» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
67 / 80
»»

telexdell ::

GregiB je izjavil:



Ma dej nehi no... Da je kdo saniral fasado zaradi plesni vem, tudi sam sem "ovil" del stene. Da bi pa kdo kadarkoli omenjal upgrade fasade zaradi udobja... to še pa čakam...

Bivalno udobje dobiš gratis zraven.

PS kaj ko bi se zmenila z @Utk- pri njem mrzle stene ne vplivajo na plesen, bi pa imel udobje. Tebi pa mrzle stene vlivajo na plesen, udobja pa ne bi imel.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Zakaj lažeš?

telexdell ::

Utk je izjavil:

Misliš, da 80 let nazaj niso poznali fizike? Hiše so plesnive če kje zamaka, vleče vlago iz tal ali kaj podobnega, in tega fasada NE reši. Da bi bila kar tako "suha" hiša plesniva, in da bi to rešila fasada, je najbrž preklemano redko. Morda pa kaj zamaskira.

Žal se motiš. Zamakanje lahko enostavno odpraviš s popravilom strehe. Kapilarno vlago malce teže, a tudi gre s kakšnim vrtanjem in vbrigavanjem kemikalij. Plesni zaradi vlage v zraku pa se lahko rešiš le na en način- redno zračenje in dovolj visoka temperatura prostorov. Kolikšna pa je ta temperatura pa je odvisno od toplotnega ovoja stavbe.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Že 80 let nazaj so vgrajevali zračnike. Vsaj v kuhinjo, kopalnico, hodnik. Omar niso postavljali ob zunanje stene. To pomeni, da poznaš fiziko. Ne pa če filozofiraš o vrsti vlage, toplotni prevodnosti stene, temperaturi rosišča in ne vem čemu, ker si s tem človek nima kaj pomagat.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Zakaj lažeš?

Kje sem se zlagal. Mar nisi zapisal:

Praviš, da so 30 let nazaj vse hiše bile plesnive? Dejmo ne fantazirat...


in pa

V redu v redu, ampak dejmo potem ločit udobje od tega kar se "splača".

Če s tem nisi mislil, da plesen ne preprečiš s fasado in da imaš rad udobje potem sem te kvečjemu slabo razumel, nikakor pa nisem lagal.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Udobje se da dosečt na več načinov, in enako preprečit plesen.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Že 80 let nazaj so vgrajevali zračnike. Vsaj v kuhinjo, kopalnico, hodnik. Omar niso postavljali ob zunanje stene. To pomeni, da poznaš fiziko. Ne pa če filozofiraš o vrsti vlage, toplotni prevodnosti stene, temperaturi rosišča in ne vem čemu, ker si s tem človek nima kaj pomagat.

Takrat še niso poznali stiroporja ali kamene volne ali.. in so si pomagali kot so pač lahko. Veliko hiš je bilo tudi lesenih ali so imela debele stene iz opeke... Če želiš danes živeti, kot so pred 80 leti... jaz ti ne branim.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Pred 40 leti so pa dajali termopuc, še zmeraj zračnike, omara je že bila lahko ob zunanji steni, ampak malo odmaknjena, itd.
Samo pravim, da obstaja več načinov in če imaš hišo iz nekega obdobja, moraš to upoštevat. Ne smeš kar zapret zračnikov in podobno.
Ni fasada edina rešitev.

trancer01 ::

Vsak cigan svojega konja hvali >:D...

wcpapir ::

Glavni problem pri TČ in novem obračunu imam s tem, da so na forumih strašili in sem vgradil še kamin. Imam nekaj gozda ampak samo počistim, doma sem drva razrezal s cirkularko, sedaj ali vržem cirkularko vstran ali nabavim novo ker cukne tako da bom penale plačeval.

Utk ::

Ni panike, samo vsakih 14 minut je moraš ugasnit za 2 minuti.

TESKAn ::

wcpapir je izjavil:

Glavni problem pri TČ in novem obračunu imam s tem, da so na forumih strašili in sem vgradil še kamin. Imam nekaj gozda ampak samo počistim, doma sem drva razrezal s cirkularko, sedaj ali vržem cirkularko vstran ali nabavim novo ker cukne tako da bom penale plačeval.

