» »

Nakup nove gume...

Nakup nove gume...

«
1
2 3

trikepiki ::

Zdravo...

Poklical sem vulkanizerja, rezerviral pnevmatiko in vprašal ali je nova. Ob njegovem "da" sem se odpeljal na menjavo ter ob montaži kolesa nazaj na motor videl, da letnica izdelave ni letošnja. Ob prvem mojem vprašanju zakaj, so se izmikali na vse možne načine, češ guma mora stat nekaj časa... Nato so ponudili montažo stare pnevmatike ob mojem plačilu dela. Menim, da bi bilo fer, da bi vulkanizer prej povedal letnico izdelave.

Zelo jezen sem plačal novo pnevmatiko (kao) in delo ter se odpeljal.

Ima kdo kakšen nasvet, kako reagirati ob nastali situaciji?

LP P

D3m ::

Koliko je bila letnica?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Mesar ::

trikepiki> Ima kdo kakšen nasvet, kako reagirati ob nastali situaciji?

Pogledat letnico PREDEN odpelješ avto od tam, to kar si ti doživel je kr redna praksa pri vulkanizerjih, nekateri ti bodo celo poskušali prodati vožene gume kot nove, pa se potem zgovarjali da so jih dali na napačen avto pa se je lastnik samo enkrat do doma zapeljal z njimi, pa take fore...

Če nimajo nekega dobrega dobavitelja ali pa naročajo ogromnih količin, potem na gumah tako ali tako ne služijo kaj dosti, bolj kot ne z delom.
Your turn to burn!

Furbo ::

Jaz ne grem stran od avta in pogledam zadevo pred montažo in jim to tudi prej povem.

Drugače pa za 2012 ne bi kaj dosti kompliciral, odvisno koliko časa jo misliš imeti gor. Če je starejša...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

PacificBlue ::

Denar preštejte takoj, kasnejših reklamcij ne upoštevamo..bi veljajo tudi v tem primeru.

harvey ::

Tale dot na gumah ni vsemogočen. Je zgolj neka orientacija, če je leto 2012 ni z gumo prav nič narobe.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

francek1 ::

Do pet let stara guma, če je pravilno skladiščena, velja kot nova. Informacija od gumedirekt.com
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

mihec87 ::

francek1 je izjavil:

Do pet let stara guma, če je pravilno skladiščena, velja kot nova. Informacija od gumedirekt.com


Haklc je v- ČE +gumidirekt je koneckoncev prodajalec

Hayabusa ::

francek1 je izjavil:

Do pet let stara guma, če je pravilno skladiščena, velja kot nova. Informacija od gumedirekt.com

5 let stare gumo iz skladišča bi ti kupil po isti ceni kot ono z letošnjim dotom ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Invictus ::

Če si kupil tako gumo ki je ležala 5 let v skladišču, pol že ni kaj prida.

Drugače bi jo prej prodali.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

harvey ::

Časovno opredeljenost skrajnega roka, v katerem se avtoplašči razumejo kot novi (v primeru ustreznega skladiščenja) in se kot taki lahko prodajajo, lahko najdete na primer v uzancah BS AU 50 iz Velike Britanije. Te navajajo, da je pnevmatika lahko stara 6 let, njihovo nacionalno združenje distributerjev avtoplaščev NTDA pa govori o petih letih od dneva proizvodnje. Zveza nemške gumarske industrije, Zveza industrije avtoplaščev in Združenje vulkanizerjev Nemčije navajajo, da so avtoplašči novi, če so stari do pet let. Zanimivo je, da dokumenti omenjenih organizacij ne govorijo o tem, da se avtoplašči po preteku omenjenih obdobij ne morejo več prodajati oziroma da so neuporabni, temveč, da jih morajo pred prodajo oziroma uporabo pregledati strokovnjaki oziroma se mora pridobiti mnenje proizvajalca.

