» »

Vzroki za propad referendumov

Vzroki za propad referendumov

luli ::

Gandalfar je izjavil:

@luli: opozicija ima super demokraticni mehanizem, da prisili vlado da odstopi. Ce ima res taksno podporo se bodo sindikati postavili za njih in bo potem tistih par poslancev tudi zapustilo koalicijo in vlada bo padla.

Ali pa hoces rect, da tudi opoziciji ne zaupas in da v primeru, da oni prevzamejo oblast bos tulil dalje po odstopu .. kogarkoli, ki je trenutno pac na oblasti?


Tako razmišljanje ne brezvezno in otročje. Komu od poslancev pa je v interesu ne dobivati dobre plače še dve leti in pol (da tudi po kočanem mandatu)? Spomni se malo nazaj, ko je Pahor sanjal, da Kramar ne bo dvignil milijonske odpravnine! Pa ja.

Drugače pa popolnoma ne zaupam nikomur (niti sebi). Na referendum pa gledam kot nacivilizirano obliko monologa, ko reče ljudstvo oblasti ne! Druga možnost je tista z visenjem iz semaforja.

Gandalfar ::

> Komu od poslancev pa je v interesu ne dobivati dobre plače še dve leti in pol (da tudi po kočanem mandatu)?

Saj razpustitev vlade ne vpiva na to. Poslanci ostanejo isti, zamenjajo se ministri in pozicija moci.

Kaj predlagas kot alternativo obstojecim postopkom?

luli ::

Gandalfar je izjavil:

> Komu od poslancev pa je v interesu ne dobivati dobre plače še dve leti in pol (da tudi po kočanem mandatu)?

Saj razpustitev vlade ne vpiva na to. Poslanci ostanejo isti, zamenjajo se ministri in pozicija moci.

Kaj predlagas kot alternativo obstojecim postopkom?


Predčasne volitve! Ni pa nujno. Lahko počakajo in upajo, da se ne bo zgodil drugi (Mubarakov) scenarij. Ne pozabi, da je tudi on je zmagal na volitvah.

hamax ::

Lahko počakajo in upajo, da se ne bo zgodil drugi (Mubarakov) scenarij.

Ce bo kdo poskusal kaj takega, ga bom s ponvijo po glavi. Jaz namrec podpiram naso demokraticno ustavo. Je ti ne?

Gandalfar ::

no dajva se enkrat .. v sloveniji imas pozicijo in opozicijo razdeljeni v en kup strank. Tudi, ce danes razpustis vlado in sklices predcasne volitve, se bodo ljudje zbirali okoli njih. Mozne imas itak sam tri scenarije:

a) obstojeca pozicija je spet izvoljena
b) opozicija je izvoljena
c) imamo tako zelo cudna razmerja strank, da se nobenga pozicija ne more formirat

opcijo a) ze imamo. Opcijo b) ima opozicija moznost izvest, vendar je ocitno ne more/noce v tem trenutku. Ostane se opcija c) .. ali sem katero po tvojem zgresil?

Double_J ::

Opozicija ne more izvesti predčasnih volitev...
Dve šivanki...

Gandalfar ::

Lahko pa zacne postopek, ce je resna: http://www.otroci.gov.si/index.php?opti...

Double_J ::

Da bo potem Kumer rekel, da nagajajo...

Ni realno, da bi to uspelo. Pač naj ostane Pahor dokonca, opozicija pa naj naredi že vmes celotni načrt, ki se začne izvajati od prvega dne oblasti.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

nevone ::

opozicija pa naj naredi že vmes celotni načrt, ki se začne izvajati od prvega dne oblasti.


Sej ne veš, kdo bo po novih volitvah oblast in kdo opozicija. Kdo naj torej naredi celotni načrt, ki se ga bo dalo potem nemoteno izvajat?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

hamax ::

Kdo naj torej naredi celotni načrt, ki se ga bo dalo potem nemoteno izvajat?

Vsi. Tako bomo lahko volili glede na to kaj bodo napisali v nacrt in ne na podlagi barve kravate.

CHAOS ::

Če mi desnica ponudi novega mandatarja, ga morebiti celo podprem. Če mi ponudijo JJ, za katerega vem, da se v času, ko je v opoziciji obnaša kot pet letni otrok, v času vladanja pa rep med noge, reforme pa naj spelje nekdo drug, pa jih niti poslušat ne rabim kaj mi obljubljajo, kaj šele, da bi jim namenil svoj glas.