Hm, dober si, da lahko tisto par kW cirkularko na polno obremeniš za 15 minut...A sploh je par kW?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Utk ::

Vsak cigan svojega konja hvali

Ja...omaro na notranji steni težko nekomu dodatno zaračunaš, aktivno prezračevanje, fasado, itd., pa zlahka :)

wcpapir ::

TESKAn je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Glavni problem pri TČ in novem obračunu imam s tem, da so na forumih strašili in sem vgradil še kamin. Imam nekaj gozda ampak samo počistim, doma sem drva razrezal s cirkularko, sedaj ali vržem cirkularko vstran ali nabavim novo ker cukne tako da bom penale plačeval.

Hm, dober si, da lahko tisto par kW cirkularko na polno obremeniš za 15 minut...A sploh je par kW?

ON/OFF je. Cukne takoj 4kW.

TESKAn ::

Za vsako poleno OFF? Ustavi vmes?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

DamijanD ::

važna je poraba v 15 minutah -> to potem določi 15 minutno špico moči

wcpapir ::

Bom kar narezal se letos kaj bo potem pa odmontiram kamin ker bo draga zadeva.

TESKAn je izjavil:

Za vsako poleno OFF? Ustavi vmes?

Ne, ne ustavi bo pa jeba ce kuhas juho zravn.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

Dtrader ::

Utk je izjavil:

Ni panike, samo vsakih 14 minut je moraš ugasnit za 2 minuti.

Še sreča ... Potem defrost toplotne ne bo dvignil računa. Sem se že ustrašil.
Bolje da nimaš, ko gre gor, kot da imaš, pa gre dol :)

edi123 ::

Ima kdo Orca duo 300 oz. podoben sistem za ogrevanje SV. Zanima me koliko krat na dan oz. na teden se vam vklopi za gretje vode? Spremljam zdaj že lep čas in se mi zdi, da se vklopi vsaj 1x na dan oz bi rekel tam nekje do 30 ur največ. 300L uporabljava samo dva odrasla (tuširanje, kuhanje itd.) . Pa ne vem je to dosti, da se vklopi 1x na dan ali ne?

wcpapir ::

Dtrader je izjavil:

Utk je izjavil:

Ni panike, samo vsakih 14 minut je moraš ugasnit za 2 minuti.

Še sreča ... Potem defrost toplotne ne bo dvignil računa. Sem se že ustrašil.

Ne defrost traja tam 2-3 min :)

DamijanD ::

edi:

DamijanD je izjavil:

Naš bojler se trenutno ohladi za eno stopinjo vsake 4h - torej 6 stopinj na 24 ur

To je povsem brez porabe. Pri porabi kot jo imamo (~6 ljudi, pomivanje na roko) pa približno 2x na dan ogrevamo.

tomaz- ::

200 litrov - Mitsubishi Ecodan - enkrat dnevno segreje vodo - tri osebe

wcpapir ::



Tiki se nam ne zazene niti enkrat v dnevu ce ne odpiramo vode.

Vodo grejemo na 75 stopinj. Mogoce bom celo vgradil timer ali pa kupil takega s timerjem, ki bi vodo grel le po tuširanju potem jo imamo za cel dan dovolj.

sbawe64 ::

Zakaj na 75°C ?
Imate koline vsak dan ?

Na višjo temperaturo greješ vodo, več vodnega kamna se raztaplja.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

wcpapir ::

Zakaj ker je samo 80l in ker lahko. Dam 70% vodo iz pipe na stedilnik zjutraj takoj vre.

Imam vse pripravljeno da bi povezal na TČ zalogovnik a ne vidim smisla, ker nam je tako dovolj in ker TČ ne rabi poleti ružit zunaj.

Pa nekak dvomim, da bi TČ ki bi grela xy vecjo kolicino vode, in obtocna in vse pomenilo prihranek, tč že v stand by nekaj poje bojler pač ne.

