» »

Prekršek iz zakona o orožju

Prekršek iz zakona o orožju

psalow ::

Pozdravljeni,

sicer sem redni lurker foruma, a do danes še neregistriran. Potrebujem pravniški nasvet glede obravnavanja prekrška, v upanju da bo kdo znal pomagat.

Zgodba:
S kolegi smo se odločili kolegu za rojstni dan kupiti zračno puško. Puško smo poiskali preko bolhe, kasneje se s kolegom odpravima po njo. Po nakupu in vožnji domov sem imel puško na sprednjih sedežih v rokah, saj se mi je zdela zanimiva (nimam ravno izkušenj z orožjem). Nakar nas vstavi policija, rekoč da so dobili prijavo, da se nekdo v naselju vozi s puško v roki. Puška je nato bila zasežena s strani policije, rekoč da morajo preverit, če je legalna in nepredelana. Po nekaj dneh dobim klic od policije, da je puška premočna, ima namreč 350m/s izmeta, posedovanje brez orožnega lista pa je legalno do 200m/s. Seveda o tem noben ni nič vedel. Tako prodajalec, kot jaz sva dobila 500e kazni po 4. točki 1. odstavka 81. člena zakona o orožju (poseduje orožje in strelivo brez ustrezne orožne listine (10. člen). Okej sem si rekel, lesson learned.

Nakar dobim danes obvestilo s strani policije, da se naj izjasnim o dejstvih in okoliščinah prekrška. Ugotovili so namreč, da so izpoljneni pogoji za izvedbo postopka o prekršku 5. člena 1. odstavka 81. člena (nosi orožje v nasprotju s pravili nošenja orožja (23. člen). Očitajo mi, da sem ogrožal ljudi in premoženje.

Zanima me, kaj lahko storim? Ali naj v izjavi še enkrat opišem okoliščine? Sem govoril z enim policistom, ki mi je rekel, da ta vbistvu ne pomeni nič in da najverjetneje sledi nov prekršek. Ali imam tukaj kakšno pravno podlago, da se temu izognem? Sledi namreč nova kazen min 500e. Ultimate bad luck.

Hvala za kakršne koli informacije.
  • spremenilo: psalow ()

Isotropic ::

znalo bi biti, da bo sledil kvečjemu sodnik.
drugače pa jebiga, lesson learned. glede na to, da si jo imel v rokah tako visoko, da jo je en videl (sklepam, da si malo meril na pešce or sth, sploh če ima daljnogled), nimaš kaj.

Zgodovina sprememb…

psalow ::

Isotropic je izjavil:

znalo bi biti, da bo sledil kvečjemu sodnik.
drugače pa jebiga, lesson learned. glede na to, da si jo imel v rokah tako visoko, da jo je en videl (sklepam, da si malo meril na pešce or sth, sploh če ima daljnogled), nimaš kaj.


Torej, da gre za kaznivo dejanje? Na pešče seveda nisem meril, ima pa daljnogled. Zadeva je zgledala kar ornk.
Še nekaj, mogoče kdo ve, kako bi zaseženo dobili nazaj? Pomislil sem, da bi jo nekdo, ki ima orožni list šel dvignit. Kolegu smo še zmer dolžni darilo, zaenkrat ima samo zapisnik :)

vostok_1 ::

Borderline kaznivo ja. Nisem pa 100%. Je pa zadeva taka, da po zakonu je prenos orožja posebej obravnavan. Tko, da me ne čudi, da so te še enkrat poklical.
Držat tako zadevo pred vsemi ni bilo ravno pametno.
Jz bi reku, da gre puška na uničenje.

xxxul ::

Ker neuki prebivalci/mimoidoči ne razlikujejo med pravim orožjem/repliko/zracno puško, je treba vse prenašati na način da se ne vznemirja prebivalcev - se pravi v torbi. Ker so policisti ugotovil da gre za orožje, ker bi naj bla zadeva močnejša od 200m/s, upaj da bo prekršek....

loveJDM ::

tak kot je reko xxxul,puska ne sme vnemirjati prebivalcev,ne vem ce to velja za zracno orozje vendar pri pravem se morajo biti naboji loceni pri prevozu,samo je zelo malo takih ki sploh imajo dovoljen prenos orozja...informativno:ali je mogoce 4.5 kaliber puske?

mailer ::

5.5 nima tako visokih izhodnih hitrosti.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

#000000 ::

V bistvu niti imiticije ne smeš razkazovat okoli, ali se obnašat kot a gre za pravo orožje, bo problem, ampak verjetno boš plačal samo kazen kaj več ne bo iz tega, edin če se pišeš Janša LOL, pol si v buli.

