» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
32 / 78
»»

Invictus ::

cekr je izjavil:

Eno stransko vprašanje:
kje bi se dobil rezervni motor za ventilator.
Toplotna mi po 10-ih letih že malo preveč ropota pa bi bila potrebna menjava motorja.

Daj mehaniku, pa naj zamenja ležaj, ki je najbrž krivec...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mare15 ::

Lg monoblok 9kw? Ali kaj močnejšega(v ponudbi imam z dodatnim grelcem 2kw). Bi morala biti črpalka močnejsa ali močnejši grelec za vsak slučaj. Zraven pa pol bojler 200-300L z vsaj 2,5-3m2 kačo?

energetik ::

Mare15 je izjavil:

Med daikin infujitsu je razlika v ceni 1700 eur z montažo. Daikin naj bi bla vsaj po dokumentaciji sposobnejsa tudi pri nižji temp.ogrevati do 50/55 stopinj. Če fujitsu ob nižji temp. ne zmore sem na mrzlem (3kw grelec), pri daikin pa vskoči 9kw grelec. Si vse to skupaj prav razlagam ali ne razumem pravilno delovanja.

Narobe si predstavljaš moč TČ, ki bo od sebe dajala 55° vodo, zunaj pa -10 in defrosti na 45min. Ta moč še zdaleč ne bo 8kW, ampak bolj tam 4-5kW... Zato pa ti pravim, da so važni radiatorji.
Moja TČ "simulira" ogrevanje na radiatorjih, ko ogreva sanitarno vodo, takrat DV pride do nekje 53°C pri 100% obratov kompresorja. Ko je zunaj -10, sem odčital toplotno moč nekje 5-5,5kW. Pa tukaj niso všteti defrosti, ki ti povprečno toplotno moč zbijejo še bolj dol.

Od tistih zgoraj je Zubadan VT pumpa, zato nima grelcev. Dejansko drži moč v globok minus, ampak na račun COP in si na koncu na istem, kot če bi imel dodatne grelce.
Narobe si se lotil, ne glej firme (vsaka firma ima tudi več različnih produktov), ampak raje najprej najdi dobrega inštalaterja, ki ti bo znal izbrati pravilno TČ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

telexdell ::

energetik je izjavil:


Narobe si predstavljaš moč TČ, ki bo od sebe dajala 55° vodo, zunaj pa -10 in defrosti na 45min. Ta moč še zdaleč ne bo 8kW, ampak bolj tam 4-5kW... Zato pa ti pravim, da so važni radiatorji.
Moja TČ "simulira" ogrevanje na radiatorjih, ko ogreva sanitarno vodo, takrat DV pride do nekje 53°C pri 100% obratov kompresorja. Ko je zunaj -10, sem odčital toplotno moč nekje 5-5,5kW. Pa tukaj niso všteti defrosti, ki ti povprečno toplotno moč zbijejo še bolj dol.

Od tistih zgoraj je Zubadan VT pumpa, zato nima grelcev. Dejansko drži moč v globok minus, ampak na račun COP in si na koncu na istem, kot če bi imel dodatne grelce.
Narobe si se lotil, ne glej firme (vsaka firma ima tudi več različnih produktov), ampak raje najprej najdi dobrega inštalaterja, ki ti bo znal izbrati pravilno TČ.

Razlika med TČ se najbolj vidi v gabaritih in masi zunanje enote. Večja in težja kot je, potencialno boljše se bo obnesla. Moja TČ tudi pri -12°C (preverjeno!) brez težav ogreva vodo na 55°C. COP takrat je okrog 3. Defrosti pa so na 2,5...3 ure. Seveda pa ni Hitachi ali Daikin ali LG ali...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

sbawe64 ::

Katero imaš ?
2020 is new 1984
Corona World order

Mare15 ::

