» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
76 / 78
»»

telexdell ::

Sam imam črne cevi od tam 1982 leta, pa mi še nobena ne pušča. Ko iz sistema spustiš malce vode je pri meni bolj podoban temnamu pipvu kot coca coli- imamo pač raje naravne pijače>:D
Ko dopolniš sistem ogrevanja z vodo iz vodovoda je v njej raztopljen kisik. Ta kisik se v zaprtem sistemu porabi za korozijo. In ta rja ti obarva vodo. S tem ni nič narobe!In teg ane moreš preprečiti z nobenim filtrom.
Ko kisika iz dodane vode zmanjka ni več korozije. Če ne dolivaš vode vsak dan (zaradi puščanja sistema ali okvarjene raztezne posode) potem korozije v ceveh ni in ne more prihajati do luščenja korodiranih delov cevi. Posledično se nima kaj nabirati na magnetnem filtru. Če pa imaš v sitemu še paralelno vgrajen zalogovnik pol pa magnetni filter- škodi ne, koristi pa tudi ne veliko.

Seveda, če ne ogrevaš bloka z nekaj 10 stanovanji...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

panja003 ::

Dtrader je izjavil:

Splača? Boš videl čez čas :)

Pred zagonom naj miruje 24 ur.


Bolj me zanima to ali je 5 let stara toplotna črpalka vredna polovice nove? Ali je bolje kupit novo? Bodo 15 let stare toplotne še delale nekaj let, tudi take se prodajajo?
Zanimam se za taščo, ki s svojo majhno pokojnino pač gleda na vsak evro...

kixs ::

BCSman je izjavil:

Je kdo tukaj, ki mu ni bil montiran oz. vsaj predlagan magnetni filter pri toplotni crpalki? Pa da ima se stare zelezne cevi do radiatorjev. Tale monter je zgleda takrat iskal linijo najmanjsega odpora, ker bi moral predelovat cevi zaradi nestandardne velikosti za montirat magnetni filter, pa je zgleda raje kar zatajil in niti omenil ga ni. Sedaj ko smo cistili radiatorje je ven prihajala "cocacola", toliko nesnage je noter.


Js nimam tega filtra. Pri spuscanju vode pa je le-ta rahlo rumenkasta. Radiatorji so sicer alu.

DamijanD ::

panja003 je izjavil:

Dtrader je izjavil:

Splača? Boš videl čez čas :)

Pred zagonom naj miruje 24 ur.


Bolj me zanima to ali je 5 let stara toplotna črpalka vredna polovice nove? Ali je bolje kupit novo? Bodo 15 let stare toplotne še delale nekaj let, tudi take se prodajajo?
Zanimam se za taščo, ki s svojo majhno pokojnino pač gleda na vsak evro...

5 let ni nič. Pri nas je sanitarna TČ laufala 20 let, zdaj smo jo sicer dali stran - zgolj ker ne vidim smisla, da bi imeli dve TČ.

Likalnik ::

pri nas STČ laufa 10 let...lansko leto smo dodali še TČ brez bojlerja...in sta skupaj povezani...tako, da se nadejam še na kar nekaj let skupnega delovanja

T743 ::

Pri nas je STČ montirana od leta 2010 (Kronoterm) 2022 na jesen smo dodali še TČ adapt0416. Sta tudi povezani med sabo, tako da pozimi za sanitarno vodo skrbi TČ, kljub zgražanju nekaterih, da to ne bo OK zaradi premajhnega izmenjevalca se je izkazalo, da zadeva deluje BP. Imamo pa radiatorje, brez izolacije fasade, menjana so okna 3slojna/les. Zaradi posledično višje temp. dvižnega/povratnega voda TČ le redko ogreva sanitarno vodo.
Decembra in januarja je tako skupaj porabila 41kw+ 27kw za SV. Smo pa le 3je porabniki in nam zadostuje 43°C.
Ni pa z STČ v teh 14 letih bilo nobenih težav, edino delo je bilo pomladi vklop in jeseni izklop. Ob montaži TČ pa jo je monter samo spihal.

bciciban ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Utk je izjavil:

starfotr je izjavil:

Škrtuhi se pač tolažite, da je TČ+PV rešitev. V bistvu pa ne veste, da mrzle stene in tla pomenijo hudo neudobje. Klub temu, da je v prostoru lahko 24 stopinj.

