» »

Razpad evro območja

Razpad evro območja

««
8 / 16
»»

donfilipo ::

Iz filmčka se tudi da razbrati, da top preformance, ki dela razliko med recimo linuxom in windows, dosežemo lahko seveda samo z dejstvom, da nekdo preživetje ima zagotovljeno, pa če premakne piko na linuxu, (ta je čudež, ker je zastonj:), ali ne.

Če tega ne bi bilo ne bi bilo linuxa.

Vendar pa high performace genialne rešitve iz recimo directx-a in povezanih orodjih, s katerimi lažje delajo tudi manj ozki ustvarjalci, pa vseeno lažje dosežemo, če imamo goro kapitala, kjer je ljudi lažje novačiti in narediti odvisne od veliko denarja. S tem smo jih na nek način seveda tudi v liberalizmu povišali v nekakšno višjo kasto. Sicer zgleda strogo v nasprotju z očeti liberalizma, ni pa zagozovo v nasprotju z jedrom 'capitalisma'8-)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

Furbo ::

Lonsarg je izjavil:

Ne znaš razmišljati out of the box, ven iz trenutne škatle. Sploh ne rabi noben financirat izgradnje tovarne, preprosto pridejo ljudje in jo začnejo gradit in dobijo od sistema denar za to.

Mogoče pa bo tak propad Evrope, da bo kaka država zadosti inovativna(in ne bo šla kar je bolj možno, na kak še slabši sistem, kot je trenutno)


Aja narod se kar najde in začne zidati tovarno. Kdo jo bo pa vodil? A je to tudi delo? Kdo bo pa ta 'sistem'?

Res bedno, misliš da razmišljaš izven škatle, pa samo obujaš spomine na socializem.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

para! ::

Hebi ga, če imaš v svojih mokrih sanjah bič in fizičnega delavca...

Ne vem o čem govoriš. Če maš folk, ki kopiči denar na en kup, potem je denar motivator (za njih). Kot znamke za filateliste.
Death before dishonor!

donfilipo ::

Film pove vse. Kopičenje denarja na kup, je kot je pokazano v sosednji temi, neke vrste odvisnost. S tem kupom v bistvu samemu sebi in 'big otherju' dokazuješ svojo večvrednost, kar včasih tudi da izgovor za kako neetično akcijo brez posledic!!! Celo cel niz etike se dokazano demontira. In kar je še huje (denimo da 'kršanska' etika tako ali tako ni vredna nič:) posledice se dajo tudi videti na oko!

Kot zaposleni mezdni delavec, kar je VELIKA večina, imaš pa pač 'delavsko' mentaliteto. Ne kapitalistično. In ta se ne vede po pravilu 'denar na kup'. Ne v vseh elementih. Optimum preživetja zagotovo. Potem pa presenetljivo drugače. Zlasti za dela, ki so nad enostavnimi robotskimi. In ker imamo toliko genijev v AI in robotiki, še nekaj stoletij bomo brez kakršnihkoli pametnih robotov 'krampačev'>:D
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

para! ::

Kot zaposleni mezdni delavec, kar je VELIKA večina, imaš pa pač 'delavsko' mentaliteto. Ne kapitalistično. In ta se ne vede po pravilu 'denar na kup'.

Sej to ni nič hudga, če mi je vseeno omogočeno dostojno življenje. Da bi to omogočil vsem (ajde, mnogo večim kot pa danes, recimo) imo ne rabiš ravno revolucije, oz. se ne izključuje s kapitalizmom. Razen, če si nek purist no.
Death before dishonor!

donfilipo ::

Jap. Danes je tehnika tako visoko, da bi dejansko VSEM lahko omogočila dostojno preživetje. Ne kokice in 15 ljubic ...(problem je v obeh elementih zaenkrat!)...ampak dostojno.

Pa ga ne ravno zaradi tega, ker se ne upošteva dejstva, da korenček in palica tehnika za večino današnjih del, ki prinašajo največ dodane vrednosti in izven del, ki bi jih zlahka opravljali roboti, AI in dobra organizacija dela...torej, da se za ta dela enostavno ne upošteva pravi model motivacije!

Raje se ljudi tlači v višji razred in naredi odvisne od veliko denarja, da potem dobijo refleks da za preživetje, rabijo 15k mesečno recimo! Kar seveda ob kokici in ljubicah lepoticah hitro postane realnost!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

donfilipo ::

In seveda staree gauleiterske miselnosti, da se bič in mrežo na taborišču, tudi zlahka naredi nevidno.;((

Tu bi iz osebnih opažanj dodal: že mogoče, a še zdaleč ne BREZ posledic. Fizični delavci iz tujine (pa tudi nekateri domači, enostavno ko dejstvo začutijo, postanejo avtomatsko 'tuji sovražen element' in je potrebno kar precej 'gumarabike', da se to izniči. No memi se na koncu sparijo in 'sovražni' ponavadi izniči in dobi novo identiteto, hec pa je, da so pa geni skoraj preplavljeni. Čisto nasprotje utemeljiteljev t.i. sociodarvinizma in nazi genetike:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

donfilipo ::

In jasno za tiste, ki jim ekstremne primere delajo problem za preslikavo.

Ni nujno kokica in ljubice. Zlahka to preslikamo na lastne otroke, ki bi jim radi SAMO NJIM in predvsem njim omogočili, da imajo vse lučke na nokii in applu, kar jih sodobno potrošništvo nudi. S tem bo nemara stvar jasnejša in bolj realistična za večino.

To da jih revni sošolci znajo zatolčti v fazo primitivizma in ekstremno neustvarjalnega okolja jih pa ne moti, dokler ne boli. Potem so rešitev privatne šole. In na koncu naselje, kjer se stalno v malih tankih prevažajo major Kottani;((

Inspektor gibts keine>:D. Pravno državo v okviru rahlo spačenega liberalizma in sveto zanašanje nanjo.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

monster-x ::

donfilipo,
Free market je definiran kot svoboda brez prisilne sociale. Da dobimo free market, rabimo konsenz strank in dogovor o menjavi. Zato rabimo info o blagu in storitvi in popolno konkurenco. Ne mono, oligo in podobne pole. Torej ima tudi lastnost, da mora biti perfect market. Popolna konkurenca, odprtost, nepreviligiranost kogarkoli in še naprej.

Drži. Če smo še malo bolj picajzlasti, lahko rečemo, da je free market sistem, v katerem cena temelji na osnovi ponudbe in povpraševanja. To je to. Razni poli načeloma niso zaželjeni, ampak njihov neobstoj pa ni predpogoj za obstoj free marketa.

No takega perfect marketa za obseg dobrin in storitev, ki se denarno menja danes pa NI. Kot tudi free marketa NE. Ker je nemogoče. Nekateri trgi so okvarjeni naravno. Drugi kulturno. In pravna država lahko eksistira, brez da bi imela popoln trg, brez da bi imela free market. Super celo. Ti pa si se zlagal, ker dvomim da si tako tumpast, da ne bi vedel, da free marketa ni, ker ni pravne države!!!!

Ampak saj sem to povedal že 20x samo ti se delaš neumnega in trobiš Rand mantro.

Midva ne debatirava, ali to obstaja ali ne. Midva debatirava, ali je to dobro ali ne.

Nisi natančen, ko govoriš, zakaj tega ni. Ali pa le zavajaš. Do tega ne pride, ker pač politični sistemi tega ne omogočajo. Stremijo k temu, da želijo čim večim ljudem omogočiti preživetje, pa če so za to kaj naredili ali pa ne (ker na ta način tudi politiki lažje politično preživijo in ostanejo na oblasti). Ali pa obstajajo sistemi, kjer bogati enostavno niso zaželjeni. To stane in to mora nekdo plačati. Najlažje se je seveda spraviti na produktivne in jih ožeti, kolikor se le da. Seveda zaradi tega pride do distorzij in trg ne funkcionira. Rešitev: sprememba političnih programov in spremembe v glavah ljudi, ki enostavno ne razumejo, da jim to bolj škodi kakor koristi.

Drugi razlog je seveda tudi neučinkovita pravna država. Zakaj? Če se jaz z nekom nekaj dogovorim in on tega ne izpolni, mu nič ne morem, če pravna država ne funkcionira. Torej tudi prosti trg ne more funkcionirati. Rešitev: povečanje učinkovitosti pravne države.

