» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
33 / 77
»»

feryz ::

Daj sončno, maksimalna moč in vse ostalo preskoči oz. ohrani. Ne rabiš niti malo predelave.
Denarnica ti bo hvaležna.

pol3ni ::

Ja sončna mi dela super.Od aprila pa do danes sem samo enkrat zakuril za toplo vodo.Oz.ta teden kot očitno kaže pa bo treba začet:)
Ponavadi je tako,da prej zakurim ker nas zebe v hiši kot pa mi zmanjka tople sanitarne vode

energetik ::

pol3ni je izjavil:

Za bojler ne vem točno.Hiša pa je bila adaptirana pred dvemi leti.Fasada 12 cm-Silber Reflex.Okna so bila menjana sicer že leta 2002 in so 2-slojna,ampak so čist ok.Zadnja plošča 15 cm stiroporja+5 cm estriha.Odkopani temeljni in izolirani z 5 cm strodurja.Radiatorji pa mislim da so tudi dovolj veliki.Bom pa vsekakor prej dobil nekoga ,ki mi bo svetoval kaj in kako.Malo razmišljam tudi v smer geosonde.
Ogrevam pa 150-160 m2 v dveh nadstropjih +2 sobi v pritličju.
OK, osnovo imaš dobro, izolacija je sicer povprečna, ampak dovolj OK. Radiatorje lahko menjaš naknadno po potrebi, v prostorih, kjer bi bilo morda prehladno.
Za bojler pa se le pozanimaj, kakšnega imaš.

pol3ni ::

Bom.Zaenkrat hvala vsem za mnenja

sbawe64 ::

Kakšna je situacija tč na sceni voda-voda ?
Včasih vem da so bile on-off, tako da je bil en zalogovnik v stilu 300-500l kar pametna zadeva.
2020 is new 1984
Corona World order

DimmniBurek ::

Eno vprašanje glede tropotnih ventilov.
Gospod, ki bo vgradil toplotno črpalko je rekel, da toplo priporoča vgradnjo tropotnega ventila, "če bom kdaj rabil". Zdej pa me zanima zakaj točno bi ga lahko rabil?

Ogrevanje je narjeno preko 2 vej v pritličju na radiatorje. Cevi na koncu vej prebijejo plato in gredo v nadstropje, kjer so zaprte. Naslednje leto se bo zrihtalo še eno stanovanje v nadstropju in uporabilo te cevi za radiatorje.
Sanitarna je na klasičen elektro bojler in glede na to kako malo porabi ne vidim smisla menjavat.
Talnega gretja tudi ne bom dajal.
Stane me 145€ kar pri investiciji 7k € ni velik, ampak zakaj bi dal, če ne rabim?
There Is No Stronger Drug Than Reality

billy ::

Mogoče ga res nima smisla in ga boš pač takrat, če ga boš.

Ker tropotni lahko tudi zariba, če se ga ne uporablja in ker ga očitno ne boš, se zna ravno to zgoditi takat, ko pa ga boš rabil - če ga boš :)

DimmniBurek ::

Ampak za katero stvari bi ga sploh lahko uporabljal?
There Is No Stronger Drug Than Reality

energetik ::

Odvisno kje, uporablja se za preklop na gretje SV ali pa kot regulacija temperature vode za v talno.

DimmniBurek ::

Potem načeloma ne bom rabil za nobeno. Ko/če bo obstoječi boljer crknu bom nabavu drugega ali sanitarno toplotno in spet ne rabim tropotnega.
There Is No Stronger Drug Than Reality

energetik ::

Nabavit STČ, pri tem da imaš zunaj ogrevalno TČ, je bedarija. Razen če jo imaš v čudežni kleti, kjer črpa toploto iz zemljine.
Običajno imajo ogrevalne TČ itak 3-p ventil že vgrajen v notranji enoti.

billy ::

DimmniBurek, ja odvisno kako imaš sedaj, če že imaš "sistem" ki ti v talno spušča vodo želene temperature - glede na krivuljo, potem je dodatni 3 potni res samo "za ziher".

