» »

Velika suša, kmetje 'krivijo' državo

Velika suša, kmetje 'krivijo' državo

1
2
3 4

pin29 ::

No, kakšne argumente bi rad slišal, definiraj točno na katere trditve. Trdiš namreč vsemogoče.

In kaj je optimalno zate, ne pozabi ne sme bit optimalno samo zate, ampak za vse.

A je ta tolar v rokah kmetov optimalna nalozba zame in ce je, zakaj ?


Lahko da je in lahko da ni, najprej povej kaj od tega tvojega denarja pričakuješ in kaj je zate optimalna naložba? In še zakaj?

flipflop ::

Mnja,ti si želiš,da bi ukinili subvencije kmetom,pa čeprav je tudi ti ne dobiš? Če to ni fovšija,pol pa res ne vem,kaj je. Praviš,da ti je toča dvakrat ujela avto. Tudi nam je toča ujela traktor,pa je to še najmanjši problem. Me bolj skrbi za koruzo,grozdje in pridelke v vrtu. Tebe verjetno ne,ker jih kupiš v Leclercu. Od kod pridejo do tja,tebe seveda ne zanima. Sem pa prepričan,da je hrana pomembnejša od tvoje revije;) .

Pa saj to te sprasujem. Zakaj z delom u fabriki pokriva izgubo, ki jo ustvari kot kmet ?


Zato ker so odkupne cene goveda premajhne. Zato,ker ne smeš imeti goveda v hlevu več kot tri leta,ker potem je šele nizka cena. Zato,ker država kmetom kot pomoč ponudi koruzo,katero pa bojo plačali več kot so lani zanjo dobili. Kakšna ti je to pomoč,men ni jasno.

Se en razlog, zakaj traktor NUJNO potrebuje periodicne tehnicne preglede, traktorist pa posebno usposabljanje ali vsaj preverjanje kriticnih vescin na izpitu, se ti ne zdi ?


Pa je tebi jasno,da kmet nima denarja da bo plačeval za registracijo in izpit? Pa da primerjaš frčeka in traktor. Jao.:\

"Okusno" je relativna stvar. Precej teh lokalnih kmeckih mojstrovin mi niti ne disi prevec. Rad bi videl ze eno kmecko gostilno, ki bi Jurmana peljala scat...


Če kuhar slabo pripravi kakšno jed,je kriv sam in ne kmet. Vem pa da doma jem dobro hrano in mi res ni treba iti v kakšno gostilno,ko pa imam vse doma.

P.S preberi kaj je napisal pin29. Ker tale tema izgleda tako,kot da bi jaz hotel tebe učiti,za katere stroje boš porabil denar.
;)

Brane2 ::


Lahko da je in lahko da ni, najprej povej kaj od tega tvojega denarja pri?akuje? in kaj je zate optimalna nalo?ba? In ?e zakaj?


Optimalna nalo?ba bi bila recimo razpolozljivost domacih zivil, ki bi bila cenejsa od tujih ob primerljivi kavileteti ali boljsa pri isti ceni zaradi mojih subvencij.

Pri nalaganju mojih sredstev me primarno zanima koristnost zame. Splosna koristnost je sekundarna. Pomembna, a ne pred koristnostjo meni.

koyotee ::

v okolci poznam par primerov ko kmetje dobivajo dnar, ker NAJ BI pokosil travo, vendar je vse bolj zaraščeno!
Velike kmetije bojo obstale, majhne pa pač ne!
To je resnica, neglede na subvencije!!!
Zato bi blo bolš če bi več dnara namenil tistim k jim gre dobr!!!

Double_J ::

Kakšen tvoj denar Brane?

Tvoj denar je tisti, ki ga ti dobiš. Noben drug. Ostalo je državni, ki ga troši kot ga hoče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

flipflop ::

koyotee,ostale bodo tiste kmetije,na katerih se bo zemlja obdelovala. Pa če te tako moti,da dobivajo denar,zemlje pa ne obdelajo,jih lahko tudi prijaviš,če se boš potem bolje počutil.

Se mi pa ne zdi prav,da bi tisti ki jim že tako gre dobro,dobili še več,tisti,ki pa res potrebujejo denar,ga pa ne bi.

pin29 ::

Konec koncev ima Double_J prav. "Država" troši proračunski denar kot se njej zdi najbolj primerno.

Pa vseeno: Od subvencij pričakuješ da se bojo zaradi njnenih namembnosti na trgu pojavili izdelki konkurenčni tujim (in konkurenčni po kvaliteti). Misliš da se samo zato podeljujejo subvencije? Sicer pa si dovolim trditi da izdelki so konkurenčni (sploh po kvaliteti), cena izdelka pa ni tako zelo odvisna od kmetov, čeprav bi morala biti dosti bolj.Na katerem nivoju pa se razmerja cen spreminjajo pa žal nevem. Kmetje imajo odkupne cene (za dobrine ki jih prodajajo) bore malo spremenjene, če sploh kaj. Kar pa ne velja za dobrine ki jih potrebujejo.

koyotee ::

vecinoma so male kmetije v težavah!! te pa bojo vedno, če bo vreme se tako in to je začaran krog!!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koyotee ()

pin29 ::

Male ali nemale. Obstajajo alternative v kmetijstvu, na samo alternativa prodaj in pojdi v mesto. Zato pa pravim da mora vsak glede na svoje območje razmislit kakšne vrste kmetovanja se zanj najbolj splača (tudi s pogledom na prihodnost).

A žal večina kmetov teh alternativ ne išče, ZATO pa rabimo politiko ki bi usmerjala kmetijski razvoj v pravo smer, ne pa samo podeljevala subvencije. Zakaj kmetje (ne vsi, veliko pa) ne iščejo alternative, ker enostavno več ne verjamejo da lahko še uspešno kmetujejo na kakršenkoli način.

Seveda je treba ločit prave kmete, ki so odvisni SAMO od kmetovanja in tiste, ki to počnejo za hobi ali pa jim je to le postranski vir dohodka. Te ločitve sedaj ni, žal (žal zaradi "pravih" kmetov, ki so zato prikrajšani).

Brane2 ::


Kak?en tvoj denar Brane?

Tvoj denar je tisti, ki ga ti dobi?. Noben drug. Ostalo je dr?avni, ki ga tro?i kot ga ho?e.


Ce je tako, zakaj bi kmetje radi vec denarja ?

Ali ga morda drzava LE ne trosi tocno tako, kot ga hoce ?

Ce je slednje res, ali lahko s svojim glasom obrne kak denarni curek v svojo smer ali vsaj smer svoje branze ? :\

Aspirinix ::

Pin je v prejšnjem postu rekel, da se ne ve kje se spreminjajo cene. Verjetno to vedo le redki. Ampak je kdo našel ceno za pšenico/koruzo/meso od lanskega leta in letos. Potem pa primerjal spremembe cen od lanskega leta do letos? Pa še spremembo življenjskih stroškov od lanskega leta do letos(recimo od 20.8.2002 do 20.8.2003)?
Nesorazmerja po drugi strani vse skupaj še bolj podžigajo.

roCkY ::

Namakanje ni utopija kot nekateri trdite zgoraj. Omejitveni dejavnik je seveda količina in kakovost vode. Torej je namakanje možno tam in v takem obsegu kolikor je vode na razpolago. Povsod zagotovo ne. In le redko na katerem območju na kompletni razpoložljivi površini. Podtalnica, potoki (ti so se letos večinoma posušili), reke, jezera, gradnja zadrževalnikov-zbiralnikov...