Tretjič. Informacijska asimetrija. Ljudje nimajo dovolj informacij, da bi se praviloma odločili. Rešitev: naj si jih pridobijo. Nobena sociala tega ne reši. To je problem vsakega sistema, ne le pri prostem trgu.

Četrtič. Prost pretok kapitala, storitev in dela. Če se vse to zavira, ne more priti do optimuma. Na srečo se v EU stremi k temu, vendar globalno svet še vedno ni na pravem nivoju, kar se tega tiče. Rešitev: odprava ovir.

Pa še in še bi lahko našteval.

Drugo kar se socialne države tiče. Tam kjer jo dejansko imajo, tudi deluje super in blažilno za napetosti, ki jih kapitalizem sam po sebi ustvarja. Namreč brezposelnost, nesposobnost, bolezni niso vse lenoba.

Tukaj lepo zavajaš. Kako točno kapitalizem povzroča brezposelnost? Z omogočanjem zaslužka jo kvečjemu zmanjšuje.

Če imamo socialo, pač dajemo nekaj nekomu, za kar sploh ni ničesar naredil. Ne bi se ponavljal in govoril, kam to pelje.

Ampak jasno ti si pač pokvarjen sadist, ki bi rad videl ljudi crkavati v bedi. Zato morda v prevzgojo osebno!

Ti si pač pokvarjen lopov, ki bi jemal tistim, ki delajo in dajal tistim, ki ne delajo. Lopove pa se ve, kam dajemo.

Pa brez zamere. Če misliš, da boš s takšnimi izjavami spremenil moje mnenje, se krepko motiš. Zato je zgornja izjava tam le zato, da vidiš, kakšne izjave daješ. Ni si je treba jemati k srcu, upam pa da boš opazil, da takšna debata ne pelje nikamor.

Danes je tehnika tako visoko, da bi dejansko VSEM lahko omogočila dostojno preživetje.

Če bi si jo lahko privoščili. Nekdo je moral za razvoj plačati, nekdo je vložil kapital in za to mora biti plačan, nekdo mora to narediti. Delavec tudi zahteva svojo plačo. Prav tako dobavitelji.

Azgard,
No za začetek, človek, ki dobro oceni tveganje nekega biznisa in se odloči, da je treba tja vložiti denar, bi moral biti PLAČAN za to ugotovitev. Delavec je plačan recimo 1000€ za delo, ta možakar, ki ugotovi kateri biznis je dober, bi bil pa plačan magari 20000€, zakaj pa ne, saj je zagnal uspešen biznis. NE SME pa dobiti ta možakar miljon€, ker je zagnal ta biznis in vanj vložil denar, ker to NI vzdržen sistem. Ta možakar je opravil 20000€ vredno delo, torej ocenil tveganje, ker pa je slučajno imel denar(lahko je lastnik denarja tudi kdo drug pa tega možakarja plača, ista zgodba) mu je sistem vrnil miljon€ denarja.

Torej človek je opravil 20000€ dela, "denar" je pa opravil miljon€ dela, isti možakar brez denarja bi zaslužil samo 20000€. Kar je absurd in večina ljudi preprosto tega ne vidi...

1. Kdo bo ocenil, koliko je to "delo" vredno?
2. Ali potem jaz lahko dobim le 20.000€ ne glede na to, koliko vložim in koliko tvegam?
3. Kdo mi bo plačal teh 20.000€? Kaj če posel propade? Kje dobim teh 20.000€?
4. Kam s presežkom, ki nastane? Kapitalist, ki je vložil denar, ga torej ne sme dobiti, saj je le delal. Delavec po enakem razmišljanju ga tudi ne sme dobiti. Kdo ga bo pa potem dobil?
5. Na kakšen način se da torej ločiti dobre biznise od slabih, če pa v vsakem primeru dobim 20.000€?

Ti ne razumeš, da to ni tako enostavno kot ti misliš. Drugače bi se s tem že vsak ukvarjal. Vsakdo bi napisal poslovni načrt in ga prodal nekomu. V vsakem primeru dobi 20.000€. Ni pomembno, ali je dober ali slab. Ni pomembno, ali je posel tvegan ali ne. Ni pomembno, ali je posel donosen ali ne. Vse to pa še kako zanima tistega, ki vlaga denar in to je glavni motiv, da ga sploh vloži. V večini primerov mora biti posel tudi hudo donosen, če je tvegan. Drugače nihče ne bo vložil. Za podjetnika pa ni nobenega motiva, če ve, da lahko zasluži le 20.000€ ne glede na to, kako dober poslovni model ustvari in ne glede na to, kako zelo tvega svoj denar. Sistem definitivno je vzdržen. Če nekdo ustvarja profit na trgu, ga lahko vleče le toliko časa, dokler ustvarja ta profit. Ko ga ne more več, se to konča. Ne pozabi pa da lahko tudi gladko propade vsak posel. In takih je mnogo.

Če je nekdo vložil 20.000€ in dobil ven 1 mio na leto, pa mu svaka čast. Če praviš, da je tako zelo enostavno, pa res ne vem, zakaj še ti ne narediš tega. Ali ne znaš ali pa te je strah, da boš izpadel "kapitalistična baraba, ki si drzni nekaj zaslužiti". V vsakem primeru pa problem izvira v tebi.

Ne znaš razmišljati out of the box, ven iz trenutne škatle. Sploh ne rabi noben financirat izgradnje tovarne, preprosto pridejo ljudje in jo začnejo gradit in dobijo od sistema denar za to.

Kdo je ta sistem? Od kje se dobi denar, kdo to plača? Ljudje lahko vedno pridejo in začnejo graditi tovarno, če želijo. Samo denar morajo vložiti a ne. :)
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

donfilipo ::

Midva ne debatirava, ali to obstaja ali ne. Midva debatirava, ali je to dobro ali ne.

Nisi natančen, ko govoriš, zakaj tega ni. Ali pa le zavajaš. Do tega ne pride, ker pač politični sistemi tega ne omogočajo.


O ja sem že večkrat povedal. Politični sistemi takoj po uvedbi liberalizma so to v načelu omogočali. In zafrknili vse skupaj, po tvoje, ker ni bilo popolnih trgov, bila pa je lakota, prevlada mogočnega kapitala tudi pri rasodbah in zakonih, nesimetrija, in tudi brezposelnost. (pa še 100 reči sem pozabil:) Morda je res narobe reč, da brezposelnost povzroča ravno kapitalizem, povzroča je nepravilno delovanje trgov, ki so nekateri umetno, drugi naravno okvarjeni.

Vsak demokratični sistem teži k temu, da je čimveč ljudi zadovoljnih in čimmanj ljudi lačnih. In to se ne šteje za napako. Zato je v jedru nemogoč tak sistem. Pa tudi dobro ni bilo preveč nikoli. Razen za redke bogatune.

Ti si pač pokvarjen lopov, ki bi jemal tistim, ki delajo in dajal tistim, ki ne delajo. Lopove pa se ve, kam dajemo.


Absolutno. Ampak saj nikoli nisem zanikal. Če ne bi imel smole z tumpasto družbo in zdravjem, bi ti pač ugrabil recimo deco in potem komite odloča ali in kako živijo. Vsaka napaka škrtosti metak, kot pri Breiviku. Ne verjameš. Saj še ni pozno;((

No malce resneje, socialna družba zmanjša napetosti in crime rate! V realnih družbah, ki ne sanjajo o neizpetem radikalu!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

No nekaj sem vseeno izvlekel iz trajnanja.

V mislih se priznam tudi sam veliko poigravam z idejo randovstva, ker dejansko je temelj liberalne družbe. In če ne gre, priznam tudi da prava liberalna družba ne gre.

Zdaj sem se pa zjezil in bom preučil detajlno in brez basanja raznih sintetizantov ala Friedman in drugi, zakaj nikoli ni šlo in koliko časa bi cel svet moral potrpeti, da bi eventuelno res imeli liberalno družbo. Idealno liberalno.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Lonsarg ::

monster-x je izjavil:

donfilipo,
Azgard,
No za začetek, človek, ki dobro oceni tveganje nekega biznisa in se odloči, da je treba tja vložiti denar, bi moral biti PLAČAN za to ugotovitev. Delavec je plačan recimo 1000€ za delo, ta možakar, ki ugotovi kateri biznis je dober, bi bil pa plačan magari 20000€, zakaj pa ne, saj je zagnal uspešen biznis. NE SME pa dobiti ta možakar miljon€, ker je zagnal ta biznis in vanj vložil denar, ker to NI vzdržen sistem. Ta možakar je opravil 20000€ vredno delo, torej ocenil tveganje, ker pa je slučajno imel denar(lahko je lastnik denarja tudi kdo drug pa tega možakarja plača, ista zgodba) mu je sistem vrnil miljon€ denarja.

