» »

Hedge sklad, ki je nalagal glede na Twitter, likvidiran

Hedge sklad, ki je nalagal glede na Twitter, likvidiran

Financial Times - Decembra 2010 smo pisali o nameravani ustanovitvi hedge sklada, ki naj bi poizkusil premagati borzo s trgovanjem glede na razpoloženje na Twitterju. Podlaga za zamisel je bila raziskava čivkov na Twitterju, ki je bila oktobra tistega leta pokazala, da razpoloženje na borzi lepo korelira z dogajanjem na Twitterju. Z analizo različnih dimenzij počutja v več milijonih čivkov je namreč s 87,6-odstotno gotovostjo mogoče napovedati borzno dogajanje v naslednjih dveh do šestih dneh.

Britansko podjetje Derwent se je odločilo izkoristiti to znanje, zato so aprila leta 2011 začeli pobirati prijave za vstop v hedge sklad Derwent Absolute Return. Ta je trgoval na podlagi vsakodnevne analize več milijonov objav na Twitterju in bi moral v skladu z raziskavo delati donos, ki je višji od indeksa trga. Sklad je zaživel julija 2011, potem pa je vse okoli njega potihnilo. Sedaj je znano zakaj - sklad je bil le mesec dni po zagonu likvidiran.

V enem mesecu delovanja je sklad pridelal 1,86-odstoten donos (kar mimogrede sploh ni slabo, saj na letni ravni to znaša 24,7 odstotka), medtem ko je indeks S&P upadel za približno dva odstotka. Ali je šlo za srečno naključje, je seveda nemogoče reči, saj je doba enega meseca prekratka za kakršnokoli resno analizo. Kljub vzpodbudnemu začetku pa so sklad avgusta lani po zgolj mesecu dni delovanja likvidirali in vlagateljem vrnili sredstva v višini 32 milijonov evrov. Upravljavci pravijo, da so sklad likvidirali zaradi velikega zanimanja za tehnologijo in ne zaradi slabih rezultatov.

Veliki investitorji, ki so glavne stranke v hedge skladih, so namreč odločili, da lahko to počno tudi sami. Nad tehnologijo so bojda tako navdušeni, da se jim zdi škoda, da glede na njena priporočila potem trguje nekdo drug (upravljavec hedge sklada). Namesto tega so postavili zaprto platformo, kjer lahko naročniki od lanskega poletja spremljajo informacije o razpoloženju na borzah, ki jih pridobijo z analizo socialnih omrežij, na njihovi podlagi trgujejo. Kako dobro jim gre, ostaja skrivnost vsakega vlagatelja posebej, kakor je tudi likvidacija sklada ostala javnosti zamolčana skoraj celo leto. Derwent Capital ni bilo edino podjetje, ki je želelo ustanoviti hedge sklad, ki trguje z analizo socialnih omrežij. Je pa edino podjetje, ki je to dejansko storilo, saj so vsa ostala načrte kmalu opustila.

15 komentarjev

JesusChrist ::

Še en dokaz pohlepa in lopovišenja. Saj ne, da bi sami enako zaslužili - problem je da bi tudi kdo drug dobil kak evro/dolar in je to lahko problem. "Ti že ne boš služil tako kot jaz! Jaz sem car, ti nisi!".
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

5er--> ::

A so pohlepni tudi tisti, ki sami kosijo svojo trato? Bi tudi tukaj moral kdo drug dobit kak evro/dolar?

JesusChrist ::

Do sedaj vedno brez problema posodil kosilnico sosedu.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

5er--> ::

Oni so si pa sposodili tehnologijo in sedaj sami kosijo/nalagajo.

knesz ::

5er--> je izjavil:

Oni so si pa sposodili tehnologijo in sedaj sami kosijo/nalagajo.

Oz. kar kar je še pomembneje, idejo.

JesusChrist ::

5er--> je izjavil:

Oni so si pa sposodili tehnologijo in sedaj sami kosijo/nalagajo.


