» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
48 / 77
»»

Slopek ::

PrimoZ_ je izjavil:

Komentiral sem zaradi tvojega, samozavestnega odgovora:
Lahko da tako izgleda, a vsekakor ni to kar praviš, hehe.

In še to, kar sem jaz gledal TČ (zelo veliko njih) so bile vse evropske v monoblok izvedbah (torej vodna povezava med zunanjo enoto in hišo). Split sistemi so bili vedno domena azijcev in rebrandanih azijcev pod eu značkami.

Vem pa ne kaj se zares skriva pod pokrovom. Je pa navedeni COP (scop?) precej slab.

Mojih 5c.

No, to je to. Hvala. Toliko, da lahko potem ugovarjam, ko mi prodajalci in majstri hvalijo zadevo ;)

PrimoZ_ ::

Ne rečem da je slaba. Ne poznam.
Pridobi nekaj ponudba za različne TČ in primerjaj, kake so cene in kak je SCOP oz. COP pri različnih režimih.

Jaz osebno sem vzel azijsko split TČ, ker imam boljši občutek, da voda ne gre ven iz hiče, če bi recimo zmanjkalo elektrike pozimi in da ne zmrzne kaj.
Čeprav jih bo večino rekla, da je to brezvezna skrb.

Likalnik ::

Zanimam se za nakup TČ....trenutno imam TČ za sanitarno vodo ...200l boijler znamke Kronoterm.
Letos se bo naredila tudi SE....in ravno zaradi tega bi bilo super, da se ogrevanje prestavi na elektriko.....

če je ogrevanje na elektriko vsak pomisli na TČ...dal bi Kronoterm brez bojelrja (stari bojler in TČ bi lahko povezali skupaj) investicija cca 10k€

ali obstaja še kaj drugega razen TČ (pustimo panele...tega ne bom dal)...mislil sem kakšno električno peč...katera sicer porabi 3x več energije kot TČ ampak je cena cca 1000€...glede na to, da bo SE energija ne bo problem...in mi je načeloma vseeno, če porabi toliko več elektrike
nekje sem tudi zasledil, če ti recimo ta električna peč v določenem trenutku dela na maks, da ti lahko, če v istem momentu priklopiš še kakšnega velikega porabnika recimo pečico začne ven metati štrom...je kaj resnice na temu...varovalke imam 3x25A

kaj vi mislite, da je trenutno smotrno uporabiti za ogrevanje...ali je brezveze, da odkrivam toplo vodo in naj montiram TČ in pika.

t3hn0 ::

Seveda bo ven vrglo varovalke, če bo prevelika poraba. Nam je že pri TČ metalo ven, ko smo hkrati še prižali kako indukcijo in/ali pečico.

Vprašanje kako veliko hišo imate in posledično koliko kW bi potrebovali za ogrevanje. Morda bo tudi 3x25A premalo za kako močnejšo peč, kar pa spet pomeni še malo višjo položnico za elektriko.

Za predstavo: moja ponudba na ključ od Kronoterma za 10kW TČ z 200L bojlerjem je (sicer pred 3.5 leti) bila 7.5k EUR.

Glede el. peči predlagam da si prečitate podsvojostreho:
- debata 1
- debata 2
- debata 3
...
^.^

Likalnik ::

ja potem el. peč odpade....glede cene za Kronoterm imam pa ponudbo za 10k€ brez bojlerja...12kw...pred subvencijo

Zvezdica27 ::

hu... 3x25A boš pa težko ven vrgel, zračunaj si koliko špice je to... skor nemogoče za navadno bajto (pustmo kako gradbeno mašino).

zz

Utk ::

Z električno pečjo komot to ven vržeš.

jabe ::

Seveda se da ven zabrisat varovalke, se mora oa par stvari lepo poklopit. Jih bo ven metalo tustim s soncnicami po letu 2024, ko bodo vse istocasno ob 12h nazgal.

