» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
49 / 78
»»

V0RT3X ::

wcpapir je izjavil:

Glede TČ pa lahko rečem samo hvala Feryju za takrat tisto akcijo, tisto sem kupil takrat IVT AX07. TČ špila že od 2018 brez težav.

Krmilje sem takrat uredil začasno dupm s stikali ter stc1000, mislil pa kupiti kaj pametnejšega, ker ni bilo potrebe nisem. Glede na moje opažanje vidim da so razne vremenske regulacije čisti nateg. TČ ni treba vedeti nič.

Krmilim jo le glede na toploto vode glede na povratni vod, ki je vso jesen, zimo ter pomlad enak cca 26 stopinj. Temperatura v hiši pa ne zaniha niti pol stopinje. Vsaka boljša pamet bi bila odveč ali pa imam tako spedcifično bajto, da se tole poklopi-nevem.

Če je zunaj oktobra še toplo noči pa hladne in imam pv 26 stopinj imamo v hiši 24 stopinj, enako decembra če je zunaj cel dan minus brez vsakršnega spreminjanja nastavitev in stikal. Edina smremenjlivka je, koliko časa dela TČ da to temperaturo vzdržuje.

Slovenski prodajalci so nam naračunalni 10kw plus toplotne za naše potrebe s stroški do 10k eur in preko. tale 9kw še ni nikoli šla na preko 50% moči, tako da dejansko glede na moj primer- v druge se nebi rad vtikal če imaš talno bi komot rekel da je "vsaka" dobra :)


A te kitajce se še dobi? Oz. kakšno novo verzijo

billy ::

energetik je izjavil:

jabe je izjavil:

Sploh ne vem, ce imajo tcjke tudi v tehnicnih listih in instalaterskih navodilih opisano, kako ogrevajo SV. Moja vem da ne, vem pa, da prilagaja. Max moc, s katero moja TC dela je 2,2kw (odjem), cop, ampak samo v najhujsem mrazu se pri ogrevanju SV pribliza temu. Zdele maja npr, ko ne dela drugega kot ogreva SV, je odjem 1,3kw. Pa tudi malo manj je lahko, pa vse vmes po korakih. Kaca definitivno ni omejujoc faktor. Je 3,4m2 in nekdo, ki ima panasonice v malem prstu mi je rekel, da bi bilo vseeno, ce bi bila 5m2, ker TC prilagaja tole po neki svoji pameti. Na tak nacin se najbrz tudi "merka", dela v optimalnem, ce ni treba da pretera.
Zanimivo, očitno ima to vsaka drugače. Moja (Vaillant) gre za gretje SV vedno na max obrate, pri tem pa žre od 2,8 do 3,2 kW štroma, toplotna moč gre od nekje 6 do 13kW, odvisno od zunanje temperature. Torej najnižji COP v hudem mrazu je nekje 2,2.
Kača tudi pri meni ni omejujoč faktor, DV je proti koncu ogrevanja nekje 51°C.


Če ima Vaillant tako, potem bom jaz tudi tako nastavil.

DV lahko spreminjam po želji, koliko bi bilo najbolj optimalno nastaviti?

jabe ::

Zakaj bi hotel, da gre na max, ce ni treba?

Pri vaillantu mene zmoti samo to, da ne zna bivalentno delati. Ali kompresor ali pa grelec...

Likalnik ::

Ima kdo izkušnje s temi čisto novimi modeli TČ od Kronoterm-a...Versi -x, -o , -I ?

naj bi bile zelo podobne kot adapt samo, nižja moč...pod 10kw

wcpapir ::

V0RT3X je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Glede TČ pa lahko rečem samo hvala Feryju za takrat tisto akcijo, tisto sem kupil takrat IVT AX07. TČ špila že od 2018 brez težav.

Krmilje sem takrat uredil začasno dupm s stikali ter stc1000, mislil pa kupiti kaj pametnejšega, ker ni bilo potrebe nisem. Glede na moje opažanje vidim da so razne vremenske regulacije čisti nateg. TČ ni treba vedeti nič.

Krmilim jo le glede na toploto vode glede na povratni vod, ki je vso jesen, zimo ter pomlad enak cca 26 stopinj. Temperatura v hiši pa ne zaniha niti pol stopinje. Vsaka boljša pamet bi bila odveč ali pa imam tako spedcifično bajto, da se tole poklopi-nevem.