Kmetiske politike in načina uravnavanja trga si nismo izmislili v Sloveniji. Sistem kakršen je vzpostavljen poka po šivih podobno kot recimo "pokojninska blagajna" po celi evropi.

Sicer pa recimo 54 k SIT za podporo pri hektaru žita predstavlja cca. 8-10 sit po kilogramu in predstavlja zelo majhen % pri končni ceni recimo kruha ali pol kile makaronov za potrošnika na polici trgovine. Zgoraj ste pisali o razmerjih pšenica/moka. Vendar je tudi ostali del zrnja prodan po višji ceni kot je kupljen in zato bi lahko rekli da drži 1 kg pšenice = 1 kg kruha. Vode v kruhu je več kot v suhem zrnju. Zaradi podpor ni končni proizvod cenejši niti za tolar.

Podobna je situacija recimo pri sveži zelenjavi. Trgovci so rastlinskim vrstam, ki ne prenesejo visokih temperatur in jih je začelo primankovati navili cene. Odkupne cene so se dvignile za morda 70%. Izgube pridelka pa so klub namakanju zaradi visokih temperatur tudi 60%-80% ob siceršnjih cca. 20%. Seveda pa zelenjava ni obstojna kot pri nižjih temperaturah in jo je treba prodat isti dan ko je pobrana. Skladiščenje v teh razmerah skorajda ne pride upoštev. Le hitra ohladitev in do kupca! Trgovci pa so marže dvignili iz 60-100% na 300-450%. Se pač prilagajajo razmeram na trgu.

Davke plačujemo vsi. zato se mi zdi neumna trditev da nekdo plačuje za subvencije kmetom. Plača jih tako kmet, delavec, obrtnik, upokojenec... Država pa jih porabi v skladu z prioritetami, ki si jih postavi. Prebivalstvo Slovenije je izglasovalo vstop v EU in s tem sprejelo vse prednosti in slabosti (kakor kdo kaj smatra) te integracije. Žal pa se je v preteklem stoletju izoblikovala kmetijska politika, ki se sedaj kaže kot neučinkovita. Ampak trenutno je pač taka. Trdim, da hrana za končega potrošnika ni v povprečju nič cenejša kot bi bila brez subvencij. Le oskrba je zaenkrat še bolj kuntinuirana, ker ne prihaja do zloma trga pri posameznem artiklu. Treba se je zavedati, da je proizvodnji proces v kmetijstvu dolg med 3 meseci do nekaj let! Če pa bo država dopustila da bo samooskrba s nekaterimi ali vsemi pridelki padla pa se bodo cene uvoženih artiklov bistveno zvišale predvsem v času, ko bo globalno pomankanje določenega artikla na trgu.

Država kot taka zagotovo ne more in tudi ne bo reševala ene panoge gospodarstva. Tega mislim da se zavedamo vsi. Vendar kar je obljubljeno je treba izpolni. Treba je zagotoviti solidno preživetje panogi, ki bo le tako lahko izpolnila svojo vlogo v družbi. Problem pa je v dani situaciji, da zaradi nizke akumulacije veliko kmetov ne bo preživelo izpada dohodka v le eni sezoni. Rezerv iz preteklosti marsikje ni. Oziroma so celo zelo visoki krediti.

pin29 ::

Končne cene:
lani je bila koruza ( meseca junija) 37sit/kg
trenutno pa je cena koruze za kg 46sit

Oba podatka veljata za koruzo pakirano v vrečah, v razsutem stanju je letos trenuzno 36sit/kg, za lani pa nevem. Razlika pa je podobna.

Toliko se je podražila koruza kupljena iz trgovine. Za odkupno ceno s katero jo dobijo plačani kmetje žal nevem.

edit: lani pa naj bi (vir:POP TV) kmet dobil za pridelano koruzo 22sit/kg.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pin29 ()

dr.J ::

Vsa hrana, zlasti pa uvožena, je subvencionirana. Zakaj imajo povsod subvencije? Očitno zato, ker se zavedajo, da je hrana in s tem kmet, ki jo prideluje, strateška dobrina. Zato ga s tem ščitijo.

Pri nas se pa morajo kmetje *konkurenčno* spopadati s subvencionirano hrano iz uvoza, pri čemer je zaradi majhnosti kmetij pridelava draga.

To je tako, kot če bi uvažali neko revijo, ki bi bila po 300 SIT, seveda zaradi subvencij, Brane2 pa ne bi mogel priti na trg s svojo povsem enako revijo s ceno, nižjo od 700 SIT. Naj se fant znajde!

Ker imajo subvencije v tujini, jih moramo imeti tudi mi. Treba je gledati državo kot celoto, ne pa posameznikov. Vsak posameznik pa seveda gleda samo svoj žep; bolj daljnovidnih je izredno malo.

-------------------
Da je vode za namakanje v SLO dovolj? Dvomim. Morali bi imeti ogromne jezove, da bi bilo to res. Kot sem bolj na začetku omenil, letos za vsak hektar - obdelovalni ali neobdelovalni - manjka zaenkrat cca 5000 kubikov. Suša pa še kar traja.

Pa zakaj sploh moramo vodo - toliko pitne vode - najprej zapacati, da jo lahko potem čistimo ???

--------------------
Mehanizacija mora biti tehnično brezhibna! Tu ni debate, pa čeprav stane. Že tako ali tako je preveč nesreč pri delu, vsaka pa stane več kot pravočasno popravilo.

Thomas ::

Slovensko kmetijstvo ima dve možnosti za preživetje.

Prva je na domačem in Evropskem trgu deficitarna zelenjava, ki je niti Italijani ne pridelajo dovolj, pa so topogledno dokaj dobri.

Druga je GM food, ki je v Evropi bavbav Buhahajček, ki se ga povprečen Evropec sila boji. Slovenci bi tukaj lahko vskočili, vendar so še večji cagavci od drugih Evropcev. Tako bodo z zamikom dveh do treh let sledili drugim državam EU. Klasika.


> Pa zakaj sploh moramo vodo - toliko pitne vode - najprej zapacati, da jo lahko potem čistimo ???

Ker lulamo, kakamo in se peremo - a nisi vedu?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dr.J ::

> Ker lulamo, kakamo in se peremo - a nisi vedu?

Zadnjih ~100 let na veliko *erjemo, prej so bile vode čiste...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

Double_J ::

Vode čiste, ljudje pa umazani.:\

Brane2 ::


Vsa hrana, zlasti pa uvo?ena, je subvencionirana. Zakaj imajo povsod subvencije? O?itno zato, ker se zavedajo, da je hrana in s tem kmet, ki jo prideluje, strate?ka dobrina. Zato ga s tem ??itijo.

Pri nas se pa morajo kmetje *konkuren?no* spopadati s subvencionirano hrano iz uvoza, pri ?emer je zaradi majhnosti kmetij pridelava draga.


Hoces reci, da je denimo makedonska paprika tako poceni zato, ker makedonski cesar na vsak prodani kg subvencionira 50% in je zato 50% cenejsa ? :D
Ta tip je totalka brez denarja se za kaj drugega, ne pa za subvencije. Krvavo bi rabu vsaj par extra policajev, denimo. Ne verjamem, da namesto tega raje meni placuje papriko in paradiznik...

