» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
47 / 77
»»

brudi ::

floyd1 je izjavil:

Eno provokativno vprašanje o "višjem rangu" črpalk - Ali mora črpalka "višjega ranga" tudi bolj opozarjati nase z zvokom 8-)? Pri starših ima en sosed Thermio Atlas, torej "tisto tapravo mašino", cenovno takrat več kot 2-kratnik naše Toshibe. Medtem, ko se naše skoraj ne sliši, imajo njega že vsi okoli poln kufer, ker to ruži kot hudič. V sosednji ulici imata 2 soseda stare Mitsubishije in je - vsaj po mojem občutku - celo tisto malo manj moteče kot ta "oh in sploh" Atlas.
Res je, da so Thermia in podobne zadeve narejene bolj robustno od naše in bodo skoraj gotovo delovale dlje, ampak tu se mi zastavlja vprašanje ekonomske upravičenosti take investicije.


A si ti prepričan ,kar si napisal, therma atlas je odlična geotermalna TČ thermia atec pa je ON OFF črpalka in ena najtišjih.:)
https://slovenia.thermia.com/thermia-at...
https://www.atlas-trading.si/toplotna-c...
Je pa res da so en čas bili ,ne vem če so še ,nek kitajski ponaredek ,ja tisto se je pa drlo ko sam hudič:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: brudi ()

brudi ::

Verjetno vstopni model, kot pri viessmann-u serija 100 in tega se ne kupuje

floyd1 ::

brudi je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Eno provokativno vprašanje o "višjem rangu" črpalk - Ali mora črpalka "višjega ranga" tudi bolj opozarjati nase z zvokom 8-)? Pri starših ima en sosed Thermio Atlas, torej "tisto tapravo mašino", cenovno takrat več kot 2-kratnik naše Toshibe. Medtem, ko se naše skoraj ne sliši, imajo njega že vsi okoli poln kufer, ker to ruži kot hudič. V sosednji ulici imata 2 soseda stare Mitsubishije in je - vsaj po mojem občutku - celo tisto malo manj moteče kot ta "oh in sploh" Atlas.
Res je, da so Thermia in podobne zadeve narejene bolj robustno od naše in bodo skoraj gotovo delovale dlje, ampak tu se mi zastavlja vprašanje ekonomske upravičenosti take investicije.


A si ti prepričan ,kar si napisal, therma atlas je odlična geotermalna TČ thermia atec pa je ON OFF črpalka in ena najtišjih.:)
https://slovenia.thermia.com/thermia-at...
https://www.atlas-trading.si/toplotna-c...
Je pa res da so en čas bili ,ne vem če so še ,nek kitajski ponaredek ,ja tisto se je pa drlo ko sam hudič:D


Hmmm vidim, ja... Siguren sem, da je TČ zdaj stara nekje med 7 in 10 let, zunanja enota pa je temnejša - siva in nasploh precej lepše oblike od našega (klasičnega) japonca. Ima jo povsem ob zadnji meji parcele (max oddaljena od ceste) pa se vseeno dere kot hudič in jo tudi na cesti zelo dobro slišiš. Fotru je lastnik rekel, da gre za Thermio atlas (očitno atec?, sigurno pa je thermia). Gre za starejšega gospoda (80+) in je možno, da je kaj pomešal. Investicija pa takrat ca 14k. Verjetno je šlo za črpalko, bojler, zalogovnik (mogoče tudi kak novi raditor), montažo. Hiša po mojem ni izolirana (ali pa minimalno), okna pa imajo nova. Naša estia je takrat stala nekje 6.5k (z montažo in bojlerjem).

draco ::

Pozdravljeni,
potreboval bi pomoč pri izbiri toplotne črpalke
Torej prvo nekaj o objektu:
imamo staro hišo katera ima izolirano samo streho (plošča 25 cm izol.), torej brez izolacije zidov, so deb.50 cm
(en del nf opeka, en pa votlaki), eden balkon.
Okna so pvc dvoslojna, 1.1x1.4 m, 13 kom, sanitarna voda bi bila za 7 oseb.
Klet je delno vkopana. Kotlovnica se naja v kleti, ki je pozicionirana na južni strani. Zunanja enota bi bila na južni strani.
Velikost ogrevalne površine je 240 m2. Grejemo se z radiatorji:
- pritličje: 11 radijatorjev tip 22, eden 180x60 ostali 100x60
- 1 nadstropje: 10 radijatorjev tip 22, 100x60
Na leto kombinirano porabimo cca 1000l olja in cca 16m drv.
Po besedah monterja naj bi bila 12kw,13kw dovolj močna t.č.in še zalogovnik, naj ne bi bil potreben.
Odločamo se pa med NIBE F2120-16(12KW) in Thermia Atec 13(12,3kw).
Hvala. lp

