» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
34 / 77
»»

_marc_ ::

Ker sem ravno v nakupu TČ, z zanimanjem berem tole temo, vendar bolj kot berem manj vem in se bojim, da me ne bi na koncu kupil kaj, kar bi kasneje obžaloval. Kaj je res pomembno pri izbiri TČ? Verjetno je bolje, da ima zmogljivost 2KW več, kot bi dejansko potreboval, čim boljši COP pri istih temperaturah... Na kaj pa je treba biti pozoren pri avtomatiki?

jabe ::

Pri vsakem inverterju je nekje napisano v specifikacijah do katerega minimuma gre. prezrto v 99% primerih najbrž, meni je bilo to bistevno bolj važno, kot karkoli drugega. Takrat bodo malo slabše odnesli s tisti z logiko, da od viška glava ne boli, ker bodo že tako ponujeno preveliko povečali na pamet še za eno številko, potem pa celo prehodno odbobje jokali, da taktira.

Če je pač kača ozko grlo, se nastavi TČ temu primerno. Še moja glupača zmore nastavitve, kdaj naj začne vodo ogrevati in koliko časa.


Kar se tiče ogrevanja. Kaki sistemi to telexdell omenja? Ok prvega razumem, da bi imela samo tega TČ, je ni. Jo pa eni tako poganjajo, to je pa res. Vedno ista T v talno, pa termostat na steno, da vklaplja in izklaplja. Kaj sta pa 2. in 3. način?. Pri talnem me ne bo nihče prepričal, da je treba v piko natačno regulacijo imeti, ki se odzove momentalno na vsak odklon. Ker estrih si bo vzel pol dneva, če ne cel dan cajta, pa če TČjka na trepalnice pada. Odlično se obnese regulacija glede na zunanjo T. Je to 2. ali 3. ali kateri sistem? To zna vsaka TČ in dela perfektno.

energetik ::

_marc_ je izjavil:

Ker sem ravno v nakupu TČ, z zanimanjem berem tole temo, vendar bolj kot berem manj vem in se bojim, da me ne bi na koncu kupil kaj, kar bi kasneje obžaloval. Kaj je res pomembno pri izbiri TČ? Verjetno je bolje, da ima zmogljivost 2KW več, kot bi dejansko potreboval, čim boljši COP pri istih temperaturah... Na kaj pa je treba biti pozoren pri avtomatiki?

- da imaš ogrevala dovolj velika za nizke temperature vode
- da vzameš primerno moč za tvojo kvadraturo in izolacijo
- čimvečji uparjalnik glede na nazivno moč (v praksi največja zunanja kišta pri določeni moči)
- dovolj velik bojler za SV glede na vaše potrebe, s čim večjo kačo
- pri avtomatiki da ima vremensko regulacijo + možnost sobnega korektorja/termostata, pa mora imeti nastavljiv čas mirovanja kompresorja, da lahko v prehodnih obdobjih izničiš taktiranje.

Utk ::

potem pa celo prehodno odbobje jokali, da taktira.

In kaj pol če taktira? (v mejah normale)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jabe ::

Ne vem, to se blazno problematizira. Zraven sedijo pa gledajo, pa štejejo kolikokrat se je zadeva zagnala pa izklopila in potem še doktorira, koliko je to "zdravo" in kaka škoda še dela ipd itn...

Kaj pa so meje normale... Ko jaz svojo prižgem, ko je enkrat treba, se prižge zvečer in dopoldne ugasne, potem čez dan ne dela nič. Potem pa samo podaljšuje nočni interval dokler se oba nočna ne stakneta. Vmes seveda po potrebi prilagaja moč. Tako naj bi delal inverter. Potem pa sigurno, neki odkloni so povsem ok - kolikšni pa so, pa je spet ribarjenje v kalnem. Vedo samo proizvajalci, za koliko časa je mašina narejena oziroma za koliko določenih dogodkov, preden mora crknit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Utk ::

Moja čip šit (sicer močna) TČ dela na radiatorjih tako: imam termostat v sobi, nastaviš temperaturo na recimo 23, ko pade na 22,5 se vžge in dela dokler ni 23,3 (npr. te delte se da vse nastavit). Temperatura vode, da to doseže je pa odvisna od krivulje, zunanje temperature itd. Tudi to se da vse nastavit. Kaj je narobe s tem? Temperatura za 0,8 stopinj ne pade tako hitro, da bi taktirala zarad tega, ko pa dela, pa pač dela stalno, z več ali manj moči, odvisno od krivulje temperature vode.
No, potem pa lahko nastaviš še temperaturo pod katero stalno dela, itd. Ampak "problem" so prehodna obdobja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

energetik ::

