» »

Kmetje napovedujejo proteste ?!

Kmetje napovedujejo proteste ?!

Karaya 52 ::

Zakaj se jeziš na kmete ki nimajo 200 hektarjev? Kako bi jih naj dobili, če je nikoli niso imeli, zaslužek pa tudi zgleda da ni velik.

Utk ::

Mislim da je pred kratkim sosed ki kosi travo in ima s.p. pridobil za to ker je s.p. od občine al idržave nevem točno 6000 evrov nepovratnih sredstev samo za to ker je s.p. In ker so razmere takšne kot pač so.

Ja je, ampak bo moral vsaj 2 leti plačevat prispevke najmanj 230 evrov na mesec, krat 24 mescev je glih slabih 6000 evrov. S tem da če bo res kaj zaslužil, bo še zmeraj moral plačevat tudi dohodnino in vse drugo. Pa še država mu ne bo rabla 2 leti plačevat 200 evrov socialne podpore itd. To je čisti profit za državo, za njega pa tudi, če mu uspe.
Zakaj se jeziš na kmete ki nimajo 200 hektarjev? Kako bi jih naj dobili, če je nikoli niso imeli, zaslužek pa tudi zgleda da ni velik.

Oni naj nehajo jamrat, pa se ne bom več jezil. Če ima država interes, da se nek travnik na 1000 metrih kosi, mu naj da subvencijo. Če pa nekdo v Prekmurju ne more naredit profita brez subvencije, potem pa kvragu vse skupaj, naj zaraste z grmovjem. 300mio na leto gre za te subvencije. Če 100,000 Slovencev živi od tega, pa jih ne, je to 3000 evrov na vsakega v družini. Plus tisto kar prodajo. Ja kaj bi pa še radi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Icematxyz ::

Prva tema v googlu kot sem že podal link na besedo subvencija je subvencija za osebe ki so samostojni podjetniki:

http://mladipodjetnik.si/podjetniski-ko...

Preletel sem na hitro izpise prve strani ki jih vrne google in nikjer se ne omenjajo kmetje.

Subvencija je pač mehanizem države katerega uporablja na določenem področju za dosego določenih rezultatov. Kmetje zdaleč niso neka izjema v vsem skupaj. Že sama vožna po avtocesti je subvencionirana v tem trenutku z strani države. Pa gre za kar velik kupček denarja.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Mislim da je pred kratkim sosed ki kosi travo in ima s.p. pridobil za to ker je s.p. od občine al idržave nevem točno 6000 evrov nepovratnih sredstev samo za to ker je s.p. In ker so razmere takšne kot pač so.

Ja je, ampak bo moral vsaj 2 leti plačevat prispevke najmanj 230 evrov na mesec, krat 24 mescev je glih slabih 6000 evrov. S tem da če bo res kaj zaslužil, bo še zmeraj moral plačevat tudi dohodnino in vse drugo. Pa še država mu ne bo rabla 2 leti plačevat 200 evrov socialne podpore itd. To je čisti profit za državo, za njega pa tudi, če mu uspe.


A kmet pa ne plačuje prispevkov in dohodnine in vsega drugega?

w00tnes ::

Me zanima kaj bomo jedli, ko bodo nenadoma vsi kmetje zamenjali sluzbo ^^

hamax ::

Ce vsi slovenski kmetje zamenjajo sluzbo, se bo hrana verjetno pocenila :)

Utk ::


A kmet pa ne plačuje prispevkov in dohodnine in vsega drugega?

Ja, pa ne več kot dobi subvencije. Velika razlika.

PacificBlue ::

Ce vsi slovenski kmetje zamenjajo sluzbo, se bo hrana verjetno pocenila :)


Ja če hočeš jest belgijske jogurte in poljske sire, ti kr:)

A kmet pa ne plačuje prispevkov in dohodnine in vsega drugega?

Ja, pa ne več kot dobi subvencije. Velika razlika.


To še vedno ne odtehta stroškov.

Icematxyz ::

Se ne strinjam s tem da bi se hrana pocenila če bi se slovenci prenehali ukvarjati z kmetijstvom.

Saj pa nikjer ne piše da moraš kupovati slovensko. Če pa ni proizvedeno v sloveniji oziroma če proizvajalec ki je lahko tudi slovenski ne uporablja slovenskih surovin pa močno dvomim da ima slovenski kmet kakšen vpliv na ceno.

Utk ::


To še vedno ne odtehta stroškov.

Zame se tudi nihče ne sekira kolk stroškov imam s tem, da hodim v službo. Kmet mora bit podjetnik. Ima nek kapital in hoče preživet. Če se mu nekaj ne splača, naj dela kaj drugega.
Ja če hočeš jest belgijske jogurte in poljske sire, ti kr:)

Kakšna domišljavost. Oni si isto mislijo o slovenskih. Ljubljansko alpsko mleko je v resnici nizozemsko. So what.

ABX ::

Ce vsi slovenski kmetje zamenjajo sluzbo, se bo hrana verjetno pocenila :)



Ja če hočeš jest belgijske jogurte in poljske sire, ti kr:)


Itak za vedno več izdelkov ne veš več iz kje prihajajo, vsi so polepljeni z Merkator etiketo.

Pa tudi če piše gor "Kraški pršut". Kdo ti garantira da je meso Slovenskega porekla? Čisto možno je da je Madžarska svinja, zaklana v Bolgariji, in sušena na Krasu.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Karaya 52 ::

Ne moreš free marketa igrat v sistemu ki je prepreden z raznimi zadrugami ipd. Pač ne gre. Država jih drži v šahu, ker kolikor sem danes poslušal po radiju, niti ne morejo kar tako pustiti vse zemlje. Drugače pa je očitno v interesu države da obstaja zemlja obdelana, ker od snežniških pragozdov imajo korist samo medvedi.

