» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
27 / 78
»»

Utk ::

Fasada se splača samo če kuriš olje. Ampak potem imaš drug večji problem.

energetik ::

Kje pa je napisal, da porabi trenutno 800€?

Utk ::

S toplotno in talnim gretjem ne more več porabit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

IL_DIAVOLO ::

energetik je izjavil:

Če boš v bajti živel 2 leti, potem morda res. Sicer pa imaš narobe. Izračunaj si na 30 ali 40 let.


Ce se ne povrne v 20 letih, ekonomsko ni upravičeno.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

sbawe64 ::

Utk je izjavil:

Mi imamo TČ v jugoslovanski hiši "izolirani" s termopucom, stala je 5 jurjev, pa še manj bi lahko, porabi pa v rangu drv prej. Kaj bi še rad? Problem teh črpalk je bil ko so bile močne zelo drage, in so dajali 9kw v takšne bajte. Tam je veliko trošilo, malo grelo in še zmeraj so stale 8, 9 jurjev. Časi so se spremenili. Danes imaš dvakrat močnejše za pol manj denarja.

Katero imaš ?
2020 is new 1984
Corona World order

Utk ::

https://www.emundia.si/ogrevalna-toplot...

Nekaj takega, samo da se da dobit tudi cenejše, in sfrizirat na večjo moč, po potrebi.

Zvezdica27 ::

fasada se vedno splača - ni samo strošek, tudi udobje, ohranjanje toplote, poleti je hladneje...

fasada je mus - se pa strinjam, da je 5 cm stiroporja minimum, 10 dovolj, 15 vrh glave, to kar pa dajejo zdaj, 20 cm pa neumnost.

Osebno, če bi, bi imel leseno bajto. To je pa top.

zz

Invictus ::

Razlike v ceni pri izolaciji na debelini niso tako velike, da ne bi dal par 100 EUR več in dal debelejšo...

Največ stane delo, ki traja povsem enako pri 10 cm ali pri 20 cm izolacije...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kixs ::

Ce je energent dokaj poceni, se tudi veliko izolacije ne pozna kaj dosti pri koncnih stroskih.

Kolega je raje vzel 15kw toplotno in rekel, da ne bo menjal oken, strehe, fasade... glede na kurilca/elektriko, zdaj placuje priblizno 1/4. Mislim, da se vedno vec kot jurja na sezono. Vendar fasada, okna, streha pridejo skupaj najmanj 35k€. Prihranek pa tezko 500€/sezono.

Pri sebi raje niti nisem racunal RoI, ker je kaksnih 50+ let... Ampak das enkrat in pozabis.

Invictus ::

To ima svojo logiko, če tako ali tako ni treba menjati.

Ampak pri starih bajtah je to ponavadi potrebno (40 let +), potem so pa drugačni razlogi.

Vprašanje seveda, kdaj je treba te zadeve potem menjati. Če je to v roku 10 let, je bolje malo stisnit, vzeti puf in zamenjati.

Sam sem zamenjal okna, ker nočem plastičnih, letos še fasada, pa bom dal najdebelejšo, kar lahko.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

trancer01 ::

Invictus, ti si še nedavno trdil, da na starih bajtah z debelimi zidovi izolirana fasada nima smisla. Vidim, da si ugotovil svojo zmoto. :P

Invictus ::

Niso debeli zidovi :P...

Nič se nisem zmotil...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

trancer01 je izjavil:

Invictus, ti si še nedavno trdil, da na starih bajtah z debelimi zidovi izolirana fasada nima smisla. Vidim, da si ugotovil svojo zmoto. :P

Sej nima smisla. Samo če že daješ novo fasado boš dalše tistih 15 centi stiropora, ker ni drag.

IL_DIAVOLO ::

Smisel ima, ampak na objektu, kjer je to mozno narediti v celoti in za ~10k.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Zvezdica27 ::

lej... jaz sem dal za streho in fasado, z vsem lesom za streho, 31.000 - subvencija tistih 20%, je to koliko... 25.000

Samo fasada, govorim na pamet je bila okoli 15.000, s tem da sem se zmišljeval barvo in grafitni stiropor in ni lih najbolj enostavna bajta (pa še ogromna je).

aja... še dve okni smo dali novi. enega izbit na novo in dimnik rušit... torej je bilo še manj. Recimo 13.

ne pametovat. Spet bomo diplomirali tu.