Utk je izjavil:

Moja čip šit (sicer močna) TČ dela na radiatorjih tako: imam termostat v sobi, nastaviš temperaturo na recimo 23, ko pade na 22,5 se vžge in dela dokler ni 23,3 (npr. te delte se da vse nastavit). Temperatura vode, da to doseže je pa odvisna od krivulje, zunanje temperature itd. Tudi to se da vse nastavit. Kaj je narobe s tem? Temperatura za 0,8 stopinj ne pade tako hitro, da bi taktirala zarad tega, ko pa dela, pa pač dela stalno, z več ali manj moči, odvisno od krivulje temperature vode.
Tudi jaz sem prišel do tega, da uporabljam sobni termostat in vremensko reg. hkrati. Tako v prehodnih obdobjih uporabljam celo bajto kot zalogovnik, kompresor takrat le redko zalaufa več kot 5x dnevno. Medtem ko pozimi laufa kompresor 24/7.
Hkrati pa termostat preprečuje pregrevanje bajte ob sončnem vremenu, kar se je pri samo vremenski redno dogajalo. Jasno, saj vremenska regulacija zaenkrat še ne zna meriti sončnega obsevanja in ga upoštevati pri setpointu.

Zgodovina sprememb…

billy ::

Res je, delovanje samo na krivulji ni najbolj praktično za prehodna obdobja, tako da optimalen je še poleg termostat. Pa še lažje "dokuriš" ali izklopiš, če je kakšna žurka, ipd.

telexdell ::

jabe je izjavil:



Kar se tiče ogrevanja. Kaki sistemi to telexdell omenja? Ok prvega razumem, da bi imela samo tega TČ, je ni. Jo pa eni tako poganjajo, to je pa res. Vedno ista T v talno, pa termostat na steno, da vklaplja in izklaplja. Kaj sta pa 2. in 3. način?. Pri talnem me ne bo nihče prepričal, da je treba v piko natačno regulacijo imeti, ki se odzove momentalno na vsak odklon. Ker estrih si bo vzel pol dneva, če ne cel dan cajta, pa če TČjka na trepalnice pada. Odlično se obnese regulacija glede na zunanjo T. Je to 2. ali 3. ali kateri sistem? To zna vsaka TČ in dela perfektno.

Ni čisto tako. Prvi način regulacije deluje tako, da ti zunanji termostat določi temperaturo DV in regulacija potem cel cikel dela na tej temperaturi. Ko je zunaj topleje je to npr. 25°C, ko je mraz pa npr. 35°C.
Drugi način regulacije ti zunanjo termostat nastavi zunanjo temperaturo npr. na 30°C. TČ pa začne spuščati v sistem vodo z npr. 25°C, katero potem postopoma dviguje do 30°C. Zaradi nekaj časa nižje temperature DV je SCOP višji, kot v prvem načinu.
Pri tretjem načinu pa se računa temperaturni primanjkljaj. Vsako minuto se izmeri razlika temperatura DV in želene temperatura. Te razlike se potem seštevajo. Dokler je temperatura DV nižja od želene temperature je primanjkljaj negativen. Ko je temperatura DV višja od želena, pa je pozitiven. Ogreva se tako dolgo, da je primanjkljaj enak 0. Torej se je v prostore dovedlo toliko energije, kot jo je prestopilo skozi ovoj stavbe v okolico. Pri tem načinu je SCOP najvišji.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

_marc_ ::

Kako pa je z ˝obratovalnimi˝ stroški TČ? Bi držala teorija, če odmislimo začetne investicije TČ in sončne elektrarne, da imam ogrevanje z minimalnimi stročki xy let.

jabe ::

TČ nima servisov, pregledov, preventivnih jajc ipd... Dela, dokler dela, takrat daš popraviti, če se da. Do takrat pa ni z njo nič vzdrževalnih stroškov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

telexdell ::

jabe je izjavil:

TČ nima servisov, pregledov, preventivnih jajc ipd... Dela, dokler dela, takrat daš popraviti, če se da. Do takrat pa ni z njo nič vzdrževalnih stroškov.