Vir as-span
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

šernk ::

Guma se v skladišču praktično ne stara (se ampak izjemno malo). Uničujejo jo sonce, dež, sol...

torej po vseh standardih guma z 2 leti starim DOT velja kot nova guma. Če želiš pa letošji DOT se moraš izključno zato pozanimat. Ampak, da ti bodo sredi leta dajal letošnji DOT je bolj malo verjetno. Konec koncev pa guma je lahko narejena 20.12.2012 in ima DOT 2012, če je pa 3.1.2013 je 2013. Tisto pa nikogar ne bo brigalo :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Castiel ::

pravilno skladiščena guma se ne stara. Če pa se guma vulkanizerju valja na dvorišču 1 leto pa je neuporabna ja.

kako reagirati? plačaš in greš. verjemi, zagotovo se bo guma bolj uničila pri tebi, ko jo boš pospravil čez zimo/poletje, kot bi se v pravem skladišču v 5 letih.

Dot vrednost je uporabna za ljudi, ki avto rabijo zelo malo, da imajo vsaj neko referenco koliko je guma že stara. Poznam kar nekaj ljudi, ki imajo 5 let stare gume na avtu (dejansko toliko časa na avtu) in še vedno veliko profila (ker je guma trda kot plastika, samo jih ne briga). Pri nakupu nove pa je ta vrednost povsem irelevantna!!

dodatek.: v skladiščih dobiš največ 1 leto stare gume če je guma vsaj približno dobra saj zaloge vsako leto porabijo. Tako da pri nakupu novih gum je dejansko res izjemno nesmiselno gledat dot vrednost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

Brias ::

šernk je izjavil:

Guma se v skladišču praktično ne stara (se ampak izjemno malo). Uničujejo jo sonce, dež, sol...

torej po vseh standardih guma z 2 leti starim DOT velja kot nova guma. Če želiš pa letošji DOT se moraš izključno zato pozanimat. Ampak, da ti bodo sredi leta dajal letošnji DOT je bolj malo verjetno. Konec koncev pa guma je lahko narejena 20.12.2012 in ima DOT 2012, če je pa 3.1.2013 je 2013. Tisto pa nikogar ne bo brigalo :)



meni http://www.gume-pnevmatike.com/texts.ph... vedno zrihta ( vsaj zimske ) DOT naslednjega leta ... ze mnogo let ...

ze ene 10 let nazaj sem ga vprasal kako to da mi ,,, leta 2002 prodas zimske gume z oznako 2003?

pa je model rekel da je oznaka za katero sezono so bile narejene ...

da ce imas dober source, da vedno lahko dobis gume tekoce leto +1

ampak to velja vedno za zimske ...

ker letne ( vedno kupim feb/mar ) lahko dobim samo tekoce leto ...

Castiel ::

Brias je izjavil:

šernk je izjavil:

Guma se v skladišču praktično ne stara (se ampak izjemno malo). Uničujejo jo sonce, dež, sol...

torej po vseh standardih guma z 2 leti starim DOT velja kot nova guma. Če želiš pa letošji DOT se moraš izključno zato pozanimat. Ampak, da ti bodo sredi leta dajal letošnji DOT je bolj malo verjetno. Konec koncev pa guma je lahko narejena 20.12.2012 in ima DOT 2012, če je pa 3.1.2013 je 2013. Tisto pa nikogar ne bo brigalo :)



meni http://www.gume-pnevmatike.com/texts.ph... vedno zrihta ( vsaj zimske ) DOT naslednjega leta ... ze mnogo let ...

ze ene 10 let nazaj sem ga vprasal kako to da mi ,,, leta 2002 prodas zimske gume z oznako 2003?

pa je model rekel da je oznaka za katero sezono so bile narejene ...

da ce imas dober source, da vedno lahko dobis gume tekoce leto +1

ampak to velja vedno za zimske ...

ker letne ( vedno kupim feb/mar ) lahko dobim samo tekoce leto ...



vse lepo in prav ampak se je vseeno veliko bolj treba sekirat glede tega katere gume izbereš kot kakšen dot imajo gume, ki jih dobiš.

