» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
77 / 78
»»

T743 ::

Palir je dal ponudbo pribl.50% vrtina(2x90m) 50°% kotlovnica, je bilo pa oboje v rangu 12k+. Navadno delajo po dve vrtini pribl.6 metrov narazen 90m globine. Ker je lažja izvedba kot 1x 180m.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T743 ()

tony1 ::

Mislim, da je bil celoten račun 10k.

telexdell ::

mn je izjavil:

10k za vrtino ali cel sistem? Meni so predracuni cca 30k hodili, vrtino sem po moje nekih 10-12k računal?

Me pa je vedno zanimalo kaj stane 20k poleg vrtine? Je kdo dobil razčlenjen račun?


Le zakaj nisi naredil vrtine za 10 k€ pol bi pa iskal ločeno ponudbo za TČ. V ločeni ponudbi bi točno vedel, koliko kaj stane. Mogoče bi bilo n akoncu 20 k€ ali pa 40 k€. Vedel pa bi>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

sbawe64 ::

tony1 je izjavil:

Mislim, da je bil celoten račun 10k.

Koliko m vrtine ?
2020 is new 1984
Corona World order

Matejjjjj ::

in smo spet nazaj pri ogrevanju za 1€ na dan

mn ::

telexdell je izjavil:

mn je izjavil:

10k za vrtino ali cel sistem? Meni so predracuni cca 30k hodili, vrtino sem po moje nekih 10-12k računal?

Me pa je vedno zanimalo kaj stane 20k poleg vrtine? Je kdo dobil razčlenjen račun?


Le zakaj nisi naredil vrtine za 10 k€ pol bi pa iskal ločeno ponudbo za TČ. V ločeni ponudbi bi točno vedel, koliko kaj stane. Mogoče bi bilo n akoncu 20 k€ ali pa 40 k€. Vedel pa bi>:D


In kaj tocno si zelel povedati s to neumnostjo? Povsem mozno je, da ta stvar res toliko stanme in manj ne more, ali pa si nekateri ki delajo pakete vzamejo ogromno zase. Torej, vrtini bi me stali cca 10-12k (Geosonda, mislim da 2x120m), toplotna crpalka kakor sem uspel izvedeti cca 7k, koncni znesek mi pa izvajalci pripovedujejo naj pricakujem cca 30k.

Torej, zanima me kam gre razlika. Nekaj stane tekocina (sistem ne dela na vodo), potem treba je vse skupaj povezati, kar pomeni izkope in polaganje cevi od hise do vrtin, treba je priklopiti vse skupaj na hisno ogrevanje, kar seveda tudi nekaj stane.

Zakaj me zanima? Ce je cena 30k+ res pretirana, potem mogoce lahko najdem nekoga, ki bo naredil ceneje. Ce ni, potem je brez veze iskati. Za ogrevanje pa ne dam tega denarja.

Pridobivanje predracunov je pa priblizno tako prijetno kot puljenje zob brez anestezije.

Da ne recem, da vsi skrivajo cene kot kace noge, je tezko sploh do teh cifer priti. Vsak hoce priti na objekt preden da katerokoli stevilko od sebe, mislim je tako tezko dati par tipskih primerov za izhodisce?

teslam2 ::

pon


toliko so cene geosonde atm

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

trancer01 ::

DDV za geosondo in TČ z montažo je 9,5 %.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

mn je izjavil:


In kaj tocno si zelel povedati s to neumnostjo? Povsem mozno je, da ta stvar res toliko stanme in manj ne more, ali pa si nekateri ki delajo pakete vzamejo ogromno zase. Torej, vrtini bi me stali cca 10-12k (Geosonda, mislim da 2x120m), toplotna crpalka kakor sem uspel izvedeti cca 7k, koncni znesek mi pa izvajalci pripovedujejo naj pricakujem cca 30k.


