» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
30 / 77
»»

billy ::

No, sicer energija ni problem, ker je na strehi elektrarna, ampak bi vseeno optimiziral zadeve.

Dobro, vem na čem sem, zdaj pa rufnem vodovodarja.

Samo eno vprašanje še, ker je na tem vodo-krogu za talno, ena pumpa, ki je samo priklopljena na štrom, torej brez neke krivulje, ipd, obstaja kak relativno navaden termostat, na katerega se lahko pumpo priklopi via 220, da jo samo vklaplja/izklaplja?

DimmniBurek ::

Dobil sem ponudbo od Brima d.o.o., v kateri hydrobox Therm WEL5 notranjo enoto? To je verjetno nek lasten produkt? Ima kdo izkušnje? Ponudba je zelo ugodna, saj je montaža vključena v ceni.
There Is No Stronger Drug Than Reality

J.McLane ::

billy je izjavil:

No, sicer energija ni problem, ker je na strehi elektrarna, ampak bi vseeno optimiziral zadeve.

Dobro, vem na čem sem, zdaj pa rufnem vodovodarja.

Samo eno vprašanje še, ker je na tem vodo-krogu za talno, ena pumpa, ki je samo priklopljena na štrom, torej brez neke krivulje, ipd, obstaja kak relativno navaden termostat, na katerega se lahko pumpo priklopi via 220, da jo samo vklaplja/izklaplja?


Pumpa bo po novem samo ena, tista v TČ.

Do sedaj si imel tako, da je kotel s svojo črpalko (ali celo brez?) ločeno grel zalogovnik, pumpa za talno pa je iz zalogovnika po potrebi odvzemala vodo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

billy ::

Hm, pumpe so 3 :)

Ena je ki žene vodo-krog zalogovnik - TČ
druga je za toplotni izmenjevalec za SV
tretja pa za vodo-krog talnega gretja.

J.McLane ::

Jaz bi se tega zalogovnika znebil in si pridobil prostor za kaj bolj pametnega.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

TČ+zunanji senzor, ena pumpa, en tropotni ventil in bojler z izmenjevalcem, pa imaš rešeno komplet ogrevanje in sanitarno vodo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

billy ::

Dobro, obstoječe inštalacije nima smisla spreminjat, ali?

telex, če prav razumem bi dal TČ samo za talno gretje, za SV pa bi raje imel električni grelec? Zakaj bi bilo to boljše/ceneje, od tega kar je sedaj?

feryz ::

Ker bo razlike na letnem nivoju 10 do 20 evrov, TČ pa zna delati mnogo dlje zaradi tega.

telexdell ::

billy je izjavil:

Dobro, obstoječe inštalacije nima smisla spreminjat, ali?

telex, če prav razumem bi dal TČ samo za talno gretje, za SV pa bi raje imel električni grelec? Zakaj bi bilo to boljše/ceneje, od tega kar je sedaj?

NE! Tropotni ventil bo preklapljal med ogrevanjem hiše in med pripravi sanitarne vode. Zunanji senzor pa bo poskrbel, da bo TČ ogrevala vodo za ogrevanje na takšno temperaturo kot jo hiša tisti trenutek potrebuje.

Glede mnenja @feryz- ko sem lani preko poletja ogreval sanitarno vodo z elektriko sem porabil tam 100 kWh elektrike več na mesec. To znese nekje 11€/mesec. Ko sem v jeseni zagnal TČ sem imel občutek, da ji tako dolgo mirovanje ni najbolj prijalo. Tak da- letos se mi preko poletja TČ zažene enkrat dnevno.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

billy ::

Hm, potem pa mi nekaj ni jasno. Če recimo TČ ogreva vodo na 27 stopinj, za namen talnega gretja, potem pa pride do zahteve po vroči vodi in takrat bo TČ pojačala moč? Pa saj to steče kar nekaj litrov, preden bo pritekla primerno topla voda? Pa od kje bo prišla SV, preko toplotnega izmenjevalca ali direktno iz TČ?

