» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
57 / 77
»»

energetik ::

Lahko daš katerokoli nizkotemperaturno 8-9kW. Če je obnova in so še kakšni toplotni mostovi + večja poraba SV, bi bilo morda dobro dat 10-11kW. Za tišino Adapt, samo vprašanje če bos prišel skozi z 12k. Sicer pa bo tudi kaki Daikin z 2 ventilatorjema malo obremenjen in zato tih. Poglej še Vaillant Arotherm.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

Motion ::

 ogrevanje

ogrevanje



RDEČA: Nastavljena temperatura v talnem
ORANŽNA: dejanska temperatura vode v talnem krogu (merjeno nad mešalnim ventilom)
ZELENA: Nastavljena temperatura zalogovnika
TURKIZNA: Dejanska temperatura zalogovnika
VIJOLA: Dvižni Vod

A je tako odstopanje (nihanje) dejanske temperature v talnem od nastavljene temperature normalna?

feryz ::

Zalogovnik ali bojler?
Aha, maš še radiatorje. Je normalno, skozi lovi idealno. Tebe zanima temperatura v prostoru in nič drugega.
Očitno malo premočna tč. Ali pa prehitro prestavlja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

Motion ::

Ja radiatorji so v svojem krogu, ti delujejo po nastavitvah zalogovnika. Zalogovnik je nastavljen tja na 42-44°C. Potem pa termostat v prostoru le vklapla črpako po potrebi.
Talno je v drugem krogu (kar je na grafu). Deljuje po urniku. Termostati so v prostorih in odpirajo/zapirajo le določe veje (prostore). Kopalnica pa deluje 24/7 po urniku kroga (nima termostata z el. ventilom na veji).

klemenSLO ::

Motion je izjavil:

 ogrevanje

ogrevanje



RDEČA: Nastavljena temperatura v talnem
ORANŽNA: dejanska temperatura vode v talnem krogu (merjeno nad mešalnim ventilom)
ZELENA: Nastavljena temperatura zalogovnika
TURKIZNA: Dejanska temperatura zalogovnika
VIJOLA: Dvižni Vod

A je tako odstopanje (nihanje) dejanske temperature v talnem od nastavljene temperature normalna?


Iz kje dobiš te lepe grafke ?
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

energetik ::

To ma Kronoterm tako zrihtano.
vires in numeris

pickle_rick ::

Kaj svetujete glede postavitve zunanje enote toplotne črpalke? Pozicija je fiksna ob nadstrešku, vprašanje je:
1. ali jo poravnati klasično z steno po daljši stranici - v tem primeru ventilator piha v smeri hiše, oddaljene 4 metre
2. ali jo poravnati na krajšo stranico, v tem primeru ventilator piha popolnoma v odprt prostor.

 image

image



Glede same postavitve mi bolj ustreza opcija 1, koliko smer pihanja ventilatorja vpliva na percepcijo hrupa?

tony1 ::

Najprej: največ bo proti hrupu naredila dražja in kakovostnejša toplotna.

Seveda naj piha stran od bajte, pozicija 2. Še bolje, da bi bila še dlje ob hiše.

energetik ::

pickle_rick je izjavil:

Kaj svetujete glede postavitve zunanje enote toplotne črpalke? Pozicija je fiksna ob nadstrešku, vprašanje je:
1. ali jo poravnati klasično z steno po daljši stranici - v tem primeru ventilator piha v smeri hiše, oddaljene 4 metre
2. ali jo poravnati na krajšo stranico, v tem primeru ventilator piha popolnoma v odprt prostor.

 image

image



Glede same postavitve mi bolj ustreza opcija 1, koliko smer pihanja ventilatorja vpliva na percepcijo hrupa?
Glede na oddaljenost bajte je glede na samo učinkovitost vseeno kako obrneš. Imaš pa v poziciji 1 zaščiten uparjalnik pred točo in snegom, pri poziciji 2 pa ne.
Sicer glede na moje izkušnje je glavni vir hrupa kompresor in pleh ohišja, ne pa ventilator. Pri plehu pa je stvar modela TČ in lokacije kompresorja.
Jaz bi dal v položaj 1, da je uparjalnik zaščiten.
vires in numeris

BCSman ::

A ni glavni vir hrupa notranja enota? Ventilatorje zunanje enote se komaj slisi.

energetik ::

Notranja? 1 obtočna pumpa?
vires in numeris

Invictus ::

BCSman je izjavil:

A ni glavni vir hrupa notranja enota? Ventilatorje zunanje enote se komaj slisi.

