» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
58 / 78
»»

PrimoZ_ ::

wcpapir je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Skratka, če se radi namakate bo 200L premalo.

Minse namakamo s 80l bojlerjem. Termostat je obrnjen na max. Vode je dovolj za kopalno kad plus tusiranje, za tudiranje pa ga ne spraznis tudi ce gremo zaredoma. Dva clana imata rada toplo vodo dva hladnejso (wim hof metoda).

Ko nalijem vroco vodo v lonec pa par sekundah vre:)



To greješ bojler na 85C ?
Pri TČ je zaradi izkoristkov gretje na 55C.

Pri nas se občasno naredi da se trije stuširajo in pade voda pod 40C, kar je vsaj meni premalo :D
TČ pa v normalnem režimu rabi kar precej časa da zagreje bojler nazaj, ker TČ bodisi pošilja toploto v gretje bodisi ogreva bojler. Pa ob nizkih temperaturh je toplotna moč bolj ranga 7kW.

TČ imajo to "zoprno lastnost", da bolj ko je zunaj mrzlo, slabši je COP in nižja je izhodna moč. Tako da TČ ki ima 10kW moči na papirju ni nujno da da 10kW od sebe, ko je zunaj -5 in mora greti vodo na 55C.

energetik ::

6151 je izjavil:



Trenutno imaš 120L pri kaj, ~70 stopinjah?

Pri toplotni je optimalno okrog 50 stopinj.

Optimalna je najnižja možna temp., ki še zadostuje družini pri večernem kopanju.
50° je že kar visoko za TČ. Nam se na vrhu bojlerja giblje 41-46°.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

feryz ::

Pri nas smo imeli prej 250 litrov ogrete vode na 55 stopinj (grelec na polovici bojlerja) in je četrtemu ponavadi zmanjkalo tople vode.
Potem sem grelec prestavil dol, tako da imamo zdaj 500 litrov ogrete vode na 55 stopinj in nekako zadošča.

floyd1 ::

Imamo nastavljeno na 45 stopinj, to naša toplotna ogreje še brez pomoči el. grelca. 200 litrov bojler. 4 člani, tuširanje, tople vode v 7 letih ni še nikoli zmanjkalo.
To je ful odvisno od navad, tuširaš se lahko 5 min. ali pa pol ure.

GregiB ::

floyd1 je izjavil:

Imamo nastavljeno na 45 stopinj, to naša toplotna ogreje še brez pomoči el. grelca. 200 litrov bojler. 4 člani, tuširanje, tople vode v 7 letih ni še nikoli zmanjkalo.
To je ful odvisno od navad, tuširaš se lahko 5 min. ali pa pol ure.


Mah ja, nekaj podobnega imamo pri nas... tuš kabina, banje nimamo. Gospa in jaz se tuširava 5 min. max (vsak zase... ali pa tudi ne)... edinole pri mulcu traja malo dlje, kot pri vsej mulariji. PMSM bi bilo 200L res dovolj, nočem pa, da mi je potem.... žal.. Hvala za info!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

PrimoZ_ ::

GregiB je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Imamo nastavljeno na 45 stopinj, to naša toplotna ogreje še brez pomoči el. grelca. 200 litrov bojler. 4 člani, tuširanje, tople vode v 7 letih ni še nikoli zmanjkalo.
To je ful odvisno od navad, tuširaš se lahko 5 min. ali pa pol ure.


Mah ja, nekaj podobnega imamo pri nas... tuš kabina, banje nimamo. Gospa in jaz se tuširava 5 min. max (vsak zase... ali pa tudi ne)... edinole pri mulcu traja malo dlje, kot pri vsej mulariji. PMSM bi bilo 200L res dovolj, nočem pa, da mi je potem.... žal.. Hvala za info!


Ponavadi majo bojlerji itak še možnost dodatnega el. grelca.
Z njim bi lahko dogreval vodo, če bi kdaj rabil zares veliko vroče vode.
Če ti crkne TČ, nisi brez tople vode :)

GregiB ::

PrimoZ_ je izjavil:

Ponavadi majo bojlerji itak še možnost dodatnega el. grelca.
Z njim bi lahko dogreval vodo, če bi kdaj rabil zares veliko vroče vode.
Če ti crkne TČ, nisi brez tople vode :)


Sem tudi to študiral, ja... trenutno itak imam 120L bojler, ki preko poletja laufa na elektriko, preko zime pa na kurilca... bom poizvedel, če lahko zadevo obdržim...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

PrimoZ_ ::

Zakaj bi kompliciral z dvema bojlerjema. Vzemi novega takega, da se vanj vtakne grelec.
Jaz sm ga čisto zaradi backupa, če TČ crkne v nepravem momentu. Ogrevamo se lahk s kaminom, vodo pa greje grelec v bojlerju. Ni idealno ampak bolje kot nič.

