» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
43 / 77
»»

_marc_ ::

telexdell
ogrevalne površine imam dobrih 300m2. MOji favoriti so Mitsubishi, Daikin in pa Kronoterm. Sem pa odprt za vse prodloge, lahko tudi na zasebno, če kdo misli, da delamo reklamo za določene firme.

telexdell ::

energetik je izjavil:

Eh, običajna LT na R410a gre do nekje 63°C. Je pa res, da bo imela pri 63°C moč zaendrek. Za napajat 2 radiatorja... Taka se splača nekako, če imaš DV večino časa pod 45°.

Tiste z vbrizgom so zelo podobne, le da se kompresor dodatno hladi z vbrizgom tekočega hladiva, na ta način lahko požre veliko več štroma in drži toplotno moč, vendar na račun COP.

Zame so taprave VT le 2-kompresorske, ki jih dejansko lahko prišraufaš kot direktno zamenjavo za olje ali drva. Vprašanje je le, ali se to splača. Po mojem se ne in je bolje za ta denar izolirati vsaj podstrešje pa zamenjat radiatorje za predimenzionirane tip33, pa vzameš lahko potem navadno NT pumpo.


Sodobne TČ z vbrizgom ti lahko dajo temperaturo vode tudi 65°C on zunanji temperaturi -15°C. Ob tem dajo od sebe še vedno 75 % nazivne moči in imajo pri temperaturi vtoka 55°C COP še vedno preko 2. To je vsekakor precej boljše, kot pa uporovno gretje.

Za dovoljšno povečanje radiatorjev moraš imeti prostor. Če spremeniš temperaturni režim iz 50/45°C na 40/35°C moraš toplotno moč radiatorjev podvojiti, če pa prehajaš iz 60/55°C pa celo potrojiti (predstavljajte si 2 ali celo 3 enake radiatorje pod oknom). Vprašanje je tudi cene. Vprašanje je koliko je razlika v ceni med LT TČ + dodatni radiatorji in TČ z vbrizgom + slabši SCOP skozi leta.

PS dilema je podobna pri novogradnjah- ali uporovni grelec + močnejša SE ali pač čipšit TČ+ manjša SE.

_marc_ je izjavil:

telexdell
ogrevalne površine imam dobrih 300m2. MOji favoriti so Mitsubishi, Daikin in pa Kronoterm. Sem pa odprt za vse prodloge, lahko tudi na zasebno, če kdo misli, da delamo reklamo za določene firme.

Tu ni prodajalcev TČ (vsaj ne očitnih). V Sloveniji so še drugi zastopniki (Stiebel, Viessman, Nibe, Bosh, Altherma...) in vprašati tudi druge ni greh. Ti pa svetujem, da greš na forum Pod svojo streho kjer v debatah sodeluje kar nekaj monterjev in strokovnjakov glede TČ (vsaj nekoč so).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

billy ::

Če nima nihče nič proti (in da se marc ne bo rabil prebijat skozi goro zapisov na forumu pod svojo streho), tale mojster je prisoten na omenjenem portalu in je zelo vešč svojega poklica: http://www.klimasapo.si/wp/

Mike_Rotch ::

Za dovoljšno povečanje radiatorjev moraš imeti prostor. Če spremeniš temperaturni režim iz 50/45°C na 40/35°C moraš toplotno moč radiatorjev podvojiti, če pa prehajaš iz 60/55°C pa celo potrojiti (predstavljajte si 2 ali celo 3 enake radiatorje pod oknom). Vprašanje je tudi cene. Vprašanje je koliko je razlika v ceni med LT TČ + dodatni radiatorji in TČ z vbrizgom + slabši SCOP skozi leta.


Pa ni zanemarljivo povedati, da v teh časih radiator 500x1600 stane 300-400 eur.

aborko ::

Dvomim v take podrazitve. Jst sem to dimenzijo v Jagru kupil za nekih 80 eur, tip 22 lani septembra.

sbawe64 ::

_marc_ je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

_marc_
Lokacija (približno), je razlika senčna dolina nekje na Gorenjskem vs Primorska, sončna lega.

Kakšna so okna, radiatorji ?