Torej človek je opravil 20000€ dela, "denar" je pa opravil miljon€ dela, isti možakar brez denarja bi zaslužil samo 20000€. Kar je absurd in večina ljudi preprosto tega ne vidi...

1. Kdo bo ocenil, koliko je to "delo" vredno?
2. Ali potem jaz lahko dobim le 20.000€ ne glede na to, koliko vložim in koliko tvegam?
3. Kdo mi bo plačal teh 20.000€? Kaj če posel propade? Kje dobim teh 20.000€?
4. Kam s presežkom, ki nastane? Kapitalist, ki je vložil denar, ga torej ne sme dobiti, saj je le delal. Delavec po enakem razmišljanju ga tudi ne sme dobiti. Kdo ga bo pa potem dobil?
5. Na kakšen način se da torej ločiti dobre biznise od slabih, če pa v vsakem primeru dobim 20.000€?

Imam sicer nekaj idej, sicer so pa odgovori tako kompleksni, da če hočeš osnutek odgovorov od mene, mi najprej plačaj ene 1000ur dela.

Tudi za trenutni sistem noben na začetku ni vedel skoraj nič odgovorov na taka vprašanja. Še zdaj se marsičesa ne ve. Na taka vprašanja se odgovarja sproti, ko se sestavlja sistem. Odgovoriti na vprašanja pomeni sam sistem že izpiliti do vrstice zakonika, to pa traja.

NAJPREJ je treba se odločiti, katerih načel se bomo držali in glede na ta načela potem šele pridemo do tvojih vprašanj. Načelo, ki ga jaz zagovarjam je, da naj bo vsak plačan sorazmerno temu, kar prinaša družbi, oziroma se sorazmernostna formula določi na tak način, da je družba najbolj optimalno uspešna, ker najverjetneje sorazmerno plačilo za doprinos k družbini optimalna formula, ker je treba upoštevati še faktor motivacije, ki ga sproža bodisi denar, bodisi prosti čas pri delavcu.

In opažam, ti NISI proti mojemu načelu, le zakaj bi bil. Sam tebi se očitno zdi sestavit sistem na tem načelu nemogoče in zato kar apriori načelo skenslaš. Matr, če bi bili ljudje res tako nesposobni, da ne bi bili zmožni sestavit sistema z enim takim dokaj preprostim načelom, pol je pa res kriza in najbolje, da imamo kapitalizem tudi leta 3000 še vedno...

Okapi ::

Če se jaz z nekom nekaj dogovorim in on tega ne izpolni, mu nič ne morem, če pravna država ne funkcionira.
??? A treh Črnogorcev ne znaš poslati k njemu? Aja, predrago je, ti bi raje, da vsi prispevamo za policijo in sodstvo, ki bo reševalo tvoje probleme8-)

O.

monster-x ::

O ja sem že večkrat povedal. Politični sistemi takoj po uvedbi liberalizma so to v načelu omogočali. In zafrknili vse skupaj, po tvoje, ker ni bilo popolnih trgov, bila pa je lakota, prevlada mogočnega kapitala tudi pri rasodbah in zakonih, nesimetrija, in tudi brezposelnost. (pa še 100 reči sem pozabil:) Morda je res narobe reč, da brezposelnost povzroča ravno kapitalizem, povzroča je nepravilno delovanje trgov, ki so nekateri umetno, drugi naravno okvarjeni.

Vsak demokratični sistem teži k temu, da je čimveč ljudi zadovoljnih in čimmanj ljudi lačnih. In to se ne šteje za napako. Zato je v jedru nemogoč tak sistem. Pa tudi dobro ni bilo preveč nikoli. Razen za redke bogatune.

Ja, včasih je bilo veliko več lačnih. Pa še vedno nisva dokazala, da je za to kriv kapitalizem.

Verjetno še nisva poudarila, ampak ja, nihče ne sme imeti prevlade nad razsodbami in zakoni. Ne bogati, ne revni in ne srednji sloj. Ali pa kdorkoli izmed kakršnekoli elite. Če je do tega prihajalo, je to hudo narobe. Ampak sam sistem kapitalizem nima s tem dosti za opraviti, saj gre le za sistem alokacije dobrin, ki takšno nalogo izvaja najučinkoviteje. To je vprašanje učinkovite in objektivne pravne države.

Trgi v splošnem niso "okvarjeni" kar tako, zato ker si je to nekdo izmislil. Razen če imaš kakšen konkreten dokaz. Na trgih so povzročene distorzije s strani različnih dejavnikov, katere sem že omenil. Prevečkrat pa prihaja do tega tudi zaradi omejene racionalnosti akterjev na trgu. Ne moreš pričakovati, da bodo cene padle, če pa nekoga subvencioniraš. Če se potrošnik, ne obnaša racionalno in še naprej kupuje določene proizvode, čeprav so slabi, tudi ne bodo padle cene slabih proizvodov. Logično, da se potencialnemu podjetniku zmanjša motivacija, če pa vidi, kako ga bo država molzla. Takšnih primerov je malo morje.

No malce resneje, socialna družba zmanjša napetosti in crime rate! V realnih družbah, ki ne sanjajo o neizpetem radikalu!

Na drugi strani pa povzroča stroške, zaradi katerih je družbeni output manjši. O poštenosti takšnega sistema pa bi se tudi dalo debatirati.

Zdaj sem se pa zjezil in bom preučil detajlno in brez basanja raznih sintetizantov ala Friedman in drugi, zakaj nikoli ni šlo in koliko časa bi cel svet moral potrpeti, da bi eventuelno res imeli liberalno družbo. Idealno liberalno.

Odlično.

Azgard,
Imam sicer nekaj idej, sicer so pa odgovori tako kompleksni, da če hočeš osnutek odgovorov od mene, mi najprej plačaj ene 1000ur dela.

Moj sistem je enostaven, tvoj je zakompliciran. Tvoje delo jaz ocenjujem na 0 evrov, ker ne vem, če bo to sploh dobro. Če pa bo dobro, pa ga odkupim od tebe za 1 evro in se potem hvalim, da je to moj sistem. Ok? Ne bom jaz plačeval nečesa, kar sploh ne vem, če je dobro. Tvoje delo pa jaz ocenjujem na 1 evro, v primeru, da je dobro. Če je zanič, ti ne dam ničesar. Zmenjeno? Ni dosti? Požrešen kapitalist, ki me hoče olupiti!

Tudi za trenutni sistem noben na začetku ni vedel skoraj nič odgovorov na taka vprašanja. Še zdaj se marsičesa ne ve. Na taka vprašanja se odgovarja sproti, ko se sestavlja sistem. Odgovoriti na vprašanja pomeni sam sistem že izpiliti do vrstice zakonika, to pa traja.

Ne, mi govorimo o preprostem ekonmskem sistemu, ki skrbi za alokacijo dobrin na osnovi ponudbe in povpraševanja, ki uravnavata ceno. Tukaj nimajo zakoni nič zraven. Razen to, da se kaznuje tiste, ki ne spošujejo dogovorov. Ampak to je pa vprašanje, ki ga povezujemo z učinkovito pravno državo, ki je eden od pogojev, da lahko trg funkcionira, saj vemo, da niso ravno vsi pošteni a ne.

NAJPREJ je treba se odločiti, katerih načel se bomo držali in glede na ta načela potem šele pridemo do tvojih vprašanj. Načelo, ki ga jaz zagovarjam je, da naj bo vsak plačan sorazmerno temu, kar prinaša družbi, oziroma se sorazmernostna formula določi na tak način, da je družba najbolj optimalno uspešna, ker najverjetneje sorazmerno plačilo za doprinos k družbini optimalna formula, ker je treba upoštevati še faktor motivacije, ki ga sproža bodisi denar, bodisi prosti čas pri delavcu.

