» »

ali bo pokojnina čez 40 let?

ali bo pokojnina čez 40 let?

Thomas ::

Želim si, da bi se vsak (ali vsaj večina), bolj zanesla na svoje premoženje (in njegovo rast), kakor na državo.

Potem bi posledično tudi država postala nekaj zaneslivejšega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

@LOL ::

Spet nekateri pametujejo kako in kaj. V resnici je lajf precej drugačen (sploh @ZLOky je skoz neki pameten).

Ma kaka finančna nedisciplina:
De svetuj ZLOky enemu ki ima 80k plače kako naj si poveča finančno disciplino?:\
In takih je v sloveniji precej, precej % prebivalstva. Dej povej magično formulo ko že par postov kričiš o finančni nedisiplini.

Zdaj pa mi še razloži, kako naj bi sklad propadel? Vzemimo recimo nek sklad skladov, ki ima preko točk v drugih skladih v lasti na tisoče in tisoče podjetij. Da bi sklad propadel, morajo propasti VSA podjetja, kar pa ni ravno verjetno, se ti ne zdi? Če pa se že zgodi, da propadejo vsa ta podjetja na svetu, potem je pa nekaj očitno hudo narobe (jedrska vojna, trk kometa...), a takrat bomo vsi imeli povsem druge skrbi kot pa pokojnine.

To je sploh floskula. NE, sklad resda morda ne propade če ne propadejo vsa podjetja kjer ima svoje deleže. Vendar se vrednost sklada seveda toliko zniža da ni več donosen, če pa ni po sreči pa še brez glavnice. Ni vse tako preprosto. Sej skladi to omilijo na način da svoj kapital razpršijo v čim več različnih družb različnih dejavnosti če pride do kakih zlomov. Vendar o tem da bi morale prospasti vse družbe za ugonobitev sklada je pa norost.

marvin42 ::

ZLOky: v teoriji imaš zadevo res dobro naštudirano, priznam. V praksi pa za večino ljudi ta tvoja teorija tako zelo pade v vodo..... govoriš o neki disciplini in podobne buče... a res ne moreš dojeti, da ogromno ljudi res ne more dat na stran 10 jurjev na mesec, pa če so še tako disciplinirani? Ti boš verjetno lastnim otrokom dal jesti travo, samo da boš dal 10 jurjev na stran. Cenim tvoje pozitivno in optimistično razmišljanje, ampak vedno bodi pripravljen na to, da se življenje lahko popolnoma obrne, takrat vse teorije odpadejo in gre samo za golo preživetje.
Kar se pa tiče zlomov borze... na dolgi rok, kot je že nekdo omenil, to ne vpliva dosti... ampak kaj pa če greš ti v penzijo par dni po zlomu borze? In ne pridigaj o tem, da se sredstva porazporedi in podobno... ker ob tako velikih količinah špekulativnih sredstev se lahko zadeve sesujejo čez noč kot hiša iz kart, "borzni strokovnjaki" pa v jok in na drevo s tistimi 10 jurji na mesec, ker niso imeli časa reagirat.
Mostly Harmless

ssitcm ::

Še nekaj odgovorov iz današnjih Financ:

Koliko več bi moral povprečni Slovenec vplačevati v drugi pokojninski steber, da bi ob upokojitvi prejemal realno približno tako pokojnino, kakršno bi ob istih pogojih dobil zdaj? Pri kateri starosti se mu še splača začeti vplačevati v drugi pokojninski steber?


Peter Krassnig, Skupna pokojninska družba: "Povprečen Slovenec naj vplačuje v drugi pokojninski steber toliko, kolikor davčnih olajšav lahko po tej poti izkoristi. Če pri tem doseže zgornji prag, naj sredstva za dodatno pokojnino naloži v druge varčevalne produkte na trgu in na podlagi tako privarčevanih sredstev ob upokojitvi kupi dodatno rento. Varčevati pa naj začne takoj ob prvi zaposlitvi, in ne šele nekaj let pred upokojitvijo."


Jurij Giacomelli, Prva pokojninska družba: "Slovenec, star 35 let in s povprečno bruto plačo malo pod 300 tisoč tolarjev (dobrih 1.200 evrov), ki še ne varčuje dodatno za starost, bo ob upokojitvi v starosti 63 let prejemal osnovno pokojnino, kvečjemu enako polovici svoje pokojninske osnove. Če želi celotno vrednost pokojnine približati pokojninski osnovi na 63,5 odstotka le-te, kolikor danes znaša dejansko nadomestitveno razmerje, po katerem prejemajo pokojnine zdajšnji upokojenci, mora začeti v drugi pokojninski steber vplačevati, kolikor le more: maksimalno premijo do zakonske omejitve 5,8 odstotka bruto plače. To znaša okrog 17 tisoč tolarjev (70 evrov). Tudi to žal še ne bo dovolj. Vsaj devet tisoč tolarjev (38 evrov) naj nameni še za druge oblike dolgoročnega varčevanja. Vplačevanje v drugi steber naj začne po možnosti takoj, ko se zaposli."