Resno trdis, daje tuja roba cenejsa, zato ker Madzari, Bolgari etc. pri vsakem prodanem kg zelenjave "castijo" razliko. Zdrava kmecka logika je baje cislana stvar, za razliko od zdrave kmecke ekonomike.... :D :D




To je tako, kot ?e bi uva?ali neko revijo, ki bi bila po 300 SIT, seveda zaradi subvencij, Brane2 pa ne bi mogel priti na trg s svojo povsem enako revijo s ceno, ni?jo od 700 SIT. Naj se fant znajde!


NO, ZDAJ PA SI ZADEL BISTVO !

Tuje revije SO cenejse ! Pa ne zaradi subvencij, ampak zaradi ciste konkurence in sirine trga. Tako bo neka denimo italijanska revija o alpinizmu nujno imela vec 20x bralcev od slovenske, preprosto zaradi dejstva da je italijanov toliko vec. Podobno velja za nemce, francoze, da o anglezih in amerih ne govorimo.

Stroski tiska itd so ZELO odvisni od kolicine.

V Sloveniji pa je ze tezka umetnost izdati strokovno revijo (torej ne "vroci kaj" ali kaj podobnega), ki bo prodala zadosti primerkov, da bo pokrila stroske tiska in jim bo ostalo kaj za placo.

TO je konkurenca, ne pa zelenjavarski trg.... :D :D :D


Cesar nam sicer (torej strokovnim revijam) priznava tezavni polozaj in obljublja subvencijo "ob kupu papirologije" in neugodnih pogojev, kot jim ti pravis.
Pa se nekaj- ce izpolnjujes pogoje, to pomeni, da te bo posebni odbor vzel v ozir, ko bodo talali zelo omejena sredstva, ne pa da si do cesarkoli upravicen.
Aja, tole sem pozabil- ob vsem tem gre za ENKRATNO pomoc.
One time-that's all.
Pa se to revijam, ki so itak prezivele zadnja leta brez pomoci. Cesar tu ne reskira, da bo folk postal odvisen in se mu bo obesu za vrat.



Ker imajo subvencije v tujini, jih moramo imeti tudi mi. Treba je gledati dr?avo kot celoto, ne pa posameznikov. Vsak posameznik pa seveda gleda samo svoj ?ep; bolj daljnovidnih je izredno malo.


VSAK posameznik MORA gledati na svoj zep- "daljnovidnih" je zunaj bolj malo, ker so zaprti na Povsetovi... :D :D :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

dr.J ::

Tudi uvožena hrana je cenejša, in sicer zaradi večjega obsega pridelave (=nižji stroški - tudi zaradi cenejše delovne sile) pa še zaradi subvencij.

Zdaj naj naš kmet tekmuje proti obema faktorjema? OK, samo bo garant propadel. Kar je tebi vseeno, za državo je pa dolgoročno odvisnost od drugih in ogromen strošek.

Kako si pa potem razlagaš, da imajo subvencije prakrično povsod, tudi v bogati in konkurečno preizkušeni Zahodni Evropi?

bostjan11s ::

Brane Brane veš kaj ti predlagam, da še ti mal pogledaš, kam vse ti država del tvojega premoženja plasira........

Brane2 ::


Brane Brane veš kaj ti predlagam, da še ti mal pogledaš, kam vse ti država del tvojega premoženja plasira........


Hvala. Ni treba. Že delam na tem.Saj ne gre za neko premozenje, samo ce pa placam samo DDVja vsak mesec malo premozenje, bi reku da nekaj pa tudi ustvarim.

Ce ob tem delam tipicno 12-16h dnevno, vlecem pa minimalac, tam nekdo pa iz mojih davkov vlece koristi, je normalno da me to sekira.;(

Dusko ::

Hm bom se spet malo oglasil. Sicer malo off topic. Ker vidim ,da se tolko borite o vodi in vsem tem.
1. vem ,da si kmetje olajšajo delo.Ampak potem imajo vsi sisteme za splakovanje gnoja in to kolk je meni znano počnejo s pitno vodo.Mislim da sčistijo hlev iztrebkov uporabijo splakovanje in to s čisto pitno vodo.
No saj če to ni res me bo flip flop popravil.
2. Pa še to a ste se že vprašali kolk vode vsak uporabnik dnevno spusti v wc. Po vsaki potrebi in zato splakovanje imamo tudi čisto pitno vodo,ki na koncu konča v kanalizaciji.
Glede tega bi bilo zanimivo ,da bi predstavli kakšne rešitve ,da bi vsaj za wc imeli recimo deževnico
3. skoraj vsaka kmetija je imela v preteklosti studenec ampak ker ga nihče ni uporabljal v preteklosti so ga nekateri zasipali. In tako uničili dodaten vir vode. Mi doma ga imamo in z vodo iz njega zalivamo vrt.
Mi je popolnoma jasno da to kmetje ne bodo imeli studenca za namakanje.

Drugače pa je to res ,da ljudje pač izkoriščamo kmete.Samo poglejte po tržnicah kako ti mestni prebivalci barantajo za nižjo ceno. Čeprav vam povem ,da je tisto tam vse prepoceni ,kolk je treba truda in tega.
Mi smo pred leti kar tak za hec posadili čebulo in smo je res meli pol ogromno in smo jo potem prodali,ko je še šlo tak prodajat.Zdaj je treba to vse prijavit davčni in samo če pečeš torte za zabavo.
Vsi mali kmetje naj rajši premislijo ali se jim to splača ali ne.

Aja pa še enkaj glede kakovostne krme ki jo lahko kmetje hitreje poberejo z nakladalko na travniku. Ma to je sicer res ,da se muči tam na traktorju po par ur in da je bistveno prej konec s tem opravilom.Ampak a ste že vidli kakšen takšen travnik ali pa recimo njivo. S strojem pustijo se vsaj eno petino recimo stvari na njivi. To so res malenkosti samo vseeno pri malem je treba začet.
Res pa vsaka čast ekološlim kmetijam ,ki so pa res nekaj posebnega.

Brane2 ::


Drugače pa je to res ,da ljudje pač izkoriščamo kmete.Samo poglejte po tržnicah kako ti mestni prebivalci barantajo za nižjo ceno. Čeprav vam povem ,da je tisto tam vse prepoceni ,kolk je treba truda in tega.

Kaj je tu cudno ? Na kateri trznici pa folk ne baranta za ceno? Sploh pa me zanima, a je kdo ze kdaj dozivel, da bi dobil racun za kupljeno robo na trznici ?
Pa kokr vem, bi ga moral. Ze zaradi DDVja. Za katere kmete jasno bo*i dolocena stvar... :\

Ce bi se za kogarkoli drugega pokazalo, da je robo prodajal brez racuna in jasno brez DDVja bi bil tema dnevnika. Ko pa to pocne cel zivilski trg, pa se kar nekako ne zgodi nic...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

pin29 ::

Kaj je tu cudno ? Na kateri trznici pa folk ne baranta za ceno? Sploh pa me zanima, a je kdo ze kdaj dozivel, da bi dobil racun za kupljeno robo na trznici ?
Ce bi se za kogarkoli drugega pokazalo, da je robo prodajal brez racuna in jasno brez DDVja bi bil tema dnevnika. Ko pa to pocne cel zivilski trg, pa se kar nekako ne zgodi nic...


Brane2, še enkrat, prosim preden udrihaš čez kmete se o svojih trditvah prepričaj. Z zakonom je določeno kdo je davčni zavezanec in kdo ne, kmeti niso nič krivi če jim na tržnicah (in drugače) ni potrebno zaračunavati DDV. Tu pa imaš dokaz.