(razen če je tvoj vulkanizer tak kot eden mimo katerega sem se nekajkrat peljal. Ima gume kar tam na dvorišču izpostavljene soncu in dežju, tak da se uničujejo skoraj isto kot če bi jih montiral na avto in ga parkiral na sonce.) Moj vulkanizer ima na srečo v kleti narejeno skladišče kjer je konstantna temperatura ves čas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

energetik ::

Brias je izjavil:

meni http://www.gume-pnevmatike.com/texts.ph... vedno zrihta ( vsaj zimske ) DOT naslednjega leta ... ze mnogo let ...

ze ene 10 let nazaj sem ga vprasal kako to da mi ,,, leta 2002 prodas zimske gume z oznako 2003?

pa je model rekel da je oznaka za katero sezono so bile narejene ...

da ce imas dober source, da vedno lahko dobis gume tekoce leto +1

ampak to velja vedno za zimske ...

ker letne ( vedno kupim feb/mar ) lahko dobim samo tekoce leto ...
Ja veš da. DOT se na gumo vtisne ob izdelavi, torej teden in letnica. Tebe tvoj vulkanizer mal nateguje, se mi zdi.

Fizikalko ::

In kako, točno, naj bi ga nategnil, če mu pa da jeseni zmisko gumo z DOT-om naslednjega leta (kot je napisal, če sem prav razumel)?

VaeVictis ::

trikepiki je izjavil:

Zdravo...

Poklical sem vulkanizerja, rezerviral pnevmatiko in vprašal ali je nova. Ob njegovem "da" sem se odpeljal na menjavo ter ob montaži kolesa nazaj na motor videl, da letnica izdelave ni letošnja. Ob prvem mojem vprašanju zakaj, so se izmikali na vse možne načine, češ guma mora stat nekaj časa... Nato so ponudili montažo stare pnevmatike ob mojem plačilu dela. Menim, da bi bilo fer, da bi vulkanizer prej povedal letnico izdelave.

Zelo jezen sem plačal novo pnevmatiko (kao) in delo ter se odpeljal.

Ima kdo kakšen nasvet, kako reagirati ob nastali situaciji?

LP P


Povej še kje te ji te zgodilo, da bomo še ostali vedeli...

energetik ::

Fizikalko je izjavil:

In kako, točno, naj bi ga nategnil, če mu pa da jeseni zmisko gumo z DOT-om naslednjega leta (kot je napisal, če sem prav razumel)?
Tako, da je to nemogoče. Razen če v tisti določeni tovarni gum niso balkanci in se malce zafrkavajo glede datuma izdelave.
Če se ne motim, vsak teden nastavijo novo številko tedna na kalupu.

Fizikalko ::

Saj, samo potem ne laže vulkanizer, ampak kvečjemu Castiel.

chrush ::

Če ti je dal račun, kjer je napisano tako delo kot tudi nova guma, potem lepo kontaktiraš inšpektorja.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Castiel ::

Current regulations require that Tire Identification Numbers begin with the letters "DOT," followed by ten, eleven or twelve characters (see photo below) that can be used to identify the manufacturing location, tire size and manufacturer's specifications, along with the week and year the tire was manufactured.

http://www.tirerack.com/tires/tiretech/...


Bilokaj drugega je laganje. Če nek proizvajalec svoje gume označuje drugače, to ni ravno po pravilih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

Fizikalko ::

OK, za katere gume pa gre v tvojem primeru? In kateri vulkanizer?

Castiel ::

Fizikalko je izjavil:

Saj, samo potem ne laže vulkanizer, ampak kvečjemu Castiel.


s čim lažem jaz? jaz nisem rekel da dobim gumo z dotom naslednjega leta. To je rekel Brias.


sledi debati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

Relanium ::

šernk je izjavil:

Guma se v skladišču praktično ne stara (se ampak izjemno malo). Uničujejo jo sonce, dež, sol...

torej po vseh standardih guma z 2 leti starim DOT velja kot nova guma. Če želiš pa letošji DOT se moraš izključno zato pozanimat. Ampak, da ti bodo sredi leta dajal letošnji DOT je bolj malo verjetno. Konec koncev pa guma je lahko narejena 20.12.2012 in ima DOT 2012, če je pa 3.1.2013 je 2013. Tisto pa nikogar ne bo brigalo :)


A s idal kdaj kako staro majco na sebe?
Ko si jo mal obolj potegnil se je kar strgala.

