» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
59 / 78
»»

energetik ::

Nastavitve grelcev verjetno lahko spreminjaš. Ugotovi pač, kaj ti ustreza. Če TČ vse sfolga s kompresorjem brez zaznavnega padca udobja, lahko temp. nastaviš nižje. In če se ne motim, se ponavadi lahko nastavi tudi čas, ki preteče, preden se vklopijo oz. to dela sama regulacija ko računa temp. primanjkljaj.

Glede prejšnjega tedna, to ni bilo še nič od mraza. Naša 8kW je leta 2017 in 2018 ko smo imeli zjutraj -17°, še vedno zmogla brez grelcev. Zato imam varovalke za grelce izklopljene.
vires in numeris

shark_nm ::

OK, ima še jaz eno vprašanje. Poigravam se z mislijo, da bi talno gretje poleti uporabil kot hlajenje. Kakšne so kaj možnosti da bi se to izvedlo. Verjetno ena pumpa in 150 literski zalogovnik da to kroži bi bilo OK, samo kaj potem s tisto vodo? Najboljše bi bilo da se jo uporabi kot sanitarna voda. Ali obstaja bolj elegantna rešitev?

Pennywis3 ::

shark_nm je izjavil:

OK, ima še jaz eno vprašanje. Poigravam se z mislijo, da bi talno gretje poleti uporabil kot hlajenje. Kakšne so kaj možnosti da bi se to izvedlo. Verjetno ena pumpa in 150 literski zalogovnik da to kroži bi bilo OK, samo kaj potem s tisto vodo? Najboljše bi bilo da se jo uporabi kot sanitarna voda. Ali obstaja bolj elegantna rešitev?


Kako je pa kaj z nabiranjem kondenza na ploščicah ob takšnem početju?

floyd1 ::

Pod kondenzacijsko točko seveda pri tem ne smeš iti, drugače si delaš vlago v estrihu.

Mi smo eno sezono med najhujšo vročino šibali 22 stopinj poleti v talno, ko je bilo v mansardnih sobah že čez 30 stopinj. Je pomagalo za kaki 2 stopinji. Fajn je seveda še razvlaževalec zraven furat.

energetik ::

shark_nm je izjavil:

OK, ima še jaz eno vprašanje. Poigravam se z mislijo, da bi talno gretje poleti uporabil kot hlajenje. Kakšne so kaj možnosti da bi se to izvedlo. Verjetno ena pumpa in 150 literski zalogovnik da to kroži bi bilo OK, samo kaj potem s tisto vodo? Najboljše bi bilo da se jo uporabi kot sanitarna voda. Ali obstaja bolj elegantna rešitev?

Že 7 let hladim tako, tudi v mansardi ni nikoli še bilo višje kot 24˚C. Seveda mora TČ to podpirat, pa regulator meriti točko rosišča, da ni voda prehladna.
Pa obvezna je dobro izolirana hiša, masivna, senčena okna in pa laufat 1-2 razvlažilnika. Če ne, bo moč hlajenja premala za večji učinek.
vires in numeris

shark_nm ::

energetik je izjavil:

shark_nm je izjavil:

OK, ima še jaz eno vprašanje. Poigravam se z mislijo, da bi talno gretje poleti uporabil kot hlajenje. Kakšne so kaj možnosti da bi se to izvedlo. Verjetno ena pumpa in 150 literski zalogovnik da to kroži bi bilo OK, samo kaj potem s tisto vodo? Najboljše bi bilo da se jo uporabi kot sanitarna voda. Ali obstaja bolj elegantna rešitev?

Že 7 let hladim tako, tudi v mansardi ni nikoli še bilo višje kot 24˚C. Seveda mora TČ to podpirat, pa regulator meriti točko rosišča, da ni voda prehladna.
Pa obvezna je dobro izolirana hiša, masivna, senčena okna in pa laufat 1-2 razvlažilnika. Če ne, bo moč hlajenja premala za večji učinek.