Jaz imam tc 8 let. Nic ji ne manjka, bila je 3kEUR, dela kot prvi dan. Ni mi zal denarja, vendar ce mi crkne jutri, dam eloblock za manj kot jurja notri. Ta bo pa tudi SE prezivel. Slednja je pa res dimenzionirana s tem v uvidu, je nekaj lufta, ki se bo senkaval upam da cimdlje. Zakaj bi torej doplacevala razliko 2kEUR, oziroma se vec, ce se pogleduje po premium znamkah, ki bodo ravbo tako vse po vrsti crknile pred grelcem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

floyd1 ::

ja potem el. peč odpade

Električna peč je ca. 15x cenejša od tvoje TČ. Če boš imel svojo sončno z današnjim net meteringom pa poraba tudi ne bo nek problem.

Torej je tu lahko težava le trenutna poraba - oz. "varovalke". Kako je hiša izolirana? Fasada, podstrešje? Masivna ali montažna gradnja? Če je izolacija OK in je masivna gradnja z veliko akumulacijo, lahko narediš gretje pretežno ponoči (ko ni druge porabe) in mogoče še dopoldan (če ni nikogar doma) in bi ti stvar funkcionirala brez težav.

Mogoče kot skrajni ukrep glede varovalk celo (sicer pa malo butasto) eloblok z nekim zalogovnikom za 20ur in imaš vklopljeno peč izključno ponoči. Sigurno biiistveno ceneje od 10k za TČ, enostavneje za servisirat itd.

Veliko če-jev je tukaj, ampak prihranek pri nakupu pa tudi.

Likalnik ::

bajta je dobro izolirana in zidana...sicer je stara ampak obnovljena...streha, izolacija, fasada, okna 3 slojna...tako da tu ni težav....velikost 140kv

tako je...razlika me el.pečjo in TČ je x 10...

@Jabe katero TČ imaš ti za 3k€?...tudi moja SE bo predemenzionirana....trenutno porabi 4500KWH na leto...brez ogrevanja...SE je pa planirana 15.000kwh...tako, da bi se tudi el.peč morala pokriti

jabe ::

Panasoncic 5kw split. Leta 2013 je bila tocno 3k€ s ta malim davkom.

Likalnik ::

Eloblok recimo od Vaillanta je pod 1000€...odvisno kako mocno pec uzames...ampak ja v primerjavi s TC glede cene se ne more primerjati.

Glede TC jaz rabim vsaj 10 do 12kw...in kot receno cena je cca 10k€ odvisno od znamke

jabe ::

My point exactly... Že 3kEUR več ne bi dala, kaj šele 10

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

floyd1 ::

Glede TC jaz rabim vsaj 10 do 12kw.

Toliko so nam izračunali pri slabi izolaciji. Pri takšni, kot jo imaš ti, pa bi še malo povprašal kakega drugega hajcarja glede izračuna. Mi imamo primerljivo hišo (masivna, 3 slojna okna, fasada 15cm, 25cm volne pod streho, 160m2) pa so nama naračunali toplotno med 7 in 9kW.
Sicer imamo 12kW, ker je bila mišljena s precej rezerve za tisto sezono in pol, ko še ni bilo fasade.

jabe ::

Likalnik je izjavil:

bajta je dobro izolirana in zidana...sicer je stara ampak obnovljena...streha, izolacija, fasada, okna 3 slojna...tako da tu ni težav....velikost 140kv


tole mi je ušlo, šla potem nazaj iskati, ko sem prebrala komentar floyda...
ta bajta ne potrebuje 10-12kw. še eloblocka ne tok velikega.

floyd1 ::

Se strinjam. Naša 12kW estia bi pri nas večino časa taktirala, če ji ne bi časa delovanja omejil z urniki. Edino, če je na Babnem polju...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

Likalnik ::

ja to glede moči je pa tako....imel sem že kar nekaj različnih "pacientov" na domu...in so mi izračunali od 6 pa do 12kw....kaj vzeti ne vem...vem samo, da se nočem nat*gniti in kupiti prešvoh TČ...in da bom dal 10k€ pa, da mi ne bo ogrela hiše...raje premočna kot pa prešvoh
uglavnem poslal sem povpraševanje za eloblok...na Valliant pa da vidimo...kaj mi bodo tam svetovali

sbawe64 ::

