» »

Zamenjati ali ne zamenjati stare pnevmatike

Zamenjati ali ne zamenjati stare pnevmatike

«
1
2 3

Nummy ::

En teden nazaj sem kupil s punco rabljen avto.
7 let star, odlično ohranjen, 4000€, 30.000km, 1. lastnica, servisna knjižica izpolnjena, garažiran,... Skratka avto je tak kot da bi ga iz trgovine odpeljal.
Gor sem dobil na alu platiščih še prve letne pnevmatike, zraven pa sem dobil tudi komplet jeklenih platišč z zimskimi pnevmatikami. Oboje so stare 7 let, vendar po profilu kot nove.
Sedaj sem nekje bral, da je priporočljiva življenska doba pnevmatik 5-7 let in me je mal strah se vozit s tem avtom naokol, če so gume res tako zanič. Na suhi cesti se avto kar ok drži, po mokrem pa še nisem probal (in če so res gume zanič, niti nimam želje).

Skratka, naj menjam pnevmatike ali ne? Obstaja kak test za pnevmatike, ki lahko pove, ali so še dovolj dobre ali ne ne glede na profil?

Aston_11 ::

Daj tistih 200 EUR za nove gume in boš mirno spal.

Test je starost. Gume starejše od 3 let let so za proč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Invictus ::

Se pridružujem ...

Zamenjaj jih ... Lahko tudi zimske. Zdajle mogoče dobiš kak fajn popust nanje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

M-XXXX ::

Nekako do 4 leta je še nekako priporočljivo več ne. To sicer ne pomeni, da so gume zanič so pa definitivno slabše. Zdaj koliko so slabe/dobre je pa odvisno od kvalitete gume že od štarta, kako so bile skladiščene, kako so bile vožene. Malo bolj na extreme jih pretestiraj. Malo bolj pritisni gas, pakrat bremzaj do ABS-a pa boš videl kako se obnesejo. V normalnih razmeraj bodo seveda držale, vprašanje je samo kaj se zgodi v nepredvidenih situacijah.

mn ::

Po sedmih letih so pnevmatike skoraj sigurno zanič. Jaz bi menjal.

dukedl ::

gre za tvojo varnosti in pnevmatika je edini stik avta s cestiščem.
ko/če se ti bo kej zgodilo (bog ne daj), se boš po glavi tepel, zakaj si šparal.

po sedmih letih je pnevmatika trda in se ne oprijemlje dobro. četudi je profila še dosti.
lp dukedl

Engineer_ ::

gume so lahko na avtu največ 4 leta.

Sam se sicer držim največ 3 let, potem jih menjam ampak načeloma, če delaš malo kilometrov in imajo še dovolj profila, so lahko tudi 4 leta na vozilu. Karkoli več od tega je absurd.

7 let stara guma pa je itak že trda kot plastika in temu primerno tudi drsi.

Lahko pa tvegaš in ne daš teh 200 eur za nove gume, samo potem se ne pritožuj če boš na mokri, spolzki cesti zletel ven in se, bog ne daj, huje poškodoval.

ps.: zaradi poenostavitve razlaganja OPu sem seveda izpustil vse tiste detajle o pravilnem shranjevanju gum itd itd itd. Nima veze.. po 4 letih so gume za v smeti!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

sandmat ::

mn je izjavil:

Po sedmih letih so pnevmatike skoraj sigurno zanič. Jaz bi menjal.


indeed. Če pa bi se rad prepričal, pojdi na center varne vožnje in boš hitro videl koliko primejo pri zaviranju napram ostalim.

Nummy ::

Ok, samo vprašal sem, da ne bom izpadel retard pri vulkanizerju, češ da hočem menjat še "ok" gume za nove.

Kolega mi je najdu ene bolj poceni, Kumho mislim da so firma.

WarpedGone ::

Sedaj sem nekje bral, da je priporočljiva življenska doba pnevmatik 5-7 let in me je mal strah se vozit s tem avtom naokol, če so gume res tako zanič. Na suhi cesti se avto kar ok drži, po mokrem pa še nisem probal (in če so res gume zanič, niti nimam želje).

Sam si si odgovoril - 7 let je že daleč predaleč od 'ciljnih' lastnosti gume.
Nekater pravjo 3, drugi 4, nekater celo 5. Nism pa še slišu človeka, ki bi trdil, da je guma, ki je bila 7 let (al pa 7 sezon) zmontirana na avtu še vedno "dovolj dobra".