Če ne bi stvari, katere mogoče ne razumeš imenoval neumnosti potem bi že vedel, da se kar nekaj forumašem zdi vgradnja TČ za jurja enako kot kraja pri belem dnevu. Torej vrtina 12 jurjev, TČ 7 jurjev, vgradnja jurja in si na 20 jurji, kor sem zapisal v neumnosti.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

teslam2 ::

trancer01 je izjavil:

DDV za geosondo in TČ z montažo je 9,5 %.

cene desno so brez ddv

mn ::

telexdell je izjavil:

mn je izjavil:


In kaj tocno si zelel povedati s to neumnostjo? Povsem mozno je, da ta stvar res toliko stanme in manj ne more, ali pa si nekateri ki delajo pakete vzamejo ogromno zase. Torej, vrtini bi me stali cca 10-12k (Geosonda, mislim da 2x120m), toplotna crpalka kakor sem uspel izvedeti cca 7k, koncni znesek mi pa izvajalci pripovedujejo naj pricakujem cca 30k.


Če ne bi stvari, katere mogoče ne razumeš imenoval neumnosti potem bi že vedel, da se kar nekaj forumašem zdi vgradnja TČ za jurja enako kot kraja pri belem dnevu. Torej vrtina 12 jurjev, TČ 7 jurjev, vgradnja jurja in si na 20 jurji, kor sem zapisal v neumnosti.


Natancneje beri:
12k + 7k + ? = 30k+

Tirej, ne tisocaka za montazo ampak 10-15 tisoc, edini vecji strosek, ki sem ga jaz se videl in ni bil upostevan pa je etanol.

In zato me zanima kaj je vsteto v tisti ?, ki stane 10-15 tisoc EUR in ne 1000 EUR.

teslam2 je izjavil:

 pon

pon


toliko so cene geosonde atm


Hvala za odgovor, to je del tega kar sem potreboval, torej za 150m cca 9k EUR + DDV. Moja cifra je bila vecja, ker smo se pogovarjali o 2* 100 ali 2* 120, tudi tukaj so se ocene potrebne globine razlikovale.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

Bostjan_321 ::

Pred leti je bila 8kW TČ + vrtina okoli 11k€ na ključ. Po odbiti subvenciji, torej dobrih 13k€ osnovna cena.
Palir in kronoterm.

Invictus ::

Moja tašča je dala 10k.

Kolegu so za vrtino zdaj naračunali 25k.

Razlike ne vem, če 5-6 let...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

blackmack ::

Meni so pred 7 leti naračunali 16.4k Palir + Kronoterm s tem, da bi preboj v hišo moral naredit sam, ter zaradi klanca še nekaj skopat in pripravit plato za postavitev stroja za vrtanje. Sem se potem odločil za Mitsubishija voda-zrak in me je po odšteti subvenciji stalo 5.5k. In se grejemo že 7 sezono brez vsakršnega problema.

Zgodovina sprememb…

Bellzmet ::

Ma pri teh cenah je norost kupovati TČ z vrtino.

WhiteAngel ::

Bellzmet je izjavil:

Ma pri teh cenah je norost kupovati TČ z vrtino.


Vrtina ti ostane za zmeraj, tudi ko ti bo TČ crknila in jo boš menjal. Se pa strinjam, da ni poceni.

Bellzmet ::

Ma to nikoli ne prineseš notri zaradi malo boljšega izkoristka. Še posebej ne v teh "zimah" sedaj.

aborko ::

kixs je izjavil:

Za pretekli mesec niti ne upam pogledat kaksna je bila poraba oz. kaksna bo poloznica...

Ugibam nekje med 240 in 270€? Fajn nas nategujejo s cenami štroma, račun 226€ za 1250 kWh v januarju oz. že več kot 18 centov na Kwh. S tem da je bilo 57% porabljano v nižji tarifi. Na drugi strani pa GEN I povečuje dobiček za 800+ % glede na prejšnje leto:
https://www.24ur.com/novice/gospodarstv...

Bellzmet ::

Itak. Paniko in navidezno pomanjkanje ustvarjajo proizvajalci in distributerji elektrike, da lahko navijejo marže oz. dobiček v nebo.

icerman ::