Medtem ko je v izolirani hiši povsem drug občutek pri enaki temperaturi zraka. In tega škrtuhi ne veste.

Trenutno se pogovarjamo o šparanju.


Če nimaš izolacije in bi rad TČ, potem ni pravi čas za šparanje. Izolacija je prva stvar, potem šele menjava ogrevanja s TČ.


Pojma nimate.
Kolega ma neizolirano hišo ogrevano s tč preko talnega.

Isti kurac je kot v moji izolirani hiši.
Problem je bil včasih ko se je grelo kampanjsko.

Likalnik ::

T743 je izjavil:

Pri nas je STČ montirana od leta 2010 (Kronoterm) 2022 na jesen smo dodali še TČ adapt0416. Sta tudi povezani med sabo, tako da pozimi za sanitarno vodo skrbi TČ, kljub zgražanju nekaterih, da to ne bo OK zaradi premajhnega izmenjevalca se je izkazalo, da zadeva deluje BP. Imamo pa radiatorje, brez izolacije fasade, menjana so okna 3slojna/les. Zaradi posledično višje temp. dvižnega/povratnega voda TČ le redko ogreva sanitarno vodo.
Decembra in januarja je tako skupaj porabila 41kw+ 27kw za SV. Smo pa le 3je porabniki in nam zadostuje 43°C.
Ni pa z STČ v teh 14 letih bilo nobenih težav, edino delo je bilo pomladi vklop in jeseni izklop. Ob montaži TČ pa jo je monter samo spihal.


jaz imam enako kot ti...STČ je Kronoterm...dodal sem TČ VErsi...ampak imam vezano tako, da STČ dela celo leto...če slučajno temperatura vode pade nižje kot je nastavljena meja potem TČ pomaga oziroma začne ogrevati sanitarno vodo....poleti pa TČ izklopim in dela samo STČ.

pri nas imamo polovico talno in drugo polovico radijatorje...glavni krog so radijatorji..temperatura SV je pa cca 50C...pa samo dva porabnika in ko se bejba začne tuširati se lahko naredi, da sprazne 200l vode:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

T743 ::

Na srečo je povp. starost pri nas višja kot temp. SV :)tako da shajamo tudi z nižjo temperaturo le te, poleti sicer je tam nekje 50°C ampak je vsaj meni že prevroče s samo toplo vodo in se itak zmeša z mrzlo, zato pozimi ne vidim razloga po tako visoki temperaturi.
Kako pa je z ohlajanjem prostora pozimi a se zelo pozna?

Likalnik ::

pri nas je STČ v kleti...izpih nisem napeljeval ven...tako, da je zaenkrat izpih in vlek vse notri v istem prostoru...klet je malo večje kvadrature in tudi več prostorov je....tako, da ni neke sile glede mraza...
letos se lotim obnove kleti in bom moral to razmisliti kam izpih napeljati, da bi imel kaj koristnega od njega (recimo kakšno shrambo itd)...kot rečeno...trenutno piha po prostoru

DamijanD ::

T743 je izjavil:


Decembra in januarja je tako skupaj porabila 41kw+ 27kw za SV. Smo pa le 3je porabniki in nam zadostuje 43°C.

Si se tukaj malo zmotil v enotah oz. številkah?

trancer01 ::

V enotah gotovo, pravilno je kWh!

T743 ::

Kwh bo prav ja, številke so pa samo za pripravo sanitarne vode. Temp. povratka in s tem zalogovnika je bila večino januarja in del decembra višja kot 43°C. So pa to podatki iz aplikacije o teoretični porabi.