Glede vulaknizerjev ... ko sm peljal menjat gume zdele spomlad je v sosednjem boksu nek starejši gospod tudi menjal gume na starejši astri al neki tazga. Vulkanizer mu je reku "tole je pa že 10 let staro". Gospod "ja, vem, vem, kr dejte gor". Vulkanizer je bil samo tiho in zmontiral. Če boš menjal "prehitro" si bo mislu le "ta je pa poln dnarja", Če menjaš preredko i.e. montiraš prestare zadeve, si pa misli "tale je pa mal čorav".
Zbogom in hvala za vse ribe

Engineer_ ::

Kumho bodo čisto ok za normalno vožnjo. Lahko tudi Savo daš, če nimaš denarja za boljše. Samo ne imet 7 let starih gum na avtu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

Relanium ::

Zamenjal moje 9 let stare continentalke, so še držale in še tud pri vulkanizerju niso razpadle ampak mal me je žrlo zarad letnika 2005 (in tud že malo profila)
Držale na suhem so do konca.
Prav tako 7 let stare michelinke pilot primacy, držale kot prilimane skoraj do drotov.
Če se ne furaš po avtocesti..... do 9 let recimo bi si še jst upal če ni guma ravno čang šlang.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Engineer_ ::

ti pa delaš extremno malo kilometrov, da si mel gume 9 let na avtu. Očitno pod 10.000 letno.


dodatno: na avtocesti ti ne bo srna skočila na cesto, kot ti bo na kakšni zlizani stranski cesti;) Ravno na stranskih cestah rabiš gume, na avtocesti je skoraj vseeno kaj imaš gor :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

Relanium ::

Engineer_ je izjavil:

ti pa delaš extremno malo kilometrov, da si mel gume 9 let na avtu. Očitno pod 10.000 letno.

Nep, sm rabljene dal gor (to pa sam zato ker sem hotel sprobat eno izjemno drago dimenzijo).
Mam zdj nove dunlopke še ne mesec stare, ne bojo dočakale tolk, brez skrbi :)

Engineer_ je izjavil:


dodatno: na avtocesti ti ne bo srna skočila na cesto, kot ti bo na kakšni zlizani stranski cesti;) Ravno na stranskih cestah rabiš gume, na avtocesti je skoraj vseeno kaj imaš gor :D

Wroooooong

Centrifugalna sila jo bo lepo raztrgala, ker je tekstilna ojačitev v njej preperela.
Še nisem videl na stranskih razfecrane gume ležat na cesti.
Na avtocesti je to reden pojav....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Engineer_ ::

pač voziš 110 kmh in je ne bo raztrgalo.

Na stranski cesti pa moraš manervrirat levo/desno in mora guma zdržati bočno silo. Če je guma trda kot plastika, ti bo avto zdrsnil. Misli no malo.

Relanium je izjavil:

[
Še nisem videl na stranskih razfecrane gume ležat na cesti.


Sem pa videl razbite avte ob navadni regionalni cesti, ko pada dež. In ko ne pada. =) Ker folk zleti s ceste... =) le zakaj zleti iz ceste...? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

RejZoR ::

Če je guma Michelin to še ni nobena garancija, da bo pa zarad tega avtomatično boljša od recimo Hankook gume, ki je zate čip šit guma, pa čeprav so se se je serija 700 odlično obnesla v testih (govorim za par let nazaj). Tud Michelinke, sploh za kakšne čudne dimenzije, ki jih najdeš samo na starejših avtomobilih so skor vse delane v vzhodnem bloku in razen imena niso niti slučajno primeljive s tisitmi iz nemčije (ki pa so ponavadi precej dražje in dimenzij za trenutne aktualne avtomobile).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

shmandi ::

Še nedolgo nazaj so lahko do 5 let stare gume prodajali kot nove. Ne vem kako točno je danes. 7 let stare gume so lahko še čisto vredu, če le ni vidnih razpok, preperjenosti, če niso otrdele... Najbolje jih je stestirat na suhi, mokri cesti... Kaj hitro dobiš občutek, če so še zakaj...

AndrejS ::

odvisno je od skladiščenja. So tudi lahko 10 let stare gume dobre.

mn ::

shmandi je izjavil:

Še nedolgo nazaj so lahko do 5 let stare gume prodajali kot nove. Ne vem kako točno je danes. 7 let stare gume so lahko še čisto vredu, če le ni vidnih razpok, preperjenosti, če niso otrdele... Najbolje jih je stestirat na suhi, mokri cesti... Kaj hitro dobiš občutek, če so še zakaj...