Saj pravim, da imam ponudbe od vseh mogočih strani. Nekateri so bili tudi na ogledu pa vsak zagovarja svoje. Prvi je bil pri meni od hitacija, ki predlagal monoblok 14 kw brez grelcev in brez bojlerja. Da kupim tiki bojler in ga dam na elektriko. Po njegovo naj bi 14kw bilo potrebnih ker ni grelcev in bo tako delalo zadosti tudi pri nizki temperaturi(verjetno na račun cop). Tu je bila cena mislim da 4000 eur.
Pri monobloku imam se ponudbi lg z bojlerjem ampak malo pod 5000
Ostali mi večinoma predlagajo 8kw split izvedbe cene pa od 6500 pa do 9500 eur.
Po zatrjevanju vseh bo vse to odlično delovalo.

Goody ::

telexdell je izjavil:

energetik je izjavil:


Narobe si predstavljaš moč TČ, ki bo od sebe dajala 55° vodo, zunaj pa -10 in defrosti na 45min. Ta moč še zdaleč ne bo 8kW, ampak bolj tam 4-5kW... Zato pa ti pravim, da so važni radiatorji.
Moja TČ "simulira" ogrevanje na radiatorjih, ko ogreva sanitarno vodo, takrat DV pride do nekje 53°C pri 100% obratov kompresorja. Ko je zunaj -10, sem odčital toplotno moč nekje 5-5,5kW. Pa tukaj niso všteti defrosti, ki ti povprečno toplotno moč zbijejo še bolj dol.

Od tistih zgoraj je Zubadan VT pumpa, zato nima grelcev. Dejansko drži moč v globok minus, ampak na račun COP in si na koncu na istem, kot če bi imel dodatne grelce.
Narobe si se lotil, ne glej firme (vsaka firma ima tudi več različnih produktov), ampak raje najprej najdi dobrega inštalaterja, ki ti bo znal izbrati pravilno TČ.

Razlika med TČ se najbolj vidi v gabaritih in masi zunanje enote. Večja in težja kot je, potencialno boljše se bo obnesla. Moja TČ tudi pri -12°C (preverjeno!) brez težav ogreva vodo na 55°C. COP takrat je okrog 3. Defrosti pa so na 2,5...3 ure. Seveda pa ni Hitachi ali Daikin ali LG ali...


Nibe, Viessmann, Buderus?

PrimoZ_ ::

Jaz sem vzel split sistem, ker mi ni všeč vodna povezava izven hiše. Ne glede na magnetni izpust in podobno...
Osebna preferenca pač.

Sicer pa 11kw TČ brez problema greje hišo, ki še nima toplotnega ovoja, je pa izolirano podstrešje, okna so nova 3 slojna in glavna razlika imam talno.

telexdell ::

Goody je izjavil:



Nibe, Viessmann, Buderus?

Je ena od naštetih, a to ni pomembno.
Na TČ je treba gledati kot na motor z notranjim izgorevanjem. Vsak potrebuje gorivo, ima vplinjač, bate, ojnico in izpuh. Ko pa primerjaš en in drug motor z enako kubaturo se pa razlikujeta po: moči, porabi goriva, navoru... Enostaven in poceni motor pač porabi več goriva (pri TČ je to COP) in hitreje upeša v vožnji navkreber (pri TČ upada moč s padanjem temperature). Ob naporu ropota in je glasen (pri TČ enako)...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

DimmniBurek ::

Mare15, Mitsubishi ima 2 različni notranji enoti, ena (ehsd-vm2d) ima 2kW dodatni grelec, druga (ehsd-ym9d) pa 9kW (3x3kW), jaz sem vzel slednjo, ker razlike v ceni praktično ni, če bo potreba pa naj požge, če bo ekstra mraz.