Star je 10+ let vrjetno je že poln kamna tako da je vseeno.

sbawe64 ::

Aja, električni bojler je v igri.
2020 is new 1984
Corona World order

barakus ::

Ali bi bilo smiselno ob gradnji kleti, pod klet uredit toplotni izmenjevalec za morebitno toplotno crpalko v prihodnosti? Bi kvadratura 50m2 bila dovolj za kaj takega?

Matejjjjj ::

Novi lastnik Panasonic Aquarea 12kw. trenutno greje samo sanitarno vodo in posledično zaradi oddajanje tolplote 300l zalogovnika še del hiše zraven. Noro... Je neslišna zaenkrat, monter pohvalil izbiro. Očitno gredo za med, saj je proizvodnje 07 2023, dolgo časa pa je bila sploh nedobavljiva. nimam še SE, vprasanje a jo bom imel... Razmišljal sem o toplovodnem kaminu na pelete, ker je hiša starejsa, pa pravijo naj se neham s tem ukvarjat. no, bomo videli, kako bo s porabo.

po info monterja, ki prodaja tudi drva, se na trgu dobi praktično nerabljene kamine, peči, cena drv strmoglavlja proti 70EUR, ljudje pa se ne morejo znebiti dragoplačane zaloge pelet... Da so ljudje čist neracionalni...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matejjjjj ()

TESKAn ::

Pa nekak dvomim, da bi TČ ki bi grela xy vecjo kolicino vode, in obtocna in vse pomenilo prihranek, tč že v stand by nekaj poje bojler pač ne.

TČ standby porabi ~15W, ko laufa obtočna pumpa ~50W. To je ~500Wh na dan.
Za toplo vodo porabim ~200kWh toplote iz plina, recimo da bi toliko porabil tudi elektrike.
Poleti, ko je zunaj toplo maš COP TČ ~3+, se pravi bi TČ porabila ~70kWh elektrike na mesec. Zraven še 15kWh za delovanje in si na 85kWh, več ko dvakrat manj kot porabi elektrike 'navaden' bojler.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

wcpapir ::

Bojler mi je lani porabil 1044kWh.

3x nas ni bilo doma 2 tedna in je bil izklopljen, pa cca 25 vikendov letno smo odsotni in je isto izklopljen. 4 stanovalci. Najvecji porabnik tople vode je najmlajsa 2,5let ki se kopa v kadi, tavecji in sostanovalka s katero zivim in imam otroke uporabljamo toplo vodo prvo minuto potem WHM :). Jaz se ga nisem videl delovati 2 uri skupaj.

Za 50kWh prihranka letno ne grem montirat tripotnega ventila, mi je kar kul krop na pipi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

starfotr ::

Zakaj si sploh monitral TČ, vzel bi

https://www.vaillant.si/uporabniki/prod...

Pa bi bilo vse še precej lažje. Itak te boli patak za prihranke.

wcpapir ::

Ker je elobkok bil 150€ dražji od TČ.

Kako me boli patak za prihranke? Samo 50kWh na leto ni prihranek, ker se nimam tripotnega zmontiranega in regulacije za sanitarno vodo...to bi bilo se cca 100€ ki se mi z prihrankom 50kWh ne bi povrnil par let.

borisk ::

ima kdo mitsubishi komplet HVAC sistem? se pravi TČ z pripravo sanitarne, centralni prezračevanje (losnnay) in multi split klimo? se da povedati vse njihove naprave v nek sistem, kjer ni potrebno podvajat senzorjev in kontrolnih plošč?

TESKAn ::

No ja, prihranil bi ~500kWh, pri današnjih cenah ~50€ na leto.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

theanswer3 ::

Mene pa zanima nevtralno mnenje glede toplotne crpalke vs elektricna pec za ogrevanje vikenda.