Pravilno hranjene pnevmatike (tema in prava temperatura) se ne starajo prav hitro. Ampak OPa sem razumel, da so bile 7 let na vozilu. Takšne bi jaz menjal za nove. Letne sicer niso tako grozno kritične, zimske pa 100%.

Nummy ::

mn je izjavil:

shmandi je izjavil:

Še nedolgo nazaj so lahko do 5 let stare gume prodajali kot nove. Ne vem kako točno je danes. 7 let stare gume so lahko še čisto vredu, če le ni vidnih razpok, preperjenosti, če niso otrdele... Najbolje jih je stestirat na suhi, mokri cesti... Kaj hitro dobiš občutek, če so še zakaj...


Pravilno hranjene pnevmatike (tema in prava temperatura) se ne starajo prav hitro. Ampak OPa sem razumel, da so bile 7 let na vozilu. Takšne bi jaz menjal za nove. Letne sicer niso tako grozno kritične, zimske pa 100%.


Verjetno je tista babica menjala letne/zimske, ker sem dobil 2 kompleta gum/koles in oboje gume zgledajo, da so videle cesto. Kako pogosto je menjala in uporabljala avto ne vem, vem samoto, da moram narediti 3. servis pri 32.000km in da so oboje gume stare 7 let. Do sedaj še nisem imel tako starih gum na avtu (ker sem vedno ali prej prodal avto ali pa sem že dobil avto s slabimi gumami in sem jih zamenjal za M+S).
Profila na gumah je še zadosti oz. so take kot da bi jih nucal samo eno sezono. Na otip mi delujejo precej trdo (oboje).

WarpedGone ::

Še nedolgo nazaj so lahko do 5 let stare gume prodajali kot nove

Ja, pod pogojem da niso bile 5 let zmonitirane na kakem avtu ki je stal na prostem ampak v skladišču pri 'zmernih temperaturah' in brez vpliva UV, soli, drugih kemikalij.

Če si bil kdaj na morju, si lahko opazil kako folk gume pokriva s kartoni. To ni za brezveze.
Zbogom in hvala za vse ribe

fikus_ ::

Lani v jeseni, ko sem se z vulkanizerjem pogajal za zimske gume, mi je ponujal dobro leto stare za nižjo ceno. Dejal je:"da so nove impregnirane in da do 5 let stare lahko prodaja kot nove".
Če je to res, ne vem, sem pa šel drugam.
Sam uporabljam do 4 leta stare, če jih že prej ne zrabim. Zimske so že 3. zimo bolj tako tako in bolj trde. Tega se moraš zavedat, ko voziš.
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Engineer_ ::

nove gume so res impregnirane, tako da če so primerno skladiščene, so lahko stare nekaj let, ko jih daš na avto. Od trenutka uporabe pa računaj, da jih lahko uporabljaš max 4 leta.

Gume, ki so 7 let bile na vozilu pa so seveda zanič. Zdaj so take da jih lahko muči do onemoglosti pa bo prej asfalt poškodoval kot gume uničil. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

Brias ::

Nummy je izjavil:

Ok, samo vprašal sem, da ne bom izpadel retard pri vulkanizerju, češ da hočem menjat še "ok" gume za nove.

Kolega mi je najdu ene bolj poceni, Kumho mislim da so firma.



katero dimenzijo imas, katero dimenzijo in oznako je priporocil kolega, in cena ki si jo nasel?

superb_ ::

Življenjska doba gume 8 let.

Lp

nekikr ::

Ja, pod pogojem da niso bile 5 let zmonitirane na kakem avtu ki je stal na prostem ampak v skladišču pri 'zmernih temperaturah' in brez vpliva UV, soli, drugih kemikalij.

Nummy ::

Brias je izjavil:

Nummy je izjavil:

Ok, samo vprašal sem, da ne bom izpadel retard pri vulkanizerju, češ da hočem menjat še "ok" gume za nove.

Kolega mi je najdu ene bolj poceni, Kumho mislim da so firma.



katero dimenzijo imas, katero dimenzijo in oznako je priporocil kolega, in cena ki si jo nasel?


Eem... glede dimenzije ne vem točno, mislim da so 185 pa 14 col. Trenutno mi je ene Kumho najdu ali pa Fulda. Cena ene nekje cca 30-50€ na komad.

kixs ::

Stare gume, ki niso bile veliko vozene, je potrebno samo malo bolj zgonit, da vrhnji sloj pobere. Potem je guma spet dobra.