Dokler so ležaji v redu >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DamijanD ::

Kakšen podstavek za TČ priporočate in zakaj? V dokumentaciji sem videl nekaj na tak način:

Torej "2 robnika" pod nogami TČ.


Ko se pa malo sprehodim okoli hiš, jih ima pa veliko narejeno kot "jašek":

Tako, da so noge TČja podprte samo na začetku in koncu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

johanblond ::

Tako kot je narisano je v vseeno, kako narediš. V vsakem primeru imaš 4 točke in 4 vijake, ki fiksirajo toplotno črpalko.

Smiselna je spodnja opcija, če je globoka cca 1 m, in je znotraj jaška nasipana s kuglami (savski pesek, velike krogle), ker ti zemeljska toplota prepreči kakšen defrost, predvsem pa imaš zagotovljeno drenažo.

https://deloindom.delo.si/viri-energije...
https://mojaklima.si/mitsubishi-podstav...

Zvezdica27 ::

ti samo glej, da je neka guma vmes, da ni vibracij, 4 gumi podložke so to, kar NUJNO rabiš. Vseeno kako je.

zz

luuxiii ::

Preveri tole
Link

_marc_ ::

Ima kdo podatek, koliko časa dejansko traja, da dobiš izplačano subvencijo? Mi smo dali vlogo aprila lani, pa ne dobimo nobenih informacij, kdaj bomo na vrsti.

Utk ::

Jaz sem dal marca pa še nisem na vrsti...še malo pa bo: https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/ak...

Izak ::

Utk je izjavil:

Jaz sem dal marca pa še nisem na vrsti...še malo pa bo: https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/ak...


Subvencija za toplotno je pod oznako 99SUB-OB22, tega pa na zgornji strani ne najdem?

tomaz- ::

dobil pošto včeraj, oddana vloga marca

Utk ::

Izak je izjavil:

Utk je izjavil:

Jaz sem dal marca pa še nisem na vrsti...še malo pa bo: https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/ak...


Subvencija za toplotno je pod oznako 99SUB-OB22, tega pa na zgornji strani ne najdem?

Ja, to je bil nov razpis konec marca. Niso še prišli do njega.

klemenSLO ::

24.11.2022 oddal vlogo za 99SUB-OB22 - Nepovratne finančne spodbude občanom za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb
28.12.2022 dobil obvestilo da so vlogo prejeli in da se vodi pod številko x z dopisom:

Vloge se obravnavajo po vrstnem redu glede na datum prispetja na Eko sklad. Zaradi velikega števila prejetih vlog je trenutno čas obravnave vlog okrog 9 mescev od oddaje.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

DamijanD ::

A ima večina TČ že vgrajen merilnik porabe elektrike?

Utk ::

Večina ima, ampak večina jih ni strašno natančnih.

Gogo ::

Ima kdo zmontirano Daikin Altherma 3 BiZone model za dve območji ogrevanja? Lahko kaj deli izkušnje?
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

GregiB ::

Vprašanje sz tiste, ki imate TČ z grelnikom vode (bojlerjem)... Kolikšen volumen bojlerja je priporočen glede na kateri parameter. Sem prebral, da mora biti bojler vsaj 15L / kW moči TČ... Je odvisem tudi od kvadrature ogrevanih prostorov, še od česa? Ugotavljam namreč, da imam prnizek prostor za bojler, ki mi ga je ponudnik ponudil pa ne vem, če lahko down-sizeam... Thx
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

TESKAn ::

