» »

We have found a civilization

We have found a civilization

Temo vidijo: vsi
««
21 / 21
»
»»

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Ne vem sicer, s kakšno hitrostjo Voyagerja v medzvezdnem prostoru "razpadata", izgubljata atome, in koliko ju bo ostalo skupaj čez 40.000 let. Ampak očitno smo "required physic to reach the stars" poznali že pred pol stoletja.


V zraku je priblizno 10^19 molekul na kubicni centimeter. V medzvezdnem prostoru, v molekularnih oblakih, ko so delci najgostejsi je to priblizno 10^6 delcev. Potem so tukaj se razni ionizirani plini, ki jih je bistveno vec ampak dosegajo gostoto do 10^-2 delcev na kubicni centimeter. Erozija ni nek faktor. :)

V vecini je pa vesolje med zvezdami prazno in stvari tam bolj malo 'razpadajo'.

imagodei ::

Morda je pa Okapi imel v mislih bolj to, da posamezne molekule/atomi tudi iz trdne snovi sčasoma oddifundirajo?
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Oboje. Sem pa to dodal tako za vsak primer, da ne bi kdo rekel, da stvari tudi v vesolju niso večne. In ker nimam pojma, koliko se bo Voyagerja poznalo 40.000 leta po vesolju. Mogoče praktično nič.

BigWhale ::

Glede na to, da smo nasli nekaj tisoc let stare izdelke iz kovin, ki so bili izpostavljeni precej hujsim vplivom kot je medzvezni prostor, se po mojem za te reci ni treba tako zelo bati. Umetne mase bolj trpijo ampak tam tudi UV svetlobe in ostalega sevanja ni tako blazno veliko.

Za Voyager pa vemo ... Od napisa bo ostal samo se V'GER. :>

reeves ::

WarpedGone je izjavil:

Besedi dark matter in dark energy ne opisujeta nekaj, kar nam je znano ampak nekaj kar po tem kar vemo, nebi smelo obstajat.

Narobe. Oboje po vsem kar vemo MORA obstajati. Ne vemo kaj točno je, ampak ima vpliv na okolico in to pomeni, da nekaj mora biti tam.

WarpedGone je izjavil:

Ampak ta znanost ne premore dovolj skromnosti, da bi to na glas priznala, za oboje je skovala fensi etiketo in oba problema pobasala v predal.

Kar seveda nikakor ni res. Znanost se še kako ukvarja z raziskovanjem obojega.
https://www.livescience.com/64379-dark-...

nekikr je izjavil:

Saj v osnovi si želiva isto, samo jaz sem realist.

Žal so večino prebojnih odkritij odkrili "sanjači" in ne realisti. Še za optimiste jih niso imeli.

WarpedGone ::

revees:
Ne vemo kaj točno je

Točno, za 95% obstoječega, ne vemo kaj to je.
To je 19 kosov torte, ki je bila razrezana na 20 kosov.
Poznamo 5% obstoječega in se duvamo, kaj točno ni mogoče.

In hkrati tiho privzemamo še, da je teh 95% neznanega iste sorte zadeva. Komot je v tem 20x več raznolikosti kot pa jo je v znanih 5%.

Ampak never mind ... nemogoče je potovat do zvezd, nemogoče!
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

Ja, trenutno je nemogoce. Do planetov, do zvezd, do galaksij. Put your money where your mouth is in dokazi nasprotno. :) Do prvega planeta bomo morda v naslednjih dvajsetih letih prilezli. Do prve zvezde? Nic ne kaze. O drugih galaksijah pa se znanstvene fantastike skoraj ni, ce se ze stvari ne dogajajo v galaksijah far far far away. :)

Nicesar ne privzemamo, 95% stvari ne samo, da ne vemo kaj je, ne znamo jih niti zaznati. Ko, oziroma, ce se bomo to naucili bomo pa lahko razmisljali o tem ali nam bo to kakorkoli pomagalo pri potovanju po vesolju.