Utk ::

Za 16m drv in 1000 litrov olja bi jaz nabavil kaj močnejšega od 12,13 kw. Razen če ima Nibe tudi pri minus 10 še zmeraj to moč, potem je najbrž ok.

sekvap ::

Ob tako slabo izolirani hiši in takšni ogrevani površini te zna bolet denarnica :D ostani na drvah :D

draco ::

sekvap je izjavil:

Ob tako slabo izolirani hiši in takšni ogrevani površini te zna bolet denarnica :D ostani na drvah :D


Upam, da res ne ker odločitev je že padala.

Utk ::

sekvap je izjavil:

Ob tako slabo izolirani hiši in takšni ogrevani površini te zna bolet denarnica :D ostani na drvah :D

16 m drv plus 1000 l olja je kolk, 1600-1800 evrov? Toplotna črpalka pač ne more tolk porabit. Če ne živi na Babnem polju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Karlos ::

Likalnik je izjavil:

brudi je izjavil:

NIBE IN CTC sta v precej višjem rangu kot ostale, sta EU črpalki (švedski produkt), posebno NIBE ima odlično krmiljenje, jo imam tudi sam, zaenkrat samo-odlično


Nibe F2120 16kw...kakšna je to moč...je res 16kw? nekdo mi je rekel, da je to 13kw...sedaj se pa bojim, da ne bi bila prešvoh.

16kw bi bila dovolj...če je pa res to 13kw pa ne vem, če bo zadoščalo.
kako je pote v tem primeru pri večjem modelu...Nibe 20kw? je to potem realno 16kw?


Poglej si v navodilih. Poglavje Heating.

Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

J.McLane ::

Utk je izjavil:

sekvap je izjavil:

Ob tako slabo izolirani hiši in takšni ogrevani površini te zna bolet denarnica :D ostani na drvah :D

16 m drv plus 1000 l olja je kolk, 1600-1800 evrov? Toplotna črpalka pač ne more tolk porabit. Če ne živi na Babnem polju.


A če gre elektirka na 0,3 EUR/kWh ne more toliko porabit?

Koliko je to skurjene energije?
16 m drv po 2410 kWh/m, pa recimo da je res zanič izkoristek peči 65% to še vedno nanese 25.000 kWh (gledal sem tole tabelo)
Dodaš še 1.000 litra olja kar je spet pri zanič peči 8.500 kWh

Skupaj potrebujejo na leto 33500 kWh toplotne energije, z radiatorji več kot COP 3 lahko samo sanjajo, kar nanese porabo za TČ preko 11.000 kWh letno.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Utk ::

kar nanese porabo za TČ preko 11.000 kWh letno.

Kar je daleč od 1600 evrov.

A če gre elektirka na 0,3 EUR/kWh ne more toliko porabit?

Če gre elektrika na 0,3, brez skrbi, da bo šla tudi nafta gor, pa tudi drva.

J.McLane ::

To da imamo danes elektriko po 0,11 €/kWh je stvar trenutnih dolgoročnih pogodb. Tržna cena na EU borzah je pa že eno leto preko 0,2 €/kWh in to je samo delež energije, dodaj omrežnino in DDV in je cena 0,3 €/kWh realnost.

Nafta in drva se bosta verjetno tudi podražili, ampak tam nekje 50%, ne pa 200%.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Utk ::

Dnevna tržna cena je zmeraj višja od dolgoročnih pogodb.

Likalnik ::

Karlos je izjavil:

Likalnik je izjavil:

brudi je izjavil:

NIBE IN CTC sta v precej višjem rangu kot ostale, sta EU črpalki (švedski produkt), posebno NIBE ima odlično krmiljenje, jo imam tudi sam, zaenkrat samo-odlično


Nibe F2120 16kw...kakšna je to moč...je res 16kw? nekdo mi je rekel, da je to 13kw...sedaj se pa bojim, da ne bi bila prešvoh.

16kw bi bila dovolj...če je pa res to 13kw pa ne vem, če bo zadoščalo.
kako je pote v tem primeru pri večjem modelu...Nibe 20kw? je to potem realno 16kw?