Stane pa drobiž tisti el grelec.

energetik ::

GregiB je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Imamo nastavljeno na 45 stopinj, to naša toplotna ogreje še brez pomoči el. grelca. 200 litrov bojler. 4 člani, tuširanje, tople vode v 7 letih ni še nikoli zmanjkalo.
To je ful odvisno od navad, tuširaš se lahko 5 min. ali pa pol ure.


Mah ja, nekaj podobnega imamo pri nas... tuš kabina, banje nimamo. Gospa in jaz se tuširava 5 min. max (vsak zase... ali pa tudi ne)... edinole pri mulcu traja malo dlje, kot pri vsej mulariji. PMSM bi bilo 200L res dovolj, nočem pa, da mi je potem.... žal.. Hvala za info!
Potem bo vsekakor 200L povsem zadosti, tudi če se mulc tušira pol ure! Beri nasvet, da ima bojler direktno grelec vtaknjen. Če slučajno kdaj pričakuješ hudo porabo, nažgeš z grelcem na 70° in bo čez glavo dost. Sicer pa bo s TČ 200L@45° tudi čez glavo dost.

Problem bi bil, če bi se hotela npr. 2 zaporedno banjat, pa da vsak skuri 150L vode.
vires in numeris

Utk ::

Kaj nima praktično vsaj bojler, zalogovnik, karkoli, vsaj opcijo grelca (tudi če ni zares not vgrajen)? Mislim, jaz se dost trudim dobit čim cenejšo robo, ampak soda brez tega vseeno še nisem uspel nabavit. Pa imam 3. In v nobenem grelec ni niti v elektriko vtaknjen, ker ni potrebe, ampak če bo, je to minuta posla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

LuIK ::

Ali mi zna kdo odgovorit na tole vprašanje: če jaz na podlagi podatkov, razbranih z displeja naprave (Zubadan/Ecodan) preberem dovedeno el. energijo in totalno proizvedeno toploto ter izračunam COP -> ali iz tega lahko ugotovim, če so vredu namontirali v smislu, da ni kje preščipnjene kakšne bakrene cevi ali klakšnega podobnega "felerja", ki bi kazal na izrazito neučinkovitost oz ali se iz tega nič ne da videt?

hvala

DamijanD ::

Zanimivo vprašanje - ampak recimo, da bi bila cev izredno slabo prehodna. V tem primeru verjetno kompresor zunaj ne bi ful delal, ker ne bi uspel odvajati toplote; notranji pomožni el. grelec bi pa verjetno delal na polno, ker ne bi dobil toplote od zunanje enote. Tako laično si jaz predstavljam.

LuIK ::

Nimam notranjega grelca.

Likalnik ::

GregiB je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Ponavadi majo bojlerji itak še možnost dodatnega el. grelca.
Z njim bi lahko dogreval vodo, če bi kdaj rabil zares veliko vroče vode.
Če ti crkne TČ, nisi brez tople vode :)


Sem tudi to študiral, ja... trenutno itak imam 120L bojler, ki preko poletja laufa na elektriko, preko zime pa na kurilca... bom poizvedel, če lahko zadevo obdržim...


Jaz imam Kronoterm Versi, brez zalogovnika. Ogrevam cca 145kv in sicer pol talno in pol radijatorje.
Kar se tice sanitarne vode imam pa posebej TC za sanitarno vodo in sicer 200l….oboje je skupaj povezano….vodo ogrevam na 45c in, ko pade pod 40c potem TC pomaga sanitarni, da hitreje ogreje vodo….drugace pa vodo ogreva izklucno samo TC za sanitarno vodo.
Poleti bom TC za ogrevanje izklopil in imel naprej samo TC za sanitarno vodo.
200l je dovolj za 4 osebe ( vsaj tako so meni rekli pri Kronotermu, ko sem kupoval bojler) in kot receno, ce slucajno zmanjka tople vode ima ta bojler grelce oziroma TC za ogrevanje pomaga pri segrevanju vode….tako, da ne bi smelo biti tezav glede tega.

Glede zalogovnika pa ti ne znam svetovati…eni pravijo da, drugi ne…odvisno je pa od vsakega primera posebej…kot receno, jaz ga nimam….kaj bi bilo drugace, ce bi ga imel ne vem.
Poznam kar nekaj ljudi kateri ga tudi nimajo…spet drugi ga imajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

BCSman ::

Ali dandanes že po dafaultu montirajo magnetne filtre? Tri leta nazaj ga monter niti ni omenil, kaj šele montiral, šele zdaj ugotavljam da je to zelo pomembna stvar, da črpalka ne crkne predčasno in še kaj drugega zraven. Predvsem na starih radiatorskih sistemih, kjer je še več umazanije. Bi bilo pametno ga nabavit? Sedaj sta dva mrežasta filtra.

telexdell ::

Likalnik je izjavil:


Glede zalogovnika pa ti ne znam svetovati…eni pravijo da, drugi ne…odvisno je pa od vsakega primera posebej…kot receno, jaz ga nimam….kaj bi bilo drugace, ce bi ga imel ne vem.
Poznam kar nekaj ljudi kateri ga tudi nimajo…spet drugi ga imajo.

