» »

Kaj menite o davku na nepremičnine?

Kaj menite o davku na nepremičnine?

«
1
2

hruske ::

Ker se politiki pogovarjajo o novem davku na nepremičnine, ki ga želijo uzakoniti, me zanima kaj mislite o tem.

Ste za ali proti, zakaj, ali se s tem bližamo EU ali se od nje oddaljujemo, etc.
Rad imam tole državico. <3

Avenger ::

Nekako se nisem čisto pozanimal za krute podrobnosti, vem pa, da je bilo na razpolago nekaj variant. Mislim da je blo to v TV dnevniku... ena se mi je zdela ful dobra - na Švedskem, če se ne motim, majo tko, da plačujejo davek na nepremičnine glede na dohodek, z določeno spodnjo iz zgornjo mejo, torej če maš v lasti recimo 1000 hektarjev zemlje, ne boš plačeval miljon evrov davka na nepremičnine na leto, ampak pač določeno maksimalno vsoto, recimo da je enaka kot za 10 hektarjev...

Kako so se pa pri nas odločili oziroma, katere opcije so na meniju pa ne vem.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

BigWhale ::

Mogoce bo moj odgovor precej pristranski kar se tega tice ampak... vseeno...

To je najbrz edini davek ki ga bom z najvecjim veseljem podprl! In sem takoj za uvedbo? Razlog? Ce si je nekdo uspel nagrabit dovolj denarja in kupit po pet stanovanj, nekateri tudi vec (se pomite, ko so se stanovanja kupovala po 5000 DEM?) naj sedaj placuje masten davek za tiste odvecne kvadratne metre, ki jih ne uporablja. Povrhu vsega landlordi zaracunavajo pateticno visoke najemnine za svoja stanovanja, se posebaj v Ljubljani, stanovanj ne vzdruzjejo tako kot bi jih morali, od tega ne placujejo davkov, ker najemniki jasno niso prijavljeni v teh stanovanjih.

Na skodi so pa tukaj predvsem najemniki stanovanj, ki vecinoma delajo zato, da si lahko placujejo stanovanje...

Zal pa bo s tem drzava dosegla najbrz samo povecanje najemnin ravno zaradi tega, ker bodo sedaj landlordi morali placevati davke... To je pa slaba stran tega zakona... Zal...

noraguta ::

Jap zal , ena spekulacija je bila da se bodo kao cene nepremicnin spustile :~>>>>>.

Bane_ ::

bo pa se ena dobra stran tega zakona veliko stanovanj bo naprodaj in cene bodo padle! saj tist ki bodo lastniki vecih stanovanj bojo morali kar lepe denarce placevati drzavi! To je zame tud edini davek katerega zelo podpiram!>:D
Pa da ga izradim sa čekičem za intel pa se to ne pomaga!

Sid Izprijeni ::

Podpiram ta davek!
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

nAVID ::

CompZGAGA: cene bodo padle, ampak samo na kratek rok.
Kakorkoli, najvecjo korist od tega davka bo imela država ;(

noraguta ::

jaz tudi dvomim da bodo kaj cene padle.

hruske ::

Jaz osebno sem proti temu davku, ker se ne izplača.

Spet bomo nasrkali nedolžni mali ljudje, denar pa bo pobasala država (oz. že tako bogati).

Če bo zakon sprejet bojo cene nekoliko padle, ampak res samo na kratek rok. Če bojo sploh padle, če ne bojo samo najemnin zvišal.
Landlordi pa ne bojo trpel, tisti, ki še niso oddajali v najem, bodo to storili sedaj, kdor pa že, bo pa višal najemnino. Mogoče bojo celo izkoristili ta davek, da bojo najemnino še dodatno povišali?

Naprimer pustiš, da ti zemlja "počiva". Na njej ne pridelaš dobička, a davek moraš vseeno plačati. To je nekako tako, kot če bi imel doma mrežo 100 računalnikov, pa čeprav uprabljaš samo enega, bi nadgradil sistem na vseh. Brezvezen strošek.