DamijanD ::

Aja samo za SV je to - jaz sem mislil, da je samo drugi del za SV in da si z 41kWh ogreval stanovanje/hišo 2 meseca...

kixs ::

Za pretekli mesec niti ne upam pogledat kaksna je bila poraba oz. kaksna bo poloznica...

DamijanD ::

1.4MWh porabe in dobrih 4MWh producirane. Sem mislil, da bo slabše razmerje glede na temperature.

Utk ::

4 producirane?

WizzardOfOZ ::

A ni 1.4MWh kr zelo veliko.
Pri nas je za cel januar 2024 poraba 900kwH, pa TČ ogreva vodo (45 stopinj) in celo hiso na 21 stopinj (190 kvadratov in nimam talnega gretja, samo radiatorje), pa smo na 900KWh porabe. Res pa imamo 22cm izolacije.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Dan je izgubljen, če nekomu na slo-techu ne poveš, da si boljši in bolj šparovn od njega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PrimoZ_ ::

WizzardOfOZ je izjavil:

A ni 1.4MWh kr zelo veliko.
Pri nas je za cel januar 2024 poraba 900kwH, pa TČ ogreva vodo (45 stopinj) in celo hiso na 21 stopinj (190 kvadratov in nimam talnega gretja, samo radiatorje), pa smo na 900KWh porabe. Res pa imamo 22cm izolacije.


Brez izolacije, sem porabil 1,6MWh elektrike v januarju. Od tega je cca 400kWh splošne porabe in 1200kWh ogrevanje.

Torej kdaj bi dobil nazaj noter 300kWh manjšo porabo pozimi, koliko je ROI 22cm izolacije ? Aja pa ogrevam na 23, ne kot škrtice na 21.

kixs ::

Vseeno moras primerjat enako z enakim. Lokacija, lega, kvadratura ogrevanja/celotne hise.

Npr.: meni je sla poraba na pol in notranja temperatura za +2stC, ko sem dal izolacijo. Res pa sem takrat naracunal ROI za izolacijo kaksnih 30 let...

BCSman ::

telexdell je izjavil:

Sam imam črne cevi od tam 1982 leta, pa mi še nobena ne pušča. Ko iz sistema spustiš malce vode je pri meni bolj podoban temnamu pipvu kot coca coli- imamo pač raje naravne pijače>:D
Ko dopolniš sistem ogrevanja z vodo iz vodovoda je v njej raztopljen kisik. Ta kisik se v zaprtem sistemu porabi za korozijo. In ta rja ti obarva vodo. S tem ni nič narobe!In teg ane moreš preprečiti z nobenim filtrom.
Ko kisika iz dodane vode zmanjka ni več korozije. Če ne dolivaš vode vsak dan (zaradi puščanja sistema ali okvarjene raztezne posode) potem korozije v ceveh ni in ne more prihajati do luščenja korodiranih delov cevi. Posledično se nima kaj nabirati na magnetnem filtru. Če pa imaš v sitemu še paralelno vgrajen zalogovnik pol pa magnetni filter- škodi ne, koristi pa tudi ne veliko.

Seveda, če ne ogrevaš bloka z nekaj 10 stanovanji...

Ne vem, tej akumulirani mikrodelci železnih cevi počasi mašijo črpalko od toplotne in pa izmenjevalcu naj bi tudi nekaj škodovali. En je razlagal da ima neke magnetne dele toplotna in zato se ta železna umazanija tam nabira, kar je seveda škodljivo. To itak zdaj težko bit pameten, če in kdaj bi prišlo do posledic, ker ni magnetnega filtra.
Pa enkrat sem spraševal zakaj toplotna ruži, pri izpraznjenem sistemu v radiatorjev in 0 pritiska. Včeraj mi je vodovodar rekel, da bi nujno moral imeti kljub izklopljenemu ogrevanju radiatorjev kak bar pritiska noter, tudi če ogreva samo sanitarno vodo!!! Da čudno da ni vrglo kake napake ven, jaz upam da kakih posledic za črpalko ni bilo.