DimmniBurek ::

Nimam talnega nikjer in ni planiran. Oba stanovanja(pritličje in nadstropje) bosta imela radiatorje.
Ali imam lahko probleme z različno(prenizko) temperaturo za eno od stanovanj? Ampak v tem primeru rabim mešalni, ne tropotni ventil?
There Is No Stronger Drug Than Reality

Kebo ::

Ce bo kje premrzlo boš moral dvignit temperaturo in v drgih prostorih ti bodo termostatski ventili zaprli radiator, da ne bo prevroče, lahko dodaš tudi kit za 2 ogrevalna kroga na črpalko za vsako stanovanje in boš imel v vsakem svoj termostat.

billy ::

Saj tropotni je tudi mešalni, ali sem kaj zamešal?

DimmniBurek ::

Nimam pojma, sej pravim, ne razumem zakaj bi ga lahko rabil. Toplotna bo grela radiatorje in bojler sanitarno vodo. Kot razumem je to tropotni ventil, ki ima samo ON/OFF položaj, ne pa vmesnih pozicij (tako da bi dejansko mešal toplo in mrzlo vodo). Gre se pa za ESBE (VRG-231, ARA645).
There Is No Stronger Drug Than Reality

billy ::

Ne, to je "klasičen" mešani ventil.

energetik ::

DimmniBurek je izjavil:

Nimam pojma, sej pravim, ne razumem zakaj bi ga lahko rabil. Toplotna bo grela radiatorje in bojler sanitarno vodo. Kot razumem je to tropotni ventil, ki ima samo ON/OFF položaj, ne pa vmesnih pozicij (tako da bi dejansko mešal toplo in mrzlo vodo). Gre se pa za ESBE (VRG-231, ARA645).
Tudi mešalni je tropotni, le da mešalni se premika zvezno, tisti za preklop na bojler se pa samo preklopi med 2 pozicijama!
Če hočeš imeti štuke vsakega s svojo regulacijo, vsaj za 1 štuk vgradi mešalno enoto:

Utk ::

Tukaj je bistveno, ali ima tvoj obstoječi bojler dovolj veliko dodatno kačo za TČ. Ta mora biti vsaj 2,5m2+, več je bolje.

Kaj se zgodi, če je kača manjša? Meni je tudi monter to omenil, samo sem pozabil vprašat v čem je pol problem.

energetik ::

Potrebna je višja temperatura ogrevalne vode ali pa traja dalj časa, da se SV ogreje do želene temp.

DimmniBurek ::

energetik je izjavil:

DimmniBurek je izjavil:

Nimam pojma, sej pravim, ne razumem zakaj bi ga lahko rabil. Toplotna bo grela radiatorje in bojler sanitarno vodo. Kot razumem je to tropotni ventil, ki ima samo ON/OFF položaj, ne pa vmesnih pozicij (tako da bi dejansko mešal toplo in mrzlo vodo). Gre se pa za ESBE (VRG-231, ARA645).
Tudi mešalni je tropotni, le da mešalni se premika zvezno, tisti za preklop na bojler se pa samo preklopi med 2 pozicijama!
Če hočeš imeti štuke vsakega s svojo regulacijo, vsaj za 1 štuk vgradi mešalno enoto:


Tole se mi zdi bolj smiselno. V tem primeru bi edino moral vleči posebej vejo za zgornje stanovanje, ker sedaj je na koncu spodnje veje speljano skozi plato gor.
There Is No Stronger Drug Than Reality

Utk ::

energetik je izjavil:

Potrebna je višja temperatura ogrevalne vode ali pa traja dalj časa, da se SV ogreje do želene temp.

Če je samo to, ni take sile... Meni je nekaj napol rekel, da so še kakšni drugi problemi.

telexdell ::

Utk je izjavil:

energetik je izjavil:

Potrebna je višja temperatura ogrevalne vode ali pa traja dalj časa, da se SV ogreje do želene temp.

Če je samo to, ni take sile... Meni je nekaj napol rekel, da so še kakšni drugi problemi.

Če se ogrevaš s TČ in radiatorji in nimaš zalogovnika toplote (npr. 300 l) potem ti ob ogrevanju sanitarne vode v radiatorje ne doteka topla voda. Če je izmenjevalnik v bojlerju z malo površino potem ogrevanje vode traja dlje časa in posledično hiša dlje ni ogrevana. Toplota pa ves čas uhaja skozi ovoj hiše. Če zanemarimo občutke ob hladnih radiatorjih in nihanju temperature v prostorih moramo to izgubljeno toploto čim prej nadomestiti. Posledica je, da mora TČ vodo segrevati na višjo temperaturo, kar pomeni slabši COP. Slabši COP pa pomeni večjo porabo elektrike. Torej- tisto kar prihraniš pri nakupu bojlerja boš nekajkrat več plačal za več porabljene elektrike. Bivalno udobje ob nihanju temperatur pa je zgolj dodaten bonus "varčevanja" pri investiciji.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

