» »

Prevozna sredstva v natrpanih mestih

Prevozna sredstva v natrpanih mestih

recikliran ::

primerno za študenta, torej:

* zasesti mora čim manj prostora, idealno da se lahko posrpavi v stanovanje
* upoštevati možnost kraje (prevozno sredstvo ne sme biti predrago)
* vzdrževanje mora biti poceni

Prevozna sredstva preizkušena do zdaj:

* kolo
- moja preferenca, vendar preveliko za v mojo malo sobo, zunaj pa kradejo. Ukradli so mi že 3, enega vključno z ključvavnico za 40€.
- problem je potenje, predvsem poleti, težko se je lepo obleči, kadar je to potrebno. Težko je imeti npr kovček, vedno je potrebno imeti kaj s seboj za obleči.
- razdalja je hitro prevelika, že iz Dravelj na Rudnik zna trajati precej časa.
* mestni avtobus
- uporabljal kot otrok, še vedno včasih, primerjava z ostalimi eu mesti je nemogoče. LJ promet je na meji uporabnosti.
- relativno drag za to kar ponuja, premalo postaj, posebej ven iz centra, veliko hoje gor dol med postajami, če nimaš ravno sreče, da je tvoj začetek in cilj ob postaji.
- netočnost / zamujanje razen najpogostejših linij se vedno čaka
- vikedni, prazniki, nočne ure .... neuporabno
* rolerji
- nepraktični, nimaš jih kam pospravit
- potenje insmrad, ko so malo starejši
- obvezen nahrbtnik s čevlji, torej nemogoče biti elegantno oblečen
* avto
- predrag
- nemogoče parkirati v mestu, zaradi tega zamujanje
- ogromno časa gre za vzdrževanje, papirje, servise, ...
* moped (nisem poskusil! iščem nasvete)
- zdi se mi: da je prevelik da bi ga spravil v lift in sobo, torej mi ga bodo ukradli
- zdi se mi: da je predrag da bi tvegal da mi ga bodo ukradli
- zdi se mi: da so nezanesljivi, se kvarijo? (morda je bilo tako samo včasih??)

Torej, ali nek zložljiv kolo (sem gledal bluefish pa me je cena vrgla na rit, hvala lepa) ali nek mali moped ki ga lahko pospravim v sobo. Malo sem že obupan, kolesa mi kradejo in sem vedno prešvican, za avto nimam denarja, avtobus še takrat ko pelje zahteva da šetaš gor in dol ko kakšen tepec. Dajte mi kakšen dober nasvet, kako vi rešujete premikanje po LJ?

Janac ::

zlozljiv motorni skiro

mihec87 ::

Star poceni poni(kolo) od rog-a se da na pol če rabiš+konkretna ključavnica..Če je kolo predobro ključavnica ni problem..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

recikliran ::

Janac je izjavil:

zlozljiv motorni skiro

a si lahko malo bolj zgovoren. Jaz sem odprl to temo, ker ne poznam vseh opcij. Nimam pojma kako to zgleda, koliko stane, koliko stane vzdrževanje in kako izgleda, kako daleč lahko prideš z njim, koliko pije ipd. ?

kakšne so tvoje pozitivne in negativne izkušnje z motornim skirojem?

Janac ::

stanejo novi okoli 400evrov, vzdrzevanja ni to samo tankas in vozis. Z njim prides kamorkoli hoces(saj nina elektriko). Pije okoli 2-3 litre na 100kmh. Jaz sem jih imel ze kar nekaj in dosezejo tudi 60kmh tisti 50ccm.


V postev pride se minimoto

mihec87 ::

Če se menita o skiroju na bencin oz mešanico(bencin+olje) zna bit problem če nimaš balkona/kleti/garaže namreč ča ga boš imel v sobi bo fajn dišalo po bencinu oz mešanici-razen če si dobiš vrečo pa ga vedno noter daš in zavežeš skupaj..Vzdrževanja je ene toliko kot z motorko nič v bistvu..
Janac po lj se boš vozil z minimoto-policaju pa kaj kupoval krofe..?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

globalna80 ::

Kaj pa Bicikelj v Ljubljani. Verjetno se bodo postaje še razširile in uporabniki tudi. Kolikor vem je ta projekt kar dobro sprejet in laufa.
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

Janac ::

ja jaz sem mislil 2-taktnega, disave bencina pa itak vsak pravi moski ljubi:D

s minimototom komot pobegnes policajem

govorim o: http://www.avto.net/_MOTO/ad.asp?ID=613...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Urc ()

mihec87 ::

Janac je izjavil:

ja jaz sem mislil 2-taktnega, disave bencina pa itak vsak pravi moski ljubi:D

s minimototom komot pobegnes policajem


Bodimo realni...mislim da ko greš na fax v trgovino vsak dan nimaš lih namena se vmes malo še naokol pelat da spizdiš policaju..