kixs ::

Pa enkrat sem spraševal zakaj toplotna ruži, pri izpraznjenem sistemu v radiatorjev in 0 pritiska. Včeraj mi je vodovodar rekel, da bi nujno moral imeti kljub izklopljenemu ogrevanju radiatorjev kak bar pritiska noter, tudi če ogreva samo sanitarno vodo!!! Da čudno da ni vrglo kake napake ven, jaz upam da kakih posledic za črpalko ni bilo.


Ce voda krozi samo za ogrevanje SV, potem radiatorji nimajo veze - kot da jih ni.

Invictus ::

Saj če ne ogrevaš bajte, pač to izklopiš.

Potem greje samo SV.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Bellzmet ::

En k je napisal, da je januarja porabil 11kwh za toplo vodo je pozabil napisat, da je vmes 14 dni bil na smučanju...

Jeremias ::

Problem je verjtno v tripotnem ventilu, kateri se obrne za ogrevanje sanitarne vode samo takrat ko se ta ogreva, drugače nejgova default pozicija je ogrevanje hiše, tudi če je le ta izklopljena. In posledično ko ti je obrnil na ogrevanje hiše in nisi mel vode not... vseeno se ogreva sanitarna voda preko spirale in ta voda ki kroži po tej spirali je ista kot tista ki kroži po radiatorijih....
Lp
Jernej

BCSman ::

Da nekaj je v tej smeri. Zadeve niso tako primitivno samoumevne, da samo pritisneš na displayu gumbek za izklop ogrevanja radiatorjev in izprazniš vodo iz sistema. Kljub temu je bilo treba zagotovit pritisk vode črpalki na tak način da se je zaprlo glavni odvod in dovod do radiatorjev pri izhodu iz kurilnice, ter se spet napolnilo samo tisti del cevi okoli notranje enote toplotne. Vzpostavljen je bil nek "mini krog" s pritiskom 1bar.

PrimoZ_ ::

Zakaj sploh izklapljati TČ poleti?
Saj je sama dovolj pametna da ne dela. Če pa pride kaka ohladitev/hladno jutro pa pač malo pomiga. Koga briga.

S čim si vse ljudje dajejo delo in skrbi :)

aborko ::

En dajo malce več kot 700€ za TČ, tut 15k+ €. In če ti poleti kakšna prenapetost (strela) uniči elektroniko, četudi imaš zavarovano, imaš dodatne skrbi in izgubljaš čas za bzv. Pri starih TČ je tukaj še standby poraba, ki je nekje 5€ (30 kWh) na mesec pri Ivt ax09.

Likalnik ::

PrimoZ_ je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

A ni 1.4MWh kr zelo veliko.
Pri nas je za cel januar 2024 poraba 900kwH, pa TČ ogreva vodo (45 stopinj) in celo hiso na 21 stopinj (190 kvadratov in nimam talnega gretja, samo radiatorje), pa smo na 900KWh porabe. Res pa imamo 22cm izolacije.


Brez izolacije, sem porabil 1,6MWh elektrike v januarju. Od tega je cca 400kWh splošne porabe in 1200kWh ogrevanje.

Torej kdaj bi dobil nazaj noter 300kWh manjšo porabo pozimi, koliko je ROI 22cm izolacije ? Aja pa ogrevam na 23, ne kot škrtice na 21.


jaz sem v januarju porabil 2,3Mwh elektrike....1Mwh za ogrevanje in sanitarno vodo skupaj (150m2, 18cm fasade, polovico talno, polovico radijatorji, velika panoramska okna v vseh prostorih, 24/7 23C v vseh prostorih), 700kwh za avto, 600kwh ostali porabniki v hiši, katerih pa tudi ni malo.