No, enako se dogaja z gumo in njenim tekstilnim ojačanjem, čeprav zgleda na zunaj ok.
Res pa da leto gor al pa dol se ne pozna če jih menjaš na dve leti največ.

Fizikalko ::

Castiel je izjavil:

Fizikalko je izjavil:

Saj, samo potem ne laže vulkanizer, ampak kvečjemu Castiel.


s čim lažem jaz? jaz nisem rekel da dobim gumo z dotom naslednjega leta. To je rekel Brias.


sledi debati.


ok, ok, sori

šernk ::

Poznam človeka, ki nosi kratko majico iz leta 1999, še danes jo ima, osebno imam najstarejšo iz 2005 (majica za 5€ okoli ovratnika se je začela trgat, ampak je majica bolj kot ne delovna), majica iz leta 2007 za 20€ jo pa lahko vlečeš kot jo želiš in je ne boš kar tako strgal, tako da ne vem kaj kupuješ.

2 leti stara guma pravilno skladiščena ima še vedno verjetno več kot 95% lastnosti nove gume, kar pomeni da je v povprečju še vedno 5x boljša od poceni in danes narejene kitajske čungalunga.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

krneki0001 ::

Kolega, ki dela v savi, je razložil, da gumo, ko jo naredijo, nujno skladiščijo še 6 mesecev (da se uleže in nevemkajše), potem pa gre v prodajo. Dot se da gor ob izdelavi gume, tako da če je kakšna guma šla prezgodaj iz skladišča, dobiš dot novejši kot je trenutni datum. Dogajat se to nebi smelo, vendar se.

Drugače pa velja - do 5 let skladiščenja se šteje, da je guma nova. Zato tudi take razlike v ceni, ker eni prodajajo letošnjo, drugi pa 5 let staro in je razlika na gumo lahko tudi 20 evrov (dunlop sport XXX letošnji dot 84, predlanski dot 64 evrov).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Castiel ::

Relanium je izjavil:


A s idal kdaj kako staro majco na sebe?
Ko si jo mal obolj potegnil se je kar strgala.

No, enako se dogaja z gumo in njenim tekstilnim ojačanjem, čeprav zgleda na zunaj ok.
Res pa da leto gor al pa dol se ne pozna če jih menjaš na dve leti največ.


majici škodi predvsem pranje in nošenje, ne pa da je toliko stara. Ne verjameš? Pojdi v omaro stare babice in poglej kakšne obleke, ki jih redko obleče, stare pa so 30 in več let. Presenetljivo močno blago, kajne?


Fizikalko je izjavil:


ok, ok, sori


saj nisem tako grozno mislil no :P

krneki0001 je izjavil:

Kolega, ki dela v savi, je razložil, da gumo, ko jo naredijo, nujno skladiščijo še 6 mesecev (da se uleže in nevemkajše), potem pa gre v prodajo. Dot se da gor ob izdelavi gume, tako da če je kakšna guma šla prezgodaj iz skladišča, dobiš dot novejši kot je trenutni datum. Dogajat se to nebi smelo, vendar se.

Drugače pa velja - do 5 let skladiščenja se šteje, da je guma nova. Zato tudi take razlike v ceni, ker eni prodajajo letošnjo, drugi pa 5 let staro in je razlika na gumo lahko tudi 20 evrov (dunlop sport XXX letošnji dot 84, predlanski dot 64 evrov).



hvala, me je vedno zanimalo kdaj dejansko guma dobi ta dot pa nisem nikjer dobil insiderskih informacij

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

Relanium ::

Castiel je izjavil:

Relanium je izjavil:


A s idal kdaj kako staro majco na sebe?
Ko si jo mal obolj potegnil se je kar strgala.