Sicer vseeno priporocam nabavo novih.

Stare pa komot na bolho das in ti jih kdo kupi za zdivjat - seveda napisi zraven letnik gum.

jype ::

Zanimivo, jaz grem pa vedno pogledat teste za dimenzijo, ki jo potrebujem in kupim gume, ki imajo najboljši oprijem v suhem in mokrem, na ceno pa ne gledam.

(Ker vozila vozijo samo normalni ljudje imajo gume po petih sezonah, ko se jih najkasneje zamenja, vedno še ogromno profila.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Brias ::

ce imas moznost ( financno ), kupi loceno 4*letne in loceno 4*zimske ... platisca ze imas ...

za letne recimo te, ... profil je drugacen kot tukaj na sliki, 3je kanali za vodo... tudi vizalno je profil enak kot na gumi sport blue response ( pri tej dimenziji .. )

Dunlop STREET RESPONSE 2 185/60R14 82T
http://www.gume-pnevmatike.com/products...
50 eur kos


za zimske pa nasparas za continental wintercontact ts800, 175/65/14 ( bolje malo ozje za zimo ... )
http://www.gume-pnevmatike.com/products...
52 eur kos

AceD ::

Nummy: dimenzijo gum preberi z gume. Za pomoč.

Lahko da so gume na jeklenih feltnah drugačne velikosti kot tiste na alu. Cene gume se razlikujejo glede na velikost in navsezadnje imaš lahko tudi letne gume na jeklenih feltnah.

Ted ::

Nummy je izjavil:

En teden nazaj sem kupil s punco rabljen avto.
7 let star, odlično ohranjen, 4000€, 30.000km, 1. lastnica, servisna knjižica izpolnjena, garažiran,... Skratka avto je tak kot da bi ga iz trgovine odpeljal.
Gor sem dobil na alu platiščih še prve letne pnevmatike, zraven pa sem dobil tudi komplet jeklenih platišč z zimskimi pnevmatikami. Oboje so stare 7 let, vendar po profilu kot nove.
Sedaj sem nekje bral, da je priporočljiva življenska doba pnevmatik 5-7 let in me je mal strah se vozit s tem avtom naokol, če so gume res tako zanič. Na suhi cesti se avto kar ok drži, po mokrem pa še nisem probal (in če so res gume zanič, niti nimam želje).

Skratka, naj menjam pnevmatike ali ne? Obstaja kak test za pnevmatike, ki lahko pove, ali so še dovolj dobre ali ne ne glede na profil?


Ni nujno, da gume ne primejo več dobro. Sem imel cca. 10 let stare Continentalke (prišle z avtom), ki so na suhem in v dežju odlično prijele tudi proti koncu profila. Če imaš kakšno premium znamko bi jih jaz na tvojem mestu zvozil do konca. Edini merodajen test je tvoj občutek pri vožnji, predvsem v krožiščih lahko hitro zaznaš kakšne mini zdrse v dežju če gume niso 100%.
Mah...

D3m ::

Engineer_ je izjavil:

nove gume so res impregnirane, tako da če so primerno skladiščene, so lahko stare nekaj let, ko jih daš na avto. Od trenutka uporabe pa računaj, da jih lahko uporabljaš max 4 leta.

Gume, ki so 7 let bile na vozilu pa so seveda zanič. Zdaj so take da jih lahko muči do onemoglosti pa bo prej asfalt poškodoval kot gume uničil. :)


Trenutno se vozim na 7 let starih.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Engineer_ ::

in kaj? to naj bi bil dokaz, da niso zanič? :D haha


taka debata zaradi 200 eur. ojoj. Pa saj si ravnokar kupil avto, si pa ja pričakoval da boš dal še teh ubogih 200 eur za nove gume no, če si dal nekaj tisoč eurov za avto. Zaboga, pa bi kupil pol leta starejši avto, da bi imel denar še za gume, ne pa da se zdaj jajcaš ali biti varen ali ne biti varen na cesti.


ps.: kako imate lahko 7 let stare gume na avtu? Kaj imate avtomobile samo za okras in delate z njimi nekaj kilometrov letno?!? Kaj taki kekci sploh delate v debati o avtomobilih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

GrimReaper ::

Aston_11 je izjavil:

Test je starost. Gume starejše od 3 let let so za proč.