PacificBlue ::

To še vedno ne odtehta stroškov.

Zame se tudi nihče ne sekira kolk stroškov imam s tem, da hodim v službo. Kmet mora bit podjetnik. Ima nek kapital in hoče preživet. Če se mu nekaj ne splača, naj dela kaj drugega.


Hehe, kake imaš ti..ti vsaj dobiš povrjene potne stroške. Kdo pa plačuje kmetom njegove "potne" stroške, ko mora vsak dan peljati mleko v zbiralnico, ali pa uporabljati traktor pri vsakodnevnem delu. Nasploh amortizacija ogromno stane, sploh če si ti kaj pokvari.Je velika razlika če imaš doma en avto napram dvem traktorjem, nakladalko, obračalnik, kosilnice, in še veliko drugih strojev, ki stanejo kot en povprečen avto.

In še vedno ne razumeš, da kmet ne more kar tako delat nekaj drugega..lahko ima dopolnilno dejavnost ali celo hodi zraven še v službo, če mu to dovoljujejo razmere. Pa še to je redkost..in slovenski trg je majhen, kmetov pa ni tako malo.

PacificBlue ::

Drugače pa je očitno v interesu države da obstaja zemlja obdelana, ker od snežniških pragozdov imajo korist samo medvedi.


Absolutno, saj skrbimo tudi za kulturno krajino.

ABX ::

Ne moreš free marketa igrat v sistemu ki je prepreden z raznimi zadrugami ipd. Pač ne gre. Država jih drži v šahu, ker kolikor sem danes poslušal po radiju, niti ne morejo kar tako pustiti vse zemlje. Drugače pa je očitno v interesu države da obstaja zemlja obdelana, ker od snežniških pragozdov imajo korist samo medvedi.


Seveda lahko, gor na izdelek nalimaš 100% made in Slovenija.

Potem pa se kupec odloči.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Utk ::


Hehe, kake imaš ti..ti vsaj dobiš povrjene potne stroške. Kdo pa plačuje kmetom njegove "potne" stroške, ko mora vsak dan peljati mleko v zbiralnico, ali pa uporabljati traktor pri vsakodnevnem delu. Nasploh amortizacija ogromno stane, sploh če si ti kaj pokvari.Je velika razlika če imaš doma en avto napram dvem traktorjem, nakladalko, obračalnik, kosilnice, in še veliko drugih strojev, ki stanejo kot en povprečen avto.

Potne stroške ja. Jaz sem se moral preselit 100km daleč zarad službe, potnih stroškov dobim pa za 3km. Če bi bil kmet, bi ostal doma in jamral. Ali se pa preselil in hotel od države 100,000 evrov subvencije, ker rabim stanovanje. Ne gre to tako.


In še vedno ne razumeš, da kmet ne more kar tako delat nekaj drugega..lahko ima dopolnilno dejavnost ali celo hodi zraven še v službo, če mu to dovoljujejo razmere. Pa še to je redkost..in slovenski trg je majhen, kmetov pa ni tako malo.

Ti ne razumeš, da lahko. Če so tisti stroji tolk vredni, in vem da so, jih prodaj. S 50,000-100,000 evri začetnega kapitala se da marsikaj naredit. Kdor ne zna drugega kot krave dojit, pa naj to dela. Samo naj ne jamra, ker drugim tudi ni nič bolje.
Trg je majhen? Kater kmet pa prodaja več kot 30 km daleč naokoli? Kaj ga potem briga, če je država dolga 300 ali 3000 km. Lahko je kvečjemu srečen, da je majhna država, ker nima daleč do tujine.

Zheegec ::

Hehe, kake imaš ti..ti vsaj dobiš povrjene potne stroške. Kdo pa plačuje kmetom njegove "potne" stroške, ko mora vsak dan peljati mleko v zbiralnico, ali pa uporabljati traktor pri vsakodnevnem delu. Nasploh amortizacija ogromno stane, sploh če si ti kaj pokvari.Je velika razlika če imaš doma en avto napram dvem traktorjem, nakladalko, obračalnik, kosilnice, in še veliko drugih strojev, ki stanejo kot en povprečen avto.

Ja kmet si jih mora pač vnaprej notri vračunati da vidi če se mu splača. Če se mu ne dela nekaj narobe ali pa je premajhen ali karkoli in naj gre delati kaj drugega kar se bo splačalo. Podobno kot vsak drugi. Bo pa drugi večji kmet kupil vašo zemljo in bo dosti večji in se mu bo splačalo.

Če je majhna kmetija res ne rabiš veliko traktorjev. Sosedi imajo 2 traktorja, pa je en čisto preveč, pa še delili bi si ga lahko s kom. Ali pa vsaj nakladalko in kosilnico, pa ima seveda vsak svojo.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Icematxyz ::


A kmet pa ne plačuje prispevkov in dohodnine in vsega drugega?

Ja, pa ne več kot dobi subvencije. Velika razlika.


Vidiš tukaj pa si dvoličen:

Ja je, ampak bo moral vsaj 2 leti plačevat prispevke najmanj 230 evrov na mesec, krat 24 mescev je glih slabih 6000 evrov. S tem da če bo res kaj zaslužil, bo še zmeraj moral plačevat tudi dohodnino in vse drugo. Pa


V bistvu zgoraj ti nisem oporekal pa ti bom sedaj. 6000 evrov subvencije nima neke zveze s tvojim izračunom z vidika da vsak s.p. bi tako ali tako kot praviš mogel plačevati še 2 leti toliko in toliko denarja in to tako znese 6000 evrov. Se pravi namiguješ kot da ne dobi nič.

