» »

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel!

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel!

1 2 3
4
5

tikitoki ::

FOlk, ki mislsi, da je oddajanje tako super posel, nima pojma o pojmu. Glede na zacetno investicijo je v Sloveniji bolj bogo. ROI pa je bogi.

nekikr ::

Go-ahead je izjavil:

Zakaj pa banka ne kupi? Aja se ne splača, oni že vejo.

Med drugim iz istega razloga kot tvoj lokalni s.p., ki ne kupi avtomobila ampak ga vzame na lizing.

3p ::

tikitoki je izjavil:

FOlk, ki mislsi, da je oddajanje tako super posel, nima pojma o pojmu. Glede na zacetno investicijo je v Sloveniji bolj bogo. ROI pa je bogi.


Hmm.Dela dosti. ROI ubog. Stanovanja se dobro prodajajo. Drugje se zlahka zasluži več. Folk pa to še kar počne. 8-) V resnici so to narodni heroji... pravi karitas. :D

Mato989 ::

3p je izjavil:

tikitoki je izjavil:

FOlk, ki mislsi, da je oddajanje tako super posel, nima pojma o pojmu. Glede na zacetno investicijo je v Sloveniji bolj bogo. ROI pa je bogi.


Hmm.Dela dosti. ROI ubog. Stanovanja se dobro prodajajo. Drugje se zlahka zasluži več. Folk pa to še kar počne. 8-) V resnici so to narodni heroji... pravi karitas. :D


Niso karitas, pač so se odločili za to pot... ampak večina bajt je dandanes podedovanih, ne več kupljenih... sploh zdaj ko odhajajo generacije 1920-1940... sploh tisti okol 1940-1950 so kupovali poceni hiše in stanovanja v 90tih... in njihovi sinovi in hčerke potem to komot oddajajo, za dober ROI...

Ni pa šans da bi šel kupit stanovanje danes na Taboru v MB ali Teznu ga porihtal in vložil skupno cca 90.000€ da bi ga potem 40 let oddajal...

sebastjan28 ::

3p je izjavil:

tikitoki je izjavil:

FOlk, ki mislsi, da je oddajanje tako super posel, nima pojma o pojmu. Glede na zacetno investicijo je v Sloveniji bolj bogo. ROI pa je bogi.


Hmm.Dela dosti. ROI ubog. Stanovanja se dobro prodajajo. Drugje se zlahka zasluži več. Folk pa to še kar počne. 8-) V resnici so to narodni heroji... pravi karitas. :D


Razlogi so različni. Trenuten ROI pa definitivno ni med njimi. Nobene računice ni, da bi v Ljubljani kupili novo nepremično in jo oddajali. Samo ogromna tveganja. Posledično praktično tudi ni podjetij, ki bi se s tem ukvarjala - v tujini jih mrgoli.

Ogromno ljudi to počne, ker so prišli do omenjenih nepremičnin po zelo nizkih ali ničelnih cenah(dediščina, Jazbinškov zakon,... )

Nekateri imamo sentimentalne razloge - mi oddajamo hišo, ki smo jo kupili pred odhodom v tujino in smo tam nekaj let živeli.

Spet tretji vidijo v tem razpršitev svojih investicij - velika verjetnost obstaja, da bo prišlo v naslednjih 2-3 letih do večjih pretresov na finančnih trgih.

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

3p je izjavil:

tikitoki je izjavil:

FOlk, ki mislsi, da je oddajanje tako super posel, nima pojma o pojmu. Glede na zacetno investicijo je v Sloveniji bolj bogo. ROI pa je bogi.


Hmm.Dela dosti. ROI ubog. Stanovanja se dobro prodajajo. Drugje se zlahka zasluži več. Folk pa to še kar počne. 8-) V resnici so to narodni heroji... pravi karitas. :D


Sej si lahko sam izracunas kako in kaj. Ce mislsi, da je tako super, pojdi, zacni to delati in nehaj drugim rezlagati svoj nacrt za obogatitev.

Mato989 je izjavil:

3p je izjavil:

tikitoki je izjavil:

FOlk, ki mislsi, da je oddajanje tako super posel, nima pojma o pojmu. Glede na zacetno investicijo je v Sloveniji bolj bogo. ROI pa je bogi.


Hmm.Dela dosti. ROI ubog. Stanovanja se dobro prodajajo. Drugje se zlahka zasluži več. Folk pa to še kar počne. 8-) V resnici so to narodni heroji... pravi karitas. :D


Niso karitas, pač so se odločili za to pot... ampak večina bajt je dandanes podedovanih, ne več kupljenih... sploh zdaj ko odhajajo generacije 1920-1940... sploh tisti okol 1940-1950 so kupovali poceni hiše in stanovanja v 90tih... in njihovi sinovi in hčerke potem to komot oddajajo, za dober ROI...

Ni pa šans da bi šel kupit stanovanje danes na Taboru v MB ali Teznu ga porihtal in vložil skupno cca 90.000EUR da bi ga potem 40 let oddajal...