V glavnem, izolacija nujno, za subvencijo minimum Ekosklada, če ne 10 cm in eno nižji srednji rang TČ in to je to.

zz

Zgodovina sprememb…

jizzer ::

Pozdrav, v 40 let stari hiši, z cca 110m2 nam je ta teden pocila stara peč (čist prva). Montirani so radiatorji, okna pa so bila zamenjana pred 4 leti (lesena, bolj high end). Nimam statistike kaka je učinkovitost bajte. Skrbi me 1 večji prostor z dvema radiatorjema, ostali sem prepričan da bodo ok. Tavlki prostor se je dlje segreval že pri uporabi drv.

Zanimam se za TC zrak-voda (notranja montaža, z sanitarno vodo), po informacijah ki jih imam se mi zemlja/voda ne splača.
Glede na to da so z montirani radiatorji, a moram nujno razmišljati v smeri visokostopinjske črpalke? (zaradi večjega prostora)
Kaksna moč bo dovolj? Zaenkrat kar sem prebral zna biti 9kw dovolj. Je to res?
Katere znamke naj gledam? Ima kdo mogoče predlog za najboljšo p/p? Obstaja res cel spekter teh črpalk, in ker sem prvič soočen s potrebo po menjavi centralne kurjave nimam pojma kaj naj gledam. Nujno pa mora izpolnjevati pogoje za eko sklad. Ker iz eko sklada pričakujem od 3000-5000e, sem pripravljen odšteti malo več v kolikor se le splača, nebi pa rad šel v ekstrem ko brezveze preplacam.
Kaj pa ideja o kurilno peci? Bojda so tanove tudi že dodobra izpopolnjena. Delo z drvmi ni problem, je pa inconvenience :)

Najlepša hvala za pomoč! :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jizzer ()

z3ro ::

Je hiša izolirana? Če je, bi vrjetno zmogla tudi običajna nizkotemperaturna TČ. Če ni izolirana bo vrjetno boljša izbira kakšna peč na pelete ali pa kombinacija drva/pelete.

Telbanc ::

z3ro je izjavil:

Je hiša izolirana? Če je, bi vrjetno zmogla tudi običajna nizkotemperaturna TČ. Če ni izolirana bo vrjetno boljša izbira kakšna peč na pelete ali pa kombinacija drva/pelete.


Če so radijatorji, je potrebna visikotemperaturna TČ.

Če nima dobre izolacije, je najboljša kombinacija TČ za prehodna obdobja, ko gre pod nulo pa pelete. Sam tud jebeni peleti so ratali dragi. Če pa vzameš 2 kategorijo maš spet težave.

In pa kak kamin, če je ga lah kam stisneš. Včas prav pride.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

fopi ::

jizzer je izjavil:

Pozdrav, v 40 let stari hiši, z cca 110m2 nam je ta teden pocila stara peč (čist prva). Montirani so radiatorji, okna pa so bila zamenjana pred 4 leti (lesena, bolj high end). Nimam statistike kaka je učinkovitost bajte. Skrbi me 1 večji prostor z dvema radiatorjema, ostali sem prepričan da bodo ok. Tavlki prostor se je dlje segreval že pri uporabi drv.

Zanimam se za TC zrak-voda (notranja montaža, z sanitarno vodo), po informacijah ki jih imam se mi zemlja/voda ne splača.
Glede na to da so z montirani radiatorji, a moram nujno razmišljati v smeri visokostopinjske črpalke? (zaradi večjega prostora)
Kaksna moč bo dovolj? Zaenkrat kar sem prebral zna biti 9kw dovolj. Je to res?
Katere znamke naj gledam? Ima kdo mogoče predlog za najboljšo p/p? Obstaja res cel spekter teh črpalk, in ker sem prvič soočen s potrebo po menjavi centralne kurjave nimam pojma kaj naj gledam. Nujno pa mora izpolnjevati pogoje za eko sklad. Ker iz eko sklada pričakujem od 3000-5000e, sem pripravljen odšteti malo več v kolikor se le splača, nebi pa rad šel v ekstrem ko brezveze preplacam.
Kaj pa ideja o kurilno peci? Bojda so tanove tudi že dodobra izpopolnjena. Delo z drvmi ni problem, je pa inconvenience :)

Najlepša hvala za pomoč! :)



Najboljse da povabis par izvajalcev in vidis kaj ti predlagajo in kaj ti najbolj pase. Potem pa se kaj povprasaj.

dela ::

Telbanc je izjavil:

z3ro je izjavil:

Je hiša izolirana? Če je, bi vrjetno zmogla tudi običajna nizkotemperaturna TČ. Če ni izolirana bo vrjetno boljša izbira kakšna peč na pelete ali pa kombinacija drva/pelete.