Sicer pa saj vemo v čem je problem. Sicer pa Brane2:
Ce ob tem delam tipicno 12-16h dnevno, vlecem pa minimalac, tam nekdo pa iz mojih davkov vlece koristi, je normalno da me to sekira.

Kdo vleče koristi? Kmetje? Ko bi bil kdaj kmet (ali se vsaj na kmetijstvo dobro spoznal) bi vedel kaj jim ta denar v bistvu pomeni. Misliš da si z njim privoščijo dopust? (to je retorično vprašanje)

In glede tvojih 12-16 ur dnevno. Lepo, očitno si zelo zaposlen, v to nobeden ne dvomi. Mogoče veš koliko časa pa dela kmet na dan in kaka dela, ter v kakšnih pogojih? Žal se bojim da primerjava sploh ni mogoča, tako v razmislek: Nisi ti najbolj zaposlen v celi SLO. Sem pa prepričan da dosti boljše živiš od svojega zaslužka kot pa povprečen kmet od svojega.

koyotee ::

Rocky:
Namakanje ni utopija kot nekateri trdite zgoraj. Omejitveni dejavnik je seveda količina in kakovost vode. Torej je namakanje možno tam in v takem obsegu kolikor je vode na razpolago. Povsod zagotovo ne. In le redko na katerem območju na kompletni razpoložljivi površini. Podtalnica, potoki (ti so se letos večinoma posušili), reke, jezera, gradnja zadrževalnikov-zbiralnikov...

Omenjaš kakovostno vodo!
Kako naj bo kakovostna če kmetje polivajo gnojnco d je pol podtalnca zastruplena!???
Tuki pr nas ma okol 20 his svoj rezeorvar!
Od tega je en mau večji kmet, 3 majo pa postransko se kmetijo!
In za hleve je posebej voda, ki ni potrebno d mora bit kakovostna!
Seveda nau noben pustu d rabjo pitno vodo za hlev!
Kar pa se vse prevečkrat dogaja!;(
LP

flipflop ::

Hmm.
Ce ob tem delam tipicno 12-16h dnevno, vlecem pa minimalac, tam nekdo pa iz mojih davkov vlece koristi, je normalno da me to sekira.


Pa prodaj revijo in začni delat nekaj drugega,to je namreč tvoj predlog kmetom.

1. vem ,da si kmetje olajšajo delo.Ampak potem imajo vsi sisteme za splakovanje gnoja in to kolk je meni znano počnejo s pitno vodo.Mislim da sčistijo hlev iztrebkov uporabijo splakovanje in to s čisto pitno vodo.


Hja,niti ni potrebno splakovati gnoja,če ne pustiš da ti krava serje po jaslih.:)

Sicer so pa goveda na rešetkah pod katerimi je gnojna jama.

Aja pa še enkaj glede kakovostne krme ki jo lahko kmetje hitreje poberejo z nakladalko na travniku. Ma to je sicer res ,da se muči tam na traktorju po par ur in da je bistveno prej konec s tem opravilom.Ampak a ste že vidli kakšen takšen travnik ali pa recimo njivo. S strojem pustijo se vsaj eno petino recimo stvari na njivi. To so res malenkosti samo vseeno pri malem je treba začet.


Kot si rekel,to so malenkosti. Če se ti da,vzemi grablje in pograbi vse kar je ostalo,pa boš videl,da je ostalo zelo malo. Premalo,da bi kuril nafto in še bolj tlačil travnik.

> Omenjaš kakovostno vodo!
Kako naj bo kakovostna če kmetje polivajo gnojnco d je pol podtalnca zastruplena!???
Tuki pr nas ma okol 20 his svoj rezeorvar!
Od tega je en mau večji kmet, 3 majo pa postransko se kmetijo!
In za hleve je posebej voda, ki ni potrebno d mora bit kakovostna!
Seveda nau noben pustu d rabjo pitno vodo za hlev!
Kar pa se vse prevečkrat dogaja!

Aja,a živali pa lahko pijejo usrano vodo al kaj? Pa tista podtalnica je zastrupljena še od česa drugega,ne sam od gnojevke pa kmetov. Mislim,večina vas tukaj govori na pamet,brez da bi sploh vedeli o čem govorite.:|

perci ::

Prav imaš, podtalnica je bolj kot od gnojnice onesnažena zaradi pesticidov.

koyotee ::

hm.. kdo pa pesticide uporabla????
kmetje

roCkY ::

koyotee: očitno ti tole precej na pamet
Obstajajo normativi za vodo za pitje in za vodo za namakanje. Veliko vode v sloveniji ustreza kriterijem za pitno vodo nekaj le za namakanje, marsikje pa je tudi za namakanje ni primerna. Večji problem kot nekaj 100 ha kmetijskih površin lahko naredi že recimo avtopralnica, ki ponika vso odpadno vodo. In je morda celo brez ustreznih lovilcev za olje. Nekaj časa nazaj sem videl točno to. Seveda tu ni problem dušik ampak predvsem fosfati in težke kovine, ki jih vsebujejo detergenti. K sreči vedno manj.

Kar se tiče gnojevke in gnojnice pa obstaja uredba o vnosu nevarnih snovi v tla (ne me držat za besedo, če je naslov malenkostno drugačen ), ki določa marsikaj tudi na tem področju in katere se vsaj v našem koncu dosledno držijo praktično vsi kmatje. Ob upoštevanju teh normativov pa nevarnosti za spiranje praktično ni, ker se veže in porabi.
Ko že omenjaš onesnaževanje podtalnice je z kakovostnim namakanjem, ki vklučuje fertigacijo (dodajanje hranil v vodotopni obliki ob namakanju) nevarnost bistveno manjša kot pri klasičnem načinu dodajanja hranil v obliki granulatov. Pri fertigaciji se sicer zelo mobilni dušik dodaja v več obrokih v količini, ki ga rastlina porabi in tako kljub morebitnemu močnejšemu dežju ne more biti v večji količini spran pod cono korenin in naprej v podtalnico. Manjše pa so tudi količine nevezanega dušika v tleh po spravilu pridelka.

roCkY ::

hm.. kdo pa pesticide uporabla????

Ja z primerno atestirano tehniko in vrtičkarji. Le kdo drug bi jih???? Nekaj malega še gozdarji, pa še kje se kaj najde za čiščenje nezaželenega rastja (železnica, nekatera pokopališča,...).

Sicer imam občutek, da smo precej zašli od naslova teme zato, če hočeš o tem PM ali novo temo.

dr.J ::

> Sploh pa me zanima, a je kdo ze kdaj dozivel, da bi
> dobil racun za kupljeno robo na trznici ?
> Pa kokr vem, bi ga moral. Ze zaradi DDVja. Za
> katere kmete jasno bo*i dolocena stvar...

Brane2:

Ali si že slišal za katastrski dohodek? Vsakenu kmetu ga odmerijo odvisno od površine in kakovosti zemljišč in on to prikaže v napovedi dohodnine.

Ne vem, kaj bi ti rekel na to, da bi tebi za začetek obdavčili računalnike pa printerje in drugo opremo v firmi kar na počez, potem pa bi moral še od vsake prodane revije DDV plačati?

Brane2 ::


Ne vem, kaj bi ti rekel na to, da bi tebi za začetek obdavčili računalnike pa printerje in drugo opremo v firmi kar na počez, potem pa bi moral še od vsake prodane revije DDV plačati?