Zato so bazicne raziskave nujne in nekaj kar se bo se do nadaljnega moralo raziskovati iz denarja, ki ga vsi mecemo v eno vreco.

reeves ::

Ne, ni nemogoče. Do planetov z lahkoto pridemo. Zakaj še nismo? Ker ni interesa oz. ga je premalo. Če se ne bi s tem ukvarjale samo posamezne privatne in javne agencije ampak bi cel svet nastopil kot eno (kar bi bilo edino pravilno, saj v vesolju narodnost ali vera niso pomembne), združil sredstva in znanje, bi lahko spacali nekaj kar bi lahko pripeljalo človeka zelo daleč.
Do najbližje zvezde? Hja, ta bo pa malo težka. Neke blazno dobre ideje za hiter pogon še nimamo oz. je še vse v povojih. Najhitrejši način potovanja, ki ga poznamo je v bistvu "slingshot". Trenutni rekord je 240.000km/h ampak bi lahko dosegli precej več, če bi bil to namen.
Ampak to je vse še vedno zelo, zelo počasi. V vesolju je svetlobna hitrost kot polž. Praktično neuporabna za potovanje.

Za lažjo predstavo priporočam Space Engine. Zadnja verzija je plačljiva, prejšnje so brezplačne.

BigWhale ::

Ne, trenutno je nemogoce priti na Mars, kaj sele kam drugam. Problem je ekonomski, tehnoloski in socioloski. Tudi prototipa enega samega vozila, ki bi lahko cloveka odpeljala varno na Mars in nazaj nimamo. Imamo _nekaj_ teoreticne osnove. Re-fueling v vesolju? Science fiction. Grajenje vesoljskih plovil prav tako.

Lahko posljemo kaksnega robota na druge planete, to je pa vse kar lahko.

Nikec3 ::

Re-fueling v vesolju? Science fiction.

ISS

Grajenje vesoljskih plovil prav tako.

ISS
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

imagodei ::

Ja, teoretične osnove, kot pravi BW.

Seveda, nič ni narobe, da sanjamo in razmišljamo velikopotezno, nekaj magičnega je v tem. ;) Ampak, hkrati je fino vedeti, kje smo danes in v debati ločiti, kdaj govorimo o trenutni realnosti (kjer "trenutna" pomeni zdaj in še vsaj kako desetletje) in tem, kaj smo sposobni narediti s trenutno tehnologijo v naslednjih nekaj desetletjih.
- Hoc est qui sumus -

BigWhale ::

Nikec3 je izjavil:

Re-fueling v vesolju? Science fiction.

ISS

Grajenje vesoljskih plovil prav tako.

ISS


Na ISS sem res kar mal pozabil. :) Ampak eno je pretakanje nekaj mono propellanta za ISS in grajenje postaje, ki 'stoji na mestu', nekaj povsem drugega je pa grajenje plovila, ki bo slo na Mars, tam pristalo, spet vzletelo in priletelo nazaj na Zemljo. V bolj ali manj enem kosu.

Teoreticno osnovo za iti na Mars imamo. Prakticne pa v bistvu nobene. Trenutno smo pri 'veter v Texasu je s star hopperja odpihnil jekleno oblogo' stanju. :)

Delta V potreben za priti v LEO je 9.3km/s, od LEO do Low-Mars-Orbit potrebujes se 6.6km/s in potem za pristanek na se 4.1km/s. Ne vem, a so za zadnjo stevilko upostevali aerobraking ali ne, ce so ga, potem je vzlet iz Marsa se nekoliko drazji.

Gledano s prakticnega vidika: ce imas v LEO Falcon 9 second stage s polnim tankom goriva, dobis iz njega okrog 9km/s delta-V. Premalo ali pa komaj komaj dosti za pristanek na Marsu. Potem moras pa priti se nazaj. Pred casom so za BFR objavili podatek, da bo delta-V polno nalozene ladje okrog 6.4km/s. Kako bodo sli s tem na Mars pa ne vem.

Ja, teorijo imamo vso razdelano, prakse pa niti ne.

reeves ::

BigWhale je izjavil:

Ne, trenutno je nemogoce priti na Mars, kaj sele kam drugam. Problem je ekonomski, tehnoloski in socioloski. Tudi prototipa enega samega vozila, ki bi lahko cloveka odpeljala varno na Mars in nazaj nimamo. Imamo _nekaj_ teoreticne osnove. Re-fueling v vesolju? Science fiction. Grajenje vesoljskih plovil prav tako.

Lahko posljemo kaksnega robota na druge planete, to je pa vse kar lahko.

