» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
53 / 78
»»

Utk ::

Če vsem dvigneš enako, glih tako "prišparaš". Meni bo pa Petrol za 2000 kwh viška dal 40 evrov...če še to.

feryz ::

Sosedu jih daj, gratis. Bo vsaj piknik. Za 40 evrov ga ne bo.

Utk ::

Kako, preko kabla ali je še kak drug način?

energetik ::

Valvoline je izjavil:

Zanimivo bo ce pride do restrikcij ali nepredvidenih krajsih ali daljsih blackoutov. Marsikatera novogradnja sploh pa montazne hise nima backup varijante za ogrevanje saj nimajo vgrajenih dimnikov.
Nekatere EU clanice pripravljajo zakonodajo da se cena stroma za gospodinjsta razdeli v vec razredov ter veze na porabljen strom. Varcna gospodinjstva npr do 300kwh mesecno bodo placevala najmanj, 300-500kwh 2x vec, 500-1000kw 3x vec, porabniki z 1000kwh+ mesecno pa industrijske cene oz 10x vec. Neki tazga se pripravlja, nic roznatega tudi za TC tako kot velja danes za pelete.
Za gospodinjstva gotovo ne bo redukcij, vsaj ne daljših. Ravno za novogradnje nima veze če za par ur ali magari 1 dan ostanejo brez gretja, že preizkušeno pri nas nekje 9h sredi decembra. Bajta se je ohladila za 2 desetinki K. Še bolj nove bajte pa so izolirane še bolj.

Sicer pa te razrede porabe je imela že enkrat El. Ljubljana, če se ne motim 15let+ nazaj. Kar je totalna bedarija, ker lahko imaš 6-8 člansko družino, ki bo na osebo morda porabila manj kot 2 preseratorja v malem stanovanju, plačali pa bi več.

Je pa GENi na zadnjem računu nekaj omenjal "bonbončke" za "smortno" uporabo štroma, podrobnosti še sledijo. Jaz si bolj predstavljam, da bi nam ponudili večtarifni sistem, morda še s konično tarifo. Jaz takoj vzamem za zameno za cenejšo NT. Samo TČ vržem na ustrezne urnike.
vires in numeris

BCSman ::

Zadnji bombonček od GEN-i je bil da ti ne zaračunajo 1 eur za tiskano položnico, če se odločiš da ti jo pošiljajo preko maila. :))

energetik ::

FoxKnox je izjavil:

Kot sem že enkrat tu nekje napisal pa bom še enkrat :
Dobro je imeti za backup en močan dizel agregat. Da si lahko vsaj čaj skuhaš .
Ja seveda, dizel agregat boš laufal za kuhanje. Kot da ne obstaja 20x cenejši kamping gorilnik pa 5 kilska bomba. Dizl agregat ja, če bi bil dosti močen da mi poganja komplet bajto, vključno s TČ. Nismo še tako daleč, da bi se to splačalo.

BCSman je izjavil:

Zadnji bombonček od GEN-i je bil da ti ne zaračunajo 1 eur za tiskano položnico, če se odločiš da ti jo pošiljajo preko maila. :))
To obstaja že zadnjih N-let pri geni. Zakaj bi se kdo sploh odločil za papir, da ti dela gužvo? Jasno da se vsi računi pošiljajo na mejl + trajnik.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

BCSman ::

Za agregat rabiš nafto in serviserja ki ga bo občasno popravil. Edini približek neodvisnosti je klasični šparget. Segreje prostor, kuhaš na njemu, segreješ vodo v loncu da se z njo okopaš.
Vse ostalo je larifari.

energetik ::

Drva pa ukradeš v sosedovem gozdu :))

Tudi kamp kuhalnik pa 5-10kilska bomba na zalogi je kar dobra varianta za blackoute.
vires in numeris

feryz ::

Saj to že vse imamo.
Plinski šporget in dve indukcijske plate zraven v bajti.
Toplotno črpalko, zraven pa toplovodni kamin, ki s pomočjo UPS-a lahko, cele dneve, celo bajto in sanitarno vodo ogreva. V kolikor bi bilo potrebno.
Te stvari so samoumevne v današnjih časih. V socializmu niso bile potrebne, ni bilo napovedi redukcij.

PoopTv pravi, da se začenja kurilna sezona ta teden. V času, ko primanjkuje vsega ali je vse predrago, bomo začeli kuriti mesec dni prej.
Ironija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

BCSman ::

energetik je izjavil:

FoxKnox je izjavil:

Kot sem že enkrat tu nekje napisal pa bom še enkrat :
Dobro je imeti za backup en močan dizel agregat. Da si lahko vsaj čaj skuhaš .
Ja seveda, dizel agregat boš laufal za kuhanje. Kot da ne obstaja 20x cenejši kamping gorilnik pa 5 kilska bomba. Dizl agregat ja, če bi bil dosti močen da mi poganja komplet bajto, vključno s TČ. Nismo še tako daleč, da bi se to splačalo.