Karmen Dietner, Pokojninska družba A: "Povprečen Slovenec bi moral v drugi pokojninski steber vplačevati vsaj toliko, kolikor je za to varčevanje priznana davčna olajšava, to je 5,8 odstotka bruto plače, da bi prejemal približno takšno pokojnino, kakršno bi ob sedanjih pogojih. V drugem pokojninskem stebru se splača varčevati ne glede na starost, že zaradi davčne olajšave."


Boris Pipan, Moja naložba, pokojninska družba: "Glede na demografska gibanja si bo vsak moral sam zagotoviti svojo pokojninsko rento. Pokojninska in zdravstvena reforma pa sta le del tega, kar bo nujno potrebno, če hočemo graditi zdravo in učinkovito gospodarsko okolje. Kakšne bodo pokojnine čez 25 let, si verjetno nihče ne upa podpisati! Zato naj vsak posameznik kar najbolj izkoristi davčno olajšavo, poleg tega pa varčuje še v drugih oblikah."

ZLOky ::

Same buče, jao!

amerikanec: Morda se ne razumeva. No pa poglejmo takole; Obresti/dobiček na banki je, vzemimo 3%. Za pokojninske sklade se realno računa od 4-6% (kolikor je tudi donosnost inštrumentov v katere vlaga). Za svetovne konzervativne delniške sklade se pa računa okoli 12%. Pikapolonica je bila pa mišljena kot šparovček na banki oz. prašiček, v katerega smo veselo metali kovance za časa stare Yuge. In ne moreš kar vzet 5%. Pravzaprav bi moral narediti obe primerjavi, z 5% in z 12%.

Evo ene primerjave v različne naložbe za znesek 50€:
































































Leta/Donos Vložek € 3% (Banka) 5% (Pokojninski sklad) 12%(Delniški skladi)
5 3.000 3.232 3.900 4.083
10 6.000 6.937 7.764 11.501 (Podvojitev)
15 9.000 11.384 13.364 24.979
20 12.000 16.415 20.551 49.462
25 15.000 22.300 29.755 (Podvojitev) 93.942
30 18.000 29.136 41.612 174.798
35 21.000 37.078 56.804 321.547
40 24.000 46.303 76.301 588.238




In najprej je bila borza (ustanovitelj Van der Burse - Wiki) in ne banka. V sloveniji pa prva borza 1989 (Jugoslovanska).

Za sklad še nisem slišal, da bi propadel. Za banke pa kar nekaj.


@LOL: ... Seveda, nikoli, ampak res nikoli ne bodo vsi vlagali/varčevali v skladih. V razvitih državah je ta procent od 40% do 60%. V sloveniji je trenutno 5% (pet). Vsak, ki je zdrav in sposoben delat, lahko postori kaj za svojo jesensko življenje, tudi tisti z 80kSIT prihodka. PA PUSTIMO EKSTREME, ti res ne bodo nikoli.


marvin42: Manjka ti še malo splošnega znanja na temo financ.
Kot sem že omenil, tako kot je v razvitem svetu, se tudi v SLO pričakuje v prihodnosti, da bo procent ljudi, ki bodo vlagali za svojo prihodnost, se povečal na 50% prebivalstva. NIKOLI PA VSI.


ssitcm: Moj odgovor na vprašanje v financah je 0 (nič), vsaj za večino, razen za tiste, ki imajo slabo srce, kateri ne prenesejo nihanj tečajev. Zakaj? Ker na dolgo dobo so delniški skladi enako varna naložba kot obveznice (pokojninski skladi), ter seveda veliko bolj donosni.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

marvin42 ::

ZLOky: vzami službo, ki prinese 100 jurjev na mesec. Potem pa najami eno garsonjero v Ljubljani (ali pa na obrobju in plačuj prevoz), plačuj elektriko, telefon in ogrevanje, plačuj si hrano, vsake toliko časa si kupi kaj za oblečt, bog ne daj imej avto ali pa kakšnega otroka. In potem mi daj še 10 jurjev na mesec. Ti jih bom pametno vložil. Pogoj je samo to, da si zdrav in sposoben. Z drugimi besedami: zbudi se.

p.s. pa ne me narobe razumet, z večino stvari o katerih govoriš, se strinjam, na živce mi gre samo to, da sploh nisi v stiku z realnostjo.
Mostly Harmless