3 leta je pa mal preveč ekstremno, če govorimo samo o obrabi glede na leta.
V idealnem svetu bi se seveda menjalo na 3 leta, ampak v realnem je pa veliki večini problem dajat 200-300€ na vsake 3 leta.
Sam sem lansko leto še vozil z 2005 Bridgestone Turanza ER300, čeprav bi bilo že pametno zamenjat. Tudi pri dveh ostalih Astrah H cca. 2005-2006 pred firmo sem opazil da imata še prve Bridgestone gume.
Leto prej, se pravi 7. sezono in še nekaj malega (avto je bil kupljen avgusta 2005), to je bila prva sezona ko sem jih sam vozil, pa nisem opazil nobenih problemov.
Ampak sam vozim precej na hard, tolk kot da 105 konjev. Zdej za enega upokojenca bi ble pa verjetno še 3 leta dobre.
Seveda tudi odvisno od firme in modela. Na avtu sem dobil konec 2011 tud zimske Eskimo S3 2005 (se pravi rabljene 6 sezon), tisto pa ni držalo niti malo niti po suhem, ne vem kako se je prejšnji lastnik lahko peljal. Pa te gume sem še prodal za 80€.

Sam drugače menjam zimske na 4 leta, ker te pač morajo prijet. Prisegam pa na Continental, ker so najboljše za po snegu, čeprav ga je samo 5 dni na leto, ampak vseeno takrat rabiš najboljše kar obstaja.
Za letne pa še ne vem, ker nikol nisem imel tolk dolgo enega avta.
Na prvem avtu sem imel itak Eskimo S3 celo leto, pa tudi samo eno leto sem imel avto. Takrat nisem opazil da nebi ble ok, niti še nisem znal pogledat DOT-a da bi vedel kolk so ble stare.
Pa to je blo samo 50 konjev, tko da tud če bi imel sedaj tak avto ne verjamem da bi za mojih 7k km letno imel posebej letne gume.
Potem na drugem Puntu 1.2 60KM sem pa takoj kupil tako letne kot zimske Goodyear. Ampak sem imel avto samo 2 leti in pol.
Glede na to kolk so držale Turanza, bi pa rekel da za letne komot 5-6 let. Mogoče bom videl že pri letos kupljenih Dunlop, ker avto zaenkrat kaže da bo še šel 5 let.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

D3m ::

Pač je treba še iz druge perspektive pokazati kako Engineer nima veliko pojma.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Mavrik ::

D3m je izjavil:

Pač je treba še iz druge perspektive pokazati kako Engineer nima veliko pojma.


A boš razložil zakaj točno?
The truth is rarely pure and never simple.

nekikr ::

Ker D3m misli, da je guma dobra dokler ne razpade. Morda še kakšen mesec po tem. Engineer, bedak, se pa s tem ne strinja.

D3m ::

Jaz imam drugačne izkušnje, kot engineer. To pa ne pomeni, da imava prav. Pri gumah so samo osebna mnenja in priporočila.

Zakona koliko mora biti pnevmatika stara NI.
Kakšno kvaliteto gumene zmesi uporabljajo proizvajalci je težko vedeti. Važno je samo, da se držijo določenega predpisanega standarda. Nekatere zdržijo eno sezono druge več sezon.
Potlej je pa še uporabnik oz. voznik in njegov način vožnje. Meni Semperit Speed life držijo 7 sezon (konec leta jih bom zamenjal zaradi slabosti na mokrem), Dunlop SP Sport 3000A mi zaenkrat držijo že 5 sezono (ni slabih lastnostih na cesti), Sava sem zamenjal po 4 sezonah služenja (zelo slaba na suhem in mokre) ampak spet odvisno od mojega načina vožnje.

Za OP svetujem naj se pelje z njimi in bo občutil pri vožnji.
|HP EliteBook|R5 6650U|

korenje3 ::

jaz sem se vozil z 9 let starimi gumami... pač drsijo več in moraš voziti bolj previdno.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

mitjau ::

Gume več kot 5 sezon na cesti so (po mojih izkušnjah) samo za suho cesto.
2x sem imel zmontirane 6let stare pnevmatike(kupljene zraven avta), mišelinke so me na dežju na regionalki zasuknale za 180°, s savo pa me je blo po obeh pasovih avtoceste preveč... oboje so imele še cca.6-7mm profila ampak sem bil obakrat naslednji dan pri vulkanizerju in kupil nove gume. Ni vredno rizika.
Guma, ko je enkrat na avtu se začne starati, ne glede na to, da imaš pol leta zimske pol leta pa letne.
Če si avto želiš imeti cel, jih raje zamenjaj. Če izbiraš med Kumho in Fuldo po moje izberi slednjo.
Pa veliko srečnih kilometrov!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mitjau ()

Blinder ::

Dobre bojo.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

phys ::

Nummy je izjavil:


...Kako pogosto je menjala in uporabljala avto ne vem, vem samoto, da moram narediti 3. servis pri 32.000km...

