony1 ::

lifeworkbala je izjavil:

Hvala.
V vsakem primeru se izselimo ob koncu najemnega razmerja, nas pa omenjena situacija predstavlja psihološko in časovno veliko breme.


Najprej: živčke na špagco. Nobena prodaja se ne zgodi čez noč. Tudi, če se nepremičnina proda, tvoje pravice kot najemnika niso okrnjene. Ko se je recimo prodalo stanovanje v katerem sem bil sam najemnik, je prodaja trajala tako dolgo, da se je vmes že meni iztekla pogodba.

Glede ogledov pa: če nisem imel časa zanje, sem lastniku lepo povedal, da me ob napovedanem ogledu ne bo doma, naj si sam odklene stanovanje in čao. Šparaj živce.

kalorijagr ::

lifeworkbala je izjavil:

Hvala.
V vsakem primeru se izselimo ob koncu najemnega razmerja, nas pa omenjena situacija predstavlja psihološko in časovno veliko breme.

Podvprašanje, najemodajalec ima kopijo ključev stanovanja (kar prej nismo vedeli), in je rekel, da bo oglede izvajal tudi v kolikor ne bomo prisotni ali se s podanim terminom ne bomo strinjali. Lahko slednje smatramo za motenje posesti ter, ali lahko zamenjamo ključavnico? Počutimo se ogrožene.


No, meni je to čudno, da vam predstavlja breme, sploh psihološko. Verjetno ne bo 20 ogledov. Ne vem, zakaj je problem si vzeti 20 minut za ogled stanovanja.

Ganon ::

kalorijagr je izjavil:

lifeworkbala je izjavil:

Hvala.
V vsakem primeru se izselimo ob koncu najemnega razmerja, nas pa omenjena situacija predstavlja psihološko in časovno veliko breme.

Podvprašanje, najemodajalec ima kopijo ključev stanovanja (kar prej nismo vedeli), in je rekel, da bo oglede izvajal tudi v kolikor ne bomo prisotni ali se s podanim terminom ne bomo strinjali. Lahko slednje smatramo za motenje posesti ter, ali lahko zamenjamo ključavnico? Počutimo se ogrožene.


No, meni je to čudno, da vam predstavlja breme, sploh psihološko. Verjetno ne bo 20 ogledov. Ne vem, zakaj je problem si vzeti 20 minut za ogled stanovanja.


Pustimo zdaj to, kaj koga moti, lahko ti pa povem, da je ogledov ogromno. Ko sem pred časom prodajal nepremičnino, mi je skoraj pregorel telefon. In vsi so spraševali, kdaj bo možen ogled. V parih dneh nisem več vedel, kdo je kdo.

Samael ::

kalorijagr je izjavil:

lifeworkbala je izjavil:

Hvala.
V vsakem primeru se izselimo ob koncu najemnega razmerja, nas pa omenjena situacija predstavlja psihološko in časovno veliko breme.

Podvprašanje, najemodajalec ima kopijo ključev stanovanja (kar prej nismo vedeli), in je rekel, da bo oglede izvajal tudi v kolikor ne bomo prisotni ali se s podanim terminom ne bomo strinjali. Lahko slednje smatramo za motenje posesti ter, ali lahko zamenjamo ključavnico? Počutimo se ogrožene.


No, meni je to čudno, da vam predstavlja breme, sploh psihološko. Verjetno ne bo 20 ogledov. Ne vem, zakaj je problem si vzeti 20 minut za ogled stanovanja.


Ja saj, ne veš, ne moreš vedeti, če nisi bil nikoli v tej situaciji.

Jaz sem bil pred leti v podobni situaciji in so mi bili tile redni obiski, vdor v mojo zasebnost, blazno breme. Ja, seveda se tekom tedna, dveh lahko nabere tudi po 20 ogledov, kdaj te lastnik pokliče tik pred, itd ... in praktično cel teden, dva, tri, dlje ... živiš v neki napetosti, neizvesnosti, pripravljen, da bodo tujci korakali po tvoji zasebnosti.
Običajno, ko človek pride iz službe zapre za seboj vrata, se s kom kaj dogovori, dobi obisk, itd - je sam gospodar svojega časa, si sam odreja kje in s kom ga bo preživel ... tole je bilo pa povsem na random, neplanirano, itd, pa bi se kdaj kaj zmenil za jutri, pojutrišnjem, da ti kdo pride na obisk, pa nisi vedel, a bo spet dve, tri ure prej lastnik poklical, da ima danes ob tej in tej uri dogovorjene tri oglede da in bodo s tujci lomastili naokoli po tvoji spalnici, kuhinji (pač tvoje, ker tam živiš)... ali pač ne. Skratka, je neke vrste stres.
Spokal sem še pred odpovedjo najemniškega razmerja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Sp3m ::

V takih primerih, če ni v pogodbi, ni potrebno, da se dovoli oglede stanovanja za namen prodaje najemodajalcu ter tuji osebi.