Hm... če ne bosta uvedba in izvajanje davka stala več kakor bo davek prinesel v državno blagajno?:\

Zheegec ::

Podrobnosti mi še niso znane, samo kolikor vem ta davek ne bo nič dobrega.
Osebno lahko povem, da bomo za zemljo, ki je ne moremo prodati, morali plačevati visok davek.
Kicks ass;((
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

DSmidgy ::

Naprimer pustiš, da ti zemlja "počiva". Na njej ne pridelaš dobička, a davek moraš vseeno plačati.
Glih to je poanta tega davka. Da tisti, ki nepremičnin ne uporabljajo - da jih prodajo. Tako je na trgu več nepremičnin - več izbite in nižja cena.

A kdo ve kako to to use delovalo. Kakšne bojo stopnje obdavčenja, kaj se bo obdavčilo (vrednost nepremičnine, kvadratura?). Nej napiše.

shock ::

Jaz podpiram ta zakon. Saj če gledaš kolk stanovanja imajo bogaztaši. En v portorožu drug tam gori nekje v kranjski gori in pa v lj, kjer živi. Pa tud ni malo ljudi ki imajo več ko eno stanovanje v Lj, kar pomeni da bo moral oddajat stanovenje drugim oz študentom. Če gledaš tako potem bo št. stanovanj v lj. več kot št. zainteresiranih za najem teh stanovanj: S tem sklepam da bojo morale cene za najemnino padati. Zdaj lahko se bo zgodilo obratno. Nikol ne veš, pač bomo vidli skoz čas kako bo.

Eschelon ::

a) Sem za davek, če
b) se ga uporabi za gradnjo neprofitnih stanovanj 0:)

A damo pobudo za referendum? :D

nAVID ::

mk-klavz: heh, kater davek se pa izplača? Cene najemnin (ki so ze tako visoke) v primerjavi s povprečjem v EU se bodo po vsej verjetnosti zvišale. To bo povzročilo večje povpraševanje po nakupu nepremičnin in začetni efekt padca cen nepremičnin (zaradi uvedbe davka) bo tako kompenziran. Poleg tega je tukej treba upoštevati še druge dejavnike, ki vplivajo na popraševanje, npr. sprostitev 1. stanovanjske varčevalne sheme, padec obrestnih mer itd.

V zvezi z samim davkom pa...
- Obdavčene bodo vse nepremičnine, ki so samostojni predmet pravnega prometa - od
stanovanj, poslovnih prostorov, počitniških hiš do nezazidanih zemljišč, gozdov in
podobno - razen tistih, ki imajo status javnega dobrega.
- Davčna osnova bo tržna vrednost nepremičnine, ki se bo določila na podlagi
metodologije
za množično vrednotenje nepremičnin. Stopnja bo (baje) okoli 0,3 - 1% p.a. in ta naj bi
bila enotna.
- Davek naj bi nadomestil (tudi) obstoječi prispevek za stavbna zemljišča.

BigWhale ::

OdieDog, ideja je v bistvu zelo dobra :)

wince ::

Odiedog: sem takoj za; ni slaba ideja ma kaj, ki si bo drzava zgardila (neprofitni) hangar :-) za floto avionckov itd... :\

Zakon bi moral bit tako narejen, da davek zaracunajo tistim, ki imajo vec stanovanj in npr. vec kot n kvadratnih metrov na osebo...

samo, da gledajo glede na trzno vrednost je pa eno "malo" nekorektno, ki npr. eno stanovanje na obali in enako npr. v prekmurju ne bo melo iste cene (za ceno stanovanja na obali si v prekmurju kupis celo bajto in se zemljo zraven...)...