BCSman je izjavil:

Zadnji bombonček od GEN-i je bil da ti ne zaračunajo 1 eur za tiskano položnico, če se odločiš da ti jo pošiljajo preko maila. :))
To obstaja že zadnjih N-let pri geni. Zakaj bi se kdo sploh odločil za papir, da ti dela gužvo? Jasno da se vsi računi pošiljajo na mejl + trajnik.


Če se gre za cifre od 60 - 300eur na mesec, naj mi pošljejo v papirnati obliki, da vse natančno pregledam jaz in tudi ostali v gospodinjstvu, ne bom se zezal z iskanjem nekih mailov med kupom spama ali pa uporabniškimi imeni in gesli. Dodatno zaračunavanje tiskanega računa bi moralo biti kaznivo.
A1 nudi 1 evro POPUSTA za online račun, ne pa 1 eur PRIBITKA za tiskan račun! Velika razlika.

energetik ::

Kakšen papir, saj nismo v kameni dobi. Očitno tud še nisi slišal za mail rules, ki ti vržejo vsako račun v svojo mapo.
Od računov dobivam v papirju le še vrtec, ker so tam nesposobni urediti račun po mejlu.
vires in numeris

energetik ::

feryz je izjavil:

Saj to že vse imamo.
Plinski šporget in dve indukcijske plate zraven v bajti.
Toplotno črpalko, zraven pa toplovodni kamin, ki s pomočjo UPS-a lahko, cele dneve, celo bajto in sanitarno vodo ogreva. V kolikor bi bilo potrebno.
Te stvari so samoumevne v današnjih časih. V socializmu niso bile potrebne, ni bilo napovedi redukcij.

PoopTv pravi, da se začenja kurilna sezona ta teden. V času, ko primanjkuje vsega ali je vse predrago, bomo začeli kuriti mesec dni prej.
Ironija.
Pup TV ima očitno kristalno kroglo. Sicer je uradno takole:
Kurilna sezona se začne tretji dan, ko je zunanja temperatura v drugi polovici leta ob 21. uri tri dni zapored nižja ali enaka 12 °C.


V resnici pa je to glup predpis, ki totalno ignorira tako izolacijo zgradbe kot želje prebivalcev. Pri nas nastavim enkrat sredi septembra termostat na 21,5, in potem naj TČ dela kar hoče. Ponavadi se "kurilna sezona" vmes tudi prekinja. Trenutno pa imam še vedno nastavljeno želeno temperaturo hlajenja. Medtem ko ima baje Fery kurilno sezono celo leto. :))
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Karlos ::

DamijanD je izjavil:

Za NIBEja imam jaz postavko ocena montaže 1800EUR + zagon 250EUR, TČ NIBE S2125 12 9000EUR, regulacija NIBE SMO S40 1000EUR, HW (grelec, pumpa, ventil) 700EUR, 300l bojler 1000EUR; pri posameznih postavkah je malo popusta, povsod je treba dodati še9,5% DDVja in je skupaj 14kEUR.
Tako, da na hitro je pomoje cena čisto OK (če odmislimo, da je povsod,vse predrago).
Vprašanje samo zakaj zubadan in ne ecodan (slednje naj bi bile bolj zanesljive, zubadan se pa bolje obnese v ekstremnem minusu)?

A tiste, ki podpirajo več ogrevalnih krogov uporabljajo mešalne ventile ali kaj drugega?


Eno leto nazaj:

Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

Valvoline ::

energetik je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Zanimivo bo ce pride do restrikcij ali nepredvidenih krajsih ali daljsih blackoutov. Marsikatera novogradnja sploh pa montazne hise nima backup varijante za ogrevanje saj nimajo vgrajenih dimnikov.
Nekatere EU clanice pripravljajo zakonodajo da se cena stroma za gospodinjsta razdeli v vec razredov ter veze na porabljen strom. Varcna gospodinjstva npr do 300kwh mesecno bodo placevala najmanj, 300-500kwh 2x vec, 500-1000kw 3x vec, porabniki z 1000kwh+ mesecno pa industrijske cene oz 10x vec. Neki tazga se pripravlja, nic roznatega tudi za TC tako kot velja danes za pelete.
Za gospodinjstva gotovo ne bo redukcij, vsaj ne daljših. Ravno za novogradnje nima veze če za par ur ali magari 1 dan ostanejo brez gretja, že preizkušeno pri nas nekje 9h sredi decembra. Bajta se je ohladila za 2 desetinki K. Še bolj nove bajte pa so izolirane še bolj.

Sicer pa te razrede porabe je imela že enkrat El. Ljubljana, če se ne motim 15let+ nazaj. Kar je totalna bedarija, ker lahko imaš 6-8 člansko družino, ki bo na osebo morda porabila manj kot 2 preseratorja v malem stanovanju, plačali pa bi več.