Samo bodimo malce razumni in poglejmo tudi drugače, če si imel ves čas normalne odnose z najemodajalcem, zakaj bi mu (in sebi) sedaj grenil življenje?

Bodi razumen in človeški!

Morda boš pa nekoč ti v situaciji najemodajalca in boš takrat tudi ti pričakoval neko razumnost od najemojemalca!

Vsaj ponavdi je tako, da se da v večini primerov z normalnim pogovorom vse zmeniti.

Če pa res je preveč vsega, pa se probaj dogovoriti z najemodajalcem, katere ure/dnevi bi ti ustrezali za oglede.

Verjamem, da če boš dal neke alternativne ure/dneve in se boš lepo normanlno pogovoril, se bo dalo vse zmeniti v obojestransko korist!

Samael ::

Moja izkušnja (zgolj moja) je bila, da takrat ko se odločijo za prodajo, postanejo najemodajalci vse prej kot človeški. Bi še vedno pobirali najemnino itd in te imeli čim dlje notri (dokler ne bo prodano), po drugi strani jih pa en k... briga zate, tvojo zasebnost itd.
Jaz sem se takrat skušal dogovoriti za termine, ampak njim ni bilo primarno, da bi se prilagajali meni ampak kakor so se pač lahko dogovorili z osebami na ogledu.
Se je tudi kdaj zgodilo, da sem crknjen po službi zadremal, pa mi je zazvonil telefon, da bo čez pol ure ogled. Pa kdaj zgodilo, da sem imel obiske, pa je spet zazvonil telefon, da so na poti k meni, da bo ogled. Itd. Za popizdit.
Ne želiš se kregati, ne želiš delati cirkusa, se sklicevati na neke zakone, medtem ko živiš v najemniškem stanovanju, ampak situacija v kateri se lahko nenadoma znajdeš je silo bedna in stresna.

Jaz predlagam tu kakor se da hitro in čimprej spokati. Odpovedni rok gor ali dol, tudi ti nisi nikjer pristal, da bodo dan za dnem vdirali v tvojo zasebnost. Težko je živeti, imeti nek svoj ustaljen bio ritem in zasebnost, ko se ti nenadoma tujci na redni bazi sprehajajo po spalnici kadar se najemudajalcu dvigne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

kalorijagr ::

Samael

Seveda te razumem in sem bil v enaki situaciji. Se pac zmenis, da so ogledi mozni po dogovoru 1x na teden. Ce je tvoj najemodajalec bil nerazumen se ne pomeni, da so vsi ostali...

Samael ::

Seveda jasno, deluje pa lahko tudi v obratni smeri, če si imel ti srečo, ne pomeni da jo imajo prav vsi ostali.
Kakorkli pač že, samo razložil sem ti na konkretnem primeru, da je lahko tudi drugače, kot si ti predstavljaš in se zgoraj čudiš. Če je v tvojem primeru šlo skozi gladko, brez stresnih situacij in je imel tvoj najemodajalec v procesu prodaje in ogledov posluh za tvoje potrebe še toliko bolje zate.

Mehmed ::

Sp3m je izjavil:


Bodi razumen in človeški!


Ehm

oglede izvajal tudi v kolikor ne bomo prisotni ali se s podanim terminom ne bomo strinjali


ko ti nekdo pove, da nima zadrzkov mimo tvoje volje pa brez tvoje prisotnosti voditi kup neznancev skozi tvoje stvari je razumno zamenjati kljucavnico pa imeti prestete stvari.

nsa_ag3nt ::

Lastnik naj s spodobno kamero posname celotno stanovanje in ga osebno predvaja zainteresiranim kupcem.

OP
Kdaj vam poteče najemno obdobje ?