Primer: KLIK
There Is No Stronger Drug Than Reality

DimmniBurek ::

Aja, za monoblok se pa nisem odloču zaradi potencialne zamrznitve, ker včasih tudi štroma zmanjka v hribih kjer sem doma, plus v spodnje štuku mam še 2 radiatorja za zamenjat, zgoraj pa mam še celo stanovanje za narest in napelat radiatorje, kar pomeni da bom vsaj 2x še menjaval vodo v sistemu, pri monobloku pa rabiš glikol, ki pride hitro 100€ na polnjenje.
There Is No Stronger Drug Than Reality

Mare15 ::

DimmniBurek
To si vzel 8kw z 9 kw grelci?
Je že laufala katero zimo ali bo zdaj prvič?
Greješ torej na radiatorje. Kakšna kvadratura?

Še to me zanima. V kolikor toplotna ne zmore in se vklopi grelec ta pol laufa na polno in toplotna ne laufa ali le pomaga toplotni hitreje doseči temp. z neko srednjo močjo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mare15 ()

brudi ::

Za tvoje potrebe, kot jih navajaš bi jaz vzel NIBE F 2120-12 ( 8 KW)TČ, ne rabiš razmišljat o nobenih grelcih,(čeprav jih ima vgrajene3,6,9 KW) ker bo komot grela tudi ko bo minus 15 in več ,jo imam tudi sam ,sicer 2120-16, ogrevam 180m2 in ti lahko povem da minulo zimo ko je bilo nekajkrat ponoči tudi -15 in več, in nizka vlaga , takrat je šele zaživela.
Skratka ,NIBE odlična tč, je pa zelo pomembno dobit dobrega izvajalca, je za RAZMISLIT

Mare15 ::

Kaj pa PANASONIC AQUAREA 9kW. po specifikacijah naj ne bi padala moč z padanjem temperature. COP pri -7/55 je še 2,02. Je komu kaj poznana?

Lep pozdrav

iso2000 ::

Da še jaz malce izkoristim temo zase. Sem pred premislekom kako se lotiti predelave sisitema ogrevanja. Na hiši je trenutno ogrevanje na plin s talnim gretjem, dodatno sta na strehi sončna kolektorja, v hiši je 200 ali 300l bojler + 1000l zalogovnik. Poigravam se z idejo vgradnje sončne elektrarne na streho, in toplotno črpalko (v prihodnje planiram nakup "commuter" električnega avta). Ker je to vse skpuaj novo zame, ali bi bilo smiselno obdržati sončne kolektorje na strehi, ali je bolje to odstraniti in imeti samo toplotno črpalko? Kako močna bi morala biti okvirno toplotna črpalka - hiša ima ca. 150 m2 bivalne površine (185m2 bruto), 15cm izolacije, kot omenjeno talno gretje, dvoslojna lesena okna.
Več detajlov o sistemu še ne vem, saj sem še v procesu nakupa te hiše...
Za vse predloge se zhvaljujem.

jabe ::

Jaz imam aquareo. Manjšo sicer, gre v 8 sezono. Dela...

Mare15 ::

Ima kdo izkušnje z LG OGREVALNA TOPLOTNA ČRPALKA MONOBLOK HM091M.U43. Je smiselno na to priklopiti še bojler za sanitarno vodo? Je dejansko možno da do temperature -7 sploh ne pada moč in ostaja pri 9kw?

lp

Zvezdica27 ::

lp,

jaz imam lg monoblok. Plinska povezava pomeni, da zmrzniti ne more (zgoraj en govoril, da bo zmrznilo). Plin je nek novi, pozabil kateri. Tudi če bi bila voda, je to izolirano in mora bit res smola, da to zmrzne. Tako mi je rekel moj kolega monter, da še ne pozna primera.

Jaz mislim da električni bojler ni potreben. Sam imam naknadni grelec v sanitarnem bojlerju ("zunanji" na štekar) - ampak v 4 letih ni delal niti en dan. Ker stane cca 70e, mi je čisto vseeno.

