» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
78 / 80
»»

Goran's Blog ::

Glede Adapta,da je neslišen ne bo držalo.
Je tih, ampak neslišen pa ni, sploh da je vlaga in okoli 0 stopinj se ga da slišati, je pa verjetno ena najtišja med vsemi.
Ga imam od Decembra.

BCSman ::

Kako imate postavljeno notranjo enoto toplotne črpalke, direktno na tleh ali na kakem podstavku? Namreč zanima me v slučaju da kaka cev popusti in nastane poplava, gre lahko na tisoče evrov k vragu, imate v "kurilnicah" narejene kake odtočne kanale za primer poplave?

DamijanD ::

Naša visi na steni. Mislim, da vse tiste, ki imajo že vgrajen bojler je itak na tleh samo boljler in nič elektronike...
Odtok v kurilnici imamo.

Goran's Blog ::

Bojler na tleh, ostalo na steni.

energetik ::

Tudi mi, bojler posebej stoji na tleh, kišta na steni. V tleh je talni sifon, tako da lahko tudi cel 300L bojler spusti, pa ne bo problema.
vires in numeris

BCSman ::

Jaz ne vem kako naj bi ta stara Altherma visela na steni, ker je v obliki kocke, sploh po defaultu je mišljeno stat na steni?
Kako komplicirano je odklopit notranjo enoto, da bi spodaj en betonski podstavek ulil, da ni čisto na tleh. Pa še odtok in sifon bo treba nekako naredit.

Utk ::

Ma zakaj bi to delal? Glih tako kot ti scuri lahko iz toplotne črpalke, ti lahko iz katergakoli radiatorja, črpalke, ventila, karkoli že imaš. Če bo, pač bo in ne bo kar vse naenkrat. Nekje bo začelo malo kapljat in boš že opazil. Če bo.

BCSman ::

Toplotna se nahaja v kurilnici kjer je tudi peč na drva in to pomeni še dodatne črpalke, ventili, pa sama peč, ki lahko popusti itd. Vsekakor obstajajo tveganja.

edi123 ::

GregiB je izjavil:

edi123 je izjavil:

Sosed ima kronoterm tč in je daleč najglasnejša od vseh ostalih sosedov in nas ki imamo razne daikin, orca itd...

Ne vem, ktero ima, al si pa iz riti potegnil tole... Adapt je praktično neslišen, ko zraven enote stojiš...

Ne vem katero ima vem samo, da je za talno gretje, ker je novogradnja, tč je stara 2 leti. In ni iz nobene riti nič potegnjeno nismo vsi fag(n)boyi od kronoterma..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: edi123 ()

Marvin ::

Ima kdo izkušnje s Cooper & Hunter 22kw monoblokom (CH-HP22UIMPZM)? https://cooperandhunter.ee/en/catalogue...

Mi izgleda interesantno za moje potrebe, nad 16kw ni kake izbire pri monoblokih.

usb2.0 ::

Rabim dve nizko-temperaturni TČ - monoblock, eno stanovanje 80m2, drugo 100m2, adaptacija hiše grajene v 80h, 12cm demit, 3 slojna okna, talno gretje

Iščem neki srednji razred.. teh "priznanih" proizvajalcev (LG, FUJITSU, TOSHIBA, SAMSUNG, DAIKIN..) ter da obstaja zadaj servis. Kaksna priporočila? lokacija Celje.
Rabim pa zraven vsake TČ tudi bojler za sanitarno vodo.(200 l)

Kaj mi predlagate?
Kronoterm, NIBE ipd so mi predrage, glede na to, da rabim 2 kom.
Želim pa, da je krmiljenje po vremenski krivulji, ter, da se lahko servis remote poveze na krmilnik, v primeru napake.

Hvala za nasvete.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: usb2.0 ()

DamijanD ::

To rabiš za isto stavbo? Zakaj 2 ločene TČ?

joez7 ::

usb2.0 je izjavil:

Rabim dve nizko-temperaturni TČ - monoblock, eno stanovanje 80m2, drugo 100m2, adaptacija hiše grajene v 80h, 12cm demit, 3 slojna okna, talno gretje

Iščem neki srednji razred.. teh "priznanih" proizvajalcev (LG, FUJITSU, TOSHIBA, SAMSUNG, DAIKIN..) ter da obstaja zadaj servis. Kaksna priporočila? lokacija Celje.
Rabim pa zraven vsake TČ tudi bojler za sanitarno vodo.(200 l)

Kaj mi predlagate?
Kronoterm, NIBE ipd so mi predrage, glede na to, da rabim 2 kom.
Želim pa, da je krmiljenje po vremenski krivulji, ter, da se lahko servis remote poveze na krmilnik, v primeru napake.