Kaj izolacije proti strehi v horizontali ?
Najdi podatek, koliko da Micka od sebe pri -7C.


billy
Za HT mora biti hiša 'šotor', okna stara 60 let.


sbawe64
hiša je nekje v osrednji sloveniji, južna lega, na cca.300m/nv, okna so plastična troslojna, na podtrešju je 25 cm izolacije. Bom pa montiral tudi SE, ki bo predvem namenjana za potrebe TČ. Res bi rad poiskal optimalno rešitev za prihodnost, tako da mi tudi kašen evro ali kilovat več ne predstavlja problema.

Okna so ok, izolacije podstrešja tudi.
In radiatorji ?

SE da pozimi, ko TC najbolj potrebuješ, bolj malo od sebe.

Beri sosednjo temo.
https://slo-tech.com/forum/t555931/konec


telexdell
TC dela 24/7, stadlerca na drva čez dan ali samo popoldan, ko je kdo doma (zalogovnika nima).
Posledično potrebuješ višjo temperaturo dvižnega voda, da se hiša ogreje v nekaj par urah, kot če držiš neko stalno temperaturo.Tako da dvomim, da potrebuje pri -15C 60C za temperaturo dvižnega voda pri 24/7 ogrevanju.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

J.McLane ::

telexdell je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Meni pri -10 na radiatorjih 45° ustreza, pa mislim da nisem v manjsini

Lepo da tebi tako ustreza. Imaš očitno dobro izolirano hišo in močno predimenzionirane radiatorje.

kako pa bi bilo videti, če bi jaz zapisal:
Meni gre pri 0°C v radiatorje 41°C, pri -10°C zunaj pa ima voda 50°C, pa mislim, da nisem v manjšini.

PS pomembne so cifre, misliti=nič vedeti.


Čakaj, nekje tule imam ogledalo zate:

telexdell je izjavil:


Najprej je treba definirati, kaj je HT in kaj je LT. LT so TČ katere dajo od sebe vodo največ 55°C ko je zunaj toplo. Ko pa malce stisne (pod -10°C) pa dajo od sebe le še vodo temperature 45°C. Te so primerne za talno.


Moja replika je bila točno na tale tvoj bullshit, nič več in nič manj.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

J.McLane je izjavil:

telexdell je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Meni pri -10 na radiatorjih 45° ustreza, pa mislim da nisem v manjsini

Lepo da tebi tako ustreza. Imaš očitno dobro izolirano hišo in močno predimenzionirane radiatorje.

kako pa bi bilo videti, če bi jaz zapisal:
Meni gre pri 0°C v radiatorje 41°C, pri -10°C zunaj pa ima voda 50°C, pa mislim, da nisem v manjšini.

PS pomembne so cifre, misliti=nič vedeti.


Čakaj, nekje tule imam ogledalo zate:

telexdell je izjavil:


Najprej je treba definirati, kaj je HT in kaj je LT. LT so TČ katere dajo od sebe vodo največ 55°C ko je zunaj toplo. Ko pa malce stisne (pod -10°C) pa dajo od sebe le še vodo temperature 45°C. Te so primerne za talno.


Moja replika je bila točno na tale tvoj bullshit, nič več in nič manj.

In kje je bulšit, če zapišem, da ena TČ lahko da od sebe nekih stopinj pri eni pogojih in drugih stopinj pri drugih pogojih? Po tvojem torej vse TČ, ne glede na zunanjo temperturo dajo od sebe povsem enako temperaturo vode in s tem energijo? Le zakaj potem delajo TČ z vbrizgom ali celo TČ z dvema kompresorjema, če je to bulšit? Če pa tebi ustreza 45°C na radiatorjih pri -10°C zunaj sem ti pa tako napisal, da je to dobro zate. Zame pač ni. Pa nobenemu mojemu sosedu isto ne, pa...Pa zakaj bi naj tvoje mnenje "...mislim da nisem v manjšini" kaj bolj verodostojno od mojega mnenja "...mislim, da nisem v manjšini"?

PS drugič raje malce premisli, in trikrat globoko zadihaj preden boš zapisal bilšit na kakšen forum.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

sbawe64 je izjavil:




telexdell
TC dela 24/7, stadlerca na drva čez dan ali samo popoldan, ko je kdo doma (zalogovnika nima).
Posledično potrebuješ višjo temperaturo dvižnega voda, da se hiša ogreje v nekaj par urah, kot če držiš neko stalno temperaturo.Tako da dvomim, da potrebuje pri -15C 60C za temperaturo dvižnega voda pri 24/7 ogrevanju.