No, jaz sem napisal do planetov. Ne na planete. Pristajanje in potem življenje gor je druga zgodba.
Moj komentar je letel na vaše prejšnje od možnostih potovanja do planetov, zvezd, galaksij. Pristajanje je potem itak povsod prisotno ampak moramo najprej priti do tja. In do Marsa je možno pripeljati človeka. Ne samo možno, pravzaprav je to kar enostaven del. Naprej se pa začne zapletati.
Zakaj pa še nismo, sem pa napisal, ti pa v bistvu ponovil. Razen tehnološkega dela. Tehnologijo za na Mars imamo.

BigWhale je izjavil:

Na ISS sem res kar mal pozabil. :) Ampak eno je pretakanje nekaj mono propellanta za ISS in grajenje postaje, ki 'stoji na mestu', nekaj povsem drugega je pa grajenje plovila, ki bo slo na Mars, tam pristalo, spet vzletelo in priletelo nazaj na Zemljo. V bolj ali manj enem kosu.

ISS niti v enem pogledu ne "stoji na mestu". V bistvu ne vem kaj točno si sploh mislil s tem. "Stoji na mestu" glede na kaj? Najbrž, misliš, da se nahaja v GSO, ampak se ne. Tudi višina niha za 10km, povprečna je 400km.

BigWhale ::

S cim bi se ti pripeljal do Marsa in potem se nazaj in na koncu prezivel in v kateri konzervi bi sedel? Trenutno je edina konzerva za voznjo ljudi v orbito in nazaj, Soyuz. Drugega nimamo. Ce se z njim lahk pripeljemo do Marsa je pa vprasanje.

Eh? Zakaj mislis, da sem dal "stoji na mestu" v narekovaje? Seveda ne stoji na mestu. Govoril sem o sestavljanju plovil v orbiti. ISS je v orbiti in se bolj malo premika sem ter tja in tudi takrat, ko se premika so ti premiki nezni. To ni raketa, ki bo morala tri minute zdrzat 3G ob vzletu in pristanku ali pa 10 minut pri 1.5G za TLI oz TMI. Sestavit nekaj taksnega v orbiti je malenkost bolj komplicirano. Edina izkusnja, ki jo imamo je LEM tranposition.

Okapi ::

Saj ISS bi lahko poslali na pot do Marsa. A bi bil kakšen problem? Eno pogonsko raketo bi pritrdili na postajo in "ful gas", kot bi rekel Pogačar.

BigWhale ::

Hja, odvisno kolk trdno in togo je skupi sesraufana. Ce bi vse skupi prehitro pospesil, bi najbrz razpadl vse skupi. Drugace pa v teoriji, ja. Vprasanje potem kako je s termalno izolacijo, sciti proti radiaciji, zalogami hrane in goriva, ... ISS je optimizirana za low earth orbit.

vostok_1 ::

Potovanje do Marsa kot si ga musk zastavlja je risky at best, suicide at worst.

Če že mislimo s tem marsom resno, potem treba pač sestaviti orbitalno infrastrukturo na Zemlji in Marsu.

Food for thought...NASA je musku prepovedala powered landing dveh astronavtov, ki so itak podpisali, da lahko umrejo in preprečila jim je imeti konzolo na premičnem postroju...sedaj pa naj bi kmalu začeli pošiljat naključnih 100 ljudi z raketami na Mars.

Right, right.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Okapi ::

Najprej bodo onega japonskega milijarderja poslali okoli Meseca. Ko ga bodo, če ga bodo ...;)

nekikr ::

Zakaj sploh sanjate o nekem masovnem prevažanju ljudi na Mars? Še na luno ne hodimo več, ker ni tako zanimiva, pa je tukaj čisto zraven. Tehnično je seveda izziv, ampak tam kaj dosti početi ne moremo, izplena pa tako ali tako ne bo večjega, če ljudi pošiljamo tja.

vostok_1 ::

Mislim, Marsovska kolonija je tak extremen projekt, da bi bil smiseln zgolj, če bi zemlji grozil gotovi extinction event.
V tem primeru bi bilo bistveno ceneje in enostavneje narediti samozadostne megakomplekse v kakem kalcitu or fucking underwater.