Pozdravljeni,
najprej primarno vprašanje. Odločamo se za nakup TČ, do zdaj smo imeli drugačen vir ogrevanja. Imamo dve opciji, ali notranjo enoto TČ namontiramo na mestu, kjer imamo zdajšnjo peč (ki gre ven), ali pa v klet.
Sta pa pri obeh variantah seveda težavi. Pri prvi varianti je ta, da se trenutna peč nahaja ločenem gospodarskem poslopju, ki pošilja ogreto vodo v globini 0,5m in v dolžini cca. 10m pod asfaltiranim dvoriščem. Cev je seveda bila 30 let nazaj izolirana, tako da vpr. koliko te izolacije je še uporabne (izolacija je znotraj tanke kovinske cevi). Pri drugi varianti pa bi bila notranja enota v kleti, ki pa je seveda vlažna (klasična stara vinska klet). Kaj izbrati? Zaenkrat nas vleče v prvo varianto, saj imamo novejši 2400l zalogovnik tudi v gospodarskem poslopju, ki pa bi ga obdržal.
Kaj svetujete?
Mi bodo pa seveda svetovali še različni strokovnjaki, ki bodo prišli s ponudbami. Ampak predhodno pa vprašam tukaj.

P.S.: Zelo ste zasmetili debato z brezveznim "prepucavanjem" in informacijo, ki bi jo želel, katero toplotno črpalko priporočate, tukaj očitno ne bom dobil.

Če pa se najdo kdo, ki se spozna na zadeve pa bom vesel.
Ogrevanega prostora cca. 250m2, izolacija 15cm, nova okna. Porabi se za ogrevanje trenutno cca. 20m3 drv. Velika številka predvidevam zaradi slabo učinkovite peči na drva.
V naprej hvala za odgovore.

DamijanD ::

Si mislil zalogovnik uporabljati s TČ?

icerman ::

Ja predlagali so mi, da ga ne mečem ven in uporabim. Sploh pa če bojo te špice, itd... + obdržal bom kot varovalko eno izmed zdajšnjih.....ali drva ali olje. Najbrž olje, kljub temu, da gre ven....ker peč na drva je očitno res slabo učinkovita.

Matejjjjj ::

kaj pa če je (ne)učinkovitost posledica ravno te povezave in dislokacije

DamijanD ::

Potem itak nimaš druge opcije, kot da jo postaviš tam, kjer imaš zalogovnik

icerman ::

Mogoče je na mestu vprašanje, če kdo pozna kakšno "super" izolacijo cevi. Namreč razmišljal sem v smeri, da na novo pod dvoriščem potegnemo cevi. Stare so stare že 50 let in v 50 let stari izolaciji. Na spletu ne najdem nič. Ampak zagotovo mora obstajati kaj podobnega, kot so izolacije za mestne cevovode.

sbawe64 ::

2400l zalogovnik je preveč za Tč !
2020 is new 1984
Corona World order

Invictus ::

Če imaš novejšo TČ samo z zunanjo enoto, rabiš noter samo zalogovnik. Obstoječi ali novi.

Za split TČ rabiš notranjo enoto, ki pa niso tako veliko brez bojlerja, pa jo lahko obesiš na steno.

Če bi uporabil staro lokacijo, definitivno zamenjava cevi, globji jašek (1m ???, bager ne bo imel veliko več dela) in 20 cm stirodurja okoli.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Matejjjjj ::

sbawe64 je izjavil:

2400l zalogovnik je preveč za Tč !


A TČ sploh rabijo zalogovnike? no, naš je 100L

Goran's Blog ::

40L je dovolj toliko, da ima tisti čas za oddtaljevanja.

DamijanD ::

Pa tukaj še eno vprašanje: A so vsi zalogovniki "pretočni" - torej brez spirale? Jaz sem si vedno predstavljal, da so narejeni na enak način kot bojler, ampak ti mali so definitivno brez.

sbawe64 ::

Matejjjjj je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

2400l zalogovnik je preveč za Tč !


A TČ sploh rabijo zalogovnike? no, naš je 100L

Če imaš talno, ne.

Drugače so ga včasih dajali poleg on-off tč zemlja-voda (300l ? velkost ).