V glavnem - tko kot je en za avto napisal. Res rabiš Porscheja za SLO ceste? Pač, preračunaj, kot za avto.

zz

Mare15 ::

Monoblock ima plin v sistemu ampak vodo vsaj po moje greje že v zunanji enoti saj nima notranje enote in to vodo pošilja v hišo. Zmrznil bi načeloma vsekakor lahko. Tu pomaga zavarovanje strojeloma. Kakšno kvadraturo pa greješ? Z radiatorji ali talno. Če mi lahko zapupaš še območje kje živiš? Kakšna je moč tvoje toplotne črpalke?

Mare15 ::

Pozdravljeni

Dobil sem še neko zamisel pa me zanima ali je izvedljiva. Se da morda lg monoblock 9kw v vezati v trenutni sistem plinske peči, da bi v primeru, da ne zmore delala(pomagala) plinska peč, prav tako bi še naprej grel vodo na plin, kar ni ravno velik strošek (cca. 18 eur mesečno). Toplotna se verjetno ne bi smela povsem ustaviti že zaradi zamrzovanja. Tako odpade strošek nakupa bojlerja pa še peč mi ostane za vsak slučaj. Sicer je nekaj manjša subvencija ampak se mi vseeno zdi kar vredu zamisel.
Kaj menite o tem? Je zadeva izvedljiva ali so kakšne ovire?

Lep pozdrav

Jure14 ::

Najprej ugotovi (naj ti nekdo izračuna), koliko kw sploh rabiš za ogrevanje.
Zelo verjetno bo 9kw več kot dovolj.

Potem pa odjavi priključek za plin.
Prišparaš (samo na priključku) 20EURna mesec.
Ne potrebuješ dimnika (in dimnikarja).
Odpade letni servis peči.

Za ta "prišparan" denar lahko (če je že nujno) s kakšno klimo dogrevaš.
Pa ploščo v kuhinji zamenjaš.

Ker to "za vsak slučaj" ponavadi noče delat ravno takrat, ko rabiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jure14 ()

billy ::

uf, da bi v SLO zmrznila voda iz monobloka v hišo? To mora pa biti res mrzlo nekaj dni, plus da je človek brez štroma. Pomeni za 99% primerov nepotrebno sekiranje. Pa še to se lahko uredi, da se poveže cevi tako, da gredo čimprej v zemljo, okoli pa uredi orenk izolacijo, tudi lahko dodaten grelec, spiralo, direktno na te cevi, potem alumplast cevi, kjer lahko voda tudi zmrzne...

Da se v glavnem :)

telexdell ::

Jure14 je izjavil:

Najprej ugotovi (naj ti nekdo izračuna), koliko kw sploh rabiš za ogrevanje.
Zelo verjetno bo 9kw več kot dovolj.

Potem pa odjavi priključek za plin.
Prišparaš (samo na priključku) 20EURna mesec.
Ne potrebuješ dimnika (in dimnikarja).
Odpade letni servis peči.

Za ta "prišparan" denar lahko (če je že nujno) s kakšno klimo dogrevaš.
Pa ploščo v kuhinji zamenjaš.

Ker to "za vsak slučaj" ponavadi noče delat ravno takrat, ko rabiš.

Sam imam TČ in zemeljski plin. Fiksni strošek, če je poraba plina manj kot 2000 kWh znaša tam 6 €. Skupna mesečna položnica (plin za kuhanje+fiks) znaša okrog 10 €. Če se ogrevaš s TČ lahko dimnikarja odjaviš. 15 let sem se ogreval na plin pa sem servis poklical le 2x- ko mi je na peći odpovedal elektromagnetni ventil za plin. Tak da... za 10 €/mesec kuham, imam rezervni energent in ne rabim nove plošče za kuhanje (800...1000€), dodatne klime (1200€), nove posode primerne za indukcijo (nekaj 100 €...).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Mare15 ::

telexdell
Pri meni je fiksni strošek le 4 eur. Kako pa je izveden priklop obeh enot? Katero TČ uporabljaš?