Kaj se trudis. Veliko ljudi je ocitno tolk glupih, da ne znajo izracunati koliko let rabis, da se ti povrne investicija. Pa bog ne daj, da bi bili vsaj priblizno realni pri stroskih in davkih. Oni mirno celo najemnino vzamejo kot cisti dobicek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

3p ::

sebastjan28 je izjavil:

Razlogi so različni. Trenuten ROI pa definitivno ni med njimi. Nobene računice ni, da bi v Ljubljani kupili novo nepremično in jo oddajali. Samo ogromna tveganja. Posledično praktično tudi ni podjetij, ki bi se s tem ukvarjala - v tujini jih mrgoli.

...

Spet tretji vidijo v tem razpršitev svojih investicij - velika verjetnost obstaja, da bo prišlo v naslednjih 2-3 letih do večjih pretresov na finančnih trgih.


Jao, povzemam:

1) ROI ni zanimiv.
2) Gledano dolgoročno (kar je danes zgleda 2 do 3 leta) je zanimiv.

>:D

kingsix ::

Mato989 je izjavil:


Niso karitas, pač so se odločili za to pot... ampak večina bajt je dandanes podedovanih, ne več kupljenih... sploh zdaj ko odhajajo generacije 1920-1940... sploh tisti okol 1940-1950 so kupovali poceni hiše in stanovanja v 90tih... in njihovi sinovi in hčerke potem to komot oddajajo, za dober ROI...

Ni pa šans da bi šel kupit stanovanje danes na Taboru v MB ali Teznu ga porihtal in vložil skupno cca 90.000EUR da bi ga potem 40 let oddajal...


Kolega oddaja stanovanje na taboru v mb za 480EUR. Zanj je dal skupno 66.500EUR (nkaup+kasnejša ureditev).. Je bolj urejeno oz. "nadstandardno" stanovanje, zato tudi toliko dobi. Najemnik pa plačuje rezervni sklad etc., sicer bi bila najmenina višja.
Drug znanec, pa je kupil flat v MB na res elitni lokaciji+novogradnja, uredil ga je res, da je top shit. Sedaj ga oddaja neki nemški firmi, ki ga imajo za svoje zaposlene, ki sem potujejo. Povrnjeno bo dobil v cca 13 letih, z tem, da je štel da bo medtem moral 1x zamenjat prav vse elektronske aparate ter še manjšo obnovo (parketi, etc). Prvo je imel z njimi pogodbo za 3 leta, pred kratkim so podpisali za dodatnih 5 let. Mislim pa sicer, da je imel neke veze da je to dobil, ampak nisem ziher.

Po mojem v MB manjka nadstandardnih stanovanj. Večino kar vidiš so stara stanovanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

OrkAA ::

Wow, sem malo pogledal cene nepremičnin v Mariboru in mi ni nič jasno. Povsem normalna stanovanja dobis za drobiž. Je ekonomska klima tam res tako slaba, da ni veliko povpraševanja?

Mi je pa zanimivo, da tako poceni stanovanje uspe oddat za ~500 evrov. Ga oddaja tujcu, ki ni povsem na tekočem z razmerami na trgu?

kingsix ::

V MB so cene nepremičnin bistveno cenejše kot v LJ.

Stanovanje je 3 sobno, 72 kvadratov...dobil je mislim, da za 50.000EUR in sicer v obdobju največje krize pred leti..sicer je tukaj še vedno kriza, ampak ni več tako hudo. Medtem so na bloku še naredili novo fasado..Vanj je še vložil nekaj denarja za opremo in ja..sedaj dobi slabih 500EUR. Kot sem dejal: na trgu praktično ne oddaja lepo opremljenih stanovanj. Sam kar spremljam kaj se oddaja, ker mislim v prihodnje morda oddajat in v dveh letih nisem zasledil niti približno tako lepo opremljenega stanovanja. Not even close. Večino je star krš. Podobno stanovanje danes sicer dobiš za najem za cca 320-360EUR, vendar je takšna luknja, da ti je slabo. No, pomojem bi še on lahko dobil več, ampak če ti je prioriteta dolgoročen najem in je najemnik res vredu, potem je takšna situacija čist ok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

sebastjan28 ::

3p je izjavil:

sebastjan28 je izjavil:

Razlogi so različni. Trenuten ROI pa definitivno ni med njimi. Nobene računice ni, da bi v Ljubljani kupili novo nepremično in jo oddajali. Samo ogromna tveganja. Posledično praktično tudi ni podjetij, ki bi se s tem ukvarjala - v tujini jih mrgoli.

...

Spet tretji vidijo v tem razpršitev svojih investicij - velika verjetnost obstaja, da bo prišlo v naslednjih 2-3 letih do večjih pretresov na finančnih trgih.


Jao, povzemam:

1) ROI ni zanimiv.
2) Gledano dolgoročno (kar je danes zgleda 2 do 3 leta) je zanimiv.

>:D


Dolgoročno pomeni 10-20 let(tudi 15 let nazaj so vsi govorili, da imamo zelo turbolentno poslovno okolje :) )

Nakup nepremičnine je čisto legitimen dolgoročen način porazdelitve tveganja - glede na to, da nihče nima kristalne krogle je smiselnost takega početja seveda čista špekulacija. Enako je tudi špekulacija nakup vseh vrednostnih papirjev, zlata, depoziti, deleži v podjetju.... Osnovni cilj vsake investicije je seveda vsaj ohranjanje realne vrednosti.