Lahko delaš tako kot si napisal ali pač zunanjo enoto TČ pred vsako kurilno sezone pregledaš, odstraniš morebitno listje, prah, gnezda žuželk...z vodo izpereš izmenjevalnik in preveriš tesnost spojev povezave med zunanjo in notranjo enoto. Če delaš po moji metodi so neki stroški in sicer za vodo, čistila in sprej za ugotavljanje tesnosti.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

billy ::

A pri freonskih povezavah se ne preverja plina, tako kot pri klimi?

energetik ::

Po 6 letih sem zdaj odprl komplet zunanjo enoto. Notri razen malo prahu in 1 pajčevine ni bilo nič posebnega. Tudi če je še nadaljnih 5 let ne bi odprl. Tudi uparjalnik je bil lep, sem ga pa vseeno malce spral s šlaufom in krtačko.
Je pa res, da jo imam ob zidu pod nadstreškom.

billy je izjavil:

A pri freonskih povezavah se ne preverja plina, tako kot pri klimi?
Saj tudi pri klimi se ne preverja, če je bilo pri vgradnji narejeno OK, je to to. Če spušča, bo to kmalu vidno pri delovanju. Jaz sem imel praktično tovarniško napako, spuščanje pri servisnem ventilčku. 2 tedna mi je občasno izpisalo napako nizek tlak plina, nato enostavno ni več štartala.

Zgodovina sprememb…

aborko ::

Še kako drugače si opazil, da TČ ne dela ok? Za tiste ki nimamo hi tech regulacije in displejev... A je bila zmanjšana zmogljivost, neenakomerno sreženje zunanje enote, glasnost?

energetik ::

Ne vem, ker takrat še nisem živel v novogradnji, enkrat spomladi ko sem prišel na objekt, sem videl napis na displayu, napaka zunanje enote. Do takrat nisem nič opazil, so pa bili že prej warningi v dnevniku napak. No v glavnem v garanciji so zamenjali ventilčka, preverili z dušikom in milnico, nafilali in od takrat dela BP 5 let.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

energetik je izjavil:

Saj tudi pri klimi se ne preverja, če je bilo pri vgradnji narejeno OK, je to to. Če spušča, bo to kmalu vidno pri delovanju. Jaz sem imel praktično tovarniško napako, spuščanje pri servisnem ventilčku. 2 tedna mi je občasno izpisalo napako nizek tlak plina, nato enostavno ni več štartala.

Lahko preverjaš, kot sem opisal, lahko pa tudi po tvoje. Se pa plin pri dopolnjevanju obračuna po teži. Kasneje ko opaziš puščanje, več plina je treba dodati in dražje te pride. Da o tem, da si lahko nekaj časa brez delujoče TČ sploh ne zgubljam besed.

PS se pa puščanje plina opazi lahko podobno kot oljni madež.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BBB ::

telexdell je izjavil:

PS se pa puščanje plina opazi lahko podobno kot oljni madež.
Prosim te, da to na kratko opišeš, ker si ne predstavljam.
Ali je plin naprave pri običajnem razponu zunanjih temperatur in zunanjem tlaku v plinastem stanju?

J.McLane ::

Med plinom je v sistemu tudi olje, da kompresor "lepše teče", ampak dvomim da boš vedno opazil olje, če pušča plin.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

zamotsloteh ::

Marca zmontiral LG 9kW monoblok (uradni monterji -zaradi subvencije, jo čakam in upam da bo še letos??). Je integrirana v obstoječ sistem ogrevanja z pečjo peleti/drva, 1000lit zalogovnik (drva ga zahtevajo), vremenska Seltron avtomatika, predimenzionirani radiatorji z termostatskimi ventili 8+3 v kleti, mešalni ogrevalni krog, samostojna STČ 200 lit manjša dobro izolirana hiša, nova okna itd... TČ je meontirana na strehi drvarnice nad hranilnikom toplote, kratke vodne povezave in priklopljena na zgorni tretjini hranilnika- ogreva cca 330 lit vode, hranilnik deluje kot hidravlična kretnica. Tč se greje zaradi termodinamike imam pa vgrajene tudi vrntile da lahko izpustim vodo iz TČ če je kriza zaradi zmrzovanja TČ??? OD štarta 28.08 pa do danes pokuril cca 230 kWh. Dela po programski uri , ponoči pa je izklopljrna 23 do 5,30 ure. V primeru hudega mraza se bo vklopila peč na pelete, šečakam nato. imam omejeno moč z 16 A zaradi varovalk in instalacije (Lahko potegne tudi čez 20A) Zaenkrat dela BP, bo še kaj za nastavit in dogradit, če bo potreba.Če koga kaj zanima sem na voljo.
Aja; cena z montažo 3kEUR plus 200e strešni nosilec
LP