Držimo se načela toliko kot si vreden na trgu, toliko dobiš. Vsi ostali odmiki od tega povzročajo anomalije na trgu, zaradi česar trg ne funkcionira kakor bi lahko. Oziroma funkcionira tako kot mu to omogočajo pogoji. Če v svojo jed vržeš pesek, verjetno ne bo okusna. Ampak zaradi tega se ne boš pritoževal čez štedilnik, ampak čez svojo zabitost, da si vrgel notri pesek (ali pa kaj drugega).

Trg povsem lepo povzame tvoj doprinos k družbi. Če prodajaš svoj proizvod mnogim ljudem, ki ga kupujejo, lahko tudi veliko zaslužiš. Torej si si zaslužil svoj zaslužek, ker si doprinesel k družbi. Tukaj ni nič nelogičnega.

In opažam, ti NISI proti mojemu načelu, le zakaj bi bil. Sam tebi se očitno zdi sestavit sistem na tem načelu nemogoče in zato kar apriori načelo skenslaš. Matr, če bi bili ljudje res tako nesposobni, da ne bi bili zmožni sestavit sistema z enim takim dokaj preprostim načelom, pol je pa res kriza in najbolje, da imamo kapitalizem tudi leta 3000 še vedno...

Ne vem, kdo ima težave s sestavo preprostega sistema. Najprej trdiš, da ti naj plačamo 1000 ur dela, da ga boš sestavil, jaz pa ti v nekaj povedih razložim kako in kaj. Plus zraven še praviš o kompleksnosti zadev. Kapitalizem pa bo še vedno najboljši način, da se določi, koliko se proizvede in po kakšni ceni. In tudi jaz se imam v kapitalizmu možnost odločiti, za koliko bom delal. Ne bo meni to nihče določal. Ne ti, ne država in ne kdo tretji. Menda sem svoboden, kajne?

Okapi,
??? A treh Črnogorcev ne znaš poslati k njemu? Aja, predrago je, ti bi raje, da vsi prispevamo za policijo in sodstvo, ki bo reševalo tvoje probleme

1. Reševali bodo tudi tvoje probleme. Če te recimo jaz nategnem ali pa če ti kakšen donfilipo ugrabi deco.
2. Pravna država naj bi bila bolj objektivna. Ona naj bi vedela, koliko je potrebno izterjati in to lahko stori na način, da nikogar ni potrebno premlatiti in ustrahovati, ampak poskuša na civilizran način izterjati, kar je potrebno. Črnogorec lahko spotoma odnese še kaj več kolikor si bil dolžen.
3. Nismo v anarhiji.
4. Doseže se lahko ekonomije obsega (vendar ni nujno), zaradi česar se da biti bolj učinkovit.
5. Sicer takšen sistem rešuje vse, ampak je zanimivo brati takšne poste kot je Okapijev, ki predstavljajo razumevanje pravne in socialne države. Ljudje nakladajo o solidarnosti, ampak vidimo, da imajo v mislih le enosmerno solidarnost. Torej, drugi naj plačujejo za nas, mi pa nikoli ne bomo plačali za nekoga drugega. Nič novega ... :) Takšna nakladanja poslušamo vsakodnevno, ampak ko pride do teh oseb ali organizacij, pa vidimo, da ne ravnajo povsem nič drugače.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Okapi ::

Torej, drugi naj plačujejo za nas, mi pa nikoli ne bomo plačali za nekoga drugega.
In zakaj svoje početje podtikaš meni? Ti si tisti, ki nočeš plačevati storitev, ki jih ne uporabljaš, ali za katere misliš, da bi jih lahko, privatizirane, plačeval iz svojega žepa.

O.

monster-x ::

In zakaj svoje početje podtikaš meni? Ti si tisti, ki nočeš plačevati storitev, ki jih ne uporabljaš, ali za katere misliš, da bi jih lahko, privatizirane, plačeval iz svojega žepa.

Jaz ničesar ne podtikam. Samo kažem na tvojo nekonsistentnost, da solidarnost razumeš samo tako, da drugi plačujejo zate. Ko pa je potrebno plačati za nekoga drugega, pa takoj nastane težava. Ne moreš zagovarjati solidarnosti samo takrat ko ti dobiš nekaj.

Kar pa jaz zagovarjam, pa je nekaj drugega.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Lonsarg ::

monster-x je izjavil:


Ne, mi govorimo o preprostem ekonmskem sistemu, ki skrbi za alokacijo dobrin na osnovi ponudbe in povpraševanja, ki uravnavata ceno. Tukaj nimajo zakoni nič zraven. Razen to, da se kaznuje tiste, ki ne spošujejo dogovorov. Ampak to je pa vprašanje, ki ga povezujemo z učinkovito pravno državo, ki je eden od pogojev, da lahko trg funkcionira, saj vemo, da niso ravno vsi pošteni a ne.


To, da je trenutni ekonomski sistem enostaven je pa kar ornh mimo, ja ideja je enostavno, tudi moja ideja je enostavna, realizacija je pa vedno kompleksna. Ni problem dati odgovor na vse, ko so ti že odgovorjeni in sprejeti. Če se ne moreš zavedati kompleksnosti trenutnega ekonomskega sistema, pol tudi logično nisi zmožen sploh dojeti alternativ in o njih razmišljat.

Tolk je enostaven trenutni sistem, da so mogli eno fiktivno omejitev se zmisliti, koliko fiktivnega denarja lahko banka se izmisli da ima. Skozi leta se je to spreminjalo, zdaj velja 10% al kako. Pol so še omejitve postavili kdo je lahko banka, kaki so pogoji, da to podjetje posoja izmišljen denar. Sistem pravim namesto kapitalizem, ker kapitalizem ti dam prav, je dokaj preprosta ideja, trenutem sistem je črpal iz te ideja, niti slučajno pa ni niti 50% trenutnega sistema kapitalističnega.

Posojanje denarja je bistvo trenutnega sistema. Posojanje denarja je pa hkrati bistven vzrok za vse krize, ki so kadarkoli bile v kapitalizmu. Tale Evropska kriza je zlati primer.

En primer, kako bi delno mojo idejo sprejel v trenutni sistem, bi bila prepoved profitiranja z posojo denarja. Kar efektivno pomeni, da se ima banke, ki posojajo denar pod nadzorom države(bodisi direktnim državnim, bodisi državni zakoni omejujejo tako inštitucijo, to je stvar politike ne ekonomije). Potem pa se gre lahko počasi dlje, ni potrebe gledat na vsako alternativo kot revolucijo, spremembe so komot postopne, vsaj v neki meri. Prepoved posoje je sicer majhen korak na poti novega sistema, je pa hkrati velik udarec marsikaterim lobijem in je iz tega stališča velik korak.

Jaz bi neizmerno rad, ma ne rad, padel bi iz stola od sreče, da bi le ljudje doumeli, da ni treba iskati alternative kapitalizmu, išče se alternative trenutnemu sistemu. Lahko z isto, manj ali pa več kapitalističnimi načeli, kot jih je trenutno, nič ni črnobelo.
Je velika razlika med protesti proti bankam nasploh, ki smo jih imeli, ko protestniki sploh skupnega sporočila niso imeli. Ali pa če bi imeli protest, kjer bi zahtevali prepoved profitiranja iz posojanja denarja. Mogoče bom dočakal, mogoče pa si pač ljudje zaslužijo biti ovce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Okapi ::

Samo kažem na tvojo nekonsistentnost, da solidarnost razumeš samo tako, da drugi plačujejo zate. Ko pa je potrebno plačati za nekoga drugega, pa takoj nastane težava.
Imaš težave z bralnim razumevanjem? Kje sem kaj takšnega zapisal?

O.

donfilipo ::

Trgi v splošnem niso "okvarjeni" kar tako, zato ker si je to nekdo izmislil


So nekateri. Obstajajo tudi trgi ki to niso v klasičnem pomenu, ker ni plačilo denar, valuta.... (menjajo se pa vseeno dobrine ali storitve)...ampak to moram dodelati, da pojasnim tako, da bo razumljivo. Nekaj malega seveda pove sama teorija (naravni monopol itd), ampak izgleda da sem sam pogruntal nekaj novega, pa mi je malo sumljivo in še meljem:))

Na drugi strani pa povzroča stroške, zaradi katerih je družbeni output manjši. O poštenosti takšnega sistema pa bi se tudi dalo debatirati.