Če je zunaj oktobra še toplo noči pa hladne in imam pv 26 stopinj imamo v hiši 24 stopinj, enako decembra če je zunaj cel dan minus brez vsakršnega spreminjanja nastavitev in stikal. Edina smremenjlivka je, koliko časa dela TČ da to temperaturo vzdržuje.

Slovenski prodajalci so nam naračunalni 10kw plus toplotne za naše potrebe s stroški do 10k eur in preko. tale 9kw še ni nikoli šla na preko 50% moči, tako da dejansko glede na moj primer- v druge se nebi rad vtikal če imaš talno bi komot rekel da je "vsaka" dobra :)


A te kitajce se še dobi? Oz. kakšno novo verzijo

Japnc pač ni kitajc :)

Maš na ebay ogromno alternativ, sam za tak dnar ne.

billy ::

jabe je izjavil:

Zakaj bi hotel, da gre na max, ce ni treba?

Pri vaillantu mene zmoti samo to, da ne zna bivalentno delati. Ali kompresor ali pa grelec...


Da čimprej zagreje vodo, če se gre kdo kopat, ipd...

oz, zakaj ne, če lahko?

jabe ::

Poducena sem bila, v luci ogrevanja siver, ker imam "podhranjeno", da ni dobro, da zadevo teras preko 80% zaradi obrabe materila ali ne vem kaj. Ne vem zakaj bi to pravilo ne veljalo tu.

hbgqzR ::

Sosednji temi navkljub, kjer se naslajajo nad par k€ davki, strmoglavljenimi cenami in vzdržnosti sistema ter znižanje davkov, takoj ko se lastništvo menja v želeno...

Za sv se ima izoliran zalogovnik ustrezne kapacitete. Ne kar direktno na elektriko.

cruisah ::

A je kak ponudnik Nibe na forumu?
Me zanima cena za NIBE F2120 16kw.

laguna1 ::

Pozdravljeni, mene pa zanima glede tč mitsubishi ecodan, trifazne, in sicer za ta model PUD-SWM80YAA (8 kW) [3-fazna] s primerjavo modelov 10 kW (PUD-SWM100YAA (10 kW) [3-fazna) n 12 kW (PUD-SWM120YAA (12 kW) [3-fazna] torej ali so 10 in 12 kW samo navite 8 kW tč?

jizzer ::

energetik je izjavil:

jizzer je izjavil:

Pozdrav, v 40 let stari hiši, z cca 110m2 nam je ta teden pocila stara peč (čist prva). Montirani so radiatorji, okna pa so bila zamenjana pred 4 leti (lesena, bolj high end). Nimam statistike kaka je učinkovitost bajte. Skrbi me 1 večji prostor z dvema radiatorjema, ostali sem prepričan da bodo ok. Tavlki prostor se je dlje segreval že pri uporabi drv.

Kot so že drugi napisali, dokler ne poveš, kako je izolirana bajta, kakšno stavbno pohištvo imaš in kakšne radiatorje, ti noben ne more povedati točno nič. Podatke od 40 let stari bajti ne pove praktično nič.


Evome po letu dni :) Lani smo začasno zakrpali probleme s staro pečjo. Žal, nažalost, ker so cene letos še slabše ;((

Nekaj dodatnih informacij: hiša je usmerjena na JV, in je praktično pod soncem cel dan. Izolacija je 5cm termovol, razen na zahodni strani, kjer je 15cm kvalitetnega stiroporja dodanega lani. Na tej isti strani so tudi vse sobe in kopalnica z talnim), ki so pozimi brez ogrevanja in pri soncu praktično tople. Tu sploh ne vidim problema, da 8kw NT TČ nebi bila dovolj.
Problem je dnevni prostor (35m^2) ki je na severu in ga praktično sonce ne doseže (na severni strani je sicer cesta, ob kateri je grič na višini strehe in visoko grmičevje - kar hočem reči je da severnega vetra nikoli ne čutimo, kar pomeni da je na neki način naravno izolirano). Še vseeno pa je ta prostor najbolj problematičen (tudi precej "prazen" je). V vsakem primeru bom zamenjal obstoječe radiatorje (2x 120cm X 70cm; aluminijasti) za 2 conske(verjetno) ali pa večje. Dodal bom tudi zalogovnik.