Servisi se sicer delajo na št. kilometrov ali na eno leto, kar pač pride prej - tudi olje v motorju se stara.

zenith1 ::

Nekdo je gor napisal da mu je stara guma drži na suhem. Vse dobro držijo na suhem. Načeloma. V dežju pa je pri starih ruska ruleta.

Glugy ::

Če si eden redkih ki ima zadostno varnostno razdaljo za počasno zaviranje potem ne bo tak problem, če si pa tko k večina voznikov k hoče za ritjo vozt kokr se le da potem pa bolš da nove kupš. Sploh če si navajn na odzivne zavore.

GrimReaper ::

zenith1 je izjavil:

Nekdo je gor napisal da mu je stara guma drži na suhem. Vse dobro držijo na suhem. Načeloma. V dežju pa je pri starih ruska ruleta.

Ne vem, men so ER300 držale še 8. sezono, nisem vozil dosti počasneje kot po suhem, pač normalno za dež, nekje 10km/h počasneje na nevarnejših delih, ampak še vedno precej hitro.
Edino pri speljevanju si moral pazit, če ne je vrtelo v prazno in je začel potresavat avto.

Sej drugače sam nisem zagovornik starih gum, na prejšnjem avtu sem imel oboje nove. Ampak pač sem zamenjal avto (in na mojo škodo na prejšnjem pustil skoraj nove), in je bilo že tako dovolj stroškov, pri zimskih sem takoj opazil da so zanič, letne so se mi zdele pa prvo leto (7. sezono) še povsem dobre.
8. sezono pa tud nisem čutil pretirane nevarnosti, prijele so še, zavorna razdalja je bila nekaj daljša kot pri novih, ampak itak ne vozim tako da je kdo pred mano ali za mano.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Blinder ::

pa sej vejretno imajo več gripa ko ni mraza stare letne kot nove zimske. pa se polovica folka vozi tudi poleti z zimskimi.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

GrimReaper ::

Čim je več kot 15°, mislim da so stare letne boljše od novih zimskih. 8 let ali več je sicer vprašanje, 6-7 let stare bi dal pa sam brez premisleka gor, že iz tega razloga da prišparaš zimske za naslednjo sezono.
Veliko se jih drugače še do 15. aprila vozi z zimskimi, ampak letos je bilo pa že kar dosti dni ko je bilo nad 20°, in to za kar nekaj zmanjša življenjsko dobo.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

gruntfürmich ::

verjetno je res najbolje da kar kupiš nove. objektivno sicer ne boš mogel ovrednotiti koliko so še dobre, dokler jih ne boš v extremu primerjal z novimi; tega pa verjetno ne boš nikoli naredil.

je pa izredno elegantna možnost za stare prodaš na bolhi/avto.net za pameten denar in daš malo zraven pa imaš nove. ne boš verjel kako ljudje kličejo za stare gume; za avto zagonit 10k ni noben problem pa 200EUR/mesec za gorivo zagonit za drkačenje po bifejih, ampak za gume pa vedno zmanjka...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Stare gume kupuje folk za na 15 let stare avte kjer je "prodajna" vrednost 2 pici.
In tle majo težavo "upravičit" strošek 200 EUR za nov set gum, ki bo načeloma dober še 5 let, avto pa le stežka še 3. V takih primerih se rabljena guma zdi kot "naravno ujemanje". Tut 4 leta stara rabljena je bolša kot 10 let stara rabljena.

Isti set logike kot "tole se ti ne splača popravlat, prodaj".
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Letne gume 2016 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Na cesti
28778006 (48788) slemarko
»

2015 Testi letnih pnevmatik (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Na cesti
38297941 (70354) gruntfürmich
»

letne gume - kombinacija (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
15149389 (39188) theBill
»

Letne pnevmatike 215/50R17, katere ?

Oddelek: Na cesti
112414 (2141) YaN-cH
»

Kje dobiti solidne letne gume in seveda katere vzeti ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11020886 (12802) Brane2

Več podobnih tem