Hvala za nasvete.


Maš trgovino v Celju in Žalcu. Sam sem vzel 6kW monoblok R32 in z njim grejem 210m2. Pri tebi pride v poštev najmanjši model, 4kW. Je pa italijan narejen na kitajskem. Edino kar nisem zadovoljen je termostat (kljub temu da je IOT se ne poveže v oblak - to rešil z dodatnim pametnim sobnim termostatom, ki mi služi za start-stop). Te črpalke so sposobne nazivne moči tudi pri -15°C in dvižnemu vodu 45 in 55°C. Če boš vzel premočno, bo preveč taktizirala. Moč je v rangu 50% - 130%. Električno pa od 500W do 2kW.
So zlo tihe - še posebej če vklopiš silent (pa ni potrebe). AJA db so podani za 1m, ne kot nekateri ponudniki za 7m ali 10m in nato trdijo, da so njihove najtišje.

mythic ::

Gledam toplotno črpalko LG monoblok. Zakaj je ta toliko cenejsa od ostalih? Jo ima kdo? Kako je zadovoljen z njo?

https://www.hardstore.si/product/lg-top...

https://www.varcevanje-energije.si/topl...

joez7 ::

mythic je izjavil:

Gledam toplotno črpalko LG monoblok. Zakaj je ta toliko cenejsa od ostalih? Jo ima kdo? Kako je zadovoljen z njo?

https://www.hardstore.si/product/lg-top...

https://www.varcevanje-energije.si/topl...


Star model. Na koncu mora biti 44 ali 45?
Maš še cenejše pri Martinu, Ferolli mono ali split.

DamijanD ::

Moraš primerjati enako z enakim: eni model imajo zraven vgrajen bojler za SV, LG nima tega. Večina TČjev obstaja tudi v verziji brez bojlerja (če ga že imaš oz. če je "vgrajeni" premajhen). Bojler lahko čez prst oceniš na dobrega jurja.

sbawe64 ::

mythic je izjavil:

Gledam toplotno črpalko LG monoblok. Zakaj je ta toliko cenejsa od ostalih? Jo ima kdo? Kako je zadovoljen z njo?

https://www.hardstore.si/product/lg-top...

https://www.varcevanje-energije.si/topl...

Kakšen objekt imate, koliko energenta porabi na leto ?

https://slo-tech.com/forum/t667757/p786...
https://slo-tech.com/forum/t667757/p788...

Plus ostali imajo precej nabite cene.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

panja003 ::

Imam dve ponudbi za monoblok TČ. Hiša je dobro izolirana s klasičnimi radiatorji.
Prva je za: SAMSUNG TOPLOTNA ČRPALKA EHS MONO HT R290 8 KW (https://www.emundia.si/samsung-toplotna..., cena 8500€ z montažo.
Druga je za: DAIKIN EDLA09D3W1 Monobloc toplotna črpalka (https://www.bigbang.si/daikin-edla09d3w... cena 9500€ z montažo.

Se mi splača dat 1000€ več za Daikin?

Bellzmet ::

Ne.

joez7 ::

Linka ti ne odpreta.
Pa si pogledal tudi konkurenco, maš tudi ceneje. Glede na to, da maš radiatorje, glej proti R290, ali vsaj R32. Pa imaš izračunano gradbeno fiziko?

panja003 ::

joez7 je izjavil:

Linka ti ne odpreta.
Pa si pogledal tudi konkurenco, maš tudi ceneje. Glede na to, da maš radiatorje, glej proti R290, ali vsaj R32. Pa imaš izračunano gradbeno fiziko?

Upam da bo sedaj odprlo linka:
< href="https://www.emundia.si/samsung-toplotna-crpalka-ehs-mono-ht-r290-8-kw">
< href="https://www.bigbang.si/daikin-edla09d3w1-monobloc-toplotna-crpalka-izdelek-1209599/">

Predračun imam od vodovodarja, ki mi je do sedaj vse delal pri hiši in sem bil z njim zadovoljen. Katero konkurenco priporočaš?
Za hišo mi je bilo zračunano da rabim 8kw TČ.

tony1 ::

Kdo je to izračunal? TČ mojstri to delajo na pamet, in raje vgradijo premočno Tč, ker tako več zaslužijo...