Glede na podatke (upam da sem podal vse bistveno), mislite da je nujno potrebna HT v tem primeru?
Mogoče kak dodaten način (poleg NT TČ) za ogrevanje velikega dnevnega prostora (kamin mogoče v prihodnosti, trenutno pa zagotovo ne)?
Pozna kdo mogoče kakega (kvalitetnega) majstra na štajerskem koncu, ki bi znal to pogledat?

Enega "majstra" (narekovaji, ker mu še ne zaupam najbolj) sem imel pri sebi, ki je pogruntal da bi bilo boljše da bi bila TČ vsaj 10kw. Predlagal je Hitachi-ja z bojlerjem + zalogovnik. Predvidevam da model Yutaki, ampak dobim predračun v ponedeljek in še nevem točno. Tudi verjetno zaradi tega, ker mu je bilo inicialno omenjeno da naj nekaj čimbolj poceni najde, pa sem se odločil naknadno malo stegnit. Ker pa najdem malo mnenj o tem modelu me zanimajo alternative. Kar gledam je:
* Daikin Altherm 3 (ali pa 3 H HT; če bi bila potreba po HT)
* Kronoterm Adapt 0312 (ali 0416)
* NIBE F2120 (nevem keri model, samo zasledil sem da so ok :) )
* Mitsubishi Ecodan

Budget bi bil med 10 in 12k, raje manj (trenutna majstrova ocena je 9-10k z hitachijem). Nevem pa kake točne so cene teh modelov trenutno, ker čakam predračune. Nižja glasnost je tudi velik bonus.
Edit: Ker sem glih v postopku modernizacije/avtomatizacije hiše na "pametno hišo" (rPi + smarthouse; z shellyiji in zigbee moduli) mi je pomembno tudi to da se da termostat oz. sistem nekako skonektat.

Hvala za karkoli uporabnega, ker te TČ so cela znanost ;(( in vsaka ideja prav pride.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jizzer ()

fikus_ ::

Hiša ni kaj prida izolirana, talno + radiatorsko ogrevanje, zato ti svetujen HT TČ, moč zelo na približno čez prst 16 kW.
Zalogovnik ne boš potreboval, samo bojler za sanitarno vodo.
Merodajno je pa mnenje strokovnjaka, ki bo prišel to pogledat!
Obrni se na energetske svetovalce, spodaj link do neodvisnih svetovalcev:

https://ekosklad.si/prebivalstvo/ensvet
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Likalnik ::

Starši imajo Nibe F2120 16kw (nisem 100% glede kw), cena je bila 12kEUR in zaenkrat so zadovoljni...Nibe je itak top kar se TČ tiče in se tisti Hitachi ne more primerjat.

Kronoterm Adapt je letos nedobavljiv...imajo pa nov model Versi kateri ima max 7kw moči in ogreje do 150m2....sicer pa glede na tvoje opisano sem mnenja, da bo Versi premalo.

sicer imaš pa 3/4 stanovanja talno...razen 35m2 radiator...kar je plus kar se tiče TČ

Nibe vem, da so takoj dobavljivi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

jabe ::

In kaj si se ti na koncu odločil?

Likalnik ::

6kw Versi:)
ravno podstavek betoniram:)...z odšteto subvencijo cena 7kEUR

tista tvoja izjava na en moj post (že pred časom), da bi se lahko z fajarcajgom grel me je prepričala:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

jabe ::

Brez skrbi, ne bo te zeblo.

Napoloni ::

Vprašanje glede TČ in žleda. Sem na obali, mislim da začetka leta 2013 smo imeli fajn žled z močno burjo, kar pomeni da tudi pokrite površine so se prekrile s ledom. Kraj, kjer edino lahko postavim TČ je tak, da ga ne morem popolnoma zabraniti pred vetrom.

Kaj se lahko zgodi s TČ v takem primeru? Samo bolj pogostoma opravi cikle taljenja ledu ali lahko riskira res blokado ventilatorja in nevarnost zaledenitve vode? V takem primeru bi prej prekinil ogrevanje s TČ in jo oblekel v kako izolacijo, samo sprašujem ali je to možnost ali TČ ne bi smela imeti težav pri takem slučaju.

sentiš ::

V opozorilo vsem in v izogib Daikin črpalkam. Kvari se že po enem letu, uradni serviserji pa notri menjavajo rabljene dele.