In kot rečeno, razen natalitete, svetu ne grozi noben gotovi extinction event.
Pa ne vrjemte Greti. Ona je žal nedolžna lutka sick-fucks-ov t.j. carbon trading korporacij in tistih, ki bi jim koristila centralizirana uprava.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

vostok_1 ::

Sicer pa mark my words...dust. Lots and lots of corrosive dust.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Okapi ::

nekikr je izjavil:

Zakaj sploh sanjate o nekem masovnem prevažanju ljudi na Mars? .
Zakaj to nas sprašuješ? Tu nihče ne sanja o tem. Vprašaj Muska (in njegove vernike), on je tisti, ki dela načrte za vesoljsko ladjo za sto ljudi.

reeves ::

BigWhale je izjavil:

S cim bi se ti pripeljal do Marsa in potem se nazaj in na koncu prezivel in v kateri konzervi bi sedel? Trenutno je edina konzerva za voznjo ljudi v orbito in nazaj, Soyuz. Drugega nimamo. Ce se z njim lahk pripeljemo do Marsa je pa vprasanje.

Pa saj sem že pojasnil. Sem mislil, da razumeš. Tehnologijo imamo. Plovila so že načrtovana in v izgradnji. Če bi pa sodelovali vsi bi pa to že lahko bilo narejeno. In spraviti človeka v Marsovo orbito sploh ni problem. Če se lahko utiri sonda sama, se lahko tudi, če je malo večja in s človekom v njej. Ampak kaj potem s tem človekom? Ga samo pripeljemo nazaj? Tudi to je dokaj enostavno, ampak je to precej drag izlet, ker človek v orbiti ne more narediti kaj več, kot lahko sonda že sama. Pošiljanje človeka v Marsovo orbito nima nobenega smisla. Zato je treba gledati na celoten projekt, ki pa mora vsebovati vsaj še pristajanje in bivanje. To je pa ta zapleten del.

reeves je izjavil:

Če se ne bi s tem ukvarjale samo posamezne privatne in javne agencije ampak bi cel svet nastopil kot eno (kar bi bilo edino pravilno, saj v vesolju narodnost ali vera niso pomembne), združil sredstva in znanje, bi lahko spacali nekaj kar bi lahko pripeljalo človeka zelo daleč.


BigWhale je izjavil:

Eh? Zakaj mislis, da sem dal "stoji na mestu" v narekovaje? Seveda ne stoji na mestu. Govoril sem o sestavljanju plovil v orbiti. ISS je v orbiti in se bolj malo premika sem ter tja in tudi takrat, ko se premika so ti premiki nezni. To ni raketa, ki bo morala tri minute zdrzat 3G ob vzletu in pristanku ali pa 10 minut pri 1.5G za TLI oz TMI. Sestavit nekaj taksnega v orbiti je malenkost bolj komplicirano. Edina izkusnja, ki jo imamo je LEM tranposition.

Če v nobenem pogledu ne stoji na mestu, potem nimam pojma zakaj si sploh uporabil to frazo. Z narekovaji ali brez.

Samo grajenje rakete v orbiti je povsem enako težko, kot grajenje ISS-a. Raketa je bolj kompleksna, to je res, ampak vse najtežje se itak naredi na Zemlji in potem samo sestavi.

Okapi ::

reeves je izjavil:

Pošiljanje človeka v Marsovo orbito nima nobenega smisla.
Motiš se. Človek v Marsovi krožnici bi lahko daljinsko vodil robote na njegovi površini. Problem z roboti na Marsu je namreč, da jih ni mogoče nadzorovati "v živo" - da slika pride do Zemlje in ukaz robotu nazaj na Mars, traja od 8 minut v najbližji legi, do skoraj ene ure v najbolj oddaljeni legi.

S posadko v krožnici bi lahko na Marsu imeli humanoidne ali kakršnekoli druge robote, ki bi delali praktično vse, kar bi delal tudi astronavt.

reeves ::

Okapi je izjavil:

reeves je izjavil:

Pošiljanje človeka v Marsovo orbito nima nobenega smisla.
Motiš se. Človek v Marsovi krožnici bi lahko daljinsko vodil robote na njegovi površini. Problem z roboti na Marsu je namreč, da jih ni mogoče nadzorovati "v živo" - da slika pride do Zemlje in ukaz robotu nazaj na Mars, traja od 8 minut v najbližji legi, do skoraj ene ure v najbolj oddaljeni legi.

S posadko v krožnici bi lahko na Marsu imeli humanoidne ali kakršnekoli druge robote, ki bi delali praktično vse, kar bi delal tudi astronavt.