Utk ::

tony1 je izjavil:

Kdo je to izračunal? TČ mojstri to delajo na pamet, in raje vgradijo premočno Tč, ker tako več zaslužijo...

Predvsem jim pa ne bo potem nihče j*** m**** da jih zebe. Kolk pa je razlike med 8 in 6 kw, 500 evrov?

tony1 ::

Nekoč je bila razlika interpolirana na 20 let skoraj nepomembna. Moram spomniti, da bodo ceno elektrike, priključnine in moči varovalk in morebitne špice nabili v višave?

Kupovati močnejšo TČ na zalogo se več ne izplača. Se pa izplača poiskati zaresnega energetskega svetovalca, ki naredi izračun gradbene fizike (tj. toplotnih izgub objekta), tudi če bo stalo nekaj 100 EUR. (Nekateri so menda celo brezplačni.)

Utk ::

Med 6 in 8 kw TČ je razlika v špici morda 500w. Če te bo to rešilo bankrota...

tony1 ::

Spet en z mentaliteto miljonarja.

Inštalaterji moči TČ zaokrožijo navzgor, ker so za kaj bolj kompleksnega od razmisleka prebutasti. Če vam je pa veselje takim nositi denar pa kar.

Za vse, ki nimate par mio v žepu še link za brezpl. en. svetovanje:
https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/en...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Utk ::

Jaz sem kupil 16 kw TČ za dobre 4 jurje po subvenciji s 400 litrskim bojlerjem.
Za kolk bi mi ti zrihtal 8 kw? Tudi če zanemarimo, da enostavno ne bi bila dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tony1 ::

Jao... Jaz tle prodajam samo linke za BREZPLAČNO energetsko svetovanje s strani državnega Eko sklada...

Utk ::

Jaz ti pa pravim, da je stvar (lahko) tako poceni, da se je brez veze ukvarjat s tem ali boš dal 6 ali 8.
Morda boš pa kdaj kakšen bazen si omislil ali pa savno, pa bo prav prišlo malo več gretja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tony1 ::

Bedarija. Če za to nimaš kapacitet se ni treba še hvaliti s tem.

"Morda boš pa kdaj kakšen bazen si omislil ali pa savno, pa bo prav prišlo malo več gretja."

To lahko počnete miljonarji. Se pa to ne izplača.

Tako kot se je v socializmu na zalogo kupovalo 30 kW+ peči na drva, "ker se bo enkrat porihtalo še 3. štuk bajte"... Potem pa mine 30 let, 2x premočna peč pa spusti vodo, 3. štuk je pa še vedno neizdelan...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Utk ::

9 kw, 3800 evrov: https://www.emundia.si/lg-ogrevalna-top...
5 kw, 3600 evrov: https://www.emundia.si/lg-ogrevalna-top...

Ti se pa ukvarjaj z energetskimi svetovalci, pa kaj hudiča, najbolje, da ti naredijo še tisto nalepko, če smo že pri tem.
Ker šparat treba, kolk stane stane.

tony1 ::

Nič ne stane, sem dal link. Nehaj zapravljati internetno povezavo.

Utk ::

Saj je tudi vredno približno tolk kot stane.

energetik ::

Utk je izjavil:

Jaz ti pa pravim, da je stvar (lahko) tako poceni, da se je brez veze ukvarjat s tem ali boš dal 6 ali 8.
Morda boš pa kdaj kakšen bazen si omislil ali pa savno, pa bo prav prišlo malo več gretja.
Male razlike med močmi TČ so le pri napravah, kjer je hardware praktično enak, samo softwersko navite so. Kar ti v zahtevnih pogojih (hud mraz, visoka zahtevana temp. ogrevalne vode) pomaga točno nič, ker takrat imata napravi enaki moči. Take softwersko navite TČ se splača kvečjemu za kake stare bajte na Obali in/ali za ogrevanje bazena, kjer ni zahtevnih pogojev in dejansko pokoristiš večjo moč. Govorim npr. o razlikah med 6-8kW ali 11-16kW, ki so pogosto dimenzijsko povsem enake.