Jap to sem sam parkrat poudaril. Če odmislimo etiko Jezusa, ki nam je biased na x načinov in jo podcenjuje sama RKC (in druge cerkve), kot tudi neolibsi....čisto randovsko gledano...nastane dejansko problem.

NO kar se kolektivne pragmatičnosti tile, pa bi se lažje dalo pokazati da je ceneje smiselna dobrodelnost, kot učinkovita pravna randovska država. Namreč da je pravna država učinkovita, ne more biti v sporu z main ethosom! Ne glede na zakone, ima policija preveč NEMOGOČEGA dela. Razen, če uvedeš streljanje.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

monster-x ::

Azgard,
To, da je trenutni ekonomski sistem enostaven je pa kar ornh mimo, ja ideja je enostavno, tudi moja ideja je enostavna, realizacija je pa vedno kompleksna. Ni problem dati odgovor na vse, ko so ti že odgovorjeni in sprejeti. Če se ne moreš zavedati kompleksnosti trenutnega ekonomskega sistema, pol tudi logično nisi zmožen sploh dojeti alternativ in o njih razmišljat.

Govorim o sistemu, katerega sem že ničkolikokrat predstavil in ne o sistemu, katerega imamo trenutno.

Posojanje denarja je bistvo trenutnega sistema. Posojanje denarja je pa hkrati bistven vzrok za vse krize, ki so kadarkoli bile v kapitalizmu. Tale Evropska kriza je zlati primer.

Prvič, posojanje denarja ni bistvo kapitalističnega sistema. To pa bi lahko že vedel. Drugič, posojanje denarja ni vzrok krize. Vzrok krize je bilo neprevidno posojanje denarja, napihovanje balončkov, ki so se razpočili itd.

En primer, kako bi delno mojo idejo sprejel v trenutni sistem, bi bila prepoved profitiranja z posojo denarja. Kar efektivno pomeni, da se ima banke, ki posojajo denar pod nadzorom države(bodisi direktnim državnim, bodisi državni zakoni omejujejo tako inštitucijo, to je stvar politike ne ekonomije). Potem pa se gre lahko počasi dlje, ni potrebe gledat na vsako alternativo kot revolucijo, spremembe so komot postopne, vsaj v neki meri. Prepoved posoje je sicer majhen korak na poti novega sistema, je pa hkrati velik udarec marsikaterim lobijem in je iz tega stališča velik korak.

Torej, predlagaš prepoved posoje denarja ali prepoved posoje denarja z obrestmi?
Po prvem predlogu narediš ogromno škodo. Onemogočiš učinkovito alokacijo kapitala. Na eni strani imaš nekoga, ki ima denar, ki ga trenutno ne potrebuje in na drugi strani imaš nekoga, ki je za ta denar pripravljen plačati tržne obresti. Ker jima to onemogočiš, sta oba na slabšem. Eden ne more izvesti investicij, nakupa, karkoli, drugi pa nima od tistega denarja nič in samo izgublja vrednost. Da ne omenjam, da potem sploh ne rabimo bank in je takoj manj delovnih mest.
Po drugem predlogu pa ne vem, kdo ti bo posodil denar, če ne bo dobil nič obresti. Zakaj bi se on odpovedal svojemu denarju za nekaj časa, prevzel tveganje, na koncu pa ne bi dobil prav ničesar?

Slaba predloga, žal.

Jaz bi neizmerno rad, ma ne rad, padel bi iz stola od sreče, da bi le ljudje doumeli, da ni treba iskati alternative kapitalizmu, išče se alternative trenutnemu sistemu. Lahko z isto, manj ali pa več kapitalističnimi načeli, kot jih je trenutno, nič ni črnobelo.
Je velika razlika med protesti proti bankam nasploh, ki smo jih imeli, ko protestniki sploh skupnega sporočila niso imeli. Ali pa če bi imeli protest, kjer bi zahtevali prepoved profitiranja iz posojanja denarja. Mogoče bom dočakal, mogoče pa si pač ljudje zaslužijo biti ovce.

Res je. Več kapitalističnih načel bomo imeli in bolj bomo svobodni, bolj bomo na dolgi rok srečni.

Glede tistih protestnikov pa škoda izgubljati besede. Tako ali tako nimajo skupnega sporočila. Pa še zanimivo je opazovati njihova dejanja. Če so jih prizadele banke, borze itd. pomeni, da so živeli od njih. Čudno, da se niso pritoževali, ko so dobro živeli v času njihove rasti.

Okapi,
Imaš težave z bralnim razumevanjem? Kje sem kaj takšnega zapisal?

A treh Črnogorcev ne znaš poslati k njemu? Aja, predrago je, ti bi raje, da vsi prispevamo za policijo in sodstvo, ki bo reševalo tvoje probleme


Voila. Očitno ti ni po godu, da se plačuje "samo za moje probleme".

donfilipo,
So nekateri. Obstajajo tudi trgi ki to niso v klasičnem pomenu, ker ni plačilo denar, valuta.... (menjajo se pa vseeno dobrine ali storitve)...ampak to moram dodelati, da pojasnim tako, da bo razumljivo. Nekaj malega seveda pove sama teorija (naravni monopol itd), ampak izgleda da sem sam pogruntal nekaj novega, pa mi je malo sumljivo in še meljem

No, kar melji. Saj je vseeno, kako menjam. Lahko postavim cene v kilogramih jabolk. Ali pa krompirja. Denar le poenostavlja to menjavo, saj lahko lažje menjam, če od nekoga dobim denar, saj ga lahko direktno vnovčim naprej pri nekomu drugemu in mi ni potrebno iskati točno tisto osebo, ki hoče moje proizvode ali pa storitve.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Okapi ::

A treh Črnogorcev ne znaš poslati k njemu? Aja, predrago je, ti bi raje, da vsi prispevamo za policijo in sodstvo, ki bo reševalo tvoje probleme

Voila. Očitno ti ni po godu, da se plačuje "samo za moje probleme".
Sem vedel, da imaš težave z razumevanjem.;(( Trije Črnogorci so bili predlog zate, da bi lahko prišparali pri policiji in še malo zreducirali davke.

Ker namreč ti si tisti, ki bi plačeval davke samo za stvari, ki se tebi zdijo pomembne, stvari, ki se ti ne zdijo pomembne ali jih ne potrebuješ, naj si pa vsak sam plača.

O.

donfilipo ::

No, kar melji. Saj je vseeno, kako menjam. Lahko postavim cene v kilogramih jabolk


Jap, v večini razmerij s tujci lahko v sodobnih civilizacijah. Zato je pač valuta za katero je nekoč garantiral sveti zakonodajalec za ekonomijo domovine.

Moj point je v tem, da so v centru menjave, ki niso simetrične, ti meni jaz tebi, kjer torej po defaultu, zato tudi valuta ne gre (saj bi samo kvarila sliko:). So pa po obsegu pa vendarle zajeten del, če morda ne celo večina realne menjave na svetu. Žene jo prav neka ljubezen, spoštovanje, tradicija, vera in običaj....vsaj dokler ne naleti na to materialno obliko. Potem pa....hja v nekih delih še vedno.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

monster-x ::

Okapi,
Sem vedel, da imaš težave z razumevanjem. Trije Črnogorci so bili predlog zate, da bi lahko prišparali pri policiji in še malo zreducirali davke.

Ker namreč ti si tisti, ki bi plačeval davke samo za stvari, ki se tebi zdijo pomembne, stvari, ki se ti ne zdijo pomembne ali jih ne potrebuješ, naj si pa vsak sam plača.

Morda pa imaš ti težave z izražanjem, da te narobe razumemo.

Kakorkoli, jaz sem želel pokazati na tvojo nekonsistentnost, ko razumeš solidarnost le takrat, ko kaj priteče v tvoj žep oziroma tebi ni potrebno plačati. Ti pa si stvar želel malo obrniti in meni nakopati nekaj. Jaz sem ti pa tudi že razložil, zakaj Črnogorci niso rešitev. Pa še povrh vsega. Četudi jaz (ali pa kdorkoli drug) pošljem "Črnogorce" (ali pa koga drugega), bom še vedno v današnjem sistemu moral plačevati visoke davke. Torej gre za dvojni strošek zame.