Mike_Rotch ::

Kaj se ti je pa pokvarilo? Moja je stara leto in pol, pa se še ni pokvarila :) Serviserji so pa tudi zaenkrat brez pripomb.

energetik ::

Napoloni je izjavil:

Vprašanje glede TČ in žleda. Sem na obali, mislim da začetka leta 2013 smo imeli fajn žled z močno burjo, kar pomeni da tudi pokrite površine so se prekrile s ledom. Kraj, kjer edino lahko postavim TČ je tak, da ga ne morem popolnoma zabraniti pred vetrom.

Kaj se lahko zgodi s TČ v takem primeru? Samo bolj pogostoma opravi cikle taljenja ledu ali lahko riskira res blokado ventilatorja in nevarnost zaledenitve vode? V takem primeru bi prej prekinil ogrevanje s TČ in jo oblekel v kako izolacijo, samo sprašujem ali je to možnost ali TČ ne bi smela imeti težav pri takem slučaju.
Problem je lahko le, če začne žled zastajati tudi po ohišju in se počasi širi proti ventilatorju. Sam ventilator in uparjalnik se bosta lepo z defrosti pucala. V tem primeru pač pomagaš s škafom tople vode. Ali pa jo postaviš na mesto, kjer se žled ne more nabirat.
vires in numeris

Napoloni ::

energetik je izjavil:

V tem primeru pač pomagaš s škafom tople vode.

Kar pomeni da jo kar "spucam" s topl(ejš)o vodo?

energetik ::

Poliješ s toplo vodo, ja.
vires in numeris

Napoloni ::

Hvala!

DamijanD ::

Drugače lahko narediš tudi mini strehico nad TČ - vsaj ene 2 taka primera sem že videl v našem kraju.

DamijanD ::

Kakšne so kaj TČ Vaillant in Bosch (sranje, nekaj srednjega aka LG/Mutsibishi, high aka Niebe, Daikine)? - zadnje čase jih kar nekaj videvam.

Pa zakaj je za TČ tako težko dobiti cene/podatke vse je nekaj v stilu pošljite povpraševanje.

sentiš ::

Mike_Rotch je izjavil:

Kaj se ti je pa pokvarilo? Moja je stara leto in pol, pa se še ni pokvarila :) Serviserji so pa tudi zaenkrat brez pripomb.


Mislim, da je fotr rekel, da je šel štarter. In tipalo za zunanjo temperaturo ali nekaj takega. Je prišel serviser, kao popravil, popoldne že ni več delalo. Smo klicali in je rekel, da lahko spet pride šele naslednji teden, mi pa v jaknah in z mrzlo vodo.

Pride neuradni serviser in reče, da je notri nek stari del, sploh ne original.

Pa toliko reklamirajo ta Daikin, kao najboljše. Ja, najboljše sranje.

Likalnik ::

upam, da mu nisi plačal za tako opravljeno delo.

DamijanD ::

Kakšen tip TČ predlagate/zagovarjate (in sicer za gretje radiatorjev): t.i. "on/off" ali "inverterski" - ne vem kakšni so uradni izrazi?
Če se ne motim, pri on/off potrebuješ (sli se pa vsaj priporoča) tudi zalogovnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

Mike_Rotch ::

Tudi pri inverterski je zelo priporočljivo imeti zalogovnik.

DamijanD ::

Ok. Ampak to ne odgovori ravno na moje vprašanje kateri tip je načeloma boljši oz. kdaj bi se bolj priporočal eden, kdaj pa drugi

floyd1 ::

Mike_Rotch je izjavil:

Tudi pri inverterski je zelo priporočljivo imeti zalogovnik.

Pri talnem gretju ne - zakaj bi delal zaloge in dodatne izgube? Problem pa je pri hlajenju, večina teh naših strojčkov je glede hlajenja premočnih in se potem non-stop vklaplja in izklaplja - taktira. Kar pa je za mašino slabo.

PP111 ::

Zdravo!

Mene pa zanima katere TČ so sedaj "best buy"?