Ti octno ne ves, o cem govoris. Jaz placam DDV od VSAKE proadane revije. Ce se zaj* pri papirologiji povsem zlahka placam DDV tudi od neprodanih revij. VSak mesec. Na koncu leta moram oddadtina AJPES itd soliden šop papirjev, kjer je povzetek mojega poslovanja za tekoce leto.
Takrat (poleg DDV, ki sem ga placal ob nakupu) moram placati se davek od dobicka na vso opremo, kupljeno med letom, kamor spada tudi racunalniska oprema.

Brez skrbi, vsak hard disk in avsak kartico mam v papirjih. Vsakic, ko se odpeljem kamorkoli od cesar bi si rad izplacal kilometrino, potrebujem potni nalog z opisom poti in stevilom kilometrov.

Ne ti meni o davkih in papirjih. TEga je toliko, da prakticno otrebuje VSAK d.o.o. svojo tajnico in vsaj en kos racunovodkinje. VSak mesec. Samo za boj s papirji. Tudi ce racunovodkinjo samo najames (ker si majhen pac ne potrebujes 100% njenega delovnika) te to pride vsaj 35 -40kSIT na mesec + placa tajnice....

Ko bodo kmetije javkale, ker bodo za papirologijo zaposliti racunovodkinjo+ tajnico, si bom pustu poslusat razlage o tem kako se ubogi kmetje borijo s papirji...

ZADNJI DVE LETI V NOCNIH UROAH NE POCNEM DRUGEGA, KOT DA PREMETAVAM PAPIRJE, STUDIRAM RACUNOVODSKE STANDARDE, ZAKONE IN BIROKRATSKE FORE !!!

Verjemi mi, d abi raje pocel kaj "koristnega", a ce se to zahteva za prezivetje bom pac pocel to. :\


BTW: Mas ti poknjizen VSAK liter mleka, ki je prisel ven iz krave ?

Samo za primerjavo kompleksnosti papirjev. Ce bi bila kmetija d.o.o., bi ti moral:

Imeti sklenjeno za vsako kravo delovno pogodbo za to, da ti bo dala 15 litrov mleka na dan. V pogodbi bi morali biti navedeni njeni ostali delovni pogoji itd.
Ko bi jo pomolzel, bi moral izpolniti delovni nalog, kjer bi moralo biti opisano delo in cilj-koncni izdelek tega delovnega koraka. Vn njem bi moralo biti jasno opisano, kaj si vse za to potreboval (morebitne surovine, orodja) in kvantifikacija rezultata- v tvojem primeru stevilo litrov mleka in njegova kakovost. Oh, trenutke, za postopek merjenja kakovosti (ce je ta locen od molze) potrebujes nov delovni nalog... >:D
Aja, ce si medtem zazelis kozarec mleka ali recimo liter ali dva- ker bi folk denimo rad zajtrkoval, ga moras razknjizit s skladisca mleka. Vsak liter, vsak dan. V vsakem trenutku moras imeti v svoji bazi podatkov stanje mleka v skladiscu. Tudi izdobavo mleka moras knjizit na podoben nacin.

Preden se odpeljes s traktorjem na njivo, moras imeti v zepu potni nalog, zato ker za to pot uporabljas sluzbeno vozilo. V potnem nalogu mora biti opisana narava poti (kaj prevazas, od kod in kam) >:D. Aja, to kar prevazas, mora biti razknjizeno s skladisca ali vknjizeno vanj po opravljenem sprejemu v skladisce- odvisno od smeri prevoza...

Itd...itd...itd.

NE ti meni o davkih in papirjih...
:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


Brane2, še enkrat, prosim preden udrihaš čez kmete se o svojih trditvah prepričaj. Z zakonom je določeno kdo je davčni zavezanec in kdo ne, kmeti niso nič krivi če jim na tržnicah (in drugače) ni potrebno zaračunavati DDV. Tu pa imaš dokaz.


Your point being ? Da davcni nezavezanci ne zaracunavajo DDV ? :D :D :D :D

Res je. A ocitno tja spadajo samo kmetje, katerih letno promet ne presega 1.500.000 SIT, kamor ocitno spadajo skorajda samo vrtickarji. Zakaj bi se kdorkoli sekiral, kaj se zgodi s tako "velikimi" kmetijami, ce se nihce ne sekira za bistveno vecje d.o.o.je ?

Poleg tega, to poznam. Tudi mi smo bili v zacetku davcni nezavezanci, le da je za d.o.o. je bila takrat meja visja- 5 MIO SIT.
Cez to mejo MORAS bit zavezanec in cesar ima vedno moznost vse preverit, saj iams v papirjih vse, poslujes pa preko transakcijskega racuna, na katerega ima vpogled.
Glede na to, da vecina kmetov posluje v $$$$, mi je jasno s kako vnemo obvescajo cesarja o opravljenih poslih... 0:)


Kdo vleče koristi? Kmetje? Ko bi bil kdaj kmet (ali se vsaj na kmetijstvo dobro spoznal) bi vedel kaj jim ta denar v bistvu pomeni. Misliš da si z njim privoščijo dopust? (to je retorično vprašanje)


Vlece koristi vsak, ki potegne denar. Tudi ce ne gre z njim na dopust...


In glede tvojih 12-16 ur dnevno. Lepo, očitno si zelo zaposlen, v to nobeden ne dvomi. Mogoče veš koliko časa pa dela kmet na dan in kaka dela, ter v kakšnih pogojih? Žal se bojim da primerjava sploh ni mogoča, tako v razmislek: Nisi ti najbolj zaposlen v celi SLO. Sem pa prepričan da dosti boljše živiš od svojega zaslužka kot pa povprečen kmet od svojega.


Mogoce res. Mogoce pa je recimo sedaj v tem trenutku kak policaj v zelo tezkih pogojih, recimo usmerja kje promet v kakem kriziscu medtem ko ga v teh nocnih urah zaliva soliden dez. To se ni zadosten razlog da mu cesar (poleg dodatka za nadure itd) odobri subvencijo itd.

Brane2 ::


Ce ob tem delam tipicno 12-16h dnevno, vlecem pa minimalac, tam nekdo pa iz mojih davkov vlece koristi, je normalno da me to sekira.

Pa prodaj revijo in začni delat nekaj drugega,to je namreč tvoj predlog kmetom.


Tudi s tem ne bi resil nicesar. Kamorkoli bi sel, karkoli bi delal, vedno bi denar od mojih davkov sel tudi za kmecke subvencije.
Poleg tega, zakaj bi prodal revijo ? ne cvetijo mi ravno rozice, a nisem kmet da bi jokal. Ko ne bo slo vec se mi strgalo in bom poču nekoga. Ne bom pa jokal za subvencije...

roCkY ::

Brane2 nehaj javkat. Mislim da dodobra poznaš zakonodajo in poznaš tudi sistem pavšalnega obračuna DDV in vsaj približno tudi veš kako je z davkom na katastrski dohodek. Niso si ga izmislii ne lastniki podjetij in ne kmetje. Sistem je trenutno kakršen je. Kmet plača vse vsopne davke kakršni so znižana ali normalna stopnja neglede na višino investicije. Kot boš ob malo bolj podrobnem pregledu hitro ugotovil se za veliko večino artiklov plača polna davčna stopnja. Tudi če gre za zelo drago opremo ali objekte. Za pridelke pa dobi obračunan pavšal. Tak je trenutni sistem v naši državi. Ravno zaradi tega kar omenjaš v zadnjem postu pa ni skoraj nobena kmetija v sistemu DDV, ker enostavno ne znese, da bi se ubadali z knjigovodstvom in vsem kar gre zraven. Da pa bi nekoga zaposlili pa pomoje na 99% kmetij v si ne upajo niti pomisliti.