Poglej si v navodilih. Poglavje Heating.




res je potem to, da 16kw Nibe lahko proizvede max 13 kw....se pa sprašujem ali je to dovolj za starejšo hišo katera porabi 2000-2500l olja na sezono...okna so dvoslojna, podstrešje ni izolirano...sama fasada je bila pa narejena ob gradnji leta 80....nekaj izolacije sicer ima...ni pa nek presežek...ali bi bilo bolje 20kw, katera lahko proizvede 16kw....
zanimivo, da monterji teh zadev nič ne omenijo...to sem zbrskal nekje na netu...

Utk ::

Dovolj je 13 (oz. 16) kw Nibe, brez skrbi. Če je razlika v ceni minimalna bi jaz vseeno vzel močnejšo, ampak tudi slabša bo dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Likalnik ::

razlika v ceni ne vem kakšna je...TČ imamo že doma na dvorišču (ni še montirana)...sem šele potem izvedel, da je razlika v moči...monter ni pa nič omenil....
ga bom vprašal kako je cenovno glede 16kw VS 20kw

telexdell ::

draco je izjavil:

Pozdravljeni,
potreboval bi pomoč pri izbiri toplotne črpalke
Torej prvo nekaj o objektu:
imamo staro hišo katera ima izolirano samo streho (plošča 25 cm izol.), torej brez izolacije zidov, so deb.50 cm
(en del nf opeka, en pa votlaki), eden balkon.
Okna so pvc dvoslojna, 1.1x1.4 m, 13 kom, sanitarna voda bi bila za 7 oseb.
Klet je delno vkopana. Kotlovnica se naja v kleti, ki je pozicionirana na južni strani. Zunanja enota bi bila na južni strani.
Velikost ogrevalne površine je 240 m2. Grejemo se z radiatorji:
- pritličje: 11 radijatorjev tip 22, eden 180x60 ostali 100x60
- 1 nadstropje: 10 radijatorjev tip 22, 100x60
Na leto kombinirano porabimo cca 1000l olja in cca 16m drv.
Po besedah monterja naj bi bila 12kw,13kw dovolj močna t.č.in še zalogovnik, naj ne bi bil potreben.
Odločamo se pa med NIBE F2120-16(12KW) in Thermia Atec 13(12,3kw).
Hvala. lp

Priporočam ti, da izbereš Nibe. Thermia je ob prihodi na trg bila vrhunska TČ, danes pa je že malce zastarela. Ji tudi precej bolj kot Nibe pada moč s padcem temperatur zunaj. Sem pa tudi sam imel obe ponudbi in sem izbral Nibe.
Ti pa toplo priporočam, da si postaviš vsaj 300 l zalogovnik. Za odtajevanje uparjalnika vsa TČ zrak/voda jemlje toploto iz sistema ogrevanja. V sistemu radiatorskega ogrevanja je relativno malo vode in ti bo temperatura vode ob defrostih zelo padla. Če boš imel na radiatorjih termostatske ventile, bo ob prprtju le teh lahko pretok padel pod minimalno zahtevanega in TČ ti bo šla v napako. Če pa termostaskih ventilov ne boš imel, se ti pa bodo nekateri prostori pregrevali, kar pomeni večjo porabo elektrike. Zalogovnik, pa bo omogočal optimalno delovanje TČ. O zalogovniku je treba še posebej premisliti pri Thermiji, saj tisto ni inverterska ampak je on/off TČ, kar pomeni, da vseskozi deluje pri max. moči.

Po rednem ceniku Petrola je ob porabi 50:50cena kWk 0,1435 €. Kot so izračunali, bi naj za ogrevanje porabil 11.000 kWh elektrike, kar znese 1578€. Pa trendi kažejo, da bo elektrika še dražja. A ob takšnih stroških za ogrevanje mogoče ne bi razmišljal tudi o toplotni sanaciji ovoja stavbe?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

Likalnik je izjavil:



res je potem to, da 16kw Nibe lahko proizvede max 13 kw....se pa sprašujem ali je to dovolj za starejšo hišo katera porabi 2000-2500l olja na sezono...okna so dvoslojna, podstrešje ni izolirano...sama fasada je bila pa narejena ob gradnji leta 80....nekaj izolacije sicer ima...ni pa nek presežek...ali bi bilo bolje 20kw, katera lahko proizvede 16kw....
zanimivo, da monterji teh zadev nič ne omenijo...to sem zbrskal nekje na netu...

