» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
66 / 81
»»

DamijanD ::

Naš bojler se trenutno ohladi za eno stopinjo vsake 4h - torej 6 stopinj na 24 ur, kar verjetno pomeni, da bi vsake 1,5 dneva grelo vodo. Torej 6x približno čez tvoj dopust. Ni ogromno, ampak nekaj pa je...

Likalnik ::

energetik je izjavil:

trancer01 je izjavil:

LG nima nobene druge varovalke proti taktiranju, razen minimalni čas 3 minute po izklopu kompresorja do ponovnega vklopa. Če zadevo narobe nastaviš, se lahko vklaplja tudi samo za 2 minuti (po treh minutah počivanja kompresorja). Tako je v skrajnem primeru možnih tudi 12 zagonov na uro!
Najboljša rešitev proti taktiranju je uporaba sobnega termostata in masivna hiša. Nastaviš dovolj velik Tmin ogrevalne vode, nato TČ lepo dela dokler sobna temp. ne doseže želene. Nato v masivni hiši termostat vsaj 1h in več preprečuje ponovni vklop TČ. Pogledati je potrebno samo, ali regulacija TČ podpira priklop navadnega termostata oz. če ga ima že sama vgrajenega. Potem nima več veze, če je TČ premočna, ker taktirala ne bo.
Recimo moja v zgodnji pomladi zalaufa morda 2x dnevno za kake pol ure, ves preostali čas povsem miruje. Če je dosti sonca se pa sploh ne prižge več. Skratka sobni termostat je še vedno zakon. Vremenska krivulja je dobra samo za grobo nastavitev temp. ogrevalne vode.


jaz imam nastavljeno, da se ogreva glede na vremensko krivuljo...lahko bi tudi nastavil na termostatu na željeno temperaturo (tako sem imel, ko sem imel še olje)...kakšen je razpon do naslednjega vklopa TČ, če imaš naštimano ogrevanje na termostat.
recimo...želim, da ogreje hišo na 23C...in jo ogreje v določenem času....ko doseže to temperaturo se TČ čisto izklopi oziroma gre v mirovanje...za koliko časa? do kdaj čaka, da temperatura pade na 22C ali 22,5C ali na 22,9C?
če je ta razpon nastavljen za recimo 1C razlike...potem se recimo ne bo pogosto vklapljala...če je pa nastavljen na 0,1C se bo pa zelo pogosto vklapljala in izklapljala....kar pa spet ni v redu.
to se da najverjetneje nastaviti....v termostatu

telexdell ::

Če bi bilo uravnavanje primerne temeprature enostavno rešiti bi rešitev že zdavnaj vgradili v vsako avtomatiko ogrevalne naprave in uporabniki ne bi imeli nobenih težav. Ker pa temu ni tako, pa je za Franca najboljše tako, za Milan najboljše ono drugače in za Janeza živeti ni, če ni tako... Da si nastaviš najboljše zae moraš poznati logiko regulacije in odzivnost hiše. Sam imam TČ na radiatorjih v starejši dokaj toplotno sanirani hiši katera deluje po zunanji temperaturi in čeprav ima opcijo notranjega senzorja in % vpliva brez njega in z 300 l zalogovnikom. TČ se takrat ko j ezuna okrog 10°C ali pa okrog -15°C vključi 6...8x dnevno in deluje od 1,3..2 h. Nobenega taktiranja temperatura v glavnih prostorih pa niha za +-1°C. V glavnem zaradi različnih pribitkov ali zračenja. Seveda pa ima TČ regulacijo na osnovi tempersturnih primankljajev in ne na osnovi temperature dvižnega voda ali drsečo krivuljo. Če bi delala po drugi regulacijski metodi pa bi tudi sam mogoče rabil notranji senzor ali celo večji zalogovnik.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

a_borlak ::

Samo kot zanimivost, sem danes gledal podatke za eno leto nazaj, poleti je povprečna poraba okoli 30kWh na mesec(sanitarna voda), pozimi se dvigne do 500kWh (dva meseca), povprečni COP je med 3,4 pozimi do 5,5 poleti. Zrak-voda, Panasonic.

rs1975 ::

a_borlak je izjavil:

Samo kot zanimivost, sem danes gledal podatke za eno leto nazaj, poleti je povprečna poraba okoli 30kWh na mesec(sanitarna voda), pozimi se dvigne do 500kWh (dva meseca), povprečni COP je med 3,4 pozimi do 5,5 poleti. Zrak-voda, Panasonic.