Ti imaš pol hiše na talnem in ti je talno neke vrste zalogovnik. Če pa imaš radiatorje je pa zalogovnik prednost (poleg večje mase vode, možnosti pokanja v radiatorjih ob defrostih, možnost uporabe termostatskih ventilov na večini radiatorjev, dovoljšnjih pretokov vode skozi TČ...) že zaradi tega kar omenja @BCSman- možnost kovinskih opilkov in drugih nečistoč v sistemu. Se le imajo kje usesti (na dno zalogovnika), če se že pojavijo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

BCSman je izjavil:

Ali dandanes že po dafaultu montirajo magnetne filtre? Tri leta nazaj ga monter niti ni omenil, kaj šele montiral, šele zdaj ugotavljam da je to zelo pomembna stvar, da črpalka ne crkne predčasno in še kaj drugega zraven. Predvsem na starih radiatorskih sistemih, kjer je še več umazanije. Bi bilo pametno ga nabavit? Sedaj sta dva mrežasta filtra.


Nam dela že 10 let brez tega filtra, na starih radiatorjih in železnih ceveh iz leta 90. Me ima pa, da po 5ih letih mal serviserja pokličem, da malo preveri, če vse lavfa.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Izak ::

Da, magnetni filter se zdaj zmontira če so železne cevi.

velikBrokoli ::

Gledam toplotne crpalke + rekuperacijo za novogradnjo (montazna hisa), vecina ponuja Vaillant + Helios + klima za hlajenje, en ponudnik pa mono blok Nilan Compact P HMI Cooling, ki ima rekuperacijo, ogrevanje, hlajenje in vlazilnik. Mono blok mi deluje kot boljsa resitev, kaj pa se vam zdi? Ne poznam prednosti in slabosti obeh resitev.

tony1 ::

Helios rekuperacijo (sicer verjetno zelo poceni model) imam v bloku in je navadno sranje. Glasna, butasto upravljanje (meri količino CO2 v prostoru in če se mu tako zazdi sredi noči nabije ventilator), in po sedmih letih je displey enote crknil.

rs1975 ::

Zdravo, a imamo koga na forumu, ki je prešel na TČ iz zemeljskega plina?
Resno razmišljam o prehodu, sploh od te norije s cenami dalje. Regularina cena plina je sedaj 4x dražja kot sem imel ceno do konca oktobra lani. Tudi v bodoče ne verjamem, da bo cena kaj nižja, zato je prehod na TČ dokaj logična odločitev.
Me pa bega, ker ne vem kakšne stroške porabe naj pričakujem po prehodu na TČ. Imamo hišo 150 m2 v dveh etažah, 8cm fasade in 25cm streha. Radiatorski način ogrevanja. Stroški do oktobra lani so bili res izjemno nizki - 750 EUR za ogrevanje hiše+SV. Poraba cca. 1150 m3, oz. 12,5 MWh.
Pri plinu imamo dnevno-nočni režim, pri TČ pa se običajno uporabljam isti režim nonstop in ravno zato me bega, koliko dejansko bo potem poraba elektrike...
Drugače, če bom šel na TČ bom vzel Panasonic T Cap. Menda drži nazivno moč do -20°C...

TESKAn ::

Jaz :D. Malo zaradi negotovosti glede plina (a sploh bo, kakšna bo cena, elektriko pa lahko v skrajnem primeru 'delaš' sam), malo zato, ker lahko s TČ tudi hladiš prek poletja.

Računica? Poračunaj si. 12,5MWh toplote porabiš, izkoristek peči je tam 90%, recimo da 15% toplote porabiš za SV, za ogrevanje torej ~10MWh, za COP rečeš ~2,5 in ti TČ porabi ~4MWh elektrike. Poglej račun in prekalkuliraj 10MWh plina : 4MWh elektrike in boš imel približno idejo, kakšna je razlika. Če pogledam ta trenutek na gen-i, je elektrika 0,15€, plin pa 0,11€ za kWh, 600€ za elektriko oz. 1100€ za plin. 500€ na leto, s tem da ne veš, kako bo v prihodnje - lahko se letos vojna konča in začne plin iz rusije spet tečt in se cena plina sesuje nazaj na ,05€/kWh, lahko pa traja še leta, naslednjo zimo zgodaj pritisne mraz in imaš plin po 0,5€/kWh. Kot sem napisal, z elektriko nisi omejen na en vir (če imaš bajto, zraven TČ flikneš še panele na streho + baterije v klet + agregat v garažo, zraven še za par tednov bencina za agregat in maš mir), pa še hladiš lahko, če zamenjaš radiatorje s konvektorji.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

rs1975 ::

TESKAn je izjavil:

Jaz :D. Malo zaradi negotovosti glede plina (a sploh bo, kakšna bo cena, elektriko pa lahko v skrajnem primeru 'delaš' sam), malo zato, ker lahko s TČ tudi hladiš prek poletja.