Likalnik
Kaj imaš na fasadi ?
2020 is new 1984
Corona World order

feryz ::

Še enkrat, če že imate malo večji bojler ali zalogovnik, ne rabite eloblokov, ker je to metanje denarja skozi okno.
Vtakneš dva grelca za 50 evrov/kos noter in je ogrevanje rešeno. Sem se grel par let tako.

klemenSLO ::

Jst mam spodnjo situacijo:
-ogrevanje plin - daljinsko na kondenzacijski peči
-hiša zgrajena 2007, 200m2: spodaj talno, zgoraj talno le kopalnica in wc, ostalo radiatorji
-12 cm izolacije
-ko v praksi spodaj segrejem nekje od 21-22 stopinj, je zgoraj sigurno kako stopinj o manj, vendar ni bilo neke panike, ker so zgoraj spalnice / otroške sobe
-poraba zadnjih 5 let 950€ / letno cca 15000 kWh
To je bilo nekako sprejemljivo.
Zdej s trenutnim 100% povečanjem pa bi to zneslo že 2k€, kar pa je preveč, če bo šel plin še gor pa sploh.

Osnovne ponudbe se 8KW TČ za začnejo nekje z 9k... sam bi raje vzel 11kW, da je nekaj rezerve -morda da zgoraj lahko držim višjo temp.
TAko da sem nekje na 10k€ invensticije.

Če (za enostavni izračun) vzamem da
-cene elektrike ostanejo tu nekje
-in cene plina na 2x sedanje ,
bi porabil 600€ letno, je to 1400€ razlike letno oz ROI 7 let.

V osnovi je glavno vprašanje kaj se bo sprdnil putin /kako bo reagirala evropa--> in kok bo posledično cena plina.
KOt berem cene plina vsaj srednjeročno 5-10 let NE bodo padle.

Ne bi rad 'skočil na prvo žogo' in investiral v novo TČ... pol bi se pa izkazalo da se bo zadeva umirila . Tako da sem pred dilemo...

Kaj pravte?
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Vidividi ::

Šlogam povečanje cen plina 100% + dodatnih 50% in elektrike vsaj 50%.

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Še enkrat, če že imate malo večji bojler ali zalogovnik, ne rabite eloblokov, ker je to metanje denarja skozi okno.
Vtakneš dva grelca za 50 evrov/kos noter in je ogrevanje rešeno. Sem se grel par let tako.


no to je pa še ena varianta katero mi je predstavil kolega....za katero je samo slišal.

kako to v praksi deluje in kako to montirati nimam pojma...mogoče poznaš kakšnega monterja kateri se s tem ukvarja.
imam toplotno črpalko za sanitarno vodo Kronoterm 200l...in v to bi hipotetično lahko priklopil grelec in s tem ogreval hišo?

sbawe64 je izjavil:

Likalnik
Kaj imaš na fasadi ?


na fasadi je un sivi stiropor cca 18cm

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

jabe ::

Za to rabis fajrcajg, ne pa 12kw bilocesa

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

pandin99 ::

klemenSLO je izjavil:

Jst mam spodnjo situacijo:
-ogrevanje plin - daljinsko na kondenzacijski peči
-hiša zgrajena 2007, 200m2: spodaj talno, zgoraj talno le kopalnica in wc, ostalo radiatorji
-12 cm izolacije
-ko v praksi spodaj segrejem nekje od 21-22 stopinj, je zgoraj sigurno kako stopinj o manj, vendar ni bilo neke panike, ker so zgoraj spalnice / otroške sobe
-poraba zadnjih 5 let 950EUR / letno cca 15000 kWh
To je bilo nekako sprejemljivo.
Zdej s trenutnim 100% povečanjem pa bi to zneslo že 2kEUR, kar pa je preveč, če bo šel plin še gor pa sploh.

Osnovne ponudbe se 8KW TČ za začnejo nekje z 9k... sam bi raje vzel 11kW, da je nekaj rezerve -morda da zgoraj lahko držim višjo temp.
TAko da sem nekje na 10kEUR invensticije.

