» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
54 / 78
»»

krucymucy ::

kixs je izjavil:

Ste ze kaj zakurili te dni?

Da, ze prejsnji vikend.
No iz poletnega nacina sem preklopil v zimskega.

T743 ::

Likalnik
Pozabil sem omeniti še nekaj, izdelali so mi namensko el. omarico s posebej avtomatskimi varovalkami, za sanitarno ter za zunanjo enoto posebej, do te pa potegnili 3f dovod iz glavne omarice skozi zidne doze, morda je trik tudi v tem, od te omarice pa gre kabel v kuhinjo kar nadometno, ker je kuhinja na srečo direkt nad kurilnico. Sam prevzem niti še ni izveden tako da boš moral počakati, da izvem koliko žilni je do termostata.
Meni logika pravi, da je pozimi nekako brezveze laufati sanitarno TČ, ki samo ohlaja prostor, zato sem jo čisto izklopil.

Likalnik ::

ja tudi jaz imam posebno el. omarico v katero je potegnjen 3f dovod.
ja najverjetneje so ti potem 4 žilni kabel potegnili v kuhinjo.

tomaz- ::

Bellzmet je izjavil:

A sobni termostat mora prav izrecno pasati na TČ (npr. tudi ista firma) ali je vseeno katerega kupim za Mitsubishi TČ?


tole tudi mene zanima, enako Mistubishi Ecodan toplotna.. Ker bi veliko raje dal kakega Tado ali kaj podobnega kot original enoto - tudi zaradi povezave s smarthome

energetik ::

iso2000 je izjavil:

Zaradi bližine sosednje hiše iščem čim tišjo toplotno črpalko zrak-voda. Po možnosti monoblok izvedbo, v hiši že imam bojler in zalogovnik, pa ne bi rad še ene "omare" zraven basal. Moč pa nekje okrog 10kW (večioma talno gretje, 180 kv. m). Kakšen konkreten predlog? Monterji seveda vsak svojega "konja" hvali in se je težko odločit potem za konkretno znamko.

Hvala!
Nima veze ali je monoblok ali split, v obeh primerih imaš večinoma možnost izbire za notranjo enoto ali samo hidrobox ali cela omara z bojlerjem. Notri nekaj vsekakor boš imel tudi pri monobloku, vsaj 3-p ventil za bojler, lahko tudi dodatne grelce in pa regulator. Za tišino poglej za Kronoterm Adapt ali pa Nibe F2120. Nista pa poceni.
vires in numeris

iso2000 ::

sbawe64 je izjavil:

iso2000
Za kakšen objekt gre ?
Izolacija je ?

Hiša stara kakšnih 15 let. Fasada mislim da je 12cm stiropor, strop mansarde izoliran. Do sedaj je hiša porabila ca. 12MWh plina na letni ravni.
Energetik: hvala za predloge, poiščem kakšnega majstra, ki ima to čez. Če kdo pozna kakšnega zanesljivega in cenovno normalnega izvajalca se priporočam za kontakt - (najbolje na ZS?).
Hvala in LP!

OK.d ::

tomaz- je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

A sobni termostat mora prav izrecno pasati na TČ (npr. tudi ista firma) ali je vseeno katerega kupim za Mitsubishi TČ?


tole tudi mene zanima, enako Mistubishi Ecodan toplotna.. Ker bi veliko raje dal kakega Tado ali kaj podobnega kot original enoto - tudi zaradi povezave s smarthome

Kaj toliko denarja, pa nima možnosti enostavnega priklopa pametne regulacije.:P
LPOK.d

tomaz- ::

a to si se samo malce pofočkal, kot ponavadi??

Daj preberi še enkrat počasi vprašanje, mogoče ti kapne :)

DamijanD ::

tomaz- je izjavil:


tole tudi mene zanima, enako Mistubishi Ecodan toplotna.. Ker bi veliko raje dal kakega Tado ali kaj podobnega kot original enoto - tudi zaradi povezave s smarthome

Za homeassistanta obstaja za mitsubishija komponenta.

wcpapir ::

iso2000 je izjavil:

Zaradi bližine sosednje hiše iščem čim tišjo toplotno črpalko zrak-voda. Po možnosti monoblok izvedbo, v hiši že imam bojler in zalogovnik, pa ne bi rad še ene "omare" zraven basal. Moč pa nekje okrog 10kW (večioma talno gretje, 180 kv. m). Kakšen konkreten predlog? Monterji seveda vsak svojega "konja" hvali in se je težko odločit potem za konkretno znamko.