A imaš to T-Cap? A si ti podatki o porabi na TČ in preko aplikacije Panasonic Comfort Cloud ujemajo? Pri meni je malo odstopanja. Aplikacija pokaže večjo porabo.

dussan ::

a_borlak je izjavil:

Samo kot zanimivost, sem danes gledal podatke za eno leto nazaj, poleti je povprečna poraba okoli 30kWh na mesec(sanitarna voda), pozimi se dvigne do 500kWh (dva meseca), povprečni COP je med 3,4 pozimi do 5,5 poleti. Zrak-voda, Panasonic.

Meni porabi TČ za sanitarno vodo okoli 100 kWh poleti... Koliko pa vas uporablja toplo vodo - mi smo štirje, 300 litrski bojler, Viessman Vitocal 200-S zrak - voda

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dussan ()

rs1975 ::

dussan je izjavil:

a_borlak je izjavil:

Samo kot zanimivost, sem danes gledal podatke za eno leto nazaj, poleti je povprečna poraba okoli 30kWh na mesec(sanitarna voda), pozimi se dvigne do 500kWh (dva meseca), povprečni COP je med 3,4 pozimi do 5,5 poleti. Zrak-voda, Panasonic.

Meni porabi TČ za sanitarno vodo okoli 100 kWh poleti... Koliko pa vas uporablja toplo vodo - mi smo štirje, 300 litrski bojler, Viessman Vitocal 200-S zrak - voda

Pri nas 4 člani, bojler 300l, TČ Panasonic T-Cap. Poraba cca. 65kWh

a_borlak ::

rs1975 je izjavil:

a_borlak je izjavil:

Samo kot zanimivost, sem danes gledal podatke za eno leto nazaj, poleti je povprečna poraba okoli 30kWh na mesec(sanitarna voda), pozimi se dvigne do 500kWh (dva meseca), povprečni COP je med 3,4 pozimi do 5,5 poleti. Zrak-voda, Panasonic.

A imaš to T-Cap? A si ti podatki o porabi na TČ in preko aplikacije Panasonic Comfort Cloud ujemajo? Pri meni je malo odstopanja. Aplikacija pokaže večjo porabo.


Moram prav pogledati, kateri model je točno, zna biti višja poraba, ker to sem gledal preko daljinca, mi pa serviser že 5 let obljublja wifi modul ... ki ga še vedno nimam.

BCSman ::

Kolikokrat na dan gre običajno toplotna črpalka v defrost mode poleti?
Če imaš iz določenega razloga čez poletje izpraznjeno vodo iz sistema (radiatorjev) ali to škoduje črpalki ko začne segrevat sanitarno vodo? Ker takrat se vklopi poleg kompresorja tudi črpalka od toplotne isto kot pri defrostih.

TESKAn ::

Kolikokrat na dan gre običajno toplotna črpalka v defrost mode poleti?

Če ti gre, je nekaj narobe.

Če imaš iz določenega razloga čez poletje izpraznjeno vodo iz sistema (radiatorjev) ali to škoduje črpalki ko začne segrevat sanitarno vodo?