Je pa GENi na zadnjem računu nekaj omenjal "bonbončke" za "smortno" uporabo štroma, podrobnosti še sledijo. Jaz si bolj predstavljam, da bi nam ponudili večtarifni sistem, morda še s konično tarifo. Jaz takoj vzamem za zameno za cenejšo NT. Samo TČ vržem na ustrezne urnike.

Za daljsi blackout sn mislu 24ur+. So povsem mozni taki scenariji glede na staje ter fakt da zaenkrat ni alternative ruskemu plinu. Pri hujsem mrazu -15> je to konkreten problem, tut ce se gre za super duper izolirano novogradnjo.
Sm pa enkrat za foro sproval na -10 ogrevat dokaj solidno izolirano *sobico* v vikend hiski kakih 20 m2 z navadno oldschool plinsko pec, dobrih 15l na 24ur. :V

Zgodovina sprememb…

wcpapir ::

Koliko neumnosti natrosi Valvoline v par postih, ob enem pa sestavlja besede v stavke, tako da se berejo kot trditve...nemogoče, da bomo preživeli...

tomaz- ::

malce se tolaži, ker ima očitno dražji energent od elektrike :)

Valvoline ::

tomaz- je izjavil:

malce se tolaži, ker ima očitno dražji energent od elektrike :)

2x klima je doma za prehodnje obdobje. Se pripravljam ze par let tudi jaz nabavit toplotno, samo zarad udobja. Problem je ker smo navajeni na 24-25c, manj pac za nas ni sprejemljivo. Vprasanje kk varcno bo laufala TC z radiatorji ter 25c. Ogrevamo se na lesne brikete, nabavim pocen pri kolegu po 100e tona. Gre tm 4-6 ton na sezono odvisno kolk je mrzlo. Zadnjo sezono smo mal vec laufal klime ni bilo mrzlo pa smo porabil zgolj 3 tone. Lani sm skor kupu 2x 7kw monoblok nekega nemskega proizvajalca michl, bili so v akciji okrog 1100e prek ebay.de. Ker so bile res poceni plan je bil nabavit dve ter povezat obe v sistem da bo skupaj 14kw. Neki se je takrat zaradi korone zalomilo pri transportu, sem mislu kr z avtom skocit do DE da si jih osebno pripeljem pa spet zaradi korone ni slo >(
:D

Valvoline ::

Ce koga zanima:
https://michl.com/twre-serie.htm
Zdele majo tut novejsih modelov z R32:
https://michl.com/mpv%20und%20mpw%20ser...
Vcasih so vedno imeli akcije @ebay.de, zdaj jih ne najdem tam. Eno podjetje v slo jih uvaza, seveda se nabijejo povprecno jurja zasluzka.

DamijanD ::

Karlos je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Za NIBEja imam jaz postavko ocena montaže 1800EUR + zagon 250EUR, TČ NIBE S2125 12 9000EUR, regulacija NIBE SMO S40 1000EUR, HW (grelec, pumpa, ventil) 700EUR, 300l bojler 1000EUR; pri posameznih postavkah je malo popusta, povsod je treba dodati še9,5% DDVja in je skupaj 14kEUR.

Eno leto nazaj:


U hvala - kar konkretna razlika.

Likalnik ::

Prosim za nasvet....od včeraj imam na novo TČ...zunanje tipalo/senzor ni v notranjosti zunanje enote ampak je na kablu in se ga lahko prestavi nekam v bližino.
Zunanja enota in posledično tudi tipalo sta postavljena na J...kar pomeni, da sta izpostavljena soncu.
Tipalo sem postavil v senco in sicer pod balkon...tako, da sonce ne sije direktno nanj.
vprašanje, ki ga imam je glede natančnosti tega tipala....kakšno temperaturo prikazuje vam? je kaj odstopanja.
Recimo pri meni kaže zjutraj ob 6:00 10C...naj bi jih pa bilo 6C....najverjetneje vpliva tudi mikrolokacija...glede na to, da je tipalo pod balkonom, čisto pod stropom v kotu to predstavlja tudi neko zaveterje in je hitro kakšno stopinjo ali dve topleje.
zanima me ali je to v redu in se ne rabim sekirati zaradi teh parih stopinj....ali bi ga vi prestavili....TČ bo še vedno uredu delala tudi, če je po tipalo sodeč temperatura nekoliko višja.

kako pa pri vas tipala odčitavajato temperaturo....so točna ali je tudi kaj razlike?

Lonsarg ::

Meni je bilo razlozeno (na primeru oljne peci sicer) da je notranje tipalo glavno, v smislu do koliko segreje. Zunanjo tipalo pa da je zgolj v pomoc za optimizacijo da crpalka ve koliko je razlika zunaj/notri da lahko predvidi in hitreje reagira.

feryz ::

Zelo slabo ti je bilo razloženo. Načinov delovanja je nebroj, z lahkoto vse dela samo na zunanjo temperaturo.