V prejšni državi je bila nepremičnina bolj ali manj edina obstoječa možna možnost naložbe. Ob trenutnih demografskih projekcijah se meni nakup nepremičnine za namen oddajanja v Slo zelo tvegan posel.

Mato989 ::

kingsix je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Niso karitas, pač so se odločili za to pot... ampak večina bajt je dandanes podedovanih, ne več kupljenih... sploh zdaj ko odhajajo generacije 1920-1940... sploh tisti okol 1940-1950 so kupovali poceni hiše in stanovanja v 90tih... in njihovi sinovi in hčerke potem to komot oddajajo, za dober ROI...

Ni pa šans da bi šel kupit stanovanje danes na Taboru v MB ali Teznu ga porihtal in vložil skupno cca 90.000EUR da bi ga potem 40 let oddajal...


Kolega oddaja stanovanje na taboru v mb za 480EUR. Zanj je dal skupno 66.500EUR (nkaup+kasnejša ureditev).. Je bolj urejeno oz. "nadstandardno" stanovanje, zato tudi toliko dobi. Najemnik pa plačuje rezervni sklad etc., sicer bi bila najmenina višja.
Drug znanec, pa je kupil flat v MB na res elitni lokaciji+novogradnja, uredil ga je res, da je top shit. Sedaj ga oddaja neki nemški firmi, ki ga imajo za svoje zaposlene, ki sem potujejo. Povrnjeno bo dobil v cca 13 letih, z tem, da je štel da bo medtem moral 1x zamenjat prav vse elektronske aparate ter še manjšo obnovo (parketi, etc). Prvo je imel z njimi pogodbo za 3 leta, pred kratkim so podpisali za dodatnih 5 let. Mislim pa sicer, da je imel neke veze da je to dobil, ampak nisem ziher.

Po mojem v MB manjka nadstandardnih stanovanj. Večino kar vidiš so stara stanovanja.


No in 66.500€ in 480€ najemnine... od tega je 25% davka in amortizacija stanovanja... če je opremljeno je dolžan porihtat tudi vse notranje zadeve, kot je bojler, pečica ipd... torej je to letno v povčreju vsaj 200€ če ne malo več za vzdrževalna dela. torej

480€ najemnina
360€ PO DAVKIH (25%)
360€ - minimalna amortizacija 25€/mesec za rezervni sklad pa sem verjetno rekel malo.

335€ na mesec.

66.500€/335€ = 198,5 mesecev... ali 16,5 let...

Zdaj pa še najdi na bolhi primerno stanovanje in stroške ko iščeš (svoj čas) vsa ta leta, ker kr prvo ne dobiš za 66,500€, danes pa sploh ne, še manj na elitni lokaciji.

Torej v NAJBOLJ OPTIMISTIČNEM scenariju ki si ga napisal, je to 17 let, da se ti povrne... 17 let!!! Pa je to en primer ki je verjetno kupil v največji krizi... torej če greš danes v to je cena takega stanovanja verjetno okol 80.000€...

Moj kolega je s kriptovalutami zaslužil 45.000€ v enem letu...

Kje je boljši donos?

aky ::

Tipično se najemnina (brez vseh stroškov) računa po formuli [vrednost nepremičnine]/240 (20 let).

Torej za stanovanje s ceno 66.500EUR je najemnina sama lahko okoli 280EUR + stroški. 480EUR za tako nepremičnino se mi zdi pretiravanje. Ceneje ti je kredit, namesto najema.

A.

kingsix ::

Mato989 je izjavil:


No in 66.500EUR in 480EUR najemnine... od tega je 25% davka in amortizacija stanovanja... če je opremljeno je dolžan porihtat tudi vse notranje zadeve, kot je bojler, pečica ipd... torej je to letno v povčreju vsaj 200EUR če ne malo več za vzdrževalna dela. torej

480EUR najemnina
360EUR PO DAVKIH (25%)
360EUR - minimalna amortizacija 25EUR/mesec za rezervni sklad pa sem verjetno rekel malo.

335EUR na mesec.

66.500EUR/335EUR = 198,5 mesecev... ali 16,5 let...

Zdaj pa še najdi na bolhi primerno stanovanje in stroške ko iščeš (svoj čas) vsa ta leta, ker kr prvo ne dobiš za 66,500EUR, danes pa sploh ne, še manj na elitni lokaciji.

Torej v NAJBOLJ OPTIMISTIČNEM scenariju ki si ga napisal, je to 17 let, da se ti povrne... 17 let!!! Pa je to en primer ki je verjetno kupil v največji krizi... torej če greš danes v to je cena takega stanovanja verjetno okol 80.000EUR...

Moj kolega je s kriptovalutami zaslužil 45.000EUR v enem letu...

Kje je boljši donos?


Davka ne plačuje... kot sem omenil pa najemnik plačuje rezervni sklad. Torej tvoji odbitki vsi odpadejo.
Tako oddaja sedaj že 3.5 let, stroškov še praktično ni imel.