Zgoraj navedeno ni opredeljeno v pogodbenem razmerju. Stanovanjski zakon (SZ-1), pa v 94. člen opredeljuje obveznosti najemnika stanovanja in sicer dopustiti vstop lastniku oziroma njegovemu pooblaščencu v stanovanje za preveritev pravilne uporabe stanovanja, vendar največ dvakrat letno.

Če tole drži vodo potem naj lastnik lepo počaka, da se izteče vaše najemno obdobje (oz. tista 2 vstopa na leto mu moraš pustiti).
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

tony1 ::

kalorijagr je izjavil:

Samael

Seveda te razumem in sem bil v enaki situaciji. Se pac zmenis, da so ogledi mozni po dogovoru 1x na teden. Ce je tvoj najemodajalec bil nerazumen se ne pomeni, da so vsi ostali...


Tole se mi zdi čisto razumno. Recimo v čet. popoldne, naj jih lastnik naštima po 17h, na 20 min po enega. Če se ne bo dalo zmeniti, lahko tudi "zaratiš" in lepo poveš, da ima vstop 2x letno. Če bo sam vstopil v stanovanje, moti posest. Verjetno se za to lahko kliče policijo.

one too many ::

BTW, ko sem mojim francoskim kolegom omenil 2 vstopa letno niso mogli verjeti, da je lahko kaj takega dovoljeno. Enako, ko sem jim omenil, da lahko najemodajalec predčasno odpove pogodbo.

Toliko o tem, da so v Sloveniji najemojemalci zaščiteni kot kočevski medvedi ...

Mislim, jaz lastnika stanovanja sploh ne poznam (verjetno piše na pogodbi) ker vse urejam preko agencije.

starfotr ::

To enostavno ni razumno in tudi ne dovoljeno.

Če prodaja stanovanje, naj ga pripravi za prodajo, torej naj bo prazno, očiščeno, prebeljeno.

Ne pa da gnjavi najemnika.

Isto, kot, da bi preko posrednika prodajal avto in bi vozniku težil, da naj se pripelje na neko lokacijo, da bo testna vožnja za potencialnega novega.

Ali naj prodaja ali pa naj oddaja. On bi ovce i novce. Ne gre tako. Jaz ne bi dovolil nič več, kot je zakonsko predpisano.

Naj pa prekine pogodbo in naj vlači cele dneve razne ljudi v nepremičnino. Koji k se gre folk.

otago ::

Tole stanovanje je bilo na Ambientih, YT oglas. Isti tip je oddajal tole stanovanje...

Torej namesto 100 firbcev, 20 resnih. Sicer pa.. winter is coming (since 2018).

Ce je agent vkljucen, torej naj za provizijo tudi nekaj naredi. Nalozit video na YT, Vimeo ali posredovanje url-ja zainteresiranim strankam ne bi smelo bit prevec za %.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

starfotr ::

Stanovanje si moraš ogledat fizično. YT filmčki so seveda ena zadeva, ki je uporabna, vendar fizičen ogled je zakon. Ne gre brez tega.

To je, kot, da bi ti kazal slike hrane. Hrano moraš okusit, povonjat, pogledat, ne pa samo gledat na slikah.

FTad ::

starfotr je izjavil:

Stanovanje si moraš ogledat fizično. YT filmčki so seveda ena zadeva, ki je uporabna, vendar fizičen ogled je zakon. Ne gre brez tega.

To je, kot, da bi ti kazal slike hrane. Hrano moraš okusit, povonjat, pogledat, ne pa samo gledat na slikah.


logicno, ampak vseeno pomagajo jasne slike, predvsem tudi tloris stanovanja in na koncu tudi video, da se na podlagi le teh odlocis, ce te osebni ogled sploh zanima. Tako si kot iskalec in najemodajalec prihranis cas, ce bi sel sploh na ogled ali ne.

kalorijagr ::

one too many je izjavil:

BTW, ko sem mojim francoskim kolegom omenil 2 vstopa letno niso mogli verjeti, da je lahko kaj takega dovoljeno. Enako, ko sem jim omenil, da lahko najemodajalec predčasno odpove pogodbo.

Toliko o tem, da so v Sloveniji najemojemalci zaščiteni kot kočevski medvedi ...

Mislim, jaz lastnika stanovanja sploh ne poznam (verjetno piše na pogodbi) ker vse urejam preko agencije.


Ne gre se za zakon, ampak se gre za to, da si človek.

otago ::

@starfotr
Video na YT in oglas za pretirano ceno. Pa se vidi interes. Ce je prevec, ne bo nikogar. Ce bo prenizko, bo 100+ ljudi.