ZLOky ::

Sem sem v realnosti, pa ša kako, drugo ti ne morem reči, kot verjemi mi. Če si zasledil, govorim o 50% ljudi, kateri zagotovo zmorejo, pa še 10% se jih bi našlo, samo imajo miselnost 100 let za leseno žlico. SE PRAVI, DA GOVORIM ZA POL SLOVENIJE IN NE ZA VSAKEGA.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

LoneWolf ::

ZLOky: seveda imas prav, vsak bo moral sam zacet skrbet za pokojnino in moznosti vsekakor so. Osebno mi ne pade na pamet, da bi pri pokojnini racunal na drzavo, za svojo "penzijo" sem poskrbel sam s svojimi nalozbami in ne vplacujem niti delovne dobe, v trenutnih tendencah ne vidim smisla. Po drugi strani pa si drzava ne more privoscit taksnega razmisljanja, da ureja pokojninski sistem za pol Slovenije, druga polovica pa naj se znajde kot ve in zna. V socialni drzavi, kakrsno se gremo, to enostavno ne gre, sistem mora bit taksen, da omogoca dostojno prezivetje vsem. Kako in na kaksen nacin mu to (ne) uspeva, je pa ze drugo vprasanje.

@LOL ::

lahko postori kaj za svojo jesensko življenje, tudi tisti z 80kSIT prihodka

LOL no, pa se ne pustiš dopovedati da se to ne da.
Zakaj mislišd av zahodnem svetu 40-60% folka daje v razne sklade:
- zaradi navade, splošne prakse
- ZARADI NASPLOŠNO VEČJIH PLAČ
To ne gre zanimati.
Sej kaj pa misliš da Američani z 600$/ mesec tudi varčujejo na ta način?:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: @LOL ()

ZLOky ::

LoneWolf: Se strinjam s teboj. Vendar, to ne znese. Malo si poglej po drugih državah, lahko tudi po ne evropskih.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

marvin42 ::

ZLOky: ti že nekaj časa vlečeš dve zgodbi... ena je o tistih 50%, s katero se tudi jaz strinjam... druga je pa tista o 80 jurjih, na tisto se pa jaz obešam. In tisto o 50% si dodal šele kasneje. Da se bomo razumeli.
Mostly Harmless

ZLOky ::

Se globoko opravičujem, da nisem že prej povdaril.
Sem sicer nekaj podobnega že omenil v tej temi.
No, glavno da se zdaj razumemo.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

amerikanec ::

Zdej bi pa prosu da si vsi, ki ste tako zelo prepričani da smo slovenci eni revni balkanci pogledate tale link in preverite neto plače... seveda boste takoj začel kvast, da je to samo en dohodek, da ma lahko družino bla bla bla... tukej morm povdart da če je res samo en dohodek in so otroci ta povsej vrjetnosti dobiva državno subvencijo ima olajšave pri davku, doklade, stare starše (ki nevejo kam z pokojnino) in prosm ne trost številk da NEOMEJENO število ljudi živi iz rok v usta.
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Vajenc ::

ZLOky zmotil si se za več kot 1000 let ;) Banke so bile prej ! Wiki

Sicer pa bi lahko novodobni ekonomisti in z njimi povezane zavarovalnice, banke, države ..., začele razmišljati v obratni smeri kot sedaj, oz. kako narediti nek pokojninski sistem vsaj toliko dober, da ljudje ne bi panično razmišljali o stanju po opokojitvi (vse se da, če se hoče). Nataliteto npr. bi lahko zvišali z višjimi otroškimi dodatki, manjšimi davki ..., kar se dejansko že izvaja, vendar bi bilo učinkoviteje, če bi bila razlika med družinami z in družinami brez otrok večja (glede olajšav, dodatkov ...), rešitev stanovanjske problematike, bi tudi pripomogla k lažji odločitvi o širjenju družine. Ne, za državo in fin. institucije je lažje, če se ljudi pesimistično prestraši.

In dejansko si ljudje z 80K na mesec, ne privoščijo nobenega luksuza (pošitnice, avto, ...), kaj šele, da bi razmišljali o 10 letnem varčevanju po 10K/m.

Pa še: če se primerja nek pokojninski sistem npr. Avstralski z našim, je potrebno upoštevati še vse ostale elemente, kot so plače, davki, cene, inflacija, demografske navade, klimatske razmere (stroški kurjave) ...ž

Edit: popravil link

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

marvin42 ::

amerikanec: kakšna je pa tvoja neto plača? imaš stanovanje? imaš otroke?
Mostly Harmless

Vajenc ::

amerikanec: Če imaš v podjetju direktorja z plačo 2mio/m, 3 šefeke z 500K/m in 10 delavcev v proizvodnji z 80K/m, potem je povprečna plača tega podjetja 307K/m, vendar je večina na 80K/m.