_marc_ ::

Je že kdo delal primerjave med TČ? Če gledam recimo Kronotermovo Adapt 0724, katera TČ bi bila ekvivalentna, s tem, da bi bilo vse skupaj cenovno ugodneje?

telexdell ::

_marc_ je izjavil:

Je že kdo delal primerjave med TČ? Če gledam recimo Kronotermovo Adapt 0724, katera TČ bi bila ekvivalentna, s tem, da bi bilo vse skupaj cenovno ugodneje?

Kašen Nibe, Stiebel, Viessmann... Rang Mercedesa pač ne moreš dobiti za ceno Clia.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

To so pa čudni mercedesi, če ne morejo istočasno gret radiatorjev in pošiljat še v eno vejo na bojler...

telexdell ::

Utk je izjavil:

To so pa čudni mercedesi, če ne morejo istočasno gret radiatorjev in pošiljat še v eno vejo na bojler...

Vsaki TČ je povsem vseeno kam pošilja vodo- ali v bojler ali v radiatorje ali v oboje skupaj. Če si to želiš sploh ne potrebuješ toplotnega ventila, avtomatike, kupa ventilov, cevi... Z eno besedo- prihranil boš pri instalacijah.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

_marc_ ::

Firme za TČ že poznam, bolj me zanimajo predlogi določenih modelov.

l0g1t3ch ::

telexdell je izjavil:

_marc_ je izjavil:

Je že kdo delal primerjave med TČ? Če gledam recimo Kronotermovo Adapt 0724, katera TČ bi bila ekvivalentna, s tem, da bi bilo vse skupaj cenovno ugodneje?

Kašen Nibe, Stiebel, Viessmann... Rang Mercedesa pač ne moreš dobiti za ceno Clia.


Mercdes TČ dajejo ful bol premium toploto. Res ko hodiš po hiši ogrevani z LG monoblokom za 3k€ ali Stiebelom za 12k€ takoj začutiš razliko.
Drugačna energija. Bolj premium.

Častna skavtska!

Utk ::

telexdell je izjavil:

Utk je izjavil:

To so pa čudni mercedesi, če ne morejo istočasno gret radiatorjev in pošiljat še v eno vejo na bojler...

Vsaki TČ je povsem vseeno kam pošilja vodo- ali v bojler ali v radiatorje ali v oboje skupaj. Če si to želiš sploh ne potrebuješ toplotnega ventila, avtomatike, kupa ventilov, cevi... Z eno besedo- prihranil boš pri instalacijah.

Malo prej si nekaj drugega napisal.

l0g1t3ch je izjavil:

telexdell je izjavil:

_marc_ je izjavil:

Je že kdo delal primerjave med TČ? Če gledam recimo Kronotermovo Adapt 0724, katera TČ bi bila ekvivalentna, s tem, da bi bilo vse skupaj cenovno ugodneje?

Kašen Nibe, Stiebel, Viessmann... Rang Mercedesa pač ne moreš dobiti za ceno Clia.


Mercdes TČ dajejo ful bol premium toploto. Res ko hodiš po hiši ogrevani z LG monoblokom za 3k€ ali Stiebelom za 12k€ takoj začutiš razliko.
Drugačna energija. Bolj premium.

Častna skavtska!

Misliš da trgovci te fore sami sami verjamejo ali niti oni ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nekikr ::

_marc_ je izjavil:

Je že kdo delal primerjave med TČ? Če gledam recimo Kronotermovo Adapt 0724, katera TČ bi bila ekvivalentna, s tem, da bi bilo vse skupaj cenovno ugodneje?

Kronoterm nima servisa. Trikrat sem jih rabil v 5 letih in vsakič je bila kalvarija. Nek Mitshubishi ti popravi vsak lokalec, rezervni deli so povsod, Kronoterm lahko popravi samo njihov serviser, ki ga pa ni (po dveh tednih teženja je prišel, pustil kombi prižgan, nekaj naredil, da je delalo, rekel, da pride enkrat nazaj do konca zrihtat in od takrat ga ni več, niti ne dvigne telefona (zadnji primer, prva dva nista bila dosti drugačna). Stran od Kronoterma, izdelek brez servisa je neuporaben.

telexdell ::

l0g1t3ch je izjavil:



Mercdes TČ dajejo ful bol premium toploto. Res ko hodiš po hiši ogrevani z LG monoblokom za 3k€ ali Stiebelom za 12k€ takoj začutiš razliko.
Drugačna energija. Bolj premium.