Immoscout ima po pravilu objavljen tloris, nekaj fotk in priblizen naslov.

DePalmo ::

lifeworkbala je izjavil:

Podvprašanje, najemodajalec ima kopijo ključev stanovanja (kar prej nismo vedeli), in je rekel, da bo oglede izvajal tudi v kolikor ne bomo prisotni ali se s podanim terminom ne bomo strinjali. Lahko slednje smatramo za motenje posesti ter, ali lahko zamenjamo ključavnico? Počutimo se ogrožene.


Sicer še nikoli nisem bil v podobni situaciji, ampak isti trenutek ko bi izvedel za kopijo ključa bi zamenjal ključavnico, zakon gor ali dol. Vem, so nato pravne posledice, ampak da bi se mi tujci sprehajali po "mojem" stanovanju brez mojega dovoljenja? Ali pa celo brez mojega dovoljenja medtem ko bi bil doma? Niti pod razno! Plačuješ najemnino zato da imaš svoj življenski prostor in svoj mir! Ne pa zato da ti bo nekdo skakal po glavi.

In ja, čas je da spokaš. Prejšnji odnosi pa očitno ne pomenijo veliko, če ti je najemodajalec povedal da se bo najavil če si doma ali ne.

Wrop ::

Saj so ti svetovali, bodi človek. To pomeni pohleven in hlapčevski. To, da plačuješ vsak mesec najemnino po pogodbi, ti še ne daje pravice, da ti lastnik ne sme hoditi (ne)najavljeno v stanovanje in ga razkazovati drugim. Kaj si pa mislil? Bodi človek, pojdi v trgovino bo Billy Boya, da te med ogledi ne bo preveč peklo, saj si vendar človek - najemnik. Vse se da zmenit, baje, samo lastniku moraš vse pustiti, saj si v njegovem stanovanju.

Sedaj pa resno. Če ti zadeva ni všeč, ga odjebi in mu reči, da naj počaka, da se tvoja pogodba izteče, potem pa naj dela s svojo neprimičnino, kar ga je volja.
Za nemene ogledov prodaje oz. oddaje, ga ne rabiš, dokler si najemnik, spustiti v stanovanje niti enkrat.

Sicer pa ne vem zakaj ne bi smel zamenjati ključavnice brez vednosti lastnika, sploh v primeru, če posumiš, da je nekdo nepooblaščeno vstopil v stanovanje? Jaz bi rekel, da je važno samo, da vrneš zadevno v prvotno stanje, torej daš prejšnjo ključavnico nazaj. Drugače, lahko lastnik na stroške najemnika zamenja ključavnico z novo, da lahko spet izvaja posest brez skrbi.

facepalm ::

Eh, je sranje ko pride do takih konfliktov.
Najemojemalec ne more ziveti v miru, najemodajalec pa zeli zadevo prodati in do takrat pobirati najemnino.

Ce bi se znasel v situaciji najemojemalca, bi lastniku nepremicnine dovolil oglede 1x na teden, max 2h po vnaprej dolocenen terminu. Razlozil bi mu, da je vstopanje v stanovanje, brez moje privolitve, prepovedano.

Takoj bi si zacel iskati novo stanovanje in bi v trenutno namestil kamero, za morebitno tozbo, v kolikor nebi spostoval zakona.

Žiiiga ::

Zdaj razumete zakaj imamo tako majhen najemniški fond? (sem najemnik)

Potica09 ::

Jaz vidim dve opciji:

1. Naj počaka do izteka pogodbe (in onemogočiš vstop v stanovanje do takrat)
2. Za vsak vstop v stanovanje se zniža najemnina, npr najavljen 2 dni vnaprej 100 eur, najavljen 1 dan vnaprej 150 eur, najavljen do 12 ur vnaprej 200 eur.

Mavrik ::

Žiiiga je izjavil:

Zdaj razumete zakaj imamo tako majhen najemniški fond? (sem najemnik)


Kaj točno je "najemniški fond"? Zakonodaja za najem je zelo podobna po celi Evropi in marsikatere bolj razvite države (npr. Švica) imajo še bolj strogo zakonodajo.
The truth is rarely pure and never simple.

otago ::

Oddajanje stanovanj je lazje, ce oddajas 10, 50, 100 ali 10.000 stanovanj.
Najemniski fond v tujini so v lastnistvu:
- velikih nepremicninskih podjetij (npr. Vonovia)
- obcinskih, regionalnih, drzavnih stanovanjskih skladov
- zasebnih investitorjev.