Torej je v teh letih z najmninami dobil 20k EUR..polek tega pa je držna vrednost stanovanja cca. 14k EUR več...torej je v plusu recimo nekje 34k.
Koncu koncev lahko oddaja še kakšnih 5 let in potem proda. Ta leta je ded le plus, polek tega pa je še vrednost flata višja. No to, da bo višja čez 5 let je le špekulacija, definitivno pa je višja sedaj.

Primerjati nekaj takega z kriptovalutami, kjer imaš lahko iz enega dneva v drug 50% manj je neprimerno.
Kriptovalute so so izjemno tvegana naložba napram nepremičninam.

Stanovanje je imo čist ok naložba v nekem razpršenem naložbenem portfoliju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Mavrik ::

Vaša ideja dolgoročne investicije se dejansko začne z utajo davkov in upanjem da te noben najemnik ne bo prijavil?
The truth is rarely pure and never simple.

VaeVictis ::

Vse računice brez davka so napačne.

Da, se dela to.

Veliko ljudi to počne in bo še počelo!

Davek na prazne nepremečnine tega tudi ne bo rešil, ker se bo davek prenesel na najemnika.

Vendar, vedno je možnost, da te bo slej, ko prej FURS dobil, morda jutri, morda pa čet 20 let, čedalje višja, ali te bo najemnik prijavil, nevoščljivi sosed ali pa nekdo iz Slo-Techa >:D

Te računice z utajo davkov so že v osnovi neumne, če se gremo to logiko, dajmo recimo primer kako se da s švercanjem kokaina potegniti milijarde (no vsaj, če Narcos govorijo resnico :D), samo dobiti oz. ubiti te ne smejo!

Da, tudi s kriptovalutami je možno dobro zaslužiti, možno pa je tudi zelo veliko denarja, relativno hitro izgubiti.

Oddajanje nepremečnin ima to prednost, da je relativno stabilen dohodek, v primeru, da imaš nepremičnino na zanimivi lokaciji, da nisi totalen kreten kot najemodajalec itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: VaeVictis ()

kingsix ::

Vsaj 3/4 nepremičnin se oddaja brez prijave na FURS.
Izračun pa je smiseln za nekoga, ki le-tega ne plačuje.

Sicer pa če imaš več nepremičnin si narediš popoldanski normiran SP in oddajaš tako.

Mavrik ::

kingsix je izjavil:

Vsaj 3/4 nepremičnin se oddaja brez prijave na FURS.


Tole se sliši kot nekaj kar si z riti potegnil. Obenem pa moraš zagotavljati da FURS tega ne bo ugotovil v 30 letih (20 let najema + 10 let zastaranja davčnih prekrškov).
The truth is rarely pure and never simple.

kingsix ::

Če gledam glede na znance.... poznam na hitro 12 ljudi, ki oddajajo (večino, ki dela tukaj v AT, imajo v Slo flat še za oddjanje...med temi k ipzonma je to kot šport)..noben ne plačuje davkov.
Moj gym buddy je tudi nepremičninski agent in tudi pravi ,da koliko ve zarez zelo zelo malo ljudi plačuje davke. 3/4 sem še bil optimističen.

Nikjer ne pravim, da je to ok ali karkoli, opisujem le meni poznano stanje. Don't get all bitchy.

Jaz bom sicer to uredil preko pop. s.p...samo se moram pozanimat kako je glede več dejavnosti etc.. Trenutno imam namreč le eno.

Pa še kot dodatek:
En je imel neke težave z najemnikom in sta bla nekaj po sodiščih...nihče ni preveril ali karkoli, da ded ni nikoli plačeval davkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

VaeVictis ::

kingsix je izjavil:

Če gledam glede na znance.... poznam na hitro 12 ljudi, ki oddajajo (večino, ki dela tukaj v AT, imajo v Slo flat še za oddjanje...med temi k ipzonma je to kot šport)..noben ne plačuje davkov.
Moj gym buddy je tudi nepremičninski agent in tudi pravi ,da koliko ve zarez zelo zelo malo ljudi plačuje davke. 3/4 sem še bil optimističen.


Če se ti družiš samo z utajevalci davkov, to še ne pomeni, da 3/4 ljudi, ki oddajajo nepremičnine ne plačuje nobenih davkov! 8-)

Te rekla-kazala statistike so ponavadi napačne, to je nekaj podobnega, kot se govori o 10 mlrd sive ekonomije v Sloveniji, dokazov pa nobenih ali pa o korupciji v Sloveniji.

Vsi polni besed, ko pa jih vprašajo po dokazih pa nič od nikoder in izgovori: "So mi strici povedali, župnik pri maši mi je povedal, na paritzanski večerji mi je bivši general JLA povedal, sem prebral na Slo-Techu, itd."

IMHO je samo vprašanje, kdaj bo FURS naredil akcijo, ko bo pogledal kdo oddaja preko Air BnB in malo cross-checkal kdo od teh ima vse prijavljeno!

Enako še preko katerega drugega portala.

kingsix ::

Kdo ima preko Air BnB že davno gledajo..si nekje vzadaj.