Senzor na južni strani nikoli ne bo kazal pravilno.
Sonce segreje karkoli in to sevanje se kasneje kaže v povečani temperaturi.
Čeprav naj ne bi to držalo do jutra. Očitno imaš še neki drugi vpliv za večjo temperaturo tam. Ali pa preprosto narobe ne dela pravilno.
Prestavi ga drugam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

energetik ::

Likalnik je izjavil:

Prosim za nasvet....od včeraj imam na novo TČ...zunanje tipalo/senzor ni v notranjosti zunanje enote ampak je na kablu in se ga lahko prestavi nekam v bližino.
Zunanja enota in posledično tudi tipalo sta postavljena na J...kar pomeni, da sta izpostavljena soncu.
Tipalo sem postavil v senco in sicer pod balkon...tako, da sonce ne sije direktno nanj.
vprašanje, ki ga imam je glede natančnosti tega tipala....kakšno temperaturo prikazuje vam? je kaj odstopanja.
Recimo pri meni kaže zjutraj ob 6:00 10C...naj bi jih pa bilo 6C....najverjetneje vpliva tudi mikrolokacija...glede na to, da je tipalo pod balkonom, čisto pod stropom v kotu to predstavlja tudi neko zaveterje in je hitro kakšno stopinjo ali dve topleje.
zanima me ali je to v redu in se ne rabim sekirati zaradi teh parih stopinj....ali bi ga vi prestavili....TČ bo še vedno uredu delala tudi, če je po tipalo sodeč temperatura nekoliko višja.

kako pa pri vas tipala odčitavajato temperaturo....so točna ali je tudi kaj razlike?

Ali imaš izolirano fasado? Če ne, je to logično. Seveda mora biti v senci, najbolje na severni fasadi. Pa še tam mi laže ob določenih pogojih. Zunanji senzor v grobem nastavlja temp. ogrevalne vode, če nimaš sobnega korektorja, pa je to celo edini vir za regulacijo temp.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Likalnik ::

Stanje je tako...ja fasado imam izolirano, prav tako dobra okna....imam tudi sobni termostat...ampak tu je manjša težava:)
TČ je Kronoterm in njihov sobni termostat rabi vsaj 4 žilni kabel, da lahko dela...jaz imam v steni 3 žilni kabel :(
Tako, da je sobni termostat začasno postavljen v kurilnici....dobil sem informacijo, da naj bi obstajal nek modul kateri ti dvožilni kabel pretvori v štiri žilnega in na ta način naj bi potem termostat delal...pač čakam informacijo monterja...potem bomo pa videli kako pa kaj.

kar se tiče prestavitve senzorja...lahko ga prestavim nekje v bližini TČ (kolikor je pač dolg kabel), še vedno bo pa to na J strani...če bi hotel vse skupaj prestaviti na S je potrebno praktično čez celo hišo na drugo stran vleči ta kabel...pač veliko enostavneje je, če ostane na južni strani.

kot rečeno ni na direktnem soncu...res je, da je v teh dneh pri nas kar veliko sonca...ampak kar me zanima...tudi, če je par stopinj razlike...kaj to pomeni v praksi za samo TČ, da ne bo delala pravilno? če senzor odstopa za cca 2 do 3C mogoče lahko tudi 4C...je to veliko, malo?

T743 ::

Likalnik

Tudi pri nas je podobna situacija Kronoterm na novo, zunanji senzor je sicer na vzhodni strani pod balkonom ni direktno na soncu, ampak prav tako kaže 11°C namesto 6°C kolikor je na severni strani, fasada ni izolirana.
Dokler je temperatura v prostoru konstantno 21.5-do 21.8°C ni panike (pri nastavljeni 21.5°C), bom pa sporočil to monterju. Verjetno se res segreva zaradi neizolirane fasade...Kontrolnik z notranjim termostatom pa je v kuhinji, pa če se ne motim tudi pri nas sigurno ni 4 žil do vtičnic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T743 ()

TESKAn ::

Če ne moreš prestavit kam, kjer ne bo sijalo nanj, mu naredi 'vremensko hiško', da bo vsaj približno točno.
Problem rata, ko si sredi zime, zunaj -5°, sonce na polno na senzor in misli da je 25°, elektronika se pa odloči, da je dovolj toplo in ti ni treba ogrevat...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

energetik ::

Tudi sicer je problem, če je vodenje izključno samo na vremensko regulacijo. Enkrat bo pretoplo enkrat prehladno, odvisno od sonca.

Tako da Likalnik, porihtaj, da boš imel še sobni termostat, je najbolj udobno. Jaz sem na koncu pristal na grobi regulaciji DV po zunanjem termometru, hkrati pa sobni termostat korigira temp. DV in če je prevroče še povsem izklopi. Zdaj imam notri pribito temperaturo v vsakem vremenu. Pri samo vremenski, je bilo v sočnih sobah pretoplo (če je bilo sonce).