V moji situaciji je tudi tako, da se TČ požene nekajkrat dnevno.

feryz ::

telexdell je izjavil:

Glede mnenja @feryz- ko sem lani preko poletja ogreval sanitarno vodo z elektriko sem porabil tam 100 kWh elektrike več na mesec. To znese nekje 11€/mesec. Ko sem v jeseni zagnal TČ sem imel občutek, da ji tako dolgo mirovanje ni najbolj prijalo. Tak da- letos se mi preko poletja TČ zažene enkrat dnevno.
Poleti ni problem. Ko pa pri defrostih preklopi na ogrevanje sanitarne, je druga pesem. Takrat se tuljenje TČ šele prične.

jabe ::

Malo več razlike je pa že. S tem da nič narobe, če malo zalufa čez poletje, pozimi npr ko se zažene, ko mutav na telefon med ogrevanjem SV, je pa vseeno če grelec ogreva SV: razlikeje res v par deset evrov na letni ravni in TČ nikdar ne gre preveč na obrate.

Po zunanji krivulji je, da TČ tipa zunanjo T (ne T v hiši) in glede na nastavitive prilagaja T v talnem gretju. Talno gretje je en sam velik zalogovnik, če je hiša še masivno zidana bodo, se bo TČ bistveno hitreje prilagodila novim razmeram (koliko časa pa rabi, da dvigne vodo v talnem gretju za stopinjo ali 2), kot bo zanihala T v hiši za pol stopinje (tle znaš kar kaki dan čakati). Pri talnem ni tako kot pri radiatorjih. Ko nekaj spremeniš, čakaš en cajt na efekt...

SV naj bi imela pa svoj hranilnik in po svoje uravnavano T. Nima veze s T v talnem. Vsaka TČ zna preklopiti sama, edino kar je, je da ne more delati oboje hkrati. Ali ogreva SV ali pa hišo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

billy ::

Hm, še vedno mi ni jasna prednost tega, kar svetujete.

A ni potem "moja" izvedba, boljša, TČ greje zalogovonik, od kjer se potem greje voda za talno in pa voda za SV - po potrebi, sproti, preko izmenjevalca. Ker pri zalogovniku za SV pa pride do problema legionele in moraš vsake toliko "zakurit". V "mojem" primeru pa se vedno greje sveža voda (izmenjevalec).

Tako se tudi lahko greje oboje hkrati, vodo za talno in SV, ker je vse iz enega zalogovnika :)

Pa ne delam se norca ali pametujem, samo razsvetlite me.

jabe ::

Ne, ni... Izvedba je bolj potratna in dražja.

billy ::

Dražja, to verjetno je, potratna, zakaj? Ker pride do večih izgub zaradi izmenjevalca pri gretju SV?

Tole sem našel od Nibe: https://www.forestecosystems.co.uk/anot...

A to beli v sredini je v bistvu električni bojler za SV? Zalogovnik pa je samo za talno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: billy ()

jabe ::

Nalvdaka stopinja višje kot ogrebas s TČ poraba raste bistveno bolj kot premosorazmernom in ti, ve prav razumem, grejes en kup enenvode na 45 stopinj, ko bo v tlanem v najhujšem mrazu rabil recimo 33. Brez veze. Domnevam lahko, da je tudi življenjska doba potem krajša.

Mater pri dovolj velikem zalogovnikunin tipalu malce bližje dovodu vode v hranilnik za SV, tudi te ni treba ogrevati na 45.

TČ laufa po malo drugačni logiki kot ostali sistemi, ker je močno odvisna od stvari, od katerih druge peči niso. Ta ne more delat na zalogo, kot bi recimo to želel pri drvih. Da jih naenkrat malo več naložis, na večjo T na večjo volumen, potem pa jutri ne bo treba... Za TČ je pa bolje, da sproti podela, kar je treba in ne na zalogo.

billy ::

V bistvu se na 45 ogreva zalogovnik zaradi SV.

Saj pa tudi tiste TČ, ki jih ima folk notri, samo za namen SV je v bistvu en orenk tank vode; tole: http://www.biakom.si/kako-deluje-toplot...

to kar je "moje" je v bistvu isto, le da je zunanja enota TČ, za večjo efektivo.