Janac ::

Mipe ::

Ma, zanemaril si najbolj očitno in priljubljeno možnost.

Peš + javni prevoz. Prideš POVSOD.

Pol ure hoje še ni ubilo nikogar. Ko sem še hodil na faks, sem dobesedno hodil, in sicer od postaje v centru vse do tržaške.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: martincek1 ()

recikliran ::

Mipe je izjavil:

Ma, zanemaril si najbolj očitno in priljubljeno možnost.

Peš + javni prevoz. Prideš POVSOD.

Pol ure hoje še ni ubilo nikogar. Ko sem še hodil na faks, sem dobesedno hodil, in sicer od postaje v centru vse do tržaške.


ma nič nisem zanemaril, samo tebi se ni dalo prebrat mojega posta do konca.

@globalna80: ja tale bicikelj obeta, meni je zlo všeč, samo čakam, da res napravijo mrežo postaj gostejšo, za zdaj jih je občutno premalo.

@janac: lušni so teli skiroji ja, bom šel kakšnega probat da vidim, kako se to kaj vozi :)

minimoto, a ni to za deca :) ?

kako pa ta skiro kaj zavaruješ če greš naprimer v trgovino ali na banko?

Zgodovina sprememb…

Mipe ::

Če ti kradejo kolesa, ti bodo tudi mopede. Edinole nog ti ne morejo ukrasti. Kako ledvico ali dve mogoče, če greš v Albanijo/Kosovo.

Pejd peš. To je najboljše zavarovanje. Pridobiš na zdravju, pa še prešvican ne boš več toliko. Predvidevam, da se švicaš, ker se ne giblješ dovolj. Tudi denarja boš prihranil dosti, javni prevoz vzameš samo, kar rabiš. Pa kdo sploh hodi v LJ ob nemogočih urah?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: martincek1 ()

recikliran ::

Mipe je izjavil:

Če ti kradejo kolesa, ti bodo tudi mopede. Edinole nog ti ne morejo ukrasti. Kako ledvico ali dve mogoče, če greš v Albanijo/Kosovo.

Pejd peš. To je najboljše zavarovanje. Pridobiš na zdravju, pa še prešvican ne boš več toliko. Predvidevam, da se švicaš, ker se ne giblješ dovolj. Tudi denarja boš prihranil dosti, javni prevoz vzameš samo, kar rabiš. Pa kdo sploh hodi v LJ ob nemogočih urah?


saj ne da nisem hvaležen za tvoje podeželske modrosti, ampak kaj ko bi se ti ukvarjal naprej s svojim vrtom in živo mejo in nehal smetiti temo

Mipe ::

Vprašal si za nasvete/mnenja. Sprijazni se, da ne bodo vsi po tvojem okusu.

Sicer pa, kaj se tako repenčiš? Sem morda zadel v živo s tistim glede tvojega pomanjkanja gibanja?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: martincek1 ()

gendale ::

jaz uporabljam avtobus + noge
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

barakus ::

Goped sport - 500 eur. Beats them all.

bluefish ::

Dejstvo je, da idealnega prevoznega sredstva ni in ti tako preostane uporaba večih ali sklepanje kompromisov pri enem.

IceIceBaby ::

* avto
- predrag
- nemogoče parkirati v mestu, zaradi tega zamujanje
- ogromno časa gre za vzdrževanje, papirje, servise, ...


- Soliden in relativno zanesljiv avto dobiš za cca 500 eur z zavarovanjem vred. (primer: http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=607...

- V LJ sem še vedno parkiral tudi v centru. Včasih moraš pač narediti kak krog več ali parkirati par 100m stran od cilja. Ampak vseeno raje to kot vožnja s kolesom po snegu, dežju, vročini...

- Niti ne. Servis narediš enkrat letno. Greš tisti dan pač peš ali z avtobusom. Za zavarovanje poišči agenta, ki ti uredi doma ali na kakšni kavici. Tehnični pa tudi pride največ enkrat letno.

Dodatna prednost avtomobila je, da si varen pred dežjem, snegom, mrazom itd. Na malo daljše relacije (omenil si Dravlje - Rudnik) si hitrejši. Pa čez vikend se lahko zapelješ na morje, v Hribe itd.

thramos ::

Električni skiro. Razmeroma drag, voziš se poceni in ne švicaš ... zgubiš pa prednost kolesa - gibanje in rekreacija.