Ni res, da jaz drugih stvari ne potrebujem. Prav tako jih potrebujem, ampak sem mnenja, da lahko to zasebni sektor opravi učinkoviteje kakor javni.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Okapi ::

jaz sem želel pokazati na tvojo nekonsistentnost, ko razumeš solidarnost le takrat, ko kaj priteče v tvoj žep oziroma tebi ni potrebno plačati.
To ni moja nekonsistentnost, ampak tvoje podtikanje. Ker jaz nikjer nisem nič takega napisal.

Za razliko od tebe, ki bi plačeval davke samo za stvari, ki jih potrebuješ oziroma so predrage, da bi si jih sam plačal.

O.

monster-x ::

To ni moja nekonsistentnost, ampak tvoje podtikanje. Ker jaz nikjer nisem nič takega napisal.

Za razliko od tebe, ki bi plačeval davke samo za stvari, ki jih potrebuješ oziroma so predrage, da bi si jih sam plačal.

No, tvoja insinuacija je izgledala kot da naj si vse sam plačam samo zato zagovarjam malo drugačna načela.

Aja, predrago je, ti bi raje, da vsi prispevamo za policijo in sodstvo, ki bo reševalo tvoje probleme

Tole izgleda precej v stilu "jaz ne želim plačevati za probleme nekoga drugega, vendar naj pa nekdo drug plačuje za moje probleme" (seveda v kombinaciji z vsemi tvojimi argumenti). Podtikal pa si ti, ker si napisal, da bodo reševali le moje probleme. Namenoma pa si zamolčal, da se bo reševalo probleme vseh, ki plačujejo, ne le enega. Policija in sodstvo naj bi zagotavljala varnost za vse, zaradi česar bi lahko vsak normalno trgoval. Za ostale argumente pa preveri moj prejšnji post.

Kakorkoli. Ne da se mi ubadati z detajli, ki nimajo nobene veze s temo. Ugotovila sva, da črnogorci niso rešitev. Me veseli. Tvoje obešanje na malenkosti pa dokazuje, da nimaš protiargumentov. In dokler jih nimaš, se ne obešaj na malenkosti, ki nimajo veze z debato.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

donfilipo ::

Jap. Težka je pot nas vernih ateistov:)).

Po funkciji je Ayn Rand sekularni satanist:))

In je neverjetna heba biti objektiven, ko tako filozofijo sortiraš ob kao ateistično prečiščene krščanske norme.

Samo tako je. V malo bolj racimo zaostali vasici, kjer fajmošter kaj velja, bi filozofa s tako ideologijo zakurili nemara še hitreje kot komunista:))

Če seveda fajmošter ni popoln idiot.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Okapi ::

Namenoma pa si zamolčal, da se bo reševalo probleme vseh, ki plačujejo, ne le enega.
Nisem zamolčal, ker to ni res. Policija ne rešuje probleme vseh, ampak samo probleme nekaterih (tistih pač, ki imajo težave z varnostjo in podobno). Natanko tako, kot zdravstvo rešuje probleme bolnih. Ali šolstvo probleme neizobraženih. Ali javni prevoz problem tistih brez prevoza ...

In kar ti počneš, je to, da po svoji meri presojaš, kateri so tisti problemi, ki naj jih rešuje država, in se požvižgaš na tiste, ki imajo drugačne probleme kot ti, in na tiste, ki imajo manj denarja kot ti (in ne morejo sami s svojim denarjem ustrezno reševati nekaterih svojih problemov).

Ugotovila sva, da črnogorci niso rešitev.
Tako je. In zasebni zobozdravniki tudi niso.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

donfilipo ::

Policija rešuje probleme, kot sem osebno doživel, samo če imaš dobrega advokata!!! Na poziv. Sicer drugega kot groženj, podtikanj in laprdanja ni.

To pri meni v glavnem zato, ker ne ločijo med heroinom in titom, ker ne ločijo med šnopsom in psom luxom....in ker imajo zelo zelo omejene informacije, od teh pa realno v postopkih uporabnih, spet le mali del!!! In tudi ker so velikokrat celo koruptivni za samo poznanstvo, s čimer se pa sem prepričan, ne ubada niti PKK niti onih osem mandeljcev na tožilstvi, ki naj bi bili nekakšen nadozor? 8 ljudi. Za praktično 'mafijsko' državo? 80 je premalo!

Tu ne vidim Randovstva, kot neko rešitev. Domnevam, da bi se slika samo poslabšala.


Ampak ok. Jaz ravno nisem bi rekel povprečen občan.

Na drugi strani pa tako naivno vprašanje.

Pri nas so tudi za časa komunizma, zobozdravniki bili neke sorte privatni polbogovi. Le malce so morali ne preveč kazati maljone.
Zato vprašam, a kje sploh v teoriji obstaja javno zobozdravstvo?
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Ni vprašanje, ali obstaja (ker obstaja), ampak ali je dobro. Mi smo recimo v starih časih imeli svojega zobozdravnika v osnovni šoli. Je imel tam ordinacijo in si šel med poukom k njemu. Boljšega javnega zobozdravnika si je težko predstavljati. Ampak jasno, denarja, da bi bilo tako urejeno za vse, pa nekako ni.;)

Problem javnega zobozdravstva je, ker se pri njem precej špara, ker je dobršen del posegov predvsem estetske narave in nekako velja, da to bi si pa lahko ljudje tudi sami plačali, če že hočejo biti lepi.

O.

donfilipo ::

Ma vem pri nas kako je. Milijonarka zobozdravnica s parcelmai na marsu in v bohinju povedala!!!

Zobe bi si redno pral pa je zastonj:) No ker sem fest fant je bilo tudi zastonj....ampak to pa tako ali tako ne bo nihče verjel:))

Sprašujem ali v svetu obstaja javni zobozdravsteni sistem, ki deluje brez da jim je treba dokazati ZNANSTVENO, da morda ni samo umivanje ampak tudi geni, se reče tisto kar sam ne moreš izbirat. Pri kosteh in zobeh.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

para! ::

Okapi
In kar ti počneš, je to, da po svoji meri presojaš, kateri so tisti problemi, ki naj jih rešuje država, in se požvižgaš na tiste, ki imajo drugačne probleme kot ti, in na tiste, ki imajo manj denarja kot ti (in ne morejo sami s svojim denarjem ustrezno reševati nekaterih svojih problemov).

Spet se vmešavam med vaju golobčka, ampak ok, mam vprašanje: a ni to, kar si opisal, temeljni problem? Ker država ne more reševati vseh problemov, za katere posamezniki nimamo keša, je treba prepoznat tiste, ki pa jih potrebujemo _vsi_, torej varnost (tudi, če nikoli ne kličeš policije, jo v bistvu koristiš za občutek varnosti, ki ti omogoča miren spanec), zdravstvo, sociala in pa tiste, ki imajo neko dokazano korist za blagostanje države kot npr. šolstvo ipd? Imo ni treba reševat vseh problemov, ampak samo te, ta nujne. Zakaj ne?

Tako je. In zasebni zobozdravniki tudi niso.

Sej pri nas mamo zasebne zobozdravnike? Sicer morajo sprejemat tud neko kvoto iz zdravstvenega zav., ampak plačniki imajo očitno prednost.

lp
Death before dishonor!

donfilipo ::

http://www.delo.si/novice/svet/joseph-s...

Evo banda pokvarjena. Kaj sem govoril?
Pa da ne bo mislil, da sem Stiglitza bral ali zasliševal!
Bral sem malo Platona in mi je vse jasno!
Tako delajo pravi genialni možgani!
:))
Ok ne drži čisto, je pa zato direkt na 'on topic'.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Karaya 52 ::

Sever Evrope potrebuje mehanizem, da se znebi juga, ki vlece vse proti dnu egejskega morja. Za zacetek bi bilo dobro vpeljati nemski evro in somalijski evro. V naslednji fazi rangirati drzave po memih, austerijski sever aka novi evropski zahod in luzerski jug aka denarastenadrevesih, ki bi bil dobra osnova za morebitne fiskalne unije ako ljudje to zelijo. Jug se bo pac moral znajti po svoje, bolje odrezati nogo kot tvegati septicni sok. Bailanje slabih memov je pac skodljivo, kar je slabo naj propade. Kdo ve kako dolgo bi ljudje se trpeli za zelezno zaveso ce bi se Zahod odlocil pumpati socialisticna gospodarstva.

donfilipo ::

Aha. Ker gre za austerijski sever. Teh par ciganov, ki se tem selijo okoli, bodo pa zakurili:)).