Invictus ::

cekr je izjavil:

Po toliko letih dela, ne bom šparal. 100€ za novega ni nič proti temu, koliko se je privarčevalo.
Z novim grem lahko ponovno v novih 10 let. Potem bo pa verjetno že čas za novo postrojenje.
No, vsaj upam, da bo kakšen napredek do takrat.

Stane tam od 250 - 300 EUR...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

energetik ::

billy je izjavil:

uf, da bi v SLO zmrznila voda iz monobloka v hišo? To mora pa biti res mrzlo nekaj dni, plus da je človek brez štroma. Pomeni za 99% primerov nepotrebno sekiranje. Pa še to se lahko uredi, da se poveže cevi tako, da gredo čimprej v zemljo, okoli pa uredi orenk izolacijo, tudi lahko dodaten grelec, spiralo, direktno na te cevi, potem alumplast cevi, kjer lahko voda tudi zmrzne...

Da se v glavnem :)
Kakšen dodatni grelec, če nimaš štroma? Čisto verjeten scenarij je, da greš za 5 dni na smučanje in ti iz nekega razloga ven zleti FID (npr. prebije kompresor na hladilniku). Verjemi, da bo zunanji izmenjevalec zmrznil v tistih parih dneh, ko je komot ves čas ornk pod nulo.
Jaz se na besede inštalaterjev, da ne poznajo primera, ne bi zanašal. Ali split ali antifriz v monobloku (to zadnje imam jaz).

Mare15 je izjavil:

Ima kdo izkušnje z LG OGREVALNA TOPLOTNA ČRPALKA MONOBLOK HM091M.U43. Je smiselno na to priklopiti še bojler za sanitarno vodo? Je dejansko možno da do temperature -7 sploh ne pada moč in ostaja pri 9kw?

lp
Tip TČ nima veze s tem, ali se splača priklopit na bojler za SV! Ali se splača ali ne moraš izračunati sam, glede na tvojo porabo tople vode in ceno bojlerja+montaže!

Saj pravim napačno se lotevaš, iščeš znamke TČ namesto da bi najprej ugotovil, kaj sploh rabiš. Znamka je zadnja stvar. Najprej morda plačaj energetskega svetovalca, da ti izračuna kaj rabiš, potem pojdi iskat to kar rabiš za najbolj ugodno ceno.
To je kot bi spraševal, ali je Škoda Octavia TDI v redu za kupit, pri tem da ne veš točno, ali se boš vozil po AC ali samo po mestu in ali rabiš velik prtljažnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Utk ::

Ne vem zakaj bi TČ vezal preko fida na katerem je še ne vem kaj vse. Boš je pa ja zvezal s svojimi varovalkami in čisto ločeno od vsega drugega.
Sej nima veze, daš antifriz. To je enkratni strošek, če treba kdaj praznit, si ga shraniš in nazaj napumpaš.

energetik ::

Utk je izjavil:

Ne vem zakaj bi TČ vezal preko fida na katerem je še ne vem kaj vse. Boš je pa ja zvezal s svojimi varovalkami in čisto ločeno od vsega drugega.
Sej nima veze, daš antifriz. To je enkratni strošek, če treba kdaj praznit, si ga shraniš in nazaj napumpaš.
Ker imam na FID 30mA celo bajto zaradi svoje varnosti?
Poleg tega, vsako leto smo kak dan po 8-10h v kosu brez štroma, ker imamo zaendrek 20kV omrežje, kjer morajo redno flikat podzemni 20kV kabel. Če se bo to enkrat zgodilo ravno takrat, ko bom na šihtu in bo zunaj -10, nočem imeti tam zunaj navadne vode.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Goody ::

Majstri, hišo 22 let staro 8cm stiropor, na strehi 20cm volna, 180m2, radiatorji, ogrevam s 22 starim plinskim stenskim kondenzacijskim kotlom (300l bojler). Čeprav nimam nobenih težav s kotlom me opozarjajo, da počasi ga bo pa treba zamenjati. (ob nakupu so mi rekli, da ti stenski delajo nekje do 8 let...). A je kakšen smisel tale hibrid varianta?

https://www.daikin.si/sl_sl/druzine-izd...