Ja že. Ampak potem hočeš reči da bolje da teh 6000 evrov subvencije samostojni podjetnik ne bi dobil? V vsakem primeru gre za subvencijo z strani države v višini 6000 evrov. Tvoj preračun gor ali dol. Tiste prispevke bi moral plačevati v vsakem primeru. Pa če bi subvencijo dobil ali ne.

Koliko pa so potem v dveh letih prispevki kmeta državi če dela na srednji kmetiji? Koliko ima subvencije in kolikšni so stroški? In predvsem kakšen mesečni dohodek si kmet lahko izplača in svojim zaposlenim?

Sedaj pa preden spet rečeš da naj gre kmet delati. In se preneha ukvarjati z tem s čim se ukvarja. Kaj pa če celotna industrija od strojništva do industrije gnojil in škropiv, do predelovalne industrije mesa in žitnih izdelkov preprosto potrebuje kmeta da je tam kjer je in da dela to kaj dela? In preprosto kot posledica tega tudi marsikdo lahko opusti kmetijstvo in gre delati kaj drugega?

To pa da nekdo z majhne kmetije ne preneha z dejavnostjo in gre delati pa se ne rabiš bat. Ker če subvencija in prihodek ne prinese 2 mesečnih plač je tako jasno da je nemogoče preživeti. Srednje kmetije me zanima koliko od njih dejansko uspe preživeti v smislu da je nekdo redno zaposlen na kmetiji in zmore vse sam. Vrjetno mora zraven delati še kar vsa družina in me zanima kolikšen je potem mesečni dohodek vsakega ki redno ali popoldne na takšni kmetiji dela.

Večje kmetije bi vrjel da zaslužijo dovolj da preživijo. Ampak dvomim da bodo kadarkoli se jim ukinile subvencije.

Kot lastnik zemlje če si se sposoben z njo preživljati ali ne mislim da upoštevajo to pri dodelitvi socialne pomoči da si deležen majnše socialne pomoči, plačuješ katastrski dohodek če se ne motim in v končni fazi preprosto če imaš travnik in ne želiš da se zaraste in postane neuporabno kmetijsko zemljišče moraš nekomu reči naj ti ga pokosi. Dvomim da subvencija za travnik znaša toliko kot stane 2 ali 3 letne košnje. Dvomim pa da lahko si nekdo privošči kar tako in od tebe odkupi za nevem 10.000 evrov en hektar travnika zato da se bo širil. Preprosto če ne bi bilo subvencije bi se kmetijska dejavnost ob takšnih cenah kot so ustavila ali bi pa cena surovine narasla. Pa bi namesto indirektno to plačevali pač iz lastnega žepa v trgovini.

Me pa malo moti oska usmerjenost. Češ kaj naj naredimo Slovenci. Kako slovenci? Saj pa smo v EU in v njihovem sistemu. Zakaj bi rekli Slovenci sedaj naši kmetje pač ne bodo prejemali več subvencij. Vsi ostali EU kmetje pa?

Tukaj je bolj smislelno potem reči da si zagovornik subvencij na ravni EU ali pa nisi. Nevem zakaj na ravni Slovenije? In če se gre v eno smer to pomeni to in obratno. Hočem povedati to da dokler bodo v EU subvencije v kmetijstvu bodo prav gotovo tudi v Sloveniji? Ko pa jih ne bo več v EU pa jih vrjetno ne bo tudi v Sloveniji več? Dvomim pa da se bo s tem hrana pocenila. Prej bo se zaradi preusmerjanja v energetiko podražila. Morda pa je tu neka nova perspektiva kmeta v razvitem svetu. Za pridelavo hrane mu tako nihče več ne pripisuje zaslug. Bolj se kmetu očita da je strošek in da vse skupaj draži kot to kar dejasnko počne. Me zanima koliko ekonomistov zna nahraniti ljudi brez kmeta. In kaj bi bilo če bi vsi kmetje v EU šli delati nekaj drugega potem bi pa nenadoma dotok neke surovine za živila se prekinil.

Nekdo bo si upam trditi subvencijo v Sloveniji vedno dobil. Vprašanje je le kdo.

PacificBlue ::

Potne stroške ja. Jaz sem se moral preselit 100km daleč zarad službe, potnih stroškov dobim pa za 3km. Če bi bil kmet, bi ostal doma in jamral. Ali se pa preselil in hotel od države 100,000 evrov subvencije, ker rabim stanovanje. Ne gre to tako.


Nisi se ti "moral". Imel si možnost izbire, torej zavrniti službo in najti drugo,ki je bližje tvojemu kraju.

Ti ne razumeš, da lahko. Če so tisti stroji tolk vredni, in vem da so, jih prodaj. S 50,000-100,000 evri začetnega kapitala se da marsikaj naredit. Kdor ne zna drugega kot krave dojit, pa naj to dela. Samo naj ne jamra, ker drugim tudi ni nič bolje.
Trg je majhen? Kater kmet pa prodaja več kot 30 km daleč naokoli? Kaj ga potem briga, če je država dolga 300 ali 3000 km. Lahko je kvečjemu srečen, da je majhna država, ker nima daleč do tujine.


Lahko? Ne razumeš duše slovenskega kmeta. Saj obstajajo takšni, ki so pustili vse in se preselili v mesto s trebuhom za kruhom. Zdaj se pa celo počasi vračajo nazaj...to the nature. Pa misliš, da je vredno prodati vse stroje in narediti to kar praviš? Mogoče je, samo povej mi boš ti potem skrbel za neobdelane površine?Imam tak občutek, da ti celo bolj jamraš kot kmetje in si v resnici želiš biti kmet.