Na žalost se boš tega zakona naučil na dokaj drag način, na žalost :(

loveJDM ::

mailer je izjavil:

5.5 nima tako visokih izhodnih hitrosti.


sej,ker ce je bil 5.5 pa 350 m/s je kr super stvar pa tut ni za vsakega...

mat xxl ::

Ali ve kdo kako je pri strašilnih pištolah ? Ali tudi rabiš orožen list ?

Trololololol ::

Eno ti rečem, ne se zanašat na to, kar ti plavi reče glede zakonov.
Nazadnje sta meni dva modra z več deset leti delovne dobe povedala, da zračna ne more biti premočna in za njo ne rabiš imeti nobenega dovoljenja.

vostok_1 ::

Za strašilne rabiš biti polnoleten.

Mislim, da zakon omejuje po izhodni hitrosti in po energiji izstrelka, ki če me spomin prav daje je 12J? Tko, da 5.5 naboj se meri po drugem kriteriju.

G2 ::

Vse je tukaj notri: http://www.dz-rs.si/wps/portal/Home/del...

OP je posedoval pusko iz tocke D6, kjer mu je izstrelek presegal 20J energije ali 200m/s.
To da jo je imel v rokah avtu in ne prevazal v prtlazniku pa nobeno poznavanje zakonodaje ne pomaga, ker to spada v kategorijo ZKP.
LP
G2

chucki ::

Nimaš kaj, čist po zakonu so te obravnaval...
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

strup121 ::

zdrava kmečka pamet ni za vsakega :)

Olórin ::

xxxul je izjavil:

Ker neuki prebivalci/mimoidoči ne razlikujejo med pravim orožjem/repliko/zracno puško, je treba vse prenašati na način da se ne vznemirja prebivalcev - se pravi v torbi. Ker so policisti ugotovil da gre za orožje, ker bi naj bla zadeva močnejša od 200m/s, upaj da bo prekršek....


med zračno puško in navadno puško ni nekih očitnih vizualnih razlik.

psalow je izjavil:

Po nakupu in vožnji domov sem imel puško na sprednjih sedežih v rokah, saj se mi je zdela zanimiva (nimam ravno izkušenj z orožjem).


Jaz sem tudi tako ravnal z novimi stvarmi, ko sem bil še v osnovni šoli. Da nove reči nisem mogel niti toliko izpustiti iz rok, da bi jo dal v prtljažnik.
Puške, pa naj bo to prava puška, zračna puška, airsoft puška pač ne moreš kazati pred ljudmi in pričakovati da bodo vedeli da jim ne boš storil nič slabega. Nismo v ameriki.

Sožalje, upam da ne dobiš še dodatnih 500 EUR kazni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

vostok_1 ::

Pač na daleč je res ne ločiš med pravo.
Jah, mislim, da res malo kmečke pameti bi prav prišlo v tem primeru.

Zračna puška tudi taka pod 200m/s lahko zlahka stakne komu oko. Ni to igračka.

šernk ::

Jaz sem tudi tako ravnal z novimi stvarmi, ko sem bil še v osnovni šoli. Da nove reči nisem mogel niti toliko izpustiti iz rok, da bi jo dal v prtljažnik.


mi smo jih pa skrivali v prtljažniku zaradi meje z Italijo >:D
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Heavy ::

xxxul je izjavil:

airsoft puška pač ne moreš kazati pred ljudmi in pričakovati da bodo vedeli da jim ne boš storil nič slabega. Nismo v ameriki.




V meriki so enega mulca policaji ustrelili ker je hodil z airsoft puško po cesti.

Ganon ::

xxxul je izjavil:

Ker neuki prebivalci/mimoidoči ne razlikujejo med pravim orožjem/repliko/zracno puško


Daj ne bodi pameten, no. Saj ni šel peš mimo njih, s puško v roki. Kako boš ti iz razdalje pogruntal, da ima človek v avtu v roki zračno puško in ne prave?

xxxul ::

Heavy je izjavil:

xxxul je izjavil:

airsoft puška pač ne moreš kazati pred ljudmi in pričakovati da bodo vedeli da jim ne boš storil nič slabega. Nismo v ameriki.




V meriki so enega mulca policaji ustrelili ker je hodil z airsoft puško po cesti.

To si pa mal narobe citiru...

Olórin je izjavil:

xxxul je izjavil:

Ker neuki prebivalci/mimoidoči ne razlikujejo med pravim orožjem/repliko/zracno puško, je treba vse prenašati na način da se ne vznemirja prebivalcev - se pravi v torbi. Ker so policisti ugotovil da gre za orožje, ker bi naj bla zadeva močnejša od 200m/s, upaj da bo prekršek....


med zračno puško in navadno puško ni nekih očitnih vizualnih razlik.