Trenutno uporabljam elektricno pec. Februarja, ko je bil najvecji mraz sem imel mesecno porabo 745 kWh. To je poraba za vse elektricne odjemalce (pec, luci, bojler, tv, racunalniki, klima), za cca 6 dni mesecno, ko sem bil na vikendu cel dan in ogrevanje, ko me ni tam na cca 13 stopinj. Vikend nima izolacije in tudi streha je ob straneh odprta. Okna so dvoplastna lesena, povrsina ki se ogreva je cca 20 m^2.

Moje vprasanje je, ce se sploh splaca investirati v toplotno crpalko ali naj raje najprej poskrbim za boljsa okna, vrata, menjavo strehe in izolacijo? V grelni sezoni (od oktobra do aprila) sem za elektriko dal cca 600€.

Utk ::

Zmontiraj si klimo za 500 evrov in stvar rešena.

rs1975 ::

Pri nas TČ Panasonic, pošteno ogreval še nismo, ker jo imamo šele od marca letos.
Bojler 300l, 4 osebe. Voda se segreva na 48°C, TČ se vžge 1x na dan, nastavljen časovni vžig ob 15:00. Mogoče je zaradi tega kaj boljši izkoristek kot pa če bi se vžgala zjutraj, ko je hladneje (sploh v hladnejših mesecih). Mesečna poraba 45-50 kWh.

theanswer3 ::

Utk je izjavil:

Zmontiraj si klimo za 500 evrov in stvar rešena.

Jo ze imam ja. Samo ce je kak hud mraz ne sfolga vec, ker se mora odtajat in takrat mrzlo rata :D

TESKAn ::

Če maš namen met vikend dlje časa, investiraj v obnovo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Senior Dev ::

Vprašanje koliko TČ se bo v prihodnosti prodalo, ker gre elektrika in omrežnina konkretno gor v naslednjih mesecih oz. verjetno tudi srednjeročno. Na drugi strani pa redko kdo lahko na streho zmeče kitajske panele in jih priklopi na omrežje. Ali ima smisel TČ brez sončne elektrarne v kolikor ni hiša odlično toplotno izolirana? Mislim da ne. Torej odpade vsaj 80% zgradb že v štartu.

Za kake manjše vikende pa sigurno boljše klima. Investicija 500€, namesto vsaj 5000€. Za 4500€ elektrike pa ne boš na vikendu nikoli spihal.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Utk ::

theanswer3 je izjavil:

Utk je izjavil:

Zmontiraj si klimo za 500 evrov in stvar rešena.

Jo ze imam ja. Samo ce je kak hud mraz ne sfolga vec, ker se mora odtajat in takrat mrzlo rata :D

Ja kaj pa na tistih 13 ko te ni, greješ na klimo ali električno peč?

Senior Dev ::

TESKAn je izjavil:

Če maš namen met vikend dlje časa, investiraj v obnovo.

V obnovo se ne splača vlagat, ker so cene šle preveč gor. Material in mojstri in še čakat je treba na vse skupaj, ker mislijo da so bogovi, ker je pač veliko povpraševanje.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

wcpapir ::

TESKAn je izjavil:

No ja, prihranil bi ~500kWh, pri današnjih cenah ~50€ na leto.

Kje si prisel do tega izracuna?

Stč 370l porabi 1MWh+ letno to že piše na energijski nalepki. Bojler porabi 1400kWh in ga izklopim 25 vikendov ter 3x dopust. Lani mi je porabil 1044kWh.

Meni se računica za TČ pri sanitarni vodi ne izide...kot se nobenemu če šteje še investicijo.

Vprasanje ce bi izkljapljal TČ, če bi se lahko čez eno uro tuširal ko prides domov.

TESKAn ::

Kje si prisel do tega izracuna?

Če porabiš 1000kWh za navaden bojler, kjer vso toploto dobiš iz elektrike in to zamenjaš z TČ, kjer toploto dobiš iz okolice in porabiš elektriko za črpanje te toplote, boš porabil najmanj 1/2 manj elektrike.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

wcpapir ::

Aha na pamet. Samo nobena nima deklaracije da bi porabila 500kWh letno, mislis da lažejo sebi v izgubo?