Ostati samo na plinu, preiti na TČ? Mnenja? Hvala v naprej.

energetik ::

Goody je izjavil:

Majstri, hišo 22 let staro 8cm stiropor, na strehi 20cm volna, 180m2, radiatorji, ogrevam s 22 starim plinskim stenskim kondenzacijskim kotlom (300l bojler). Čeprav nimam nobenih težav s kotlom me opozarjajo, da počasi ga bo pa treba zamenjati. (ob nakupu so mi rekli, da ti stenski delajo nekje do 8 let...). A je kakšen smisel tale hibrid varianta?

https://www.daikin.si/sl_sl/druzine-izd...

Ostati samo na plinu, preiti na TČ? Mnenja? Hvala v naprej.
Hibrid se absolutno ne splača, ali novo plinsko peč ali povsem preidi na TČ in odjavi plinski priključek. Odvisno od radiatorjev in kdaj hočeš povrnitev investicije.

PrimoZ_ ::

energetik je izjavil:

billy je izjavil:

uf, da bi v SLO zmrznila voda iz monobloka v hišo? To mora pa biti res mrzlo nekaj dni, plus da je človek brez štroma. Pomeni za 99% primerov nepotrebno sekiranje. Pa še to se lahko uredi, da se poveže cevi tako, da gredo čimprej v zemljo, okoli pa uredi orenk izolacijo, tudi lahko dodaten grelec, spiralo, direktno na te cevi, potem alumplast cevi, kjer lahko voda tudi zmrzne...

Da se v glavnem :)
Kakšen dodatni grelec, če nimaš štroma? Čisto verjeten scenarij je, da greš za 5 dni na smučanje in ti iz nekega razloga ven zleti FID (npr. prebije kompresor na hladilniku). Verjemi, da bo zunanji izmenjevalec zmrznil v tistih parih dneh, ko je komot ves čas ornk pod nulo.
Jaz se na besede inštalaterjev, da ne poznajo primera, ne bi zanašal. Ali split ali antifriz v monobloku (to zadnje imam jaz).


Če imaš antifriz v sistemu je to potem za cel sistem za vse cevi talnega itd... Al je kak izmenjevalec vmes kot je v bojlerju za sanitarno vodo ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Goody ::

energetik je izjavil:

Goody je izjavil:

Majstri, hišo 22 let staro 8cm stiropor, na strehi 20cm volna, 180m2, radiatorji, ogrevam s 22 starim plinskim stenskim kondenzacijskim kotlom (300l bojler). Čeprav nimam nobenih težav s kotlom me opozarjajo, da počasi ga bo pa treba zamenjati. (ob nakupu so mi rekli, da ti stenski delajo nekje do 8 let...). A je kakšen smisel tale hibrid varianta?

https://www.daikin.si/sl_sl/druzine-izd...

Ostati samo na plinu, preiti na TČ? Mnenja? Hvala v naprej.
Hibrid se absolutno ne splača, ali novo plinsko peč ali povsem preidi na TČ in odjavi plinski priključek. Odvisno od radiatorjev in kdaj hočeš povrnitev investicije.


Malo mi je zanimivo da imaš 2 energenta pri bajt za ogrevanje (tako kot ima telexdell)...

billy ::

energetik ok, situacija z dopustom je realen scenarij, ampak saj veš, koliko mora bit temperatura pod minusom, da voda v izolirani alkatenki zmrzne? oz da potem alkatenka poči

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: billy ()

energetik ::

PrimoZ_ je izjavil:

Če imaš antifriz v sistemu je to potem za cel sistem za vse cevi talnega itd... Al je kak izmenjevalec vmes kot je v bojlerju za sanitarno vodo ?
Že parkrat povedano, Vaillant ima v kotlovnici še ploščni izmenjevalec antifriz/voda. Antifriza imam nekih 10-20L samo, v talnem je voda. Minus - dodatna OČ za talno in pa kake 0,5-1K padca temperature ogrevalne vode.