2400l zalogovnik je za kotel na polena.
200-300l za kotel na pelete.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Rašo ::

Imate kaksno izkusnje s TC Midea? Imam nasvet in predlog menjave Buderus plinske peci stare ca 24l za model Midea All One 14A3/240 (plin R32). Kaj mislite o Midea znamki glede kakovosti?

d4vid ::

TL;DR

Za ogrevanje sanitarne vode imam trenutno 300l bojler s dvema izmenjevalcema - peč na drva in solarni kolektorji. Bojler bi rad menjal s sanitarno T.Č., ampak bi rad obdržal ogrevanje sanitarne vodr na kolektorje in peč. Torej rabim T.Č. s dvema dodatnima izmenjevalcema.
Kaj priporočate? Iščem pa tam nekje 300l, kot je bilo do sedaj...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zvezdica27 ::

živjo,

LG Therma V, skurjena plata in fuč kompresor, strošek popravila cca 2400e...

po petih letih...

bom kar novo vzel. Hec je da mi enostavne kontrole zdaj narobe hodijo, saj ne morem prešteti vklopov kompresorja, da bi lahko bolj analizirali... se pa zdi, da je zadevo pomagala uničiti neka strela ali nekaj podobnega, sam... nikol ne bomo vedeli. Fuč v glavnem.

Vprašanje: ali lahko po 4 letih (5 let bo čez 2 meseca) spet zaprosim za EKO sklad subvenčijo?

zz

feryz ::

A nimaš zavarovane?

Utk ::

Vprašanje: ali lahko po 4 letih (5 let bo čez 2 meseca) spet zaprosim za EKO sklad subvenčijo?

Načeloma ne. Lahko pa poskusiš:) več kot zavrnit te ne morjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Neon87 ::

Če bi zdaj bili v fazi menjave TČ, katero bi izbrali (radiatorsko ogrevanje 200m2+):
-Mitsubishi Zubadan 14kW + notranja enota z vgrajenim bojlerjem za sanitarno vodo,
-Samsung EHS Mono HT R290 12kW (ali 16kW) + bojler za sanitarno vodo,
-Daikin Altherma 3H HT 14kW + notranja enota z vgrajenim bojlerjem za sanitarno vodo.
-Kronoterm?
Vse se suče nekaj nad 10k€.

Ima kdo od omenjenih TČ ali pozna koga, ki jo ima, kakšne dobre\slabe izkušnje?

feryz ::

Nekaj za tri jurje max.
Odvisno od tega, kaj je trenutno doma.

rs1975 ::

Kronoterm verjetno po ceni izstopa med temi navedenimi?
Sam sem izbiral leto dni nazaj med Zubadan in Panasonic TCap in se odločil za slednjega. Zaenkrat mi ni žal, vse dela kot mora.
Kronoterm pa sem prečrtal, ker mi tisti iz ogleda ni znal povedat v čem konkretno je dražje za 5k EUR od preostalih dveh. Tako razmerje v ceni je bilo leto dni nazaj, kako je sedaj pa ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rs1975 ()

GregiB ::

No, jest sem se (lani) odločil za Kronotherm, malo zaradi (lokalne) podpore, živim par km od podjetja, garancije in servisa, všečnosti izdelave (zunanja enota), hitrosti montaže, prvenstveno pa zaradi hrupa, ki ga oddaja... Zunanjo enoto imam namreč cca. 7 metrov od sosedov hiše dejansko obrnjeno proti njej, vmes je cca. 1 m široka živa meja. In nisem razočaran... Zvečer v spalnici slišim kvečjemu promet po bližni cesti (ulici) in klime, ki brnijo na bloku, ki je 0oddaljen 20m. TČ, ki jo imam za ovinkom pod spalnico... ne slišim...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Bellzmet ::

Kronoterm je pomoje precenjen napram drugim. S druge sedaj tudi tihe, ni več to težava.

energetik ::

Kronoterm Adapt so res tihe. To bi bil moj prvi argument, da se to nabavi. Če to ni pogoj (npr. enota obrnjena nekam na prometno cesto ali v gozd), nima smisla. Nekaj od tistega seznama. Seveda je treba preverit, ali so radiatorji dovolj dobri za nizkotemperaturno ogrevanje. Če rabiš večino zime 50°C+, bo treba malce razmisliti še o menjavi radiatorjev.
vires in numeris

Karen ::