@LOL ::

Lepo si napisal Vajenc.

To računanje povprečne plače je itak larifari. Samo za primerjavo z drugimi državami.
Bolj pomembno je to koliko ljudi živi na pragu revščine - kot pa razne statistike

ZLOky ::

Prag revščine: BERI

Pa da vzamemo 20% (čeprav za SLO velja 10%), jih še vedno ostane 80%, ki niso na pragu revščine!!!

Za teh 20% res nemoremo reči, da nimajo finančne discipline, za ostalih 80% pa..., nekateri jo seveda imajo.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZLOky ()

amerikanec ::

marvin42: nimam neto plače (študent), nimam stanovanja in nimam otrok. Zdej pa pametuj kako jaz nimam pojma, da naj bom tiho, da bom sam vidu kako je to... pričaraj mi lepe spomine na moje stare starše, ki prav tako vedno pametujejo kako je bilo in kam je vse šlo. Pol k se pa stvari razpletejo poponoma drugače kot sami napovedujejo pa rečejo - takrat so bli drugi časi... :D

Vajenec: Hvala da si dokazal da si link samo odpru in zapru... SURS se potrudi in za vsak poklic posebaj zbere povprečno plačo. Tako da hvala da si mi pomagal dokazat da maš narobe. Izmed več kot 1000 vrst poklical ima (kolikor sm jih jz naštel - sm samo preletu) plačo manjšo od 100k samo nekje 5% zaposlenih.

Tko da tvoje opravičilo bo več kot dobrodošlo... >:D
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

marvin42 ::

amerikanec: sploh mi ni potrebno pametovat, tvoje izjave govorijo same zase... dobrodošel v realnosti, kadarkoli bo že to.
Mostly Harmless

Vajenc ::

amerikanec, to so povprečne plače !

Me pa zanima v kateri dejavnosti si našel povprečno plačo pod 100k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

amerikanec ::

Povprečna neto plača: H55.303 Dejavnost slaščičarn, kavarn - 98.836 SIT/mesec
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

marvin42 ::

amerikanec: izraz "povprečna plača" ti ni čisto jasen.
Mostly Harmless

ZLOky ::

.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZLOky ()

Vajenc ::

:D , je pa drugače za 8 mesec v l. 2006 povprečna plača slaščičarjev 117.318 sit.

Vice ::

Se mi zdi da ima ZLOKy kar zelo prav, tisti procent, ki objokava svojo usodo pri 80.000 sit je tako majhen, da je skoraj zanemarljiv, drugi del teh, ki ne objokavajo svoje usode pri 80k ali manj plače pač nekaj naredijo na tem, pa čeprav na črno, vendar je to dosti, da jim ni problema plačati zavarovanja, naložbenega, življenskega ali kakšnega koli, za sklade in delnice je Slovenija tako za luno. Takšni so konkretni podatki in ugotovitve zavarovalnice, ki ji to čisto ugaja. Konkretno sem to na dolgo in široko bral v poslovnem poročilu ene od naših zavarovalnic, katere podatki so bili zbrani iz raznih "državnih" služb na podlagi vplačil izplačil... Slovenci nismo taki reveži tako, da je tistih 10% zelo zavajajočih.

nicjasno ::

Da se jaz malo povem nekaj o tej disciplini ki jo je ZLOky mislil:

Kdor pravi, da si ne more privoscit tega/onega/ne more sparat.... se naj najprej vprasa:
-kadim?
-kolko denarja puscam za brezveze po lokalih?
-bi lahko kdaj sel pes namesto z avtom?
-vozim mogoce avto ki je zelo na robu mojih financnih zmoznosti?
-....

Se bi lahko nasteval, poleg vseh gadgetov in pre-mocnih kist z grafami za 100k...

seveda, zivet je treba in si tu pa tam kaj privoscit. Samo za to je treba denar tako razporedit, da imamo vec "sparovckov', ki ima vsak svoj namen, in pa seveda moramo se upreti skusnjavi, da zivimo preko svojih zmoznosti.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

ZLOky ::

Čestitke ;) nicjasno;)

Sem čakal, da to nekdo pove.

Pa ne zdaj vsi v en rog, da živi se pa samo enkrat, mlad si samo enkrat... Tudi v penziji bomo samo enkrat.