LP

PS:ce bo slo tako naprej bomo lahko delali samo se zato, da bo drzava zivela... ;(

nAVID ::

wince: jao jao wince.... :\ Kera vrednost je pa po tvoje bolj korektna od tržne vrednosti? Sej ravno s tem, ko bo osnova tržna vrednost, bo davek različno plačeval tisti, ki ima vikend na obali od tistega, ki ga ima v Prekmurju.

wince ::

Ben ti mej vikend na obali jaz tukaj zivim... :\

PS:nisem govoril o vikendih ;)

hruske ::

wince, maš point.
Rad imam tole državico. <3

Vice ::

Hehe, če bi kaj poznali zgodovino davkov bi kaj kmalu ugotovili, da bo ta davek bremenil samo tiste, ki ga podpirajo. Ta Robin Hood politična pretveza je stara že malo morje let. S to pretvezo so v ZDA začeli 1913, ko so rabili večinsko podporo pri uvedbi davka, narod so napumpali: dajmo bogatim nekaj vzeti, da bo več za reveže, na koncu pa je davek prizadel srednji sloj in reveže. Ko gledam poročila o teh davkih je še danes isto, še posebej pa pri nas je ta metoda zelo učinkovita takrat, ko se dvignejo cene ali davek. Zmeraj prej pošlejo enega reveža, ki se dere "cene se bodo podražile za 100%..krizzzaa" folk se začne na veliko jokat in upirat čez čas pa objavijo, da bo podražitev samo 50% (kot so načrtovali) in narod je zadovoljen in ves vesel, ko ni tako kot so sprava napovedovali in dajo lepo mir, z davki pa je isto, dajmo vzet tistim, ki imajo več... in večina to podpira, v bistvu pa se sami ne zavedajo, da bodo naslednje leto SAMO za državo delali od januarja pa do konca maja in ne do začetka kot leto poprej. Tisti, ki mu nepremičnine služijo kot sredstvo temu davku ne naprotuje čisto nič, saj se jih ta davek ne bo nič dotaknil, nič več ne bodo plačevali državi in tudi nič manj ne bodo zaslužili.
Da bi se cene stanovanj spremenile iz kakršnega koli razloga pa ne upajte preveč, še nikjer se to ni zgodilo iz preprostega razloga - pohlep-a, tudi politika si tukaj ščiti hrbet, ko je načrtno dala ven podatke koliko več stanovanjskih kapacitet pri nas primankuje kot v resnici, še preden je začela s stanovanjsko varčevalno shemo. Takoj po tem so se v polovici leta cene dvignile pri najcenejših stanovanjih za 2mil. in več pri ostalih pa še več, da slučajno ji nebi bilo potrebno pod ceno prodajati svojih stanovanj, danes, ko pa ima stanovanja narejena pa nima rezerviranih niti 1/2 vseh novonastalih kapacitet.
Moje mnenje je čisto preprosto, še en nateg, ki mu je nasedla večina, "bogati" pa se jim smejijo.

BigWhale ::

> Moje mnenje je čisto preprosto, še en nateg, ki
> mu je nasedla večina, "bogati" pa se jim smejijo.

Uf, poznam ene par bogatih, ki so se precej resno zasekirali in si besno preracunavajo davek. Pa razmisljajo na koga bi se dalo prepisat stanovanja :P

Vice ::

BigWhale takšnih je pri nas veliko.
Kdo pa je zate bogat? Če je zate dovolj samo pogled na materjalne dobrine je bogatih veliko. Pri nas je ogromno ljudi takšnih, ki delajo za denar in izgledajo za večino bogati, saj imajo bavarca na dvorišču, manj je pa tistih, ki jim ni treba delati za denar saj denar dela za njih - ti je to kaj znano?
Imam priliko delati za nekoga, ki si je ta teden registriral novo firmo ravno za ta namen - just a tip - imel bo posebno davčno olajšavo, ki mu bo pripadala z novim zakonom, saj bo "reševal" stanovanjsko stisko. To je tista razlika ki ostale loči od bogatih, ne znajo obračati denarja, rajši delajo za državo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

shock ::

Ja samo moraš pomisliti, da drugo leto gremo v EU in da bojo odprte meje. Kaj to pomeni da bo lahko človek se preselil v italijo ali v avstrijo. Npr. stanovanje v kopru je 3x dražje kot v italiji (Trstu). Po mojem so naredili tak zakon, da bi v prihodnosti čim več ljudi zadržali v sloveniji, tako da bojo cene stanovanja padle. Mogoče pa bo drugače.