No, res mi ni jasno, kako bi drugače dobil primerno količino SV, brez zalogovnika/bojlerja. Ker če folk daje takšne TČ iz linka zgoraj, namesto električnih bojlerjev, se že to bolj splača?

Da pa bi TČ grela direktno SV, pa prvič slišim, kakšen je v tem primeru odzivni čas?

DimmniBurek ::

Nisem expert, ampak kot razumem imaš lahko TČ za SV. To je svoja ločena enota, bojler z kompresorjem in izmenjevalcem zgoraj. To imaš ponavadi kar v kurilnici.
V primeru da imaš TČ za ogrevanje bajte, pa imaš zunanjo enoto, ki prek freonske povezave greje notranjo enoto. Notranja enota greje bojler, ki ima notri zelo dolgo spiralo (ker je načeloma temp vode od TČ nižja).
Za gretje SV na recimo 50°C bi pa rekel da imaš potem mešalni ventil ki v talno gretje pošilja vodo z nižjo temperaturo. Tako si jaz predstavljam, ker na 27°C gret SV je premal za se stuširat normalno.
There Is No Stronger Drug Than Reality

billy ::

To je, DimmniBurek, če imaš takšno TČ, jaz imam takšno, da je "vse zunaj" in je povezava vodna. "monoblok" temu pravimo pogovorno.

telexdell ::

billy je izjavil:

V bistvu se na 45 ogreva zalogovnik zaradi SV.

Saj pa tudi tiste TČ, ki jih ima folk notri, samo za namen SV je v bistvu en orenk tank vode; tole: http://www.biakom.si/kako-deluje-toplot...

to kar je "moje" je v bistvu isto, le da je zunanja enota TČ, za večjo efektivo.

No, res mi ni jasno, kako bi drugače dobil primerno količino SV, brez zalogovnika/bojlerja. Ker če folk daje takšne TČ iz linka zgoraj, namesto električnih bojlerjev, se že to bolj splača?

Da pa bi TČ grela direktno SV, pa prvič slišim, kakšen je v tem primeru odzivni čas?

Najprej razčistimo pojme- bojler je posoda v kateri se preko toplotnega izmenjevalca ogreva sanitarna voda. Zalogovnik je posoda, s katerim se poveča količina vode v sistemu ogrevanja.
Na sistemu talnega ogrevanja TČ deluje tako, da postavi tropotni ventil v en položaj in v sistem talnega ogrevanja pošilja vodo s temperaturo T1. Ko se pojavi potreba po ogrevanju sanitarne vode (termostat v bojlerju) se tropotni ventil prestavi v drug položaj in TČ pošilja vodo s temperaturo T2 skozi izmenjevalec bojlerja. Kolikšna je temperatura T1 je odvisno od signala zunanjega senzorja. Kolikšna je temperatura T2 pa je odvisno od želene temperature sanitarne vode.
Legionela nastaja v stoječi vodi temperature med nekje 20°C in 55°C. Ogrevanje sanitarne vode na temperaturo 45°C je idealno za rast legionele. Da se to prepreči, bi moral vodo ogrevati nad 60°C, kjer pa se že intenzivno izloča vodni kamen. Sam imam 300 l bojler, katerega mi TČ iz tam nekje 38°C ogreje na 45°C v 20 minutah. Programa za legionelo, katerega mi TČ omogoča pa ne uporabljam. Pa smo še vsi živi in zdravi:)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

billy je izjavil:

V bistvu se na 45 ogreva zalogovnik zaradi SV.

Saj pa tudi tiste TČ, ki jih ima folk notri, samo za namen SV je v bistvu en orenk tank vode; tole: http://www.biakom.si/kako-deluje-toplot...

to kar je "moje" je v bistvu isto, le da je zunanja enota TČ, za večjo efektivo.

No, res mi ni jasno, kako bi drugače dobil primerno količino SV, brez zalogovnika/bojlerja. Ker če folk daje takšne TČ iz linka zgoraj, namesto električnih bojlerjev, se že to bolj splača?