Boljše naprave imajo dejansko dimenzijsko različne zunanje enote za različne moči in tudi razlika v ceni je večja. Poenostavljeno - za večjo moč rabiš večji uparjalnik. Preko fizike ne moreš. Kompresor lahko še tako nažiga, ma če bo ob tem vsake 5min povsem zamrznil uparjalnik, ti to nič ne koristi. Enako kot pri zemlja/voda - če je sonda premala, ti ne koristi niti 100kW kompresor.
vires in numeris

Utk ::

9 kw, tudi če je enaka kot 5, bo potegnila več toka in bolj grela. Ne bo razlika 80%, bo pa 20.

telexdell ::

Sami šank majstri, kateri o tematiki nimajo ama nič pojma. Moč toplotne črpalke je treba gledati pri projektni temperaturi, ne pa pri nazivni temperaturi. Marsikatera cenejša TČ podaja svojo moč pri +7°C ali celo +12°C zunaj. S padanjem temperatura različnim TČ moč različno hitro upada. Tako ti lahko TČ, katera je po prospektu nazivne moči npr. 8 kW da pri projektni temperatruri npr. -12°C od sebe le še 5 kW ali pa celo 0 kW toplotne moči. Torej ne sme biti TČ preslaba ali celo neprimerna za nizke temperature.
Drugi pomembni podatek je COP. Inverterske TČ delajo z najboljšim izkoristkom v območju med 55 in 75% nazivne moči. Torej moramo izbrati takšno, da pri +2°C (kolikor je pri nas (v večini) povprečna temperatura zraka med ogrevalno sezono) dela v tem območju. Torej ne sme biti TČ premočna.
Sam na hišo starejšo od 30 let, na radiatorjih in dobro toplotno sanirano ne bi dajal TČ moči azijskega porekla nazivne noči manj kot 10-12 kW ali vsaj 9 kW TČ srednjega ali višjega ranga EU porekla (pa tudi kak Azijski model se najde). Pa še zalogovnik vsaj 200-300 l bi dodal zraven.

PS ker so TČ inverterske električno moč prilagajo potrebam. Tako npr. 8 kW TČ ne bo potegnila nič več moči kot npr. 5 kW TČ. Močnejša se bo le manj obremenjena in s tem bo trajala dlje časa.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Utk je izjavil:

9 kw, tudi če je enaka kot 5, bo potegnila več toka in bolj grela. Ne bo razlika 80%, bo pa 20.
Če ima ajnšpric. Sicer pa bo vsaka z zaledenelim uparjalnikom samo še zelo drag električni grelec. Je bolje potem nastaviti bivalenco in vklopiti pomožne grelce.
vires in numeris

Utk ::

Sami šank majstri, kateri o tematiki nimajo ama nič pojma.

Šank mojstri smo za 4 jurje dobili močne TČ, ki ogrevajo tudi stare jugoslovanske bajturine z elektriko s panelov, vse skupaj za 15 jurjev, vi strokovnjaki bi pa skupaj z vašimi energetskimi svetovalci naumili, da je najprej treba "investirat" 25 jurjev v fasado, potem pa kupit 6 kw daikina za 10 jurjev. Se pravi bi šlo 35 jurjev namesto 15, pa še zmeraj bi letno zapravili več za ogrevanje od nas šank mojstrov, ki imamo povrh še zastonj ostalo elektriko.

energetik je izjavil:

Utk je izjavil:

9 kw, tudi če je enaka kot 5, bo potegnila več toka in bolj grela. Ne bo razlika 80%, bo pa 20.
Če ima ajnšpric. Sicer pa bo vsaka z zaledenelim uparjalnikom samo še zelo drag električni grelec. Je bolje potem nastaviti bivalenco in vklopiti pomožne grelce.

Tudi če je kompresor samo sfriziran, še zmeraj daje več od sebe. Kaj pa ko ni tako mrzlo, in 9 kw pade na 7, 5 na pa 4, recimo. Če je 7 dovolj, ni nujno da bo tudi 4. Ko padate obe na 3, ok, si enako v pi**i, ampak vsaj do tam te pa z močnejšo ni zeblo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

telexdell ::

Koliko stane TČ je povsem irelevantno. Pomembno je, da so MOČNE. Ti si očitno izbral dobro, saj si izbral dovolj močno TČ. Govoriti drugemu kar na pamet in pri tem kar tekmovati, kdo bo bolj znižal moč TČ pa je na nivoji šank mojstrov.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Energetski strokovnjak ti bo najprej svetoval pol metra stiroporja na fasado, to je čist jasno. Zakaj pa ne, saj ga ne on plača.

tony1 ::

Potem ga pa povsem enostavno ne šmerglaš; kot ne šmerglaš nikogar v tej temi. Ništa novog na zapadu.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Energetski strokovnjak ti bo najprej svetoval pol metra stiroporja na fasado, to je čist jasno. Zakaj pa ne, saj ga ne on plača.