V tem je tudi stvar okoli računov na tržnici. Velika večina prodajalcev je pavšalistov- DDV se ne poračunava.

Sicer pa, če misliš kako je v kmetijstvu lahko in vse podarjeno zamenjaj izdajanje revij, s čimer se ukvarjaš kot sem prebral zgoraj, z proizvodnjo hrane. Prostih površin je v naši državi že veliko in še več jih bo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roCkY ()

roCkY ::

Brane2: zaden post sem spregledov, ker sem pisov in upravljalci strani še niso spavili enga mojga predloga v življenje in dodajam še to. Ob tvojem vsesplošnem nezadovolstvu ti ne ostane druzga kot da zamenjaš državo v kateri živiš ali pa sistem v državi v kateri trenutno živiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roCkY ()

dr.J ::

Brane2:

Kaj pa ti veš, s čim se jaz ukvarjam? In od kje ti ideja, da ravno ti o papirjih veš vse? Verjamem, da veš veliko o tistih, ki se tičejo tvojega posla, o drugih (n.pr. tistih, ki zadevajo kmete) pa malo ali nič.

PS.:Ne deri se po forumu. Ni olikano.

Brane2 ::


Brane2 nehaj javkat.


Ne javkam. Moj post ni ciljal v smer "ta papirologija me ubija", ceprav mi gre ze dooolgo na q*ac. Bil je usmerjen v smer " ne mi javkat o tem, koliko papirjev mora kmet izpolnit ce hoce to in ono".

Verjamem pa, da je se najenostavnejsi obrazec tezko izpolnit, ce si nepismen...


Mislim da dodobra poznaš zakonodajo in poznaš tudi sistem pavšalnega obračuna DDV in vsaj približno tudi veš kako je z davkom na katastrski dohodek. Niso si ga izmislii ne lastniki podjetij in ne kmetje.

Saj se ne potegujem za avtorske pravice za ta zakon. Me tudi ne zanima, kdo si ga je izmislil. Le odgovarjam na (precej naiven) post " pomisli, kaj bi bilo, ce bi poleg DDV ti placal se davek na dobicek na sluzbeni racunalnik, avto itd". Moj odgovor je bil "saj ga"...


zadnjem postu pa ni skoraj nobena kmetija v sistemu DDV, ker enostavno ne znese, da bi se ubadali z knjigovodstvom in vsem kar gre zraven. Da pa bi nekoga zaposlili pa pomoje na 99% kmetij v si ne upajo niti pomisliti.


Saj to velja tudi za majhne d.o.oje. Kdo lahko placa tajnico ? PA se zaradi tega lastniki teh ne zgovarjajo da so glupi, da ne razumejo zakonov, potrebujejo reformo zakonodaje, subvencije itd...


V tem je tudi stvar okoli računov na tržnici. Velika večina prodajalcev je pavšalistov- DDV se ne poračunava.


Stvar racunov na trznici je da zagotovijo vsaj neko osnov za kontrolo. Koliksen %% robe se tam proda mimo vseh papirjev ?
Tip lahko proda dobesedno vagon zelenjave mimo vseh davkov. $$$ na roko. Po moznosti se kak, ki je uradno mali kmet, ker ne dosega prometa... :D


Sicer pa, če misliš kako je v kmetijstvu lahko in vse podarjeno zamenjaj izdajanje revij, s čimer se ukvarjaš kot sem prebral zgoraj, z proizvodnjo hrane. Prostih površin je v naši državi že veliko in še več jih bo.


Ne mislim o kmetih. No, nisem dokler niste nacceli te teme. In vsekakor bi rad o kmetih mislil se manj. MIslim pa o kontroli nad tem, kam gre moj denar iz davkov. In rad bi vec nadzora nad tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


Ob tvojem vsesplošnem nezadovolstvu ti ne ostane druzga kot da zamenjaš državo v kateri živiš ali pa sistem v državi v kateri trenutno živiš.


Ostane mi to, da poskusam spremenit stvari. Zakaj bi bezal ?

Bo drugje lazje ?

Kot recimo kohhhhoskim slovencem ? BTW, tudi njim marsikaj ne pase pa ne silijo sem... :\

Brane2 ::


Kaj pa ti veš, s čim se jaz ukvarjam?


Sem kje trdil da vem, s cem se ukvarjas ? /me checking my last posts


In od kje ti ideja, da ravno ti o papirjih veš vse? Verjamem, da veš veliko o tistih, ki se tičejo tvojega posla, o drugih (n.pr. tistih, ki zadevajo kmete) pa malo ali nič.


Ne vem vse o papirjih. Ceprav se ucim.
Samo odgovoarjam na tvoja nakladanja o kompliciranosti papirologije, vezane na kmetijstvo in dikretne primerjave z gospodarstvom.
Moj odgovor je bil v osnovi, da mogoče ne poznaš narave tistega, s čimer primerjaš kmetijstvo....


PS.:Ne deri se po forumu. Ni olikano.


Bilo je misljeno kot povdarek, ne kot dretje. Bold uporabljam za druge stvari (ker se italic ne loci dobro od navadnega texta), caps lock se mi je zdel kot logicna izbira.
Point taken. Ceprav je bilo v mejah tolerance (manj kot 10% vsega teksta itd).
Bom uporabljal underline v bodoce...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

pin29 ::

Your point being ? Da davcni nezavezanci ne zaracunavajo DDV ?

Res je. A ocitno tja spadajo samo kmetje, katerih letno promet ne presega 1.500.000 SIT, kamor ocitno spadajo skorajda samo vrtickarji. Zakaj bi se kdorkoli sekiral, kaj se zgodi s tako "velikimi" kmetijami, ce se nihce ne sekira za bistveno vecje d.o.o.je ?


še enkrat, prosim prepričaj se kaj trdiš in ne piši kar tako na pamet. Če bi vedel kaj je to katasterski dohodek nebi nikoli napisal zgornje trditve. Katasterski dohodek je določen SAMO glede na zemljo ki jo kmet ima, na kakšnem terenu je, kakšna je namembnost itd. ... To ni promet, ki ga ustvari s prodajo,... In še ker nisi vedel že tega, najbrž tudi nebi vedel kakšna kmetija je potrebna za 1.500.000 sitz? Žal jaz tudi ne, za primer pa ti lahko dam tole:

Hribovita kmetija z nekaj malega manj kot 50Ha, od tega cca 1ha njiv, cca 20Ha travinje in ostalo gozd ima katasterski dohodek manj kot 280.000 sit!

Sicer pa mislim da si pomešal subvencije z "spodbujevalnimi" programi kot so crpov, ird.pod katerimi so razpisani razni javni razpisi za dodelitev pomoči pri npr. razvijanju infrastrukture, posodabljanjem opreme, investicije v turistične dejavnosti,...
Ne morejo vsi kmetje kandidirat npr. na določen razpis, samo tisti ki so iz pokrajin (občin) ki so vključene v zgoraj navedene programe.
To so pomoči, katero dobiš enkratno oz. lahko tudi večkrat če je vmes preteklo določeno št. let. In za omenjene razpise je omejena količina sredstev, malo poglej kakšna je (primerjaj jo z eno povprečno investicijokmeta ) in boš videl da jih tio pomoč dobi le nekaj.
To niso subvencije.