Kot je napisal nicjasno, to ne pomeni, da moram prenehat kaditi, ali pa se prenehati voziti z avtomobilom itd. Ne. Samo zmanjšat tu pa tam, pa se takoj nabere 50€ na mesec, to je 1,6€ na dan, oz. 387 SIT na dan!!! Pa če to ne zmore ta premožnejša polovica državljanov, potem pa kar takoj po:
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

ZLOky ::

To, kar je zgoraj napisano, je tudi nekaj, kar spada med FINANČNO DICIPLINO.
Treba je živeti po svojih zmožnostih, se pravi; suma sumarum dan pred plačo naj bi bil najman 0 (nič) in ne - (minus) oz. moral bi biti + (plus), večji - boljše je. To je med drugim finančna disciplina.
Pravilno bi bilo, da si vsak vodi "račune" na podoben, način kot pri podjetjih, oz. da si jih sploh vodi, ne pa da troši/zapravlja brezglavo. Ker če si bi večina vodila račune, (kot to vidimo v ameriških filmih) bi videla družinski proračun in njegove zmožnosti. Saj ni treba detetu kupovat oblekice/obutve prestižnih blagovnih znamk in pa vsak drek, ki ga pokaže v trgovini. Kupiti drago stnovanje, katero ne spada v stil osebnih prihodkov, kupiti prestižen avto, samo da bodo sosedje fovš (nevoščljivi), itd. V primerjavi s podjetjem, ki troši več kot pa je prihodka več let zapored, ga nobeni krediti/posojila ne rešijo pred stečajem. Pri ljudeh, je pa vedno ob strani neka sociala (ata, mama, stric, teta, dedek, babica, brat, sestra...), ki podpira lenuhe in se nikoli ne streznijo finančno, vedno šlepajo iz konca do konca.
Je pa tudi res, da nas FINANČNE DISCIPLINE (vsaj večino) ni naučil nihče, se jo moramo sami. Kdor bo prej začel, mu bo lažje v prihodnosti. Pa ne bo nič trpel ne dolgoročno, ne kratkoročno.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Vice ::

Pa kruh začneš bolj na tako rezat. Kupuješ 3 slojni WC papir za 3x uporabo, tekoče milo mešaš z vodo, sok si točiš samo iz pipe, krompir dobiš pri sosedu na njivi, občasno si sposodiš sosedo, da ma žena več energije za delat, dizel mešaš s kurilnim, po klancu navzdol ugašaš avto, nabavljaš samo stvari v akciji, obračaš nogavice, s sabo nosiš samo platnene robce za večkratno uporabo, vpišeš se med rome... možnosti je nešteto, vsak je lahko miljonar.

ZLOky ::

vice:
Napisal vice: Se mi zdi da ima ZLOKy kar zelo prav, tisti procent, ki objokava svojo usodo pri 80.000 sit je tako majhen, da je skoraj zanemarljiv, drugi del teh, ki ne objokavajo svoje usode pri 80k ali manj plače pač nekaj naredijo na tem, pa čeprav na črno, vendar je to dosti, da jim ni problema plačati zavarovanja, naložbenega, življenskega ali kakšnega koli, za sklade in delnice je Slovenija tako za luno. Takšni so konkretni podatki in ugotovitve zavarovalnice, ki ji to čisto ugaja. Konkretno sem to na dolgo in široko bral v poslovnem poročilu ene od naših zavarovalnic, katere podatki so bili zbrani iz raznih "državnih" služb na podlagi vplačil izplačil... Slovenci nismo taki reveži tako, da je tistih 10% zelo zavajajočih.


Potem, kar si napisal to spodaj, ne vem na kaj si ciljal pri tem zgoraj. Sprva bi si mislil, da razumeš zadeve. Po temu spodaj, pa da; ali si alkoholiziran, ali ti ni nič jasno, ali pa preprosto drkaš v glavo. Pretiravaš s tem spodaj!!! Jaz osebno, prav nasprotujem takšnemu načinu življenja in vsem močno odsvetujem. Dajati na "stran" toliko, da se drastično ne spremeni življenje, je moj nasvet.

Napisal vice: Pa kruh začneš bolj na tako rezat. Kupuješ 3 slojni WC papir za 3x uporabo, tekoče milo mešaš z vodo, sok si točiš samo iz pipe, krompir dobiš pri sosedu na njivi, občasno si sposodiš sosedo, da ma žena več energije za delat, dizel mešaš s kurilnim, po klancu navzdol ugašaš avto, nabavljaš samo stvari v akciji, obračaš nogavice, s sabo nosiš samo platnene robce za večkratno uporabo, vpišeš se med rome... možnosti je nešteto, vsak je lahko miljonar.


Pa še mimogrede, Slovenija ni za Luno, mogoče le prebivalci le te. V Sloveniji se da dobiti zelo kvalitetne produkte (finančne).