Častna skavtska!

Sem že enkrat napisal pa očitno nekateri ne razumete:
Vsak motor z notranjim izgorevanjem rabi gorivo, ima vplinjač, bate, ojnico in auspuh. Vsak te vgrajen v avtomobil pripelje od točke A do točke B. Kljub enaki kubaturi motorja eden zmore več navora kot drugi in eden porabi več goriva kot drugi. Kdor pozna te razlike ne kvasi neumnosti, da je prepeljan kilometer pač enak.

Utk je izjavil:


Malo prej si nekaj drugega napisal.

Me lahko razsvetljiš?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

l0g1t3ch ::

telexdell je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:



Mercdes TČ dajejo ful bol premium toploto. Res ko hodiš po hiši ogrevani z LG monoblokom za 3k€ ali Stiebelom za 12k€ takoj začutiš razliko.
Drugačna energija. Bolj premium.

Častna skavtska!

Sem že enkrat napisal pa očitno nekateri ne razumete:
Vsak motor z notranjim izgorevanjem rabi gorivo, ima vplinjač, bate, ojnico in auspuh. Vsak te vgrajen v avtomobil pripelje od točke A do točke B. Kljub enaki kubaturi motorja eden zmore več navora kot drugi in eden porabi več goriva kot drugi. Kdor pozna te razlike ne kvasi neumnosti, da je prepeljan kilometer pač enak.


Kdor ve, da v praksi ena TČ porabi 5000kWh, druga pa 4500kWh, ve da tisto zgoraj bikov kakec in cenovne razlike nikoli ne upraviči.
Pri novogradnjah je poraba še bistveno manjša. Če se greješ za 250€ letno, ti je vseeno če obstaja mercedes TČ ki bi te grela za 220€ letno.

Ampak nekateri radi kupujejo precenjene TČ.

Sej če si doma na babnem polju v ogromni hiši z 400m^2 površine in slabo izolacijo, potem pač se ti mogoče res splača kupit mercedeza.
ostalih 95% uporabnikov bo pa z golfom prav enako udobno preguralo zimo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

telexdell ::

l0g1t3ch je izjavil:



Kdor ve, da v praksi ena TČ porabi 5000kWh, druga pa 4500kWh, ve da tisto zgoraj bikov kakec in cenovne razlike nikoli ne upraviči.
Pri novogradnjah je poraba še bistveno manjša. Če se greješ za 250€ letno, ti je vseeno če obstaja mercedes TČ ki bi te grela za 220€ letno.

Ampak nekateri radi kupujejo precenjene TČ.

Sej če si doma na babnem polju v ogromni hiši z 400m^2 površine in slabo izolacijo, potem pač se ti mogoče res splača kupit mercedeza.
ostalih 95% uporabnikov bo pa z golfom prav enako udobno preguralo zimo :)

Govora je o TČ za radiatorje. Ti pa se običajno ne dajejo v moderne novogradnje. Za moderne novogradnje je vprašanje, če se sploh splača delati talno in vgrajevati TČ. Dovolj je neka kanalska klima, katera ti izvaja tako prezračevanje kot ogrevanje/hlajenje/razvlaževanje.
Problem pri Cliih in delno Golfih na radiatorjih je, da jim prej ali slej zmanjka sape, ko bi jo radiatorji najbolj potrebovali. Pol ti pač ostane ali "prijeten" hlad zavit v odeje ali nek dodatni vir za ogrevanje. Ker pa dodatni vir za ogrevanje ni ravno zastonj moraš primerjat 2x vir ogrevanja VS 1x mercedes TČ.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jotunn ::

nekikr je izjavil:

Kronoterm nima servisa. Trikrat sem jih rabil v 5 letih in vsakič je bila kalvarija. Nek Mitshubishi ti popravi vsak lokalec, rezervni deli so povsod.... izdelek brez servisa je neuporaben.