Poglej..to je le kaj si jaz mislim... Ti imaš prav toliko dokazov za svoje trditve kot jaz za svoje, tako, da ne vem kaj fantaziraš.

VaeVictis ::

kingsix je izjavil:

Kdo ima preko Air BnB že davno gledajo..si nekje vzadaj.

Poglej..to je le kaj si jaz mislim... Ti imaš prav toliko dokazov za svoje trditve kot jaz za svoje, tako, da ne vem kaj fantaziraš.


Seveda.

Vedno je možno, da imaš 100% prav.

A tudi ti upoštevaj, da je možnost, da imaš 100% narobe.

IMHO je takih, ki ne plačujejo nobenih davkov od oddaje kakih 10-20% in nič več!

Samo še vedno ostaja poanta, da pri izračunih o dobičkonosnosti nepremičnnine upoštevaj vse davke, ali preko s.p. ali preko česa drugega, ne pa delati izračune iz predpostavke, da boš utajeval davke!

kingsix ::

To seveda ne..primer je bil za nekoga, ki to že leta aktivno počne.

Kakorkoli... mislim, da če imaš 2 ali več nepremičnine, da se ti bolj splača to delat z s.p.
Jaz npr sp že itak imam...torej bi dejansko imel za nepremičnine le 5% dodatnega davka.

Mato989 ::

Mavrik je izjavil:

Vaša ideja dolgoročne investicije se dejansko začne z utajo davkov in upanjem da te noben najemnik ne bo prijavil?


Tako je :)

OrkAA ::

The true Slovenian way, kjer so vsi prepleteni v kriminalu. Ampak kaj pa bomo, ce nam drzava krade!!!1 :)

kingsix ::

Težava v Slo je ravno "pobiranje" davkov. Od najemnin do s.p.'jev, večjih podjetij ter Jožice na tržnici... veliko se jih tako ali drugače izogiba plačilu.
Država pač nima neke kontrole itd. in ljudje to pač izkoriščajo.

Edino za kripto-mining verjamem, da 100% vsi plačajo davek na minano...=) Saj zato se beseda "davek" omeni v ethereum mining temi samo 3x nekje na začetku. Je samoumevno in vse vedo, da je le-tega treba plačat. Le dobičke vsi pridno računajo po celi temi brez davka, to naredijo kasneje le zase na papirju...old school.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Invictus ::

Mavrik je izjavil:

Vaša ideja dolgoročne investicije se dejansko začne z utajo davkov in upanjem da te noben najemnik ne bo prijavil?

Glede na Jazbinškov zakon, razpršeno lastništvo in revščino večine lastnikov pač drugače ne gre...

Če pa zraven prišteješ še neurejeno zakonodajo na področju najema in nasposoben FURS, ki ne zna pobrskati po bazah podatkov in preveriti ali je nepremičnina zasedena ali ne, pa dobiš trenutno stanje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

xmetallic ::

Stanovanje je varna in dobičkonosna investicija. Če nisi ravno amater se da pokrivati stroške kredita in še poleg zaslužiti. Trosobno stanovanje v LJ oddaš študentom (dva v vsako sobo) po ceni 200EUR najemnine + stroški in imaš 1200EUR na mesec. Če od tega plačaš 300EUR davka ti še vedno ostane 900EUR za kredit. V 15 letih odplačaš stanovanje v vrednosti 150 000EUR ne da bi vložil cent svojega denarja.

Dobro, sodobno opremljeno stanovanje se samo oddaja v najem. Beri: brez težav čez noč najdeš drugega najemnika

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

FTad ::

za dvoposteljno sobo ti nihce ne bo dal 200€ + stroski (verjetno cca 50€ po osebi). Za to se da dobiti ze enoposteljno sobo. Realno bi prej rekel, da lahko dobis za max 150€+stroski nekoga. Pa da bi jih bilo notri 6 je hitro kaotično. Ze s stirimi je.

Magic1 ::

Nekdo še živi v letu 2008, ko je bilo vse v oblakih, študentov pa dvakrat več v Ljubljani.
Magic

xmetallic ::

Za normalno opremljeno stanovanje, kjer normalno pomeni pohištvo 21. stoletja, so študentje pripravljeni plačati 200EUR + stroški za posteljo v dvoposteljni sobi. Večina stanovanj se oddaja v katastrofalnem stanju zato so pripravljeni odšteti dodatnih nekaj deset evrov za stanovanje bolj prijetnega izgleda. Če bi na Facebooku sledil skupinam kjer se oddajajo stanovanja bi vedel, da sodobno opremljena stanovanja imajo največ povpraševanja kljub višjim cenam od povprečnega stanovanja s pohištvom iz leta 1980.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

sebastjan28 ::

Stanovanje, ki bi ga rad oddajal 6-tim odraslim ljudem, bi moglo biti vsaj 4 sobno(potreboval bi nujno tudi ogromno dnevno sobo s kuhinjo) veliko vsaj 120 kvadratnih metrov. Za 150k, ki si jih omenil v Lj nikoli ne boš uspel kupiti lepega stanovanje na dobri lokaciji. Kaj šele, da bi ga obnovil in opremil. Realen strošek je bolj blizu 250k.