Podobno je z izbiro TČ. Ne boš nosil posledic napačnega nasveta.

Glede izolaciji na hiši pa je stvar taka- živim v hiši zgrajeni pred 60+leti. Nekoč so zjutraj, ko sem vstal bile na šipah pozimi ledene rože (prav zanimivo mi je bilo risati po njih s toplo sapo in prsti:)). Dokler smo kurili v peč je bilo v dnevni prijeno toplo. Je pa od sten seval hlad. Zjutraj, ko sem vstal pa je bilo v dnevni tam 10°C in je trajal kar nekaj ur, da se je zopet ogrelo. Po menjavi stavbnega pohištva in toplotni sanaciji ovoja hiše pa temperatura dan/noč niha za ° ali dve, stene sevajo toplo...Dokler ne doživiš razlike ne moreš vedeti, kako si prej sploh lahko preživel.

Seveda, bi pa lahko imel denar na banki...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Dobro, okna morajo bit neka normalna, ampak skoraj isto bi bilo če bi obzidal zunanje stene s 5 centi siporexa, samo da bi stalo 5x manj. Ampak o tem se ne sme govorit.
Pa normalno, kurjava 24/7 tudi naredi svoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

telexdell ::

Utk je izjavil:

Dobro, okna morajo bit neka normalna, ampak skoraj isto bi bilo če bi obzidal zunanje stene s 5 centi siporexa, samo da bi stalo 5x manj. Ampak o tem se ne sme govorit.
Pa normalno, kurjava 24/7 tudi naredi svoje.

Si že videl kdaj kak predračin za fasado? Sam stiropor ti predstavlja tam 10-15% celotnega stroška. Delo, gradbeni odri, mrežice, obrobe, emulzije, lepila, zaključni sloj... pa je praktično enako, ne glede na debelino izolacije.
Torej bi te obloga s siporeksa stala mogoče 10% manj. Če pa bi ga dal enako 20 cm kot stiroporja, bi te pa prišlo še dražje.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

floyd1 ::

Utk je izjavil:

Dobro, okna morajo bit neka normalna, ampak skoraj isto bi bilo če bi obzidal zunanje stene s 5 centi siporexa, samo da bi stalo 5x manj. Ampak o tem se ne sme govorit.
Pa normalno, kurjava 24/7 tudi naredi svoje.

Z izolacijo danes marsikdo pretirava, tu se strinjam.

5 centi siporexa:
- ne bi stalo 5x manj (siporex sploh ni poceni)
- bi bilo (ob še vedno konkretnem strošku) hudo slabo izolativno
- bi ravno tako terjalo še nek "zaključni sloj", karkoli si že pod tem predstavljamo.

Kurjava 24/7 po sanaciji nima veze. Izolirana hiša se huuudo počasi hladi, tudi ko je kurjava ugasnjena.

Utk ::

Obzida se z notranje strani, kekci.
Tu ni da bi prišparal 40% energije, ne boš, gre se za tisto kar je napisal telexdall, občutek mrzle stene ko si blizu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

floyd1 ::

Utk je izjavil:

Obzida se z notranje strani, kekci.

In popolnoma uničiš eno boljših zadev masivne gradnje, toplotno akomulacijo. Zakon.

telexdell ::

Pa še točka rosišča se prestavi na spoj med steno in siporeks. Vlaga pa pomeni plesen...

PS pa da o izgubi bivalne površien in drugih nevšečnosti glede pohištva zaaradi drugih dimenzij ne omenjam...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Ja glih zarad tistih 5 centi siporexa se zgodi ne vem kaj. Jao ljudje...
A če daš špegel na steno se tudi vse podere?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

floyd1 ::

Ja glih zarad tistih 5 centi siporexa se zgodi ne vem kaj.

Zgodi se prazna denarnica, to sigurno. Prišparal pa boš bolj malo.
««
78 / 80
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1137987 (2452) joez7
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16613885 (6200) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22560983 (25712) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7142450 (13092) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382161589 (128413) Zvezdica27

Več podobnih tem