SE je pa proizvedla 1Mwh elektrike....tako, da ja ..decembra in januarja se ne pokrijemo...ostale mesece se...pod črto pa letno ostane nekaj viškov...zaenkrat še

WizzardOfOZ ::

PrimoZ_ je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

A ni 1.4MWh kr zelo veliko.
Pri nas je za cel januar 2024 poraba 900kwH, pa TČ ogreva vodo (45 stopinj) in celo hiso na 21 stopinj (190 kvadratov in nimam talnega gretja, samo radiatorje), pa smo na 900KWh porabe. Res pa imamo 22cm izolacije.


Brez izolacije, sem porabil 1,6MWh elektrike v januarju. Od tega je cca 400kWh splošne porabe in 1200kWh ogrevanje.

Torej kdaj bi dobil nazaj noter 300kWh manjšo porabo pozimi, koliko je ROI 22cm izolacije ? Aja pa ogrevam na 23, ne kot škrtice na 21.


Ampak on porabi 1400kWH samo za ogrevanje vode, če sem jaz prav razumel njegov post. Ne za ogrevanje še hiše zraven.

T743 je izjavil:

Kwh bo prav ja, številke so pa samo za pripravo sanitarne vode. Temp. povratka in s tem zalogovnika je bila večino januarja in del decembra višja kot 43°C. So pa to podatki iz aplikacije o teoretični porabi.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

Narobe si razumel njegov post...T743 porabi oziroma je porabil 41kwh + 27kwh samo za sanitarno vodo in sicer v januarju in decembru.

Damjan D je pa porabil 1,4Mwh za ogrevanje

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

WizzardOfOZ ::

Ok, moja napaka.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

T743 ::

Smo drugače podirali rekorde ja prejšnji mesec. TČ je porabila 1,7MWh za skupno ogrevanje, površine nekje 150-180m2 temperatura pa med 22°C do 24°C.Zato je letos v planu menjava strehe. Trapezna pločevina (zaradi majhnega naklona drugo skoraj ne pride v poštev)) s 3cm izolacije (trenutno je samo 0,5cm), ter še dodatna izolacija podstrehe najverjetneje kar stiropor 10-15cm da se zamaši vsaj večje odprtine. Tako pač je v 50 let starih neizoliranih hišah.
Lanski strošek s TČ je bil manjši v primerjavi z drvmi za skoraj 50%. Saj bi investiral tudi v fasado, a za ceno le te sem pridobil nova okna skupaj z TČ. S tem, da bi oboje moral tako ali tako menjati. Je pa stara peč na drva in olje še vedno v rezervi in se jo lahko zmontira nazaj v parih urah.

rs1975 ::

Pri nas pa poraba v januarja 730kWh, producirane energije 2200 kWh. Ogrevamo cca. 160m2 (2 etaži), radiatorji, na 21,5 - 22°C.
Prej bili na zemeljskem plinu. Prihranek ta mesec cca. 130 EUR, bomo videli koliko bo tistih 10% neregulirane cene zvišalo položnico.

WizzardOfOZ ::

T743 je izjavil:

ter še dodatna izolacija podstrehe najverjetneje kar stiropor 10-15cm da se zamaši vsaj večje odprtine.


Sem hotel dati stiropor za izolacijo pod streho, pa so mi odsvetovali, ker naj bi se nabiral kondenz. Priporočal so pa kameno volno in to smo potem tudi dali v debelini tramov (16cm)
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

DamijanD ::

Likalnik je izjavil:

Narobe si razumel njegov post...T743 porabi oziroma je porabil 41kwh + 27kwh samo za sanitarno vodo in sicer v januarju in decembru.