Gre se za to da zdej močnejše zračne puške spadajo pod orožje, in bi kazen lahko bila hujša k pa če bi z airsoftom al pa švoh zračko naokol opletu...

AngelOfDeath ::

Glede na to da je več ljudi klicalo zaradi puške bi rekel da se je nekdo igral z njo v avtu (je kam meril z njo ?), ker če jo imaš samo spredaj in jo držiš spodaj je niti ne vidiš.
edit: Slovnica

Vanich ::

Turška "Hatsan"? Drugače pa ja: 200m/s & 20J - kar je več, nucaš priglasitev, tečaj ravnanja z orožjem, zdravstveni pregled, potrdilo o nekaznovanju, analni pregled, itd, itd...

Aston_11 ::

Saj se ne rabiš igrat za poklicat policijo. Dovolj je, da opletaš z njo in je ne znaš spraviti.

technolog ::

Ganon je izjavil:

xxxul je izjavil:

Ker neuki prebivalci/mimoidoči ne razlikujejo med pravim orožjem/repliko/zracno puško


Daj ne bodi pameten, no. Saj ni šel peš mimo njih, s puško v roki. Kako boš ti iz razdalje pogruntal, da ima človek v avtu v roki zračno puško in ne prave?


Sej ni važno. Z obema se da človeka ubit z razdalje.

Zračne puške bi blo treba dovolit samo profesionalnim športnikom. Ne pa takole, da jo lahko kar vsak lojze kupi nekomu za rojstni dan.

Martin Krpan ::

Prej vilice , nože , škarje , kladiva , krampe , lopate in sekire. V sloveniji je večino umorov storjenih z tem "orožjem". Za umor z zračno puško še sploh nisem slišal.
Krampe in lopate samo pripadnikom SV in MNZ ne pa da jih lahko kupi in uporablja vsak lojze , celo če ni rojstni dan.

loveJDM ::

daj ne pretiravaj,lahko bi omejili da je nakup mozen samo za nekaznovane osebe...samo pri rabljenem starem orozju ki ni vpisano nikamor se tega ne da nadzorovat ne

nekikr ::

Bodi vsesel, če boš dobil še dodatnih 500€ kazni. Zares vesel.

Po nakupu in vožnji domov sem imel puško na sprednjih sedežih v rokah, saj se mi je zdela zanimiva (nimam ravno izkušenj z orožjem).

Ne laži. Nam tule sicer lahko, ampak sodniku pa ne laži takole.

[D]emon ::

nekikr je izjavil:

Bodi vsesel, če boš dobil še dodatnih 500€ kazni. Zares vesel.

Po nakupu in vožnji domov sem imel puško na sprednjih sedežih v rokah, saj se mi je zdela zanimiva (nimam ravno izkušenj z orožjem).

Ne laži. Nam tule sicer lahko, ampak sodniku pa ne laži takole.


Ne gobezdaj in rajsi dokazi, da laze.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

nekikr ::

Nekdo je obvestil policijo, da se po naselju vozi nekdo s puško. Se pravi je ni imel lepo na kolenih in občudoval. Laže lahko nam in doma staršem, ki mu bodo verjeli ker so pač starši, sodnik ga bo pa prebral v petih sekundah. Nasvet je zelo dober, če ga sprejme ali ne je pa na njem. Ti pa nehaj biti star 15 let in se spomni, kaj si sam počel, ko si bil takle mulo in kakšne zgodbe si doma natvezil, da bi le izpadel svetnik proti kateremu se je zarotil svet. Vsi smo bili tam, zazo pa pravim, naj ne laže in jo bo bolje odnesel.

AngelOfDeath ::

Saj isti vtis sem dobil jaz, ni nekikr edini ki misli tako...
edit: Slovnica

Isotropic ::

jp
poleg tega bi jo lahko občudoval tut izven naselja

Tarzan ::

Call of Duty mode :D

loveJDM ::

verjetno ga je zanimala povecava in ce je res dobra optika pa si je nekoga poblizje pogledal haha,in seveda so dali prijavo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: loveJDM ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zračno orožje - replike (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28251698 (6101) Okapi
»

Imate orožje (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
820203185 (18500) gruntfürmich
»

Zračna pištola

Oddelek: Loža
287721 (4274) Okapi
»

Zračna puška (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20372644 (41974) loveJDM
»

zračna puška

Oddelek: Loža
287072 (5280) guest #44

Več podobnih tem