DavidJ ::

Dr. Duhovnik z ekonomske fakultete v Ljubljani je včeraj pri 24 urah tale davek zelo skritiziral.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

cekr ::

Država najraje pobira davek tam, kjer ga lahko najlažje. Da bi pa obdavčila razne borzne špekulante(samo poglejte, kako so nekateri borzni posredniki obogateli v zadnjih letih). Obdavči naj se luksuzne avtomobile, jahte, vikende...

Problem pa je pri vikendih, da se običajno tako naredi, da se mož prijavi v domači hiši, ženo pa prijavi v vikend, pa sta potem oba objekta obravnavana eneko kot stanovanji.

V glavnem hočejo obdavčiti kar vse po vrsti, glavni dobičkarji(predvsem sumljivega izvora) pa se bodo vedno ognili. Samo poglejte marino v Portorožu, pa boste videli, koliko revežev premore Slovenija.
Veliko je takšnih, ki živijo v socialnih stanovanjih, na morju pa imajo drage jahte. No, saj jih rezumem - takšna jahta veliko stane.

Kje je davkarija ? Tam sigurno ne kot bi bilo potrebno.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Avenger ::

Čakte mal, samo v principu ta davek NITI SLUČAJNO NI POŠTEN. Zakaj moraš plačevati za nekaj, kar si zaslužil? Za nekaj, kar si recimo delal 10 let ali več? Plačaš polno ceno in je tvoje in zdej morš plačevat neko kvazinajemnino državi? W T F ? ? ? ? Tega koncepta moji preprosti kmečki možgani enostavno niso sposobni razumeti.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Vice ::

shock
bistvenih razlik z vstopom v EU ne bo. Je res da v določenih državah EU so cene stanovanj malo manjše vendar ne bistveno. Gledati na skandinavski trg je brez veze ker ni dostopen tujcem in tam je nakup možen samo če je za osebno uporabo. V drugih državah pa je problem davek, ki bi tebe veliko bolj opeharil kot tu pri nas. npr. v Italiji je velika stanovanjska kriza. Italija kontroverzno zadržuje zelo omejevalno davčno politiko v sferi najema in nakupa stanovanj za vse. Najem je možen za najmanj tri leta, najemnine so omejene. Pri prodaji stanovanja prodajalec plača davsčine v visini 10%, kupec istega 11%, stroski agencije so 3%, brez notarskih stroškov (vratolomni). Pri prodaji ene nepremičnine in nakupu primerljive na drugi lokaciji znašajo skupni stroški za posameznika skoraj 30% vrednosti.
Če tujci ne bodo kupovali stanovanj ali zemlje, bodo cene ostale, n.pr. v Ljubljani visoke, ne glede na kupno moč prebivalcev, saj ne bo zadosti investitorjev, torej bo prevladal monopol ponudnikov. Če pa bi vlada brez intervencije spustila tuje kupce in investitorje v gradnjo in nakupe stanovanj, bodo cene "evropske" in še vedno nedostopne za domače (večinsko) prebivalstvo, v primerjavi z dohodki ali njihovo stabilnostjo. Izhod v vsakem primeru zahteva vladno intervencijo glede gradnje socialnih in neprofitnih stanovanj, torej oskrbe nižjih socialnih kategorij prebivalstva v prvi vrsti.
več si lahko o stanovanjski SLO-EU poitiki prebereš na www.sigov.si (projekt SGRS), kjer imaš svašta uporabnih podatkov.

cekr
ne moreš gledati na te stvari tako. Potem lahko tebe vprašam: "je tebi kdo od teh kaj vzel ali je to samo nevoščljivost ker se je nekdo bolj znašel od tebe?" (pa če ti je že kaj vzel, zakaj si se pustil nategnit?>:D :D )
Človek mora narediti kaj v tej smeri, če samo gleda kaj imajo drugi in zganja nevoščljivost nikoli ne bo imel nič.