Bojler naj bi bil ca. 50l/uporabnika. Na koncu pa narediš kot si lahko privoščiš + kolkr je prostora. Osebno bi si omislil kaj kar lahko prilagaja količino tople vode v bojlerju (kot je mixergy, samo ne vem če se dobi pri nas) + dovolj pameti da ma čez dan x °C in y l, zvečer pa poveča količino in temperaturo, da ne zmanjka za tuš.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

GregiB ::

TESKAn je izjavil:

Bojler naj bi bil ca. 50l/uporabnika. Na koncu pa narediš kot si lahko privoščiš + kolkr je prostora. Osebno bi si omislil kaj kar lahko prilagaja količino tople vode v bojlerju (kot je mixergy, samo ne vem če se dobi pri nas) + dovolj pameti da ma čez dan x °C in y l, zvečer pa poveča količino in temperaturo, da ne zmanjka za tuš.

Razlog, zakaj sprašujem je, ker mi je ponudnik ponudil 300L bojler v sklopu TČ moči 12kW. Ugotavljam namreč, da je dimenzijsko neustrezen za prostor, ki ga imam (problematične (prečna) višina). Zdaj pa ne vem, ali lahko downsizeam na 200L...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

PrimoZ_ ::

GregiB je izjavil:

TESKAn je izjavil:

Bojler naj bi bil ca. 50l/uporabnika. Na koncu pa narediš kot si lahko privoščiš + kolkr je prostora. Osebno bi si omislil kaj kar lahko prilagaja količino tople vode v bojlerju (kot je mixergy, samo ne vem če se dobi pri nas) + dovolj pameti da ma čez dan x °C in y l, zvečer pa poveča količino in temperaturo, da ne zmanjka za tuš.

Razlog, zakaj sprašujem je, ker mi je ponudnik ponudil 300L bojler v sklopu TČ moči 12kW. Ugotavljam namreč, da je dimenzijsko neustrezen za prostor, ki ga imam (problematične (prečna) višina). Zdaj pa ne vem, ali lahko downsizeam na 200L...


Pri tč je fino met mal večji bojler ker je boljši izkoristek da greješ nekaj več vode na 55 kot manj vode na 65.
Poleg tega TČ relativno počasi segreva vodo, ker gre za nizke moči v primerjavi z pečjo na drva, olje, plin.

DamijanD ::

Važno je koliko vas je in kakšne navade imate. Pri nas je 6 in imamo 300l. Se mi zdi ravno prav. Je pa sodelavec pojamral, da je 160l pri njih premalo, ker se mali rad kopa (drugače so samo 3je).

PrimoZ_ ::

Skratka, če se radi namakate bo 200L premalo.

GregiB ::

PrimoZ_ je izjavil:

Skratka, če se radi namakate bo 200L premalo.


Sanitarna voda me ne skrbi (vsaj upam, da ni treba, da me). V gospodinjstvu imamo zgolj tuš (kabino), kadi nimamo... Bolj me "skrbi" voda za radiatorje...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

TESKAn ::

Ogrevanje za tč je nižja temperatura, bolje je. Jaz sem radiatorje zamenjal za konvektorje in lepo greje z 37°C vodo, pa še hladili bodo poleti. So mi pa zato, da tč ne dela vsake 5 minut za pol minute, dali 50l zalogovnik in je dost za 68m2 stanovanje. Načeloma manjši volumen ni problem, samo tč ti bo večkrat vklapljalo, kar lahko pomeni da hitreje kaj crkne. Jaz bi reku da poračunaj si izgube toplote in preračunaj, da bo tč to zmogla v najhladnejšem vremenu. Jaz recimo te dni porabim 30kWh toplote za ogrevat stanovanje, iz tega in površine oken in zunanjih sten si lahko naračunaš toplotno prevodnost, določiš si nek maksimalen dT, recimo da imaš pri -10°C 20°C, dT je 30, izgube na dan je tolk kWh, na uro tolk kWh in tolk kW toplote ti more dat tč od sebe. Lahko ugotoviš da bo namesto 12kW dovolj 8 ali 6kW, pa bo dovolj že manjši zalogovnik da ne bo tč skoz vklapljala/izklapljala.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

DamijanD ::

GregiB a ti govoriš o zalogovniku ali o bojlerju?