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

BBB je izjavil:

telexdell je izjavil:

PS se pa puščanje plina opazi lahko podobno kot oljni madež.
Prosim te, da to na kratko opišeš, ker si ne predstavljam.
Ali je plin naprave pri običajnem razponu zunanjih temperatur in zunanjem tlaku v plinastem stanju?

Dejansko je plinast le del "plina", ostalo je utekočinjeno. "Plin" je zgolj pogovorno, bolj pravilno bi treba rečt "hladivo". Je pa to pri sobni temperaturi in običajnem zračnem tlaku plin, ja. Znotraj sistema pa je malce bolj komplicirano...
Na jutubi si poišči kakšno animacijo delovanja. V osnovi je preklemansko enostavno, a hudič je vedno v detajlih :)
Olje pa je lepo pomešano v tekočem delu hladiva.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

kriptobog ::

Ima kdo izkušnje s podjetjem Panheat?

Ramlo ::

Pozdravljeni vsi skupaj,

prebiram forum že en čas, vidim, da imate nekateri priklopljeno LG monoblok na radiatorje in me zanima vaše mnenje in nasveti glede moje situacije, ki je sledeča.

Hiša letnik 1980, obnovljena 2015 z 16cm fasade in izolacija strehe, okna troslojna. Ogrevam v dveh vejah, ena 90m2, druga 60m2. Običajno porabim na leto 1300l olja. Dve leti je na strehi SE in lansko leto sem dokupil el. peč, ki je omejena na 6kW, da ne bremenim varovalk. Lani je bila poraba olja 900l, torej razliko sem pokril z elektro pečjo. SE pridela 12-13MW na leto, za gospodinjstvo in sanitarno vodo porabimo 7MW elektrike.
Lani sem testiral ali je mogoče ogrevati hišo kadar je bilo zunaj -8 z elektro pečjo omejeno na 6kW in temp. Izh. vode na 50stopinj.
Radiatorji niso veliki, zato me predvsem zanima pravilna izbira moči TČ in ali lahko odstranim oljno peč in se zanesem na TČ in vzporedno el. peč. za hude čase.
Lp

;-) ::

Naša oz. Feryjeva iz foruma pod svojo streho za pozabo sem koliko je stala, mislim da 600-700 nevem.

Še kar piči. Kar z lansko nastavitvijo. Reguliram PV in % moči inverterja.

240m2 16cm fasada talno. Tak kot nastavim PV tako imam temperaturo v bajti. Nevem kake regulacije vremenske in nevem kaj vidim pri kolegih, ko pa vprašam zakaj je to sploh dobim različne odgovore.

Najpogostejši je da imajo v hiši enako toplo.

Japajade, v bajti imamo 24 stopinj pa če je zunaj 10 stopinj al pa minus 7. Skurla pa je največ 60€ do danes.

Ramlo ::

:) maš sladke probleme, se greješ zastonj. Talno gretje vem, da bi šlo. Nisem sigurn za radiatorje in bom poizkusil letos spustit radiatorje na max 45 stopinj, da vidim če sfolga ogrevat hišo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ramlo ()

;-) ::

Probaj s temi grelci, ampak grej konstantno. Pri toplotni bo seveda malo bolj medlo, ker grelec ima sigurno večjo razliko temperature med dvižnim in povratnim vodom, tč pa tam 5 stopinj.