Da pa bi TČ grela direktno SV, pa prvič slišim, kakšen je v tem primeru odzivni čas?
Pa daj si no ornk preberi kar piše telexdell..

TČ greje SV v bojlerju, preko ~3m2 spirale. Jasno tudi monoblok, zakaj ne? Kot že 1000x napisano, rabiš samo 1x tropotni ventil (ne mešalni), ki ob signalu termostata v bojlerju preklopi iz talnega na spiralo bojlerja. Kakšen odzivni čas?? 3p preklopi v ~10s, nato TČ ustrezno prilagodi obrate da doseže novi setpoint za SV. Po končanem dogretju bojlerja, 3p spet preklopi na talno in se nadaljuje ogrevanje bajte. To, da ogreješ na tistih 45° samo 300L SV je precej bolj ekonomično, kot če boš na 45° ogreval ves čas npr. 1000L zalogovnik, tudi za potrebe ogrevanja, kar je nepotrebno.

billy ::

Kakšen pa je T v tem primeru v bojlerju?

kixs ::

Bo kolikor bos nastavil, 45, 50... 60stC.

billy ::

Ja tako pa mi je potem jasno :)

Ampak bojler pa je koliko litrov? 50l? Saj pa te taka razlika pri zalogovniku 300l vs 50l bojlerju na mesečni ravni tudi ni, pri porabi, da bi zdaj nekdo rekel da je bogatija to?

damirj79 ::

Ja pač zberi si volumen boljerja tolikšen, da ti ustreza. načeloma je s TČ temp vode v boljerju nižja kot pri ogrevanju s pečjo, ki ima 60stC +-nekaj, zato posledično prej porabiš toplo vodo pri tuširanju -> izberi večji boljer za STV pri TČ. Če ste 4 ali 5 je 300L boljer OK izbira, če si sam, 2 ali 3 boš OK prišel skozi tudi z 150 ali 200L bojlerjem.

telexdell ::

billy je izjavil:

Ja tako pa mi je potem jasno :)

Ampak bojler pa je koliko litrov? 50l? Saj pa te taka razlika pri zalogovniku 300l vs 50l bojlerju na mesečni ravni tudi ni, pri porabi, da bi zdaj nekdo rekel da je bogatija to?

Filozofija ogrevanja s TČ je, da dosežemo želeno udobje s čim nižjo temperaturo vode. Npr. v talno gre voda z nižjo temperatura kot v radiatorje zato je poraba elektrike ob enakem udobju pri istem objektu manjša pri talnem gretju.
Za umivanje in kopanje potrebujemo vodo med 35°C in 40°C°. Če je toplejša primešamo hladno vodo. Da imamo vedno dovolj tople vode primerne za umivanje moramo imeti ali veliko vode temperature tam 40°C ali pa vodo segreto na višjo temperatura, da je je dovolj po mešanju s hladno vodo. Zato se pri TČ uporablja bojler s čim večjim volumnom in pa seveda s čim večjo površino toplotnega izmenjevalca, da se sanitarna voda ogreje čim hitreje in s tem ne pride do ohlajanja prostorov (zlasti pri radiatorjih). Tako je za do 4 člane dovolj bojler volumna 300 l. Ob več članih pa je treba posegati po še večjih volumnih.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

telexdell je izjavil:

Za umivanje in kopanje potrebujemo vodo med 35°C in 40°C. Če je toplejša primešamo hladno vodo. Da imamo vedno dovolj tople vode primerne za umivanje moramo imeti ali veliko vode temperature tam 40°C ali pa vodo segreto na viĹĄjo temperatura, da je je dovolj po meĹĄanju s hladno vodo. Zato se pri TÄ uporablja bojler s Äim veÄjim volumnom in pa seveda s Äim veÄjo povrĹĄino toplotnega izmenjevalca, da se sanitarna voda ogreje Äim hitreje in s tem ne pride do ohlajanja prostorov (zlasti pri radiatorjih). Tako je za do 4 Älane dovolj bojler volumna 300 l. Ob veÄ Älanih pa je treba posegati po ĹĄe veÄjih volumnih.
That's not what she said... :D
Resno, "jamranje" se začne, če voda na pipi pri tuširanju pade pod nekje 40°. Kar pomeni da če imaš npr. 5K histerezo za ogrevanje SV, rabiš 45°C nastavitve. Jaz imam nastavljeno na 46° nekje 20cm pod vrhom 300L bojlerja. Ogrevanje SV ponovno štarta, ko tam pade temp. pod 41°C. Ker potem ko zalaufa pretok skozi spiralo, ti še dodatno pade temp. (na dnu bojlerja ima voda ob tem lahko le 10°C pozimi), in je potem na pipi glih za glih slabih 40°.
300L ogretih na 40-46°C porabimo v nekje 20h, če smo doma. Dejstvo je tudi, da celega volumna itak ne moreš koristiti, saj zaradi mešanja temperatura na iztoku bojlerja že prej pade pod uporabno za umivanje.

Zgodovina sprememb…

Kebo ::

Poraba sanitarne vode je čisto specifična stvar vsake družine, eni se radi tuširajo 15 minut eni pa 3. Jaz mislim da z 190l(50 galonov) kot imajo vgrajene marsikatere toplotne črpalke 4članska družina čisto ok shaja.

Bellzmet ::

Ja za 4 člansko družino je dovolj 200L bojler.

Kebo ::

A je kdo drugače računal kdaj, če se mu recimo splača hišo ogret do 6ih zjutraj potem sklopit gretje do recimo 2h popoldne, ko ni nikogar doma in potem spet ogret hišo na cca 20 stopinj če imaš dvotarien števec. Razlika med MT in VT je pri geni 4,5 centa na kwh ali 35%.

cekr ::

Ne se ne splača. Najbolj ekonomično je, če pustiš stalno temperaturo.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

feryz ::

Razlika v COP med 10 stopinj dnevne in 0 nočne zna biti večja od razlike v ceni štroma.
Poleti je pa res ceneje.
Sicer pa se pogovarjate o par evrih letno. Na račun udobja.

200 litrski bojler na 45 stopinj je dovolj za tuširanje, za banjo ne. Pa še to za zmerne porabnike.

barakus ::

Ali je možna predelava stare hiše, da je možna uporaba TČ?

Se da talno gretje naknadno vgradit?

energetik ::

Kebo je izjavil:

A je kdo drugače računal kdaj, če se mu recimo splača hišo ogret do 6ih zjutraj potem sklopit gretje do recimo 2h popoldne, ko ni nikogar doma in potem spet ogret hišo na cca 20 stopinj če imaš dvotarien števec. Razlika med MT in VT je pri geni 4,5 centa na kwh ali 35%.
Se ne splača oz. govorimo o nekaj EUR letno.
Sicer pa jaz načeloma grejem 24/7, razen med tednom urnik izklopi ogrevanje med 6:00 in nekje 10:00, ko je pozimi bedna kombinacija visoke tarife in ledenega jutra. V izolirani bajti s talnim se ta redukcija niti malce ne občuti, če prihranim s tem par EUR, pač jih, itak nas pa takrat ni doma. Med vikendom dela 24/7.
Za SV pa imam redukcijo med tednom pozimi 6:00 - 13:00, ker pri SV pa še bolj nima veze, če je bojler vmes hladen, saj ni nikogar doma, ko pridemo s šihta pa je bojler že pripravljen na svojih 45°. TČ lepo štarta s SV ob 13h, ko je tudi pozimi lahko precej topleje kot zjutraj.

barakus je izjavil:

Ali je možna predelava stare hiše, da je možna uporaba TČ?

Se da talno gretje naknadno vgradit?
Zakaj ne bi bilo možno, saj to vsi počnejo? 8-O

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

barakus je izjavil:

Ali je možna predelava stare hiše, da je možna uporaba TČ?

Se da talno gretje naknadno vgradit?