Ne razumem te spljoh. Odgovor?
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Vice ::

Ne razumem te spljoh. Odgovor?
A je potrebno na tej strani Alp res dati na koncu posta 101 smile da se vidi kaj je joke?
Malo heca mora biti.

Slovenija ni za Luno, mogoče le prebivalci le te. V Sloveniji se da dobiti zelo kvalitetne produkte (finančne)
Ja zdaj - recimo. Vprašej se rajši od kdaj. Pa tudi ti produkti niso vse. Da te država oglobi na vseh koncih vlaganja, razmišlja kako bi čim bolj obdavčila "bogatejši" sloj in da potem ko nekdo z vlaganji zasluži začne sindikat tuliti da je to anomalija v družbi... lepo prosim. Na žalost država zavira vlaganja pri nas. Tako da je Slovenija upravičeno ZA luno. ;)

ZLOky ::

|O ... no comment ... |O
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

singular ::

ZLOky, 12% letna rast premoženja je mal preoptimistično za povprečnega državljana.. če bi bilo to res, bi bili vsi bogati.

Za mladega človeka, ki se ne ukvarja aktivno z delniškimi trgi in jih ne pozna podrobno se ta tevilka vrti okrog 7-8%.
Kar se pa starejše populacije tiče (od 40-50 let naprej) pa donos ni niti toliko, ker si ljudje v tem življenjskem obdobju če vsaj malo razmišljajo s trezno glavo ne morejo privoščiti tveganja celotnega svojega premoženja z delnicami, tako da recimo da je enih 5% dosegljiva številka. Potem pa odštej še inflacijo pa boš videl da ni vse tako lahko.

Seveda so stvari drugačne če poznaš trge in veš v kaj vlagaš, ampak za to pa moraš vložiti tudi svoj trud in čas in ne samo 50eur mesečno.
Kolikor si pripravljen tvegat toliko lahko - ali pa tudi ne dobiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: singular ()

ZLOky ::

skaara: Oprosti, ampak nimaš pojma (še)!

Če nisem posebej poudaril, bom zdaj, govorim o skladih, o vzajemnih skladih. Ne pa o trgovanju z delnicami na borzi, to dela približno 1% slovenceljnov.

Za aktivno ukvarjanje na delniških trgih so strokovnjakli pri skladih, katerim je to služba in zato so tudi plačani z vstopno provizijo. Povprečen človek potrebuje samo osnovne informacije. Enim je dost 2 ure enim pa 10. Poudarek na osnovnih informacijah. Za kaj več je pa že potrebno obiskati razne seminarje 1, 2 in več dnevne, kateri koštajo 20kSIT, 50kSIT 180kSIT, ali pa tudi zastonj.
Kakšne osnovne informacije bi tudi tebi priporočal (ne zafrkavam, resno mislim). Pozneje pa tudi mogoče obisk katerega od seminarjev, na temo financ seveda, če je želja.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

singular ::

Govoril sem za delniške vs in ne delnice. In če si poledaš povprečni donos za katerikoli globalni delniški skla, ki obstaja več kot 20 let, boš videl kakšen je realni donos na dolgo obdobje.

ZLOky ::

skaara: Daj mi povezave od 5 globalnih delniških skladov, pa ti bom verjel. Jaz ti dajem od eno par:

1. Tu maš enega ustanovljenega leta 1928, ki je preživel od 12. svetovne vojne do 3eh borznih zlomov (enega je imel takoj ob ustanovitvi) do malardo raznih kriz, tsunamijev, ... KLJIK, zadnji 1-o letni donos skoraj 23% (piše pod Performance 1J ) in KLJIK, zadnji 1-o letni donos malo nad 16% (piše pod Performance 1J ). Tako, da je 12% ČISTO UPRAVIČENO za govorit. Zanalašč sem dal % v podn, samo zato, da ne bi pretiraval, samo TI pretiravaš, in to v MINUS (-). Pioneer, oz. Pioneer bolj detaljno in pa Templeton oz. Templeton bolj detaljno Pioneer in Templeton sta pa upravljalski družbi med nami več časa kot sva pa midva stara skupaj!!! Bolše ljudem reči, da delajo globalni delniški skladi 12%, kot pa 23% oz, 16% (Zadenje leto, v svoji zgodovini pa se oba vrtita okoli 13%), tako da je 12% zelo na mestu. Če ti (ali komurkoli), ni kaj jasno od pričujočih grafov, vam z veseljem razložim!
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

ZLOky ::

No, če želi kdo malo bolj eksotike naj kljikne na naslednje povezave::

1. Pioneer globalni sklad vzhajajočih trgov
2. Pioneer sklad vzhodne Evrope
3. Templeton sklad vzhodne Evrope
4. Templeton sklad latinske amerike

Vas zanimajo podrobnosti, samo reč'te...
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

ZLOky ::

:D :D :D Še malo smeha: :D :D :D

Novi ukrepi vlade

Za pokrivanje luknje v pokojninsko invalidskem zavarovanju so po novem
letu predvidena nova prometna pravila:

- Zavarovanci starejši od 58 let smejo prečkati cesto tudi ob rdeči
luči.
- Od 63 leta dalje je pa to obvezno...