In sicer bi prešli iz peči na pelete na TČ. Hiša ima približno 180 m2, 20 cm izolacije na fasadi in 50 cm izolacije proti podstrešju, ter troslojna stekla (0,94 W/m2 do 0,74 W/m2), leži pa v gorenjski regiji. Grelna telesa so radiatorji - torej po prebranem bi verjetno potrebovali VT TČ.

Ker sem popoln laik v tem me zanima vaše mnenje katero izbrati.

Hvala.

Utk ::

Ne rabiš "VT" TČ s tolk izolacije. 50-55 stopinj bi moralo bit dovolj. Če je v kakšni sobi premajhen radiator, daš večjega, ne pa da "kuriš" na 80 stopinj.

PP111 ::

Utk je izjavil:

Ne rabiš "VT" TČ s tolk izolacije. 50-55 stopinj bi moralo bit dovolj. Če je v kakšni sobi premajhen radiator, daš večjega, ne pa da "kuriš" na 80 stopinj.


Ja skrbi nas da nas ne bi v primeru kakšnih ekstremno nizkih temperatur zeblo ...

Mike_Rotch ::

Jaz imam po opisu sodeč slabšo izolacijo pa grejemo vodo na cca. 50 stopinj +- par stopinj. Letos je bilo par zelo mrzlih dni pa ni bilo nobenih problemov. Na črpalki piše, da je VT.

Kar se tiče izbire znamke žal ne znam svetovati. Jaz sem se pri izbiri osredotočil raje na ponudnika. Izbral sem lokalno podjetje, ki je imelo največ priporočil in pozitivnih mnenj prijateljev in znancev. Zmontirali so Daikin, ki dela super, ampak meni se bolj pomembno kot znamka zdi to, da imam dober in hiter servis.

energetik ::

PP111 je izjavil:

Zdravo!

Mene pa zanima katere TČ so sedaj "best buy"?

In sicer bi prešli iz peči na pelete na TČ. Hiša ima približno 180 m2, 20 cm izolacije na fasadi in 50 cm izolacije proti podstrešju, ter troslojna stekla (0,94 W/m2 do 0,74 W/m2), leži pa v gorenjski regiji. Grelna telesa so radiatorji - torej po prebranem bi verjetno potrebovali VT TČ.

Ker sem popoln laik v tem me zanima vaše mnenje katero izbrati.

Hvala.
Vse je odvisno od tipa in velikosti radiatorjev. Izolacijo imaš več kot odlično, glede tega sigurno ne rabiš VT. "best buy" je lahko karkoli, odvisno od definicije. Če imaš dovolj velike radiatorje ali če bi imel talno, bi ti rekel LG monoblok.
Sicer pa kot rečeno, boljša ideja je zamenjat kakšen radiator v prehladnih sobah, kot pa kupovati dražjo VT TČ. Seveda moraš v ta namen preklopit miselnost in ogrevati 24/7 na konstantno temp.
vires in numeris

PP111 ::

energetik je izjavil:

PP111 je izjavil:

Zdravo!

Mene pa zanima katere TČ so sedaj "best buy"?

In sicer bi prešli iz peči na pelete na TČ. Hiša ima približno 180 m2, 20 cm izolacije na fasadi in 50 cm izolacije proti podstrešju, ter troslojna stekla (0,94 W/m2 do 0,74 W/m2), leži pa v gorenjski regiji. Grelna telesa so radiatorji - torej po prebranem bi verjetno potrebovali VT TČ.

Ker sem popoln laik v tem me zanima vaše mnenje katero izbrati.

Hvala.
Vse je odvisno od tipa in velikosti radiatorjev. Izolacijo imaš več kot odlično, glede tega sigurno ne rabiš VT. "best buy" je lahko karkoli, odvisno od definicije. Če imaš dovolj velike radiatorje ali če bi imel talno, bi ti rekel LG monoblok.
Sicer pa kot rečeno, boljša ideja je zamenjat kakšen radiator v prehladnih sobah, kot pa kupovati dražjo VT TČ. Seveda moraš v ta namen preklopit miselnost in ogrevati 24/7 na konstantno temp.



Radiatorji so ogromni (vsaj po mojem mnenju), ker hišo smo obnovili 5 let nazaj - npr. v sobi je 160cm dolžine soba je 12 m2, ker so sedaj večino časa hladni ker termostatski ventil zapira ker je zgeda dovolj toplo.

l0g1t3ch ::

PP111 je izjavil:

energetik je izjavil:

PP111 je izjavil:

Zdravo!