Sicer pa potrebujemo nekoga, ki bo s Slovenci odigral eno dobro partijo šaha. Samo taktično se nas bo dalo prepeljati na boljše. Naj si narod misli, da vodi dokler na koncu ne dobi kol v rit, khm reforme. :)
'They have computers, and they may have other weapons of mass destruction.'

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CHAOS ()

opeter ::

Po mojem bi morali za referendum zbrati vsaj 10% podpisov volilnih upravičencev.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

WarpedGone ::

Se pravi, zagovarjaš njegovo praktično prepoved.
Zbogom in hvala za vse ribe

kpkp ::

Res je zanimivo, ko zagovorniki demokracije ne marajo esence demokracije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

gensi ::

Moje mnenje pa je, da bi moral vsak polnoleten državljan RS prejeti digitalni certifikat (najbolje na ključku).

Preko tega certifikata bi bile izpeljane:

    E-volitve,
    E-referendum(i),
    vodenje vseh upravnih vlog.


E-referendum bi moral biti pomemben korak k vzpostavitvi pravičnejše družbe.

Ker bi bilo tako glasovanje izjemno poceni, bi se lahko še večkrat preverjala volja ljudstva.

Gregor P ::

Soglašam:)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kpkp ::

E-referendum bi moral biti pomemben korak k vzpostavitvi pravičnejše družbe.
Demokratičnejše ne, pravičnejše!

jype ::

gensi> Moje mnenje pa je, da bi moral vsak polnoleten državljan RS prejeti digitalni certifikat (najbolje na ključku).

Nisi dobro premislil.

Gregor P ::

Dobro, vemo kaj je hotel reči, kakršnokoli sodobno dokaj zaščiteno (100% nikoli ne bo) tehnično rešitev za vse oblike glasovanj, volitev ipd. :|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

hamax ::

Problem volitev preko spleta je to, da se ne da garantirati anonimnega glasovanja.
Na voliscu te nihce ne more prisiliti, da nekaj obkrozis. Doma te lahko.

Okapi ::

E-volitve bi morale zelo poenostavit in pocenit referendume, in bi lahko imeli tudi vsak mesec enega, ampak pogoj za uspeh referenduma bi moral biti glas polovice vseh volivcev, ne zgolj tistih, ki bi volili. Ali, z drugimi besedami, glas tistega, ki ne gre volit, ne bi smel pomenit, da mu je vseeno, ampak da je proti. Oziroma da se s strinja z vlado. Nasprotniki naj zberejo pol glasov in s tem uveljavijo svojo demokratično pravico.

Druga možnost je, da je udeležba obvezna in kazni za neudeležbo primerno visoke.

O.

Gregor P ::

Ne vem, zakaj bi zaostroval naše demokratične pravice, ki jih že imamo?:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kpkp ::

Druga možnost je, da je udeležba obvezna in kazni za neudeležbo primerno visoke.

Najbolj debilna ideja, kar sem jih slišal (pa vem, da se po svetu to dejansko tudi izvaja, tako da ne vzet mojega mnenja preveč osebno). Kaj je naslednji korak, še nekoga da mi pod prste gleda, če sem oddal veljavno glasovnico?

...z drugimi besedami, glas tistega, ki ne gre volit, ne bi smel pomenit, da mu je vseeno, ampak da je proti.

Mi poveš, kako oz. kaj bi to pomenilo npr. za zadnji referendum, samo da vidim če te prav razumem?

hamax ::

Mi poveš, kako oz. kaj bi to pomenilo npr. za zadnji referendum

Verjetno veliko visjo udelezbo nasprotnikov.
Ce bi se jih zbralo cez 50% pa pojma nimam.