V Sloveniji je veliko lastniskih stanovanj, his zaradi Jazbinska, samograditeljstva itd.

V ZDA, Svici, Nemciji imajo kreditni sistem npr. Schufa. Neplacevanje najemnine je neprijetna zadeva za najemnika za prihodnost, najemodajalcu pa se izpad 1 enote na 10-20 enot ne pozna blazno.

tech level ::

OP ima samo jamranje teme. Eno kako je delo v k in drugo kako je najem v k
Da ni problem v njemu?
Korektno podati odpoved

AndrejO ::

Mavrik je izjavil:

Žiiiga je izjavil:

Zdaj razumete zakaj imamo tako majhen najemniški fond? (sem najemnik)


Kaj točno je "najemniški fond"? Zakonodaja za najem je zelo podobna po celi Evropi in marsikatere bolj razvite države (npr. Švica) imajo še bolj strogo zakonodajo.

Najemniški fond je super duper izraz za število bivalnih enot, ki jih lastniki oddajajo.

Mavrik ::

otago, AndrejO: Hvala za razlago :)
The truth is rarely pure and never simple.

Beli_Zajcek ::

bluefish je izjavil:

Vstopanje brez vašega privoljenja je kršitev omenjenega zakonskega člena. Ključavnice pa brez privoljenja lastnika ne smete zamenjati.


Kako bi pa lastnik izvedel, da si zamenjal ključavnico? Če sam proba vstopiti brez vednosti najemnika in ključ ne odklene je kriv motenja posesti. Če pa se napove je pa ključavnico precej lahko zamenjati preden pride.

Zgodovina sprememb…

AndrejO ::

Žiiiga je izjavil:

Zdaj razumete zakaj imamo tako majhen najemniški fond? (sem najemnik)

Velikost tega fonda za večino stvari, ki zadevajo normalno življenje prebivalcev, ni pomembna. Bolj pomembno je skupno število vseh bivalnih enot v razmerju do povpraševanja po bivalnih enotah.

Stanovanjske politike so kulturno pogojene, zato so različne. Vsem pa je skupno spoznanje, da "nevidni roki trga" na tem področju stvari ne gredno vedno najbolje, zaradi česar se poskuša na različne načine odpravljati vzroke ali pa blažiti negativne posledice pobezljanega trga.

BuDi79 ::

Nam so čisto vsi najemniki sami zamenjali ključavnice prvi dan, ko so se vselili. (štirje v 27 letih), smo bili prepričani da je to neka stalna praksa, kar ljudje pač itak delajo. Samo klic, da so dokončno vseljeni pa da je stara ključavnica v kleti in jo bodo dali nazaj ko se izselijo - če pride do tega (so imeli namen dolgoročnega najema/odkupa)

St235 ::

Beli_Zajcek je izjavil:

bluefish je izjavil:

Vstopanje brez vašega privoljenja je kršitev omenjenega zakonskega člena. Ključavnice pa brez privoljenja lastnika ne smete zamenjati.


Kako bi pa lastnik izvedel, da si zamenjal ključavnico? Če sam proba vstopiti brez vednosti najemnika in ključ ne odklene je kriv motenja posesti. Če pa se napove je pa ključavnico precej lahko zamenjati preden pride.

Kljucavnico seveda lahko brez soglasja menjas, pod pogojem da ob izselitvi zagotovis originalno stanje. Mi na kraj ne pade, da bi zovel v stanovanju kjer pojma nimam kdo vse ima kljuce.

lifeworkbala ::

Smo rešili. Oglede bomo dovolili 1 teden pred našo izselitvijo ter menjali smo ključavnico.

Miki N ::

Meni osebno se zdi malo paranoično ne dovoliti lastniku ogledov med odsotnostjo - saj ti ne bo nič ukradel, še premaknil ne. Če pa je tako nezaupanje, potem pa itak ni pomoči.

V bistvu, kaj ni ravno to idealna rešitev, da se zmeniš da vodi oglede, ko te ni?

zk_eu ::

Odgovor si tako že izvedel. Nisi dolžan, je pa človeško, ker lahko, da boš ti kdaj v podobni situaciji.