No, enako se dogaja z gumo in njenim tekstilnim ojačanjem, čeprav zgleda na zunaj ok.
Res pa da leto gor al pa dol se ne pozna če jih menjaš na dve leti največ.


majici škodi predvsem pranje in nošenje, ne pa da je toliko stara. Ne verjameš? Pojdi v omaro stare babice in poglej kakšne obleke, ki jih redko obleče, stare pa so 30 in več let. Presenetljivo močno blago, kajne?

Do not agree!
Mam ene 2-3 majice ki jih nosim kar naprej (doma) in so že precej zdelane ampak še vedno močne.
Pol pa potegnem od nekod kako ki je dolgo ležala v omari in nevem da sem jo sploh imel, pa jo lahk kar kmalu vržem stran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Castiel ::

Relanium je izjavil:


Do not agree!
Mam ene 2-3 majice ki jih nosim kar naprej (doma) in so že precej zdelane ampak še vedno močne.
Pol pa potegnem od nekod kako ki je dolgo ležala v omari in nevem da sem jo sploh imel, pa jo lahk kar kmalu vržem stran.



odvisno od kvalitete majice. Verjetno je bila slaba že ob nakupu.

Isto je pri gumah. Nekatere NOVE gume so slabše kot 5 let stare gume ki imajo komaj kaj profila še...

5 let stare LEPO SKLADIŠČENE gume pa so povsem iste kot nove. Če seveda kupiš dobre gume, ne kakšne iz eurospina.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

Relanium ::

No sj, 5 let stare gume bi tud dal gor ja (ampak plačal jih pa že nebi kot nove),
vbistvu bi se tud z 20 let starimi brez problema lahko premikal.

Problem so hitrosti, ko si na zgornji meji hitrostnega razreda.
Ampak ja, mi smo itak pridni in več kot 130 ne vozimo, tako da nas nima kaj skrbet, ane :)

fosil ::

krneki0001 je izjavil:

Kolega, ki dela v savi, je razložil, da gumo, ko jo naredijo, nujno skladiščijo še 6 mesecev (da se uleže in nevemkajše), potem pa gre v prodajo. Dot se da gor ob izdelavi gume, tako da če je kakšna guma šla prezgodaj iz skladišča, dobiš dot novejši kot je trenutni datum. Dogajat se to nebi smelo, vendar se.

Tole ne štima.
Če dajo dot ob izdelavi potem nikakor ne moreš dobit novejšega datuma od trenutnega.
Tako je!

Castiel ::

fosil, to sem opazil tudi jaz ja :D Očitno pač s tem dotom nekaj ne štima, ravno zato ga nima smisla gledat.. :D

relanium, s tem se strinjam. Moraš pač imet gume, ki imajo višji hitrostni razred kot je max hitrost s katero se pelješ.


edit.: je tilen zapisal v naslednjem postu kako lahko dobiš novejši dot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

Tilen ::

Dot dajo verjetno za naprej. Marca narejena guma ima dot za september. Po 6 mesecih skladiščenja je pripravljena za uporabo - popolnoma nova.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

c00L3r ::

Do 1 leto stara guma je OK. Tudi 2 leti, če je dobro skladiščena in ima kakšen popust je sprejemljiva. Več kot to bi jaz zavrnil. AMPAK!!! O teh stvareh se pogaja pred nakupom in ne potem.

fosil ::

Nimajo kej dajat za vnaprej. DOT naj bi označeval datum proizvodnje.
Če dajejo datum za naprej bi lahko šlo že za goljufijo.

Po moje sicer tega ne delajo proizvajalci, ampak preprodajalci na kakšnih starih gumah na novo vtisnejo dot in dajo zraven še malo zaloge.
Tako je!

Castiel ::

fosil je izjavil:

Nimajo kej dajat za vnaprej. DOT naj bi označeval datum proizvodnje.
Če dajejo datum za naprej bi lahko šlo že za goljufijo.