Drugače ta davek niti ni še točno določen bolj znano bo če ne prej pri volitvah, ko bo potrebna podpora. Kar se same uvedbe davkov tiče se meni bolj zdi v tem primeru svinjarija, ko hočejo obdavčiti razna varčevanja, to je 2x obdavčena vrednost v katero se spuščajo večinoma tisti, ki se kaj dosti ne spoznajo ali ne upajo spuščati v vlaganja to pa je velika večina slovenčkov in bela bukla ministra za zdravstvo, ko naj bi tisti z večjimi plačami plačevali višji prispevek za zdravstvo. Tukaj bo sedaj nastala tista velika delitev bogatih in revnih, ki se trenutno dogaja "pod pultom", sedaj bo pa "uradna". Komu bo dohtar prej rešil življenje tistemu ki da veliko ali tistemu ki prispeva bore malo?

Glede obdavčitve borznih "špekulantov" je pa ata Bush naredil meni, pa čeprav mi je do skrajnosti antipatičen, eno svojih najboljših potez, ko je znižal davke za borzne šušmarje in s tem povečal obračanje kapitala, ki je nujno potrebno za uspešno rast gospodarstva, malo bi se pri nas lahko zgledovali tudi v tej smeri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

hruske ::

cekr:
Kot pravi Avenger je že sam princip davka neumen -- za nekaj, kar si zaslužil, moraš plačevati "najemnino" državi. Se ti zdi, da lahko s takim davkom postanemo trgovsko uspešna država? Kdo se bo potem še hotel ubadati z lastnino? Mali ljudje se ne bodo mogli. Znašli se bodo isti kot vedno - bodisi prek zvez bodisi prek znajdise variant (npr registracija nove firme)

Glede davka pri zdravljenju pa se strinjam z Viceom, da se stvar samo uzakonja.
Rad imam tole državico. <3

MadMicka ::

To, da plačuješ davek od nekaj, kar si zaslužil (npr. nepremičnino), je povsem normalna zadeva. Čudn bi blo, če bi plačeval davek od nekaj, česar nimaš, oz. česar nisi zaslužil :) .

Drugo pa so prave meje. To je pa že cela znanost, na katero se niti ne spoznam. Bi pa reku, da se mi zdi smiselno, da se tudi pri nepremičninah naredijo razredi tako kot pri dohodnini. Več ko imaš nepremičnin več in absolutno in relativno plačaš. Kokr vem, naj bi šel zakon v to smer. Seveda, problem je v postavitvi mej...

BigWhale ::

Avenger: Ce imas eno stanovanje za katerega si delal deset let in kjer not zivi stiri clanska druzina je to ok. Ce pa zivis sam, imas stiri sobno stanovanje, je pa to potrata prostora, ker zraven tebe pa zivi ena petclanska druzina v garsonjeri.

:)

hruske ::

BigW:

Se ti ne zdi, da je človekova lastna odločitev kam bo zasluženi denar dal? Če pa živi u eni zabačeni kućici in se vozi s tanovim beemerjem pa kul? Je potrata prostora, ampak vseeno je to človek zaslužil.

MadMicka:

Se strinjam, da je normalno, da plačuješ davke od zaslužka. Ampak od lastnine? Postavitev razredov bi bila lahko vredu rešitev, se pa zna zgoditi, da bo vpeljava tako kompliciranega davka enostavno preveč stala. Bo šla vpeljava mogoče na kredit?

DSmidgy ::

A zej pa davka na nepremičnine ni al kaj?

Poglej kaj je BigWhale napisou. Pomoje davek cilja v to smer, da bo za posameznika dvosobno stanovanje predrago (pri recimo povprečni plači) in ga bo moral zamenjati za manjšega. Ali pa če ima več stanovanj - jih bo moral prodati. Tako naj bi bilo več nepremičnin na trgu.

Nepremičnina ni proizvod tako kot avto. Nepremičnin je omejeno in je tudi manj premožnim treba omogočiti, da pridejo do stanovanja. Ne pa da nebi blo obdavčeno in bi določeni vsa stanovanja pokupli in bi oni potem postavljali višino najemnine.

Kako je pa s podjetji. A oni lahko pokupijo večje število nepremičnin in jih oddajajo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

Brane2 ::

Pa ma kdo link na novi (predlagani) zakon za obdavčenje nepremičnin ?