Damjan D je pa porabil 1,4Mwh za ogrevanje

Ja za ogrevanje + SV.
približno 200m2, ni neke prave izolacije in 6 ljudi. temp ~22°
Itak pa lokacija je zelo pomembna

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

pegasus ::


Kdaj bo Ljubljana črpala toploto iz Ljubljanice ali Save? Namesto da se kuri premog ...

sbawe64 ::

pegasus
Kakšen je pretok Ljubljanice/Save pozimi ter za koliko stopinj bi se lahko ohladila voda (na nutrije ne zmrznejo) , koliko stanovanj/hiš bi lahko ogreval z dano toploto vode obeh rek ?
2020 is new 1984
Corona World order

pegasus ::

https://www.arso.gov.si/vode/podatki/st... Ljubljanica v Mostah ima trenutno 6 stopinj in 46 kubičnih metrov na sekundo pretoka. Če to ohladiš za 3 stopinje, dobiš ven dobrih 578MJ. To je enako, kot če bi skuril dobrih 23kg črnega premoga ali cca 58kg lignita, vsako sekundo. Koliko ga skuri ljubljanska termoelektrarna? Wiki pravi 440000 ton letno, kar je cca 14kg na sekundo. Torej se ni treba niti do Save stegnit, je Ljubljanica vrh glave dovolj.

M.B. ::

V Mariboru so ravno lani odprli visoko temperaturno toplotno črpalko, ki jemlje toploto iz Drave. Baje bo dovolj
za 10% potreb za sanitarno vodo poleti. https://www.rtvslo.si/lokalne-novice/ma...
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

lemur233 ::

Ima kdo dobre izkusnje s toplotno crpalko voda-voda ?

Kakor sem slisal, so precej drazje. Je pa baje izkoristek na koncu cca 15 - 20% boljsi od sistema zrak-voda.
Pri meni bi zaradi podtalnice, ki nima veliko zeleza v vodi, bil tak sistem idealen. Samo se sprasujem, ce je ekonomsko smotrno, mogoce bi se bolj splacalo vzeti zrak-voda.

Je zivljenska doba takih sistemov res cca 25 let in vec ?

sbawe64 ::

lemur233
Je pa baje izkoristek na koncu cca 15 - 20% boljsi od sistema zrak-voda.

Ni večji kot toliko ?

Za zemeljski kolektor nimaš prostora&prave zemlje (idealna je ilovica) ?

pegasus je izjavil:

https://www.arso.gov.si/vode/podatki/st... Ljubljanica v Mostah ima trenutno 6 stopinj in 46 kubičnih metrov na sekundo pretoka. Če to ohladiš za 3 stopinje, dobiš ven dobrih 578MJ. To je enako, kot če bi skuril dobrih 23kg črnega premoga ali cca 58kg lignita, vsako sekundo. Koliko ga skuri ljubljanska termoelektrarna? Wiki pravi 440000 ton letno, kar je cca 14kg na sekundo. Torej se ni treba niti do Save stegnit, je Ljubljanica vrh glave dovolj.

Zanimiva ideja.Kaj pravijo dolgoletne številke pretokov/temperatur ?
Veerjetno je catch v uparjalniku (velikost, zmogljivost), ki bi prenesel tako količino toplote


Ker domače voda-voda tč imajo moč nekje 6 kW, zemlja-voda okoli 4 kW.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

tony1 ::

lemur233 je izjavil:

Ima kdo dobre izkusnje s toplotno crpalko voda-voda ?

Kakor sem slisal, so precej drazje. Je pa baje izkoristek na koncu cca 15 - 20% boljsi od sistema zrak-voda.
Pri meni bi zaradi podtalnice, ki nima veliko zeleza v vodi, bil tak sistem idealen. Samo se sprasujem, ce je ekonomsko smotrno, mogoce bi se bolj splacalo vzeti zrak-voda.

Je zivljenska doba takih sistemov res cca 25 let in vec ?