Hvala!

Imam 40m2 več sem tč 9kw priklopil ko ni bilo fasade eno sezono in sedaj leta ko imamo fasado, razlike 30eur v poloznici. 9kw je predimenzionirana tudi ko ni bilo fasade.

feryz ::

Seveda je predimenzionirana, je stare šole, made in japan.
Te nove, nibe in podobno, so vse made in china. Ni to enaka kvaliteta.

energetik ::

kixs je izjavil:

Ste ze kaj zakurili te dni?
Ne še, še vedno je želenih 22°, greje sonce skozi okna, dekica na fasadi pa ne spusti toplote ven.
vires in numeris

Buggy ::

energetik
:: včeraj, 09:12:25
citiraj

#

DamijanD je včeraj ob 08:36:18 izjavil:

Kako si zadovoljen z Vaillant TČ?



Skratka, saj dela dobro, ampak če bi še enkrat kupoval, bi kaj drugega.


Ker si na ST kar se energetskih zadev tice IMO najbolj na tekocem, daj prosim povej kje od teh novejsih monoblokov do nekje 8KW je najboljsi P/P. Ce imas se kaksen link poleg LG-ja bi bil hvalezen...oz. kaj bi ti za svoj primer izbral danes?

wcpapir ::

kixs je izjavil:

Ste ze kaj zakurili te dni?

Ja. Teden dni ga že kurimo. Temperatura nastavljena na 24 stopinj, tako bo ostalo do konca kurilne sezone. Trenutno kaže na to, da porabimo 3-4kWh več kot dni na katere nismo "kurili". Kak dan več, kak dan manj, mislim pa, da se tč ne vklopi niti vsak dan.

Mislim, da je glavni krivec zakaj kurimo, to , da imamo senčila spuščena dol in jih ne obračamo kaj dosti, jbg nimamo zaves in so žaluzije nadomestek :)

energetik ::

Buggy je izjavil:

Ker si na ST kar se energetskih zadev tice IMO najbolj na tekocem, daj prosim povej kje od teh novejsih monoblokov do nekje 8KW je najboljsi P/P. Ce imas se kaksen link poleg LG-ja bi bil hvalezen...oz. kaj bi ti za svoj primer izbral danes?
Priznam, da tako zelo na tekočem nisem.. Jaz bi danes verjetno izbral LG monoblok, če bi imel veliko parcelo in bi kišto lahko dal nekam, kjer me ne bi motila z glasnostjo.

V moje primeru pa imam kišto 4m od soseda in pod mojim napuščom, zadeva mora biti tiha. Tako da realno bi morda izbral Kronoterm Adapt, ker naj bi bila izredno tiha, poleg tega pa se mi dopade Kronotermov Oblak, vodenje in pregled podatkov.
Še bolj realno pa bi ob odpovedi moje zunanje kište nabavil točno enako, ker bi bilo to še najceneje in najlažje... :D
vires in numeris

Buggy ::

tnx energetik!

Tale Kronotermova Adept zgleda ni monoblok, ker omenjajo tudi notranjo enoto in je med njima plinska povezava. Posledicno (plus znamka in design) spada v visji rang TC in je temu primerna tudi cena (predvidevam da je govora okoli 12K€+).
Sem vseeno poslal povprasevanje.

Mene je sicer bolj zanimala resitev z monoblok variantami ranga 5K€, kjer je pa LG verjetno res edina izbira ali se motim?

energetik ::

Ne, Adapt je monoblok z vodno povezavo. Notri je samo stenska enota 52x70cm, ki ima vsebovan 3-p ventil, pomožni grelec, filter in pamet.

Poleg LG monobloka obstaja vsaj še Daikin pa Panasonic monoblok.
vires in numeris

Likalnik ::

Pri meni so ravno montirali Kronoterm sicer Versi izvedbo (katera je bolj švoh) načeloma pa zelo podobna kot Adapt....zunanja enota + notri stenska enota.

Cena je bila 10k - subvencija 2500€ je 7500€....baje pa trenutno ni zaloge in jih dobijo šele naslednje leto

Buggy ::

Likalnik je izjavil:

Pri meni so ravno montirali Kronoterm sicer Versi izvedbo (katera je bolj švoh) načeloma pa zelo podobna kot Adapt....zunanja enota + notri stenska enota.