Pyr0Beast ::

Kdo pa plačuje kmetom njegove "potne" stroške, ko mora vsak dan peljati mleko v zbiralnico, ali pa uporabljati traktor pri vsakodnevnem delu. Nasploh amortizacija ogromno stane, sploh če si ti kaj pokvari.
Heh, zgleda da delo krav to pot kar odtehta, načeloma so pri večjih kmetih 'zbiralne' točke kamor lahko nanosijo svoje mleko. Pa tudi cisterna pogosto pride.

Načeloma imajo kmetje tudi svoje hladilne postaje za mleko ki za sabo potegnejo še pa še stroškov. Za 500L na dan dobijo nekje 150€, ki pa ni tako malo denarja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Utk ::


Nisi se ti "moral". Imel si možnost izbire, torej zavrniti službo in najti drugo,ki je bližje tvojemu kraju.

Seveda, tako kot ima možnost izbire vsak kmet. Samo da jaz ne jamram.


Lahko? Ne razumeš duše slovenskega kmeta. Saj obstajajo takšni, ki so pustili vse in se preselili v mesto s trebuhom za kruhom. Zdaj se pa celo počasi vračajo nazaj...to the nature. Pa misliš, da je vredno prodati vse stroje in narediti to kar praviš? Mogoče je, samo povej mi boš ti potem skrbel za neobdelane površine?Imam tak občutek, da ti celo bolj jamraš kot kmetje in si v resnici želiš biti kmet.

V duši je problem ja. Zakaj se vračajo? Ker so videli, da se na kmetiji lepše živi. Zakaj potem jamrajo spet, ko pridejo nazaj? Če ni vredno prodat vse in it delat kaj drugega, potem bodi tiho in ne jamraj. Po moje tudi ni vredno. Saj to ti že cel cajt govorim, da kmetom sploh ni slabo. Za neobdelane površine se naj sekira tist, ki ga te površine motijo. Mene ne. Tistega, ki jih pusti, proda, in gre nekam drugam v službo, tudi najbrž ne. Če bo nekdo nekje hotel furat turizem, jih bo pa že pokosil, če ne drugega.
V takih pogojih kot so zdaj, bi bil verjetno z veseljem kmet ja. Samo mi naj da nekdo 20ha. Oz. jih bi kar sam kupil, če bi imel tolk denarja. Pa če ne bi našel boljšega posla.
Jaz jamram samo tolk, da sem sam premaknil svojo rit, da bom malo več zaslužil, zdaj mi pa od tega trgajo davke za tiste riti, ki se ne nočejo nikamur premaknit. Niti jim nihče noče zmanjšat subvencije, ker so take uboge slovenske kmečke dušice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PacificBlue ::

Ja kmet si jih mora pač vnaprej notri vračunati da vidi če se mu splača. Če se mu ne dela nekaj narobe ali pa je premajhen ali karkoli in naj gre delati kaj drugega kar se bo splačalo. Podobno kot vsak drugi. Bo pa drugi večji kmet kupil vašo zemljo in bo dosti večji in se mu bo splačalo.


Ne verjamem, da bi imel kak veliki kmet željo po nakupu hribovskih kmetij, ker bi mu le ta bi predstavljala še večji strošek in manjši donos, kot pa tisti iz nižine.


Če je majhna kmetija res ne rabiš veliko traktorjev. Sosedi imajo 2 traktorja, pa je en čisto preveč, pa še delili bi si ga lahko s kom. Ali pa vsaj nakladalko in kosilnico, pa ima seveda vsak svojo.


Ni to tako enostavno. Primer spravilo sena: rabiš najmanj 2 traktorja. Enega za to,da spraviš seno skupaj v vrste, z drugim ga pa pobereš z nakladalko. Kmet je rad praktičen, in ve da čas je tud denar, pa še vremenski vplivi so tukaj, noben kmet si ne želi, da bi zamudil spravilo sena zarad dežja,ker se mora zamuditi s tem da,menja priklope in stroje na traktorju.

Zheegec ::

Ne verjamem, da bi imel kak veliki kmet željo po nakupu hribovskih kmetij, ker bi mu le ta bi predstavljala še večji strošek in manjši donos, kot pa tisti iz nižine.

Torej se ne splačajo. Delajte nekaj drugega, če se ne splača potem vas nad vodo držijo samo subvencije...
Ni to tako enostavno. Primer spravilo sena: rabiš najmanj 2 traktorja. Enega za to,da spraviš seno skupaj v vrste, z drugim ga pa pobereš z nakladalko. Kmet je rad praktičen, in ve da čas je tud denar, pa še vremenski vplivi so tukaj, noben kmet si ne želi, da bi zamudil spravilo sena zarad dežja,ker se mora zamuditi s tem da,menja priklope in stroje na traktorju.

Sosed posodi enega in enega imaš. Naslednji dan pa pri njemu. Res simpl.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Utk ::

Ja če je tistih par kmetovih ur na leto, ki jih bi porabil za menjavo priključkov, vrednih 50,000 evrov, kot stane en traktor, potem jim res ni slabo.

PacificBlue ::

Nisi se ti "moral". Imel si možnost izbire, torej zavrniti službo in najti drugo,ki je bližje tvojemu kraju.

Seveda, tako kot ima možnost izbire vsak kmet. Samo da jaz ne jamram.


Tvoja možnost izbire je prav majcena v primerjavi z odločitvijo, ki bi jo moral sprejeti kmet, če bi hotel to narediti. Pri tebi gre samo za vprašanje kraja dela, pri kmetu pa čist nov način življenja,ki ga kot takšen niti ni vajen. In da tudi ti jamraš, si pravkar pojamral mal prej, kako si se moral preseliti zaradi službe..Jao ja ful težka odločitev.