Če (za enostavni izračun) vzamem da
-cene elektrike ostanejo tu nekje
-in cene plina na 2x sedanje ,
bi porabil 600EUR letno, je to 1400EUR razlike letno oz ROI 7 let.

V osnovi je glavno vprašanje kaj se bo sprdnil putin /kako bo reagirala evropa--> in kok bo posledično cena plina.
KOt berem cene plina vsaj srednjeročno 5-10 let NE bodo padle.

Ne bi rad 'skočil na prvo žogo' in investiral v novo TČ... pol bi se pa izkazalo da se bo zadeva umirila . Tako da sem pred dilemo...

Kaj pravte?

Kaj pa če samo "dodaš" eno monoblok TČ za kakih 5-7kW, za 4-5kEUR, pa jo furaš večino zime, ob konicah mraza pa si pomagaš s plinom?
IMHO če pomnožiš površino ovoja tvoje bajte krat recimo 0,3W/ kvadrat stopinja za stene in streho (s tistimi 12 cm) in 2-2,5 za okna boš vidu da ne rabiš lih neke blazne moči ogrevanja pri normalnih zimskih temperaturah. Ob potrebi v nadstropju še nadomestiš kak radiator s coilfanom da koristiš nižjo temperaturo vode iz TČ (višji COP)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pandin99 ()

TESKAn ::

Coilfan se splača tudi, če ostaneš na kondenzacijski peči. Če nimaš talnega, seveda.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

floyd1 ::

na fasadi je un sivi stiropor cca 18cm

Pozabi na 12kW TČ. Razen, če imaš neizmerno željo zapraviti teh 10k. Mi imamo pri primerljivi hiši 12 centi mešanega (dalmatiner), kar je približno 15 centi navadnega po izolativnosti. Ti si pa s to izolacijo že bližje 25 centi navadnega.

Kolega ima za 290m2 hišo in 22 centi fasade (navaden stiropor) 11kW Viessmanovo TČ in pravi, da se mu pri običajnih zimskih temperaturah vklopi ravno 1x dnevno za nekaj ur. Za potrebe ogrevanja hiše. Tako dobra izolacija se zelo pozna.

sbawe64 ::

Likalnik
Pozabil vprašati:
Kakšne radiatorje/ventile imaš ?
Ali je morebiti celo talno gretje ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Dtrader ::

"Kaj pa če samo "dodaš" eno monoblok TČ za kakih 5-7kW, za 4-5kEUR, pa jo furaš večino zime, ob konicah mraza pa si pomagaš s plinom?
IMHO če pomnožiš površino ovoja tvoje bajte krat recimo 0,3W/ kvadrat stopinja za stene in streho (s tistimi 12 cm) in 2-2,5 za okna boš vidu da ne rabiš lih neke blazne moči ogrevanja pri normalnih zimskih temperaturah. Ob potrebi v nadstropju še nadomestiš kak radiator s coilfanom da koristiš nižjo temperaturo vode iz TČ (višji COP)"


Eden od najboljših predlogov...
Bolje da nimaš, ko gre gor, kot da imaš, pa gre dol :)

sbawe64 ::

Evo primer iz prakse, sosed ima novogradnjo (p+1, klasičnih balkonov nima, nič podkleteno ali v zemlji), talno gretje, fasade še nima (tretje leto ?), zunaj je TČ nekaj od mistubishija (1 ventilator).
LJ temperature pozimi.
2020 is new 1984
Corona World order

klemenSLO ::

Dtrader je izjavil:

"Kaj pa če samo "dodaš" eno monoblok TČ za kakih 5-7kW, za 4-5kEUR, pa jo furaš večino zime, ob konicah mraza pa si pomagaš s plinom?
IMHO če pomnožiš površino ovoja tvoje bajte krat recimo 0,3W/ kvadrat stopinja za stene in streho (s tistimi 12 cm) in 2-2,5 za okna boš vidu da ne rabiš lih neke blazne moči ogrevanja pri normalnih zimskih temperaturah. Ob potrebi v nadstropju še nadomestiš kak radiator s coilfanom da koristiš nižjo temperaturo vode iz TČ (višji COP)"


Eden od najboljših predlogov...