Odvisno od konkretnega sistema, načeloma krog, ki gre TČ -> bojler, mora imet vodo in bit ločen od izpraznjenega radiatorskega z ventili. Če je to izpolnjeno, ne bo problema.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

BCSman ::

Na daikin altherma displayu se pojavi ikona za kompresor + črpalko, ikona za tuš ne utripa, torej predvidevam da gre za defrost in ne za segrevanje sanitarne vode. Očitno bo stvar za preverit.
V primeru da krog TČ->bojler ne bi imel vode, tudi tople vode sploh ne bi bilo, in bi se to opazilo? Sanitarna voda je normalno topla že par mesecev odkar je sistem izpraznjen. Ventili do radiatorskega sistema niso zaprti, pač izpraznilo se je samo vodo iz sistema, števec pritiska vode na toplotni je na ničli, ogrevanje radiatorjev na displayu izklopljeno.

Senior Dev ::

Še malo pa bojo TČ zastonj talal. Ko bo osnovna omrežnina 50EUR in kilovat elektrike 0.30EUR. Z visoko omrežnino bojda želijo na kratko prijet lastnike toplotnih črpalk. To bo solidarsnotni prispevek za nadgradnjo omrežja. Podpiram.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Zgodovina sprememb…

aborko ::

Bolj slab bo ta solidarnostni prispevek lastnikov TC, sem preprican da vecini vecino zime kurijo 1-2 kW. Ce so pravilno dimenzionirane in ce laufajo 24/7. Par dnevni ekstremi mogoce 3-4kW, druga pa je ko se vklopijo grelci, tisto pa komot podvoji ali celo potroji el.moc, no razen ce imas izklopljene ali ce jih sploh nimas (moj primer).

deco16 ::

Če je to ravno takrat ko še kuhaš in delaš karkoli zraven pač se dvigne poraba kot če bi laufala samo pumpa za vodo cca 30-70W če ne še manj. Važno da te kaznujemo tudi če si 1x prekoračil :)

Ziher bodo to ljudje s TČ občutili, zdej kolk bomo pa še videli.

feryz ::

Senior Dev je izjavil:

Še malo pa bojo TČ zastonj talal. Ko bo osnovna omrežnina 50EUR in kilovat elektrike 0.30EUR. Z visoko omrežnino bojda želijo na kratko prijet lastnike toplotnih črpalk. To bo solidarsnotni prispevek za nadgradnjo omrežja. Podpiram.
Kot v Nemčiji, praviš? Tam jo nihče noče zmontirati zaradi prevelikih stroškov obratovanja.
Jih bodo pa politično - zakonsko prisilili. In vse drugo prepovedali.

papasmrk ::

feryz je izjavil:

Kot v Nemčiji, praviš? Tam jo nihče noče zmontirati zaradi prevelikih stroškov obratovanja.
Jih bodo pa politično - zakonsko prisilili. In vse drugo prepovedali.

Nimam informacij ampak me resno zanima na kaj se greje neka povprečna nemška hiša? So to drva, peleti, kurilc, plin ?
Za komentiranje se moraš prijaviti

TESKAn ::

BCSman je izjavil:

Na daikin altherma displayu se pojavi ikona za kompresor + črpalko, ikona za tuš ne utripa, torej predvidevam da gre za defrost in ne za segrevanje sanitarne vode.

Defrost dela na zunanjo temperaturo, tako da dvomim da je to, razen če ima zunanji senzor pokvarjen in mu kaže -10. Poišči če javlja katero napako, potem pa na gugl, kaj je vzrok.

Če je to ravno takrat ko še kuhaš in delaš karkoli zraven pač se dvigne poraba kot če bi laufala samo pumpa za vodo cca 30-70W če ne še manj.

Boste pa dodali pamet, da se TČ ne vklaplja ko je poraba večja od neke meje. Novejše TČ majo že vhode, namenjene temu.

Ziher bodo to ljudje s TČ občutili, zdej kolk bomo pa še videli.

Če bo občutek dovolj močan, si kupim inverter in ga priklopim na baterijo, da bo pomagal omrežju ko bo visoka poraba in polnil baterijo, ko bo nizka. Porežem špice, z dovolj močnim inverterjem in dovolj veliko baterijo lahko tudi znižam dogovorjeno moč na ~1,5kW, pa bom še zmeraj imel dosti.