V duši je problem ja. Zakaj se vračajo? Ker so videli, da se na kmetiji lepše živi. Zakaj potem jamrajo spet, ko pridejo nazaj? Če ni vredno prodat vse in it delat kaj drugega, potem bodi tiho in ne jamraj. Po moje tudi ni vredno. Saj to ti že cel cajt govorim, da kmetom sploh ni slabo. Za neobdelane površine se naj sekira tist, ki ga te površine motijo. Mene ne. Tistega, ki jih pusti, proda, in gre nekam drugam v službo, tudi najbrž ne. Če bo nekdo nekje hotel furat turizem, jih bo pa že pokosil, če ne drugega.
V takih pogojih kot so zdaj, bi bil verjetno z veseljem kmet ja. Samo mi naj da nekdo 20ha. Oz. jih bi kar sam kupil, če bi imel tolk denarja. Pa če ne bi našel boljšega posla.



Počaki malo, na kmetiji se dela trdo. Ne delaš tukaj 8 ur, in potem te boli đok za vse. Tu imaš odgovornost 24 ur na dan. Krave tudi rojevajo ponoči a veš?življenje na kmetiji je trdo, ampak lepo, ker imaš stik z naravo. Nekateri v mestu pač tega ne morjo razumet, zato pravim da duše ne morš razumet, če tega sam ne izkusiš..kaj ti bo betonska ulica,če imaš na razpolago zelene travnike,potoke,čisti zrak in lepo z lučmi neonesnaženo nebo? Zato kmet raje po eni strani trpi, ampak je vredno vsaj glede na kvaliteto življenja oz življenjskega prostora. In me kar malo žalosti, da imaš tak odnos do krajine oziroma ti je vseeno če so površine obdelane ali pa ne. Zakaj pa potem sploh imate parke v mestu in jih negujete..pustite ,da se zarastejo pa hodite potem na sprehod v goščavo.

PacificBlue ::

Ne verjamem, da bi imel kak veliki kmet željo po nakupu hribovskih kmetij, ker bi mu le ta bi predstavljala še večji strošek in manjši donos, kot pa tisti iz nižine.

Torej se ne splačajo. Delajte nekaj drugega, če se ne splača potem vas nad vodo držijo samo subvencije...


Splača se toliko, da se lahko živi. Pa na zaradi subvencij, ker so res minimalne.

Sosed posodi enega in enega imaš. Naslednji dan pa pri njemu. Res simpl.


Ne pa ni. Sosed bi tudi rad pokosil in posušil travo v treh dneh, ker pač potem so napovedane padavine. In da bi si izposojali((pa tudi si,prikolico za razmetavanje gnoja, ker jo rabimo samo zgodaj spomladi imam skupno s sosedi) v takih primerih, bi bila prevelika izguba časa(pač ker moraš še vsaj 2x na dan obrnit seno, da se dobr posuši) in s tem tudi n akonc koncev denarja.

Icematxyz ::

V takih pogojih kot so zdaj, bi bil verjetno z veseljem kmet ja. Samo mi naj da nekdo 20ha. Oz. jih bi kar sam kupil, če bi imel tolk denarja. Pa če ne bi našel boljšega posla.


Nihče ti ne brani da postaneš kmet. V 100 letih bi se ti morda ta stavek ravno uresničil da bi zaslužil toliko kot si vložil. Če bi seveda dobro kmetoval pa bi ob tebi delala vsa družina zastojn.

Jaz jamram samo tolk, da sem sam premaknil svojo rit, da bom malo več zaslužil, zdaj mi pa od tega trgajo davke za tiste riti, ki se ne nočejo nikamur premaknit. Niti jim nihče noče zmanjšat subvencije, ker so take uboge slovenske kmečke dušice.


Če bi si višje prebral in ne gonil iste lajne bi vrjetno uvidel da za to da kmet je tam kjer je in dela to kar dela lahko tvoja in moja polna rit dela to kar pač dela. In rit je lahko polna relativno poceni. Ko pa ne boš indirektno plačeval kmetu da opravlja svoje delo boš pač direktno v trgovini.

Predvsem pa osredotočanje na slovenskega kmeta sedaj ko smo znotraj EU se mi zdi zelo neresno. To so ukrepi EU. In ali si za subvencije EU kmetov al isi proti je vprašanje. Se pravi stavek o "ubogih slovenkih kmečkih dušicah" je brezpremeten. Če že potem uboge evropske kmečke dušice.

Zgodovina sprememb…

PacificBlue ::

a če je tistih par kmetovih ur na leto, ki jih bi porabil za menjavo priključkov, vrednih 50,000 evrov, kot stane en traktor, potem jim res ni slabo.


Ti si pa en bučman. Kolk procentov kmetov pa ima traktor za 50.000 evrov?Kvečjemu bi prej rekel da jih ima (mogoče)večina za 25.000-30.000 evrov vreden traktor. In zakaj je tako? Ja zato ker si ga za 50.000evrov ne morejo privoščit, jasno.

LordTado ::

Če je suša treba za sušo plačat država:)
če pa je preveč dea pa spet:))
Nsjbolš da si vreme kupijo

Daniel ::

Vedno me veseli branje komentarjev tistih, ki nobene kmetije in dela na njej še videli niso od blizu, to so pravi strokovnjaki. Ravno tako, kot bi se jaz spravil komentirat službe katerega od teh uporabnikov in mu govoril kako in kaj naj on dela, četudi v resnici nimam pojma o njegovem poslu.