Moč TČ nima takšnega pomena, kot temperatura vode v sistemu. Nenazadnje lahko tistih nekaj dni, ko je zares mrzlo pomagajo tudi grelci. Nibe ti bo namreč delovala tudi pri -25°C (ko mnoge poševnooke TČ le nemo mirujejo) in boš z grelci pokrival le razliko v moči (mogoče 1..3 kW in ne celotnih 10 kW). Potrebno temperaturo vode pa znižaš s povečanjem moči radiatorjev.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

draco ::

telexdell je izjavil:

draco je izjavil:

Pozdravljeni,
potreboval bi pomoč pri izbiri toplotne črpalke
Torej prvo nekaj o objektu:
imamo staro hišo katera ima izolirano samo streho (plošča 25 cm izol.), torej brez izolacije zidov, so deb.50 cm
(en del nf opeka, en pa votlaki), eden balkon.
Okna so pvc dvoslojna, 1.1x1.4 m, 13 kom, sanitarna voda bi bila za 7 oseb.
Klet je delno vkopana. Kotlovnica se naja v kleti, ki je pozicionirana na južni strani. Zunanja enota bi bila na južni strani.
Velikost ogrevalne površine je 240 m2. Grejemo se z radiatorji:
- pritličje: 11 radijatorjev tip 22, eden 180x60 ostali 100x60
- 1 nadstropje: 10 radijatorjev tip 22, 100x60
Na leto kombinirano porabimo cca 1000l olja in cca 16m drv.
Po besedah monterja naj bi bila 12kw,13kw dovolj močna t.č.in še zalogovnik, naj ne bi bil potreben.
Odločamo se pa med NIBE F2120-16(12KW) in Thermia Atec 13(12,3kw).
Hvala. lp

Priporočam ti, da izbereš Nibe. Thermia je ob prihodi na trg bila vrhunska TČ, danes pa je že malce zastarela. Ji tudi precej bolj kot Nibe pada moč s padcem temperatur zunaj. Sem pa tudi sam imel obe ponudbi in sem izbral Nibe.
Ti pa toplo priporočam, da si postaviš vsaj 300 l zalogovnik. Za odtajevanje uparjalnika vsa TČ zrak/voda jemlje toploto iz sistema ogrevanja. V sistemu radiatorskega ogrevanja je relativno malo vode in ti bo temperatura vode ob defrostih zelo padla. Če boš imel na radiatorjih termostatske ventile, bo ob prprtju le teh lahko pretok padel pod minimalno zahtevanega in TČ ti bo šla v napako. Če pa termostaskih ventilov ne boš imel, se ti pa bodo nekateri prostori pregrevali, kar pomeni večjo porabo elektrike. Zalogovnik, pa bo omogočal optimalno delovanje TČ. O zalogovniku je treba še posebej premisliti pri Thermiji, saj tisto ni inverterska ampak je on/off TČ, kar pomeni, da vseskozi deluje pri max. moči.

Po rednem ceniku Petrola je ob porabi 50:50cena kWk 0,1435 €. Kot so izračunali, bi naj za ogrevanje porabil 11.000 kWh elektrike, kar znese 1578€. Pa trendi kažejo, da bo elektrika še dražja. A ob takšnih stroških za ogrevanje mogoče ne bi razmišljal tudi o toplotni sanaciji ovoja stavbe?


Nekaj let smo se greli na olje in porabili cca 2600l na leto torej ogromen strošek res pa je, da bi nas pršlo najceneje ogrevanje na drva tam cca 800 eur toda je enostavno preveč dela z njimi. No, pa še dimnik imamo postavljen na tisti strani strehe katera se spušča proti dvorišču in ob pritisku zunaj se dim spusti direkt na dvorišče in ta smrad je res nekaj nevzdržnega in tega je res vseposod ker se vsaka druga hiša ogreva na drva. Stroški elektrike bodo toda, ker imamo v planu še postavitev sončne elektrarne nam
ta opcija ogrevanja zgleda še najboljša.
Monter je rekel, da zalogovnik ni potreben. Odločitev je že padla, da bo t.ć. NIBE in po vsej verjetnosti F2120-20 ker je razlika v ceni med 16 in 20 600 eur. Bo to napaka, če vzamemo premočno t.č.?

floyd1 ::

Po besedah monterja naj bi bila 12kw,13kw dovolj močna t.č.in še zalogovnik, naj ne bi bil potreben.