Ravno to je bil razlog, da sem sam vzel Mitsubishi pred par leti, ko sem stimal hiso. Na zalost poznam cloveka, ki uvaza neke oh in sploh mercedese, ki so najboljsi pa se malo boljsi od najboljsih... problem je, ker je 5 let pred tem uvazal neke druge mercedese, ki so bili tudi najboljsi od najboljsih pa se malo bolj oh in sploh, dokler na nekem sejmu ni naletel na nove se boljse mercedese in tisto sekundo so bili prejsni mercedesi brez veze in zanic. No seveda s tem so ostali tudi brez ker s taksnim srotom se ta gospod ne bo ukvarjal, on ima zgolj mercedese (te ta nove) prejsnih mercedesov pa danes nihce vec ne uvaza niti ne servisira.
Tako da ja, Mitsubishi mogoce ni top of the top, je pa garantirano ena redkih firm, ki bo tudi cez 10 let garantirano imela servis. Vsi ti mercedesi ga zelo verjetno ne bodo, ker bodo danasnji uvozniki v tem casu nasli nove mercedese na stare pa pozabili. In ja, izdelek brez servisa je neuporaben pa naj bo se tak mercedes.

l0g1t3ch ::

telexdell je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:



Kdor ve, da v praksi ena TČ porabi 5000kWh, druga pa 4500kWh, ve da tisto zgoraj bikov kakec in cenovne razlike nikoli ne upraviči.
Pri novogradnjah je poraba še bistveno manjša. Če se greješ za 250€ letno, ti je vseeno če obstaja mercedes TČ ki bi te grela za 220€ letno.

Ampak nekateri radi kupujejo precenjene TČ.

Sej če si doma na babnem polju v ogromni hiši z 400m^2 površine in slabo izolacijo, potem pač se ti mogoče res splača kupit mercedeza.
ostalih 95% uporabnikov bo pa z golfom prav enako udobno preguralo zimo :)

Govora je o TČ za radiatorje. Ti pa se običajno ne dajejo v moderne novogradnje. Za moderne novogradnje je vprašanje, če se sploh splača delati talno in vgrajevati TČ. Dovolj je neka kanalska klima, katera ti izvaja tako prezračevanje kot ogrevanje/hlajenje/razvlaževanje.
Problem pri Cliih in delno Golfih na radiatorjih je, da jim prej ali slej zmanjka sape, ko bi jo radiatorji najbolj potrebovali. Pol ti pač ostane ali "prijeten" hlad zavit v odeje ali nek dodatni vir za ogrevanje. Ker pa dodatni vir za ogrevanje ni ravno zastonj moraš primerjat 2x vir ogrevanja VS 1x mercedes TČ.


Kranjska gora
https://www.accuweather.com/en/si/kranj...
https://www.accuweather.com/en/si/kranj...

Ljubljana
https://www.accuweather.com/en/si/ljubl...
https://www.accuweather.com/sl/si/ljubl...

Temperature januarja v letih 2020 in 2021. Na prste ene roke prešteješ dni ko je pod -10.

Utk ::

Me lahko razsvetljiš?

Dvomim, bom pa poskusil.

Vsaki TČ je povsem vseeno kam pošilja vodo- ali v bojler ali v radiatorje ali v oboje skupaj.


Če se ogrevaš s TČ in radiatorji in nimaš zalogovnika toplote (npr. 300 l) potem ti ob ogrevanju sanitarne vode v radiatorje ne doteka topla voda.


Vsak motor z notranjim izgorevanjem rabi gorivo, ima vplinjač, bate, ojnico in auspuh. Vsak te vgrajen v avtomobil pripelje od točke A do točke B. Kljub enaki kubaturi motorja eden zmore več navora kot drugi in eden porabi več goriva kot drugi. Kdor pozna te razlike ne kvasi neumnosti, da je prepeljan kilometer pač enak.


Če gledamo COP pri -7 (čeprav me pri -7 COP niti ne zanima tolk kot sama moč)...kaj točno bi še morali gledat? Lahko eno konkretno stvar napišeš v tej temi?

jabe ::

Pri toplotki pač ne gre takole vleči vzporednic. Če na kavcu ležiš in je spodaj talno gretje npr je povsem en klinc, kaj je v kurilnici. Nobena regulacija ni toliko boljša, da bi porajtal razliko, ker estrih se ne zmrda kar en čas, preden se pozna razlika v mogoče superiorni regulaciji.