Eden bi rad imel 20 ha zemlje, kupi si jo, poglej na oglasno desko na občini koliko stane kvadratni meter, spravi skupaj za 20 ha, pa tukaj napiši, koliko te bo to stalo. Zapufal se boš do konca življenja. Lahko pa kupiš kar kmetijo v celoti, tako boš tudi ti dobil famozne subvencije (ko se boš prebil skozi gore birokracije) in ne boš jamral čez kmeta. Pa javi nam, potem koliko ti bo ostalo z subvencijami vred, ko boš kmetijo posodobil, nabavil stroje in opremo, da boš sploh lahko delal in plačal vse davke in prispevke državi.

Naj mi prosim eden kritikov razloži, kako si vi predstavljate npr. spravljanje trave z skupnimi priključki več kmetov in enim traktorjem na kmetijo? Upoštevajte dejstvo, da ponavadi, ko je lepo vreme pokosijo v tistih par dnevih skorajda vsi kmetje.

Tako čisto na hitro, ko kosim, kosim cel dan, za mano mora čimprej nekdo obrniti, da se začne hitro sušiti, naslednji dan gre eden vlečt trave skupaj, drugi z nakladalko vozi, tretji pa doma razkopava in tlači silos. Ponavadi delamo en silos 2 dni, saj nas je premalo, da bi delali hitreje. Zdaj pa mi razložite kako se to naredi z enim ali dvema traktorjema, saj mora biti trava pospravljena čimprej, saj presuha ni več dobra.

Iskal sem tudi pomoč, če bi mi želel kdo pomagati v špici spravila trave, pa da mu plačam, a misliš da se je našel kdo? Raje po svojih osmih oddelanih urah počivajo v senci, saj niso neumni. Bi kdo od vas v mestu šel za kakšen teden razkopavat travo v silos pod pripekajočim soncem? Zbiram ponudbe...

Imate še srečo, da je večina kmetov s srcem navezana na svojo zemljo in jim je hudo, ko vidijo, da se zemlja zarašča. Bi vam prav privoščil, da se vam v mestih kakšen park zaraste v neprehodno goščavo, tako, da boste lahko samo še med betonom hodili. Mogoče boste takrat cenili obdelano in raznoliko naravo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

PaX_MaN ::

Vedno me veseli branje komentarjev tistih, ki nobene kmetije in dela na njej še videli niso od blizu, to so pravi strokovnjaki. Ravno tako, kot bi se jaz spravil komentirat službe katerega od teh uporabnikov in mu govoril kako in kaj naj on dela, četudi v resnici nimam pojma o njegovem poslu.

Zadeva je simpl in enaka kot pri kateremkoli drugem biznisu: če si v silni izgubi, nehaš to delat in se preusmeriš v kaj drugega.

Eden bi rad imel 20 ha zemlje, kupi si jo, poglej na oglasno desko na občini koliko stane kvadratni meter, spravi skupaj za 20 ha, pa tukaj napiši, koliko te bo to stalo. Zapufal se boš do konca življenja. Lahko pa kupiš kar kmetijo v celoti, tako boš tudi ti dobil famozne subvencije (ko se boš prebil skozi gore birokracije) in ne boš jamral čez kmeta. Pa javi nam, potem koliko ti bo ostalo z subvencijami vred, ko boš kmetijo posodobil, nabavil stroje in opremo, da boš sploh lahko delal in plačal vse davke in prispevke državi.

Saj, če na začetku ne izračunaš (vsaj približnega) razmerja zaslužek/stroški, ni čudno, da boš v minusu.

Imate še srečo, da je večina kmetov s srcem navezana na svojo zemljo in jim je hudo, ko vidijo, da se zemlja zarašča. Bi vam prav privoščil, da se vam v mestih kakšen park zaraste v neprehodno goščavo, tako, da boste lahko samo še med betonom hodili. Mogoče boste takrat cenili obdelano in raznoliko naravo.

Simpl. Težil bomo občini, ki je zadolžena za urejanje parka.

PacificBlue ::

Zadeva je simpl in enaka kot pri kateremkoli drugem biznisu: če si v silni izgubi, nehaš to delat in se preusmeriš v kaj drugega.


Ukvarjanje s kmetijstvom ni samo biznis, je nekaj več, je način življenja.

Saj, če na začetku ne izračunaš (vsaj približnega) razmerja zaslužek/stroški, ni čudno, da boš v minusu.


In kaj misliš, da ti je Daniel hotel povedat?Da ukvarjanje s kmetijstvom je neperspektivno, če začneš iz nule.

Daniel ::

Ja, verjetno pri prvi kravi v hlevu prekinem pogodbo o zaposlitvi, pa grem nekam drugam v službo, ali kako si ti to predstavljaš?

PaX_MaN ::

Ja, verjetno pri prvi kravi v hlevu prekinem pogodbo o zaposlitvi, pa grem nekam drugam v službo, ali kako si ti to predstavljaš?

Dost bliz.

borchi ::

> Ukvarjanje s kmetijstvom ni samo biznis, je nekaj več, je način življenja.

ne vidim razloga zakaj se ne bi še 'moj način' življenja subvencioniral?
l'jga

Daniel ::

Kot sem že zgoraj napisal, tisti, ki se s tem ne ukvarjete pač ne razumete in nikoli ne boste

Drugače pa, ena kratka kronologija

Leta 1995 smo zgradili stanovanjsko hišo (še sedaj nima fasade).