Znanec ima kombinirano radatorsko (ca 3/4 hiše) in talno (50m2) ogrevanje. Brez zalogovnika je imel hude probleme z defrosti, je pa res, da je šlo za japonsko TČ (hitachi, če se ne motim).

Ti pa toplo priporočam, da si postaviš vsaj 300 l zalogovnik.

Točno to.

Nenazadnje lahko tistih nekaj dni, ko je zares mrzlo pomagajo tudi grelci. Nibe ti bo namreč delovala tudi pri -25°C (ko mnoge poševnooke TČ le nemo mirujejo) in boš z grelci pokrival le razliko v moči ...

V večjem delu SLO tako nizkih temperatur ne pričakujemo. Zaenkrat. V teh 6? letih s TČ je še proti -15 redko prilezla (v res zgodnjih jutranjih urah). Ogreta masivna gradnja teh nekaj ur zlahka prestane, tudi neizolirana. Čez dan, ko je nekaj stopinj topleje, pa spet lahko greje na "zalogo". Seveda pa je vsaka takšna debata le teoretiziranje - brez konkretnih izračunov.

Bo to napaka, če vzamemo premočno t.č.?

Če je črpalka precej močnejša, je lahko problem v "taktiranju". Po domače (velja za inverterje): Čeprav dela kompresor z "najnižjimi obrati", proizvaja TČ še vedno preveč toplote in se posledično vmes pogosto izklaplja. To pa naj ne bi bilo OK. Skratka, zelo predimenzionirana TČ ni OK.

telexdell ::

floyd1 je izjavil:


Nenazadnje lahko tistih nekaj dni, ko je zares mrzlo pomagajo tudi grelci. Nibe ti bo namreč delovala tudi pri -25°C (ko mnoge poševnooke TČ le nemo mirujejo) in boš z grelci pokrival le razliko v moči ...

V večjem delu SLO tako nizkih temperatur ne pričakujemo. Zaenkrat. V teh 6? letih s TČ je še proti -15 redko prilezla (v res zgodnjih jutranjih urah). Ogreta masivna gradnja teh nekaj ur zlahka prestane, tudi neizolirana. Čez dan, ko je nekaj stopinj topleje, pa spet lahko greje na "zalogo". Seveda pa je vsaka takšna debata le teoretiziranje - brez konkretnih izračunov.

Ni bilo mišljeno, da je pri nas mraz do -25°C ampak, da če bo kdaj pri katerikoli zunanji temperaturi moč TČ premajhna bodo grelci morali pokrivati le razliko moči in ne celotno moč, kot je to pri nekaterih drugih TČ od nekega minusa naprej, ko nehajo delati.

@draco
odločitev bo padla, ko boš plačal končni račun in prevzel narejeno. Do takrat pa se lahko še kaj doda ali spremeni. Razmisli o zalogovniku!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

floyd1 ::

Ni bilo mišljeno, da je pri nas mraz do -25°C ampak, da če bo kdaj pri katerikoli zunanji temperaturi moč TČ premajhna bodo grelci morali pokrivati le razliko moči in ne celotno moč, kot je to pri nekaterih drugih TČ od nekega minusa naprej, ko nehajo delati.

Nekaj k eur dražja TČ in mogoooče 20 eur prihranka konec leta pri našem podnebju. Mene ta matematika nekako ne prepriča.

Nimam pojma o današnjih cenah teh mašin, ampak ko smo kupovali mi, so bile ogromne razlike.

Danes bi sam verjetno vzel najcenejši LG monoblok, prihranek pa vložil v toplotni ovoj stavbe, ki bo preživel 2-3 TČ ali sončno elektrarno.

erkgheoruugh ::

Tako kot je Floyd napisal. To strašenje z nizkimi temperaturami je samo to, strašenje.
Po 12 letih uporabe TČ lahko mirno rečem, da je bila najboljša odločitev to, da sem vzel najcenejšo varianto klima split naprave.
Lokacija primorsko notranjska, nv 550 m, med hladnejšimi deli SLO. Naštimano imam, da se grelci prižgejo pri -15 in v vsem tem času se ne spomnim momenta, ko bi te to zgodilo za dlje časa. Edino obdobje daljšega mraza je bilo kakih 7 let nazaj, ko je bila polovica februarja izreden mraz, čez dan kakih 10-14 dni ni šlo čez -10, ponoči pa še manj. Poraba je bila na ravni januarja +10%. Se pravi kakih pet dni ekstra glede na normalen februar.
Bolj smiselno je it,kot je zgoraj napisano, v nizkotemperaturno ogrevanje (talno) in dober ovoj (tudi proti tlom).