Sem nekaj brskal na zakonodaja.gov.si, samo tam se ne znajdem najbolje... :\

hruske ::

V mladini je en članek

Davka pa ne najdem :|

MadMicka ::

če jaz prov razumem zadevo, dosedaj ni pripravljen niti predlog zakona. Na http://www.dz-rs.si ga ne najdem...

tko da uradno ni še nič....

BigWhale ::

> Kako je pa s podjetji. A oni lahko pokupijo večje število nepremičnin in jih oddajajo?


Afaik je sedaj za podjetje precej tezje kupiti neko nepremicnino kar tako brez veze. Drzava bi rada na nek bolj ali manj pateticen nacin se znebila hoardanja... Kar je IMO prav, vsaj kar se nepremicnin tice.

dr.J ::

Garsonjera v Lj stane več kot bistveno večje stanovanje v kakem manjšem kraju.
Torej bo nekdo z dvemi večjimi stanovanji v majhnem kraju plačal manj davka kot lastnik garsonjere, obenem pa ravno tako zasedal njemu prevelik prostor? Tule regulacija v smislu manj stanovanj na osebo ne deluje.

Pri enem dnevniku je bilo rečeno, da v tujini obdavčujejo prihodek, ki ga lastniki z nepremičninami ustvarijo, ne pa samih nepremičnin. To se mi zdi bolj logično, saj s privarčevanim denarjem, od katerega si že itak plačal prispevke, lahko kupiš kakršnokoli osnovno sredstvo, npr. stanovanje. Nekdo drug bo odprl firmo, pa kupil stroje, seveda z DDV-jem, potem mu bodo pa še nabili davek nanje (in ne na dohodek ali celo samo na dobiček, ustvarjen z njimi).

Mi pa je nekdo rekel, da ga tega davka ni nič strah. Ker da imajo tisti, ki to sprejemajo, itak precej nepremičnin v lasti, in zato ne bodo pljuvali v lastno skledo. It makes some sense.

Maria ::

Razen, če ne bodo tik pred sprejemom (razglasom) zakona odvečne prodali, ker so ta trenutek zelo ugodne cene.

Kakšne bodo, ko pridemo v Evropo?

Lahko da dokaj manjše.

Maria

Mercier ::

Mah, vedno uletim ob nepravem času. Oldtimerji, če že niso živeli v svobodnem svetu, so pa vsaj hiše in stanovanja imeli. Bodo pa vsaj večje hiše cenejše. Me hoče kdo za soseda? Ubodemo eno (iz pozne svinčene dobe, trokatnicu), prezidamo na pol... :D

MadMicka ::

Če smo že pri nepremičninah in ko nekateri bluzijo o tem, da bodo cenejše:

Zgodba je preprosta. Večina Slovencev zasluži povprečno plačo ali manj. Nikoli v življenju si ne bodo mogli kupiti hiše. Ravno obratno. Tisti od teh s povprečno plačo, ki sedaj hišo imajo, jo bodo čez generacijo ali dve izgubili.

Maria ::

> Če smo že pri nepremičninah in ko nekateri bluzijo o tem, da bodo cenejše:

> Zgodba je preprosta. Večina Slovencev zasluži povprečno plačo ali manj. Nikoli v življenju si ne bodo mogli kupiti hiše. Ravno obratno. Tisti od teh s povprečno plačo, ki sedaj hišo imajo, jo bodo čez generacijo ali dve izgubili.

Misliš to mene z bluzenjem?

Maria

Mercier ::

Večje hiše bodo IMHO hitro cenejše.

Vice ::

Maria,

Tudi če imamo ob vstopu v EU evropske cene stanovanj, bodo še vedno nedostopne za večinsko SLO populacijo, v primerjavi z dohodki ali njihovo stabilnostjo. EU cene pa imamo lahko samo če vlada brez intervencije spusti tuje kupce in investitorje, kar tudi ni dobro. Za nizke cene bi morala vlada poskrbeti z socialnimi stanovanji, če pa pogledaš kakšna stanovanja gradi pa bi zastopila zakaj ni rezerviranih in zasedenih niti 1/2. Tako da je prihodnost cen več ali manj jasna tudi ko bomo v EU.