Sam imam 60 let staro hišo ogrevano z radiatorji. Naredila se je toplotna sanacija oboda hiše in zamenjalo stavbno pohištvo. S TČ ogrevam dve etaži po 80 m2 na 23..24°C (ja.., a ženske pač vedno zebe). Poraba elektrike za ogrevanje in sanitarno vodo okrog 5.000 kWh/leto.
Če imaš kombinacijo TČ/radiatorji je pomembno, da so slednji čim večji. TČ mora biti sposobna dati od sebe vsaj 60°C tudi pri -15°C zunaj. Medtem, ko se za talno vgrajujejo tudi TČ, katere dajo pri takšnem minusu zgolj 45°C od sebe.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

kixs ::

Pri meni, da TC ven med 35 in 37stC na radiatorjih.

billy ::

Koliko pa mate T v talnem? In če kaj regulirate pozimi? Je za "pasivne" hiše dovolj ista temp v talnem, ker zime zadnje čase niso baš nekaj?

Zvezdica27 ::

tč dela 24/7 in se ne izklaplja. pika fertig.

nove tč dajo komot nad 50 st v rafiatorje. vendar ker tč drla 24/7 dejansko ne rabiš. meni dela v hudem mrazu 40 max, ker je bajta itak topla.

ne komplicirajte za par evrov

zz

energetik ::

billy je izjavil:

Koliko pa mate T v talnem? In če kaj regulirate pozimi? Je za "pasivne" hiše dovolj ista temp v talnem, ker zime zadnje čase niso baš nekaj?
Regulira pamet TČ sama, glede na zunanji senzor in notranji termostat. Glede na zunanjo temp. grobo določa temp. vode, nato glede na notranjo še fino korigira, in če je prevroče lahko tudi povsem ustavi TČ. Temperature vode v talnem (ni pasivna, samo povprečna NEH) imamo do nekje 33° v najhujšem mrazu (ko je več dni skupaj okoli -10). V prehodnih obdobjih pa težko rečem, ker takrat TČ taktira, za npr. pol ure pošilja not. 27°, nato več ur miruje. Če bi not pošiljala konstantno, bi bilo verjetno dosti tudi voda s 24°C (za notranjih nekje 22°).

J.McLane ::

S tem, da če bi tudi v prehodnem obdobju delala obtočna črpalka 24/7, bi ti pokurila kar znaten delež energije. Nekateri bi sicer rekli drobiž, ampak zakaj bi če ni treba.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

energetik ::

Zato pa imam jaz v prehodnem obdobju zanalašč nastavljeno malce previsoko minimalno temp. vode, tako da svoje opravlja sobni termostat, vlogo zalogovnika pa cela hiša. Ko termostat izklopi, se TČ popolnoma zaustavi, vključno z OČ. Na ta način tudi v prehodnem obdobju dobim max. nekih 15 vklopov kompresorja dnevno, OČ pa laufa samo takrat ko kompresor.

V trdi zimi pa laufa tudi kompresor 24/7 in takrat svoje prevzame vremenska krivulja, termostat samo ob kakšnem pregrevanju zaradi sonca.

Zgodovina sprememb…

jabe ::

J.McLane je izjavil:

bi ti pokurila kar znaten delež energije. Nekateri bi sicer rekli drobiž, ampak zakaj bi če ni treba.


Koliko je to? Jaz namreč vem, ker mi tako dela, me pa zanima, kaj je za druge "znaten delež".

aborko ::

5-10 centov na dan.

mn ::

jabe je izjavil:

J.McLane je izjavil:

bi ti pokurila kar znaten delež energije. Nekateri bi sicer rekli drobiž, ampak zakaj bi če ni treba.


Koliko je to? Jaz namreč vem, ker mi tako dela, me pa zanima, kaj je za druge "znaten delež".


Nam lahko poveš katero toplotno črpalko imaš? Zanima me ker si objavljala precej zanimive cene, jaz pa split te moči za ta denqar ne najdem.