zamotsloteh ::

Sem za 2,4k€ ( EKO subvencija 600€ skupna cena 3k€ plus 150€ nosilec) vgradil LG monoblok v delujoči sistem centralnega ogrevanja z kombinirano pečjo drva/peleti- povečini žgem pelete, Prihranek pri investiciji je dokaj velika rezerva za kritje mogočih malo večjih stroškov pri ogrevanju, poraba kWh primerljiva z drugimi uporabniki glede na stanje hiše kar se izolacije in izgub tiče. Ni vse v razmetavanju €čkov in preseravanju z imenom TČ.

M-XXXX ::

Kakšen dovodni kabel za 12KW Toshibo, najbrž bo 5x2.5mm2 dovolj? Gledam navodila (sicer za eno drugo firmo) je ravno nekje vmes med 2.5mm2 in 4mm2.

telexdell ::

Prav vesel sem, da ste se pravilno odločili. Ob tem pa si želim, da boste drugim, kateri se še odločajo, podajate realne podatke. Tudi sam sem zagovornik načela- zakaj plačati za nekaj več, kot je nujno potrebno? Če se bo vaše pionirstvo v cenene TČ za naše klimatske okolje pokazalo za učinkovito vam bomo vsi hvaležni, da ste nam dokazali, da so vložki v Thermio, Nibe, Stiebel, Viessman... le metanje denarja v stran. Ko bo moja Nibe odpovedala se bom zagotovo odločal na novo. Mogoče vgradim kašno Tishibo, LG, Zubadan... pač glede na mnenje večine zadovoljnih uporabnikov takrat.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jabe ::

Katere podatke bi pa gospod želel? Imam vse od novembra 2014 dalje, ko je prvikrat začela greti... Torej bo zdajle skoncala 8 zimo. Več na temo življenjske dobe pa ne morem reči... Koliko časa pa tvoja?

floyd1 ::

M-XXXX je izjavil:

Kakšen dovodni kabel za 12KW Toshibo, najbrž bo 5x2.5mm2 dovolj? Gledam navodila (sicer za eno drugo firmo) je ravno nekje vmes med 2.5mm2 in 4mm2.

Meni je monter rekel, da je 2.5mm2 polna kapa. Za vsak slučaj pa se vseeno pozanimaj pri svojem.

mirator ::

12kW pomeni toplotno moč, medtem ko je električna moč ca 3-krat manjša, se pravi okoli 4 kW. Za trifazni priklop je torej ustrezen presek 5 x 2,5 mm2 in varovanje z inštalacijskm odklopnikom C 16A.

telexdell ::

jabe je izjavil:

Katere podatke bi pa gospod želel? Imam vse od novembra 2014 dalje, ko je prvikrat začela greti... Torej bo zdajle skoncala 8 zimo. Več na temo življenjske dobe pa ne morem reči... Koliko časa pa tvoja?

Kolikor vem tvoja TČ kar precej deluje na grelce. Imaš pa moderno NEH hišo s talnim gretjem, kjer so večje težave z vlago in hlajenjem, kot pa z ogrevanjem. Sam pa imam skoraj 70 let staro hišo na radiatorjih. Po izračunih pri -10°C potrebujem tam 9 kW toplotne moči. Živim pa v okolju, kjer so temperature -10°C preko dneva (ponoči ustrezno manj) lahko več dni zapored. Tudi temperatura -23°C nekaj ur skupaj ni nobena redkost. Če mi bodo tvoji podatki kaj pomagali- že v naprej HVALA!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

mirator je izjavil:

12kW pomeni toplotno moč, medtem ko je električna moč ca 3-krat manjša, se pravi okoli 4 kW. Za trifazni priklop je torej ustrezen presek 5 x 2,5 mm2 in varovanje z inštalacijskm odklopnikom C 16A.

Nekatere poševnooke TČ imajo grelce v zunanji enoti. Če jih Tošiba nima, potem je tak presek OK, drugače je pa treba upoštevati moč grelcev. Je pa običajno moč varovalke in minimalni presek kabla navedeno v tehnični dokumentaciji TČ.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jabe ::

Povej, katere hočeš. Da ti skupaj vržem.