Sem bil dobre pol leta nazaj v enaki situaciji kot ti. Z najemodajalcem sem imel korektne odnose in se mi je zdelo neumno, da bi mu to preprečeval, zato sva se dogovorila, da ima oglede 2-krat na ten. Takrat si pač malo stisnil zobe in je šlo.

Na koncu se je izšlo točno tako kot smo želeli. Najemodajalec je prodal stanovanje ravno takrat, ko se nam je izteklo najemno razmerje, mi smo pa tudi ravno dokončali obnovo našega stanovanja :).
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Miki N ::

starfotr je izjavil:

Stanovanje si moraš ogledat fizično. YT filmčki so seveda ena zadeva, ki je uporabna, vendar fizičen ogled je zakon. Ne gre brez tega.

To je, kot, da bi ti kazal slike hrane. Hrano moraš okusit, povonjat, pogledat, ne pa samo gledat na slikah.


Odvisno koliko imaš sam kot kupec tudi časa... nekatera stanovanja enostavno ne pridejo v ožji izbor že po ogledu slik - največkrat zaradi razporeda prostorov, oken ipd.

Invictus ::

Eh, lastnik ve ob oddaji stanovanja, da izgubi posest nad njim. To pomeni, da tam nima kaj delat. Pika.

Če hoče stanovanje prodati, naj naredi dobro predstavitev, s tlorisom vred, še kak video, oz. naj mu to naredi agencija. Naj nekaj naredi za tiste 4% provizije.

Ajde, se zmeniš 1x tedensko, in našopaš vse kandidate. V 2 urah. Poleg tega pa bodočega kupca najprej vprašaš, če ima denar. Dostikrat se zgodi, da kupec sploh ne ve, ali ima oz. bo imel denar za nakup. Če ne ve, reče fuck-off... Ne kradi mojega časa...

BTW. sam sem najemodajalec ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Menjavat ključavnico v stanovanjih, ki imajo sistem ključa in dobra proti vlomna vrata je malo zoprno. Ne moreš kaj odvit enega vijaka in to zamenjat, kot to lahko storiš na navadnih vratih z običajno ključavnico.

Pa tudi, če je sistemski ključ, bi se jaz z lastnikom dogovoril, da mi da vse izvode ključa.

digitalcek ::

Težko rešljiv problem.

S stališča lastnika: zakaj bi moral lastnik ob odhodu/menjavi najemnika zaradi NEogledov izgubiti eno najemnino (150-800 evrov)?

S stališča najemnika: najemnik ni dolžan biti doma, da je na razpolago za oglede...

Če sta imela dober odnos, potem bi bilo prav, da je najemnik nekajkrat na razpolago za ogled. Ne pa (nagajanje ), da ne dviguje mobitela in se pri ugasnjenih lučeh skriva.

Lastnik pa lahko ob odhodu najemnika opazi dve komaj vidni lisi na zidu. S polno pravico lahko zahteva, da najemnik sanira poškodbo.

To mogoče pomeni, da bo najemnik (vsekakor mora odpraviti napako on, razen če se z lastnikom ne dogovori drugače) tri tedne iskal pleskarja, kar je zelo realno in bo pleskar nato še tri dni pleskal sobo.
Torej bo šel za sanacijo še mesec dni... Torej tu lastnik izgubi 150-800 evrov.

Lastnik, če je pameten, pa bo zaradi finančne izgube najemniku odrekel vrnitev ene kavcije, še posebej, če je za sanacijo madežev moral poskrbeti sam.

Zakaj sem opisal vse te scenarije?

- Ker so popolnoma možni
- Ker je v Sloveniji to pogosto uporabljan način (kdo bo koga)...

Zaključek:
- najemnik lahko ravna strogo po črki zakona in ne dovoli ogledov
- lastnik lahko komplicira (strogo po črki zakona, oziroma po pogodbi) zaradi "ene pikice" na zidu in (maščevanje) ne vrne ene kavcije, ali celo dveh..

Bosta šla do vrhovnega sodišča?

digitalcek ::

Potica09 je izjavil:

Jaz vidim dve opciji:

1. Naj počaka do izteka pogodbe (in onemogočiš vstop v stanovanje do takrat)
2. Za vsak vstop v stanovanje se zniža najemnina, npr najavljen 2 dni vnaprej 100 eur, najavljen 1 dan vnaprej 150 eur, najavljen do 12 ur vnaprej 200 eur.


Vauuu, super biznis (brez dela).
Najavljen 6 ur prej 400 evrov, več kot je mesečna najemnina...