Predlog je vsekakor zanimiv. Pa se da to tko 'zvezat' da je avtomatika?
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

wajdujc ::

klemenSLO je izjavil:


Predlog je vsekakor zanimiv. Pa se da to tko 'zvezat' da je avtomatika?

Poglej si inštalacijska navodila za katerokoli TČ, praktično vse imajo izhod za nek auxiliary heater za najmrzlejše dni sezone

Dtrader ::

Vse se da. Lahko vežeš peč/toplotno vzporedno ali zaporedno. Odvisno, kaj bi bilo za tebe/hišo bolje. Stvari se da zrihtat blazno enostavno, brez kompliciranja. Kompliciranje te košta.
Bolje da nimaš, ko gre gor, kot da imaš, pa gre dol :)

bonanno ::

bo za hiso 300m2, z novo fasado in oknim... od LGja monoblok 16kw ok?

billy ::

Fantje, zdaj ko se TČ vklapljajo le za gretje SV...

A je bolje, za dolgoživost materiala, da je moč TČ omejena (v tem primeru deluje dlje časa a z manj moči, da segreje SV), ali je boljše, da je moč "čimvečja" in v tem primeru deluje manj časa, a z več moči.

Ali se nima smisla obremenjevat s tem?

J.McLane ::

Kako pa to lahko sploh nastavljaš? Rekel bi da ne ena ne druga skrajnost ni OK. Načeloma je moč s katero bo delala omejena z odvzemom toplote v bojlerju, zato imajo bojlerji za TČ daljšo "kačo" (izmenjevalec), ampak kljub temu prihaja do nekega dT, torej če hočeš vodo 45°, bo TČ DV grela z recimo 50°.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

billy ::

Pa, imam neko "custom made" toplotno, kjer imam dostop do vsega boga ... celo hitrost zaganjanja kompresorja in podobne jajce. No, med drugim lahko omejim max moč TČ in če je recimo 6kw, potem ima nižjo moč pri segrevanju, kot če je moč 12kw.

Zakaj sprašujem, ker se govori, da je bolje, da deluje TČ z cca 60%, ne vem pa kako je s peaki, torej če dela 5min na 12kw ali 10min na 6kw...če sploh ima smisla se ukvarjam s tem. Ali je celo mogoče boljše/zdravo za kompresor, da se občasno natera v višje obrate (kot recimo motor v avtu)

wcpapir ::

Tisti, ki imate TČ bodite pozorni pri zavarovanju.

Triglav-TČ je krita že iz osnovnega požarnega zavarovanja za temeljne rizike (vremenske ujme, direktni udar strele, požar)

Grawe-TČ je potrebno dodati na polico, da jo zavarujemo za temeljne rizike, kar zelo dvigne ceno.

Sava- Če TČ dodamo k hiši med obdobjem zavarovanja je zavarovana do skadence (datuma podaljšanja)-brez, da zavarovalnici javimo. Kasneje je treba pri podaljšanju javiti in dopisati zavarovalno vsoto-cena se bistveno ne spremeni.

No mogoče komu pride prav, meni je polico sem imel pri Triglavu in jo je poškodovalo neurje.

Likalnik ::

hvala wcpapir...pride prav vsaka informacija....še posebno za tiste kateri se na novo spuščamo v TČ

wcpapir ::

Glede TČ pa lahko rečem samo hvala Feryju za takrat tisto akcijo, tisto sem kupil takrat IVT AX07. TČ špila že od 2018 brez težav.

Krmilje sem takrat uredil začasno dupm s stikali ter stc1000, mislil pa kupiti kaj pametnejšega, ker ni bilo potrebe nisem. Glede na moje opažanje vidim da so razne vremenske regulacije čisti nateg. TČ ni treba vedeti nič.

Krmilim jo le glede na toploto vode glede na povratni vod, ki je vso jesen, zimo ter pomlad enak cca 26 stopinj. Temperatura v hiši pa ne zaniha niti pol stopinje. Vsaka boljša pamet bi bila odveč ali pa imam tako spedcifično bajto, da se tole poklopi-nevem.