Cena je bila 10k - subvencija 2500€ je 7500€....baje pa trenutno ni zaloge in jih dobijo šele naslednje leto


Jep, sem malo prej klical na Koronoterm in mi je gospa ravno tako predlagala Versi, kjer je dobavni rok 1-2 meseca za Adept pa sele april drugo leto.
Princip je naceloma isti in ja, res gre za monoblok z vodno povezavo. razlika pa je da je Versi novejsa in manjsih moci.
Adept je 12KW in se seveda prilagaja, Versi je 6KW in tudi prilagodljiva a tudi fizicno manjsih dimenzij. Ostalo je naceloma isto.
Cena Versi cca 10-11K€ , Adept 13K€+

Kar hude cene, glede na to da je LG cca 5K€ :8)

energetik ::

Vidim da res nisem na tekočem, za tole Versi nisem še vedel. Pri ceni je verjetno precej odvisno, ali vzameš integrirano notranjo enoto ali samo stensko. A te cene so z montažo al samo material?
vires in numeris

Buggy ::

Meni je bilo receno da z montazo (cez prst), vendar oni zgolj dobavljajo podizvajalcem. Kako je pa v resnici bo Likalnik povedal.
OK, kaj pa druga skrajnost...a se kje pri nas dobi kaksne cenene kitajske monobloke :P

Likalnik ::

To so cene že z montažo...direktno preko Kronoterma ne moreš kupiti ampak kupiš pri njihovem podizvajalcu kateri ti tudi montira TČ.
Ni poceni...recimo jaz sem vzel Versi-O zunanjo enoto, notranja enota je samo stenska enota brez bojlerja in ima osnovne stvari kot jih je prej naštel energetik.
Bojler za sanitarno vodo sem jaz že imel doma...Kronoterm toplotna črpalka za sanitarno vodo in sem lahko to dvoje skupaj povezal.
Če rabiš notranjo enoto skupaj z bojlerjem (mislim, da je cena 2000EUR za to enoto) in ja na koncu bi dal za Versi skupaj z bojlerjem cca 11kEUR...pa to je samo 6kw enota.

samo za primerjavo...jaz sem se zanimal za Kronoterm TČ že v decembru leta 2021...takrat za ADAPT verzijo...cena je bila takrat z montažo in vsem 10.500EUR (isto brez bojlerja...samo stenska enota), kar hočem povedati, da bi decembra lahko dobil močnejšo TČ (adapt 0312) kar pomeni 12KW oziroma realno 9kw... za praktično isti denar kot sedaj Versi 6KW

P.S. po končani montaži nimaš več nič opravka s monterjem/podizvajalcem....vse servisi, napake vse to popravljajo direktno zaposleni iz Kronoterma...v primeru težav se obrneš na njih...tudi glede garancije....kar je super...sem imel monterja kateri je bil zelo neodziven

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Buggy ::

ja kot receno...ne sam strom tudi HW (TC) se je letos mocno podrazil v tem primeru vsaj 30%, zato me se toliko bolj zanima za kaksno res ceneno underdog TC, ki magar dela zgolj do -10 pa tri leta oz. kot je garancije ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

energetik ::

To pejt pa iskat na e-bay, amazon itd.
vires in numeris

Buggy ::

Mam obcutek ta ti ideja s ceneneno monoblok TC ne disi prevec >:D

Sem mislil da imas kaksen underground info o kaksni monoblok poceni varianti, ker tudi gume rad sprobavas iz vseh cenovnih rangov ;)

BTW: si (bil) ti uporabnik tudi na PSS, ker pred leti se spomnim enega podobnega intuziasta

energetik ::

Ne, meni je ta ideja povsem všeč, če to sam zmontiraš paralelno na obstoječ (zanesljiv) sistem in se potem igraš. Bi takoj kaj podobnega napravil, če bi imel prostor in čas.
vires in numeris

wcpapir ::

Buggy je izjavil:

Mam obcutek ta ti ideja s ceneneno monoblok TC ne disi prevec >:D

Sem mislil da imas kaksen underground info o kaksni monoblok poceni varianti, ker tudi gume rad sprobavas iz vseh cenovnih rangov ;)

BTW: si (bil) ti uporabnik tudi na PSS, ker pred leti se spomnim enega podobnega intuziasta


Na bolhi imaš tč zunanje enote za male pare z manjšimi okvarami.
https://www.bolha.com/ostala-bela-tehni...