Se strinjam. To bi res precej olajšalo upravljanje. Ampak za koliko časa imajo zalog? Kako bi jih oskrbovali? Bi zgradili neko veliko samooskrbno plovilo ali bi pošiljali zaloge kot sedaj na ISS? Na ISS pošiljajo zaloge 8-9 krat na leto. Drag špas. Pa treba je še dodati, da sta Zemlja in Mars samo enkrat na 26 mesecev v opoziciji.

BigWhale ::

vostok_1 je izjavil:

Če že mislimo s tem marsom resno, potem treba pač sestaviti orbitalno infrastrukturo na Zemlji in Marsu.


Ja, o tem sem ze govoril. To je nekaj kar je precej bolj izvedljivo kot pa imeti ladjo na Marsu in tam iz 'zraka' delati gorivo ob nekih teoreticnih predpostavkah, da to bo pa slo. V orbiti ze znamo sestaviti postajo in jo lahko nardimo tako, da se sama sestavi v orbiti Marsa. Potem tja avtomatsko odpeljemo nekaj goriva, magari z expendable tankerji, ki jih potem zagonimo v Deimos ali Phobos, da ne delajo guzve. Na koncu pa pride tja se clovek. V podobni konfiguraciji kot je sel na Luno. S to razliko, da si mogoce ze lahko privoscimo reusable Mars lander in ne rabimo polovice puscati na Marsu.

vostok_1 ::

Okapi je izjavil:

reeves je izjavil:

Pošiljanje človeka v Marsovo orbito nima nobenega smisla.
Motiš se. Človek v Marsovi krožnici bi lahko daljinsko vodil robote na njegovi površini. Problem z roboti na Marsu je namreč, da jih ni mogoče nadzorovati "v živo" - da slika pride do Zemlje in ukaz robotu nazaj na Mars, traja od 8 minut v najbližji legi, do skoraj ene ure v najbolj oddaljeni legi.

S posadko v krožnici bi lahko na Marsu imeli humanoidne ali kakršnekoli druge robote, ki bi delali praktično vse, kar bi delal tudi astronavt.


Sem že pravil o tem ja. To je dejansko dobra vmesna opcija. Pošlje se na vsake 2 leti novo smeno gor.

BigWhale je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Če že mislimo s tem marsom resno, potem treba pač sestaviti orbitalno infrastrukturo na Zemlji in Marsu.


Ja, o tem sem ze govoril. To je nekaj kar je precej bolj izvedljivo kot pa imeti ladjo na Marsu in tam iz 'zraka' delati gorivo ob nekih teoreticnih predpostavkah, da to bo pa slo. V orbiti ze znamo sestaviti postajo in jo lahko nardimo tako, da se sama sestavi v orbiti Marsa. Potem tja avtomatsko odpeljemo nekaj goriva, magari z expendable tankerji, ki jih potem zagonimo v Deimos ali Phobos, da ne delajo guzve. Na koncu pa pride tja se clovek. V podobni konfiguraciji kot je sel na Luno. S to razliko, da si mogoce ze lahko privoscimo reusable Mars lander in ne rabimo polovice puscati na Marsu.


Musku se preveč mudi pa preveč egocentričen je, zato tega ne razmišlja, bi pa to bilo bistveno resnejša opcija.

Ampak all in all res ne vidim kaj čmo z Marsem početi v tem stoletju. Če bi to moj denar, jz ne bi investiral.
If anything, raje vidim podvodna mesta, equally useless as they might be.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

reeves je izjavil:

Če v nobenem pogledu ne stoji na mestu, potem nimam pojma zakaj si sploh uporabil to frazo. Z narekovaji ali brez.


Zato, ker je glede zahtevnosti sestavljanja vseeno ali je ISS v orbiti ali pa nepremicno stoji na neki tocki v vesolju. Ni pa vseeno, ce moras to rec pospesevati. In neki sesraufat, da bo stalo pri miru je pac lazje kot sesraufat neki kar bos fural sem ter tja s 3 ali pa celo 4 G.

Ne razumem kaj se tolk obesas na eno frazo.

reeves ::

BigWhale je izjavil:

Zato, ker je glede zahtevnosti sestavljanja vseeno ali je ISS v orbiti ali pa nepremicno stoji na neki tocki v vesolju. Ni pa vseeno, ce moras to rec pospesevati. In neki sesraufat, da bo stalo pri miru je pac lazje kot sesraufat neki kar bos fural sem ter tja s 3 ali pa celo 4 G.