Če je zunaj oktobra še toplo noči pa hladne in imam pv 26 stopinj imamo v hiši 24 stopinj, enako decembra če je zunaj cel dan minus brez vsakršnega spreminjanja nastavitev in stikal. Edina smremenjlivka je, koliko časa dela TČ da to temperaturo vzdržuje.

Slovenski prodajalci so nam naračunalni 10kw plus toplotne za naše potrebe s stroški do 10k eur in preko. tale 9kw še ni nikoli šla na preko 50% moči, tako da dejansko glede na moj primer- v druge se nebi rad vtikal če imaš talno bi komot rekel da je "vsaka" dobra :)

klemenSLO ::

wcpapir je izjavil:

Tisti, ki imate TČ bodite pozorni pri zavarovanju.

Triglav-TČ je krita že iz osnovnega požarnega zavarovanja za temeljne rizike (vremenske ujme, direktni udar strele, požar)

Grawe-TČ je potrebno dodati na polico, da jo zavarujemo za temeljne rizike, kar zelo dvigne ceno.

Sava- Če TČ dodamo k hiši med obdobjem zavarovanja je zavarovana do skadence (datuma podaljšanja)-brez, da zavarovalnici javimo. Kasneje je treba pri podaljšanju javiti in dopisati zavarovalno vsoto-cena se bistveno ne spremeni.

No mogoče komu pride prav, meni je polico sem imel pri Triglavu in jo je poškodovalo neurje.


Kolikov vidim na splošnih pogojih od GENERALIJA za zavarovanje PAKETDOM je TČ gor.
https://www.generali.si/documents/18031...
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

wcpapir ::

Generalija nisem komentiral, ker ga ne poznam in nikoli ne bom na Generaliju. Generali je pri premoženjskih policah zelo nasilen in ne moreš vstran. V kolikor želiš prekiniti njihovo 10 letno (lahko rečeš kar večno) pogodbo, ti hočejo pokasirati vse popuste, ki si jih prejel v prejšnjih letih in me tak odnos odbija.

J.McLane ::

billy je izjavil:

Pa, imam neko "custom made" toplotno, kjer imam dostop do vsega boga ... celo hitrost zaganjanja kompresorja in podobne jajce. No, med drugim lahko omejim max moč TČ in če je recimo 6kw, potem ima nižjo moč pri segrevanju, kot če je moč 12kw.

Zakaj sprašujem, ker se govori, da je bolje, da deluje TČ z cca 60%, ne vem pa kako je s peaki, torej če dela 5min na 12kw ali 10min na 6kw...če sploh ima smisla se ukvarjam s tem. Ali je celo mogoče boljše/zdravo za kompresor, da se občasno natera v višje obrate (kot recimo motor v avtu)


Kot sem napisal, ozko grlo bo verjetno kača v bojlerju. Ker če boš TČ nekako fiksiral na 12 kW, to pomeni konkretno višji dT med tistim kar je v bojlerju in DV TČ. Višji DV pa vemo da slabo vpliva na COP. Iz te logike bi rekel naj TČ deluje raje na nižji moči, ampak spet ne tako nizki da ne bo nič pametnega delala in bo več "parazitskih" izgub.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Bellzmet ::

Na koliko časa imate naštiman program "legionela"? Sanitarno vodo sicer segrevam na 45 stopinj.

jabe ::

Na nikoli... Razencevgre za vikend, ko voda pol leta stoji v bojlerju. Takratje oa fajn, preden se gres prvic stusirati

Likalnik ::

jaz ima na toplotni za SV naštimano na programu 14 dni, da se voda segreje...v samem bojlerju je pa cca 50 stopinj

energetik ::

Bellzmet je izjavil:

Na koliko časa imate naštiman program "legionela"? Sanitarno vodo sicer segrevam na 45 stopinj.
Antilegionelo naredim ročno, samo če grem na dopust za ~4dni+. Ker takrat ima idealne pogoje za razmnoževanje (28-35° v bojlerju, stoječa voda). Nastavim segrevanje na 68°, na koncu odprem vse pipe za 1min.