Tole bom zelo laično napisal... Imas več vrst:
-horizontalni kolektor (rabiš prazno kvadraturo zemlje, gor ne sme biti parkirišča ipd.)
-vertikalni kolektor, kjer se cev zabije v zemljo; imaš pa spet dve verziji:
--zaprt sistem, kjer gre v zemljo cev v obliki črke U, voda samo odvzema toploto zemlji (tehnično najboljša rešitev in najdražja, to je t.i. geosonda)
--sistem, ki direktno črpa podtalnico, odvzame toploto in vrne vodo v podtalnico. Tega črpanja je veliko desetine litrov na sekundo (premosorazmerno s toplotno močjo TČ, ki jo rabiš)...

Sosed je naštimal geosondo (še ena prednost voda-voda je, da nimaš hrupa ventilatorja), za slabo izolirano bajto ga je vse skupaj koštalo 10k EUR. Je pa vsaj sama cev v zemlji precej večna, težko gre kaj narobe...

sbawe64 ::

10k EUR in geosonda za slabo izolirano bajto ne bo nikoli več 10k.
Več kot je kW potrebnih, globje je potrebno vrtati.In računajo po metru.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Matejjjjj ::

WizzardOfOZ je izjavil:

A ni 1.4MWh kr zelo veliko.
Pri nas je za cel januar 2024 poraba 900kwH, pa TČ ogreva vodo (45 stopinj) in celo hiso na 21 stopinj (190 kvadratov in nimam talnega gretja, samo radiatorje), pa smo na 900KWh porabe. Res pa imamo 22cm izolacije.


razlika je v izolaciji. 1,4Mwh za januar je normalno za take razmere

Likalnik je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

A ni 1.4MWh kr zelo veliko.
Pri nas je za cel januar 2024 poraba 900kwH, pa TČ ogreva vodo (45 stopinj) in celo hiso na 21 stopinj (190 kvadratov in nimam talnega gretja, samo radiatorje), pa smo na 900KWh porabe. Res pa imamo 22cm izolacije.


Brez izolacije, sem porabil 1,6MWh elektrike v januarju. Od tega je cca 400kWh splošne porabe in 1200kWh ogrevanje.

Torej kdaj bi dobil nazaj noter 300kWh manjšo porabo pozimi, koliko je ROI 22cm izolacije ? Aja pa ogrevam na 23, ne kot škrtice na 21.


jaz sem v januarju porabil 2,3Mwh elektrike....1Mwh za ogrevanje in sanitarno vodo skupaj (150m2, 18cm fasade, polovico talno, polovico radijatorji, velika panoramska okna v vseh prostorih, 24/7 23C v vseh prostorih), 700kwh za avto, 600kwh ostali porabniki v hiši, katerih pa tudi ni malo.

SE je pa proizvedla 1Mwh elektrike....tako, da ja ..decembra in januarja se ne pokrijemo...ostale mesece se...pod črto pa letno ostane nekaj viškov...zaenkrat še


To se mi zdi odlično. Je pa res, da je bilo vreme mrzlo a lepo.. Tudi moji znanci s SE so presenečeni, ker se je iskazalo, da so SE letos pozimi resen vir energije.

Zgodovina sprememb…

Matejjjjj ::

Neon87 je izjavil:

Namestil bom SE in kasneje TČ, trenutno se ogrevamo na drva (peč bi rad obdržal) in imel kombinacijo TČ + peč na drva + zalogovnik.
Peč je stara, vendar deluje, zanima me kako pridobiti subvencijo, ki velja samo ob menjavi kurilne naprave.
Ali kdo ve, če je komu kdaj prišla kakšna inšpekcija eko sklada, če bi peč samo odmontiral za slike za vlogo za subvencijo in potem namestil nazaj?


Brezveze, subvencija za oddstranitev stare peči + TČ nova je skupaj 2500EUR oz 1000+1500, ne vem za vrstni red.

energetik je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Bolj ko imaš drag energent za ogrevanje, bolj se ti splača vložit v fasado oz. hitreje se ti vložek povrne. Po drugi strani pa, če drag energent zamenjaš s cenejšim imaš podoben učinek...
Je pa res, da fasada deluje v vsakem primeru, cene energenta čez 3 leta pa nihče ne more napovedati...