Mene pa zanima katere TČ so sedaj "best buy"?

In sicer bi prešli iz peči na pelete na TČ. Hiša ima približno 180 m2, 20 cm izolacije na fasadi in 50 cm izolacije proti podstrešju, ter troslojna stekla (0,94 W/m2 do 0,74 W/m2), leži pa v gorenjski regiji. Grelna telesa so radiatorji - torej po prebranem bi verjetno potrebovali VT TČ.

Ker sem popoln laik v tem me zanima vaše mnenje katero izbrati.

Hvala.
Vse je odvisno od tipa in velikosti radiatorjev. Izolacijo imaš več kot odlično, glede tega sigurno ne rabiš VT. "best buy" je lahko karkoli, odvisno od definicije. Če imaš dovolj velike radiatorje ali če bi imel talno, bi ti rekel LG monoblok.
Sicer pa kot rečeno, boljša ideja je zamenjat kakšen radiator v prehladnih sobah, kot pa kupovati dražjo VT TČ. Seveda moraš v ta namen preklopit miselnost in ogrevati 24/7 na konstantno temp.



Radiatorji so ogromni (vsaj po mojem mnenju), ker hišo smo obnovili 5 let nazaj - npr. v sobi je 160cm dolžine soba je 12 m2, ker so sedaj večino časa hladni ker termostatski ventil zapira ker je zgeda dovolj toplo.


To je odličen scenarij za TČ.
Taki radiatorji so bili očitno dimenzionirani za hišo z nič ali malo izolacije, sedaj pa so ubistvu veliko premočni in bodo zadosti ogrevali že pri nizki temperaturi vode. Namreč poanta pri TČ je da greješ stalno 24/7 ampak z nizko močjo. V bitvu ves čas dovajaš ravno toliko toplote v hišo, kot jo iz nje uhaja skozi stene/okna/streho/...

Pod črto boš mirno lahko ogreval z vsako NT črpalko. V končni fazi tudi te brez problema dosegajo 55C že zaradi sanitarne vode, potegnejo pa tudi do 65C ampak s slabšim izkoristkom in nižjo močjo. Ampak glede na tvojo izolacijo bi rekel da več kot kakih 40-45C nikoli ne boš rabil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

Utk ::

Tako naredi kot je napisal Mike_Rotch, pusti znamko, nima veze, najdi nekoga, ki mu zaupaš (zaupajo drugi okoli) in veš, da bo prišel popravit, če bo kaj narobe, naj ti pa zmontira kar hoče. Nekemu monterju vsiljevat svojo firmo, je brez veze. Raje potem menjaj monterja, če že (je predrag s svojo znamko ali karkoli).

energetik ::

PP111 je izjavil:

energetik je izjavil:

PP111 je izjavil:

Zdravo!

Mene pa zanima katere TČ so sedaj "best buy"?

In sicer bi prešli iz peči na pelete na TČ. Hiša ima približno 180 m2, 20 cm izolacije na fasadi in 50 cm izolacije proti podstrešju, ter troslojna stekla (0,94 W/m2 do 0,74 W/m2), leži pa v gorenjski regiji. Grelna telesa so radiatorji - torej po prebranem bi verjetno potrebovali VT TČ.

Ker sem popoln laik v tem me zanima vaše mnenje katero izbrati.

Hvala.
Vse je odvisno od tipa in velikosti radiatorjev. Izolacijo imaš več kot odlično, glede tega sigurno ne rabiš VT. "best buy" je lahko karkoli, odvisno od definicije. Če imaš dovolj velike radiatorje ali če bi imel talno, bi ti rekel LG monoblok.
Sicer pa kot rečeno, boljša ideja je zamenjat kakšen radiator v prehladnih sobah, kot pa kupovati dražjo VT TČ. Seveda moraš v ta namen preklopit miselnost in ogrevati 24/7 na konstantno temp.