Po moje sicer tega ne delajo proizvajalci, ampak preprodajalci na kakšnih starih gumah na novo vtisnejo dot in dajo zraven še malo zaloge.


Redko kater model gum je star 5 let.. :D

načeloma boš to sicer težko naredil saj se modeli gum hitro menjajo tako da bi kupec hitro zaznal da gre za prehistoric model.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

krneki0001 ::

fosil je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Kolega, ki dela v savi, je razložil, da gumo, ko jo naredijo, nujno skladiščijo še 6 mesecev (da se uleže in nevemkajše), potem pa gre v prodajo. Dot se da gor ob izdelavi gume, tako da če je kakšna guma šla prezgodaj iz skladišča, dobiš dot novejši kot je trenutni datum. Dogajat se to nebi smelo, vendar se.

Tole ne štima.
Če dajo dot ob izdelavi potem nikakor ne moreš dobit novejšega datuma od trenutnega.


Seveda da lahko. Guma mora stati 6 mesecev v skladišču. Dot se da gor na dan izdelave in se zapiše mesec izdelave + 6 mesecev.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Brias ::

krneki0001 je izjavil:

Kolega, ki dela v savi, je razložil, da gumo, ko jo naredijo, nujno skladiščijo še 6 mesecev (da se uleže in nevemkajše), potem pa gre v prodajo. Dot se da gor ob izdelavi gume, tako da če je kakšna guma šla prezgodaj iz skladišča, dobiš dot novejši kot je trenutni datum. Dogajat se to nebi smelo, vendar se.

Drugače pa velja - do 5 let skladiščenja se šteje, da je guma nova. Zato tudi take razlike v ceni, ker eni prodajajo letošnjo, drugi pa 5 let staro in je razlika na gumo lahko tudi 20 evrov (dunlop sport XXX letošnji dot 84, predlanski dot 64 evrov).



@fizikalko @enegetik

evo vam odgovora ... ce se pri nas enako dogaja ... verjetno je razlog, ko eno leto nenapovedano razgrabijo nek tip gume, lagerja ni vec .... in jih stancajo 24/7 in takoj dajo v prodajo ....

gume ( zimske ) pa so vedno continetal ADAC winners ...

šernk ::

Pač dobrodošli na balkanu :)

DOT oznaka je za ameriko standardizirana in bi takšna guma bila krepko zavrnjena.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

energetik ::

krneki0001 je izjavil:

Seveda da lahko. Guma mora stati 6 mesecev v skladišču. Dot se da gor na dan izdelave in se zapiše mesec izdelave + 6 mesecev.
Tole boš moral pa lepo dokazat. Guma se ustvari in stabilizira s procesom vulkanizacije pri visokih temperaturah in tlaku.
Potem se nima kaj več spreminjat, kvečjemu na slabše oz se stara. Če bi se toliko spreminjala v tistem skladišču pri sobni temperaturi in temi, kaj bi se potem šele z njo naredilo po parih dneh vožnje po vročem asfaltu in poletnem soncu, ko lahko mimogrede doseže 70°C+?
Tako da te zgodbice o načrtnem staranju meni ne boš prodal.
Kvečjemu da delajo po balkansko na zalogo in res štancajo na gumo nek datum v prihodnosti in jih potem prodajo ko pravkar pečene.

Zgodovina sprememb…

nejcek74 ::

mmm, to sem tudi jaz prebral, da morajo biti gume (bral sem za motorje) ulezane najmanj pol leta. Zdaj ali gre za urbano legendo ali resnico pa ne vem. Preveri, pa nam predoci :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

Buggy ::

kaj kle ne preberes...sredi leta 2013 so dali nekomu letno gumo na avto z dotom 2012.....

...WTF

...kere goljufive barabe :))

dol pades, ljudje bozji kaj vam je!

dzinks63 ::

Oznake na pnevmatikah
Za starost gume velja:

Datum izdelave pnevmatike je zapisan s tremi ali štiri-mestimi številkami. Sistem s tremi številkami označuje obdobje od leta 1990 do leta 1999, pnevmatike s štirimi številkami pa od leta 2000 dalje.
1. primer: 257 - pnevmatika je bila proizvedena v 25. tednu leta 1997.
2. primer: 3206 - pnevmatika je bila izdelana v 32. tednu leta 2006.