Da bi kdo zaradi zakona prodajal "odvečna" stanovanja bi bil butast ker se ga da zaobiti, podobno kot so storili nekateri gostilničarji komaj 2 meseca po Kebrovem zakonu o omejevanju alko pijač v katerem so našli luknjo, sedaj pa na veliko oglašujejo "Pelinkovec točimo od 6 ure zjutraj" (ena takih gostiln je pred ministrstvom) in nihče jim nič ne more.


p.s. po mojem bodo cene stanovanj padle takrat ko bo večina spoznala, da se da z drugimi investicijami obrniti več denarja v krajšem času.

Maria ::

Vice

Cene nečesa lahko (kar navajaš tudi ti) za primerno oceno navajaš primerjalno, npr. na dohodek na prebivalca.

Trenutno je v Sloveniji zelo čudna klima, kar se tiče cen stanovanj. Zelo visoka v Ljubljani in bližnji okolici in vedno bolj znosna dlje stran.

Ko bomo v Evropi, pomeni to tudi, da bo narejeno že kar nekaj avtocest in počasi se bo vzpostavil tudi trend odpiranja delovnih mest doma ali izven mest (npr. ob avtocestah). Posledično se bodo ljudje selili iz Ljubljane (kar se že dogaja). Ponudba praznih stanovanj bo večja.

Tudi odpiranje nove Univerze in Fakultet v Mb ali na Primorskem bo zmanjšalo pritisk na Ljubljano, mnogo jih bo šlo študirati ven. Spet manjši pritisk.

Počasi se že vzpostavlja status quo kar se tiče tujih ambasad, itd. Torej ti z povpraševanjem ne dvigujejo cen.

Zgrajenih bo še kar lepo število novih stanovanj, ki ob starih pomenijo novo ponudbo. Število prebivalcev bistveno ne bo naraščalo.

Povprečni dohodek bo rasel (ne zelo hitro, bo pa).

Slovence bo srečala pamet in bodo pričeli investirati v produktivne zadeve in ne več v stene in pločevino.(to je samo moja pobožna želja);)

To je nekaj argumentov v prid zniževanju cen najdražjih stanovanj v Sloveniji.

Maria

Mercier ::

En članek za lahko noč. klik (in nisem ga pisal jaz)

Vice
...nekateri gostilničarji komaj 2 meseca po Kebrovem zakonu o omejevanju alko pijač v katerem so našli luknjo, sedaj pa na veliko oglašujejo "Pelinkovec točimo od 6 ure zjutraj" (ena takih gostiln je pred ministrstvom) in nihče jim nič ne more.
Tisto je pa Pelinkovec Lite. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

Thomas ::

Saša - točno. Zadnjič sem v neki planinski koči imel pred sabo eno gospo, ki je hotela "unile borovničevec". "Tale je pa samo za zjutraj!", je pojasnil "natakar" iz svoje luknje.

Zakon na nepremičnine je obsojen na podobno usodo - se mi di.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vice ::

Saša prav imaš pelinkovec lite sedaj zdravi tresavico jutranjih gostov.:D

Maria v Sloveniji je res čudna klima. Kaj bo ko bomo v Evropi? Jest pravim da bistvenih razlik ne bo. Avtoceste so večinoma narejene, povezava je skoraj narejena že po dolgem in počez, pa je še vedno mrtvilo okoli avtocest. Same avtoceste hitimo delati da ne bomo zgubili transportne povezave z vzhodnimi deželami, ker nam grozi da jo Slovenija izgubi in da se ta transportna pot preseli 150 km višje proti severu, s tem bi posledično Slovenija urtpela lahko hud finančni šok. Pa to je že stvar ekonomike.
Nekaj je bolj zanimivo kar se dotika tudi iseljevanja iz LJ.
V LJ so cene stanovanj visoke najemnina nabita do konca, povpraševanje je večje od ponudbe, pa če pogledamo druge občine npr. CE, KK še posebej MB pa je stvar popolnoma obratna, ponudba je večja od povpraševanja in cene so nižje (govorim o razmerju ponudba/cena/povpraševanje, da ne bo pomote). Zakaj? Vlada gradi nova stanovanja in jih ne more prodati, kje je logika?
Kaj misliš kaj bo s cenami, ko bomo v EU in ko se bodo začele sproščati stanovanjske varčevalne sheme. Delni odgovor je v linku, ki ga je Saša pripopal.
Bilo bi fajn če bi malo bolj pospešili kar se tiče univerz in fakultet ena je na žalost premalo in da vlada vlije malo več zaupanja v svoj narod in spodbudi vlaganje kapitala v druge investicije, kaj je za to potrebno nam je pa jasno.