Računica? Poračunaj si. 12,5MWh toplote porabiš, izkoristek peči je tam 90%, recimo da 15% toplote porabiš za SV, za ogrevanje torej ~10MWh, za COP rečeš ~2,5 in ti TČ porabi ~4MWh elektrike. Poglej račun in prekalkuliraj 10MWh plina : 4MWh elektrike in boš imel približno idejo, kakšna je razlika. Če pogledam ta trenutek na gen-i, je elektrika 0,15€, plin pa 0,11€ za kWh, 600€ za elektriko oz. 1100€ za plin. 500€ na leto, s tem da ne veš, kako bo v prihodnje - lahko se letos vojna konča in začne plin iz rusije spet tečt in se cena plina sesuje nazaj na ,05€/kWh, lahko pa traja še leta, naslednjo zimo zgodaj pritisne mraz in imaš plin po 0,5€/kWh. Kot sem napisal, z elektriko nisi omejen na en vir (če imaš bajto, zraven TČ flikneš še panele na streho + baterije v klet + agregat v garažo, zraven še za par tednov bencina za agregat in maš mir), pa še hladiš lahko, če zamenjaš radiatorje s konvektorji.

Hja, ne vem, če je izračun tako preprost :)
A lahko poveš za svojo hišo iz prve roke, koliko si imel letne porabe pri plinu in koliko jo imaš pri TČ? Imaš radiatorje? Je režim ogrevanja isti prej in sedaj?

Cene elektrike in plina so trenutno regulirane in so sledeče:
Elektrika VT: 0,15
Elektrika MT: 0,10
Plin: 0,08

Posledično to pri meni pomeni:
Plin: letni strošek 1320 EUR
Elektrika: 720 EUR (ob predpostavki, da je COP: 2,5)
Kot rečeno izračun je zelo na pamet, manjka tisti del - način ogrevanja cel dan isti.

Po moje plina iz Rusije nekaj let ne bo več, od Jenkijev bo pa drag. Se bojim, da bo cena plina bolj rastla kot pa elektrike. Sam imam trenutno elektriko in plin pri Energiji plus. Ko pogledam redni cenik plina me kar zmrazi. Do konca oktobra je bila cena 0,02 EUR, sedaj regulirana kot rečeno 0,08 EUR, redna pa je 0,12 EUR. Po nekem črnem scenariju bi tako letni strošek iz 750 EUR prišel na cca. 2000 EUR.
Se strinjam s tabo, če ne drugega že zaradi negotovosti je pametno iti v investicijo s TČ.

TESKAn ::

Mam stanovanje, ne hišo, lahko pogledam na gen-i porabo za prejšnja leta. Pa če bi gledal samo na denar, ni računice - bi se lahko pet let grel za to, kar sem dal za tč in konvektorje. Se bom pa lahko poleti hladil in se ne sekiral, al plin bo al ne. Elektrika je na koncu bolj ziher, če bo taka kriza da je ne bo vprašanje, če bo še stanovanje ki bi ga ogreval oziroma al bo ogrevanje zame še aktualno.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Ascendor ::

Kaj pa storiš v primeru, da sredi zime crkne elektrika? Imate vsi doma agregat ali kaj?

TESKAn ::

Plinska peč ti tudi ne bo delala brez elektrike:D. Mam pa 2,5 kWh baterijo, za prvo silo je, da lih ne zmrzneš. Če bi bili izpadi stalnica, bi povečal na ~15kWh, dal par panelov na balkon, v kleti bi bil pa agregat za skrajno silo. Ampak do sedaj (~12 let) so izpadi boljkone izjema.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

tomaz- ::

Ascendor je izjavil:

Kaj pa storiš v primeru, da sredi zime crkne elektrika? Imate vsi doma agregat ali kaj?


Ko smo se še greli na kurilca, smo bili ob izpadih ravno tako lepo brez kot bi bili zdaj, ko smo na toplotni ... Glede na to, da izpadi ( vsaj dosedaj ) niso ravno kak hud problem, ne vidim poterbe po agregatu.. Za kak dan bo tud Weber žar na plin segrel kako sobo :D

wcpapir ::

S 15kWh si goveje juhe ne skuham, ni mi jasno kako bi mi bilo od tega toplo.

klemenSLO ::

rs1975 je izjavil:

Zdravo, a imamo koga na forumu, ki je prešel na TČ iz zemeljskega plina?
Resno razmišljam o prehodu, sploh od te norije s cenami dalje. Regularina cena plina je sedaj 4x dražja kot sem imel ceno do konca oktobra lani. Tudi v bodoče ne verjamem, da bo cena kaj nižja, zato je prehod na TČ dokaj logična odločitev.
Me pa bega, ker ne vem kakšne stroške porabe naj pričakujem po prehodu na TČ. Imamo hišo 150 m2 v dveh etažah, 8cm fasade in 25cm streha. Radiatorski način ogrevanja. Stroški do oktobra lani so bili res izjemno nizki - 750 EUR za ogrevanje hiše+SV. Poraba cca. 1150 m3, oz. 12,5 MWh.
Pri plinu imamo dnevno-nočni režim, pri TČ pa se običajno uporabljam isti režim nonstop in ravno zato me bega, koliko dejansko bo potem poraba elektrike...
Drugače, če bom šel na TČ bom vzel Panasonic T Cap. Menda drži nazivno moč do -20°C...


Jst sm bil v zelo podobni dilemi:
Plin, 200m2. novogradnja 2007. 12cm izolacije fasada, nad mansardo 25 izolacije.
spodaj talno, zgoraj kopalnica+wc talno, ostalo radiatorji.
Letno smo daljali zadnjih nekaj let mal čez 900€ za plin.
Precej sem kolebal in na koncu se vseeno odločil za TČ.
Po mojem plin še kar nekaj let ne bo padel. Če pa že pa vsekakor ne na tako raven.
Peči mi je blo škoda. 17 let je bla stara ampak na teh plinskih načeloma nič večjega ne more crknit. Jebat ga.
Elektrika enostavno mora bit. Če ni elektrike je 3 svetovna v evropi in takrat bomo mel drugačne probleme.
Še vedno pa lahko kupim eno peč za v dnevno na drva ker mam neizkoriščen dimnik če bi bla panika.

Po specifikacijah bi moral imeti že 8kw zadosti, pa sem vseeno vzel Vaillant 10kw z 300l zalogovnikom če bom kdaj v zgornjem štuku še bolj hajcal (termostat mam le spodaj, zgor je varianta ločenega stanovanja, sedaj so le spalnice)
Vglavnem december je bil malce bolj mile sorte glede na prejšnja leta. Sem pa porabil cca 80€ elektrike.
Plina sem decembra porabljal od 130-150€.
Prej sem tudi jst imel dnevno nočni režim. Sedaj pa sem pustil kar na fiks 21.5 stopinj in je zaenkrat okej.

ko sem se z dvema majstroma na ogledu pogovarjal sta oba rekla da če sem prej porabil 900 bom zdaj ene 600. To so ble predpostavke PRED tole energetkko krizo.
Je pa tu en bistven element ki bo tehtnico nagnil dodatno v prid trenutni odločitvi. Čakam na sončno elektrarno :)
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

link_up ::

fantje je bilo ze kaj govora o geotermalnih toplotnih crpalkah? V Lendavi koncno zacenjajo z elektrarno. Ima morda kdo doma montirano geotermalno toplotno crpalko? Kako globoko ste morali vrtati? V Ljubljani naj bi bila zadostna globina na okoli 130m...
In and Out

edi123 ::

Mene pa zanima ce ima kdo orca tc in ce uporablja sobni termostat in tipalo?

Ugotavljam da npr. ce imam nastavljeno preko termostata (max temp. vtoka je 34c) se vklopi npr. 2x na dan in laufa recimo 3 ure na polno 34c.

Ce imam nastavljeno na tipalo + termostat se vklopi tudi 2x na dan ampak laufa recimo 5 ur in z temperaturo 30-32c.

Kaj se bolj splaca glede porabe in kaj se bolj splaca glede obrabe oz življenjske dobe?

Ali je to vse skupaj zanemarljivo?

DamijanD ::

A tipalo je za zunanjo temperaturo? (Tudi termostat ima tipalo :-) )

edi123 ::

Zunanje tipalo ja. Termostat ima svoje tipalo tudi ja seveda.

rs1975 ::

edi123 je izjavil:

Mene pa zanima ce ima kdo orca tc in ce uporablja sobni termostat in tipalo?

Ugotavljam da npr. ce imam nastavljeno preko termostata (max temp. vtoka je 34c) se vklopi npr. 2x na dan in laufa recimo 3 ure na polno 34c.

Ce imam nastavljeno na tipalo + termostat se vklopi tudi 2x na dan ampak laufa recimo 5 ur in z temperaturo 30-32c.

Kaj se bolj splaca glede porabe in kaj se bolj splaca glede obrabe oz življenjske dobe?

Ali je to vse skupaj zanemarljivo?