Ne razumem kaj se tolk obesas na eno frazo.

Ok, sorry. Nekako vem kaj hočeš povedati.
Če se vsi deli gibajo v isti smeri z isto (enakomerno) hitrostjo, potem izgleda kot, da je vse pri miru.

Ja, raketa mora biti sposobna zdržati večje pospeške, kot ISS npr. Ampak deli se izdelajo na Zemlji. V orbiti se samo sestavi. Kot lego kocke skoraj. ISS je bil izdelan na Zemlji in mislim, da ga trenutno sestavlja okoli 40 modulov in delov opreme. Z raketo narediš isto samo, da je močnejše. Poleg tega je pospeševanje iz orbite v orbito lahko veliko bolj nežno, kot pa, če se prebijaš skozi atmosfero (turbulence).
Jaz mislim, da tako sestavljanje res ne bi bila težava iz tehničnega in tehnološkega vidika. Seveda pa ostaja ekonomski in socialni problem.

Daliborg ::

Jaz bi rekel da bo prvi korak izdelati robota/orodje, kateri bo sposoben dalj časa viseti v orbiti in graditi tam. S konstanto dobavo materiala na nek ekonomičen in "re-usable" sistem. Nismo daleč temu?
Lp
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Nikec3 ::

Na ISS sem res kar mal pozabil. :) Ampak eno je pretakanje nekaj mono propellanta za ISS in grajenje postaje, ki 'stoji na mestu', nekaj povsem drugega je pa grajenje plovila, ki bo slo na Mars, tam pristalo, spet vzletelo in priletelo nazaj na Zemljo. V bolj ali manj enem kosu.

Močno pretiravaš. Spajanje plovil na vse možne načine poznamo že od projekta Gemini dalje. To in tankanje niti približno ni problem. Problem je v glavnem energija (=denar), ki jo potrebuješ, da nekaj spraviš na Mars iz njega, ko govorimo o človeku pa tudi trajanje potovanja.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

BigWhale ::

Eno je spajanje dveh bolj ali manj cilindrov, ki morata potem zdrzati skupaj dober teden, drugo je pa spajanje, po moznosti vecih, delov plovila, ki mora zdrzati nekaj konkretnih pospeskov in ostati skupaj vec mesecev. Se strinjam, da znamo spajati stvari skupaj ampak niso vsa spajanja enaka. In to so stvari, ki bi jih morali tudi preuciti.

Evo, timeline by Gwynne Shotwell:

- 2020 Starship in orbit (within a year)
- 2022 Starship uncrewed moon landing
- 2023 Starship trip around the moon
- 2024 Starship crewed moon landing

Te stevilke so bolj realne in niso prisle od Elona. :) Elonov plan je verjetno se vedno Mars in 2024 :>

Nikec3 ::

Eno je spajanje dveh bolj ali manj cilindrov, ki morata potem zdrzati skupaj dober teden, drugo je pa spajanje, po moznosti vecih, delov plovila, ki mora zdrzati nekaj konkretnih pospeskov in ostati skupaj vec mesecev. Se strinjam, da znamo spajati stvari skupaj ampak niso vsa spajanja enaka. In to so stvari, ki bi jih morali tudi preuciti.

50 let nazaj smo imeli spajanje v orbiti Lune. In zakaj bi bilo spajanje v orbiti Marsa težje kot recimo spajanje v orbiti Zemlje? Hitrosti in energije so manjše, težje gre kaj narobe.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

BigWhale ::

Sej pravim, da smo mel spajanje, ki je moglo zdrzat en TLI in nekaj dni potovanja. Zdaj pa rabmo neki kar bo drzal dalj casa in bo zdrzal vec pospesevanj, pa po moznosti se pristanek in vzlet v atmosferi. Ne pravim, da je nemogoce ali neizvedljivo, sam da ni enostavno in trenutno nimamo nekega delujocega primera tega.

Sam docking in fuel transfer ni problem. Jasno, da to znamo. Zato pravim, da bi blo najboljs sestavit neki v orbiti Marsa, neki v orbiti Zemlje in se potem med tema dvema tockama furat.

nevone ::

Lahko posljemo kaksnega robota na druge planete, to je pa vse kar lahko.