Razlike so lahko v:
- zanesljivosti (tekom let žal jokajo enako eni ali drugi, nobeni pa ne kaj dosti)
- stroških (porabe in investicije)
- bombonckih tipa wireless prikupnega guija (bolj ali manj kičasto)
- PODPORI

Ni po pomembnosti. Jaz bi rekla, da podpora precej pomembna. Pri TČ zrak/voda bo, če bo, crknilo takrat, ko je najbolj mraz. Dovolj je enkrat, pa se bo človek po glavi tolkel, če je to zanemaril.

2ka - eh, eni monterji bi radi prodali, da se ful porajta, kaj je pred bajto. Za šminko je tistih par jurjev bolje naloženih v ajfon za celo familijo... Če se že dela vtis...

WhiteAngel ::

nekikr je izjavil:

_marc_ je izjavil:

Je že kdo delal primerjave med TČ? Če gledam recimo Kronotermovo Adapt 0724, katera TČ bi bila ekvivalentna, s tem, da bi bilo vse skupaj cenovno ugodneje?

Kronoterm nima servisa. Trikrat sem jih rabil v 5 letih in vsakič je bila kalvarija. Nek Mitshubishi ti popravi vsak lokalec, rezervni deli so povsod, Kronoterm lahko popravi samo njihov serviser, ki ga pa ni (po dveh tednih teženja je prišel, pustil kombi prižgan, nekaj naredil, da je delalo, rekel, da pride enkrat nazaj do konca zrihtat in od takrat ga ni več, niti ne dvigne telefona (zadnji primer, prva dva nista bila dosti drugačna). Stran od Kronoterma, izdelek brez servisa je neuporaben.


Huh? Sam imam ravno obratno izkušnjo. Ko mi je spustil plin, ker je rešetka spuščala pri termometru, so mi naslednji dan prišli, poiskali kje spušča, zašvasali in napolnili plin. Vse še v garanciji.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Me lahko razsvetljiš?

Dvomim, bom pa poskusil.

Vsaki TČ je povsem vseeno kam pošilja vodo- ali v bojler ali v radiatorje ali v oboje skupaj.


Če se ogrevaš s TČ in radiatorji in nimaš zalogovnika toplote (npr. 300 l) potem ti ob ogrevanju sanitarne vode v radiatorje ne doteka topla voda.


Vsak motor z notranjim izgorevanjem rabi gorivo, ima vplinjač, bate, ojnico in auspuh. Vsak te vgrajen v avtomobil pripelje od točke A do točke B. Kljub enaki kubaturi motorja eden zmore več navora kot drugi in eden porabi več goriva kot drugi. Kdor pozna te razlike ne kvasi neumnosti, da je prepeljan kilometer pač enak.


Če gledamo COP pri -7 (čeprav me pri -7 COP niti ne zanima tolk kot sama moč)...kaj točno bi še morali gledat? Lahko eno konkretno stvar napišeš v tej temi?

Se šališ a ne?

PS sanitarna voda se ogreva z vodo npr. 50C ti pa bi to vodo ustočasno puščal v talno? Ali pa bi sanitarno ogreval na 25C? Če to COP ni važen pač kupiš poceni TČ in potem preko kWh dodajaš razliko.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BBB ::

Utk je izjavil:

energetik je izjavil:

Potrebna je višja temperatura ogrevalne vode ali pa traja dalj časa, da se SV ogreje do želene temp.

Če je samo to, ni take sile... Meni je nekaj napol rekel, da so še kakšni drugi problemi.

Ali ima TČ vhod za signal temperaturnega senzorja za merjenje temperature sanitarne vode v bojlerju?

Utk ::

telexdell je izjavil:


Se šališ a ne?

PS sanitarna voda se ogreva z vodo npr. 50C ti pa bi to vodo ustočasno puščal v talno? Ali pa bi sanitarno ogreval na 25C? Če to COP ni važen pač kupiš poceni TČ in potem preko kWh dodajaš razliko.

Ne vem kako je to rešeno pri mercedesih, pri poceni črpalkah se da vmes nek ventil, ki to regulira.
In ja, pri minus 15 COP ni važn, ampak moč, ker je to redko in takrat predvsem nočeš zmrznit. Nad nulo boš pa težko našel tako zanič črpalko, da bi porabila bistveno več v denarju, tudi če ima na papirju slabši COP. Na leto se porabi par 100 evrov za ogrevanje, pa naj bo 700 pri veliki stari hiši, ti pa "prodajaš" mercedese, ki stanejo 3, 4 jurje več. Daj vklopi možgane. Kdaj se ti bo to povrnilo.