Ko sem dobival ponudbe za TČ mi niti eden ni predlagal sobnega termostata. Vsi so poudarjal, da TČ najbolje dela samo po vremenski regulaciji (zunanje tipalo). Pa sem dobil vsaj 10 ponudb.
Mogoče TČ "zmoti" notranji termostat in ne ve koga poslušati...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rs1975 ()

sbawe64 ::

Če ima tč samo zunanji termostat, kako potem ve, na kakšno temperaturo ogreva notranjost objekta ? Kdaj je premrzlo in kdaj prevroče ?
Sobni korektor ti nihče ni omenil ?
Neka čudna logika.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

TESKAn ::

Nastaviš na kako temperaturo naj ogreva medij, potem imaš pa v vsaki sobi termostat, ki iz tega vzame, kolkr rabi. In TČ more vedet samo to, kolk je izhodna temperatura vode, ki ti greje hišo/stanovanje.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

OK.d ::

Btw, katera firma TČ daje najdaljšo garancijo?
LPOK.d

link_up ::

verjamem glede notranjega tipala. Ali ga imas v vsaki sobi in multipleksiras, ali pa uporabljas zunanji senzor in reguliras z ventili. :)
In and Out

rs1975 ::

sbawe64 je izjavil:

Če ima tč samo zunanji termostat, kako potem ve, na kakšno temperaturo ogreva notranjost objekta ? Kdaj je premrzlo in kdaj prevroče ?
Sobni korektor ti nihče ni omenil ?
Neka čudna logika.

Naštimaš po krivulji. Običajno imajo TČ možnost uravnavanja te krivulje v korakih +1/-1 °C in si tako nastaviš željeno temperaturo.
Govorim iz teorije, kako bo v praksi ti povem čez kakšen mesec, ko bo nameščena :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rs1975 ()

Likalnik ::

rs1975 je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

Če ima tč samo zunanji termostat, kako potem ve, na kakšno temperaturo ogreva notranjost objekta ? Kdaj je premrzlo in kdaj prevroče ?
Sobni korektor ti nihče ni omenil ?
Neka čudna logika.

Naštimaš po krivulji. Običajno imajo TČ možnost uravnavanja te krivulje v korakih +1/-1 °C in si tako nastaviš željeno temperaturo.
Govorim iz teorije, kako bo v praksi ti povem čez kakšen mesec, ko bo nameščena :)


ja tako je...nastaviš krivuljo...starši imajo Nibe kateri nima notranjega termostata...samo na notranji enoti ima skalo od +10 do -10...katero si nastavi glede na to kakšno temperaturo hoče v hiši....sedaj ima nastavljeno mislim, da na -2 in tako je praktično celo leto...notri ima 22C.

Jaz imam Kronoterm z notranjim termostatom....TČ dela prav tako po zunanji krivulju...notranji termostat je samo zato, da ti prikazuje notranjo temperaturo in ostale malenkosti....dejansko ga pa ne bi rabil, če je nastavljeno na zunanjo krivuljo...lahko ga pa nastaviš tudi na notranjo temperaturo...kar pomeni, da če nastavi 22C se ogreva do te stopinje potem se pa ugasne...in zopet prižge ko pade....baje pa, da je nabolj ekonomično, da se TČ orientira po zunanji krivulji

Pennywis3 ::

edi123 je izjavil:

Mene pa zanima ce ima kdo orca tc in ce uporablja sobni termostat in tipalo?

Ugotavljam da npr. ce imam nastavljeno preko termostata (max temp. vtoka je 34c) se vklopi npr. 2x na dan in laufa recimo 3 ure na polno 34c.

Ce imam nastavljeno na tipalo + termostat se vklopi tudi 2x na dan ampak laufa recimo 5 ur in z temperaturo 30-32c.

Kaj se bolj splaca glede porabe in kaj se bolj splaca glede obrabe oz življenjske dobe?

Ali je to vse skupaj zanemarljivo?


Nikjer ne najdem opcije, da nastaviš samo na termostat ali zunanje tipalo, kje je to?
Kje pa spremljaš število vklopov in čas trajanja delovanja?
Kako imaš nastavljene krivulje?

wcpapir ::

link_up je izjavil:

fantje je bilo ze kaj govora o geotermalnih toplotnih crpalkah? V Lendavi koncno zacenjajo z elektrarno. Ima morda kdo doma montirano geotermalno toplotno crpalko? Kako globoko ste morali vrtati? V Ljubljani naj bi bila zadostna globina na okoli 130m...

A to tisto elektrarno ki bo napajala 40hiš za investicijo 1,2mio eur? 40hiš 1,2mio ne bi porabilo elektrike v 500 letih.

Likalnik ::

Koliko se vam kaj grelci vklapljajo sedaj v tem mrazu....pri nas je ponoči -10C in kolikor vem so Kronoterm TČ nastavljene tako, da se pri -5C vklopijo grelci....kako je s tem pri vas?

wcpapir ::

TESKAn je izjavil:

Nastaviš na kako temperaturo naj ogreva medij, potem imaš pa v vsaki sobi termostat, ki iz tega vzame, kolkr rabi. In TČ more vedet samo to, kolk je izhodna temperatura vode, ki ti greje hišo/stanovanje.