To pa sploh ni slaba ideja. Lahko bi Mars ponucali zato, da tam nardimo simulacijo Zemlje in spreminjamo parametre, da vidimo kako se obnese. Če rata bolje, kot je na Zemlji, prenesemo stanje nazaj, ali pa se po uspelem uploadu, prselimo na Mars.

To je seveda zelo draga igra, ampak glede na napredek, bomo imeli vedno več časa ukvarjati se z manj lukrativnimi in bolj dolgoročno strateškimi zadevami.

Mislim, da smo na poti, da napišemo en dober SF scenarij in ga potem realiziramo, hehe ...

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nevone ::

Seveda ne bi gor kar takoj pošiljali "terminatorja" ampak majhne strojčke z nekimi vgrajenimi funkcijami, po možnosti, da se znajo nekako obnašati in nekaj početi, kar bi koristilo naslednji evolucijski stopnji robotkov, ki bi potem postopoma evoluirali v nekaj zmogljivejšega.

Sicer takšno kolonijo bi lahko delali tudi nekje na Zemlji, ampak recimo, da je večji izziv, da naredimo cyber kolonijo na Marsu. Prvi testi so seveda narejeni tukaj, ampak delovanje širših razsežnosti pa bi se nadaljevalo na Marsu.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

zuzelka ::

Morda bomo vsaj odkrili kje na Zemlji se je začela civilizacija:

Newly Discovered Ape Fossil May Explain How Early Humans Started Walking Upright On Two Feet

The complete preserved limbs of Danuvius guggenmosi were found in the mountainous Allgäu region of Bavaria in southern Germany.

jb_j ::

jb_j je izjavil:

SimplyMiha je izjavil:

Črno luknjo v bližini našega osončja bi takoj odkrili.

nope brate,

iščejo planet-x oz. črno luknjo na obrobju našega sončnega sistema,
a žal brez rezultatov.

računalniške simulacije jim kažejo, da bi moral bit nekaj,
(takšno nerazumevanje vesolja imamo v tem času)


https://www.google.com/url?sa=t&source=...

https://www.msn.com/en-us/travel/travel...


Mogoče je kaj na tem,
sedaj celo znanstveniki iz Harvarda,
raziskujejo to teorijo.

https://ibb.co/jkN6kQk

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jb_j ::

stjan je izjavil:

Kakšne oblike pa je črna luknja?
Je to krogla, stožec, ali je samo dvodimenzionalna?
Če list papirja pogledamo od strani ga praktično ne vidimo, pa ima lahko kar velike dimenzije.
Mogoče pa od tu, kjer mi gledamo, ne vidimo vsega?


Krogla, ki jo lahko gledamo le 2D, iz enega planeta.

Deluje tudi 2D, iz razdalje.
Saturnov obroč, je tudi nastal v 2D.

Ali je mogoče, kakšna povezava?

ne vem!

jb_j ::

Eno vprašanje!

Razlago ukrivljanja prostora v vesolju razlagajo, enostavno.

2D prostor se ukrivi,
s pomočjo 3D dimenzije.

Če obstaja 3D vesolje, kam, ali kako se potem ukrivlja 3D prostor?

Enostavno vprašanje.

In še bolj pomembno,
če ni možno ukrivljat 3D prostora.

Najbrž hitr padejo mnoge teorije.



Da najbrž ne obstaja space-time continuum.

jb_j ::

jb_j je izjavil:

imagodei je izjavil:

jb_j je izjavil:

Ok narobe,
zakaj potem iščejo ogromni X-planet oz. črno luknjo?


Čudil bi se, če si v tem času pogledal video, ki sem ti ga prilepil...

Dej probej pogledat, a boš? :)


(ej pa dobr ekscentrična)

Zakaj mi pol kontriraš v izjavi,
če v youtubu pravi, da mora bit planet nine.

Oz. planet-x nasa.

oz. jaz mislim da je črna luknja.


https://astronomy.com/news/2020/07/is-p...

Osebno mnenje oz. teorija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()
««
21 / 21
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obeta se nam največje iskanje Nezemljanov v zgodovini (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
28664916 (52972) garamond
»

Kepler odkril prek 700 planetov

Oddelek: Znanost in tehnologija
295196 (4132) noraguta
»

Kepler najdu planet podoben zemlji! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16529716 (23376) Jst

We come in peace... (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24241220 (34824) Gandalfar
»

fizikalni zakoni vesolja niso povsod enaki (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
24935683 (30804) sprasujem

Več podobnih tem