Če so radijatorji, je potrebna visikotemperaturna TČ.


Ni. Radiator ni enako radiator, izgube hiše A niso enake izgubam hiše B. Lahko imaš radiator tip 10 300x400 v 20 m2 sobi, lahko pa imaš dva radiatorja tip 33 1600x900 v isti sobi, razlika bo ogromna in ena varianta morda ne bo zadovoljivo delovala z NT TČ, druga pa dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

Utk ::

Kak radiator zamenjat je veliko cenejše od močnejše toplotne, pa tudi brez veze se matra, če ne more segret zarad premajhnega radiatorja.

Invictus ::

Telbanc je izjavil:


Če so radijatorji, je potrebna visikotemperaturna TČ.

Če nima dobre izolacije, je najboljša kombinacija TČ za prehodna obdobja, ko gre pod nulo pa pelete. Sam tud jebeni peleti so ratali dragi. Če pa vzameš 2 kategorijo maš spet težave.

In pa kak kamin, če je ga lah kam stisneš. Včas prav pride.

Namesto peči za pelete lahko narediš za ta denar boljšo izolacijo. Na dolgi rok bo ceneje.

Kamin je problematičen in spet stane. Drva tudi niso poceni, če so kvalitetna in jih moraš kupiti.

Poleg tega so peleti v Sloveniji zanič. Niti eden ne dosega minimalnih standardov. Saj so bili testi.

BTW. poznam kar nekaj folka že, ki pelete mečejo ven in preklinjajo na veliko...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

brudi ::

Pozdravljen, vsekakor bi ti priporočal en sistem ogrevanja ,pa ta dober, sam bi se odločil za toplotno črpalko, praviš da ogrevaš 110 m2, radiatorsko. Priporočam ti TČ NIBE F2120-12, to je TČ moči 8 KW , katera bo z lahkoto ogrela teh 110 m2 in sanitarno vodo, naj pa bo trofazna, če je le možnost.
Sam imam F2120-16 , ogrevam 170 m2 in SV, pa lahko povem da letos ob temperaturi -13 je z lahkoto ogrevala hišo na 23-23,5 stopinj, kamina nisem rabil kurit, hiša je prej slabše izolirana kot ne, okna dvoslojna lesena stara 30 let, fasada 5 cm termoputz . Poraba od 19.9 20 ko sem jo prižgal pa do danes 5.500 KW ur, to znese čez palec 550-600 evrov, skratka ,zelo zadovoljen, subvencija znaša 3200 evrov, če živiš v občini ki ima podpisan odlok o čistosti zraka in odstraniš staro peč, v nasprotnem primeru 2500 evr.
Uvoznik za NIBE je podjetje KNUT, monterjev je pa kar nekaj v Slo. tako da odvisno iz katerga konca si.
Težko se je odločiti za pravo TČ ob poplavi le teh kar jih trg ponuja ,tudi sam sem imel kar težave kaj vzet, sem pa zadovoljen ker sem se odločil pravilno, čeprav je bila investicija nekoliko višja.

energetik ::

jizzer je izjavil:

Pozdrav, v 40 let stari hiši, z cca 110m2 nam je ta teden pocila stara peč (čist prva). Montirani so radiatorji, okna pa so bila zamenjana pred 4 leti (lesena, bolj high end). Nimam statistike kaka je učinkovitost bajte. Skrbi me 1 večji prostor z dvema radiatorjema, ostali sem prepričan da bodo ok. Tavlki prostor se je dlje segreval že pri uporabi drv.