Leta 2000 smo zgradili hlev (oče izgubil službo) Pridobili 4.700.000 nepovratnih in 4.700.000 kredita pri ribniškem skladu. Ko bo kredit odplačan bomo vrnili 9.400.000 Sit Plačan bo leta 2011

Leta 2003 smo kupili traktor (takrat najcenejši 94 KM 7.400.000 Sit) Kredit odplačan

Leta 2008 in 09 pa še Kosilnico, Cisterno, Pajka, Rotobrano in Plug (vse skupaj 45000 Eur) za to smo na razpisu Posodabljanje kmetijskih gospodarstev dobili 10000 Eur, kar ravno pokrije obresti kredita za stroje na banki. Plačan bo leta 2014

Stari stroji so bili povsem dotrajani in z njimi nisi bil več kos takšnim površinam, saj se skoraj vsakič kaj polomilo, kar je povzročalo dodatne stroške in zastoje pri delu.

Vsa ta leta smo tudi počasi dokupovali in najemali zemljo, tako da smo sedaj nekje na 30ha, kar je tudi kar precej stalo (točne številke ne vem) hektar je približno 6000 EUR.

Letno dobimo 12000 Eur subvencij (vse skupaj, saj zaradi preobremenitve živine glede na zemljo nismo mogli vstopiti v program integrirane pridelave in ozelenitve, ki nanese še približno 1x toliko).

Trenutno imamo še približno 26000 Eur dolga pri veterinarjih, zadrugi, mešalnici, zapuščinsko, katero še moramo izplačati in nekaj izposojenega
+ 4100 Eur limita na banki

Zraven tega pa še mesečno 1080 Eur kredita za stroje in hlev, leta so zapisana zgoraj.

Mesečni prihodek od prodaje mleka je približno 4500 EUR, 0,2369 Eur/L + 8,5%DDV, od tega si zadruga takoj vzame še 1700 EUR za poplačilo dolga od setve (še 2 Meseca), ostalo pa razdelimo, nekaj ostalim ki še čakajo na denar, nekaj na položnice (mesečno približno 30 komadov), nekaj pa mora ostati še za nafto in bencin (Ko je špica gre tudi po 1000 Eur mesečno. Trije si plačujemo pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Vse skupaj znese približno 500 Eur na mesec.

Če povzamem, bolje kot nam gre nam ne more iti. Če pa ne investiraš v kmetijo pa vse skupaj propade.

Ljubezen do zemlje in kmetije te pač pahne v dolgove.

So pa tudi nekatere izjeme, ki nimajo nobene mere in so čisto bahaštvo, taki mečejo slabo luč tudi na vse ostale kmete.

zdaj grem pa za 3 ure v hlev, pa lep pozdrav

Edit @borchi Kot sem že napisal, kupi si kmetijo, če se ti že ta subvencija tako sveti.

Imaš pa recimo še eno "subvencijo" 400 EUR za socialno podporo, če morda to želiš. Imamo tudi take primerke v našem kraju, jaz celi dan na traktorju, gor in dol po cesti družina z tremi člani + 1 upokojenec za katerega bi naj skrbeli pa lepo poseda pod kostanjem pri svoji hiši pije pivo in skrbi za to, da prestavljajo stole in mize z senco, da jim ni vroče, moški pa še včasih opravi še kakšno delo na fuš, noben pa ni zaposlen. (Sem kar malo jezen nase, ker sam skušam preživeti z delom in pošteno, pa se zaradi vlaganja v kmetijo ne vidim iz dolgov, oni pa živijo brez skrbi, brez dela in brez dolgov).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

PacificBlue ::

ne vidim razloga zakaj se ne bi še 'moj način' življenja subvencioniral?


Seveda se lahko, naredi si toplotno črpalko,zgradi eko hišo, za vse te stvari se dobijo subvencije. v čem je torej problem?

borchi ::

> Seveda se lahko, naredi si toplotno črpalko,zgradi eko hišo, za vse te stvari se dobijo subvencije. v čem je torej problem?

kaj pa za kake pametne stvari?
l'jga

misek ::

Daniel, lepo napisano. Bi še sam kaj dodal, pa vidim, da nima smisla. Eni pač ne morejo (nočejo) razumeti razmer. Če sem prav slišal dan ali dva na TV, je cena odkupnega mleka sedaj najnižja v zadnjih desetih letih. To nekaj pove. A v trgovini se vse draži. Kdo sedaj služi? Kmeti? Ja, pa kaj še...

PacificBlue ::

kaj pa za kake pametne stvari?


To so ti pametne stvari oz pametne rešitve;)

borchi ::

že mogoče. samo teh subvencij ne dobivajo pametni ljudje.

če bi jih, jih ne bi rabili vedno znova in znova...
l'jga

zinkoKmet ::

daniel, zelo dobr si predstavu kmetijstvo, sam dodam še to: če pogledaš mal iz hecne strani, si v prednosti! si lastnik enga hotela MU, vsak dan imaš zastonj savno, aroma terapijo, fitmes in masažo(kravji repi, če molzeš v privezih)potem v poletnem času solarij z napako, ker je nemogoče biti ogorel z vseh strani, nimaš problema kaj bi počel, oziroma te čas kar sem priganja, ne bo ti potrebn zapravljat za morje, ker pač ne boš najdu nikogar ki bi bil namest tebe pripravljen zgodaj zjutraj(5,00)vstajat,vsaj pri men je tko.
če pa gdo hoče bit kmet naj se pa a kmetijo oženi pol bo pa vidu ka je ljubezen, .... po še kmet bo ratal tud po statusu, ne sam mentalno!!

kivi113 ::

Pri 15000 litrih mesečne pridelave mleka so nam (razlog "globalna kriza") vzeli 1200 euro prihodka. Namesto prejšnih 4950 euro na mesec zdaj dobimo 3750 euro. Cene hrane se pa v času globalne krize niso zmanjšale, vsaj jaz tega ne opazim pri lastni denarnici.