Običajno imamo v bojlerju na vrhu 41-45°.
vires in numeris

billy ::

J.McLane je izjavil:

billy je izjavil:

Pa, imam neko "custom made" toplotno, kjer imam dostop do vsega boga ... celo hitrost zaganjanja kompresorja in podobne jajce. No, med drugim lahko omejim max moč TČ in če je recimo 6kw, potem ima nižjo moč pri segrevanju, kot če je moč 12kw.

Zakaj sprašujem, ker se govori, da je bolje, da deluje TČ z cca 60%, ne vem pa kako je s peaki, torej če dela 5min na 12kw ali 10min na 6kw...če sploh ima smisla se ukvarjam s tem. Ali je celo mogoče boljše/zdravo za kompresor, da se občasno natera v višje obrate (kot recimo motor v avtu)


Kot sem napisal, ozko grlo bo verjetno kača v bojlerju. Ker če boš TČ nekako fiksiral na 12 kW, to pomeni konkretno višji dT med tistim kar je v bojlerju in DV TČ. Višji DV pa vemo da slabo vpliva na COP. Iz te logike bi rekel naj TČ deluje raje na nižji moči, ampak spet ne tako nizki da ne bo nič pametnega delala in bo več "parazitskih" izgub.


COP mi ni tako pomember, ker je na strehi SE, ki dela viške. Bolj mi je važno da TČ deluje "50 let", kot da se privarčuje "30€" na leto :)

jabe ::

Sploh ne vem, ce imajo tcjke tudi v tehnicnih listih in instalaterskih navodilih opisano, kako ogrevajo SV. Moja vem da ne, vem pa, da prilagaja. Max moc, s katero moja TC dela je 2,2kw (odjem), cop, ampak samo v najhujsem mrazu se pri ogrevanju SV pribliza temu. Zdele maja npr, ko ne dela drugega kot ogreva SV, je odjem 1,3kw. Pa tudi malo manj je lahko, pa vse vmes po korakih. Kaca definitivno ni omejujoc faktor. Je 3,4m2 in nekdo, ki ima panasonice v malem prstu mi je rekel, da bi bilo vseeno, ce bi bila 5m2, ker TC prilagaja tole po neki svoji pameti. Na tak nacin se najbrz tudi "merka", dela v optimalnem, ce ni treba da pretera.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

J.McLane ::

Pri teh močeh res ni problema, on je pa pisal o 12 kW, zato sem omenil, da zna biti problem kača v bojlerju.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

energetik ::

jabe je izjavil:

Sploh ne vem, ce imajo tcjke tudi v tehnicnih listih in instalaterskih navodilih opisano, kako ogrevajo SV. Moja vem da ne, vem pa, da prilagaja. Max moc, s katero moja TC dela je 2,2kw (odjem), cop, ampak samo v najhujsem mrazu se pri ogrevanju SV pribliza temu. Zdele maja npr, ko ne dela drugega kot ogreva SV, je odjem 1,3kw. Pa tudi malo manj je lahko, pa vse vmes po korakih. Kaca definitivno ni omejujoc faktor. Je 3,4m2 in nekdo, ki ima panasonice v malem prstu mi je rekel, da bi bilo vseeno, ce bi bila 5m2, ker TC prilagaja tole po neki svoji pameti. Na tak nacin se najbrz tudi "merka", dela v optimalnem, ce ni treba da pretera.
Zanimivo, očitno ima to vsaka drugače. Moja (Vaillant) gre za gretje SV vedno na max obrate, pri tem pa žre od 2,8 do 3,2 kW štroma, toplotna moč gre od nekje 6 do 13kW, odvisno od zunanje temperature. Torej najnižji COP v hudem mrazu je nekje 2,2.
Kača tudi pri meni ni omejujoč faktor, DV je proti koncu ogrevanja nekje 51°C.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()
««
48 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610310 (2625) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936912 (13552) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557306 (22035) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141241 (11883) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153269 (120093) Zvezdica27

Več podobnih tem