Zvezdica27 ::

bojler za sanitarno vodo je lahko tud 50l, lahko pa 500... odvisno od potreb. Mi smo 4, se zalivamo, in je 200 dovolj.

Za radiatorje - nek mini zalogovnik, pa dejansko ni potreben, vendar zaradi same narave stvari ne škodi, če je notri cca 50l "zalogovnik", da se manjkrat vklaplja (čeprav... saj zato je zadeva). Odvisno od monterja. Potreben pa ni.

zz

PrimoZ_ ::

GregiB je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Skratka, če se radi namakate bo 200L premalo.


Sanitarna voda me ne skrbi (vsaj upam, da ni treba, da me). V gospodinjstvu imamo zgolj tuš (kabino), kadi nimamo... Bolj me "skrbi" voda za radiatorje...


Torej mešaš bojler z zalogovnikom?

To je namreč ločena zadeva.

GregiB ::

PrimoZ_ je izjavil:



Torej mešaš bojler z zalogovnikom?

To je namreč ločena zadeva.


Sem laik... ponudnik mi je zrave TČ ponudil

Gledam pa Kronotermovo ADAPT TČ...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Bostjan_321 ::

Na ponudbi bi moralo pisat ali gre za bojler ali zalogovnik.
Če imaš radiatorje, se ponavadi daje zalogovnike med 100 in 200L, medtem ko talno ne rabi zalogovnika. Bojler boš obdržal trenutni oz. kaj si se menil z prodajalcem TČ ? Bojlerji za TČ imajo ponavadi večji izmenjevalnik toplote, ker TČ dela pri nižjih temperaturah.

Če predpostavimo da menjaš vse, bi moral imeti v ponudbi poleg TČ en zalogovnik in en bojler.
Zalogovnik hrani toplo vodo, ki jo vodiš skozi radiatorje in služi temu da je manj temperaturnih nihanj in se TČ manjkrat vklaplja. Ali pa ko se izvaja defrost.
Bojler pa pač drži toplo sanitarno vodo za umivanje, kuhinjo, ...

PrimoZ_ ::

Tako ja.

PrimoZ_ ::

Glede na velikost 200L,bi rekel da bilo v ponudbi opcija TČ kjer imaš notranjo enoto z integriranim 200L bojlerjem.

hidravlični modul z integriranim 200 l
bojlerjem za sanitarno vodo - HM-142


Za radiatorsko gretje priporočam da se pozanimaš še za zalogovnik, zakaj ga ni v ponudbi.
Pa če nimaš prostora za to notranjo enoto TČ, pač vzemi ono brez bojlerja, ki je čisto mala in ločen bojler.
Je pa potem malo več napeljave.

l0g1t3ch ::

PrimoZ_ je izjavil:

Glede na velikost 200L,bi rekel da bilo v ponudbi opcija TČ kjer imaš notranjo enoto z integriranim 200L bojlerjem.

hidravlični modul z integriranim 200 l
bojlerjem za sanitarno vodo - HM-142


Za radiatorsko gretje priporočam da se pozanimaš še za zalogovnik, zakaj ga ni v ponudbi.
Pa če nimaš prostora za to notranjo enoto TČ, pač vzemi ono brez bojlerja, ki je čisto mala in ločen bojler.
Je pa potem malo več napeljave.


Jaz sem sem 2020 zanimal za Kronoterm Adapt in je bilo v ponudbi bojler in zalogovnik. Na koncu sem sicer naredil talno, ampak za radiatorsko sem pa vedno imel v ponudbi zalogovnik.

GregiB ::

PrimoZ_ je izjavil:


Za radiatorsko gretje priporočam da se pozanimaš še za zalogovnik, zakaj ga ni v ponudbi.


Sorry, nisem napisal celotne ponudbe, ki vsebuje tudi zalogovnik Hydro P (40L)...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

l0g1t3ch ::

GregiB je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:


Za radiatorsko gretje priporočam da se pozanimaš še za zalogovnik, zakaj ga ni v ponudbi.