BBB je izjavil:

Utk je izjavil:

energetik je izjavil:

Potrebna je višja temperatura ogrevalne vode ali pa traja dalj časa, da se SV ogreje do želene temp.

Če je samo to, ni take sile... Meni je nekaj napol rekel, da so še kakšni drugi problemi.

Ali ima TČ vhod za signal temperaturnega senzorja za merjenje temperature sanitarne vode v bojlerju?

Poceni imajo, za mercedese pa ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

WhiteAngel ::

BBB je izjavil:

Utk je izjavil:

energetik je izjavil:

Potrebna je višja temperatura ogrevalne vode ali pa traja dalj časa, da se SV ogreje do želene temp.

Če je samo to, ni take sile... Meni je nekaj napol rekel, da so še kakšni drugi problemi.

Ali ima TČ vhod za signal temperaturnega senzorja za merjenje temperature sanitarne vode v bojlerju?


Ja.

BBB ::

WhiteAngel je izjavil:

BBB je izjavil:

Utk je izjavil:

energetik je izjavil:

Potrebna je višja temperatura ogrevalne vode ali pa traja dalj časa, da se SV ogreje do želene temp.

Če je samo to, ni take sile... Meni je nekaj napol rekel, da so še kakšni drugi problemi.

Ali ima TČ vhod za signal temperaturnega senzorja za merjenje temperature sanitarne vode v bojlerju?


Ja.
Ali običajna TČ na podlagi podatka o še nedoseženi ciljni temperaturi SV na podlagi meritve trenutne temperature SV nadaljuje z dovajanjem toplote, tudi če je pri majhni površini kače efektivna odjemna moč nizka?

Nizka odjemna moč porabnika se pri nekem zmernem pretoku odrazi z zelo majhnim padcem temperature ogrevalne vode (razlika temperatur dvižnega in povratnega voda TČ), kar je indikator, da se velik delež razpoložljive moči TČ ne porablja. Ali imajo TČ običajno nastavljen nek minimalen prag odjemne moči, ki je potreben, da TČ obratuje? To bi bil lahko poleg počasnega ogrevanja SV možen bistveni vzrok za nedelovanje ogrevanja SV - TČ bi pač periodično poskusila z ogrevanjem SV, ampak bi vedno kmalu odnehala, ker bi bil odjem toplote prepočasen.

telexdell ::

Utk je izjavil:


Ne vem kako je to rešeno pri mercedesih, pri poceni črpalkah se da vmes nek ventil, ki to regulira.
In ja, pri minus 15 COP ni važn, ampak moč, ker je to redko in takrat predvsem nočeš zmrznit. Nad nulo boš pa težko našel tako zanič črpalko, da bi porabila bistveno več v denarju, tudi če ima na papirju slabši COP. Na leto se porabi par 100 evrov za ogrevanje, pa naj bo 700 pri veliki stari hiši, ti pa "prodajaš" mercedese, ki stanejo 3, 4 jurje več. Daj vklopi možgane. Kdaj se ti bo to povrnilo.

Čevlji stanejo 10 ali 100€. TV dobiš za 100 ali 1000€. Jabolko dobiš za 1 ali 3 €/kg...daj vklopi možgane, kdaj se ti bo povrnil dražji nakup.

Drugače pa- COP ti pomeni razmerje med vloženo električno energijo in pridobljeno toplotno energijo. Nižja kot je zunanja temperatura večjo moč ogrevalne naprave potrebuješ. Če ti ob tem pada še COP pomeni, da boš jemal vedno večjo moč iz omrežja. Vsak električni priključek pa ima omejitev za največjo moč, katero lahko odvzameš iz omrežja. Pol pa moraš oprati kakšno perilo, si na indukciji skuhati kakšen obrok.... pa si lahko kar hitro v temi in na mrazu.

Kot eni kupijo čevlje za 100€ in ekološka jabolka za 3€ pač kupijo tudi mercedes TČ. Pri tem pač ne gledajo, koliko bi prihranili s cenejšimi izdelki.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

billy ::

Ni vse v ekonomski računici, če bi bilo, bi vsi vozili 20 let stare dizle, ker razlike do novega avta, nikoli ne bi dali pri nakupu goriva.