Da se ne splača? Sem napisal, če bo občutek (=cena) dovolj močan.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

feryz ::

papasmrk je izjavil:

feryz je izjavil:

Kot v Nemčiji, praviš? Tam jo nihče noče zmontirati zaradi prevelikih stroškov obratovanja.
Jih bodo pa politično - zakonsko prisilili. In vse drugo prepovedali.

Nimam informacij ampak me resno zanima na kaj se greje neka povprečna nemška hiša? So to drva, peleti, kurilc, plin ?
Kurilc. Najcenejše plus avtomatika.
Plin je bil prej tam tam, zdaj ne več.
Toplotne pa dražje.
Drva so, seveda, najcenejša, ampak je treba delati.

Senior Dev ::

TČ je res najdražja varianta, če računaš da te bo solidarnost prisilila k plačevanju višje omrežnine na neki točki, kilovat pa ne bo smel previsoko. Nekaj se da stisnit še pri obdavčitvi sončnih elektrarn. Pobrani denar pa naj gre za nadgradnjo omrežja, ker danes lahko sončno elektrarno na omrežje priključi samo še elita. Elito pa je treba prijet s trdo roko.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

floyd1 ::

Pobrani denar pa naj gre za nadgradnjo omrežja, ...

Ja, kot je šel denar od cestnin pri registraciji vedno za vzdrževanje cest, za kar je bil namenjen :|. Ne bit naivni.

TČ je res najdražja varianta, ...

Če imaš dobro izolirano hišo (drugače je s toplotno itak sranje) in po možnosti še masivno gradnjo in talno gretje, ni noben problem narediti kako stopinjo "zaloge" v času, ko ti nič drugega ne laufa ali si v službi. In ne bo nobenih "špic" pri porabi, nihanje za kako stopinjo (tudi dve) gor in dol pa je vsaj zame zanemarljivo in brez vpliva na dobro počutje.

bciciban ::

Pri sodobni hiši imaš s TČ stroška za ogrevanje in sanitarno vodo 300€ na letnem nivoju. Zdaj če to postane x2 še vedno ni sile. Pa niti toliko ne bo. 240m površine, projektiral so 6kw toplotno, vgradila pa se je 8kW tako mal na zalogo. Indukcija več potegne kot pa tist prdec od TČ.

Nemci pa kar jih jaz poznam se grejejo na plin. Baje plin prevladuje, pa nekaj še peleti in drva. Tak pravijo znanci iz Bavarske. TČ so precej redke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

wcpapir ::

Senior Dev je izjavil:

TČ je res najdražja varianta, če računaš da te bo solidarnost prisilila k plačevanju višje omrežnine na neki točki, kilovat pa ne bo smel previsoko. Nekaj se da stisnit še pri obdavčitvi sončnih elektrarn. Pobrani denar pa naj gre za nadgradnjo omrežja, ker danes lahko sončno elektrarno na omrežje priključi samo še elita. Elito pa je treba prijet s trdo roko.

Ne razumem kaj govorite. Zakaj tocno bi vec omeznine placeval zaradi TČ. TČ ima pa res tako porabo da ni špic v višave evo izbiram poljubni dan decembra:

jabe ::

Ni spic, je pa zahtevana moc 1-2kw visja, kot ce se ne bi na elektriko ogreval. Od marca dalje, pa se bo to na omreznini za moč to poznalo. Za tisti 1-2kw, sploh v 1. tarifi. 2. tarifo lahko v poletnem delu leta tudi znižaš, ce klima glih ne laufa nonstop, od 3. tarife dalje je pa itak skoraj vseeno

wcpapir ::

Zakaj zahtevana moc 1-2 kw visja? Ti razumes da ko prigem stedilnik vlecem vecjo moc kot jo je TČ kadarkoli?

jabe ::

Razumem in to neodvisno od tc. Tc ti vlece 1-2kw, indukcija ti vlece 5kw (npr), skupaj 7kw.

Ce se ogrevas na drva npr, pa ti indukcija vlece 5kw, torej skupaj 5kw.