Okapi ::

Mi poveš, kako oz. kaj bi to pomenilo npr. za zadnji referendum, samo da vidim če te prav razumem?
Referendum so zahtevali nasprotniki zakona, torej morajo dokazati, da so ljudje res proti. Zakaj bi moral nekdo, ki se strinja z zakonom, ki ga je sprejela demokratično izvoljena vlada, iti na referendum in znova dokazovati, da podpira zakon oziroma odločitev vlade? Neudeležba na referendumu bi morala pomeniti, da se strinjaš z vlado, nasprotniki pa morajo s svojim glasom proti zakonu dokazati, da jih je več. Jebiga, če si proti, moraš pač dvignit svojo rit in to dokazat.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

kpkp ::

Torej, neudeležba na volitvah pomeni, da se ne strinjaš z demokracijo in ker je pod 50%, demokracija pade?

hamax ::

Lahko razlozis tole prosim.

kpkp ::

Volitve so kot referendum, predlog demokracije in z neudeležbo, predlog zavračaš. (vsaj parlamentarno demokracijo)

Pomoje je neudeležbi postavljati nek default pomen napačno, saj je za neudeležbo lahko 1000 razlogov in miljon filozofij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

Okapi ::

Pomoje je neudeležbi postavljati nek default pomen napačno, saj je za neudeležbo lahko 1000 razlogov in miljon filozofij.
Milijon filozofij s spremembo pravil zreduciraš na eno, za druge razloge pa imaš predčasne volitve, volitve po pošti, e-volitve ...

Zakaj bi moral nekdo, ki je zadovoljen z delovanjem vlade, vsakokrat, ko se nekdo spomni, da mu delovanje vlade ni všeč, iti na volišče?

Druga stvar so seveda posvetovalni referendumi, ko vlada nima svojega mnenja oziroma že sprejetega zakona.

O.

hamax ::

Volitve so kot referendum, predlog demokracije in z neudeležbo, predlog zavračaš.

To pac ni res. Po trenutnem sistemu z neudelezbo prepustis odlocitev drugim in nicesar drugega. To je tvoja demokraticna pravica.
Po okapijevem predlogu bi z neudelezbo izrazil strinjanje z vlado. Ne pravim da je predlog dober, ampak nikakor ni nedemokraticen.

XsenO ::

Referendume, bi se dalo na zelo eleganten način rešiti tako, da če je referendum neuspešen (torej prišlo na njega manj kot 40-50% volilnih upravičencev) bi morali vse nastale stroške pokriti pobudniki.
1 + 1 = 1

hamax ::

To je imo grozen predlog. Po kaksni logiki je predlagatelj kriv, ce ljudje nocejo na volisce?

kpkp ::

...Po okapijevem predlogu bi z neudelezbo izrazil strinjanje z vlado. Ne pravim da je predlog dober, ampak nikakor ni nedemokraticen.

Seveda sem govoril le hipotetično, kot Okapi... Hotel sem le prikazad kam pripelje konsistnetna raba tega pravila.

Pomoje vlada, ki je na volitvah dobila podporo približno 15-20% volilnih upravičencev (ali manj), težko zahteva, da njene predloge lahko prekliče le nestrinjanje 50% volilnih upravičencev.


Zakaj bi moral nekdo, ki je zadovoljen z delovanjem vlade, vsakokrat, ko se nekdo spomni, da mu delovanje vlade ni všeč, iti na volišče?

Lahko ti odgovorim s tvojim odgovorom "volitve po pošti, e-volitve...", kaj jaz vem taka je demokracija. Po drugi strani, če si trdo prepričan v dobro delo vlade, ti nebo težko narediti enega krošca, da to izražiš, saj vendar moraš podpirati demokratični sistem po katerem si izvolil tebi ljubo vlado.



Kaj pa menite o tistem predlogu o referenduskem dnevu?
Meni se ni zdel napačen, pa tudi če bi tisti dan moral narediti 10 krožcev, me nebi konec.

edit:
Milijon filozofij s spremembo pravil zreduciraš na eno, za druge razloge pa imaš predčasne volitve, volitve po pošti, e-volitve ...
Že tako omejeno razmišljanje kot ga imamo v Slo (levi desni, rdeči beli, naši vaši...) še bolj poenostaviti? Nevem, jaz sem zadržan glede taga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

djordjevic ::

Ni problem referendumskega dneva, da bi bil tako močan pritisk na ljudi, ker bi morali obkrožiti opcije na več polah. Gre za to, da zakonodajni postopki stojijo tudi po eno leto, ker se vsakomur, ki ima pet minut časa (beri 30 poslancev opozicije), sprdne vložit zahtevo za vsako najmanjšo pi*darijo. To je največji problem referendumskega dneva.
No grave is deep enough to keep us in chains.

kpkp ::

Saj če pogledamo ZMD, od prvega predloga, pa do 1. januarja 2012, je leto in pol.