Aha. Izolacija ne bo problem 30cm kamene volne plus lesena fasada, stropi 40cm steklene + 8cm purpen strešni paneli, za vlago bo rekuperacija verjetno OK. Torej bom moral biti pozoren na TČ ki podpirajo hlajenje. Kaj pa stroškovno? Bo to velika razlika in bolj smotrno postaviti klimo dve ali je to z TČ bolje?

floyd1 ::

pa regulator meriti točko rosišča, da ni voda prehladna

Kako točno imaš to rešeno? Koliko potem dodaš še "rezerve" pri temp. vtoka (zaradi možnosti napačnega izračuna) ali nič? Jaz sem tu šel bolj na trotlziher...

energetik ::

shark_nm je izjavil:



Aha. Izolacija ne bo problem 30cm kamene volne plus lesena fasada, stropi 40cm steklene + 8cm purpen strešni paneli, za vlago bo rekuperacija verjetno OK. Torej bom moral biti pozoren na TČ ki podpirajo hlajenje. Kaj pa stroškovno? Bo to velika razlika in bolj smotrno postaviti klimo dve ali je to z TČ bolje?
Jasno je bolj udobno postaviti 2 klimi, tudi stroškovno ceneje kot gonit TČ + razvlažilce. Skratka jaz se pravkar lotevam projekta vgradnje klime, seveda bom še naprej koristil nekaj malega talno, vsaj za prenos hladu po celi bajti.
Rekuperacija ti pri vlagi ne koristi, razen če imaš vgrajen razvlažilnik.

floyd1 je izjavil:

pa regulator meriti točko rosišča, da ni voda prehladna

Kako točno imaš to rešeno? Koliko potem dodaš še "rezerve" pri temp. vtoka (zaradi možnosti napačnega izračuna) ali nič? Jaz sem tu šel bolj na trotlziher...
Točno tako kot sem napisal, sobni termostat/regulator meri vlago, računa rosišče in vedno drži temp. hladilne vode nad rosiščem, seveda se lahko nastavi tudi offset. To pomeni, da če v poletni sopari prezračim, rosišče naraste in s tem tudi temp. vode, torej začne slabše hladiti.
Ni pa tak problem, ker zakondenzirajo kvečjemu cevi v omaricah za talno, tla so vedno par K toplejša.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

_marc_ ::

energetik je izjavil:

Nastavitve grelcev verjetno lahko spreminjaš. Ugotovi pač, kaj ti ustreza. Če TČ vse sfolga s kompresorjem brez zaznavnega padca udobja, lahko temp. nastaviš nižje. In če se ne motim, se ponavadi lahko nastavi tudi čas, ki preteče, preden se vklopijo oz. to dela sama regulacija ko računa temp. primanjkljaj.

Glede prejšnjega tedna, to ni bilo še nič od mraza. Naša 8kW je leta 2017 in 2018 ko smo imeli zjutraj -17°, še vedno zmogla brez grelcev. Zato imam varovalke za grelce izklopljene.


Saj bi rad preizkusil različne nastavitve, vendar ne najdem menijev za te nastavitve.

Likalnik ::

_marc_ je izjavil:

energetik je izjavil:

Nastavitve grelcev verjetno lahko spreminjaš. Ugotovi pač, kaj ti ustreza. Če TČ vse sfolga s kompresorjem brez zaznavnega padca udobja, lahko temp. nastaviš nižje. In če se ne motim, se ponavadi lahko nastavi tudi čas, ki preteče, preden se vklopijo oz. to dela sama regulacija ko računa temp. primanjkljaj.

Glede prejšnjega tedna, to ni bilo še nič od mraza. Naša 8kW je leta 2017 in 2018 ko smo imeli zjutraj -17°, še vedno zmogla brez grelcev. Zato imam varovalke za grelce izklopljene.


Saj bi rad preizkusil različne nastavitve, vendar ne najdem menijev za te nastavitve.


sem klical na Kronoterm in pravijo, da sam ne moreš spreminjat teh nastavitev....je pa tako kot sem že napisal...oni ti jih spremenijo na željene.

Bellzmet ::

Koliko pa zaračunajo, da pridejo in spremenijo nastavitve?