Tudi mi smo imeli že več dni zapored pod povprecje pod -10. Sicer enkrat, ampak božični prazniki 2014 so bili mrzli. Najnižja T je bila pod -20. To pa februarja 2018. TC delala normalno.

Kar se tiče grelcev... Ja, defrosta vedno z grelci, razen ko je res mraz (odnosno teh tvojih -10 in manj), ker je T vode v talnem prenizka in ni dovolj za defrost. Med ogrevanjem SV, ko jemlje energijo z bojlerja pa to ni problem in grelcev takrat ne rabi. Za pomoč k ogrevanju, ker imam bivalentno izbrano TČ, ki naj bi samostojno pokrivala do nekje -8 naprej, pa je bilo do sedaj z grelcem porabljenih:
- sezona 2014/2015 0kWh (0EUR)
- sezona 2015/2016 22kWh (2,24EUR)
- sezona 2016/2017 68kWh (6,3EUR)
- sezona 2017/2018 146kWh (12,72EUR)
- sezona 2018/2019 17kWh (1,51EUR)
- sezona 2019/2020 100kWh (9,7EUR)
- sezona 2020/2021 0kWh (0EUR)
- sezona 2021/2022 0kWh (0EUR)

Cene v oklepajih so točno take, kot sem za njih plačala. Torej vem, kdaj je grelec delal v VT in v NT in upoštevajoč tarife, ki so bile takrat.

Če bi se kaj rad vedel, kar... Imam jaz to dodelano, da redkokdo tako. Sem se lotila zaradi tega, ker sem poslušala, da bo vse v par letih crknilo, vmes me bo pa ves cajt zeblo. Tak pa zdaj ze 8 let na toplem (23 je pri nas notri) čakam na neizogibno. Ne rečem, če ne bi mogla finančno podpreti svoje morebitne napacne odlocitve (da sem se zmotila in je treba TC menjati), bi bili pri tem tudi uspešni. Karta na katero predvsem monterji igrajo, projektanti niti ne, ker jim zaradi tega nič več v varzet ne pade in je to neugoden položaj za investitorja, ki ne more vedeti kdo pije in kdo plača v tem kavbojskem sistemu.

Tako da res, ni problema. Samo ciljano vprašaj, katere podatke želiš, da jih takole lepo ven izluščim brez nepotrebnega balasta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

zamotsloteh ::

Nekje na enem forumu sem napisal da je TČ podoben ali še večji nateg kot E mobilnost in sem padel v nemilost, jest pa v jok:'(. Cene štroma bodo pa tudi kmalu naredile tasvoje. Še bomo kuril drva:))

Kebo ::

A drva so po imuna na inflacijo?

energetik ::

Ne, ker nafta za traktorje se ne draži, bencin in olje za motorko tudi ne, pa drva se kar sama skipajo v kurilnico... :))
vires in numeris

Utk ::

zamotsloteh je izjavil:

Nekje na enem forumu sem napisal da je TČ podoben ali še večji nateg kot E mobilnost in sem padel v nemilost, jest pa v jok:'(. Cene štroma bodo pa tudi kmalu naredile tasvoje. Še bomo kuril drva:))

Jap, se strinjam, samo povej če naj najprej grem na streho in potrgam dol panele, misliš da bojo goreli?

Zvezdica27 ::

še zmeri bo to najbolj pocen in hkrati komot, sploh zdaj ne bodo mogli štroma kar dvigniti na hitro (boš videl kmete, kako to suvereno naredijo poleti)

zz

zamotsloteh ::

....misliš da bojo goreli?
Gasilci jih kar pustijo da na strehi zgorijo.:'(

Zvezdica27 ::

dimniški požar je v bistvu bolj ali manj nadzorovano gorenje oblog, smole. Tudi pri merni skor vsako leto najdem znake... nimaš kaj v resnici, dober dvojno ali trojno izoliran dimni je zlata vreeden. mokra drva, smreka... če bi vedno kurili le bukev in hrast, bi jih bilo skoraj 0

časih pa so bili dimniki v bajti, zidani, neizolirani in se je kaj ob steni vnelo

zz

Kebo ::

Enkrat sem bral zgodbo o nekem poljskem fotru, ki ni spustil v hišo dimnikarja ampak je počakal na prvi sneg in peč nabasal z koščki časopisnega papirja. Ko se je dimnik vžgal so letele saje v zrak in pristajale na snegu na strehi, baje je bilo kar zanimivo za gledat.