Mogoče se kdo tega ne drži in dela gume na zalogo s poznejšim datumom, vendar pri urejenih priznanih firmah dvomim, da bi se tega posluževali. Tisto o uležavanju gum, to ni pivo. Guma je s staranjem vse slabša in nikakor ne more s tem pridobivati na kvaliteti. Mogoče edino, da malenkost otrdi in se manj izrablja.

Castiel ::

dvomim da bi take bedarije delal continental (torej pisal dot za pol leta naprej), tole mi je malce čudno. mogoče celo sumljivo.


Bi bilo zelo zanimivo če bi vprašali direktno continental kako je to možno, če sploh je možno

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

johanblond ::

trikepiki je izjavil:

Zdravo...

Poklical sem vulkanizerja, rezerviral pnevmatiko in vprašal ali je nova. Ob njegovem "da" sem se odpeljal na menjavo ter ob montaži kolesa nazaj na motor videl, da letnica izdelave ni letošnja.


Povzetek: vulkanizer je imel popolnoma prav.

Če hočeš dlakocepit naslednjič vprašaj: Ali je guma letnika XXXX.
Lahko pa še bolj dlakocepiš in vprašaš: Ali ima guma DOT oznako AAXX ali novejšo.

krneki0001 ::

energetik je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Seveda da lahko. Guma mora stati 6 mesecev v skladišču. Dot se da gor na dan izdelave in se zapiše mesec izdelave + 6 mesecev.
Tole boš moral pa lepo dokazat. Guma se ustvari in stabilizira s procesom vulkanizacije pri visokih temperaturah in tlaku.
Potem se nima kaj več spreminjat, kvečjemu na slabše oz se stara. Če bi se toliko spreminjala v tistem skladišču pri sobni temperaturi in temi, kaj bi se potem šele z njo naredilo po parih dneh vožnje po vročem asfaltu in poletnem soncu, ko lahko mimogrede doseže 70°C+?
Tako da te zgodbice o načrtnem staranju meni ne boš prodal.
Kvečjemu da delajo po balkansko na zalogo in res štancajo na gumo nek datum v prihodnosti in jih potem prodajo ko pravkar pečene.


Lej, če človek dela v proizvodnem procesu v savi in je povedal kako delajo, mu bom kar verjel.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

fosil ::

Lahko da tebi kolega pač prodaja PR zgodbo.
Zadeva uležavanjem gume enostavno ne drži vode.
Če mora guma res odležat pol leta, potem, če jo dajo iz skladišča prej, pomeni da prodajajo defektne gume, ki ne ustrezajo specifikacijam.

Ali torej goljufajo in tiskajo na gume napačen datum
Ali pa prodajajo neustrezne gume.
Oboje pa je nategovanje ljudi.
Tako je!

GrimReaper ::

Guma se v skladišču praktično ne stara (se ampak izjemno malo). Uničujejo jo sonce, dež, sol...

Res se pozna tut če je avto v garaži. Od fotra sem dobil avto s 6 let starimi gumami, avto je bil skoraj vedno v garaži, in je šlo prvo sezono (skupaj sedmo) praktično enako kot z novimi.
Letos se pa starost že zelo pozna, sicer vozno je še, ampak pretiravat pa ne smeš čez ovinke.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katere zimske gume? (strani: 1 2 3 461 62 63 64 )

Oddelek: Na cesti
3158488771 (20068) Leko
»

2015 Testi letnih pnevmatik (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Na cesti
38298067 (70480) gruntfürmich
»

Zimske gume Vredestein Wintrac (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10316513 (11048) SuperVeloce
»

Zamenjati ali ne zamenjati stare pnevmatike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10534806 (32399) GrimReaper
»

Kater zimske gume? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9212624 (10468) Gray_Warden

Več podobnih tem