Likalnik ::

nikamor ne pridejo...in tudi nič ne računajo...vse gre na daljavo...pokličeš tja, poveš kakšne imaš želje in ti takoj v trenutku uredijo...povezani so na tvojo TČ na daljavo in lahko spreminjajo nastavitve....res pa je ta težje eksperimentiraš....na način, da bi sedaj rad nastavil na -10C...pa čez dva dni na -7C pa zopet čez dva dni na +4C....načeloma gre tudi ta način ampak veliko težje, ker moraš klicati tja

Utk ::

Krasno, če se Kronoterm odloči nekega dne it v stečaj.

wcpapir ::

Likalnik je izjavil:

nikamor ne pridejo...in tudi nič ne računajo...vse gre na daljavo...pokličeš tja, poveš kakšne imaš želje in ti takoj v trenutku uredijo...povezani so na tvojo TČ na daljavo in lahko spreminjajo nastavitve....res pa je ta težje eksperimentiraš....na način, da bi sedaj rad nastavil na -10C...pa čez dva dni na -7C pa zopet čez dva dni na +4C....načeloma gre tudi ta način ampak veliko težje, ker moraš klicati tja

Take zadeve nebi hotel imeti. Kaj polovičko so oni plačali al kaka fora je to ?
Isto kot bi ti omejili avto na 50km/h potem pa ko greš na AC bi moral poklicat na Renault naj odprejo avto na 130km/h

Likalnik ::

ima svoje pluse in minuse....optimizirajo ti jo lahko takoj na daljavo, prav tako pogledajo, če je kar koli narobe in ti ni potrebno čakati "mojstrov", da si najde čas, da ti pride pogledat kje je težava.
kot rečeno mene to ne moti...osnovne stvari lahko nastaviš sam oziroma praktično vse lahko nastaviš sam (razen te, ki je opisana zgoraj) kaj drugega še nisem zasledil....res pa je, da obstaja dostop za monterje, kjer imaš potem predvidevam tudi razširjeno verzijo.

Invictus ::

Likalnik je izjavil:

nikamor ne pridejo...in tudi nič ne računajo...vse gre na daljavo...pokličeš tja, poveš kakšne imaš želje in ti takoj v trenutku uredijo...povezani so na tvojo TČ na daljavo in lahko spreminjajo nastavitve....res pa je ta težje eksperimentiraš....na način, da bi sedaj rad nastavil na -10C...pa čez dva dni na -7C pa zopet čez dva dni na +4C....načeloma gre tudi ta način ampak veliko težje, ker moraš klicati tja

Super.

Nihče se ne bo remote povezoval na moje naprave. Dali mi bodo program in basta.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

rs1975 ::

Invictus je izjavil:

Likalnik je izjavil:

nikamor ne pridejo...in tudi nič ne računajo...vse gre na daljavo...pokličeš tja, poveš kakšne imaš želje in ti takoj v trenutku uredijo...povezani so na tvojo TČ na daljavo in lahko spreminjajo nastavitve....res pa je ta težje eksperimentiraš....na način, da bi sedaj rad nastavil na -10C...pa čez dva dni na -7C pa zopet čez dva dni na +4C....načeloma gre tudi ta način ampak veliko težje, ker moraš klicati tja

Super.

Nihče se ne bo remote povezoval na moje naprave. Dali mi bodo program in basta.


Remote dostop je fajn v primeru okvar. Serviser ne rabi 2x hodit k stranki, ker je z napako že seznanjen in ima morebitne nadomestne dele že s seboj.

misek ::

Invictus je izjavil:

Dali mi bodo program in basta.
Pokazali ti bodo sredinec, ti pa boš kupil zadevo od druge firme :)

floyd1 ::

energetik je izjavil:


floyd1 je izjavil:

pa regulator meriti točko rosišča, da ni voda prehladna

Kako točno imaš to rešeno? Koliko potem dodaš še "rezerve" pri temp. vtoka (zaradi možnosti napačnega izračuna) ali nič? Jaz sem tu šel bolj na trotlziher...
Točno tako kot sem napisal, sobni termostat/regulator meri vlago, računa rosišče in vedno drži temp. hladilne vode nad rosiščem, seveda se lahko nastavi tudi offset. To pomeni, da če v poletni sopari prezračim, rosišče naraste in s tem tudi temp. vode, torej začne slabše hladiti.
Ni pa tak problem, ker zakondenzirajo kvečjemu cevi v omaricah za talno, tla so vedno par K toplejša.