TČ reguliram s senzorjem temperature na PV. Oktobra nastavim temperaturo PV in pustim do konca sezone. Temperatura v hisi ne zaniha vec kot 0.3 stopinje neglede kaka temperatura je zunaj.

Likalnik je izjavil:

Koliko se vam kaj grelci vklapljajo sedaj v tem mrazu....pri nas je ponoči -10C in kolikor vem so Kronoterm TČ nastavljene tako, da se pri -5C vklopijo grelci....kako je s tem pri vas?

Pri nas se ne vklapljajo nič ker jih nimamo. Temperatura v hisi je konstantna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

Buggy ::

Jaz sem tudi koncno dobil naslednji teden termin za priklucitev monobloka LG Therma V 9KW. TC zelim monitrati poleg ze obstojece peci na pelete in sicer karseda neodvisno.

Prva varianta je bila z dodatnim 200l zalogovnikom, kjer bi obstojeca Seltronova regulacija potem odmerjala potrebe po toploti za SV in ogrevanje kot do sedaj, zalogovnik bi se zgolj ogreval s TC, ko bi bila pec ugasnjena. Tukaj je imel centralnar nekaj pomislekov glede same regulacije (Seltron), ker bi bilo potrebno dodati tipala ter ponastaviti program, poleg tega je za 200l zalogovnik ze malce tesno s prostorom ob peci.

Druga varianta pa je, da bo TC vezana nad trenutnimi obtocnimi crpalkami in bo fizicno locena z ventilom. Sanitarna voda bo ogrevana preko preklopnega ventila in bo tudi vezana nad obstojeco obtocno crpalko. Regulacija pa popolnoma neodvisna, se pravi od TC same.

Gre za montazno hiso 160m2, radiatorsko ogrevanje, poraba pelet cca 3t/leto. Poleti se je do sedaj sanitarna voda ogrevala z 300l SVTC, malce starejse izdelave (kompresor sicer novejsi, ker je en ze crknil).

Izvajalec pravi da bo druga varianta cisto ustrezna, edini pomislek je imel glede zadostne toplote za sanitarno vodo, saj je navitje v tem 300l bojlerju bojda malce kratko. Je tukaj za pricakovati kaksen problem? Sanitarna topla voda je komot 45 stopinj, testirano ze sedaj na peci na pelete.

Priporocal je tudi dodajanje glikola v sistem strojne vode, navkljub temu da v primerih izpada elektrike ima TC nek ventil za izpust vode. Je tu kaksen zadrzek, ko se v mojem primeru koristi dva toplotna vira?

Nek drug centralnar je rekel da bi mi v tem drugem primeru, ko je monoblok vezan direktno brez zalogovnika lahko javljalo napako pri ogrevanju sanitarne vode pa mi ni jasno kaj je s tem mislil.

Za regulacjo ogrevanja v tem drugem primeru bi se koristila krivulja in zunanji senzor na TC, v prostorih pa so ze termostatski ventili in do sedaj v dvizni vod ni slo vec kot 60 stopinj. Tukaj menda ne pricakujem tezav?
Kako pa je s tem kot pravijo da TC ogreva zgolj sanitarno vodo ali pa ogrevanje radiatorjev in ne oboje istocasno. Zna biti tu kaksen problem oz ali ima ta LG Therma V kaksen scheduler za to da nastavis kdaj se bo prvenstveno ogrevala voda (recimo od 12-18ih).
Sedaj imamo dnevno in nocno temperaturo preko trenutne regulacije. Nocna je na 19 stopinj dnevna na 22...je s tem monoblokom kaj takega tudi moznega?

Ce ima kdo LG Therma V 9KW lahko poda kaksne izkusnje in napotke preden naredim kaksen vecji zajeb, predvsem glede SV. Ne da nebi zaupal montazerjem, gre zgolj za to da bi zelel imeti cimbolj optimalno in neproblematicno resitev, ki bi bila neodvisna od sedanjega vira ogrevanja.
Poleti oz izven ogrevalne sezone mi je menda bolj ekonomocno ogrevati SV kot do sedaj z malo SVTC na voden zrak, kot pa kuriti monoblok za ogrevanje vode?

Za kakrsnokoli informacijo se zahvaljujem.

Likalnik ::

jaz imam tako nastavljeno kot opisuješ v drugi varianti....pred montažo TČ (Kronoterm) sem imel že TČSV. Sedaj imam nastavljeno tako, da sta TČ in TČSV skupaj povezani....še vedno TČSV ogreva primarno...ko pade temperatura vode pod 40C ji TČ pomaga ogreti vodo (na ta način se voda veliko hitreje ogreje), res pa je, da takrat ne ogreva stanovanja....ampak se to v stanovanju ne pozna...saj se stanovanje ne ohladi (to govorimo o parih minutah kolikor rabi, da se voda segreje nazaj na željeno temperaturo)
Poleti, ko ne bo več kurilne sezone bom TČ izklopil in ogreval sanitarno vodo naprej enako kot sem jo do sedaj...preko TČSV

_marc_ ::

@Likalnik, Za prejšnji tip Adapta, je bila možna nastavitev temperature, pri kateri se začnejo vklapljati dodatni grelci, pri novi izvedbi pa ne najdem tega menija. Je tebi znano, kje se pride do teh nastavitev?