Jaz ti pa pravim, da oni ne bi videli razlike, če bi to tehnologijo delili z drugimi. Lahko bi bili pametni in to delili z drugimi ter pobirali kak procent provizije. In ravno to je to: "jaz hočem met več, ti ki maš pa malo pa nimaš kaj več met (četudi jaz ne bom nič na zgubi)"
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Invictus ::

Zakaj bi delil dobiček, če ti ga pa ni treba ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

JesusChrist ::

Torej bi že v štartu meli to v zaprtem krogu.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

BigWhale ::

Svinje! Nocejo delati namesto drugih!

Poldi112 ::

JesusChrist je izjavil:

Do sedaj vedno brez problema posodil kosilnico sosedu.


Komunist!

JesusChrist je izjavil:

5er--> je izjavil:

Oni so si pa sposodili tehnologijo in sedaj sami kosijo/nalagajo.


Jaz ti pa pravim, da oni ne bi videli razlike, če bi to tehnologijo delili z drugimi. Lahko bi bili pametni in to delili z drugimi ter pobirali kak procent provizije. In ravno to je to: "jaz hočem met več, ti ki maš pa malo pa nimaš kaj več met (četudi jaz ne bom nič na zgubi)"


Kako da ne? Če daš ostalim izgubiš konkurenčno prednost in si praktično na istem, kot če te tehnologije ne bi imel. Tudi če pobiraš provizijo, če je ta nižja od konkurenčne prednosti se ti ne izplača, če je pa višja se ne izplača drugim.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

magecu ::

Poldi112 je izjavil:

JesusChrist je izjavil:

Do sedaj vedno brez problema posodil kosilnico sosedu.


Komunist!

Kapitalist !

Poldi112 je izjavil:

JesusChrist je izjavil:

5er--> je izjavil:

Oni so si pa sposodili tehnologijo in sedaj sami kosijo/nalagajo.


Jaz ti pa pravim, da oni ne bi videli razlike, če bi to tehnologijo delili z drugimi. Lahko bi bili pametni in to delili z drugimi ter pobirali kak procent provizije. In ravno to je to: "jaz hočem met več, ti ki maš pa malo pa nimaš kaj več met (četudi jaz ne bom nič na zgubi)"


Kako da ne? Če daš ostalim izgubiš konkurenčno prednost in si praktično na istem, kot če te tehnologije ne bi imel. Tudi če pobiraš provizijo, če je ta nižja od konkurenčne prednosti se ti ne izplača, če je pa višja se ne izplača drugim.

Zmotno. S tem ko se splošni standard dvigne in se razmak med bogatimi in revnimi zmanjša, se pogoji za bogate izboljšajo.
Vsaj take so ugotovitve obsežne raziskave različnih držav po svetu. (Moram res en dan poiskat tisti Ted talks, citati z virom so zmeraj močnejši.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: magecu ()

nekikr ::

Naredi si uslugo in se nikar ne pojdi podjetništva ;)

Daedalus ::

Hi hi. Se pravi, da lahko po novem s primerno twitter kampanjo vsaj začasno narediš paniko na borzah>:D Tolko o racionalnosti ekonomije:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

TESKAn ::

Ja, to zna biti še...veselo;((.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Looooooka ::

JesusChrist je izjavil:

Še en dokaz pohlepa in lopovišenja. Saj ne, da bi sami enako zaslužili - problem je da bi tudi kdo drug dobil kak evro/dolar in je to lahko problem. "Ti že ne boš služil tako kot jaz! Jaz sem car, ti nisi!".

call me crazy...ampak recimo, da bi ti v naprej vedel kako velika podjetja bodo Apple,Microsoft,Facebook...pa recimo, da bi ze v startu prodajal delnice(ki bi bile takrat verjetno vredne skoraj NIC).
A ti bi sel vsem razlagat, da se jih splaca kupit al bi pokupil vse delnice? :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vzajemni skladi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9925888 (16117) Mr_Globus
»

Ustanovitelj Ponzijeve sheme v bitcoinih obtožen prevare

Oddelek: Novice / Kriptovalute
74156 (2617) trizob
»

Iskanje po Googlu razkriva prihodnje gibanje cen delnic

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
84341 (2976) McHusch
»

ali bo pokojnina čez 40 let? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26119838 (15689) ZLOky

Več podobnih tem