OK, hvala za razlago, pri naši tega na tak način verjetno ne gre nastavit. Če pa slučajno gre, bi rabil doktorat ali dva. Toshiba Estia. Super črpalka, a obupno izvedeno upravljanje. :'(

Gregor P ::

Mimogrede danes zjutraj je bila oddaja Svetovalni servis na temo TČ.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

OK.d ::

Utk je izjavil:

Krasno, če se Kronoterm odloči nekega dne it v stečaj.

To so zastonj testni zajčki -mislim:P
LPOK.d

feryz ::

Pa kakšnih minus 5!? Kaj pa to kupujete za en krš?
Najcenejša možna jajca, ki jih imam doma, so zmožna pri minus 20 normalno ogrevati. Verjetno kurijo skoraj toliko kot grelec, ampak to ni bistveno. Narejena je da dela, torej naj dela.

Bellzmet ::

Ja na -5 imeti nastavljeno elektro grelce je čisti nesmisel. Razen, če pri Kronoterm mislijo, da ima TČ že pri -5 težave s segrevanjem vode na 50 stopinj.

wcpapir ::

energetik je izjavil:

shark_nm je izjavil:

OK, ima še jaz eno vprašanje. Poigravam se z mislijo, da bi talno gretje poleti uporabil kot hlajenje. Kakšne so kaj možnosti da bi se to izvedlo. Verjetno ena pumpa in 150 literski zalogovnik da to kroži bi bilo OK, samo kaj potem s tisto vodo? Najboljše bi bilo da se jo uporabi kot sanitarna voda. Ali obstaja bolj elegantna rešitev?

Že 7 let hladim tako, tudi v mansardi ni nikoli še bilo višje kot 24˚C. Seveda mora TČ to podpirat, pa regulator meriti točko rosišča, da ni voda prehladna.
Pa obvezna je dobro izolirana hiša, masivna, senčena okna in pa laufat 1-2 razvlažilnika. Če ne, bo moč hlajenja premala za večji učinek.

V dobro izolirani hiši že brez hlajenja ni 24 stopinj v našem delu sveta. Kot vedno ko se oglasiš mešaš meglo, pametnejši pa izpadeš zaradi imena na forumu.

BCSman ::

Ima kdo visokotemperaturno toplotno v kombinaciji s talnim ogrevanjem kopalnice? Mojster pravi da ni treba mešalnega ventila, da bodo cevi samo močneje izolirali...

Kebo ::

Kako misliš izolirali, cevi od talnega so povsem neizolirane in imajo kontakt direktno na tlak. Ne vem s kakšno temperaturo misliš ogrevat ampak 65 stopinj v talno ti zna popokat ploščice, da ne rečem da maš tako vroča tla da se po tem komaj hodi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kebo ()

TESKAn ::

Se bo lahko šel 'the floor is lava':P.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

wcpapir ::

Kebo je izjavil:

Kako misliš izolirali, cevi od talnega so povsem neizolirane in imajo kontakt direktno na tlak. Ne vem s kakšno temperaturo misliš ogrevat ampak 65 stopinj v talno ti zna popokat ploščice, da ne rečem da maš tako vroča tla da se po tem komaj hodi.


Vrjetno mislijo noter vrect cevi z izolacijo, kar bi bilo smešno. Ali pa pač globoko v estrih položiš le par m cevi.

Mi smo delali talno na tacker sami. Po celi bajti prakticno skoraj cev ob cev, po kopalnicah pa res cev ob cev. Kopalnice so 2 stopinji toplejse od ostalega kar smo tudi zeleli, tako da imamo lahko vse veje popolnoma odprte.

Vodo grejemo tam na 25,5 stopinj da imamo v hisi 24 stopinj in to je to ista nastavitev celo sezono. Nobene vremenske regulacije in nic krmilim le s PV.