Si pripravljen investirati 15 jurjev, ker nekdo dvomi o tem kaj potrebuješ? Mu boš plačal stroške popravil, če bo na mrzlem?

PS drugače pa- nisem napisal da potrebuje ampak sem zapisal, da TČ lahko da od sebe. Če mu pa potem dovolj le 25°C pa toliko bolje. Če ne drugega bo sanitarno vodo lahko ogreval ob najhujšem mrazu na tako temperaturo, kot si jo bo (mogoče) zaželela boljša polovica.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

dulko ::

250m2, 2 etaže + mansarda, hiša letnik 1972, plastična troslojna(zasteklitev) okna, fasada 12cm grafit stiropor, poraba 5000kg pelet /leto komplet z gretjem vode, radijatorsko ogrevanje, Kranj,....
kakšno toplotno priporočate?pa prosim ne o tistih 12.13.14. tisoč....ker je to metanje denarja skozi okno
zanima me predvsem HITACHI S80 14Kw, LG tema-V monoblock 14KW in tako dalje, se pravi v rangu 5.5 -max 8,9. tisoč..za ogrevanje in sanitarno
hvala

energetik ::

S80 je dvokompresorska naprava namenjena neizolirani bajti s malimi radiatorji.

Sicer nisi napisal, kakšni radiatorji so, ker od tega je vse odvisno. Izolacijo imaš dobro, vprašljivi so radiatorji.
Če gledaš, da bo poceni in če so radiatorji dobri in veliki, bi znal bit LG monoblok 12kW OK. Če se ne motim, so 14 in 16kW naprave samo navite 12kW, ki bodo v mrazu in visokem DV dajale od sebe enako kot 12kW.

telexdell ::

dulko je izjavil:

250m2, 2 etaže + mansarda, hiša letnik 1972, plastična troslojna(zasteklitev) okna, fasada 12cm grafit stiropor, poraba 5000kg pelet /leto komplet z gretjem vode, radijatorsko ogrevanje, Kranj,....
kakšno toplotno priporočate?pa prosim ne o tistih 12.13.14. tisoč....ker je to metanje denarja skozi okno
zanima me predvsem HITACHI S80 14Kw, LG tema-V monoblock 14KW in tako dalje, se pravi v rangu 5.5 -max 8,9. tisoč..za ogrevanje in sanitarno
hvala

Ne vem zakaj sprašuješ, če si se že odločil, kaj ne boš vgradil. Da ne boš metal denarja skozi okno pač odpri portal npr. emundija in poglej kaj je v tvojem cenovnem rangu. Kako bo stvar videti in kako bo delovala ti je očitno vseeno.

PS drugače pa so pomembni podatki: ali je od postavitve centralnega ogrevanja bila naknadno izvedena toplotna sanacije hiše (predimenzionirani radiatorji). Kakšen je režim kurjenja sedaj (poraba energenta, kampanjsko ali non stop, temperature DV/PV, regulacija, temperatura prostorov), kakšna ja projektirana zunanja temperatura (ni vseeno ali hiša stoji v Izoli ali na Babnam polju)...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

J.McLane ::

Na forumu ti lahko vsak svetuje, samo potem ko bo kaj narobe ga pa ne bo nikjer več.

Zato poslušaj nasvet v smislu na kaj moraš biti pozoren in sam pridi do zaključkov. V osnovi sta pomembna samo dva parametra:
- toplotne izgube objekta pri neki pričakovani zimski T (recimo -10°) - To ti pove kakšno moč naprave potrebuješ
- zahtevana temperatura za radiatorje - Vpliva na zgornjo točko, ker LT napravam pri višji temperaturi bolj pada moč

Toplotne izgube lahko oceniš na podlagi zdajšnje letne porabe energenta. Zahtevano temepraturo pa tudi lahko testiraš sedaj na starem ogrevanju tako da vremensko krivuljo znižaš na nekje 40° in ogrevanje pustiš da dela 24/7. Pustiš tako ene dva dni potem pa opazuješ ali bo v hiši topleje ali hladneje. Lahko pa premeriš vse radiatorje (ali dobiš specifikacije) in glede na dT izračunaš kakšno moč oddajajo pri kateri temepraturi.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

dulko ::

telexdell je izjavil:

dulko je izjavil:

250m2, 2 etaže + mansarda, hiša letnik 1972, plastična troslojna(zasteklitev) okna, fasada 12cm grafit stiropor, poraba 5000kg pelet /leto komplet z gretjem vode, radijatorsko ogrevanje, Kranj,....
kakšno toplotno priporočate?pa prosim ne o tistih 12.13.14. tisoč....ker je to metanje denarja skozi okno
zanima me predvsem HITACHI S80 14Kw, LG tema-V monoblock 14KW in tako dalje, se pravi v rangu 5.5 -max 8,9. tisoč..za ogrevanje in sanitarno
hvala
radiatorji..stari rebrasti
Ne vem zakaj sprašuješ, če si se že odločil, kaj ne boš vgradil. Da ne boš metal denarja skozi okno pač odpri portal npr. emundija in poglej kaj je v tvojem cenovnem rangu. Kako bo stvar videti in kako bo delovala ti je očitno vseeno.

PS drugače pa so pomembni podatki: ali je od postavitve centralnega ogrevanja bila naknadno izvedena toplotna sanacije hiše (predimenzionirani radiatorji). Kakšen je režim kurjenja sedaj (poraba energenta, kampanjsko ali non stop, temperature DV/PV, regulacija, temperatura prostorov), kakšna ja projektirana zunanja temperatura (ni vseeno ali hiša stoji v Izoli ali na Babnam polju)...

dulko ::

ja imam radiatorje rebraste stare....razen v mansardi so so korado 11....z 60 stopinjami mi ogreva vse z lahkoto...
se pa odločam med 3 crpalkami...
LG terma -v 14kw 6000 z bojlerjem -subvencija
Samsung AE120JXEDGH/EU in notranja AE160JNYDGH/EU...ta ima 5 let garancije in ho dobim z montažo za cca 6500 eur z 300l bojlerjem -subvencija
ali pa hitachi S80 , za 8500 -subvencija
kar se pa tiče črpalk ki so po 12-16000....hvala lepa...stibl-eltron...2 znanca-oba probleme...edina za katero sm slisal da je dobra, kar se tiče EU je kronoterm, da nimajo kakih posebnih problemov
poznam pa par folka ki ima Japonske/korejske...dela ko šus

iščem samo odgovore če ima kdo takšno črpalko in kako je zadovoljen, ker konec koncev mora človek imeti tudi nekaj sreče pri temu...
najbolj se bližem sicer LG ali samsung , zanimam pa me kaj je sploh fora moči ali je 12 ali recimo 16KW?
hvala

J.McLane ::

60 stopinj je za TČ (pre)veliko. Ne poznam karakteristik teh starih železnih rebrastih radiatorjev, ampak znajo biti prešvoh.

Daj ti malo preberi tabelo karakteristik, npr. LG podatek kW za A-2/W50, a veš kaj to pomeni? Zamisli si kaj bo pomenilo za A-10/W60?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

Moči poševnookih TČ so običajno podane za +7°C zunanje temperature in temperaturo ogrevalne vode 35°C. Poskušaj za TČ, katera ti je všeč tehnične karakteristike, kateri bodo vsebovali diagram moči v odvisnosti od zunanje temperature in pa COP v odvisnosti od temperature DV. Pol pač izbereš takšno TČ, katera ti pri projektirani temperaturi in pri takšni temperaturi DV, da takšno moč kot jo takrat potrebuješ. Če se hočeš izogniti občasni rabi grelcev pač to moč pogledaš za najnižje pričakovane temperature na tvoji lokaciji. Če boš te podatke pogledal za več TČ boš mogoče videl, da je neka 12 kW TČ močnejša v mrazu, kot druga 16 kW.
Lahko ti nekdo reče, da je zadovoljen z npr. LG TČ ali pa ti drugi reče, da je nezadovoljen s Stiebel a to ti ne pove nič, če ne veš vseh relevantnih podatkov.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

J.McLane ::

Evo spet, neke stereotipe o poševnookih nabijaš.

Če naprava podatka pri -7 ne nevaja v promocijsekm prospektu, pač greš brskat malo globlje v tehnične specifikacije, če ne prideš do tega podatka greš gledat za drugo napravo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

brudi ::

Montiraj to za kar si odločen, pa poročaj ,pravijo "vsaka šola nekaj stane":)

Valvoline ::

Ce je bajta minimalno izolirana je voda z 45c povsem dovolj, tut za oldschool radiatorje, brez neke potrebe bo predimenzioniranju saj je itak vse ze v startu predimenzionirano :) Pac regulatorji/ventili bodo dlje casa odprti, pri nizjih temperaturah verjetno skoz. Za res hud mraz je vseeno fajn imet backup kotel na pelete ali polena, vecina v starejsih bajtah ga seveda ima.