Subvencije, ki jih kmet dobiva vsako leto (če zanje zaprosi z navedbo resničnih podatkov staleža,...) pa so različne glede na kulturo (in količino) oz. živali,...

Mimogrede: si vedel da ima vsaka npr. krava, ali tele,...potni list, za zakol moraš dobiti t.i. "pos" od pristojne vet. postaje,...In vsaka sprememba lastnika živali je jasno beležena tudi v centralnem registru,...tako da mora biti kmet kr pošten pri izkazovanju zahtevanih podatkov...(in ti dokumenti niso zastonj, čeprav dragi tudi niso)
Strinjam se da papirji na kmetiji "niso nič" v primerjavi z d.o.o.,... Lahko pa omenim tudi ekološko kmetovanje, pri katerem pa je veliko ( veliko več kot navadno) dela s papirji,...

Žal ni mogoče primerjat drugih poklcev s kmetovanjem...Za moje pojme je kmetovanje način življenja in ne samo običajna služba ali d.o.o.,..zato je o takšnih in drugačnih primerjavah nesmiselno govorit...In če tega ne razumeš (nočeš) ti žal nobeden ne mora razložiti zakaj trenutna politika upravičuje kmetom pridobivanje subvencij...

Po mojem mnenju naj vsak ostane pri razglabljanju o stvari na katero se spozna.

dr.J ::

> Moj odgovor je bil v osnovi, da mogoče ne poznaš
> narave tistega, s čimer primerjaš kmetijstvo....

In obratno.

Ampak tista o pogodbi s kravo je pa dobra! :D

roCkY ::

Brane2:
Saj to velja tudi za majhne d.o.oje. Kdo lahko placa tajnico ? PA se zaradi tega lastniki teh ne zgovarjajo da so glupi, da ne razumejo zakonov, potrebujejo reformo zakonodaje, subvencije itd...


Daj tole mal obrazlož, da ne bom predeleč mem alpa premočno usekov. Sem glup?

Nepismenost koga? Kmetov ali ljudi, ki pripravljajo obrazce in njihovo obdelavo. V prvem letu uvajanja direktnih plačil je bil totalen kaos zaradi neurejenega katastra, denacionalizacije... To bi zdvnaj morala pošlihtat država. Vendar bo dokončano šele v naslednjih nekaj letih. Kaos je bil v končbi fazi popolenr predvsem zaradi softwarea, ki je obdeloval podatke in vsevprek popšiljal vloge v dopolnitev, ker kolker sem dojel ni blo vgrajenga enga osnovenga logičnega navzkrižnega preverjanja. Al je bla to le zlo draga fora da so izplačila prenesli v nasledne proračunsko leto.

Sem te pa v splošnem nekolk narobe razumu. V končni točki se 100% strinjava. Mislim, da sem v to smer nazorno nakazov tud v prvem postu v to temo. Nadzor nad davkoplačevalskim denarjem in njegovo racionalno in smiselno trošenje. Vendar je ta nadzor hudičevo drag. Skoraj enaka vsota denarja (nimam pri roki sedaj podatka ampak, če se prov spomnim je šlo za eno zadevo 44% birokracija 56 porabniki!!!) kot jo dobijo kmetje kot pomoč države ali EU se porabi za birokracijo, ki odobri dodelitev. Pomoje neučinkovitost na vrhuncu. Država izgubi tudi ogromne količine denarja, ker z počasnostjo postopkov zavira širitev proizvodnje (gradbena in vsa ostala dovoljenja).

Thomas ::

Vsak naj svoje le pove! Šele potem se razkrije, kdo se (sploh) na kaj spozna. Ko so le pripadniki pekovskega ceha sodili o kruhu in šuštarskega o čevljih, je bil kruh prevečkrat plesniv in bosonogih+žuljavih je bilo več od čevljev v deželi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

pin29 ::

Thomas: good point

Brane2 ::


še enkrat, prosim prepričaj se kaj trdiš in ne piši kar tako na pamet. Če bi vedel kaj je to katasterski dohodek nebi nikoli napisal zgornje trditve. Katasterski dohodek je določen SAMO glede na zemljo ki jo kmet ima, na kakšnem terenu je, kakšna je namembnost itd. ... To ni promet, ki ga ustvari s prodajo,... In še ker nisi vedel že tega, najbrž tudi nebi vedel kakšna kmetija je potrebna za 1.500.000 sitz? Žal jaz tudi ne, za primer pa ti lahko dam tole:


1.To sem pobral s strani, na katero si me poslal s prejsnjim linkom. Ne me lincat, ce v prvem poskusu nisem dojel cisto vsega. Vem, bi sedaj moral prebrat brdo zakonov, ki so povezani s kmetijami, d a bi lahko 100% trdil karkoli.

2. Pa saj jih bom prebral. Planiram selitev (no, razmisljam o tem) v kmecke vode. Pa ne zaradi tega threada, ze dalj casa razmisljam o tem... Sedaj imam guzvo, tega se bom resneje lotil, no razmisljanja o tem po novem letu, ko guzva mine...


Hribovita kmetija z nekaj malega manj kot 50Ha, od tega cca 1ha njiv, cca 20Ha travinje in ostalo gozd ima katasterski dohodek manj kot 280.000 sit!



Sicer pa mislim da si pomešal subvencije z "spodbujevalnimi" programi kot so crpov, ird.pod katerimi so razpisani razni javni razpisi za dodelitev pomoči pri npr. razvijanju infrastrukture, posodabljanjem opreme, investicije v turistične dejavnosti,...
Ne morejo vsi kmetje kandidirat npr. na določen razpis, samo tisti ki so iz pokrajin (občin) ki so vključene v zgoraj navedene programe.
To so pomoči, katero dobiš enkratno oz. lahko tudi večkrat če je vmes preteklo določeno št. let. In za omenjene razpise je omejena količina sredstev, malo poglej kakšna je (primerjaj jo z eno povprečno investicijokmeta ) in boš videl da jih tio pomoč dobi le nekaj.
To niso subvencije.


Tega se zavedam. Nisem hotel iti v detajle tu ( ki jih nit ne poznam vseh), sploh ce so v doloceni perspektivi irelevantni.
My point: Hocem kontorlo nad tem, kaj se dogaja z mojimi davki. Ne v tem smisliu, da lahko sam odlocam o vsakem tolarju (kar bi bilo iracionalno) ampak v smisli da vidim, kam je sel in temu ustrezno podpiram ali ne podpiram vladinih odlocitev. Pa naj bodo to subvencije, spodbujevalni programi itd...


Mimogrede: si vedel da ima vsaka npr. krava, ali tele,...potni list, za zakol moraš dobiti t.i. "pos" od pristojne vet. postaje,...In vsaka sprememba lastnika živali je jasno beležena tudi v centralnem registru,...tako da mora biti kmet kr pošten pri izkazovanju zahtevanih podatkov...(in ti dokumenti niso zastonj, čeprav dragi tudi niso)


Vedel sem za to. To se zdi logicno. Saj drugace ne bi mogli nadzirati porekla mesa itd.


Strinjam se da papirji na kmetiji "niso nič" v primerjavi z d.o.o.,... Lahko pa omenim tudi ekološko kmetovanje, pri katerem pa je veliko ( veliko več kot navadno) dela s papirji,...