Seveda, lahko narediš vremensko hišico za zunanji senzor. Prilagam načrt za odličen ščit pred soncem - postaviš nekam stran od fasade in notri vtakneš senzor. Lahko je potem tudi na direkt soncu:
http://forum.zevs.si/index.php?topic=70...
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

PrimoZ_ ::

energetik je izjavil:

Tudi sicer je problem, če je vodenje izključno samo na vremensko regulacijo. Enkrat bo pretoplo enkrat prehladno, odvisno od sonca.

Tako da Likalnik, porihtaj, da boš imel še sobni termostat, je najbolj udobno. Jaz sem na koncu pristal na grobi regulaciji DV po zunanjem termometru, hkrati pa sobni termostat korigira temp. DV in če je prevroče še povsem izklopi. Zdaj imam notri pribito temperaturo v vsakem vremenu. Pri samo vremenski, je bilo v sočnih sobah pretoplo (če je bilo sonce).


Jaz imam samo vremensko regulacijo pa 90% časa dela čisto OK. Ob redkih momemntih ko ne dela, pa ne vidim kako bi notranji senzor kaj bistveno izboljšal.

Recimo pozimi če je sončno je dnevna pretopla ampak to je recimo med 10to in 16to, ko notri sije sonce. Če Takrat TČ povsem neha delat bo še vedno pretoplo zaradi mase segretega estriha.

Podoben problem je tudi kadar se zakuri kamin.

Valvoline ::

Ze dlje casa studiram o nabavi 2x pocen 6-7kw monoblok povezano zaporedno v sistem. Je sploh mozno tega naredit, zarad toleranc ter odstopanje termostatov? Se lahko zgodi da bo zgolj ena obratovala (tista k se prej vklopi)? Drgac pa se mi tole zdi kar vredu varijanta, ce ena zruzi ena se vedno dela, v prehodnem obdobju ko se ni tk mrzlo lahko ogrevas z eno. 2x6kw monoblok je zanimivo cenejse kot 1x12kw.

energetik ::

PrimoZ_ je izjavil:

energetik je izjavil:

Tudi sicer je problem, če je vodenje izključno samo na vremensko regulacijo. Enkrat bo pretoplo enkrat prehladno, odvisno od sonca.

Tako da Likalnik, porihtaj, da boš imel še sobni termostat, je najbolj udobno. Jaz sem na koncu pristal na grobi regulaciji DV po zunanjem termometru, hkrati pa sobni termostat korigira temp. DV in če je prevroče še povsem izklopi. Zdaj imam notri pribito temperaturo v vsakem vremenu. Pri samo vremenski, je bilo v sočnih sobah pretoplo (če je bilo sonce).


Jaz imam samo vremensko regulacijo pa 90% časa dela čisto OK. Ob redkih momemntih ko ne dela, pa ne vidim kako bi notranji senzor kaj bistveno izboljšal.

Recimo pozimi če je sončno je dnevna pretopla ampak to je recimo med 10to in 16to, ko notri sije sonce. Če Takrat TČ povsem neha delat bo še vedno pretoplo zaradi mase segretega estriha.

Podoben problem je tudi kadar se zakuri kamin.
Sonce mi nažiga v dnevno sobo pozimi lahko tudi po 7 ur. Sobni termostat je itak ves čas na par desetink blizu dejanske temperature in povsem izklopi TČ že po kakšni uri sonca. Estrih se pa v 2h že kar dobro ohladi in vsaj ne prispeva več k ogrevanju nadaljne ure. Ko sem imel vremensko, je grel vseh teh 7h ur in se je konkretno poznalo.

Valvoline je izjavil:

Ze dlje casa studiram o nabavi 2x pocen 6-7kw monoblok povezano zaporedno v sistem. Je sploh mozno tega naredit, zarad toleranc ter odstopanje termostatov? Se lahko zgodi da bo zgolj ena obratovala (tista k se prej vklopi)? Drgac pa se mi tole zdi kar vredu varijanta, ce ena zruzi ena se vedno dela, v prehodnem obdobju ko se ni tk mrzlo lahko ogrevas z eno. 2x6kw monoblok je zanimivo cenejse kot 1x12kw.
Vse je možno, le poigrati bi se moral z regulacijo. Npr. pri 2. monobloku nastavit nekaj višjo Tmin ogrevalne vode, da bi poprijela le ob večjem mrazu. Pa eno OČ bi verjetno moral odstranit, če jo monoblok vsebuje. Ker bolj varčno je, da 1 dela do nekje 65% svoje moči, kot pa obe na 30%. Šele ko gre druga preko 65%, bi se pridružila druga. Seveda boljše TČ daš v kaskado in imajo pamet že narejeno tako, da to sama rihta. Če bi dal poceni monobloke, bi moral to sam porihtat.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

T743 ::

Kakšna pa naj bi bila prednost vremenske regulacije napram sobnemu termostatu? Konec koncev je važna samo temperatura prostora,zunanji senzor pa itak pove tč kakšni so pogoji?