Kaj takega malo pogooglaš navodila, načrte pregledaš pa če je primerno spacaš nekaj skupaj. Meni še vedno najbolj diši da 12KW zuanjo enoto klime ki jo imam predelam izmenjevalec na vodo in vtaknem nekam :)

Buggy ::

uff nisem taprav za take vrste igrackanja :P

Jaz bi kupil za hec neko chipshit monoblok kitajsko underrated TC in jo (s pomocjo lokalnega vodovodarja) vezal poleg peci na pelete, za kake 3-4 jurje pa roka >:D
Tko za test in prehodna obdobja bi bilo cist ok, ce bi kej zvohal.

wcpapir ::

Za 3 -4 k dobis pravo stvar ali vec teh. Kaksno pa potrebujes? Radiatorji? Koliko konstantnih stopin potrebujes da ti je toplo?

Buggy ::

nimam pojma kolega. Za Mitsubishi Zubadan so mi naracunal 8KW crpalko, ogrevam se seveda z radiatorji, temperaturo ko je pa vkljucena pec na pelete imamo pa na 22 stopinj...ogrevanih 110m2 opcionalno bi ogreval se cca 50m2 v kleti...kjer je kamin. Trenutna poraba 2tone pelteov na sezono ogrevanje + sanitarna voda.

Kero monoblok TC si imel pa v mislih ...lahko link?

wcpapir ::

Jaz bi probal z LG Therma V 3k in drobiz, preveris se ce je mozno subvencijo cuknit.

BCSman ::

Po kolkem casu naj bi okvirno visokotemperaturna toplotna zrak/voda segrela radiatorje ko jo prvic prizges, pol ure, par ur...?

Utk ::

V 10, 15 min bi že morali bit mlačni. Ampak ne ko je zunaj 19 stopinj.

wcpapir ::

Ja racunaj vsak krog ko gre voda cez izmenjevalec cca 5 stopinj vec segreje.

Djz3l3 ::

Karlos je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Za NIBEja imam jaz postavko ocena montaže 1800EUR + zagon 250EUR, TČ NIBE S2125 12 9000EUR, regulacija NIBE SMO S40 1000EUR, HW (grelec, pumpa, ventil) 700EUR, 300l bojler 1000EUR; pri posameznih postavkah je malo popusta, povsod je treba dodati še9,5% DDVja in je skupaj 14kEUR.
Tako, da na hitro je pomoje cena čisto OK (če odmislimo, da je povsod,vse predrago).
Vprašanje samo zakaj zubadan in ne ecodan (slednje naj bi bile bolj zanesljive, zubadan se pa bolje obnese v ekstremnem minusu)?

A tiste, ki podpirajo več ogrevalnih krogov uporabljajo mešalne ventile ali kaj drugega?


Eno leto nazaj:




Ta teden končajo...
 ponudba

ponudba

Likalnik ::

eno vprašanje....kako je pri TČ glede zunanje enote...ali se ta kdaj ustavi?...ali je to odvisne od posamezne TČ? recimo Nibe se ustavi, Kronoterm, LG pa ne ampak vedno dela z manjšo močjo?

ogreješ stanovanje na željeno temperaturo...ampak zunanja enota še vedno dela? ali se ne bi morala takrat ustaviti? oziroma kdaj se zunanja enota ustavi in kdaj ne....vem, da se je pri olju, ko se je dosegla notranja željena temperatura vse ustavilo in zopet prižgalo ko je padlo....je pri TČ enak sistem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

jabe ::

Seveda.

energetik ::

Če misliš z "zunanja enota" kompresor, seveda se ustavi. Tudi inverterji gredo dol lahko le do nekje 20-30% obratov, kar je npr. v trenutnem vremenu že preveč, temperatura ogrevalne vode bo narasla preko setpointa, zato se bo vsaka ustavila. Kar pa ne pomeni, da se ustavi tudi OČ, lahko se lahko ne odvisno od naprave in nastavitev.
vires in numeris

Likalnik ::

ne vem...čudno je...pri meni zunanja enota (piha) že od včeraj 16:00 od kar sem jo vklopil...neprekinjeno...s tem, da je željena temperatura v stanovanju že dosežena.

sem pisal na Kronoterm in naj pogledajo kaj se dogaja....

energetik ::

Kaj pa kompresor, slišiš brnenje? Seveda je vse skupaj močno odvisno od nastavitev. Nimam pojma, kako imaš vse nastavljeno.
vires in numeris

floyd1 ::

V tem vremenu in neki "normalno" izolirani hiši bi morala zdaj še precej stat, tako da gotovo nekaj ne štima z nastavitvami.

Likalnik ::

sem klical na Kronoterm...dela normalno..glede na adaptivno krivuljo ogrevalnega kroga katera je po defaultu nastavljena na 23C ona dela in lovi 23C.