Sorry, nisem napisal celotne ponudbe, ki vsebuje tudi zalogovnik Hydro P (40L)...


Rahlo si zmeden.

Najprej sprašuješ ali lahko zmanjšaš bojler.
Potem pišeš da imaš samo tuš inda te skrbi topla voda za dariatorje, ki nima veze z bojlerjem.
Sedaj se izkaže da imaš tudi zalogovnik za radiatorje.

Torej, kaj je zares vprašanje ? :))

Za bojler so ti že povedali. Sam najbole veš koliko tople vode rabiš in kak bojler imate sedaj. Če sedaj dobro shajaš z 100L bojlerjem bo tudi 200 pri TČ zadosti. Če imaš sedaj 200 pri peči na pelete/drva/olje, pa ti zna biti 200 premalo v primeru TČ.

Razlog je bil že napisan.

PrimoZ_ je izjavil:


Pri tč je fino met mal večji bojler ker je boljši izkoristek da greješ nekaj več vode na 55 kot manj vode na 65.
Poleg tega TČ relativno počasi segreva vodo, ker gre za nizke moči v primerjavi z pečjo na drva, olje, plin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

GregiB ::

l0g1t3ch je izjavil:


Rahlo si zmeden.


Ne rahlo… čist… o tehnologiji nimam pojma… torej, če prav razumem je voda za radiatorje v celoti v zalogovniku, v bojlerju pa samo za sanitarno vodo…? V tem primeru imam 200L definitivno dovolj, trenutno imam 120L (kurilno olje)
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

l0g1t3ch ::

GregiB je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:


Rahlo si zmeden.


Ne rahlo… čist… o tehnologiji nimam pojma… torej, če prav razumem je voda za radiatorje v celoti v zalogovniku, v bojlerju pa samo za sanitarno vodo…? V tem primeru imam 200L definitivno dovolj, trenutno imam 120L (kurilno olje)


Tako ja. Dva ločena kroga.
Eden je za gretje radiatorjev in drugi za toplo sanitarno vodo.

Jaz bi dal 300. Vodo sedaj greje peč z 20+kW. Toplotna ko bo zunaj pod 0 in bo pripravljala 55C sanitarno vodo ne da dala niti 10kW od sebe.

Za 5 minutna tuširanja ne bo problema da se 4je zapored stuširate. Če bi kdo rad stal 15 min pod vročo vodo pa bo problem pozimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

GregiB ::

Hvala... ampak, kot pravim, kurilnico imam visoko 183cm, bojler je visok 179cm s prečno višino 189cm... bojler lahko pa v kurilnico prinesem le "ležečki"... ne gre vkup...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

l0g1t3ch ::

Potem nimaš druge in bo 200 moralo zadostovati.

6151 ::

GregiB je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:


Rahlo si zmeden.


Ne rahlo… čist… o tehnologiji nimam pojma… torej, če prav razumem je voda za radiatorje v celoti v zalogovniku, v bojlerju pa samo za sanitarno vodo…? V tem primeru imam 200L definitivno dovolj, trenutno imam 120L (kurilno olje)


Trenutno imaš 120L pri kaj, ~70 stopinjah?

Pri toplotni je optimalno okrog 50 stopinj.
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

wcpapir ::

PrimoZ_ je izjavil:

Skratka, če se radi namakate bo 200L premalo.

Minse namakamo s 80l bojlerjem. Termostat je obrnjen na max. Vode je dovolj za kopalno kad plus tusiranje, za tudiranje pa ga ne spraznis tudi ce gremo zaredoma. Dva clana imata rada toplo vodo dva hladnejso (wim hof metoda).

Ko nalijem vroco vodo v lonec pa par sekundah vre:)

DamijanD ::

wcpapir - ampak teh 80l ne ogrevaš s TČjem.
««
57 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610306 (2621) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936907 (13547) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557295 (22024) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153253 (120077) Zvezdica27

Več podobnih tem