Ciper je nesocialističen samo 71,8 in kot eden glavnih odtokov bande torej zaščiten. čeprav je na jugi:))
Austria je 70,1 nesocialistična.
Naj bo meja Španija, ki je med PIIGS nekako najbolj free economny, pa vendar tik pred bankrotom.

Španija je 69,1 nesocialistična.
Madžarska je 67,1 nesocialistična.
Malta je 67,0 nesocialitična.
Bulgaria je 64,7 nesocialistična.
Romunija je 64,4 nesocialistična.
Portugalska je 63,0 nesocialistična.
Italija je 58,8 nesocialistična.
Grčija je 55,4 nesocialistična.


Tudi Belgija je samo 69,0 nesocialistična, ampak pri najboljši volji težko čisti jug. Dobro ker so tudi Francozi može med austerjancima da prođe:))
Slovaška je 67,0 nesocialistična.
Latvia je 65,2 nesocialistična.
Poljska je 64,2 nesocialistična.
Francija je 63,2 nesocialistična.
In Slovenija je 62,9 nesocialistična.

No in iz tega tudi vidite, od koga mali stric je v kliničnem centru leta 1980 predlagal da režejo nogo, od katerega še manjši stric, pa je v naprej napovedal, da edino kar je smiselno odrezati je glava, sicer pa gre vse naravno pot:))
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Karaya 52 ::

A si resen?

donfilipo ::

Ne preveč. Ampak socializem v obeh tvojih uporabah (friedmanovski in economy index of freedom) pa tudi ne more biti kriterij. V uradni definiciji pa ga v EU deželi ni več, kar kaže na neko sorto paranoje.

Drugače pa spet ja. Spor med Nemci in Francozi in konec Evrope. Kad tad.

In tako govorim že 20 let...pa da vidimo:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Karaya 52 ::

Mi je vseeno kako se rec imenuje, pa da bom politicno korekten, ker se mi ne da iti z glavo skozi zid: grski, spanski, italjanski, portugalski model je mlinski kamen okoli severnjaskega vratu. Hvala bogu da crkuje. Odrezat in otresti prah z nog. Ce kdaj Slovenija pride v isto situacijo upam da nam naredijo isto. Nima smisla ogrozati Zahodne civilizacije z somalijsko balkanskimi manirami.

Zgodovina sprememb…

donfilipo ::

da bom politicno korekten, ker se mi ne da iti z glavo skozi zid: grski, spanski, italjanski, portugalski model je mlinski kamen okoli severnjaskega vratu



PIIGS countries out.
Opcija, ki ni povsod preveč popularna.

Plus tega jaz pravim ne reši pred sepso ob enaki razdrobljenosti in politiki. Rabimo večjo enotnost, medsebojno poznavanje in tudi ekonomsko solidarnost, pa seveda medsebojno kontrolo in kazen, sicer je brez veze.

To pa seveda je popularno še manj. Utopic idea v bistvu, ki peče ko se pokažejo vse slabosti:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Karaya je eden od tistih, ki vedno pri drugih najde krivca, nikoli pri sebi. In bi veselo rezal noge - tuje.;((

O.

Karaya 52 ::

Ima Nemec moralni dolg do Grka? Nima ga. Churchil si je umil roke in Vzhod prepustil Stalinu. Kot pobalin mu zamerim ampak to je bila verjetno cena prezivetja zahodnjaskih vrednot. Grki so takrat imeli sreco, da so padli na zahodno stran zelezne zavese, mi pac ne. Zato je najbolje da se ogradimo od gobavcev, tile so kar sami krivi za svoje tezave. Problematicen recept razbohotene javne uprave, puf na puf in l'art de vivre so vedno znova izvolili, racun pa je izdan z rahlim zamikom.

Okapi sicer poskusa vzbujati obcutek krivde ... da smo MI krivi za njihove probleme. Ne me smejat no. Nemci so odpovedali 50% rezervacij za dopust, ko so Malakas zaceli zazigati nemske zastave. Resno se vprasam, kateri prisebnez ti bo verjel in kdo je tako nor da bo kupil grske obveznice. Ajde, tica vun, nabavi pa prilimaj na forum.

monster-x ::

Nisem zamolčal, ker to ni res. Policija ne rešuje probleme vseh, ampak samo probleme nekaterih (tistih pač, ki imajo težave z varnostjo in podobno). Natanko tako, kot zdravstvo rešuje probleme bolnih. Ali šolstvo probleme neizobraženih. Ali javni prevoz problem tistih brez prevoza ...

Točno tako kot Mercator rešuje probleme nekaterih, Petrol pa drugih. Pa zaradi tega ni nobenega razloga, da bi vsi metali v neko vrečo brez dna in potem po potrebi ven jemali. Tako na pamet. Brez računice.

Po tej logiki je najbolje, da vsi prispevamo za vse. Tako po občutku (močno) obdavčimo vse in zmečemo v eno vrečo, iz katere se jemlje kadarkoli.

Problem sta učinkovitost in poštenost sistema. Ni pošteno, da mora nekdo, ki nikoli ne koristi javnih storitev, plačevati za te storitve. Policija in sodstvo (kot organa pravne države) zagotavljata storitve vsem. Tega ne moreš zanikati. Zakaj? Zagotavljata, da se ti lahko svobodno odločaš, da se spoštuje tvoja zasebna lastnina itd. Če pride do kršitev, pa ukrepajo organi pravne države. Torej se plačuje za to "svobodo". Kdo pa pravi, da bom dejansko koristil te storitve v smislu, da bom poklical policijo itd. le jaz. Lahko jih boš tudi ti. Tukaj gre za vprašanje zagotavljanja svobode. Kaj če ti bo donfilipo ugrabil deco? Boš rekel, da ti tega ne boš koristil? Seveda boš. Brez organov pravne države se gremo lahko le anarhijo. V tem primeru pa se ne spoštuje zasebna lastnina in svobodne odločitve posameznika. Tako lahko jaz črnogorce uporabim še za to da tebi kaj ukradejo in te ustrahujejo. In pa donfilipo ti ukrade deco brez težav, ker ima zraven črnogorce. Ti mu seveda nič ne moreš. Si še vedno prepričan, da ne rabiš tega in da to potrebujem "le jaz"?

Če hočemo, da trg normalno funkcionira, moramo poskrbeti tudi za to, da ne bo poleg elementa prisile in da se spoštuje zasebna lastnina. To pa lahko storimo s pomočjo objektivnega dodatka, ki naj bi ga imenovali pravna država. Nekako je potrebno poskrbeti za svobodo, ki pa ne sme posegati v svobodno voljo in lastnino drugih.

In kar ti počneš, je to, da po svoji meri presojaš, kateri so tisti problemi, ki naj jih rešuje država, in se požvižgaš na tiste, ki imajo drugačne probleme kot ti, in na tiste, ki imajo manj denarja kot ti (in ne morejo sami s svojim denarjem ustrezno reševati nekaterih svojih problemov).

Zaenkrat na srečo nimam takšnih problemov. Mi bo pa koristilo, ko/če jih bom imel. Nočem pa da je moje zdravje prepuščeno neučinkovitemu javnemu zdravstvu. Še umreš preden prideš na vrsto za operacijo. Če sva že pri zdravstvu a ne.

Drugače pa mi ni jasno, zakaj bi morali nekateri plačevati za druge. Zakaj? Zame osebno je že dovolj velika motivacija, da se trudim v življenju, da lahko poskrbim zase in bližnje. Če bi se vsakdo trudil, teh težav ne bi imeli. Na primeru zdravstva, ko sva že ravno pri temu. Vsak bi si plačal zavarovanje, zavarovalnice bi si zdilale dobre pogoje z zasebnimi zdravniki, ki bi se borili za paciente in jim nudili čim boljše storitve. Vsakdo pa bi se trudil, da bi omogočil dobro življenje sebi in svoji družini. Na ta način bi se tudi povečala blaginja. Ni pa odgovorno, da se recimo ne trudiš in jokaš, da je država kriva, ker ti nimaš zavarovanja. Po možnosti še prej narediš nekaj otrok, katerim sploh ne moreš omogočiti preživetja.