Od marca dalje bo pa omreznina za 7kw drugacna od 5kw in ne bo vec pavsalna glede na moc varovalk.

Drugace ne znam razloziti...

wcpapir ::

Tako ali tako bom imel 7kw izbrano moc in TČ me pri tem ne bo ovirala. Zajeb bo kamin ker si drva naresem s cirkularko ta pa cukne 4kw

Senior Dev ::

Tisti s TČ bo večino časa v najdražji tarifi. Če imaš TČ na hiši, ki ni najbolj nova, bo boleče. Tisti, ki pa imajo novejšo hišo kvalitetne gradnje pa se jim bo pri ogrevanju in hlajenju splačalo. Ampak ti so tako ali tako po večini do konc lajfa zakreditirani. Tako da tistih nekaj stotakov zaradi tarife in višje porabe letno gor ali dol.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

telexdell ::

jabe je izjavil:

Ni spic, je pa zahtevana moc 1-2kw visja, kot ce se ne bi na elektriko ogreval. Od marca dalje, pa se bo to na omreznini za moč to poznalo. Za tisti 1-2kw, sploh v 1. tarifi. 2. tarifo lahko v poletnem delu leta tudi znižaš, ce klima glih ne laufa nonstop, od 3. tarife dalje je pa itak skoraj vseeno

Glavno vprašnje je, koliko bosta ta dva kW pomenila. Če bo to npr. 10EUR/mesec (pol pomeni, da bo 1 kW stal 5 EUR!) to pomeni 120 EUR/leto. Naslednje vprašanje pa je- ali bo to še ceneneje, kot npr. ogrevanje s plinom ali peleti ali poleni ali... Če bo cena še nižja potem pozabiš na vse (no ja, malce j...š m...r. energetikom in vladi). Če pa bo dražje pač zamenjaš za optimalnejši vir in pozabiš na vse (no ja, malce j...š m...r. energetikom in vladi).

Seveda pa mi tisti katerim pač ni v navadi da bi se izražali neprimerno imamo tudi druge opcije. Za nekaj 100 EUR si namontiraš nek merilnik porabe, kateri ti bo dal TČ na mirovanje, ko boš na indukciji kuhal župco. Pa EV ti pamtna polnilnica ne bo filala višje, kot bo nastavljena. Pa... Bo pa treba nekaj investirati in sprejeti rizik. Kljub strupeni klimi so to npr. naredili lastniki SE za samooskrbo in sedaj se jim smeji.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Senior Dev je izjavil:

Tisti s TČ bo večino časa v najdražji tarifi. Če imaš TČ na hiši, ki ni najbolj nova, bo boleče. Tisti, ki pa imajo novejšo hišo kvalitetne gradnje pa se jim bo pri ogrevanju in hlajenju splačalo. Ampak ti so tako ali tako po večini do konc lajfa zakreditirani. Tako da tistih nekaj stotakov zaradi tarife in višje porabe letno gor ali dol.

Zakaj boleče? Pač pogledal boš ali je kakšen drugi energent ugodnejši ali koliko prihraniš če toplotno saniraš hišo.
Da pa bo vse dražje (drva, peleti, plin, olje, elektrika) je pa dejstvo in bo za vse nas boleče. In to tako dolgo da ne bomo raznim Gretam, pa Umanoteram pa podnebnim katastorfikom, pa... pokazali nekaj podobnega kot smo tisiti, kateri so nam oljubljali svetlo bodočnost z npr. Berlinskim zidom ali Golim otokom ali...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

DamijanD ::

Senior Dev je izjavil:

Tisti s TČ bo večino časa v najdražji tarifi.

A ni tarifa odvisna samo od ure/datuma ?

Drugače sem pa 100%, da bo ogrevanje s TČ še vedno bistveno cenejše kot s kurilcem. Meni osebno se zdi indukcija večji problem. Čeprav tudi indukcija na max/boost deluje samo nekaj minut, potem je pa manj... Bomo videli je rekel ta slep.