Ramlo ::

Imam možnost nastavit do koliko naj segreva vodo, koliko običajno segreva TČ, da je izkoristek še OK? Ker trenutno reguliram z sobnim termostatom in je ponoči gretje nastavljeno na 21,5 stopinj tako, da se običajno v teh zunanjih temperaturan ne vklopi ponoči nič, pri TČ pa pravite, da je cilj konstantno ogrevanje 24/7. Sem nabavil IR temperaturni merilec in bom testiral koliko temperature je na radiatorjih.

zamotsloteh ::

Kakšno imaš pa črpalko za ogrevalni krog, frekvenčno regulirano ali z III stopnjami, in kako imaš nastavljeno, je možno kaj prenastavit na večji pretok.. Imam LG 9kW monoblok in radiatorje (predimenzionirane) zaenkrat gre z 40°C nastavitvijo črpalke (histereza +-3°C)čisto v redu, imam pa 1000lit zalogovnik, TČ pa greje samo zgornjo tretjino cca 330 lit, za rezervo je peletna peč.
LP

;-) ::

Ramlo je izjavil:

Imam možnost nastavit do koliko naj segreva vodo, koliko običajno segreva TČ, da je izkoristek še OK? Ker trenutno reguliram z sobnim termostatom in je ponoči gretje nastavljeno na 21,5 stopinj tako, da se običajno v teh zunanjih temperaturan ne vklopi ponoči nič, pri TČ pa pravite, da je cilj konstantno ogrevanje 24/7. Sem nabavil IR temperaturni merilec in bom testiral koliko temperature je na radiatorjih.


Nekateri govorijo o teh ciljih ja, v praksi pa mislim da je to težko doseči, če imaš zalogovnik še težje kot naprimer jaz ko imam direktno vezavo zunanje enote v estrih.

Še v najhujši zimi ne najdem tiste nastavitve, da nebi večino dneva/noči stala.

Ko imaš 1x tako zalogo toplote v hiši je težko tako hitro ohlajat, kot so TČ sposobne greti.

Pri tebi na radiatorjih je sicer drugače, ampak z iskanjem kompromisa, da bi TČ delala skoraj nonstop ti želim veliko sreče. Niti ni nujno da boš porabil manj energije. Dalše delovanje bo zajelo več defrostov v časovnem okvirju in bo porabljala enerijo za odtajanje po nepotrebnem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

Ramlo ::

črpalka ima možnost 3 stopenj, kaj predlagaš, da zmanjšam pretok? Danes zjutraj sem izmeril temp. na radiatorju in je bila 50° ampak imam nastavljeno nočno temperaturo na 21,5° in zjutraj močno zakuri, da zagreje na 23°. Bom dvignil nočno temperaturo in preklopi iz oljne peči na električno peč omejeno na 45°, da vidim koliko realno hiša potrebuje.
Zaenkrat bi želel ugotovit kakšna TČ bi bila primerna in ali bi to pri meni sploh laufalo.

telexdell ::

;-) je izjavil:



Nekateri govorijo o teh ciljih ja, v praksi pa mislim da je to težko doseči, če imaš zalogovnik še težje kot naprimer jaz ko imam direktno vezavo zunanje enote v estrih.

Še v najhujši zimi ne najdem tiste nastavitve, da nebi večino dneva/noči stala.

Ko imaš 1x tako zalogo toplote v hiši je težko tako hitro ohlajat, kot so TČ sposobne greti.

Pri tebi na radiatorjih je sicer drugače, ampak z iskanjem kompromisa, da bi TČ delala skoraj nonstop ti želim veliko sreče. Niti ni nujno da boš porabil manj energije. Dalše delovanje bo zajelo več defrostov v časovnem okvirju in bo porabljala enerijo za odtajanje po nepotrebnem.

Inverterske TČ imajo najboljši izkoristek nekje med 45 in 65% obremenitvijo. Vsak zagon TČ (tudi defrost lahko obravnavamo v tej luči) porabi nekaj električne energije, katera vpliva na SCOP delovanja. Teranje TČ na maksimumu pa poveča obremenitev materialov in krajša njeno življenjsko dobo. Prav tako ima TČ na razpolago omejeno število obratovalnih ur med dvema okvarama.
Da se bomo s TČ ogrevali čim dlje ob čim nižji porabi elektrike in imeli najmanj okvar moramo najti optimum med zgornjimi zahtevami. Ta optimum pa leži nekje med daljšimi obdobji delovanja in mirovanja. Torej, TČ ne sme delati non stop (premajhna moč) ali se npr. vklapljati/izklapljati vsakih nekaj minut (prevelika moč/neustrezna regulacija). Čas delovanja in čas mirovanja se mora meriti v urah. Če je dnevno med 6 in 9 obdobji delovanja smo v območjih optimalnega delovanja.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Ramlo ::

zamotsloteh je izjavil:

Kakšno imaš pa črpalko za ogrevalni krog, frekvenčno regulirano ali z III stopnjami, in kako imaš nastavljeno, je možno kaj prenastavit na večji pretok.. Imam LG 9kW monoblok in radiatorje (predimenzionirane) zaenkrat gre z 40°C nastavitvijo črpalke (histereza +-3°C)čisto v redu, imam pa 1000lit zalogovnik, TČ pa greje samo zgornjo tretjino cca 330 lit, za rezervo je peletna peč.
LP


Kaj to pomeni, da trenutno-danes spuščaš 40° v radiatorje? Imaš možnost vpogleda kako dolgo je na včerajšni dan delovala TČ, bi malo primerjal z mojimi podatki.

;-) ::

Pretokov ne znižuj v nobenem primeru.

Djuro ::

Eno vprašanje. Imam Visseman 200-s, ogrevam cca. 220m2, radiatorji, predimenzionirani. Temperatura konstanta oz. niha kvečjemu za +/- 0.2 stopinje.
Vprašanje pa glede elektro grelcev. Namreč, pri ogrevanju vidim da se niso še nikoli vklopili, pri sanitarni vodi pa se občasno vklapljajo (včsasih 1, včasih 2 včasih vse tri faze). Je smotrno pustiti omogočen elektro grelec ali zadevo enostavno izklopiti? Težav, da bi imel hladno ali prehladno vodo, dosedaj še nisem imel.

AvtoR ::

Mogoče je to kak anti legionela program in ti greje vodo nad 60 stopinj?

;-) ::

Tako je to so antibakterijski programi jaz bi pustil.

Kebo ::

Legionela se ti v boljerju ne bo pojavila, če vodo na dnevni ravni porabljaš, mogoče edino v kakem vikendu pa še to je zelo malo verjetno.

zamotsloteh ::

TČ je včeraj požgala okoli 10 kWh, okoli poldneva sem jo za par ur izklopil, ni bilo potrebe po ogrevanju. Dela mi v petih intervalih čez dan, zjutraj in zvečer so malo daljši- 2,5 2, 2, 2, 4 ure vmes 1,5 ure pavza ponoči ne dela tč in ogrevanje. Bom videl ob hujšem mrazu če bo šlo.
Na črpalki poizkusi z večjo hitostjo-pretokom, ne manjšim.
LP

sbawe64 ::

zamotsloteh je izjavil:

Kakšno imaš pa črpalko za ogrevalni krog, frekvenčno regulirano ali z III stopnjami, in kako imaš nastavljeno, je možno kaj prenastavit na večji pretok.. Imam LG 9kW monoblok in radiatorje (predimenzionirane) zaenkrat gre z 40°C nastavitvijo črpalke (histereza +-3°C)čisto v redu, imam pa 1000lit zalogovnik, TČ pa greje samo zgornjo tretjino cca 330 lit, za rezervo je peletna peč.
LP

Upam da tč nimaš vezano na zalogovnik, temveč direktno na radiatorje.

https://slo-tech.com/forum/t667757/p733...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Ramlo ::

zamotsloteh je izjavil:

TČ je včeraj požgala okoli 10 kWh, okoli poldneva sem jo za par ur izklopil, ni bilo potrebe po ogrevanju. Dela mi v petih intervalih čez dan, zjutraj in zvečer so malo daljši- 2,5 2, 2, 2, 4 ure vmes 1,5 ure pavza ponoči ne dela tč in ogrevanje. Bom videl ob hujšem mrazu če bo šlo.
Na črpalki poizkusi z večjo hitostjo-pretokom, ne manjšim.
LP


Imaš mogoče podatek o temperaturi DV zjutraj ko začne ogrevat, torej čez noč imaš izklopljeno in ta podatek bi me res zanimal.
Hvala inLP

zamotsloteh ::

Če je ponoči vse izklopljeno ne pričakuj da bo DV večji od sobne temperature tam okoli 20°C, v hranilniku je okoli 40°C in s tem začnem ogrevanje zjutraj in ko pade v hranilniku in TČ na 37°C začne "garat" TČ in drži temperaturo v hranilniku in TČ na nastavljeno 40°C +-3.
LP