Zanimam se za TC zrak-voda (notranja montaža, z sanitarno vodo), po informacijah ki jih imam se mi zemlja/voda ne splača.
Glede na to da so z montirani radiatorji, a moram nujno razmišljati v smeri visokostopinjske črpalke? (zaradi večjega prostora)
Kaksna moč bo dovolj? Zaenkrat kar sem prebral zna biti 9kw dovolj. Je to res?
Katere znamke naj gledam? Ima kdo mogoče predlog za najboljšo p/p? Obstaja res cel spekter teh črpalk, in ker sem prvič soočen s potrebo po menjavi centralne kurjave nimam pojma kaj naj gledam. Nujno pa mora izpolnjevati pogoje za eko sklad. Ker iz eko sklada pričakujem od 3000-5000e, sem pripravljen odšteti malo več v kolikor se le splača, nebi pa rad šel v ekstrem ko brezveze preplacam.
Kaj pa ideja o kurilno peci? Bojda so tanove tudi že dodobra izpopolnjena. Delo z drvmi ni problem, je pa inconvenience :)

Najlepša hvala za pomoč! :)
Kot so že drugi napisali, dokler ne poveš, kako je izolirana bajta, kakšno stavbno pohištvo imaš in kakšne radiatorje, ti noben ne more povedati točno nič. Podatke od 40 let stari bajti ne pove praktično nič.

lubej1 ::

mi lahko prosim nekdo razloži kako je z TC za visoko temperaturen sistem
torej za klasiščne radiatorje kjer se voda greje 60-70C

ali se splača nabaviti take TC?

sedaj imamo olje, hiša ni izolirana
je torej bolje nabavit novo peč za olje kot pa TC za klasične radiatorje?

talno ogrevanje odpade

LP

energetik ::

Kaj so zate "klasični" radiatorji? Vse je odvisno samo od narebranosti in dimenzij.

Ja, če so radiatorji mali in tanki, se morda bolj splača novo namensko kondenzacijsko oljno peč. Če seveda nimate zemeljskega plina zraven.

Sicer pa že 100x opisano, ali so radiatorji in bajta primerni za TČ, se da enostavno ugotoviti s poskusom - počakaš par dni ornk mraza (da je vsaj 2 dni zjutraj nekje -8, čez dan -2), daš gretje z oljno pečjo da dela 24/7, popolnoma odpreš vse radiatorje in nižaš temperaturo ogrevalne vode toliko, da ravno še zagotavlja ustrezne sobne temperature. Če je v takih razmerah v radiatorjih dosti nekje cca. 45°C, potem gre načeloma tudi z NT TČ. Zamenjaš samo kakšen radiator z večjim v prostoru, kjer morda ni dovolj toplo.

Ampak folk tega enostavno noče naredit in raje ugiba ali posluša monterja TČ, ki zadane ali pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

lubej1 ::

za ta preizkus pa nisem vedel, bom naredil test, če ne letos (poletje prihaja ;) ), pa naslednje leto

radiatorji imajo cca. 8,5 cm, različne dimenizij po prostorih, nekja podobnega kot to:



plin je tudi zraven hiše, samo investicija za priklop verjetno ni mala?

hvala

LP

energetik ::

Na ~ 10 let je mala investicija, priklop je nekje ~800€ + prekop od voda do bajte.
Plinske peči so pa poceni in zelo učinkovite. Energija pa nekje 25-30% cenejša kot kurilc (na novi peči). Glede na tvojo staro peč, je verjetno 40-50% ceneje.

Zvezdica27 ::

lp,

TČ dela 27/7 in tu ni več logike, da bo 70st v njih. Če je le malo izolacije na bajti, pa da so krivulje kolikor tolikor normalne, bo v njih tudi v najhujši zimi cca 40.

Kar ti rabiš je en fer majster z izkušnjami, ki ti pove resnico, odločiš se pa potem itak sam. Tule po forumu....

jaz ti lahko samo to rečem, da je TČ cela zmaga in da firma sploh ni važna v resnici.

zz

lubej1 ::

zanimivo, hvala za vse informacije

takoj, ko bo bolj mrzlo, naredim preizkus

še nekaj me zanima, mi imamo peč vklopljeno samo čez dan, ponoči je izklopljena (22h - 07h)
je to vredu ali je bolje imeti peč 24/7 vklopljeno?
bo torej konec sezone poraba veliko večja, če bo peč delovala 24/7?

LP

energetik ::

Ne bo veliko večja, ampak nekoliko večja. Pri precej večjem udobju.

Zdaj je jasno, zakaj rabiš 60-70° v radiatorjih, če ponoči ne greješ. Pri 24/7 gretju zagotovo več kot 50° ne bi rabil, verjetno še manj.
Za poskus boš pa moral očitno počakat naslednjo zimo. Zdaj je pretoplo. Oziroma da se tudi iz trenutnih temperatur prepračunat na nižje, ampak ni glih trivialno.