Tako instinktivno sklepam, da gre za ISO-9000 kmetije. Tam stalni nadzor kakovosti sploh ni nic posebnega, pravzaprav je zahtevan stalno in na vseh nivojih

Žal ni mogoče primerjat drugih poklcev s kmetovanjem...Za moje pojme je kmetovanje način življenja in ne samo običajna služba ali d.o.o.,..zato je o takšnih in drugačnih primerjavah nesmiselno govorit...


Danes je "obicajnih sluzb" vse manj. Skorajda vse je ze nacin zivljenja.Ce se bodes s konkurenco, s v tem. To je stalen boj. Vsi so bojevniki in ni placa za pasivne opazovalce...


In če tega ne razumeš (nočeš) ti žal nobeden ne mora razložiti zakaj trenutna politika upravičuje kmetom pridobivanje subvencij...


Naceloma nisem proti investiranju $$$ iz mojih davkov, a moram vedet, kaj bom od tega imel. Tu spadajo tudi razlicne solidarnostne akcije. Nimam nic proti temu, ce iz tega placajo pomoc revezu, ki mu je poplava odnesla bajto ali kmeta, ki mu je neurje odneslo kmetijo itd. Koneckoncev se ne da zavarovati proti vsemu in mogoce bom na naslednjem dnevniku jaz... :\

Nasprotujem pa temu, da se ta denar trajno tala folku in da to ni nalozba, na katere efekte bi lahko racunal v prihodnosti...


Po mojem mnenju naj vsak ostane pri razglabljanju o stvari na katero se spozna.


Jaz raje rinem vedno v nova podrocja, ki me zanimajo. Sicer periodicno ispadem bu*ala a raje to, kot ostati zaplankan...
V danasnjem dinamicnem svetu se ne smes ustavit, stalno se moras ucit in prilagajat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


Daj tole mal obrazlož, da ne bom predeleč mem alpa premočno usekov. Sem glup?


Nc osebnega. |O

Eden od agumentov ubogosti kmetov je bil, da so v povprecju zelo malo izobrazeni in da bi bili brez pomoci nebogljeni (to je navedl nekdo, ki se je tu postavil na stran kmetov- ne vem vec kdo).

Jaz pa pravim da je bilo ocitno, da tezave prihajajo ze dolgo casa, solstvo pa boljkone zastonj. Kmetje torej po tej enacbi nimajo izobrazbe, volje da bi do nje prisli in sedaj niti moznosti ne vec.

To v mojem slovarcku pojmov ustreza definiciji "glup", ze zato ker je definicija besede "kmet" zasedena... >:D >:D

CE se ukvarjas z lezanjem na tracnicah in si si izbral neugoden teren tik za nepreglednim ovinkom, si bolj gluhe sorte in ti hitrost ni vrlina, potem to ni pogum ampak neumnost.Ce poleg tega nisi niti zivljenjsko zavarovan (na najdes sponzorjev, ki bi placali zavarovalnino) pa sploh
VSe po vrsti. Izbira sporta, ocena rizikov, javkanje zaradi tezavnosti polozaja...


Nepismenost koga? Kmetov ali ljudi, ki pripravljajo obrazce in njihovo obdelavo. V prvem letu uvajanja direktnih plačil je bil totalen kaos zaradi neurejenega katastra, denacionalizacije... To bi zdvnaj morala pošlihtat država. Vendar bo dokončano šele v naslednjih nekaj letih. Kaos je bil v končbi fazi popolenr predvsem zaradi softwarea, ki je obdeloval podatke in vsevprek popšiljal vloge v dopolnitev, ker kolker sem dojel ni blo vgrajenga enga osnovenga logičnega navzkrižnega preverjanja. Al je bla to le zlo draga fora da so izplačila prenesli v nasledne proračunsko leto.



Kar se papirologije tice, se strinjam da bi moral zeleni nardi eno cistilno akcijo v povezavi s kakimi hrvaskimi specialci in v Oluji II pocistit malo nas birokratski aparat.
ZA to bi celo placal kak davek extra... >:D

Sedanje stanje je norost. Ampak ce ga ne moerm spremenit na sprejemljiv rok, se mu moram prilagodit. Ker ni videt, da bo papirjev v prihodnosti kaj dosti manj, pac studiram te zadeve ko blesav, v tistih nekaj prostih urah, ki bi jih moral prespati...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

pin29 ::

Brane2, seveda nmdzor mora bit sploh za delikatne zadeve, res pa je da bi bilo treba nardit tisto omenjeno čistko.:D

No in še en prijateljski nasvet: Prepričan sem da se boš pred dokončno odločitvijo dobro pozanimal o vsem. A "na kmetih" ni dovolj samo poznavanje zakonov, itd. je pa izredno uporabno :D. Če nimaš veselja do narave, ali smeri kmetovanja v kateri bi "pristal" potem rajši ostani pri sedanjem.

Phoebus ::

Kar sem imel za povedat sem ze povedal, ampak vseeno ko berem naprej ne morem brez da bi se nekaj malega dodal >:D
Vsa dejstva v zvezi z naslovom so bila lepo napisana ze zdavnaj in zdaj se samo se prerekate in obracate besede, tema pa seveda ne vodi nikamor.

Tako da brane2, se 1x preberi prejsnje poste in:

-> nisi edini ki dela 12-16h/dan. Kmetje, ki zivijo le od kmetijo delajo vec ur na dan, saj dejansko zivijo za in z kmetijo
-> kmetija ni firma ki jo lahko zapres in gres delat drugam
-> traktorja ne mores primerjat s tvojo tiskarno. A mi posodis avto? Kaj pa ce bi ga kar skupaj kupila in ga imela vsak pol leta? Saj sva prijatelja/soseda/whatever? I guess not.
-> ja, saj dejansko imas s kravo delovno pogodbo. Samo ves, kaj je problem? Ko ne daje mleka (ko ni breja/nima mladicev) je ne mores odpustit, ampak ji moras se vedno dajat placo!
-> ne jokaj o DDVju na trznicah in preberi se 1x kaj so napisali fantje
...sicer je pa ostalo itaq vse napisano in se samo se pesek mece v oci.

Zakaj se pa noben ne joka ob tem, da gre denar za socialno pomoc druzinam? Saj so po mnenju nekaterih to lenuhi in nesposobnezi! Za zdravljenje odvisnikov? To so sploh crna kategorije, ne? Za "dolocene" firme? Zakaj ne bi naprimer enostavno zaprli kot pravite? Rome? Saj nic ne delajo? Tako in drugace verne? Naj jim Bog, bog, ali bogovi sezidajo in jih hranijo....? ipd?


Izstopam iz debate, ker ne pelje nikamor - kot bi zelo vernemu rimokatoliku hotel podat idejo o reinkarnaciji. :\ :\ :\

Brane2 ::

Phoebus:

kar se tice povrsnega branja postov , si ti na listi rekorderjev bistveno pred mano.

na vse tvoje argumente sem ze odgovoril, tudi na zadnjega ki govori o socialni pomoci (preberi moj zadnji ali predzadnji post). :\
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28334749 (29569) louser
»

Davek na kmetijske nepremičnine in kmečke subvencije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33763949 (57263) Invictus
»

Nesmiselna regulacija (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5310042 (9134) Daniel
»

Kmetje napovedujejo proteste ?! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25714741 (11098) Zheegec

Več podobnih tem