DamijanD ::

Kako je z regulacijo pri TČ - a to ima vsak proizvajalec svoje ali se kupi kakšne "univerzalne"? Dejansko me zanima kako je z regulacijo pri dvo stanovanjskih hišah, kjer je potrebno ogrevanje z različno temperaturo.
Pri trenutni peči imamo za vsako stanovanje svojo krivuljo, ki je najbolj odvisna od zunanje temperature in potem še nekaj malega od temperature v prostoru (torej 2x avtomatski mešalni ventil, 2x pumpa, 2x notranji termometer in 1x zunanji termometer)

Zvezdica27 ::

vsak proizvajale ima svoje rešitve,, a v resnici 90% zadev deluje samo na krivuljah + zunanja temp.

Na eno enoto boš tako imel samo 1 ogrevanje - seveda pa lahko narediš več vej z večimi temperaturami (to rešuješ po TČ, torej dejansko samo eno dodatno črpalko, ki deluje na drugo temperaturo kot "glavni vod".

Zvezdica27 ::

lp,

aja - nekateri modeli imajo module, da lahko krmiliš več vej - panasonic recimo tako 3 lahko (2 mešalna in črpalke)

zz

zamotsloteh ::

Brez veze predelovat ogrevalni sistem ki dobro deluje, pri meni so hoteli vse ven pometat in za 10 jurjev postaviti kurilnico na novo. Jok brate odpade. Sem dogradil TČ monoblok v sistem, priklop na zgornji del hranilnika in dela kot ON/OFF čeprav je inverterca, vse ostalo deluje kot prej brez poševnooke logike.
Strošek 3,2 k€ z montažo in še od EKO sklada pričakujem subvencijo. Malo nazaj poste prečiti.

DamijanD ::

Torej, če prav razumem, se da tako zmontirati, da je TČ vir (kot trenutna peč), ki ogreva na max (zahteva OK1, zahteva OK2) potem pa 2 mešalna ventila poskrbita, da ima vsak ogrevalni krog (OK) tako temperaturo, kot jo zahteva.
V tem primeru bi lahko tudi krog za SV tretirali kot OK3 in bi v primeru, ko se potrebuje gretje za SV, dala TČ ven kolikor se rabi za SV, mešalna ventila za OK1 in OK2 pa se ustrezno zapreta in na tak način bi lahko hkrati ogreval prostor in SV (torej brez tropotnega ventila)?

zamotsloteh ::

Moj tazadnji stavek upoštevaj, ne gre čisto tako enostavno če imaš še SV za segrevat. Nisi se izkašljal da imaš tudi hranilnik in kakšno peč.

Gogo ::

Da pristavim še moj lonček vprašanj.:D
V planu sem imel nabavo Daikin Altherma 3 TČ. Monter ki mi je bil priporočen pravi, da je ne priporoča zame, ker imam spomladi in jeseni precej vlažnosti. Pravi, da naj vzamem Kronoterem Adapt ali pa kaj drugega. Prav tako pravi, da Daikin uporablja grelce nad 55° da doseže 65°. Prav očitno je navijal za KRONOTERM Adapt. Vaše mnenje o tem? Drugače pa je zeloe cenjen profi. Vgradil bo kar mu rečem. Thx
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

brudi ::

Še bolje od adapta , NIBE 2120

Telbanc ::

zamotsloteh je izjavil:

Brez veze predelovat ogrevalni sistem ki dobro deluje, pri meni so hoteli vse ven pometat in za 10 jurjev postaviti kurilnico na novo. Jok brate odpade. Sem dogradil TČ monoblok v sistem, priklop na zgornji del hranilnika in dela kot ON/OFF čeprav je inverterca, vse ostalo deluje kot prej brez poševnooke logike.
Strošek 3,2 k€ z montažo in še od EKO sklada pričakujem subvencijo. Malo nazaj poste prečiti.



Ja smo pogledali. Prvič sem zasledil, da se mono blok lah zavaruje pred izpadom štroma tko, da pač spustiš vodo iz dela sistema. Za tako varijanto. Da se vgradi dodatne ventile. Dobra caka.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

««
34 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610302 (2617) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557288 (22017) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153236 (120060) Zvezdica27

Več podobnih tem