Maria ::

Vice

Ni, klima je prav primerna, če gledaš s perspektive, da je potrebno preprečiti, da bi nas prepoceni pokupili in da obrnemo(-jo) logiko, da bi tujci iz naše revščine dobili preveč prepoceni. Logika pač je, kupite, vendar primerno drago in čez čas nekvalitetno (bivanje sredi Ljubljane bo vedno manj kvalitetno).

Zahodnjaki od Slovenije na stanovanjsko/bivalnem področju potrebujejo predvsem Ljubljano.

Ljudje, ki so skozi stanovanjsko lastninjenje dobili dodatna stanovanja to dobro vedo in jim dajejo ali prodajajo stanovanja po umetno previsokih (navitih) cenah. Tako so Američani leta nazaj prinesli okrog japonske investitorje, ki so pokupili cel Manhaten, tik preden je internet in delo na domu v ZDA res zaživelo. Veliko denarja je šlo za prenapihnjene cene.

> Same avtoceste hitimo delati da ne bomo zgubili transportne povezave z vzhodnimi deželami, ker nam grozi da jo Slovenija izgubi in da se ta transportna pot preseli 150 km višje proti severu, s tem bi posledično Slovenija urtpela lahko hud finančni šok

Glavni razlog za delo avtocest je močni cestni in naftni lobi, posledično dobro služenje teh sfer. Če bi se zelo bali za izgubo transporta, bi naredili dobre železniške povezave in dali tovornjake na vlake. Vendar je ta lobi preslab in ne more dati provizij (dovolj velikih).

> Kaj misliš kaj bo s cenami, ko bomo v EU in ko se bodo začele sproščati stanovanjske varčevalne sheme. Delni odgovor je v linku, ki ga je Saša pripopal.

Stanovanjske sheme so ta trenutek potrebne državi zaradi povsem drugih zadev. Da se akumulira/varčuje dodatni denar, ki ga država ni sposobna sama. Kaj bo, ko se bo sprostil/če se bo, je druga zgodba.

Maria

Vice ::

Maria nekaj me zanima, kaj po tvoje misliš, da so glavni 3 faktorji pri izgradni avtocest v programu NPIA in a lahko malo bolj podrobno razložiš kaj si mislila v zadnjem odstavku?

p.s. Upam da ne težim preveč

Maria ::

Vice

Ne težiš, samo danes sem imela opravke.

Upam, da razumem, kaj misliš pod faktorji.

Uradno je to 5. koridor (prvi), pospeševanje gospodarstva in ostalih podpornih delov (drugi) družbe, zagotoviti lažjo dostopnost znotraj države (tretji).

Vprašanje je seveda, kako organizirati/porazdeliti težo prometa/prevoza med železnice in ceste. Pri nas smo to uredili zelo enoznačno. Kar se mi zdi ni najbolje.


Zadnji odstavek je povsem preprost. Ker imamo zelo slabo optimiziran sistem delovanja države (glej problem proračuna) in ker država/družba premalo ustvarja glede na to koliko troši, preprosto zmanjka denarja. In tako sedaj prihaja denar za upokojence in nekatere druge fiksne stroške preko in z različnimi vzvodi iz stanovanjskega varčevanja.

Maria
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdaj se bo spet splačalo kupit nepremičnino? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17439000 (15687) kriptobog
»

Zakaj država ne obdavči nepremičnine, kot Američani? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7414816 (13302) Furbo
»

Bogati siromaki??? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30188120 (77680) energetik
»

Obdavčitev nepremičnin - zakaj? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
31185310 (80120) Mr.B

Več podobnih tem