Tvoja trditev bi drzala ce bi slo za isto količino vode. Če pa greješ 3+ kratnik količine vode pa si na istem kot da imas bojler nastavljen na malce več. Imaš številke zgoraj, jaz zadeve merim doma.

TESKAn ::

Sej to je bistvo TČ, da za enako količino toplote porabiš manj elektrike, razliko pa dobiš iz okolice. Da boš z TČ porabil enako, kot če direkt ogrevaš, bo moglo bit pa zares mraz zunaj. Ko je pa orenk toplo, kot recimo prejšnji teden, boš pa z TČ porabil še bistveno manj, kot 1/2.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

aborko ::

Pri nas je šla poraba iz nekje 180kWh (grelec) mesečno na 50-60kWh (TČ). Res pa da grelec je bil nastavljen na timer izklučno v nižji tarifi, sedaj TČ pa se vklopi kdaj pa kdaj tudi čez dan. Bojler v obeh primerih 300l.

wcpapir ::

TESKAn je izjavil:

Sej to je bistvo TČ, da za enako količino toplote porabiš manj elektrike, razliko pa dobiš iz okolice. Da boš z TČ porabil enako, kot če direkt ogrevaš, bo moglo bit pa zares mraz zunaj. Ko je pa orenk toplo, kot recimo prejšnji teden, boš pa z TČ porabil še bistveno manj, kot 1/2.

Ampak v mojem primeru ko rabimo 80l vode na 75 stopinj se ne izide. Če bi greli 300l bojler bi bilo res tako. V mojem primeru pa bi potem potreboval 150l STČ da bi prihranil kaj ? Par kWh letno. Investicij ki se ne pokrijejo v letu ali max dveh ne delam.

aborko je izjavil:

Pri nas je šla poraba iz nekje 180kWh (grelec) mesečno na 50-60kWh (TČ). Res pa da grelec je bil nastavljen na timer izklučno v nižji tarifi, sedaj TČ pa se vklopi kdaj pa kdaj tudi čez dan. Bojler v obeh primerih 300l.

Ja ti imaš primer ko si grel enako količino vode tebi je win kombinacija.

Nam bojler porabi 87kWh +/- 5kWh mesečno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

starfotr ::

theanswer3 je izjavil:

Mene pa zanima nevtralno mnenje glede toplotne crpalke vs elektricna pec za ogrevanje vikenda.

Trenutno uporabljam elektricno pec. Februarja, ko je bil najvecji mraz sem imel mesecno porabo 745 kWh. To je poraba za vse elektricne odjemalce (pec, luci, bojler, tv, racunalniki, klima), za cca 6 dni mesecno, ko sem bil na vikendu cel dan in ogrevanje, ko me ni tam na cca 13 stopinj. Vikend nima izolacije in tudi streha je ob straneh odprta. Okna so dvoplastna lesena, povrsina ki se ogreva je cca 20 m^2.

Moje vprasanje je, ce se sploh splaca investirati v toplotno crpalko ali naj raje najprej poskrbim za boljsa okna, vrata, menjavo strehe in izolacijo? V grelni sezoni (od oktobra do aprila) sem za elektriko dal cca 600€.


Vedno je treba najprej naredit sanacijo objekta in šele nato se menja ogrevanje po sanaciji.

theanswer3 ::

Utk je izjavil:

theanswer3 je izjavil:

Utk je izjavil:

Zmontiraj si klimo za 500 evrov in stvar rešena.

Jo ze imam ja. Samo ce je kak hud mraz ne sfolga vec, ker se mora odtajat in takrat mrzlo rata :D

Ja kaj pa na tistih 13 ko te ni, greješ na klimo ali električno peč?

Kolikor se da s klimo. Ce vidim, da bo prisel hud mraz pa en vikend prej na termostatu od peci nastavim na 12 stopinj, da v primeru, da klima ne zmore segreti prostora, gretje prevzame elektricna pec.
««
67 / 80
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1137990 (2455) joez7
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16613885 (6200) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22560983 (25712) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7142450 (13092) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382161589 (128413) Zvezdica27

Več podobnih tem