Bellzmet ::

A sobni termostat mora prav izrecno pasati na TČ (npr. tudi ista firma) ali je vseeno katerega kupim za Mitsubishi TČ?

wcpapir ::

S temi zunanjimi senzorji se samo zadeve zakomplicirajo. Jaz krmilim le vodo povratnega voda in točno taka temperatura kot je temperatura povratnega voda takšno temperaturo imam v hiši. Všaltam ko se odločim začet kurit na 24,3 stopinje in pustim dokler ni konec kurilne sezone. Temperatura v hiši je celo zimo nespremenjena ob enaki nastavitvi temperature PV, kar ovrže vse budelavščine o vremenskih regulacijah in temperaturnih stikalih zunaj v koš :)

Likalnik ::

T743 je izjavil:

Likalnik

Tudi pri nas je podobna situacija Kronoterm na novo, zunanji senzor je sicer na vzhodni strani pod balkonom ni direktno na soncu, ampak prav tako kaže 11°C namesto 6°C kolikor je na severni strani, fasada ni izolirana.
Dokler je temperatura v prostoru konstantno 21.5-do 21.8°C ni panike (pri nastavljeni 21.5°C), bom pa sporočil to monterju. Verjetno se res segreva zaradi neizolirane fasade...Kontrolnik z notranjim termostatom pa je v kuhinji, pa če se ne motim tudi pri nas sigurno ni 4 žil do vtičnic.


o super...povej mi prosim več glede kabla....uglavnem...kar se tiče tipala...trenutno ga bom pustil kjer je in se potem ubadal s tem, ko bo, če bo težava v praksi...kot rečeno...tipalo ni na direktnem soncu in mi razne hišice ne pomagajo, ker se tudi te segrejejo in posledično vpliva na tipalo.
Tipalo imam pod balkonom v senci...kot sem napisal cca 3 do 4C je razlike...in upam, da ne bo to vplivalo pri delovanju TČ.

Imam drugo težavo...večjo...kot sem že napisal iz kurilnice imam napeljan 3 žilni kabel...kateri je zazidan v steni...da termostat deluje potrebujem 4 žilni kabel (to mi monter ni povedal oziroma me opozoril pred nakupom...najverjetneje ni razmišljal o tej "malenkosti")
včeraj je bil prvi zagon in termostat je priklopljen doli v kleti...kjer mi nič ne pomaga...rabim ga zgoraj v dnevni sobi.

Klical sem na Kronoterm kateri mi pravijo različno...servis pravi, da obstaja modul kateri ne rabi zunanjega napajanja in ga montiraš za termostat v steno (notri v dozo ga postaviš)...super ideja...sem takoj za.

Prodajnik iz Kronoterma mi je pa povedal, da ta modul rabi zunanje napajanje...da se montira za termostat in, da mora biti vklopljen v vtičnico....roko na srce, če je res tako je čisto glupa rešitev...kaj naj imam čez pol dnevne kabel napeljan v vtičnico, da bo termostat delal...neuporabno.

Kaj je res ne vem....klical sem monterja (že včeraj), da naj to zgodbo preveri...ampak predno se bo on obrnil bo novo leto že okoli...pač so počasni.

Uglavnem...so mi pa dali na Kronotermu še eno idejo...glede na to, da imam 3 žilni kabel...rabim samo še eno žilo recimo za napajanje....in to žilo kot samostojno bi potegnil recimo iz najbližje doze do termostata in s tem pripeljal napajanje...to bi pa mogoče načeloma celo šlo...to je pa vprašanje za mojega električarja....

Kakorkoli moram ta termostat spraviti v dnevno sobo...tja kamor sem ga že imel, ko sem imel peč na olje...in reguliram temepraturo po termostatu.

@T743 tebe pa lepo prosim, če mi narediš uslugo in se pozanimaš ali pri svojem monterju ali kdorkoli ti je to že delal...koliko žilen kabel imaš in, če je res 3 žilni kako si priklopil termostat...perdvidevam, da na 3 žilnega nisi mogel in, da so ti na drug način to zadevo uredili....hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

energetik ::

wcpapir je izjavil:

S temi zunanjimi senzorji se samo zadeve zakomplicirajo. Jaz krmilim le vodo povratnega voda in točno taka temperatura kot je temperatura povratnega voda takšno temperaturo imam v hiši. Všaltam ko se odločim začet kurit na 24,3 stopinje in pustim dokler ni konec kurilne sezone. Temperatura v hiši je celo zimo nespremenjena ob enaki nastavitvi temperature PV, kar ovrže vse budelavščine o vremenskih regulacijah in temperaturnih stikalih zunaj v koš :)
Nič se ne zakomplicira, če vse to že itak vsebuje TČ po defoltu. To se vse spremeni s par kliki.