Zvezdica27 ::

seveda, tega je ful. Problem je, ker mokra drva ne zagotovijo dovolj visokih temperatur, da se ne bi tvorile smole - ko pa se, pa se nalagajo in ekrat pač zagorijo.

Ni take drame, pri starih bajtah je to problem, vzidani dimniki.

zz

Slopek ::

Zbiram ponudbe za TČ in tole je do zdaj najugodneje. Kaj porečete znalci?
Topotna črpalka Weishaupt :
1. Weishaupt zrak/voda Split TČ Tip WWP LS 8-B
izv. R-E COP 3,74 (2,0 - 7,7 kW) 1 KOS 7.446,00 -29% 5.286,00
- Zrak/voda Split toplotna črpalka zunanja enota, tip
WWP LS 8-B izv. R-E
- Zrak/voda Split toplotna črpalka (HE)
Tip WWP LS 8-B izv. R-E
- Osnovni priklj.set TČ LS (ogreval. krog) z
manometrom in polnilno/praznilno pipo
2. Prelivni ventil DN20, PN10 1 KOS 72,00 - 21% 56,00
3. Weishaupt bojler WAS 280 ECO bela 1 KOS 1.638,00 - 21% 1.294,00
4. Osnovni-priključni set za Split TČ 1 KOS 84,00 - 21% 66,00
5. Temp.tipalo-Set NTC5k 5000mm dolžine za WAS 1 KOS 27,00 - 21% 21,00
6. Gumijaste podlage za hranilnik 3 KOS 15,00 - 21% 11,00
7. Dobava in montaža toplotne črpalke 1 KPL 1.050,00
- Dobava in montaža plinske povezave do 5 m 1 kom
- Dobava in montaža prikop bojerja( vključuje varnostni ventil 10 bar, 1 kom
sanitarno raztezno posodo 20 l., nepovratno loputo, ventil 3/4, polnilno
pipo, vse fazonske kose ter cevi za prikop na omrežje) do 10 m
- Dobava in montaža ogrevanje cu cevi fi 28 z vsemi fazonskimi kosi do 5 m 1 kom
- Zagon in podučitev uporabnika 1 kom
Skupaj : 7.784,00
Ddv 9,5% : 739,00
Skupaj za plačilo : 8.523,00

Utk ::

Drago je, to ni kaj, ampak če verjameš, da je Weishaupt firma vredna tega denarja, potem pač kupi.
Jaz sem dobil 400l bojler za manj kot pol te cene bojlerja. Tudi če zanemarimo samo TČ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Slopek ::

Jah drago je, to je res.
Kdaj pa si kupoval? To je danes kar podatek ;)

Utk ::

Lani.

l0g1t3ch ::

Na prvi pogled mi tale model zgleda kot preoblečena japonska klima TČ.

Slopek ::

Ok. Ne vem kako je bilo lani, ker kupujem zdaj ;). Znanec je ravno dal za TČ 11kW, 11k. Pa ni vzel Weishaupt, ampak Mitsubishi al nekaj podobnega. Rekel bi, da so šle tudi tukaj cene precej gor, od lani.

l0g1t3ch je izjavil:

Na prvi pogled mi tale model zgleda kot preoblečena japonska klima TČ.

Lahko da tako izgleda, a vsekakor ni to kar praviš, hehe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Slopek ()

PrimoZ_ ::

Kako veš?
Ne bi bili prvi ki bi za kako cenejšo serijo rebrandal koorejca ali japonica.

Slopek ::

PrimoZ_ je izjavil:

Kako veš?
Ne bi bili prvi ki bi za kako cenejšo serijo rebrandal koorejca ali japonica.

Ok, res ne vem, ampak vse to so blesave špekulacije in če ne veš zares, potem prosim....ne govorimo o tem.
Lahko pa pošlješ boljšo ponudbo ;)

PrimoZ_ ::

Komentiral sem zaradi tvojega, samozavestnega odgovora:
Lahko da tako izgleda, a vsekakor ni to kar praviš, hehe.

In še to, kar sem jaz gledal TČ (zelo veliko njih) so bile vse evropske v monoblok izvedbah (torej vodna povezava med zunanjo enoto in hišo). Split sistemi so bili vedno domena azijcev in rebrandanih azijcev pod eu značkami.

Vem pa ne kaj se zares skriva pod pokrovom. Je pa navedeni COP (scop?) precej slab.

Mojih 5c.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()
««
47 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610306 (2621) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557293 (22022) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153253 (120077) Zvezdica27

Več podobnih tem