Kako je pa s ceno pšenice? Na primorskem jo bojda prodajajo po 14centov in več za kilogram. Cene kruha pa so minimalno 2 euro na kilogram, skoraj sosed npr na dom vozi 4 žemlje, teža 240g, cena 1.35 eur, kar znese 5.5 euro na kilogram. Očitno so stroški predelave 1ga kilograma pšenice v 1kg kruha 39x večji kot sama pridelava pšenice? :) lool.

Subvencije pa so samo regulacija trga. Zato ker žal so (smo) kmetje preneumni, imajo preneumen sindikat, itd, da bi si znali sami zagotoviti neke zmerne, pravične cene. Zato pa pač napovedi o kmečkih uporih, ker kmetje drugega ko upreti in blokirati sistema, ne moremo.

Aja na kmetiji se s pridelavo 15000 litrov mleka mesečno, oddajanjem v najem več kot 500m2 takšnih in drugačnih prostorov, 50m3 lesa letno, preživljamo 4je. S tem da ne bi ravno o tem, koliko mam jaz osebno od tega. Ok, nekaj pa le imam. Imam svoje lastno stanovanje, in sicer v stari hiši (staro poslopje - ampak sem skoraj brez opreme :D ). WIiii.


Drugače pa smo kmetje eni redkih ljudi, ki dejansko nekaj proizvajamo in delamo v dobrobit človeštva. Namreč iz dneva v dan skrbimo za proizvodnjo hrane, ena izmed človekovih najbolj primarnih potreb - po hrani. Malo pomislite. Pomislite, kdo vse se živi od tega, da kmet proda svojo pšenico za 15 centov, na koncu jo pa pekarnar ali trgovina proda zadevo po 40x višji ceni?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kivi113 ()

Ziga Dolhar ::

... Zakaj ne organizirate lastne nadaljne predelave in prodaje? Recimo, pekarne?
https://dolhar.si/

Karaya 52 ::

Takole čez palec bi ocenil da po prebranem ne ostane veliko časa za drugo dejavnost, čeprav neki kmet postavlja po Slovenijo mlekomate. Ni slaba ideja. Kakšne koristi imate od zadrug?

kopernik ::

Daniel, lepo napisano. Bi še sam kaj dodal, pa vidim, da nima smisla. Eni pač ne morejo (nočejo) razumeti razmer. Če sem prav slišal dan ali dva na TV, je cena odkupnega mleka sedaj najnižja v zadnjih desetih letih. To nekaj pove. A v trgovini se vse draži. Kdo sedaj služi? Kmeti? Ja, pa kaj še...


Ja, hrana v trgovini (in tudi na tržnici) je vedno dražja, kmetje pa prodajajo za vedno nižjo ceno ? Kdo je tu nor ?

Mimogrede, sem kupoval določene zadeve tudi direktno od kmeta, pa ni bilo nič ceneje kot trgovini. Ravno obratno, dražje je bilo ("domače", "zdrave živali" in podobno nakladanje). No, sem hitro opustil to prakso.

Daniel ::

Dejstvo je, da si trgovci jemljejo preveč, to je ta naš ljubi gnili kapitalizem. Od kje pa mislite, da jemljejo denar, da ima vsaka malo večja vas 4 supermarkete, po enega od vsakega trgovca? To so rabati, superrabati in ne vem kaj še vse, o katerih nobeden ne upa govoriti, saj se zaradi konkurence vsak boji za svojo polico v trgovini, trgovci pa to s pridom izkoriščajo.

zinkoKmet ::

pegy, pišeš o tem kolk dobiš na mesec za mleko, zdaj pa še povej kolk je stroškov, kolk ti ena krava poje(45-70kg/dan, cc 60-80l vode9 da ti da tolk mleka, alpa kolk jih morš imet(morebiti 35kom)pa kolk je takih ki jih samo futraš pa še nič ne dajo, kolk ti jih je lani šlo v zakol ali pa higieniku,kolikokrat si dežural še ponoči, ko si čakal na sturjanje, pa kolk telet ti pogine, pa....kolk moraš imet prostora za krmo, koliko ta stane baliranje, tud tu so stroški!

eni vidijo samo znesek, povedat moraš vse, pol lahko dobi en mestni človek sliko.

Daniel ::

@Kopernik Tudi takšni kmetje se najdejo, veliko jih je, ki te bodo skušali za vsako ceno okrog prinesti. Zame je vse kar je več kot je trenutna cena mleka, ki ga oddajamo v mlekarni bolje, vendar pa okrog nas ni kupcev.

Pred mesecem smo prodali tri krave, veš koliko smo dobili za njih? 1380 Eur za vse skupaj, ena od njih je bila vredna samo 250 Eur (frizijka).
A mogoče na mesu v mesnici kje piše, katero je od frizijke in katero od lisaste? In koliko je potem prodajna cena mesa v mesnici. Na odkupu se cena giblje od 1,2 do 1,8 Eur za krave.

WarpedGone ::

Zakaj ne organizirate lastne nadaljne predelave in prodaje? Recimo, pekarne?

Tole men tut ni jasno. Js bi prav rad stopu zjutraj do kmeta po liter svežega mleka z vsemi 17% maščobe. Pa treh frišnih jajc se tut nebi branu.
Da kak pravi domač krušni kruh sploh ne omenjam. Ampak, tega enostavno nikjer ni za dobit.

Kmetom se tega prodajat ne ljubi, ker je zgleda mal preveč dela? Se bol splača jamrat in zahteva denar direkt od države.
Zbogom in hvala za vse ribe


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28335400 (30220) louser
»

Nesmiselna regulacija (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5310145 (9237) Daniel
»

Velika suša, kmetje 'krivijo' državo (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
1649344 (7693) pin29

Več podobnih tem