Ja, regulacija na povratni vod je tudi ok, vendar malo manj učinkovita kot če ti zunanji senzor grobo nastavlja temp. ogrevalne vode. Verjetno veš, da je izkoristek TČ močno odvisen od delta T med zrakom in ogrevalno vodo.
vires in numeris

wcpapir ::

In kaj ti zunanji senzor nastavlja točno ? modulacijo ? temperaturo ogrevalne vode ne nastavlja zunanji senzor in ne sanjaj nekih bedarij, ki ne obstajajo.

energetik ::

O čem ti to? Ja, točno zunanji senzor nastavlja temperaturo ogrevalne vode po nastavljeni vremenski krivulji. Sobni korektor jo samo za odtenek korigira. Verjetno bolje poznam svoj sistem kot ti, glede na to da sem v zadnjih 7 letih mnogo ur preždel v kotlovnici in čekiral delovanje za hobi.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

wcpapir ::

Lahko si ždel koliko si hotel, zunanji senzor pa nima kaj dosti nastavljati.

Sam sem si zmontiral TČ, nisem pa rabil ždet zraven, da bi razumel delovanje sila preproste zadeve.

Zunanji senzor če kaj dela nastavlja modulacijo-moč inverterja.

Če se mi voda v sistemu ohladi pod 22 stopinj začne greti torej DV nimamo kaj spreminjati, greje do 24.4 stopinj-če spreminjamo temperaturo PV pa dobimo različne temeperature v hiši in to naj bi počel zunanji senzor ? torej PV lahko kontrolira sobni termostat. Razlika med DV in PV pa je itak priporočena v specifikacijah in uporabljaš tisto, ki je priporočena in ki je v danem trenutku možna.

Kvečjemu ti zunanji senzor krmili modulacijo % delovanja inverterja in dela sila preprosto-npr. ko je manj kot -5 dela na 90%
ko je-5-0 dela na 75%, nad 0-7 dela na 50% itd.

T743 ::

Likalnik
Kakšno imaš pa krmilje? Jaz sem vzel tisto, ki je priklopljeno tudi na njihov cloud. V kuhinji je namreč samo majhen display z prikazi zunanje in notranje temp. ter temp. sanitarne vode, ter z možnostmi regulacije nastavitev delovanja(na to isto krmilje je povezana tudi TČ za sanitarno, ki je ostala od prej s tem, da samo potegnem kabel iz vtičnice in jo izklopim, delo pa prevzame zunanja enota z vklopom te opcije na dsplay-u seveda). Sedaj je nastavljeno na sobni termostat, če v parih mesecih ne bo težav bom pustil tako kot je. KISS pristop pač, oziroma se zanašam nato, da je krmilje dovolj pametno, da ve kaj počne in drži tč oziroma inverter na vsaj približno optimalnih %, vsaj tako si jaz predstavljam, da naj bi delovalo.

Likalnik ::

T743 je izjavil:

Likalnik
Kakšno imaš pa krmilje? Jaz sem vzel tisto, ki je priklopljeno tudi na njihov cloud. V kuhinji je namreč samo majhen display z prikazi zunanje in notranje temp. ter temp. sanitarne vode, ter z možnostmi regulacije nastavitev delovanja(na to isto krmilje je povezana tudi TČ za sanitarno, ki je ostala od prej s tem, da samo potegnem kabel iz vtičnice in jo izklopim, delo pa prevzame zunanja enota z vklopom te opcije na dsplay-u seveda). Sedaj je nastavljeno na sobni termostat, če v parih mesecih ne bo težav bom pustil tako kot je. KISS pristop pač, oziroma se zanašam nato, da je krmilje dovolj pametno, da ve kaj počne in drži tč oziroma inverter na vsaj približno optimalnih %, vsaj tako si jaz predstavljam, da naj bi delovalo.


Ja tako je..jaz imam isto oznaka je KT-2A..trenutno imam povezano na cloud, da lahko dostopam do informacij.
jaz imam tudi TČ za sanitarno vodo še od prej od Kronoterma...preko clouda spremljam tudi njo...načeloma imam jaz v načrtu, da TČ za sanitarno vodo ostane vklopljena...s to razliko, da smo jo nastavili, da ko pade temperature vode pod 35C ji TČ pomaga da segreje vodo nazaj na željeno temperaturo.
če se boš lahko pozanimal kakšen kabel imaš in kako so ti termostat zmontirali bi bilo super....
vidim pa, da imava cel komplet zelo podoben...se pravi TČ + ločeno TČ za sanitarno vodo.