OrkAA ::

Jaz sem ugotovil, da svicanje na kolesu niti ni tako grozen problem, ce pac s seboj nosis rezervno majico. Ko prides v sluzbo, se preobleces in si dober.

jype ::

Rog Turist Luxus s ključavnico, ki je vredna več od njega.

garamond ::

Idealen predmet, kjer ni sklepanja kompromisov, obstaja.

Problem je, da zraven nujno rabiš še Bilateral Object Size Manipulator, ki je še v zgodnjih razvojnih fazah.

Sorry =)

Groove ::

Če imaš v sobi premalo prostora za kolo, se da v Lidlu nabavit eno nosilo za na strop... Ampak moraš imeti dovolj visok strop... Mislim, da kolo s pomočjo škripcev potegneš na strop :) ... Če je kolo mokro, ga je pa najbrž dobro prej še obrisat :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Groove ()

Okapi ::

Trolltema>:D
Čudežev ni in vedno je nek kompromis. Če nimaš denarja za avto, busi se ti zdijo neuporabni, za bicikel pa nimaš prostora, tough luck.

O.

Invictus ::

Kupiš zložljivo koli. Recimo slovenskega http://www.bigfishbike.si/. Ki ni najcenejši, je pa baje najmanjši ko je zložen.

To pride prav tudi če greš na avtobus/vlak. Zložiš in ga neseš gor.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

recikliran ::

Invictus je izjavil:

Kupiš zložljivo koli. Recimo slovenskega http://www.bigfishbike.si/. Ki ni najcenejši, je pa baje najmanjši ko je zložen.

To pride prav tudi če greš na avtobus/vlak. Zložiš in ga neseš gor.


Ja tale bigfish je meni zelo všeč, ampak je za moje pojme predrag. Ali obstaja kakšna cenejša alternativa? inb4 pony ....

zee ::

Singapur:
- kolo: nevarno, ker ni kolesarskih stez, kar pomeni, da vozis po tripasovni cesti
- avtomobil: drago drago drago
- motor: cenejse od avtomobila, bistveno bolj mobilen od avtomobila
- avtobus: deluje, smesno poceni
- podzemna zeleznica: zadnje case precej tezav, vendar de facto najhitrejsi nacin prevoza
- taksi: bistveno bolj cenovno dostopen kot v Ljubljani, primeren za zgodnje jutranje ure
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Okapi ::

taksi: bistveno bolj cenovno dostopen kot v Ljubljani,
Koliko pa stane? Ker taksi v Ljubljani sploh ni drag, razen če ne ustaviš random oderuha na cesti.

O.

dzinks63 ::

Na netu imaš čuda in pol, kdaj bo kaj takega v Slo pa ?, bo treba kar direkt naročit.

recikliran ::

Okapi je izjavil:

taksi: bistveno bolj cenovno dostopen kot v Ljubljani,
Koliko pa stane? Ker taksi v Ljubljani sploh ni drag, razen če ne ustaviš random oderuha na cesti.

O.


no za vsakodnevno uporabo je drag. Tudi če se pelješ samo v službo in nazaj in daš samo 3€ v enos mer je to slabih 130€ na mesec, pa mislim, da bi dal v povprečju več denarja. Če pa daš recimo 5€ na vožnjo je pa to že čez 200€ na mesec brez kakršnihkoli drugih voženj, trgovina, pijača ...

zee ::

Voznja iz enega na drug konec mesta (30 minut voznje, ~20 km) pride ~20 €, ne glede na taksista, ki ga ustavis, saj imajo vsi taksisti delujoce taksimetre.

Ker za prakticne potrebe ves javni prevoz "crkne" od polnoci do 6h zjutraj, je taksi takrat edina izbira.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

thramos ::

Če primerjaš z celotno ceno avtomobila ni tako veliko. Če prišteješ še ceno svojega časa, ki ga v taksiju lahko bolje izkoristiš pa sploh.

Okapi ::

no za vsakodnevno uporabo je drag.
Ja, z biciklom je res ceneje;)
Drugače pa, če se voziš vsak dan, se lahko zmeniš še za dodaten popust. Če se s taksijem vozijo trije, je pa lahko že ceneje kot z busom.

~20 km) pride ~20 €,
V Ljubljani je 0,77 evra/km + 1 evro štartnine. Za študente pa 0,69 evra/km. Pa nisem čisto siguren, če se vozim z najcenejšim.

Je pa res, da imajo različne tarife in nekateri so 2-3x dražji (ti običajno prežijo na nevedne turiste).