Kar pa se danes dogaja je, da ni nobene organizacije, storitve sicer znajo biti solidne, ko/če prideš na vrsto. Finančno so na psu, ker ne znajo ravnati z denarjem. Naj nadaljujem? Ljudje niso dovolj motivirani, da bi ustvarjali in rezultat vidimo ...

Tako je. In zasebni zobozdravniki tudi niso.

So bolj učinkoviti in boljši. Zakaj? Ker če so dobri, bodo imeli več strank in bodo več zaslužili. Enostavno.

In Okapi, ti še vedno lahko ustvariš svoj socialni fond, v katerega naj vsi prispevajo in vsi ven jemljejo. Samo naj ne bo zraven element prisile, da morajo notri prispevati vsi. Saj smo menda svobodni in se lahko odločamo po svoji volji, mar ne? Zakaj tega ne storiš?
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Karaya 52 ::

Mogoce zna biti zmaga Tsiprasa v Grciji najboljsa rec za EU. Drzava bo padla bo v manjsi kaos, verjetno zacasen na srednji rok pa v vsesplosno revscino. Turke bodo gledali kvisku. Zakaj pa nebi se enkrat imeli socialisticnega eksperimenta na meji Zahoda? Ljudje s kratkim spominom potrebujejo bolj pogosta srecanja z realnostjo. Absolutna neobcutljivost do grskega cloveka in totalna antipatija do te drzave sta ze tu. Zdaj mora Tspiras odigrati svoj del.

donfilipo ::

Drugače pa mi ni jasno, zakaj bi morali nekateri plačevati za druge. Zakaj?


Ker si sicer vzamejo sami. Črnogorci, pa tudi Slovenci, pa tudi eden tvojih sosedov in če pokličeš policijo, da je bil donfilipo, se bodo pa smejali:))
To je tako partizanski I wish, za katerega pa kolikor toliko sposobni in izkušeni copsi v 16s, preverijo ali lahko drži, ali ne. No nekateri se pa pač učijo.

Ampak princip je v tem, da policija ne obvlada reda, razen s kot sem rekel streljanjem in smrtnimi kaznimi, če tisti, ki dejansko ne znajo s kapitalom, ne znajo z drogami, ne znajo tudi z nadebudnimi in pokvarjenimi bogatuni, zapadejo v življenske stiske. Ne more jih slediti, toliko jih je!

Edino kar se kolikor toliko kot korekcija obnese je streljanje, port ali oaza kjer je vsakršnih del preveč in plačilo zadošča, ali pa welfare state!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Karaya 52 ::

Aha ok, se pravi logika: ce ne das, pridem, pa ti vzamem. Precenjujes podporo srednjega razreda srboritezem. Zelo.

donfilipo ::

Srednji razred ni problematičen.

Problematični so kriminalci po naravi in recimo skupine, ki jih nekdo prepriča, (ali pa čutijo!) da premalo zaslužijo. Tako kaže zgodovina.

Da pa to ve večina srednjega razreda tudi, pa kaže welfare state celo v USA in Avstraliji (demokratično!), kjer so izpričano veliki stebri desnega libertalizma. Pomeni farmar se je bil do ne tako dolgo nazaj, dejansko priseljen branit sam! Ni preveč računal niti na šerife.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

nejcek74 ::

Zakaj pripeljete stvari do absolutizmov. Seveda da nismo popolnoma svobodni in ne odlocamo o vsem po svobodni volji. A je o tem sploh treba razpravljat.
Poskusimo takole: skupaj z gospodarskim razvojem se razvija tudi druzba. Ali obratno, mogoce niti ni potrebno razlocevati. Temu verjetno ne bomo oporekali ker je nekako logicno ce se ozremo na znano zgodovino. Iz zgodovine je tudi razvidno, da je odnose med posameznimi skupinami potrebno stalno popravljati, prilagajati. Ce ne se prej ali slej zgodijo neprijetne zadeve, razni -izmi, pa naj bodo levi ali desni.
Recimo, da se je v 20 stoletju, ko je na njegovem zacetku padal trdi kapitalizem in ob njegovem koncu se komunisticni eksperiment, izkazalo da je zazeljena urejena oblika skupnosti (drzave) ki: omogoca omejeno ekonomsko svobodo posameznikom, da lahko uresnicujejo svojo potrebo po bogatenju in doloceno varnost ostalim. Tako imajo eni in drugi vsaj del tistega kar zelijo, nekaterim stvarem pa se jasno morajo odpovedati.
Stalno prilagajanje teh razmerij pa skozi debato med t.i. elitami in mnozico zmanjsuje napetosti. Lepo bi bilo da tako tudi ostane. Mogoce mi malo starejsi, recimo jaz sem odrascal, ko se je en eksperiment konceval, nimamo niti najmanjse zelje, da bi sedaj sli v naslednjega.

Karaya 52 ::

Tako "demokraticno", da je vecina nasprotovala zdravstveni reformi ze v samem startu, danes pa ji ze absolutna vecina. Skozi zadnja vrata se pelje te reci, drugace ne gre. Pa groznje s "smrtjo za revne", o tem smo tudi veliko brali, skratka tako kot Ron pravi:

To truly believe in liberty is to divorce it from any desired social or economic outcome.


nejcek74, brez zamere, ker moram tudi sam pakirati kufre, ampak zagovarjati status quo, potem ko si bil iz ekonomskih razlogov prisiljen zapustiti drzavo je pa res malo hecno. Razumem zapeckarski del drzave, ki zivi v neki socialisticni bajturini, ima povprecno sluzbo in ograjen vrt s pesjakom pred bajto. Mogoce je za te res najbolje da vse ostane isto - legitimno mimogrede.

jype ::

Karaya 52> ampak zagovarjati status quo, potem ko si bil iz ekonomskih razlogov prisiljen zapustiti drzavo je pa res malo hecno.

Meni se zdi hecno, da tebi tudi po tem ko si videl, da je socializem povsod, še vedno ni jasno, da ga je pri nas kvečjemu manj.

donfilipo ::

Zakaj pripeljete stvari do absolutizmov


Ekstremi pripeljejo do absolutizmov. Revščina, lakota in velika brezposelnost. Prej ali slej. Ne glede da nikjer ne piše, da so ti obsolutizmi zdravilo.
Ponekod (kitajska!) kjer so tako trdi, da sploh ne vedo kaj je absolutizem:), pa kot kaže do danes, tudi lahko SO in celo zelo dobro. Najbolj svetovno od vseh proglašen (vkjučno s prominentnim marksistom:) butasti centralni komite komunistične partije s partijo skupaj!

Skrajni desni liberalizem je tudi vedno vodil v velike razlike, ki so sprožale nemire.

Tako "demokraticno", da je vecina nasprotovala zdravstveni reformi ze v samem startu, danes pa ji ze absolutna vecina


A jebiga Karaya. Ti in tvoja logika. Izgleda da delaš po principu idiotizem na net, v žep pa real logic:)

Kdo pa je volil Obamo. Jaz ker sem niggerlover, kot je trumbnil z prazno lubenico Thomas v zid?

Ne volili so ga američani, ki so si želeli sprememb. In glavna obljubljena je bila zdravstvena reforma!!!!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

ampak zagovarjati status quo, potem ko si bil iz ekonomskih razlogov prisiljen zapustiti drzavo je pa res malo hecno.
V resnici je ravno to znamenje modrosti (ali izkušenj). Skratka, moraš nekaj doživeti, dobro premisliti, in potem spoznaš, da ja tvoje "rezanje nog" zgrešeno na vsej liniji.

In kot pravi Jype, tebi verjetno tudi zadetek na zeleni loteriji ne bo pomagal. Ampak sem siguren, da boš brez težav kakšnega krivca našel. Če ne bo Obama, bo pa kdo drug>:D

O.
««
8 / 16
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Končno podhranjeni spregovorijo - DURS (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Problemi človeštva
541112513 (95975) darkolord
»

okupirajmo davčne oaze (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10615729 (13700) monster-x
»

Jakab Andor: This is why I don't give you a job (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16937021 (32909) BlueRunner
»

Delitev dela dobička odslej obvezna (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
55364897 (56276) TESKAn

Več podobnih tem