Likalnik ::

_marc_ je izjavil:

@Likalnik, Za prejšnji tip Adapta, je bila možna nastavitev temperature, pri kateri se začnejo vklapljati dodatni grelci, pri novi izvedbi pa ne najdem tega menija. Je tebi znano, kje se pride do teh nastavitev?


lahko spremeniš nastavitev temperature....so mi rekli na Kronotermu, da po defaultu je nastavljeno na -5C...lahko pa po želji oni meni spremenijo oziroma ugasnejo to možnost.
ali to lahko nastaviš oziroma spremeniš sam ne vem...vem pa, da, če pokličeš Kronoterm servis ti oni to na daljavo takoj spremenijo.

floyd1 ::

Likalnik je izjavil:

Koliko se vam kaj grelci vklapljajo sedaj v tem mrazu....pri nas je ponoči -10C in kolikor vem so Kronoterm TČ nastavljene tako, da se pri -5C vklopijo grelci....kako je s tem pri vas?

Zakaj bi bilo tako nastavljeno? Šparajo kompresor ali preslab izkoristek pod to temp.? Na naši Toshibi je tovarniško nastavljena ta temp. nekje pri -15. To naj bi bila temp., ko je COP že tako blizu 1, da je brez veze kompresor matrat, ker je poraba štroma skoraj enaka kot z grelci.
Pri naši pumpi je pri nizkih zunanjih temp. sicer logika takšna, da če ne uspe doseči nastavljene temp. toliko in toliko časa (lahko sam nastaviš), preklopi nekaj časa (lahko sam nastaviš) na grelce. Tako da nizka zunanja temp. še zdaleč ni edini dejavnik. Če se prav spomnim, ker je bilo to nastavljanje že leta nazaj.

Likalnik ::

floyd1 je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Koliko se vam kaj grelci vklapljajo sedaj v tem mrazu....pri nas je ponoči -10C in kolikor vem so Kronoterm TČ nastavljene tako, da se pri -5C vklopijo grelci....kako je s tem pri vas?

Zakaj bi bilo tako nastavljeno? Šparajo kompresor ali preslab izkoristek pod to temp.? Na naši Toshibi je tovarniško nastavljena ta temp. nekje pri -15. To naj bi bila temp., ko je COP že tako blizu 1, da je brez veze kompresor matrat, ker je poraba štroma skoraj enaka kot z grelci.
Pri naši pumpi je pri nizkih zunanjih temp. sicer logika takšna, da če ne uspe doseči nastavljene temp. toliko in toliko časa (lahko sam nastaviš), preklopi nekaj časa (lahko sam nastaviš) na grelce. Tako da nizka zunanja temp. še zdaleč ni edini dejavnik. Če se prav spomnim, ker je bilo to nastavljanje že leta nazaj.


razloga zakaj je tako nastavljeno ne vem...ubistvu sploh nisem vedel, da je to nastavljeno dokler nisem opazil, da se grelci vklapljajo....ker mi ni bilo jasno zakaj sem klical in vprašal na Kronoterm....kateri so mi rekli, da je tako nsatavljeno po defaultu....(kot češ, da se hitreje segreje na željeno temperaturi, kot pa če tega ni) da pa mi lahko spremenijo, če želim....še sam pa ne vem kaj bi bilo optimalno...zato me je zanimalo, če ima kdo od vas Kronoterm in kako ima nastavljeno to temperaturo...
Grelci so se mi vklopili zadnje tri dni...in sicer (6.2, 7.2 in 8.2) => pa danes tudi, vendar še ne vem porabe za danes.....uglavnem poraba je bila za 6.2 => 1kwh, 7.2=>6kwh in 8.2=> 10kwh....kar pomeni v EUR vse skupaj slaba 2EUR za grelce...to je zanemarljivo...načeloma mi je vseeno, če tako ostane kot je...ne vem kaj bi bilo drugače, če bi to izklopil oziroma prestavil na -10C...bi v praksi sploh kaj občutil oziroma na položnici...
pač tako mrzlo bo baje še do konca tedna...in če se mi grelci vsak dan vklopijo bo na koncu par EUR dražja položnica in to ni nek velik problem...dokler imam udobje kakršnega imam sedaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()
««
58 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763832 (469) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611012 (3327) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557875 (22604) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141436 (12078) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154592 (121416) Zvezdica27

Več podobnih tem