DamijanD ::

Likalnik je izjavil:


TČ je Kronoterm in njihov sobni termostat rabi vsaj 4 žilni kabel, da lahko dela...jaz imam v steni 3 žilni kabel :(

Zanimivo, da imamo še vedno tako hude zahteve. Naš 10+ let star buderus potrebuje samo 2 žici (za napajanje in delovanje). Preseneča me, da te enote še nimajo opcijsko kakšnega etherneta ali pa wifija

Likalnik ::

DamijanD je izjavil:

Likalnik je izjavil:


TČ je Kronoterm in njihov sobni termostat rabi vsaj 4 žilni kabel, da lahko dela...jaz imam v steni 3 žilni kabel :(

Zanimivo, da imamo še vedno tako hude zahteve. Naš 10+ let star buderus potrebuje samo 2 žici (za napajanje in delovanje). Preseneča me, da te enote še nimajo opcijsko kakšnega etherneta ali pa wifija


Tako je..to sem vprasal se pred nakupom ali je moznost kako termostat povezati preko wi-fi oziroma na kaksen trenutno napreden in aktualen nacin…pa so mi odgovorili, da ne.
Toliko pa nisem bil, da bi jih vprasal kaksen minimum zilni kabel zahtevajo, da njihov osnovni termostat deluje

energetik ::

Če že daješ kamorkoli novo napeljavo, se vzida tam cev, da lahko potem napelješ karkoli hočeš. Cevi ni nikoli preveč...
Sicer pa moj Vaillant termostat dela na 2-žilni kabel, to komplet regulacijska enota, ki vsebuje termo in higrosenzor ter celotno pamet za vodenje TČ. Vse preko 2 navadnih 0,75mm2 vodnikov.
vires in numeris

DamijanD ::

Kako si zadovoljen z Vaillant TČ?

damirj79 ::

DamijanD je izjavil:

Likalnik je izjavil:


TČ je Kronoterm in njihov sobni termostat rabi vsaj 4 žilni kabel, da lahko dela...jaz imam v steni 3 žilni kabel :(

Zanimivo, da imamo še vedno tako hude zahteve. Naš 10+ let star buderus potrebuje samo 2 žici (za napajanje in delovanje). Preseneča me, da te enote še nimajo opcijsko kakšnega etherneta ali pa wifija


Zato ker je tvoj termostat še butast in njegovo delovanje je zgolj samo termostat.

energetik ::

DamijanD je izjavil:

Kako si zadovoljen z Vaillant TČ?
Delno do pretežno :D Sicer ima Vaillant različne modele, tako da pišem samo za Arotherm monblok.
Plusi: velik uparjalnik, dober SCOP, tiho delovanje, dobra regulacija, antifriz serijsko
Minusi: milorečeno beden uporabniški vmesnik, totalno zmeden, vendar ko je vse nastavljeno, deluje brezhibno. Ob izpadu štroma je treba štelat datum/uro ;(( Ne da se omejit moči/obratov/odjema toka. Zaradi antifriza je poteben dodatne izmenjevalec in OČ.
Kljub temu da je kišta večinoma tiha, prihaja do določenih resonanc v plehu in bakrenih ceveh in takrat ropota. To sem rešil s par vezicami (ampak to se pri napravi za 4k€ ne bi smelo dogajat).

Skratka, saj dela dobro, ampak če bi še enkrat kupoval, bi kaj drugega.
vires in numeris

DamijanD ::

damirj79 je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Likalnik je izjavil:


TČ je Kronoterm in njihov sobni termostat rabi vsaj 4 žilni kabel, da lahko dela...jaz imam v steni 3 žilni kabel :(

Zanimivo, da imamo še vedno tako hude zahteve. Naš 10+ let star buderus potrebuje samo 2 žici (za napajanje in delovanje). Preseneča me, da te enote še nimajo opcijsko kakšnega etherneta ali pa wifija

Zato ker je tvoj termostat še butast in njegovo delovanje je zgolj samo termostat.

OK res ni browserja gor. Ampak preko njega lahko upravljam s čisto vsakim parametrom peči in vidim celotno diagnostiko. Tako, da ni to samo nek relejček, ki sporoča on/off če je nad oz. pod nastavljeno temperaturo.

iso2000 ::

Zaradi bližine sosednje hiše iščem čim tišjo toplotno črpalko zrak-voda. Po možnosti monoblok izvedbo, v hiši že imam bojler in zalogovnik, pa ne bi rad še ene "omare" zraven basal. Moč pa nekje okrog 10kW (večioma talno gretje, 180 kv. m). Kakšen konkreten predlog? Monterji seveda vsak svojega "konja" hvali in se je težko odločit potem za konkretno znamko.

Hvala!

kixs ::

Ste ze kaj zakurili te dni?

sbawe64 ::

iso2000
Za kakšen objekt gre ?
Izolacija je ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()
««
53 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763613 (250) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610928 (3243) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557760 (22489) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141410 (12052) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154428 (121252) Zvezdica27

Več podobnih tem