Radiatorji so ogromni (vsaj po mojem mnenju), ker hišo smo obnovili 5 let nazaj - npr. v sobi je 160cm dolžine soba je 12 m2, ker so sedaj večino časa hladni ker termostatski ventil zapira ker je zgeda dovolj toplo.
Kateri tip so? Verjetno tip22, če so 5let stari? Seveda moraš termostatske ventili odstraniti oz. jih do konca odpreti, razen v najtoplejših prostorih lahko kakšnega ohraniš. Kot že rečeno, se s TČ ogreva 24/7 z najnižjo možno temp. ogrevalne vode in največjim pretokom skozi radiatorje.
Potem bo zelo verjetno dovolj NT TČ z backup el. grelci.
vires in numeris

aborko ::

Pri nas sem vedel za to foro s čim večjimi radiatorji na TČ in ko sem opremljal mansardo sem dal največje možne, sedaj pa je problem, da na isti veji/ vertikali (3 nadstropja) so vsaj 3 veliki radiatorji in verjetno 1/2" ali celo 3/8" dovodna cev ne zmore dovolj pretoka, da bi radiatorji v vseh treh nadstropjih bili enakomerno topli po celi površini. Nekaj sem probaval tudi s pripiranjem spodnjih ventilov radiatorjev v nižjih nadstropjih, a večjega uspeha nisem imel, verjetno ker je eden od spodnjih ventilov v pritličju polno odprt in zataknjen. Obtočna je klasika Grundfoss na 2/3 hitrosti, zadnja hitrost je že skoraj moteča glede zvoka, tako da hitrosti ne bi spreminjal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

PP111 ::

energetik je izjavil:

PP111 je izjavil:

energetik je izjavil:

PP111 je izjavil:

Zdravo!

Mene pa zanima katere TČ so sedaj "best buy"?

In sicer bi prešli iz peči na pelete na TČ. Hiša ima približno 180 m2, 20 cm izolacije na fasadi in 50 cm izolacije proti podstrešju, ter troslojna stekla (0,94 W/m2 do 0,74 W/m2), leži pa v gorenjski regiji. Grelna telesa so radiatorji - torej po prebranem bi verjetno potrebovali VT TČ.

Ker sem popoln laik v tem me zanima vaše mnenje katero izbrati.

Hvala.
Vse je odvisno od tipa in velikosti radiatorjev. Izolacijo imaš več kot odlično, glede tega sigurno ne rabiš VT. "best buy" je lahko karkoli, odvisno od definicije. Če imaš dovolj velike radiatorje ali če bi imel talno, bi ti rekel LG monoblok.
Sicer pa kot rečeno, boljša ideja je zamenjat kakšen radiator v prehladnih sobah, kot pa kupovati dražjo VT TČ. Seveda moraš v ta namen preklopit miselnost in ogrevati 24/7 na konstantno temp.



Radiatorji so ogromni (vsaj po mojem mnenju), ker hišo smo obnovili 5 let nazaj - npr. v sobi je 160cm dolžine soba je 12 m2, ker so sedaj večino časa hladni ker termostatski ventil zapira ker je zgeda dovolj toplo.
Kateri tip so? Verjetno tip22, če so 5let stari? Seveda moraš termostatske ventili odstraniti oz. jih do konca odpreti, razen v najtoplejših prostorih lahko kakšnega ohraniš. Kot že rečeno, se s TČ ogreva 24/7 z najnižjo možno temp. ogrevalne vode in največjim pretokom skozi radiatorje.
Potem bo zelo verjetno dovolj NT TČ z backup el. grelci.


Rdiatorji so bili kupljeni 5 let nazaj novi pri obnovi ... take je pač nabavil in predvidel ta ki mi je delal ... so pa Radel tip K22 vsi, različne dolžine ...

energetik ::

aborko je izjavil:

Pri nas sem vedel za to foro s čim večjimi radiatorji na TČ in ko sem opremljal mansardo sem dal največje možne, sedaj pa je problem, da na isti veji/ vertikali (3 nadstropja) so vsaj 3 veliki radiatorji in verjetno 1/2" ali celo 3/8" dovodna cev ne zmore dovolj pretoka, da bi radiatorji v vseh treh nadstropjih bili enakomerno topli po celi površini. Nekaj sem probaval tudi s pripiranjem spodnjih ventilov radiatorjev v nižjih nadstropjih, a večjega uspeha nisem imel, verjetno ker je eden od spodnjih ventilov v pritličju polno odprt in zataknjen. Obtočna je klasika Grundfoss na 2/3 hitrosti, zadnja hitrost je že skoraj moteča glede zvoka, tako da hitrosti ne bi spreminjal.
Če niso enakomerno topli, je lahko krivec samo premalo pretoka skozi njih (če predvidevam, da nimaš zraka nikjer ujetega). Povečat dovodne cevi, zamenjat OČ oziroma za vsak krog svojo OČ, če je možnost..
Najprej pa preveri, da nimaš ventilov na radiatorjih zapikanih, spodaj in zgoraj.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