billy je izjavil:

energetik ok, situacija z dopustom je realen scenarij, ampak saj veš, koliko mora bit temperatura pod minusom, da voda v izolirani alkatenki zmrzne? oz da potem alkatenka poči

Ne gre za alkatenko, ampak za izmenjevalec plin/voda, ki je v zunanji kišti izoliran z nekje 1cm pene. To ni nič, če je zunaj -10 in ni pretoka vode skozi. Zamrzne in poči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

aborko ::

Se da ta izmenjevalec kaj dodatno izolirati? Meni načeloma voda vsaj malo kroži tudi termosifonsko (brez elektrike), kačo bojlerja imam brez preklopnega ventila vezan zaporedno pred radiatorji in celoten 300L bojler je cca 2m pod nivojem monoblok TČ (topla voda sili navzgor), zunaj je cca 2x 0,5m gumi cevi s 2cm izolacije. Pomoje sem ob izpadu varen vsaj kakih 48 ur, bi pa rad to še malo podaljšal za ziher...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

energetik ::

Seveda če imaš kotlovnico nižje, bo delal termosifon. Jasno tudi izmenjevalec lahko bolje oblečeš.
No, jaz pa imam zunanjo kišto par dm nižje od kotlovnice in ni termosifona, ledena voda bo zastajala v zunanji kišti.

billy ::

Hm, ampak energetik, če je "tehnologija v TČ" takšna, da lahko privede do tega, kar si napisal, potem smo načeloma vsi na tankem. Dopust gor al dol, ob velikem sranju - Žled izpred nekaj let nazaj, je lahko človek tudi doma, pa bo brez štroma nekaj dni.
Potem če ima tak človek monoblok, nima rešitve? (razen zavarovanje in potem menjava naprave)

telexdell ::

billy je izjavil:

Hm, ampak energetik, če je "tehnologija v TČ" takšna, da lahko privede do tega, kar si napisal, potem smo načeloma vsi na tankem. Dopust gor al dol, ob velikem sranju - Žled izpred nekaj let nazaj, je lahko človek tudi doma, pa bo brez štroma nekaj dni.
Potem če ima tak človek monoblok, nima rešitve? (razen zavarovanje in potem menjava naprave)

Če nimaš izpusta na najnižji točki (kar ni najbolj pametno) pač odviješ cevi na zunanji enoti in spustiš vodo ven.
Poleg tega, da je antifriz strupen in zelo škodljiv za ledvice ti tudi zmanjša COP. Če nimaš ravno NEH lahko to letno pomeni tudi nekaj 100 kWh večjo porabo. Če potem upoštevaš še ceno antifriza je mogoče ceneje (in potencialno zdravju manj škodljivo) da zamenjaš izmenjevalec, če bi imel zares tako smolo in bi zamrznil.
Sam še nisem slišal, da bi komu zamrznil izmenjevalec, ker bi bila TČ dolgo brez elektrike. Je pa marsikomu zamrznil, ker je elektrike zmanjkalo v nepravem trenutku. Takrat ti pa tudi antifriz, če ni ravno 100% koncentrat ne pomaga kaj dosti.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

billy ::

Ja prvi modeli LG monobloka so baje imeli neke težave, da je kar redno se to dogajalo, ampak žal ne vem detajlev.

Zvezdica27 ::

saj zato so pa garancije itd.

V glavnem... da voda zmrzne ni samo temperatura, pač pa tudi količina, gibanje itd.

TČ all the way, kar se mene tiče, sploh na vasi mislim da je to trenutno top izbira. Še ta zima in sem jaz jo odplačal samo s prihranki.

zz

pol3ni ::

Pozdravljeni
Imam vprašanje.Za ogrevanje sanitarne vode imam sončne kolektorje ki mi ogrevajo 300 l bojler.Ogrevanje hiše je klasično peč na drva.Zanima me če je možna vezava solarnih kolektorjev in toplotne črpalke,kot nekakšna pomoč pri dogrevanju.Ker počasi bo potrebna menjava peči.