Razen davka tudi nisi upošteval drugih stroškov, ki so vse prej kakor zanemarljivi. Tudi stanovanje verjetno ne-bi bilo vedno polno. V bistvu takšna investicija pomeni že mini "študentski-dom". Veliko časa, denarja in energije bi mogel uporabiti za upravljanje. V končni fazi bi bila tudi tvoja "plača" strošek - oziroma v najboljšem primeru oportunitetna izguba.

Invictus ::

Ljudje si malo preveč predstavljajo kako drago je vzdrževanje in obnova stanovanja.

Faktor 3 ponavadi ;), ker nimajo pojma kako kaj narediti, pa jih vsak privatnik nategne. Cene, ki jih slušim od znancev, so včasih nenormalne.

Pohištvo je poceni, zgleda moderno, koliko zdrži je sicer vprašanje, ampak zato imaš tako ali tako varščino.

Če daš relativno sodobno opremljeno stanovanje za malo višji denar, potem lahko pričakuješ, da bodo noter študenti, ki imajo denar. In jim ni v interesu selitev vsakih 6 mesecev. Kar na koncu lahko tudi pomeni, da bodo študirali, in ne imeli cel kup partijev noter.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

xmetallic ::

sebastjan28 je izjavil:

Stanovanje, ki bi ga rad oddajal 6-tim odraslim ljudem, bi moglo biti vsaj 4 sobno(potreboval bi nujno tudi ogromno dnevno sobo s kuhinjo) veliko vsaj 120 kvadratnih metrov. Za 150k, ki si jih omenil v Lj nikoli ne boš uspel kupiti lepega stanovanje na dobri lokaciji. Kaj šele, da bi ga obnovil in opremil. Realen strošek je bolj blizu 250k.

Razen davka tudi nisi upošteval drugih stroškov, ki so vse prej kakor zanemarljivi. Tudi stanovanje verjetno ne-bi bilo vedno polno. V bistvu takšna investicija pomeni že mini "študentski-dom". Veliko časa, denarja in energije bi mogel uporabiti za upravljanje. V končni fazi bi bila tudi tvoja "plača" strošek - oziroma v najboljšem primeru oportunitetna izguba.


Sem bil enkrat v stanovanju ki je bilo v osnovi dvosobno, a ga je lastnik predelal v 5 sobno. Noter je bilo 6 študentov. 4 vsak v svoji mini sobi, ki je imela posteljo, omaro in mizo, dva pa sta bila skupaj v eni sobi. Dnevna soba je v bistvu bila kar na hodniku, kuhinja pa tudi ne preveč velika. Študentov večinoma čez dan ni doma, jedo pa na bone. Nekateri si narobe predstavljate, da so tovrstna stanovanja luksuz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

sebastjan28 ::

xmetallic je izjavil:

sebastjan28 je izjavil:

Stanovanje, ki bi ga rad oddajal 6-tim odraslim ljudem, bi moglo biti vsaj 4 sobno(potreboval bi nujno tudi ogromno dnevno sobo s kuhinjo) veliko vsaj 120 kvadratnih metrov. Za 150k, ki si jih omenil v Lj nikoli ne boš uspel kupiti lepega stanovanje na dobri lokaciji. Kaj šele, da bi ga obnovil in opremil. Realen strošek je bolj blizu 250k.

Razen davka tudi nisi upošteval drugih stroškov, ki so vse prej kakor zanemarljivi. Tudi stanovanje verjetno ne-bi bilo vedno polno. V bistvu takšna investicija pomeni že mini "študentski-dom". Veliko časa, denarja in energije bi mogel uporabiti za upravljanje. V končni fazi bi bila tudi tvoja "plača" strošek - oziroma v najboljšem primeru oportunitetna izguba.


Sem bil enkrat v stanovanju ki je bilo v osnovi dvosobno, a ga je lastnik predelal v 5 sobno. Noter je bilo 6 študentov. 4 vsak v svoji mini sobi, ki je imela posteljo, omaro in mizo, dva pa sta bila skupaj v eni sobi. Dnevna soba je v bistvu bila kar na hodniku, kuhinja pa tudi ne preveč velika. Študentov večinoma čez dan ni doma, jedo pa na bone. Nekateri si narobe predstavljate, da so tovrstna stanovanja luksuz.


Sedaj pa že malo sam sebe negiraš:)

Napisal si: Večina stanovanj se oddaja v katastrofalnem stanju zato so pripravljeni odšteti dodatnih nekaj deset evrov za stanovanje bolj prijetnega izgleda.

SAmo, zakaj hudiča, bi si kdo želel živeti v 8-10 kvadratov veliki sobo(beri celici - mogoče je leta zaradi "predelava" celo brez okna), če je na trgu v Lj ogromno samostojnih sob velikosti 15-20 kvadratnih metrov za ceno 150-200 eur? Tudi cena za sobo v kateri živita dva študenta je približno 100 eur.

xmetallic ::

sebastjan28 je izjavil:

Sedaj pa že malo sam sebe negiraš:)

Napisal si: Večina stanovanj se oddaja v katastrofalnem stanju zato so pripravljeni odšteti dodatnih nekaj deset evrov za stanovanje bolj prijetnega izgleda.