Jaz imam Micko, samo je 16kW, pa več kvadratov kot ti imam, isto radiatorsko. Mislim da mi je model razlagal k je montiral (takrat so še subvencionirali 16kw, leto kasneje samo 14kw) da je isti hw samo plato zamenja, pa bi dobil 14kw - ne vem pa če je to rekla-kazala, ker nisem tega nikoli naredil. Dela pa bp že 7. let (verjetno je tudi model vmes že ene 2x update-an). Zdaj koliko ti to pomaga pri odločitvi (drugačna površina, novejši modeli ipd.) je pa druga stvar (če ima kdo isti 14kw model pa je to pol leta star model tudi ni ravno referenca).
p.s.: mogoče je dobro to, da ni samo en serviser, te micke zna skor vsak ki se s tem ukvarja poservisirat, če vzameš od enega domačega proizvajalca si vezan na njega in njegovo servisno mrežo ter rezervne dele. Zato bi jaz raje svetovno znamko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Karen ()

edi123 ::

Sosed ima kronoterm tč in je daleč najglasnejša od vseh ostalih sosedov in nas ki imamo razne daikin, orca itd...

GregiB ::

edi123 je izjavil:

Sosed ima kronoterm tč in je daleč najglasnejša od vseh ostalih sosedov in nas ki imamo razne daikin, orca itd...

Ne vem, ktero ima, al si pa iz riti potegnil tole... Adapt je praktično neslišen, ko zraven enote stojiš...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

energetik ::

Karen je izjavil:

Jaz imam Micko, samo je 16kW, pa več kvadratov kot ti imam, isto radiatorsko. Mislim da mi je model razlagal k je montiral (takrat so še subvencionirali 16kw, leto kasneje samo 14kw) da je isti hw samo plato zamenja, pa bi dobil 14kw - ne vem pa če je to rekla-kazala, ker nisem tega nikoli naredil. Dela pa bp že 7. let (verjetno je tudi model vmes že ene 2x update-an). Zdaj koliko ti to pomaga pri odločitvi (drugačna površina, novejši modeli ipd.) je pa druga stvar (če ima kdo isti 14kw model pa je to pol leta star model tudi ni ravno referenca).
p.s.: mogoče je dobro to, da ni samo en serviser, te micke zna skor vsak ki se s tem ukvarja poservisirat, če vzameš od enega domačega proizvajalca si vezan na njega in njegovo servisno mrežo ter rezervne dele. Zato bi jaz raje svetovno znamko.
Seveda kitajci in japonci imajo dosti takih parov moči, kjer je pri močnejši samo bolj navit kompresor. Kar ti pri -10, ko tako moč potrebuješ, koristi točno nič. Pomembna je tudi in predvsem fizična velikost uparjalnika.

edi123 je izjavil:

Sosed ima kronoterm tč in je daleč najglasnejša od vseh ostalih sosedov in nas ki imamo razne daikin, orca itd...
To je rekla-kazala, Adapt je skoraj neslišen, ima pa tudi kronoterm v svojem naboru zgolj split kitajca z njihovo nalepko.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

sbawe64 ::

Seveda kitajci in japonci imajo dosti takih parov moči, kjer je pri močnejši samo bolj navit kompresor. Kar ti pri -10, ko tako moč potrebuješ, koristi točno nič. Pomembna je tudi in predvsem fizična velikost uparjalnika.

Pri izbiri Tč je potrebno najdi diagram zunanja temperatura vs temperatura vode, ki jo je TC zmožna segreti, sploh oni na radiatorjih, ker 35°C ne bo dovolj.
Ali podatek, na koliko °C lahko TC segreje vodo pri recimo -7C ter kakšen je cop takrat.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

feryz ::

edi123 je izjavil:

Sosed ima kronoterm tč in je daleč najglasnejša od vseh ostalih sosedov in nas ki imamo razne daikin, orca itd...
Se popolnoma strinjam. Zraven oddaja še nek piskajoč zvok. Večina ga sicer ne sliši, kdor ga, je pa naj...
Mogoče bi tukaj izpostavil še Fujitsu, dvopropelersko. Ta je pa kot bi helikopter pristajal.

Zvezdica27 ::

pana je zdaj ful tišja kot LG.

Mimogrede, podam pokvarjeno LG therma V (plata in kompresor), zelo ugodno - notri je grundfosov glavna črpalka... ki je sama po sebi 700 nova. Če ne, gre v kose.

zz

feryz ::

Kar v kose. Popravilo je več kot nova.
A zavarovalnica jo je plačala?
««
77 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763983 (620) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611145 (3460) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22558157 (22886) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141514 (12156) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382155181 (122005) Zvezdica27

Več podobnih tem