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

zee ::

Spodoben avtomobil (ranga golfa recimo) v Singapurju, skupaj z vsemi taksami, stane vec kot 100.000 €. Vir.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

black ice ::

Si preprican, da nisi zapisal kaksne nicle prevec?

zee ::

150.000 S$, kolikor je cena priobcena v viru, je ~93.000 €;. Nakup avtomobila v Singapurju je namrec dvostopenjski proces:
- najprej kupis COE - dovoljenje za nakup avtomobila; nakup poteka v obliki drazbe
- nato kupis avtomobil, na katerega placas se svakojake takse in prispevke

150.000 S$ je vsota obeh alinej.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Janac ::

nov golf je recimo 20k, ne pa 100k

zee ::

Govorim o Singapurju.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Janac ::

samo vseeno ne more biti taka razlika ali pac?

s cims e pa ti vozis po singapurju>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

jype ::

Janac> samo vseeno ne more biti taka razlika ali pac?

Singapur bi umrl če bi tudi tam kar vsak kupil svoj avto.

dzinks63 ::

- najprej kupis COE - dovoljenje za nakup avtomobila; nakup poteka v obliki drazbe


Tole mora samo še na ušesa naših politikov in županov pridet, bo kaj kmalu sprejeto za omejitev gneče po večjih mestih.

zee ::

Janac je izjavil:

samo vseeno ne more biti taka razlika ali pac?

s cims e pa ti vozis po singapurju>


Razlika je dejansko tako velika, ja.

Po pogostosti uporabe padajoce:
Avtobus > vlak (podzemna zeleznica) >taksi (ce je ura pozna/zgodnja).

Primerjava:
Relacija, o kateri sem pisal, da stane ~30 €; s taksijem, stane ~1,5 €; z vlakom (tu je sicer se nekaj sprehajanja vmes). Z avtobusom je cena podobna, odpade pa sprehajanje, saj me avtobus odlozi pred blokom.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

mr1two ::

Smešne cene v Singapurju.

Drugače pa je še vedno najcenejše za Ljubljano kolo. Kakorkoli obrneš. Če kupiš rabljenega, se ga da tudi za 20E dobit(sam se vozim že drugo leto na njem). Eno solidno ključavnico daš gor in je(tolk da potencialne tatove odvrne, zaradi nizke vrednosti kolesa).
Če zdrži eno leto(da ti ga pač ukradejo po enem letu), je še vedno daleč najcenejše prevozno sredstvo v primerjavi z drugim. Omenil si potenje v poletnem času- pomaga, če kolesariš tudi v prostem času(v mislih imam intenzivnejše vadbe- recimo da greš v hrib) in si s tem nabijaš kondicijo. Rezultati so ponavadi: hitrejša povprečna hitrost za dostavo po Ljubljani, manjša zadihanost, manjše potenje. Ni pa to nekaj, kar je komot in da deluje super dobro- je pa boljše kot sicer. Pomaga tudi, če se na kolo odpraviš 5 minut prej kot sicer in greš bolj počasi(spet, če dosti švicaš problem ostaja).

Avtomobila ti ne priporočam: zakaj?
Ker boš imel letnih stroškov z njim minimalno 1500E. To je, če delaš čez teden okrog 200km, nič kaj dosti več. (=20 evrov za bencin na teden@približno 7 porabe-v mestu jo tkoj nardiš tudi z malim avtom, 80 na mesec, 960 na leto). Zavarovanje in registracija minimalno 300E(predvidevam, da nimaš nobenga bonusa, ok naj ti bo čez 400E, bliže 500E).
Servis? Definitivno menjaš vsaj olje(če tega ne delaš sam= 80E z delom, sicer 30-35E). Ne pozabi zobatega jermena in jermenov na sploh(cca 150-200 E na 2 leti= cca 75 na leto). Več kot tolko časa se tudi na istih gumah ne moreš furat, tako da računaj povprečno 50E za gume na leto. Sem še kaj pozabil? A točno- raznorazne okvare zaradi starosti vozila, lahko ti kdo kaj poškoduje- je dobro imet v žepu še vsaj 200-300E za nujna popravila(poleg končnikov ipd).
Pod črto: avto stane po zgornjem scenariju(ki btw resnično ni pretiran in predstavlja mojo situacijo) cca 1600E+, ob predpostavki, da vse deluje tipi topi in dodatni servisi niso potrebni(beri totalno nerealen scenarij in na obstoječo cifro prištej še vsaj 200E).