HomeEdition ::

HomeEdition je izjavil:

Izbiram toplotno črpalko, energetske potrebe objekta so znane, zadostuje 11 kW (kombinacija radiatorsko/talno ogrevanje, 2x120 m2, 16 cm fasada, 32 cm mansarda, 3 slojna okna), dobil sem že nekaj ponudb, ki se gibljejo od 5 do 10 kEUR.
V ožjem izboru sta;
- Mitsubishi Zubadan 11,2 kW v split izvedbi za 8 k
- LG monoblock 12,0 kW za 5 k
Sprašujem se ali se splača dati več za Mitsubishi split sistem glede na to da imam zunanji prostor kjer glasnost ni problem?
Kakšen drug predlog?
hvala
Edit: cene so brez odštete subvenicje


Update;

Odločil sem se za Mitsubishi Zubanad s plinom R32 / 12,9 kW)...poleg navedenega se ogreva še del kleti (cca. 50 m2), skupna cena investicije 8200 - 2500 subvencije (vključeno 3 leta garancije), do sedaj je bila poraba (gretje + sanitarna voda);

11/2020 - 120 EUR
12/2020 - 150 EUR
01/2020 - 200 EUR
02/2020 - ocena gleda na porabo do danes ~ 130 EUR

Dvižni vodi v radiatorje so bili pri najhujšem mrazu (~ -10), 34C - lokacija okolica Medvod.
Verjetno bi lahko izbral NT črpalko sam zdej je kar je, z nakupom sem zadovoljen.

sbawe64 ::

jizzer
Koliko drv ste skurili v preteklih sezonah ?
Če gre za klasično sfrj hišo, potem raje 16 model od nibe fighter.
Lokacija ?


lubej1
Slikaj radiatorje od zgoraj.

TC za visoko temperaturen sistem

To je za praktično šotore 8-).
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

;-) ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

energetik je izjavil:

Če boš v bajti živel 2 leti, potem morda res. Sicer pa imaš narobe. Izračunaj si na 30 ali 40 let.


Ce se ne povrne v 20 letih, ekonomsko ni upravičeno.

Dobri ste, sam ne investiram v zadeve ki se ne odplačajo v dveh letih.

darksamurai ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

TČ dela 27/7 in tu ni več logike, da bo 70st v njih. Če je le malo izolacije na bajti, pa da so krivulje kolikor tolikor normalne, bo v njih tudi v najhujši zimi cca 40.

Kar ti rabiš je en fer majster z izkušnjami, ki ti pove resnico, odločiš se pa potem itak sam. Tule po forumu....

jaz ti lahko samo to rečem, da je TČ cela zmaga in da firma sploh ni važna v resnici.

zz


70 stopin je še kako potrebnih v stari neizolirani hiši z majhnimi radiatorji in kadar je zunanja temperatura -15°C. Energetik je dal veliko boljši in bolj strokoven nasvet od 99.9% mojstrov z izkušnjami. TČ ni primerna za vse hiše. Tudi talno gretje ni primerno za vse hiše. Energent se izbira glede na geografsko lokacijo in glede na stanje nepremičnine.

Mojstri predlagajo moč TČ glede na "izkušnje zadnjih 5 let". Po standardu se drugače projektira! Veliko sorodnikov in kolegov me je vprašalo za nasvet. Skoraj vedno sem jim svetoval močnejšo TČ od mojstrov. Bivšim sosedom so mojstri napačno svetovali. V času najhujšega mraza 1-2 tedna/leto imajo v hiši 15°C.

Invictus ::

Mojstri, ki obvladajo toplotne črpalke in ti znajo prav svetovati, ne obstajajo...

Vsak samo hvali svoje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

energetik ::

Invictus je izjavil:

Mojstri, ki obvladajo toplotne črpalke in ti znajo prav svetovati, ne obstajajo...

Vsak samo hvali svoje...
Obstajajo, ampak so zelo redki. Cca. 2-3 take se najde na forumu PSS.