Utk ::

Samo bluziš. Čevlje za 10 in za 100 evrov imam na nogi in občutim razliko. Tu pa še zmeraj nismo našli človeka, ki bi občutil razliko v toploti pri ležanju na kavču pri 23 stopinjah iz črpalke za 5 jurjev in tiste za 10.

Drugače pa- COP ti pomeni razmerje med vloženo električno energijo in pridobljeno toplotno energijo. Nižja kot je zunanja temperatura večjo moč ogrevalne naprave potrebuješ. Če ti ob tem pada še COP pomeni, da boš jemal vedno večjo moč iz omrežja. Vsak električni priključek pa ima omejitev za največjo moč, katero lahko odvzameš iz omrežja. Pol pa moraš oprati kakšno perilo, si na indukciji skuhati kakšen obrok.... pa si lahko kar hitro v temi in na mrazu.

Dobro da si povedal, tega pa res nihče tu ni vedel.

billy je izjavil:

Ni vse v ekonomski računici, če bi bilo, bi vsi vozili 20 let stare dizle, ker razlike do novega avta, nikoli ne bi dali pri nakupu goriva.

Lej, pri peči je VSE v ekonomski računici. Da so "mercedesi" bolj zanesljivi pa tako in tako ni res. Niti garancije ne kažejo na to. Danes dobiš peč na olje praktično zastonj, greje zanesljivo, hitro, zelo dobro, samo olje je drago. Ampak če ekonomska računica ni pomembna, so what?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

telexdell ::

BBB je izjavil:



Ali običajna TČ na podlagi podatka o še nedoseženi ciljni temperaturi SV na podlagi meritve trenutne temperature SV nadaljuje z dovajanjem toplote, tudi če je pri majhni površini kače efektivna odjemna moč nizka?

Nizka odjemna moč porabnika se pri nekem zmernem pretoku odrazi z zelo majhnim padcem temperature ogrevalne vode (razlika temperatur dvižnega in povratnega voda TČ), kar je indikator, da se velik delež razpoložljive moči TČ ne porablja. Ali imajo TČ običajno nastavljen nek minimalen prag odjemne moči, ki je potreben, da TČ obratuje? To bi bil lahko poleg počasnega ogrevanja SV možen bistveni vzrok za nedelovanje ogrevanja SV - TČ bi pač periodično poskusila z ogrevanjem SV, ampak bi vedno kmalu odnehala, ker bi bil odjem toplote prepočasen.

Avtomatike TČ imajo tri načine regulacije dvižnega voda. Prvi način je regulacija s fiksno diferenco- v sistem gre npr. voda s 35°C, ogrevanje se prekine ko je razlika med DV in PV npr. manj kot 5°C. Drugi način je plavajoča diferenca- spreminja se tudi temperatura vode, katera gre v sitem. Tretji način pa je pokrivanje temperaturnega primanjkljaja. Prvi sistem regulacije imajo cenejše TČ, zadnjega pa dražje.
Sanitarna voda pa se običajno segreva tako, da temperatura DV raste tako dolgo, da se doseže želena temperatura v bojlerju. Torej ni pomembna razlika temperature DV/PV. Je pa COP TČ manjši ob višji temperaturi TČ in tudi ob manjši razliki med DV/PV. Zato mora biti izmenjevalec v bojlerju čim večji.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

Ampak kot je že bilo rečeno, če je zaradi male površine kače odjem premali, se bo TČ izklapljala, ogrevanje SV bo trajalo dolgo ali pa sploh ne bo zaključeno.
Tudi inverterji gredo dol le do nekje 25% moči.

prtenjam ::

Malo spremljam tole tematiko in me zanima zakaj nihče nikoli ne omeni TČ podjetja Weishaupt?

Sem iz Savinjske in ko sem spraševal za TČ sem dobil ponudbe od 4 (mogoče še več, tega je 2 leti) podjetij/mojstrov in VSI so mi ponudili najprej Weishaupt in potem kot drugo opcijo še katero drugo TČ. (Ok res je da je v Celju poslovalnica Weishaupt.)

Je kakšen poseben razlog? So to slabe/drage TČ? Samo kot info od koga, ki se bolj spozna.

Hvala
Matjaž Prtenjak
https://mnet.si
««
33 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610301 (2616) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557283 (22012) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153231 (120055) Zvezdica27

Več podobnih tem