Pa še to, v monoblock je zunaj v črpalki navadna voda ne? Kako nevarno je da ta voda zmrzne pozimi, sploh če bi še uporabljal kombinacijo z pečjo na drva, ki bi bjih kuril v najhujšem mrazu?

sbawe64 ::

Bellzmet je izjavil:

Ja za 4 člansko družino je dovolj 200L bojler.

Ko pridejo ženske v kopalnico je tudi 500 l premalo.

kixs je izjavil:

Pri meni, da TC ven med 35 in 37stC na radiatorjih.

Pri kakšni zunanji, notranji temperaturi ?
Tip radiatorjev, dolžina ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

energetik ::

mn je izjavil:

jabe je izjavil:

J.McLane je izjavil:

bi ti pokurila kar znaten delež energije. Nekateri bi sicer rekli drobiž, ampak zakaj bi če ni treba.


Koliko je to? Jaz namreč vem, ker mi tako dela, me pa zanima, kaj je za druge "znaten delež".


Nam lahko poveš katero toplotno črpalko imaš? Zanima me ker si objavljala precej zanimive cene, jaz pa split te moči za ta denqar ne najdem.

Pa še to, v monoblock je zunaj v črpalki navadna voda ne? Kako nevarno je da ta voda zmrzne pozimi, sploh če bi še uporabljal kombinacijo z pečjo na drva, ki bi bjih kuril v najhujšem mrazu?
Seveda je nevarno, če zraven zmanjša tudi štroma za par ur. V ta namen imam jaz v Vaillant monobloku antifriz do notranjega izmenjevalca antifriz/voda.
Pri ostalih imaš izpustno pipco. Seveda moraš biti takrat tudi doma, da vodo dejansko izpustiš.
Aja, ni potreben nek splošen elektro izpad; dovolj je da si za 5dni na smučanju, doma ti pa FID odleti, ker ti prebije npr. hladilnik. Ko prideš domov pa odprt izmenjevalc zunaj.

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

barakus je izjavil:

Ali je možna predelava stare hiše, da je možna uporaba TČ?

Se da talno gretje naknadno vgradit?

Za tč
Predimenzionirani radiatorji, tip 21/22/33 zelo pomagajo.Kot tudi, da imaš spodobna okna ter nekaj izolacije v horizontali na stropu pod streho.
Toplota gre gor.
Balkoni so pri starih hišah veliki toplotni mostovi (ponavadi, saj so kar nadaljevanje plate iz nadstropja).

Za talno
Imaš dovolj višine ter betonirano ploščo (nadstropje) , ki bo zdržala maso 10 cm estriha, kamor so položene cevi za talno ? Sem že videl mansarde z višino 2,1m in leseni deskami po tleh.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

PrimoZ_ ::

sbawe64 je izjavil:



Za talno
Imaš dovolj višine ter betonirano ploščo (nadstropje) , ki bo zdržala maso 10 cm estriha, kamor so položene cevi za talno ? Sem že videl mansarde z višino 2,1m in leseni deskami po tleh.


Zakaj 10cm estriha?
Jaz sem imel 4cm stiroporja in 7+cm betona, sedaj imam 5cm stirodurja, 2cm plošče in cevi in 4+cm betona. Dejansko je teža na plati sedaj nižja kot je bila, ker je manj betona.

kixs ::

sbawe64 je izjavil:

kixs je izjavil:

Pri meni, da TC ven med 35 in 37stC na radiatorjih.

Pri kakšni zunanji, notranji temperaturi ?
Tip radiatorjev, dolžina ?


V casu zime dela TC 24/7 in to na minimalni moci oz. srednji, ko je mraz. Notranja temperatura ni fiksna, ravno zato, ker TC nima pameti. Temperatura se dnevno prakticno ne spreminja - dologorocno pa se giblje med dobrih 22 in 24stC - povprecje verjetno nad 23stC.

Radiatorji so stari cca 35 let, aluminijasti od Aklimata. Nisem nikoli meril. Montirani so pod okni in dolgi kot je okno.

jabe ::

««
30 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610299 (2614) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557281 (22010) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141238 (11880) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153217 (120041) Zvezdica27

Več podobnih tem