Janša ma vas rad

:D :D :D :D :D :D :D :D
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

jype ::

Pa še malo žalosti: tistih 50%, ki jim ne znese, ali pa jih niso naučili finančne discipline oz. jim niso razložili pravil igre kapitalizma, bo ob času upokojitve še vedno dovolj vitalnih, da bodo šli zažigat avtomobile na šubičevo, če bodo brez hrane.

Torej, ZLOky, kaj predlagaš, da naredimo z njimi?

Meni se zdi vsakdo, ki ne plačuje delovne dobe in obveznega zavarovanja en navaden pezde. Ker zaradi njega država težje zagotavlja dostojno življenje za tiste upokojence, ki so upokojeni zdaj, ta trenutek. Država pač nima izbire, ker teh ljudi ne more enostavno zbasat v krematorij, zato se potem povečuje proračunski primanjkljaj, kar seveda splet plačujemo tisti, ki nam je jasno, da upokojencem moramo dat penzije, sicer si bodo ljudje, ki si ne morejo privoščit finančno vlagat v prihodnost, vlagali z večjimi družinami (ki bodo visele na sociali še precej bolj, kot upokojenci), ki naj bi jim na stara leta zagotavljale preživetje. Seveda zgolj revni, Bogatejši si bodo privoščili otroke za rekreacijo, ne za zavarovanje, in tako bo vpliv na gospodarstvo in državni proračun neto negativen. Kot rečeno, pezde. Prav bi bilo, da država poskrbi, da se take ljudi izloči iz socialnih programov. Naj vrne denar za faks, osnovno šolo in kar je hodil k dohtarju, saj itak špara in vlaga v sklade, da bo lahko to odplačal, hkrati pa naj si v primeru, da mu, bog ne daj, diagnosticirajo raka na kakšnem zoprnem delu telesa, kar plača tistih par deset miljončkov za diagnostiko in operacije. Saj sam ve, kako je najbolje delat z denarjem.

Seveda so reforme nujne - nesprejemljivo je, da država komurkoli plačuje pokojnino, večjo od povprečne plače. Še za zajamčeno nisem prepričan, da je dovolj nizka. Kar je nad tem, kar potrebuješ za preživetje, si lahko zrihtaš sam. Kar je pod tem, bo _vedno_ krila država. Če ne bo, je to odlaganje z rešitvijo problema, ki bo seveda stalo precej več, kot stane zdaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

ZLOky ::

Poglej, uradno je na pragu revščine in pod njim, po uradnih podatkih okoli 10% prebivalcev SLO, tistih 40%, ki jih še ostane do 50%, se morajo pa malo zamislit; Kot je bilo že napisano zgoraj, bom samo pripopal!

Kdor pravi, da si ne more privoščit tega/onega/ne more šparat.... se naj najprej vpraša:
-kadim?
-kolko denarja puščam za brezveze po lokalih?
-bi lahko kdaj šel peš namesto z avtom?
-vozim mogoce avto ki je zelo na robu mojih finančnih zmožnosti?
-....


No, to se mora vprašat tistih 40%, ki KAO nimajo!
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

jype ::

ZLOky> No, to se mora vprašat tistih 40%, ki KAO nimajo!

To bi jih morali naučiti, ko si bili še majhni. Zdaj jim tega ne boš vtepel v glavo, ko bodo starčki boš pa še vedno moral zanje skrbet. To je pač naloga države in čeprav se meni zdi sistem, ki ga predlagaš, povem sprejemljiv, ko so zanj izpolnjeni pogoji, v trenutnem stanju ni videti niti približno izvedljiv.

Se pa strinjam, da je pretiravanje pri financah slovenski nacionalni šport. Se mi zdi, da ima to nekakšno zvezo s pregovorno slovensko fovšijo.

kekz ::

"Meni se zdi vsakdo, ki ne plačuje delovne dobe in obveznega zavarovanja en navaden pezde."

Meni se zdijo pezdetje tisti, ki so v preteklosti vplačan denar pokradli, da moramo zdaj mi poslovati iz rok v usta. Hkrati pa še tisti, ki se še danes debelo redijo na račun teh prispevkov in so kao stroški poslovanja.

Vseeno čudno, da se nekomu zdi pezde nekdo, ki mora vračati tuje dolgove, pa sam ni nič dolžan.