S takim razmišljanjem se ti bo, če boš kdaj najemnik, HUDO zataknilo...

starfotr ::

Zadeva je jasna. Ne moreš imeti hkrati denarja in še uživati posest.

Beljenje je osnova, za katero mora poskrbeti lastnik. Tako, kot za ploščice in za pult. Ni to naloga najemnika. Najemnikova naloga je, da je stanovanje čisto in da prebiva v njem, kot dober gospodar.

Preden stanovanje preda najemniku, mora biti: brezhibno, pobeljeno, čisto. To je osnova, najemodaajalec lahko tudi uveljavlja olajšave pri davkih za take posege, najemnik ne. In tudi, ko si bodoče stranke ogledujejo stanovanje, mora biti v tem stanju, ne morejo gledat razmetane postelje, nepomite posode ipd.

Torej, edina sprejemljiva zadeva je, da se za potrebe ogledov stanovanje izprazni. Če se takrat pač popuši eno najemnino, glej, so what.

Tudi avta, ki je na servisu ne moreš uporabljat. Če ti ga popravljajo po nesreči, to traja lahko kar dolgo. A v vmesnem času se ne moreš vozit, niti ne moreš strank priprelat, da bi šle na testno vožnjo. Pač ne gre. Kot ne gre v primeru oddaje stanovanja. Dobri odnosi gor/dol. Naj pa najemodajalec reče, da bo za čas in za motenje posesti dal nižjo najemnino. Najemnik tudi plača najemodajalcu, za uporabo posesti, naj bo pa še obratno.

digitalcek ::

starfotr je izjavil:

Zadeva je jasna. Ne moreš imeti hkrati denarja in še uživati posest.
Beljenje je osnova, za katero mora poskrbeti lastnik. Tako, kot za ploščice in za pult. Ni to naloga najemnika. Najemnikova naloga je, da je stanovanje čisto in da prebiva v njem, kot dober gospodar.


NE DRŽI!

Če je najemnik med uporabo stanovanja zalučal v steno kranjsko klobaso, zenf, ali teglc marmelade, mora sanacijo zidu LOGIČNO opraviti on, ne pa lastnik.
In to preden zapusti nepremičnino.

Lahko pa je v pogodbi določeno, da sanacijo opravi lastnik, vendar v tem primeru zadrži tisto eno ali dve kavciji in na koncu obračuna razliko ter nekaj vrne najemniku.

Kaj pa, če je najemnik naredil škode za 3000-5000 evrov? Taki primeri so mi znani s spleta, dodane so bile tudi fotografije povzročene škode.
V tem primeru ne bi zadoščalo niti 8, ali 10 kavcij...

Zato je pravilo dva ogleda letno neživljensko, kajti neodgovoren najemnik ti lahko stanovanje "razsuje" v manj kot mesecu dni...
Tudi taki namreč so.

In če se ti zgodi nekaj podobnega, se lahko samo zjokaš, kajti tak najemnik bo požrl tisto eno ali dve kavciji in se izselil (ušel) ponoči, ali v času, ko ve, da ne boš mogel priti do nepremičnine.
In najemnik bo seveda pustil tudi kup neplačanih položnic...

Takih primerov sploh ni tako malo, kot si mislite.

Invictus ::

Zato pa ne puščaš najemnikom plačilo stroškov...

Kar se tiče pa škode na stanovanju, pa pokličeš policijo zaradi vandalizma, ampak na koncu ti tako ali tako preostane samo civilna tožba.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Matek ::

digitalcek je izjavil:

NE DRŽI!

Če je najemnik med uporabo stanovanja zalučal v steno kranjsko klobaso, zenf, ali teglc marmelade, mora sanacijo zidu LOGIČNO opraviti on, ne pa lastnik.
In to preden zapusti nepremičnino.

Lahko pa je v pogodbi določeno, da sanacijo opravi lastnik, vendar v tem primeru zadrži tisto eno ali dve kavciji in na koncu obračuna razliko ter nekaj vrne najemniku.

Tvoj primer opisuje situacijo, kjer je najemnik po svoji krivdi povzročil škodo in v tem primeru imaš prav. V običajnih okoliščinah, ko gre za normalno obrabo oz. vzdrževanje pa stroške nosi lastnik in jih nima pravice jemati iz kavcije. Torej če nekdo 5 let najema stanovanje in se iz njega izseli, ga ni dolžen na sveže prepleskati.

digitalcek je izjavil:

Kaj pa, če je najemnik naredil škode za 3000-5000 evrov? Taki primeri so mi znani s spleta, dodane so bile tudi fotografije povzročene škode.
V tem primeru ne bi zadoščalo niti 8, ali 10 kavcij...