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

Op ima 12 cm grafitnega na steni (enakovredno 20 cm belega), nova 3 slojna okna... in porabo 5 ton peletov na sezono.Meni se zdi to ogromno, kot da imaš čisto nič izolacije na steni in 30 let stara dvoslojna okna.

Na kakšno temperaturo ogrevaš prostore ?

24500 kWh energije je 5 ton peletov
http://www.zgs.si/delovna_podrocja/lesn...
lesni peleti, 5000 kg

Imaš tak tip radiatorjev ?
https://www.bolha.com/radiatorji-kalori...



Izbrane tč v https://slo-tech.com/forum/t667757/p744...
so ena random izbira, Hitachi s80/Daikin ht je za šotore, če malo karikiran.


Za ostale je potrebno v teh. inf. pogledati, koliko kW dajo od sebe pri -7C in kakšno temperaturo tople vode (z njo ogrevaš).

https://slo-tech.com/forum/t667757/p743...
Tak model ima eden v Kranju (je o tem pisal na pss forumu), hiša brez izolacije, neke stare radiatorje, ko je bilo zjutraj -10C je bila temperatura dvižnega voda okoli 46C.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

telexdell ::

Valvoline je izjavil:

Ce je bajta minimalno izolirana je voda z 45c povsem dovolj, tut za oldschool radiatorje, brez neke potrebe bo predimenzioniranju saj je itak vse ze v startu predimenzionirano :) Pac regulatorji/ventili bodo dlje casa odprti, pri nizjih temperaturah verjetno skoz. Za res hud mraz je vseeno fajn imet backup kotel na pelete ali polena, vecina v starejsih bajtah ga seveda ima.

Daj no, ne nakladaj! Ravnokar mi avtomatika zahteva 45,3°C iz TČ gre voda 55,6°C, voda v zalogovniku pa je 50,5°C. Tu kjer sedim je 23,7°C, zunaj pa -5°C.
 null

null



J.McLane je izjavil:

Evo spet, neke stereotipe o poševnookih nabijaš.

Če naprava podatka pri -7 ne nevaja v promocijsekm prospektu, pač greš brskat malo globlje v tehnične specifikacije, če ne prideš do tega podatka greš gledat za drugo napravo.

Kaj pa sem napisal? Naj najde tehnične podatke in preveri moč pri projektni temperaturi. Da pa poševnooki dajejo podatke za relativno visoke temperature in kor kača noge skrivajo za nižje je pa dejstvo. Pa če ti je všeč ali pa ne.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

sbawe64 je izjavil:

O

Za ostale je potrebno v teh. inf. pogledati, koliko kW dajo od sebe pri -7C in kakšno temperaturo tople vode (z njo ogrevaš).

Zakaj pa ne pri -8,23°C ali +3,22°C ali...? Obstajajo projektne temperature za posamezne lokaciji, katere služijo kot podlaga za projektiranje toplotnega ovoja, dimenzioniranje vira ogrevanje... Za mojo lokacijo je ta temperatura npr. -13°C. Najnižja izmerjena temperatura pa je bila -23,4 °C.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

dulko ::

Evo...mono block 14kw od samsunga...cena okrog 5 jurčkov




Piše za Samsung monoblock
Zrak -7
Voda 35
COP 2.61
Kw 10.3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dulko ()

Go-ahead ::

Kmalu bodo na 2500, oo EUR.

Skimming price (pobiranje smetane) gre h koncu.

feryz ::

Monoblocki so od nekdaj tu nekje.
Kitajski še mnogo manj.

jabe ::

Malo OT: zakaj mi avast vsakič, ko odprem tole stran napiše, da je blokiral dostop do toplotna.si? a sem slučajno tja hotela iti, brez da bi vedela?

koyotee ::

Avast je virus.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

dulko ::

Ok, to vem...ampak ali bi bil ta sasugov monoblock14kw sposoben sprovesti dovolj toplote za 300l bojler in ogrevanje 240m2?
Grejemo na cca 21-22c je pa 9 porabnikov
Oz..kakšno moč bi vi priporočali
Nagibam se k Hitačiju 14kw HT

Gogo ::

Ve kdo kaj več o napaki pri Daikin TČ ko neha greti sanitarno vodo? Menda je resna konstrukcijska napaka. Bral na PSS forumu.
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

šernk ::

razen da crkne tripotni ventil ali kaka elektronika, ki ga preklaplja nima kaj bit?