Jaz imam recimo sledeč problem: finančno se mi ne splača vložit v izolacijo fasade, ker hiša ni tako slabo izolirana (siporex oz. po novem ytong). Ampak po drugi strani pa sem zdaj zvedel, da vogali hiše iz betonskih "vogalnikov", ker očitno takrat folk še ni obvladal gradnje s tem materialom (oz. ne vem točno zakaj so naredili tako). In recimo v sobi, ki je na severni strani, se ta toplotni most v vogalu konkretno pozna: kljub temu, da je v sobi 24/7 ~22°C se na vogalu nabere vlaga. Izolirat znotraj se bojim (ker potem samo ne bom videl, kaj bo pod izolacijo), da bi zunaj izoliral samo vogal tudi ne gre, izolacija cele hiše je pa verjetno predraga (niti nimam pojma koliko to pride). Še najbolj se nagibam k temu, da bi z nekim ventilatorjem nekako prisilil zrak, da bi malo bolj krožil okoli vogala...
Kondenz v vogalu pogojno lahko rešiš z notranjo izolacijo, ki MORA biti precej neprepustna za vlago. Torej ali stirodur (ne stiropor!) ali gips (konstrukcija, steklena volna parna zapora, gips plata).
Stirodur se dobro obnese za določene detajle (npr. pri starših doma, kamnit štok vhodnih vrat, notri nalepljen stirodur, čez mrežica, lepilo in kit. Če imaš Ytong steno, bi bilo dosti že 2-3cm XPS-a nalepljenega po celem vogalu. Kako bo to zgledalo, pa ne vem. Na tvojem mestu bi raje zunaj obložil vogale nekje na 50cm široko z vsaj 10cm izolacije in jih začasno obdelal z lepilom in mrežico. Dela boš imel podobno, učinek pa precej boljši.

Utk je izjavil:

Haha, ti pa res nimaš pojma. Zakaj rabiš akumulacijo, če ogrevaš 24/7? Kdaj se bo akumulirana toplota sprostila nazaj?

po izolaciji smo pokurili konkretno manj (več kot tretjino manj) za isto toploto v bajti.

Sej, par 100 evrov.
Akumulacijo rabiš tako za toploto kot vlago. Zmanjka štroma za par ur - če imaš od zunaj izoliranih 29cm opečnega modularca, notri temp. ne mrdne, pa če je zunaj -10. Če bi imel debelo notranjo izolacijo, bi to še kako občutil.
Pride 15 folka na obisk - od znotraj neizolirane opečne stene požrejo vso vlago. Če bi imel od znotraj vse zaprto z 10cm stirodura, ti gre vlaga v višave.


Jaz sem steno na S stani prekital in pobelil s termo ometom in termo barvo. Nobene kondenzacije več, občutek je topel, plesni pa sploh ni več. ni pa to izolacija, gre le za preprečevanje površinske kondenzacije.

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

sbawe64 je izjavil:

10k EUR in geosonda za slabo izolirano bajto ne bo nikoli več 10k.
Več kot je kW potrebnih, globje je potrebno vrtati.In računajo po metru.


Račun je star eno leto.

mn ::

10k za vrtino ali cel sistem? Meni so predracuni cca 30k hodili, vrtino sem po moje nekih 10-12k računal?

Me pa je vedno zanimalo kaj stane 20k poleg vrtine? Je kdo dobil razčlenjen račun?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

trancer01 ::

Toplotna črpalka in izdelava kotlovnice z vsem pripadajočim materialom.
««
76 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763978 (615) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611136 (3451) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22558155 (22884) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141512 (12154) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382155168 (121992) Zvezdica27

Več podobnih tem