DamijanD ::

Vprašaj se koliko časa boš imel več kot 50 stopinj v ceveh? Mogoče samo malo na začetku, potem bo pa večinoma ranga 40. Pri nas (ko je zunaj -10 in se čez noč ne ogreva) buderus spusti v voda slabih 60 in potem kmalu bistveno pade... Pa se v nobeni kopalnici s talnim nič ne pozna na ploščicah. Starejša peč pa sploh ni imela regulacije ampak samo on/off pumpo in takrat je bilo skoraj vedno 60+ v sistemu, kadar je pumpa delala - tudi brez posledic za ploščice.

Kebo ::

TČ načeloma dela 24/7 da lahko znižaš temperaturo vode in tako šparaš na ogrevanju. Ne vem kakšne radiatorje ima BCSman ampak sigurno bo voda po njih tekla vsaj s 40 stopinjami. Mi smo dali 40 v talno, ko smo sušili tlake in je bila notri prava savna, 30+ stopinj. Ne vem mogoče misli ta majster omejit pretok po talnem, da bo precej nižji ampak jaz res ne vidim zakaj bi šparal na tako poceni stvari, kot je mešalni ventil.

Utk ::

Če imaš celo hišo na radiatorjih, kopalnico pa talno, ne rabiš mešalnega ventila, ampak izolirane cevi so pa še večja neumnost. Na izhod iz talnega daš termostatski ventil, ki zapira glede na temperaturo vode, ne zraka, in stvar rešena. Ko pride do tam npr. 25, 28, kolk nastaviš, pripre.

BCSman ::

Vecinoma je vedno nad 50 stopinj v sistemu, zakaj bi drugace sploh visokotemperaturno (do 80) rabil? Torej na izhod talnega se da termostatski ventil.

TESKAn ::

Zakaj bi imel visokotemperaturno TČ, če imaš talno?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Dimnik ::

TESKAn je izjavil:

Zakaj bi imel visokotemperaturno TČ, če imaš talno?


Daj malo misli z glavo, preden pišeš gluposti oz še enkrat preberi kaj je vprašal

MS91 ::

Pozdravljeni.

Je ze kdo od vas slisal za ES Energy Save toplotne crpalke. Naj bi bilo skandinavsko podjetje. Ima kdo kaksne izkusnje?

wcpapir ::

Imajo Wilo obtocne in Mickine kompresorje pomoje so kar ok, deli se dobijo prakticno pri nas.

MS91 ::

wcpapir je izjavil:

Imajo Wilo obtocne in Mickine kompresorje pomoje so kar ok, deli se dobijo prakticno pri nas.


Kam pa spadajo po kvaliteti? Na internetu najdem veliko informacij o Vaillantu, Daikinu, Mitsubishiju,... O ES pa bore malo.

mn ::

Buggy je izjavil:

Jaz sem tudi koncno dobil naslednji teden termin za priklucitev monobloka LG Therma V 9KW. TC zelim monitrati poleg ze obstojece peci na pelete in sicer karseda neodvisno.

Prva varianta je bila z dodatnim 200l zalogovnikom, kjer bi obstojeca Seltronova regulacija potem odmerjala potrebe po toploti za SV in ogrevanje kot do sedaj, zalogovnik bi se zgolj ogreval s TC, ko bi bila pec ugasnjena. Tukaj je imel centralnar nekaj pomislekov glede same regulacije (Seltron), ker bi bilo potrebno dodati tipala ter ponastaviti program, poleg tega je za 200l zalogovnik ze malce tesno s prostorom ob peci.

Druga varianta pa je, da bo TC vezana nad trenutnimi obtocnimi crpalkami in bo fizicno locena z ventilom. Sanitarna voda bo ogrevana preko preklopnega ventila in bo tudi vezana nad obstojeco obtocno crpalko. Regulacija pa popolnoma neodvisna, se pravi od TC same.

Gre za montazno hiso 160m2, radiatorsko ogrevanje, poraba pelet cca 3t/leto. Poleti se je do sedaj sanitarna voda ogrevala z 300l SVTC, malce starejse izdelave (kompresor sicer novejsi, ker je en ze crknil).

Izvajalec pravi da bo druga varianta cisto ustrezna, edini pomislek je imel glede zadostne toplote za sanitarno vodo, saj je navitje v tem 300l bojlerju bojda malce kratko. Je tukaj za pricakovati kaksen problem? Sanitarna topla voda je komot 45 stopinj, testirano ze sedaj na peci na pelete.