Resna konstrukcijska napaka je,da pušča plin, grejo ležaji itd.

Elektroniko pa predvidevam da imajo vse TČ bolj ali manj isto in sta na koncu kot povsod drugje v ozadju 2-3 proizvajalci.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

dulko ::

A ima kdo samsung split ali monoblock ?

trancer01 ::

sbawe64 je izjavil:

Op ima 12 cm grafitnega na steni (enakovredno 20 cm belega), nova 3 slojna okna... in porabo 5 ton peletov na sezono.Meni se zdi to ogromno, kot da imaš čisto nič izolacije na steni in 30 let stara dvoslojna okna.


Dvanajst cm grafitnega stiropora je približno toliko kot 15 cm belega!

gansta ::

A se TČ pri novogradnjah priklapljajo na 3F vtičnico ali klasika ? Kakšne so prednosti/slabosti?

billy ::

3F bolj enakomerno obremeni "glavne varovalke" in je zaradi tega bolj primerno.

Je pa res, da pri NEH, bo električna moč nekje v rangu, do 2kw, kar bi vsaka faza morala prenesti bp.
a jaz bi vseeno priključil na 3F in enak grelec.

gansta ::

Kaj takšnega potem, za 3 nadstropja (P+nadstropje+ mansarda cca 200m2) ?
https://www.emundia.si/mitsubishi-ogrev...

dulko ::

Sm se idločil....mitshubushi Zubadan 14kw

kixs ::

Zna biti premocna. Vendar nekaj rezerve mora biti.

Kolega ima eno 14kW in priblizno enako bajto - vendar stara okna in samo omet - brez toplotne izolacije. Res pa porabi precej kWh (cca 23MWh celotne elektrike na leto).

dulko ::

Ja potem bo ta več kot dovolj.....ja mogoče bi bila 12 dost ampak zakaj bi se matrala..? bom pa vrjetno vzel kr od Termoshopa...

kixs ::

Sam imam 9kW in 200m2 ogrevanih v 290m2 veliki hisi. 3-slojna PVC okna in 15cm grafitne fasade in premalo izolirano podstresje. Dela vecinoma na 40% ali manj. Ampak ogreva 24/7 direktno radiatorje (en del je talno) brez zalogovnika in brez sanitarne vode.

dulko ::

Mislim da ce malo premočna da ni nič narobe...zraven bo grela še 300 ali 500l bojler...nisem še odločen...bo pa 200l zalogovnik

energetik ::

dulko je izjavil:

Mislim da ce malo premočna da ni nič narobe...zraven bo grela še 300 ali 500l bojler...nisem še odločen...bo pa 200l zalogovnik
"problem" pri teh 12 vs 14kW je, da bosta pri -7 ali -10°C obe od sebe dajali enako, ker imata enak uparjalnik. Dejansko bi moral TČ kupovati glede na velikost uparjalnika ne pa na nazivno moč, ki je podana pri +7°C, ko noben ne rabi 14kW.

billy ::

Bo ja, ampak kolikokrat je pri nas -10? Kje bo imel OP TČ, ni napisal.

Je pa verjetno močnejša bolj primerna za manjšo obrabo materiala in bo imela daljšo življensko dobo?

dulko ::

Črpalka bo stala na sončni strani ob hiši...
Mislim pa da ni nič narobe če j?e 2 kw več
Kakorkoli...upam da bo delala...ceprav od TermoSh...naj bi bla brez grelcev...

billy ::

Mislil sem bolj mikrolokacijo, če je to babno polje, potem pozabi, če pa sežana pa ni problema :)

dulko ::

Kranj

billy ::

To pa se naj javi nekdo, ki je od tam, in pove kakšne so kaj temperature, jaz sem štajerc :)

Ampak TČ imeti na sončni strani ni najbolj optimalno, idealna je severna stran, ali pa zahodna.

dulko ::

Ja baje je boljs na soncu kot popolni senci...zaradi odtajevanja..

billy ::

uf, upam da ti tega ni povedal izvajalec?

dulko ::

U bistvu ja...dva na ogledu
««
43 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610307 (2622) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936907 (13547) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557296 (22025) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153255 (120079) Zvezdica27

Več podobnih tem