Moped: Kupiš ga lahko za 200E(priporočam tomos avtomatik ali podobno), glej le da bo tak, da vžge hitro in da vse deluje. Poraba: 2-3l. Registracija okrog 100 na leto. Servisi in vzdrževanje je v rangu 50E letno, če rad sam kaj pošraufaš. Po mojem mnenju najbolj komot in hitro prevozno sredstvo za ljubljano. Ne pozabi na dobro ključavnico(meni so ga spizdili sredi centra, v zaprtem dvorišču).
Problem ti bo seveda shranjevanje, tako da če ne najdeš ustreznega prostora(garaža, zaklenjena klet, dobri sosed, pri katerem lahko pustiš)- potem pozabi na to, ker si frajerji vzamejo čas in nekega jutra te lahko čaka neprijetno presenečenje.
Druga varianta je kot so bili prej omenjeni moped-skiroji, predvsem zaradi prednosti mopeda in pa super prenosljivosti. Verjetno tehtajo okrog 20kg ali 25 max, kar je čisto ok- vendar ga vedno vzemi s sabo(ker če je samo 25kg, ga lahko hitro kdo pod ramo vzame).


Trole in javni prevozi: BLJAH!, raje grem peš. Z biciklom pridem prej iz Brda do BTCja kot pa s trolo. Neučinkovito, sicer relativno poceni ampak brezvezno(edino v zimskem času, ko se šoferju mal trga pa podrifta, je zabavno).


Taksi: ko je zunaj cel hudič in ne moreš uporabit kolesa/mopeda/skiro-mopeda. Se splača odšteti tistih 8-10 evrov na ta račun, da prideš suh in potuješ udobno(cena za recimo obe smeri).

Peš je pa dolgčas in počasi. Priporočam le občasno, po možnosti ob spremljavi glasbe ali dobri audio knjigi.

zee ::

dzinks63 je izjavil:

- najprej kupis COE - dovoljenje za nakup avtomobila; nakup poteka v obliki drazbe


Tole mora samo še na ušesa naših politikov in županov pridet, bo kaj kmalu sprejeto za omejitev gneče po večjih mestih.


V Sloveniji bi se to nedvomno uvedlo takoj, brez razmisleka o vzrokih in posledicah, predvsem pa brez modernizacije javnega prevoza.

Sem ze omenil, da ima Singapur ze dolgo casa elektronsko brezkontaktno cestninjenje (ECP). S tem stavkom hocem samo nakazati, da Evropa znova odkriva toplo vodo in iz meni neznanega razloga izumlja kolo.

Seveda ni vse optimalno tudi v Singapurju, ampak promet je kar dobro urejen. Trenutno predstavlja tezavo poddimenzionirana podzemna zeleznica - narejena za trimiljonskk mesto, ceprav jih ima danes vec kot pet.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

gendale ::

>Neučinkovito, sicer relativno poceni ampak brezvezno(edino v zimskem času, ko se šoferju mal trga pa podrifta, je zabavno).
tud poleti je fino, če maš srečo in dobiš avtobus z delujočo (in prižgano) klimo + prost sedež:)
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

mr1two ::

To da se furaš na troli, da se malo ohladiš je tudi dobra taktika. Dokler ni avtobus prenatrpan in klima ne shendla vse vročine :D. Je blo pa to popularno na obali že precej časa nazaj in se je folk dobesedno prihajal hladit na avtobuse:))

DimmniBurek ::

Ja, dokler ni zunej 30-35°C, notr pa tolk nažgana klima da ti jajca zmrznejo. 8-O Se je že zgodilo, da sem šel dol s trole in počakal naslednjo, ki hvala bogu ni mela temperaturne razlike 20°C
There Is No Stronger Drug Than Reality

gendale ::

DimmniBurek je izjavil:

Ja, dokler ni zunej 30-35°C, notr pa tolk nažgana klima da ti jajca zmrznejo. 8-O Se je že zgodilo, da sem šel dol s trole in počakal naslednjo, ki hvala bogu ni mela temperaturne razlike 20°C

to je meni največji užitek, če najdem tako vedno upam, da bo čim večja gneča na cesti, da se bom vozil čim dalj časa
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

24 ur anketa: Ali zagovarjate prepoved elektičnih skirojev? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22833551 (29429) c3p0
»

Imeti avto

Oddelek: Loža
447569 (5423) jype
»

Pametna navigacija proti načrtovalcem prometne ureditve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6219931 (17619) BigWhale
»

Hitra železniška povezava LJ - KR (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
37740190 (29568) jest10
»

Hitrost mestnega prevoza (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
18131016 (25417) BigWhale

Več podobnih tem