Zvezdica27 ::

lp,

lej, če so radiatorji kolikor toliko dovolj veliki in lih ne piha skoz okna...

je tudi stanje bajte, da se bolj splača podreti...

v glavnem... zato pa je težko. Rabiš enga fer monterja to je to. OStalo bomo samo diplomirali brezveze in pa predvsem pomni dvoje:

1) koncept je 24/7 in hkrati pozabi na TČ
2) drugi koncept gre proti tvojemu vgraviranemu Slovenstvu: primarno se gre za udobje - torej, ta ogrevalni sistem, zaradi TČ ne boš trpel inč (razen če vzameš VT namesto NT). Tudi če boš sluajno vzel prešvoh, ne bo take drame (zna sicer biti, če bo raditaro mali in -15), če pa premočno pa so firme (recimo LG), kjer je to stvar 100e.

zz

sbawe64 ::

energetik je izjavil:

Invictus je izjavil:

Mojstri, ki obvladajo toplotne črpalke in ti znajo prav svetovati, ne obstajajo...

Vsak samo hvali svoje...
Obstajajo, ampak so zelo redki. Cca. 2-3 take se najde na forumu PSS.

Pss je mrtev forum.


Sosed ima veliko 3 nadstropno sfrj bajturino, fasada je samo termopuc, fujitsu waterstage hp 11kW že +10 let.Ni pa ravno neslišna med defrosti, pride v poštev info da veš, sploh če imaš soseda 2 m stran.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Cicek1 ::

Pozdravljeni, tudi sam se zanimam za nakup toplotne črpalke. Ogrevan prostor bo velik cca 100m2 v katerem bo tudi talno gretje.
Prostor se nahaja v hiši in sicer je na podstrešju, vse se dela na novo tako izolacija (na strehi kot tudi na stropih) kot tudi okna.
Prosim za nasvet kako močno toplotno potrebujem, odločam se od 6-8 kw moči kar je povsem dovolj. Tudi proizvajalcev je malo morje na našem tržišču zato tudi tu rabim kakšen nasvet katera je najbolj zaupanja vredna za nakup. Toplotna črpalka biti skupaj z bojlerjem.
Izbiram med naslednjimi: LG, Fujitsu, Mitsubishi in še jih je kar nekaj. Katere pa uporabljate pa uporabljate vi... Kakšne izkušnje imate, kako je z servisi... Vsak nasvet bo še kako dobrodošel... LP

damirj79 ::

Za 100m2 je 4-6kw dovolj, ce bo izolacija sten in strehe primerna bo pa tudi 4kw ze lahko premocna, ti bo taktirala vecino casa, razen v hudih zimah (nisi napisal kje si). Jaz imam 8kw TC ogrevam 220m2 in sem na primorskem, vecino zime taktira. Pod 0stC pac redko vidimo.

Glede znamke se ne obremenuj prevec, vzemi tako da imas servis na dosegu roke in te lahko obiscejo isti dan ali naslednji dan. Ce imas viska denarja potem vzemi kaksno od vrhunskih, nor Nibe ali se kaka druga. Ampak razlike v visji ceni ne bos nikoli noter prinesel, tudi ce bos poceni TC moral v 15ih letih 2x menjat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: damirj79 ()

trancer01 ::

Proti taktiranju lahko vgradiš zalogovnik in s tem ne bo problema. Drugače pa vzemi najboljšo, ki si jo lahko še privoščiš. Za boljše nasvete preberi teme na forumu PSS, jih imaš tam neomejeno, tudi čisto svežih.

Recimo tule imaš odličen povzetek enega najboljših poznavalcev, ki ima na forumu PSS nadimek Sassapo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

damirj79 ::

PSS forum je brezvezen glede TČ, tam klima TČ tko noben noče niti slišat za njih, v resnici so pa čisto OK za 95% ljudi. In pa še prodajalci na koncu bi ti seveda itak raje prodali čimdražjo zadevo s čimveč dodatki. Koliko te dodatke res rabiš, je stvar debate. Na koncu po nekaj letih vidiš da te dodatke ne rabiš, vse kar rabiš je gumb za vklop gretja in + in - za malo prilagajanja temperature, če že želiš. Jaz že dve leti nisem TČ za gretje niti izklapljal in niti ne vem da jo imam. Še pogledat je ne grem, kaj šele da bi mi na misel prišlo kaj štrkat po nastavitvah :D To je pa v bistvo to, kar želiš od ogrevalne naprave. Da jo imaš in pozimi greje, poleti hladi in dela toplo vodo. Ostali cajt raje porabi za kaj drugega.

trancer01 ::