Priporocal je tudi dodajanje glikola v sistem strojne vode, navkljub temu da v primerih izpada elektrike ima TC nek ventil za izpust vode. Je tu kaksen zadrzek, ko se v mojem primeru koristi dva toplotna vira?

Nek drug centralnar je rekel da bi mi v tem drugem primeru, ko je monoblok vezan direktno brez zalogovnika lahko javljalo napako pri ogrevanju sanitarne vode pa mi ni jasno kaj je s tem mislil.

Za regulacjo ogrevanja v tem drugem primeru bi se koristila krivulja in zunanji senzor na TC, v prostorih pa so ze termostatski ventili in do sedaj v dvizni vod ni slo vec kot 60 stopinj. Tukaj menda ne pricakujem tezav?
Kako pa je s tem kot pravijo da TC ogreva zgolj sanitarno vodo ali pa ogrevanje radiatorjev in ne oboje istocasno. Zna biti tu kaksen problem oz ali ima ta LG Therma V kaksen scheduler za to da nastavis kdaj se bo prvenstveno ogrevala voda (recimo od 12-18ih).
Sedaj imamo dnevno in nocno temperaturo preko trenutne regulacije. Nocna je na 19 stopinj dnevna na 22...je s tem monoblokom kaj takega tudi moznega?

Ce ima kdo LG Therma V 9KW lahko poda kaksne izkusnje in napotke preden naredim kaksen vecji zajeb, predvsem glede SV. Ne da nebi zaupal montazerjem, gre zgolj za to da bi zelel imeti cimbolj optimalno in neproblematicno resitev, ki bi bila neodvisna od sedanjega vira ogrevanja.
Poleti oz izven ogrevalne sezone mi je menda bolj ekonomocno ogrevati SV kot do sedaj z malo SVTC na voden zrak, kot pa kuriti monoblok za ogrevanje vode?

Za kakrsnokoli informacijo se zahvaljujem.


Teden je mimo, ker me zanima podoben sistem me zanima kako si se odločil in če ni skrivnost približen strošek celotne investicije?

Buggy ::

Zal so mi termin zamaknili in pridejo v torek naslednji teden, upam tokrat dokoncno, ker sem namrec pisal dopust ;)

V moj "hobby" prostor bodo dodatno montirali se klasicen plocevinasti radiator, kar me bo poleg ze placane LG Therma V 9KW TC (3600€ + osnovna montaza tudi za SV 1100€) prislo se ekstra 400€.

Pricakujem se vsaj placilo pocinkanega podstavka cca 150€ ter kaksnih zadev, ki niso vstete v osnovno montazo.

Ko bo vse porihtano vsekakor javim.

GregiB ::

Rahlo off topic... ko ste vgrajevali TČ v hišo, ki ni novogradnja... se je kdo srečal s "odstranjevanjem" sistema na kurilno olje? Kako je zadeva potekala? Razrez rezervoarja, pumpanje ostankov goriva, odvoz, kaj ste s pečjo itd.? Hvala...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

MeGreat ::

Sam imam therma v 9 kW od lanskega marca. Zalogovnik je skoraj obvezna stvar, ker je regulacija te toplotne črpalke zelo slaba. Pričakuj cca 50% večjo porabo kot od kakšne dražje toplotne, predvsem zaradi slabe regulacije. Lahko vprašam kje si jo dobil za 3600e (je tu že odšteta subvencija?)

Likalnik ::

GregiB je izjavil:

Rahlo off topic... ko ste vgrajevali TČ v hišo, ki ni novogradnja... se je kdo srečal s "odstranjevanjem" sistema na kurilno olje? Kako je zadeva potekala? Razrez rezervoarja, pumpanje ostankov goriva, odvoz, kaj ste s pečjo itd.? Hvala...


jaz sem se srečal s tem....goriva je bilo notri v cisterni še cca 500l (to gorivo je odpeljal kolega...prišel je z črpalko in sva ga počrpala ven).
cisterna je še vedno v garaži v tleh (tam kjer je že ves čas)...trenutno me ne moti, ko bo potreba jo bom dal ven.
Glede peči....trenutno jo še oglašujem na netu, če jo bo kdo kupil za drobiž....ampak glede na to, da se ni noben javil jo bom naverjetneje peljal za stari želez in dobil kakšen evro glede na težo.