Hvala

billy ::

Možno je vse, ampak se splača?

pol3ni ::

To ne vem ali se splača.Samo razmišljam,ker imam tudi pozimi kar nekaj sonca na solarnih panelih in bi tisto toploto vode dodal toplotni črpalki za ogrevanje hiše.Nimam pa,kot rečeno niti pojma ali je to smiselno oz.izvedljivo.Torej bi v moji situaciji poleti ogreval sanitarno vodo z sončnimi paneli-toplotna črpalka off,pozimi pa solarna off,toplotna pa ogreva sanitarno vodo in hišo.

Utk ::

Če ti zdaj peč na drva lahko ogreva tudi vodo, potem namesto peči na drva bo pač grela toplotna črpalka. Če ne, je pa vprašanje če ima bojler 2 kroga za priklopit.

pol3ni ::

Ja saj to mi je jasno.Imam pa welux komplet s 3 paneli.

Čeprav sam bojler ima tudi že 12 let,tako da ga bi bilo ob menavi peči mogoče celo smiselno zamenjat

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pol3ni ()

Utk ::

Če ti paneli naredijo dost tople vode tudi pozimi in ne rabiš TČ za to, jih obdrži, če ne, vrži vse skupaj stran, bojler, panele in vse, in kupi samo TČ. Te vezave gor dol in z bojlerjem z dvema krogoma te bo stalo več kot boš kdaj prišparal s paneli.

pol3ni ::

Ne za pozimi mi jo ogreje premalo.Ma da bi jo ravno vrgel stran mi ni.Ne vem,bom videl kako bo,ko bo prišel čas menjave.Je pa res,več ko je teh vezav slabše je.
Tako,da na koncu zna bit res verjetno najboljša ta,da vržem vse skup dol.

energetik ::

pol3ni je izjavil:

Ja saj to mi je jasno.Imam pa welux komplet s 3 paneli.

Čeprav sam bojler ima tudi že 12 let,tako da ga bi bilo ob menavi peči mogoče celo smiselno zamenjat
Tukaj je bistveno, ali ima tvoj obstoječi bojler dovolj veliko dodatno kačo za TČ. Ta mora biti vsaj 2,5m2+, več je bolje.
Brez tega boš moral za tvojo idejo nabavljati nov bojler.
Poleg tega moraš še preveriti, ali imaš bajto dovolj izolirano in radiatorje dovolj dobre, da sploh montiraš TČ.

pol3ni ::

Za bojler ne vem točno.Hiša pa je bila adaptirana pred dvemi leti.Fasada 12 cm-Silber Reflex.Okna so bila menjana sicer že leta 2002 in so 2-slojna,ampak so čist ok.Zadnja plošča 15 cm stiroporja+5 cm estriha.Odkopani temeljni in izolirani z 5 cm strodurja.Radiatorji pa mislim da so tudi dovolj veliki.Bom pa vsekakor prej dobil nekoga ,ki mi bo svetoval kaj in kako.Malo razmišljam tudi v smer geosonde.
Ogrevam pa 150-160 m2 v dveh nadstropjih +2 sobi v pritličju.

Utk ::

Povezave okoli peči niso poceni, delo vodovodarja, črpalka, poraba elektrike, to te hitro stane jurja. Kdaj bojo solarni paneli toliko prišparali proti TČ? Pa ok, če ti paneli vsaj pol leta naredijo dovolj, da ta čas čisto ugasneš TČ, se morda še splača, če niti to ne, pa res ne vidim smisla.
««
32 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763938 (575) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611081 (3396) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22558052 (22781) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141488 (12130) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154920 (121744) Zvezdica27

Več podobnih tem