Sploh ni res, da je forum PSS brezvezen glede TČ. Ravno obratno je, le tam bo dobil največ najboljših informacij. Tudi ni res, da tam noben noče slišati za klima TČ, se mi prej zdi, da jih večina preferira ravno iz razlogov, ki jih ti navajaš; to so nižja cena, zadovoljiva učinkovitost in življenjska doba. Je pa seveda v vsakem primeru zelo pomembna dobro izvedena montaža in pravilno nastavljeno delovanje TČ.

damirj79 ::

Dobro mogoče sem bil glede brezvenoznosti PSS foruma o TČ malo grob, ampak dobiš hitro tak občutek glede na nekaj posameznikov.

trancer01 ::

Če imaš kolikor toliko izolirano kočo, je po mojem čisto OK izbira LG monoblok. Tega imam jaz, novi model od predlani. Ima lep grafični vmesnik in relativno preproste nastavitve, ki pa so bolj kot ne osnovne in tako primerne za tehnično manj zahtevne uporabnike. Jaz s to TČ ogrevam manjšo leseno hišo podobne kvadrature kot Cicek1. Imam pa talno in stensko nizkotemperaturno centralno ogrevanje.

freextr ::

Prosim za nasvete pri izbiti TČ. Hiša letnik 1925 a obnovljena po 2 vojni (monta plošče...). Streha menjana 2006 in letos se jo bo izoliralo s cca 20cm med tramove (najbrž kamena volna). Okna bodo v 2 nadstropju 3slojna plastična. To isto nadstropje bo imelo na novo položeno talno gretje (plošča je iz mont nato je 2cm betona čez 1cm stirodurja sistemske plošče in estrih 4cm). Površina nadstropja je 50m2 ter v prihodnje še mansarda cca 15m2. Stene so kamnite in neizolirane debeline 60cm. Lokacija Severna primorska kjer je od oktobra do aprila cca 20 dni na leto -5stC minimum ter povprečje čez cel dan 6 stC. Porabo vode imamo zelo majhno (uporaba samo za tuširanje ter vsakodnevna higijena) tiki bojler 80l in ga v 3eh nikoli ne ohladimo več kot do polovice glede na termometer z eko nastavitvijo torej samo na tričetrt možnega nivoja temperature (Se sploh izplača vzeti split z bojlerjom ali kar monoblock). Temperatura v prostorih bi zadostovala 22 stC. Mislim da sm napisal dovolj podatkov
Death reveals to man what he realy is - The Berzerker

Zvezdica27 ::

lp,

split ali monoblok z nekim zalogovnikom za toplo vodo... vseeno. Naj ti monter naredi predračun za dve, tri variante neke visokotemperaturne TČ. Ker bojler menjaš nekje na 10 let (kako trda voda je?) je eno lažje, drugo cenejše...

Izbire je mnogo, ne moreš pa faliti z nekimi srednjimi rangi - nizkocenovni LG ali srednjecenovni Panasonic ali karkoli je še tam-tam. Za celotno kurilnico z vradnjo ne bi smel dati več kot 6, 7 tisoč, odvisno kaj točno je treba. So tudi cenejše opcije in seveda dražje, je pa vse odvisno

Glede firm pa preberi zadnjih 10 strani te teme in pač izberi, kar tvoj monter pozna (da sam zalaufa, da zna popraviti itd). Eni samo montirajo, drugi tudi zaganjajo (in prihranih že tu par sto evrov).

zz

J.McLane ::

Bojler menjaš na 10 let??? Ne se zajebavat.

Taka kamnita hiša ni ravno best-case za toplotno črpalko, danes pri teh cenah elektrike je sicer vse OK, ampak treba se je vprašat kam to pelje, ker TEŠ bomo predčasno zaprli, OVE pozimi ne bomo imeli dovolj, če se pa lotimo NEK2, bo taka investicija da bo glava bolela.

Tako čez palec bi rekel da bo pri današnjih cenah pokuril okrog jurja letno, če pa to greš preračunavat na neke npr. nemške cene elektrike pa pride 2.500 €/letno. Ne pravim da bomo imeli nemške cene, samo pravim da imamo elektriko na enakih nivojih že 10 let, enkrat bo tega konec.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

damirj79 ::

Tudi drv bo enkrat konec, pa nafte, pa karbona pa... Če to tko gledaš, tudi drva so že nekaj časa naciljana na korekcijo cene. Nekoč bodo pa morda tudi na seznamu za odstrel za ogrevanje.
««
27 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763805 (442) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611012 (3327) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557854 (22583) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141432 (12074) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154564 (121388) Zvezdica27

Več podobnih tem