To je pa to...če povzamem...vse imam še doma razen olja:)

Invictus ::

GregiB je izjavil:

Rahlo off topic... ko ste vgrajevali TČ v hišo, ki ni novogradnja... se je kdo srečal s "odstranjevanjem" sistema na kurilno olje? Kako je zadeva potekala? Razrez rezervoarja, pumpanje ostankov goriva, odvoz, kaj ste s pečjo itd.? Hvala...

Peč ti nekdo odkupi, če imaš srečo. Jaz sem jo imel... Ne boš pa dobil veliko...
Cevi pač porežeš, ni panike tukaj.
Rezervoar ti pridejo razrezat, nekateri vzamejo še gorivo po polovični ceni in to odštejejo od cene za razrez.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kumer ::

Upam, da ne boste jezni, če postavim bolj začetniška vprašanja.

Mi imamo sedaj peč na kurilno olje. Ta ogreva hišo z površino približno 160 m2.
Na leto porabimo cca. 2000 L kurilnega olja.
Imamo klasične radiatorje.

Če bi nabavili toplotno črpalko, približno v kakšnem času bi se povrnila investicija?
Če računamo na današnjo ceno kurilnega olja in elektrike.

Ker peč je stara cca. 10 let in je lahko še kar nekaj časa v uporabi.
Če pa TČ omogoča velik prihranek, bi staro peč morda predčasno dali iz uporabe. :)

Hvala

LP

energetik ::

Čist na hitro - letni prihranek nekje 700€. Povrnilo bi se ti v nekje 7-15letih, odvisno od tega, katero TČ bi nabavil.
To je seveda zelo groba ocena, ker ne vemo ne kako učinkovito peč imate sedaj, kako izolirana bajta je, kakšni in koliko radiatorjev, ter na kakšno temp. ogrevate.

Skratka več neznank kot dejstev, enak je tudi odgovor.
vires in numeris

GregiB ::

energetik je izjavil:

Čist na hitro - letni prihranek nekje 700€. Povrnilo bi se ti v nekje 7-15letih, odvisno od tega, katero TČ bi nabavil.


Investicija v menjavo ogrevanja z olja na TČ "le" 4.900€-11.500€. Se dejansko da to za 160m2 hišo? Mogoče 11.500€ po prejeti subvenciji... cene so šle noro gor...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

energetik ::

Da se, če se bajta hkrati dobro izolira in zamenja radiatorje za največje možne, potem se lahko zmontira tudi poceni LG monoblok za 5k...
vires in numeris

kumer ::

Hvala za odgovore.

Gre za 15 radiatorjev. Ogrevamo na 20 C. Izolacije je 5 cm (stiropor).
Imamo seltron optima peč.

LP

wcpapir ::

MeGreat je izjavil:

Sam imam therma v 9 kW od lanskega marca. Zalogovnik je skoraj obvezna stvar, ker je regulacija te toplotne črpalke zelo slaba. Pričakuj cca 50% večjo porabo kot od kakšne dražje toplotne, predvsem zaradi slabe regulacije. Lahko vprašam kje si jo dobil za 3600e (je tu že odšteta subvencija?)

Kako pa je lahko tako slaba regulacija? Sam krmilim samo PV na noname Micki in je vrhunsko celo sezono enaka temperatura in nizka poraba.

shark_nm ::

Sam se nagibam da bom kupil kar eno bolj navadno TČ (delovanje samo do -5) Ker tele z grelci so kar naenkrat 6-8 KW ko pritisne pravi mraz. Kolega je raje dal do -5 dogreva pa s tem kar je imel prej (peleti). Itak pa sredi dneva temperature pridejo višje nad -5 in zalaufa TČ. Zanimivo je kako oglašujejo samo A+++ ne omenijo pa kako padeš v F razred ko pritisne mraz in bi bilo bolje da se greješ z električnimi radiatorji takrat.
««
59 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611337 (3652) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21937859 (14499) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22558325 (23054) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141556 (12198) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382155522 (122346) Zvezdica27

Več podobnih tem