TESKAn ::

Indukcija je odvisno kako kuhaš. Jaz imam omejeno na 3,6kW in še nisem imel situacije, da bi to bilo premalo. Zdej če daš gor naenkrat dva velka lonca vode in par ponev pa daš vse na boost, potem bo premalo. Samo to je podobno kot 'EVji so zanič, ker ne morem it iz MB v portorož na kafe in nazaj, ne da bi se ustavil na polnilnici'. Vredu, če zate ni, pa furaj plin naprej. Drugim nam pa pusti, da mamo manj dela s pucanjem. In da ne vdihavamo še vse, kar prileti zaradi nepopolnega zgorevanja.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

rs1975 ::

Letos spomladi sem prešel iz zemeljskega plina na TČ. Razlog? Zemeljski plin se je lani podražil za 100%. Ravno iz tega namena sem prešel na TČ. Namen je bil, da bodo s TČ stroški ogrevanja isti kot pred začetkom rusko-ukrajinskega sranja.
Glede na to, da smo se ruskega poceni plina na silo znebil ne verjamem, da bo cena plina drastično padla.
Verjamem, da se bodo tudi cene elektrike tudi dvignile, ampak ne za toliko, da bi bil plin cenejši.
Sicer je vse skupaj bolj kot ne ugibanje, bomo več bo jasno po novem letu, ko naj cene plina in elektrike ne bi bile več regulirana.

DamijanD ::

Hkrati (mislim da v Celju) nekje še dodatno spodbujajo TČ, ker imajo obupen zrak in bi se res radi znebili posameznih kurišč.

wcpapir ::

Senior Dev je izjavil:

Tisti s TČ bo večino časa v najdražji tarifi. Če imaš TČ na hiši, ki ni najbolj nova, bo boleče. Tisti, ki pa imajo novejšo hišo kvalitetne gradnje pa se jim bo pri ogrevanju in hlajenju splačalo. Ampak ti so tako ali tako po večini do konc lajfa zakreditirani. Tako da tistih nekaj stotakov zaradi tarife in višje porabe letno gor ali dol.

Več neumnosti ne bi mogel spravit skupaj. Zaradi tč pa res ne bom niti enkrat prekoračil blokov v to pa sem siguren.

floyd1 ::

Če imaš TČ na hiši, ki ni najbolj nova, bo boleče.

Kdor je v slabo izolirano bajto dal gretje s TČ ni naredil osnovne domače naloge.

mrjazbec ::

Prosim za nasvet glede moči TČ.

Stara obnovljena hiša, okolica Iga, 30cm zidovi, 5cm stiropor, nova troslojna okna, nova streha (dosedaj 10cm, zdaj 26 cm steklene volne).
Tri etaže po 90m2 vsaka.

Dosedaj smo ogrevali dve etaži, centralno z radiatorji, na drva. Poraba drv okoli 14m3 na leto, za sanitarno vodo električni bojler.
Hvala.

Utk ::

Kdor je v slabo izolirano bajto dal gretje s TČ ni naredil osnovne domače naloge.

No dej, razloži. Kakšne so alternative? Izolacijska fasada za 15-20 jurjev? Kurjenje 3000 litrov olja na zimo?

Poraba drv okoli 14m3 na leto, za sanitarno vodo električni bojler.

Čim močnejšo, 16 recimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Likalnik ::

Utk je izjavil:

Kdor je v slabo izolirano bajto dal gretje s TČ ni naredil osnovne domače naloge.

No dej, razloži. Kakšne so alternative? Izolacijska fasada za 15-20 jurjev? Kurjenje 3000 litrov olja na zimo?

Poraba drv okoli 14m3 na leto, za sanitarno vodo električni bojler.

Čim močnejšo, 16 recimo.


tudi jaz sem hotel napisati...da če hiša nima izolacije...je tudi poraba olja ogromna...tako, da v vsakem primeru plačuješ ko magarac za brezveze...ali ogrevaš s TČ ali oljem...brez fasade ti je strošek pozimi visok

Utk ::

Kaj to pomeni "visok"? Do jurja na zimo zame ni visok strošek, za malo večjo hišo. Pa še ta meja se je premaknila bolj proti 1500 najbrž zadnjo zimo.
In kaj to pomeni "za brezeveze"? A boš na mrzlem?

feryz ::

Alternativa je, da 80 let stari starci, na pol kruljavi, cele dneve drva trogajo sem ter tja.