DamijanD ::

Od katere temp se pa šteje, da je VT?

energetik ::

47,3°C
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

Nezi ::

Pozdravljeni,

Naj prvo povem da sem cisti lajik, vem le to kar sem v zadnjih dneh prebral na spletu.
Zelim doma zamenjati vir ogrevanja, trenutno grejemo in ogrevamo vodo na zemljski plin. Hisa 240m, okna PVC dvojna zasteklitev, 5 komor, fasada demit 12 cm, streha 30 cm tervol.
Letna poraca cca. 2200 eur, smo bolj komot in imamo konstantno 23°C.

Doma sem v Domžalah, imamo podtalnico ze na 7 m. Zabito imam sterno 9m, v cevi 2m vode, ze 15 let, in ni nikoli zmanjkalo vode, voda pitna. Danes sem polnil bazen 20m in z rocnim termometrom izmeril temperaturo 13°C po 6 urah polnjenja. Torej, mislim, da je TC voda voda pametna resitev, bolj me skrbi sanitarna voda. V hisi imamo obcasno tudi do 8 oseb, plan v roku 1 leta 12 oseb (turisticni apartma, eden se v izgradnji).

Res nimam blage predstave o visini investicije niti kaksno TC izbrati. Hiso ze danes v celoti ogrevamo. Povecala se bo le potrosnja tople vode. Bi thermana Atlas z 515l bojlerjem zadoscala? Pa prosim se za priporocilo glede monterjev, ti so menda kljucni pri celi zgodbi.

Hvala!

trancer01 ::

Se sicer ne spoznam, a glavna težava pri neposredni uporabi podtalnice je lahko njena čistoča. Če imaš podtalnico brez škodljivih primesi, je to lahko daleč najboljša možnost za ogrevanje. Največji strošek je vrtina, ki pa bo pri tebi minimalen, če imaš podtalnico res že na globini 7 metrov. Sama toplotna črpalka voda-voda pa je najpreprostejša od vseh variant.

sbawe64 ::

aborko je izjavil:

Pri nas sem vedel za to foro s čim večjimi radiatorji na TČ in ko sem opremljal mansardo sem dal največje možne, sedaj pa je problem, da na isti veji/ vertikali (3 nadstropja) so vsaj 3 veliki radiatorji in verjetno 1/2" ali celo 3/8" dovodna cev ne zmore dovolj pretoka, da bi radiatorji v vseh treh nadstropjih bili enakomerno topli po celi površini. Nekaj sem probaval tudi s pripiranjem spodnjih ventilov radiatorjev v nižjih nadstropjih, a večjega uspeha nisem imel, verjetno ker je eden od spodnjih ventilov v pritličju polno odprt in zataknjen. Obtočna je klasika Grundfoss na 2/3 hitrosti, zadnja hitrost je že skoraj moteča glede zvoka, tako da hitrosti ne bi spreminjal.

Če imaš termostatske ventile na radiatorjih, daj navadne.
2020 is new 1984
Corona World order

Utk ::

Zakaj? Navadne, ali pa termostatske do konca odpreš, daš samo v prostor, kjer imaš termostat. V ostalih sobah komot ostanejo termostatski, imeli bojo isto funkcijo.

hafo123 ::

Ali kdo ve za katero 13kw toplotno črpalko srednjega cenovnega razred katera je tudi dobavljiva?
Monter z katerim sem bil dogovorjen za montažo mi pravi, da trenutno ni možno dobiti nobene in tudi dobavni roki niso znani jaz pa jo nujo rabim do ogrevalne sezone.
««
49 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763807 (444) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611012 (3327) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557857 (22586) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141435 (12077) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154571 (121395) Zvezdica27

Več podobnih tem