željena temperatura je 22C sedaj je notri 22.7C...to adaptivno krivuljo lahko spremenim na nižjo temeraturo...sicer še sam ne vem kaj točno ta krivulja predstavlja..(bo treba še kaj prebrati in se informirati)...lahko jo čisto izklopim...svetoval je pa, da jo pustim

energetik ::

Adaptivna pomeni, da bo trajalo dneve, preden se bo nastavila na tvojo bajto in želje. Do takrat boš imel ali prevroče ali prehladno. Seveda tudi če boš ročno nastavil krivuljo, boš rabil dneve in tedne, da boš pogruntal prave nastavitve, da bo temperatura pribita.
Hitrejša pot je, da se uporabi sobni termostat in nekoliko previsoka vremenska krivulja. Potem krivuljo počasi spuščaš, dokler še vedno zagotavlja želeno sobno temp, termostat pa ti bo preprečeval pregrevanje. Seveda imaš tudi pri krivulji spremembo odmik IN naklona, oboje je važno...
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

wcpapir ::

Evo pa smo tam, ko sem razlagal par postov nazaj. Krmiljenje glede na PV ti da konstantno temperaturo v bajti takoj ko se zadeve segrejejo in jo drži od začetka do konca kurilne sezone. Vse ostalo pa je bullshit pri katerem se lahko loviš tedne.

energetik ::

Odvisno od tega, kako razumeš delovanje. Jaz sem to takoj nastavil, v parih dneh. In imam tudi pribito temp., hkrati pa v povprečju manjši DV kot ti.
vires in numeris

_marc_ ::

#Likalnik,
berem, da imaš Kronotermovo TČ. Si čez poletje ka gledal grafe, kako TČ ogreva sanitarno vodo? Pri meni se hkrati s sanitarno vodo segreje tudi zalogovnik, kar mi je povsem nelogično, čeprav vsi od Kronoterma trdijo nasprotno.

Likalnik ::

Imam TČ Kronoterm od včeraj popoldne:) tako, da ti zelo težko karkoli uporabnega svetujem....sem pa štručko glede kurjave na olje:)

kar se tiče sanitarne vode imam jza posebej toplotno črpalko za sanitarno vodo in čez poletje jo bom tako kot sem to delal do sedaj ogreval sanitarno vodo na elektriko in ne na toplotno črpalko...TČ bom pa ugasnil ta čas...

Likalnik ::

živjo, eno vprašanje za tasta....ima toplotno črpalko Daikin...nima notranjega termostata...dela glede na zunanjo temperaturo.
lansko zimo (prva zima s TČ) je imel nastavljeno na lestvici od -10 do +10 (kjer spreminjaš temperaturo na +5...včasih tudi na +10 ter zaprte oziroma priprte termostatske glave
Kljub temu, da so mu svetovali, da naj odpre vse radijatorje na max je on delal po svoje (pač starejši človek katerega težko prepričaš na novo delovanje)
Kakorkoli...uspel sem ga prepričati, da je odpr radijatorje na max in zmanjšal krivuljo iz +5 na -10....TČ dela na ta način prav tako uredu in je notri zaenkrat toplo.
Težava je drugje....da se te nastavitve same spreminjajo...trenutno je nastavljeno na -10...jutri zjutraj bo že -5 ali 0....sedaj pa ne vem zakaj se to avtomatsko spreminja? pomislil sem na to, da je TČ z že vpeljano krivuljo katera je eno zimo delovala na +5 do +10 in da sedaj avtomatsko vrača na te nastavitve....in je potreben čas, da se ponovno nauči na -10.

Kolega ima prav tako Daikin in ima že od začetka nastavljeno na -10 in se mu ta krivulja nič ne spreminja.

Prosim za vaše mnenje...ali bo s časom, se tudi od tasta TČ/krivulja naučila in obstala na -10 (sedaj vsak dan na roke spreminjam nazaj na -10) ali je kje drugje težava?

energetik ::

Očitno ima vklopljeno adaptivno krivuljo. Vklopi naj fiksno, pa po svoje naštela.
vires in numeris

Likalnik ::

ja najverjetneje ima res vklopljeno adaptivno krivuljo (nisem se spuščal v njegove nastavitve) ampak ali lahko izklopi adaptivno krivuljo tudi, če nima notranjega termostata?...kako bo potem reguliral temperaturo?
««
54 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763871 (508) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611016 (3331) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557889 (22618) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141439 (12081) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154622 (121446) Zvezdica27

Več podobnih tem