SAmo, zakaj hudiča, bi si kdo želel živeti v 8-10 kvadratov veliki sobo(beri celici - mogoče je leta zaradi "predelava" celo brez okna), če je na trgu v Lj ogromno samostojnih sob velikosti 15-20 kvadratnih metrov za ceno 150-200 eur? Tudi cena za sobo v kateri živita dva študenta je približno 100 eur.


Očitno ne poznaš trga dovolj dobro. Pojem "ogromno" ne odraža najemniškega stanja na slovenskem trgu. V Ljubljani zagotovo ne. Kje točno se negiram? Napisal sem, da so ljudje pripravljeni plačati več za stanovanje z novejšo opremo. 15 kvadratna soba s pohištvom starim tri desetletja in plesnivimi stenami zaradi vlage?

Na trgu je zelo malo stanovanj kot so na prvi sliki zato je cena le tega višja. In ljudje so, verjel ali ne, pripravljeni plačati tudi višjo ceno zato da živijo v spodobnem stanovanju. Jebeš 50EUR manj če se v sobi počutiš kot v hlevu za krave.

Ni isto če je stanovanje opremljeno takole



ali takole

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

OrkAA ::

Haha, nobena od zgornjih slik ne prikazuje stanovanj v Ljubljani.



Izgledajo bolj takole. :)

Btw, tole na fotki se oddaja za 900 evrov. Nisem preprican, ce je to neslana sala ali pa se je nekomu resno odtrgalo.

https://www.nepremicnine.net/oglasi-odd...

xmetallic ::

Sej ni bil namen nalimat stanovanje iz LJ ampak prikazat razliko med stanovanji in zakaj imajo nekatera stanovanja višje cene. Tole kar si ti nalimal je glede na obstoječo ponudbo kar solidno opremljeno stanovanje. Da dobiš boljši vpogled kakšna stanovanja se oddajajo se včlani v kakšno facebook skupino kjer se objavljajo tovrstne zadeve. Pa mi najdi eno samo stanovanje, ki je opremljeno vsaj približno tako kot prva slika ki sem jo objavil. Hint: ne boš ga našel.

Nekaj oglasov, ki so trenutno aktualni. Nobeno izmed stanovanj ni niti približek tistemu iz prve slike. => Če bi oddajal tako opremljeno stanovanje je 250 evrov zelo ugodna cena, če ne celo prenizka.

Enoposteljna soba na - 250 evrov
Dvosobno stanovanje - 500 evrov
Enoposteljna soba - 200 evrov
Enoposteljna soba - 220 evrov

nekikr ::

Btw, tole na fotki se oddaja za 900 evrov. Nisem preprican, ce je to neslana sala ali pa se je nekomu resno odtrgalo.

Cena, po kateri bi se tako stanovanje prodajalo, je cca. 200.000€ (+/-, odvisno od točne lokacije itd.). Brez DDV je najemnine 800€, odšteješ čisto osnovne stroške in si na 750€ (po vsej verjetnosti še manj). Po formuli za najeme 1/240 je tole čisto realna cena oz. je še poceni. Ja, bizarno je kakšen standard se gremo glede na kakšno Avstrijo in Nemčijo. Da plačaš 960€ za tole luknjo. Oz. da jo morda lahko kupiš za 200k. Ker je tema o oddajanju: če bi kupil to stanovanje po tržni ceni in ga oddajal po tej nenormalno visoki ceni (za ta standard), bi naredil eno hudo bedno kupčijo.

jype ::



Sam par sliderjev levo pa par desno.

VaeVictis ::

Zapomnite si, stanovanje se oddajajo po taki ceni, kakršni so najemojemalci pripravljeni plačati.

Se je pa treba zavedati, da v tem času v Ljubljani primanjkuje stanovanj, ker jih vsi študenti iščejo, tudi tuji Erasmus študenti in se tudi relativno ne najbolj primerna stanovanja hitro oddajo.

Boljša stanovanja oz. sobe za tržno ceno se oddajo v dnevu, dveh.

Geho ::

Hahahaha 900+€/mesec... pa ne dam skor cele plače sam za gole 4 stene, se pa res rajš pol vozm vsak dan eno uro v neo smer, kot pa da sm pol res totalno brez denarja...

VaeVictis ::

Saj, ko bodo ljudje dojeli, da se cel svet ne vrti samo okoli njih, ampak imajo drugi ljudje drugačne želje, potrebe in dohodke, bo morda tale debata in njej podobne imele večji smisel.

Dokler se pa tega ne dojame pa upam, da bodo ljudje dojeli enostavno logiko.

Vsaka cena je samo toliko nizka oz. visoka, po kateri je prodajalec pripravljen prodati in kupec pripravljen plačati!