Zato je pravilo dva ogleda letno neživljensko, kajti neodgovoren najemnik ti lahko stanovanje "razsuje" v manj kot mesecu dni...
Tudi taki namreč so.

In če se ti zgodi nekaj podobnega, se lahko samo zjokaš, kajti tak najemnik bo požrl tisto eno ali dve kavciji in se izselil (ušel) ponoči, ali v času, ko ve, da ne boš mogel priti do nepremičnine.
In najemnik bo seveda pustil tudi kup neplačanih položnic...

Takih primerov sploh ni tako malo, kot si mislite.
Kar se tiče položnic - najenostavneje je prenesti položnice na najemnika - tako ima on vse pravice in dolžnosti. Če ne bo plačeval, bodo težili njemu; če bo rabil tehnično pomoč ali spremembo paketa, lahko uredi sam. Kar pa se tiče ostale škode - tudi če oddajaš turistični apartma, moraš računati s tem, da bodo gosti kdaj poškodovali pohištvo, povzročili manjše požare, ponoči nabijali glasbo, razbijali kozarce itd. Seveda ni lepo in vsi bi se najraje temu izognili, ampak najemodajalstvo je pač posel in grde stvari žal pridejo zraven. Pač preračunaš, koliko najemnine je treba pobrati, da se ti pod črto še vedno izplača. V ekstremnih situacijah vedno ostaja možnost tožbe, ki jo v primerih jasno povzročene škode brez težav dobiš.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

reeves ::

Zanimivo.

Jaz pa od vsakega najemodajalca pričakujem, da obdrži kopijo ključev. To jim tudi povem. Nikoli ne veš do česa pride in fino je, če ima še kdo ključe. Mi je že večkrat prišlo prav, ko sem npr. zlomil ključ in mi je lastnik dostavil novega v 1 uri.

Seveda pa od vsakega najemodajalca pričakujem in jim tudi povem, da brez mojega vedenja v stanovanje ne vstopa. Drugače nimam problema, kdaj in kolikokrat pride, samo pove naj prej. Če mora iz xy razlogov v stanovanje, ko me ni doma naj me pokliče in mi to pove.

Jaz sem ponavadi z lastniki več na vezi, kot je dejansko potrebno. Obveščam jih o pošti, sestankih, novostih na oglasnih deskah,.... Na vsake toliko ga povabim na kavico in on nima niti najmanjšega razloga, da bi vstopal brez moje vednosti.

Meni se je tak sistem do sedaj v redu obnesel.

brbr21 ::

Kot je že nekdo omenil. Najemodajalec se je s trenutkom podpisa odpovedal posesti. Pravno-formalno nima nobene pravice vstopati v oddano stanovanje. Zato tudi prejema nadomestilo - najemnino. Izjeme so natančno določene v zakonu in ogledi namenjeni prodaji niso navedeni. Vse ostalo je stvar dogovora in odnosov med stankama. Če je win-win, potem lahko tudi najemojemalec pokaže dobro voljo in omogoči ogled. Ni pa temu obvezan! Če najemodajalec ni korekten, oglede prepovej. Že tako so najemojemalci v podrejenem položaju, potem pa se še dodatno hlapčevsko obnašajo.

Kot že omenjeno, v Sloveniji vlada na tem podrtočju čisti teksas. Takega mešetarjenja v tujini večinoma ni. Pri nas je najemojemalec realno gledano v izredno podrjenem položaju. Zakon sicer ponuja neko zaščito, ki pa večinoma pride prav ravno najproblematičejšim najemojemalcem in ne najranljivejšim. Stabilen dolgoročen odnos oz. trg je nekaj kar potrebujejo iskalci.


Disclaimer: osebno izkusil/šam obe strani. Moje pristop je win-win, ali pa po črki pogodbe/zakona. Velja za obe strani!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najemodajalec - začetnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6717654 (7422) St235
»

Deložacija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30363366 (56282) Ishmael
»

Problem z najemodajalcem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11522220 (16914) Tear_DR0P
»

Najemodajalec = nategator (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21637369 (23844) Timurlenk

Več podobnih tem