Drugače sta moja dva tastara prej zmetala v peč med 25 in 30 prm drv, zdaj pa to podela 9 kW TČ.
Slabša bajta kot v zgornjem opisu (fasade ni, okna so stara 40 let, 750 metrov nad morjem), ogrevanje na 25 stopinj, kar pomeni da TČ laufa v mrazu na preko 50 stopinj.
Požre pa, za tak hec, kakih 9 MWh.

GregiB ::

Utk je izjavil:

Kaj to pomeni "visok"? Do jurja na zimo zame ni visok strošek, za malo večjo hišo. Pa še ta meja se je premaknila bolj proti 1500 najbrž zadnjo zimo.
In kaj to pomeni "za brezeveze"? A boš na mrzlem?


Men tele zgornji komentarji niso najbolj razumljivi... pa dela folk kdaj kakšen ROI?
Jest sem še preteklo sezono kuril olje... poraba cca. 2.400L na sezono (povprečje 10 let).
Hiša izolirana po standardih izpred 30 let. Pa mi je ogromno folka skoz govorilo, naj še dodam par cm fasade, kak se bo splačalo pri prihrankih na gretju... Da če bom naredil nadgradnjo fasade, bom prišparal 20% na ogrevanju... torej, po NSV cca. 500€/leto... obnova fasade bi pa prišla ranga 15.000€... NSV ROI torej cca. 30 let... bedarija.
Šel na TČ+SE, letni prihranek cca. 3.600€ / leto, ROI 7 let... Fasadi iz 80ih navkljub...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

sbawe64 ::

papasmrk je izjavil:

feryz je izjavil:

Kot v Nemčiji, praviš? Tam jo nihče noče zmontirati zaradi prevelikih stroškov obratovanja.
Jih bodo pa politično - zakonsko prisilili. In vse drugo prepovedali.

Nimam informacij ampak me resno zanima na kaj se greje neka povprečna nemška hiša? So to drva, peleti, kurilc, plin ?

Drva sigurno ne, plin in kurilc.
Avstrija je druga zgodba, Kwb, Fröling in Eta (proizvajalci iz At): 'mercedes' kotli na drva in pelete.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Utk ::

Šel na TČ+SE, letni prihranek cca. 3.600€ / leto, ROI 7 let... Fasadi iz 80ih navkljub...

Tako je. In zdaj je fasada čist nepotrebna, tudi če boš po novem plačeval 50 evrov več omrežnine. Pa dvomim da bo tolk.

Likalnik ::

Utk je izjavil:

Kaj to pomeni "visok"? Do jurja na zimo zame ni visok strošek, za malo večjo hišo. Pa še ta meja se je premaknila bolj proti 1500 najbrž zadnjo zimo.
In kaj to pomeni "za brezeveze"? A boš na mrzlem?


"visok" je relativno...za vsakega posameznika je ta meja drugje...pač za 1000€ hišo brez fasade težko ogreješ na spodobno temperaturo (pa govorimo o hiši, ne o 40m2 kurneku)
strošek bo bolj med 2 in 3k€ na sezono...ali je visok strošek ali ne pa vsak zase ve koliko si lahko privošči.

še vedno pa mislim, da bo ta strošek s TČ nižji (ob enakih pogojih)

telexdell ::

floyd1 je izjavil:

Če imaš TČ na hiši, ki ni najbolj nova, bo boleče.

Kdor je v slabo izolirano bajto dal gretje s TČ ni naredil osnovne domače naloge.