Mato989 ::

Vsaka najemnina za stanovanje ki presega 50% minimalne plače, je previsoka za povprečnega državljana... tudi če imaš povprečno slovensko plačo je najemnina 300€/mesec ubijalska... stroški pridejo še vsaj 100-150€ in si torej na skoraj 50% povprečne plače SAMO za stanovanje... pol pa še cca 50€/mesec za avto pa da daješ na stran 50€ za nujne primere ko crkne kaj na avtu al pa karkoli pa 300€)10e/dan) za hrano pa ti ostane 100€ za luksuz MAX... in v luksuz moraš štet frizerja... pol se pa sprašujemo zakaj se dela na črno.

cjen ::

@Mato989 .... kaj pa ce najemodajalec pac noce povprecnega drzavljana?
Jaz ne razumem ljudi, kako ne razumejo osnovne logike trgovine: povpraševanje - ponudba. Ce nekdo lahko odda garsonjero za 1000€ na mesec in ce to nekdo vzame za 1000€ na mesec, bi bil prvi neumen da bi to oddajal po 100€/mes.
Oziroma, ce smo ze tam, zakaj pa vi ne kupite stanovanja in ga oddajate po 100€ na mesec?
No, ko boste to storili, vas prosim, da mi javite na ZS, kajti slej ko prej bom moral najeti stanovanje, in taka ponudba bi mi prišla zelo prav.

Mato989 ::

cjen je izjavil:

@Mato989 .... kaj pa ce najemodajalec pac noce povprecnega drzavljana?
Jaz ne razumem ljudi, kako ne razumejo osnovne logike trgovine: povpraševanje - ponudba. Ce nekdo lahko odda garsonjero za 1000€ na mesec in ce to nekdo vzame za 1000€ na mesec, bi bil prvi neumen da bi to oddajal po 100€/mes.
Oziroma, ce smo ze tam, zakaj pa vi ne kupite stanovanja in ga oddajate po 100€ na mesec?
No, ko boste to storili, vas prosim, da mi javite na ZS, kajti slej ko prej bom moral najeti stanovanje, in taka ponudba bi mi prišla zelo prav.


Jaz tudi ne razumem lastnikov podjetij ki ne razumejo osnovne logike trga, pri plačah ko je pomanjkanje delavcev dvigneš plače, in se to vseeno dogaja, in kaj pol?

Ampak saj super, če nekdo odda... ampak po večini pač ne... in tudi te bolane cene niso realne, ampak ok, bistveno je da jaz recimo na štajerskem koncu ne poznam nobenga ki bi za najem dajal več kot 300€, oz poznam le enega, pa še tisto je res nadstandardno 2 sobno stanovanje cca. 64m2 za 370€... skupaj z podzemno garažo! Torej te cene sanjajo samo ljubljančani... pa potem še kje ob morju, pa še to je zanimivo glede na drek plaže ki jih imamo!

Pa saj ni bistveno kaj drugim uspe, jaz pravim kaj je za večino čisto previsoko in ob tem zaradi tega stradajo, to pa prinese druge probleme in delo na črno!

OrkAA ::

Jaz seveda razumem, da na trgu vlada ponudba/povprasevanje. Tisto stanovanje sem nalepil zato, ker ma obcutno visjo ceno kot ostala primerljiva stanovanja (do 30%) s tem da je oprema precej jugoslovanska, kar bi moralo se dodatno znizat ceno.

Zelo dvomim, da se bo oddalo fizicni osebi. Verjetno cilja na podjetja, ki pac ne morejo poslovati z nekom, ki hoce pol najemnine na roko itd, zato pac placajo premium.

FTad ::

VaeVictis je izjavil:

Zapomnite si, stanovanje se oddajajo po taki ceni, kakršni so najemojemalci pripravljeni plačati.

Se je pa treba zavedati, da v tem času v Ljubljani primanjkuje stanovanj, ker jih vsi študenti iščejo, tudi tuji Erasmus študenti in se tudi relativno ne najbolj primerna stanovanja hitro oddajo.

Boljša stanovanja oz. sobe za tržno ceno se oddajo v dnevu, dveh.


Plus to, da imajo Erasmus studentje visje stipendije in imajo pripravljen budget tudi do 400€ na sobo npr.

mikhaair ::

hammock ::

Da ozivim tole temo. Imam prazno stanovanje v Mariboru, ker sem kupil hiso, pa ker trenutno ne potrebujem 110-120k€ kolikor je realno vredno se poigravam z idejo da bi ga oddajal. 75 kvadratov, energetsko sanirana stavba v centru, s parkiriscem z rampo, lokacija top, obnjeno na jug, minimalni stroski za ogrevanje.

Koliko bi lahko bila neka realna najemnina? Nekje sem prebral da je 0,5% vrednosti stanovanja okvirno primerna mesecna najemnina...mnenja? Meni se zdi to relativno drago za Maribor.
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novopečen v oddaji stanovanja hitro vprašanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7211327 (745) St235
»

ZAKAJ se stanovanja več ne oddajajo v najem, ampak še samo za turiste?! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11125002 (13682) vostok_1
»

Ogromno povečanje povpraševanja po najemnih stanovanjih (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22431997 (25251) poweroff
»

Nakup stanovanja kot naložba (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
504109105 (62078) tommy300
»

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Loža
1029162905 (132850) thramos

Več podobnih tem