ZLOky ::

Poslušaj, nič ni treba vtepat v glavo, samo prisluhnit je treba (seveda ne nekim kvazi agentom).

Ko so bili majhni, je bilo pri nas (v SLO) prepovedano tuje valute kupovat!!! Kaj šele kakšne delnice oz. delnice/točke/enote premoženja kakšnega sklada. Čeprav obstajajo že več kot 100 let!!!
To je pa bila slaba stran ex YU (pa pustimo zdaj malenkosti). Res je tudi, da smo šele leta 2004 dobili zakon, da lahko slovenski državljani kupujemo tuje vrednostne papirje.

No v glavnem, zdaj imamo, izkoristimo...
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

jype ::

kekz> Vseeno čudno, da se nekomu zdi pezde nekdo, ki mora vračati tuje dolgove, pa sam ni nič dolžan.

Ne, ta se mi ne zdi. Zdi se mi tisti, ki bi moral, pa vseeno ne.

ZLOky> No v glavnem, zdaj imamo, izkoristimo...

Tisti, ki to razumemo, že izkoriščamo. Tisti, ki ne razumejo, jim zakon nič ne pomaga. Teh je (in bo še dolgo) večina.

perci ::

Res je tudi, da smo šele leta 2004 dobili zakon, da lahko slovenski državljani kupujemo tuje vrednostne papirje.
Komot si šel tudi prej v tujino in tam kupil tuje vrednostne papirje. Edino nisi jih mogel kupiti prek naših borznoposredniških hiš.

Tr0n ::

In kaj ste zdaj ugotovili da se splaca?

Sam razmisljam o tretjem stebru. What's the deal here?

ZLOky ::

Res je perci, je pa tudi res, da je šel redkokdo v Avstrijo ali dlje..., to so bili posamezniki. Zdaj imamo pa pred nosom.

Sploh pa pred leti ni bilo (oz. jih je bilo zelooooooooo malo) strokovnjakov s področja skladov/delnic, tako da je nekdo kupil delnice/enote sklada samo, če se je samoiniciativno obrnil v to smer.

In če se nič o tem ne govori, potem tudi "prometa" ni. Zato je pa tudi uraden podatek, da v sloveniji vlaga v vzajemne sklade le 5% ljudi. Povprečen znesek v skladu na prebivlaca je pa okoli 800€.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

kekz ::

Kot je splošno znano je Janševa vlada upokojencem, ki so pri 49, 50 letih zgarani po več kot 20 let sestankovanja na raznih samoupravnih komisijah s težkim srcem odhajali domov ob 14. uri, čeprav so hoteli delati dlje, pa jim niso pustili, takoj po nastopu oblasti dvignila penzijone, tako da še dandanes najnižji penzijon presega najnižjo plačo. Dvig pokojnin ni bil nujen zaradi 400.000 volilnih glasov, ampak kot odškodnina za bolečine ko so bili številni danes upokojeni prisiljeni odkupiti stanovanja po nekaj tisoč mark, medtem ko lahko dandanes mladi rodovi izbirajo med številnimi ugodnimi krediti za nakup enosobnega v Šorlijevem po 100.000 ojrov. Še pomnite, tovariši, odrekanja številnih generacij, ki so 8. marca šiht zaključili že pred poldnevom in se ga nažgali sredi fabrike, danes pa vsega tega zaradi medgeneracijske solidarnosti ni treba.

amerikanec ::

ZLOky, sej se govori o tem in to veliko. Imaš slovenske spletne strani, bloge, časopise in povsod se to omenja. Samo socijalisti (slovenci starejši od 35 let) to enostavno preskočijo ker je to "lari fari".

jype: Problem upokojencev pa je vliko večji, saj so največjo volilno telo. Noben politik ne želi zaklučiti kariere in nekaj storit kar jim ne bo prav, saj ne bo izvoljen = ne pričakovat korenitih sprememb. Zato pa jih (politike) prav tako boli kurac kaj se dogaja z mladino ker so (smo) taki lenuhi da se nam ne da volt...

kekz: hvala da si nam zbudil spomine na tiste "TEŽKE" čase... :D
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vlaganje denarja na srednji in dolgi rok (skladi, pokojninsko zavarovanje,...)?

Oddelek: Loža
305865 (4808) jakanov
»

Kje varčevati za pokojnino

Oddelek: Loža
328718 (7124) harmony
»

Prihaja prvi večji test za zasebni pokojninski sistem (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
9418899 (16010) MrStein
»

Premalo let delovne dobe - kaj se zgodi?

Oddelek: Problemi človeštva
4918924 (17731) amigo_no1
»

življensko zavarovanje... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5326863 (24031) rh^

Več podobnih tem