Prej sem pokuril tam 1800 m3 zemeljskega plina, sedaj pokurim tam 5200 kWh elektrike za ogrevanje in sanitarno vodo. Strošek za elektriko tam 900 €, strošek za plin bi bil tam 2200 €, kar je skoraj 240% več. Pred toplotno sanacijo ovoja stavbe sem pokuril tam 3000 m3 plina, kar bi zneslo tam 3700€. Elektrika za TČ pa bi nanensla tam 1500 €. Pri slabše izolirani hiši bi letno plalčal tam 2200 € manj za ogrevanje. Kje torej nisem opravili domače naloge?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Šel na TČ+SE, letni prihranek cca. 3.600€ / leto, ROI 7 let... Fasadi iz 80ih navkljub...

Tako je. In zdaj je fasada čist nepotrebna, tudi če boš po novem plačeval 50 evrov več omrežnine. Pa dvomim da bo tolk.

Če gledaš le skozi denarnico imaš povsem prav. Ti pa toplotna sanacija ovoja stavbe bistveno poveča bivalno udobje, saj so stenebolj tople in zaradi tega je v njih manj vlage (plesen!), krajše je nihanje temperature, ko npr. zračiš prostore (stene hitreje ogrejejo svež zrak)...Udobje pa se ne meri le skozi denarnico.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Praviš, da so 30 let nazaj vse hiše bile plesnive? Dejmo ne fantazirat...

Udobje pa se ne meri le skozi denarnico.

V redu v redu, ampak dejmo potem ločit udobje od tega kar se "splača".

"visok" je relativno...za vsakega posameznika je ta meja drugje...pač za 1000€ hišo brez fasade težko ogreješ na spodobno temperaturo (pa govorimo o hiši, ne o 40m2 kurneku)
strošek bo bolj med 2 in 3k€ na sezono...ali je visok strošek ali ne pa vsak zase ve koliko si lahko privošči.

še vedno pa mislim, da bo ta strošek s TČ nižji (ob enakih pogojih)

Hiša, ki porabi jurja (zdaj je šlo to bolj na 1500) s TČ, mora bit že kar velika. Z nekimi normalnimi 2 štuki ne moreš več od tega porabit, če ti ne piha skozi okna, če si 10 centi volne vrgel po vrhu podstrešja itd, to kar stane par 100 evrov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

GregiB ::

telexdell je izjavil:

Če gledaš le skozi denarnico imaš povsem prav. Ti pa toplotna sanacija ovoja stavbe bistveno poveča bivalno udobje, saj so stenebolj tople in zaradi tega je v njih manj vlage (plesen!), krajše je nihanje temperature, ko npr. zračiš prostore (stene hitreje ogrejejo svež zrak)...Udobje pa se ne meri le skozi denarnico.


Ma dej nehi no... Da je kdo saniral fasado zaradi plesni vem, tudi sam sem "ovil" del stene. Da bi pa kdo kadarkoli omenjal upgrade fasade zaradi udobja... to še pa čakam...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

telexdell ::

Utk je izjavil:

Praviš, da so 30 let nazaj vse hiše bile plesnive? Dejmo ne fantazirat...

Udobje pa se ne meri le skozi denarnico.

V redu v redu, ampak dejmo potem ločit udobje od tega kar se "splača".

Jaz ne pravim tega, da so bile vse hiše plesnive. Zapisal sem zgolj dejstva- toplotna izolacija zmanjša prestop toplote kar ima ob enaki temperaturi zraka v prostoru za posledico dvig temperature stene. Ob višji tempraturi pa enaka masa vode pomeni manjšo relativno vlago. Če se s tem ne strinjaš, se spravi nad fiziko in ne name.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Misliš, da 80 let nazaj niso poznali fizike? Hiše so plesnive če kje zamaka, vleče vlago iz tal ali kaj podobnega, in tega fasada NE reši. Da bi bila kar tako "suha" hiša plesniva, in da bi to rešila fasada, je najbrž preklemano redko. Morda pa kaj zamaskira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()
««
66 / 81
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1138053 (2518) joez7
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16613924 (6239) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22561015 (25744) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7142464 (13106) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382161658 (128482) Zvezdica27

Več podobnih tem