PaX_MaN ::

w00tnes ::

Okapi je izjavil:


Druga možnost je, da je udeležba obvezna in kazni za neudeležbo primerno visoke.

Ali pa nas lene/nezainteresirane ljudi lepo pustite na miru... če se meni ne da ukvarjati z demokratičnimi postopki, je to moja stvar, mene država ne bo vlačila na volišče

(navadno tako ali tako nimam izoblikovanega mnenja, tako da niti ne vem kaj obkrožiti... zakaj bi potem šel na volitve/referendum, da oddam prazno glasovnico?)

gensi ::

jype je izjavil:

gensi> Moje mnenje pa je, da bi moral vsak polnoleten državljan RS prejeti digitalni certifikat (najbolje na ključku).

Nisi dobro premislil.


Težava je, da idealnega sistema ne moreš vzpostaviti.

Tudi na volišču lahko pomagajo svojci. Marsikje. Če ne pomagajo na volišču, pa "pomagajo" doma (nagovarjajo prijatelji, otroci, sodelavci, drugi...).

Tudi za ceno, da nekdo vidi moj glas, je to zame manjše zlo kot pa sedaj, ko mi (lahko izvoljeni "izbranci") krojijo usodo.
Saj prej kot slej se bo nekaj premaknilo v to smer. Vprašanje je le kdaj se bo to storilo pri nas. Verjetno takrat, ko bo vse crknilo. Žal.

In še nekaj: Ob sedanjem sistemu je "prikrajšana" mlajša generacija. Ob predlaganem bi bila morda starejša. Ampak povej mi zakaj naj vedno najebejo mlajši!
Povsem trdno sem prepričan, da bi ob E-volitvah v parlament prišli drugi ljudje. Verjetno zeleni, morda še kdo.

Sedanji gospodarji so se zamerili večini, novih obrazov pa ni. Zato se mora zgoditi nekaj, nekaj, kar bi premešalo ta naš lepi slovenski prostor.
Po svoje je prav žalostno, da bo morala "nova" demokracija zrasti na novo iz ruševin. Sedanji (levi in desni) se namreč oklepajo pozicij kot pijanec plota.

djordjevic ::

gensi je izjavil:

jype je izjavil:

gensi> Moje mnenje pa je, da bi moral vsak polnoleten državljan RS prejeti digitalni certifikat (najbolje na ključku).

Nisi dobro premislil.


Težava je, da idealnega sistema ne moreš vzpostaviti.

Tudi na volišču lahko pomagajo svojci. Marsikje. Če ne pomagajo na volišču, pa "pomagajo" doma (nagovarjajo prijatelji, otroci, sodelavci, drugi...).

Tudi za ceno, da nekdo vidi moj glas, je to zame manjše zlo kot pa sedaj, ko mi (lahko izvoljeni "izbranci") krojijo usodo.
Saj prej kot slej se bo nekaj premaknilo v to smer. Vprašanje je le kdaj se bo to storilo pri nas. Verjetno takrat, ko bo vse crknilo. Žal.

In še nekaj: Ob sedanjem sistemu je "prikrajšana" mlajša generacija. Ob predlaganem bi bila morda starejša. Ampak povej mi zakaj naj vedno najebejo mlajši!
Povsem trdno sem prepričan, da bi ob E-volitvah v parlament prišli drugi ljudje. Verjetno zeleni, morda še kdo.

Sedanji gospodarji so se zamerili večini, novih obrazov pa ni. Zato se mora zgoditi nekaj, nekaj, kar bi premešalo ta naš lepi slovenski prostor.
Po svoje je prav žalostno, da bo morala "nova" demokracija zrasti na novo iz ruševin. Sedanji (levi in desni) se namreč oklepajo pozicij kot pijanec plota.

Sej če se načeloma strinjam s tem, me je pa pošteno strah in me kar mrazi, kaj bi si izmislili zeleni, če bi dobili večjo moč odločanja.
No grave is deep enough to keep us in chains.

kpkp ::

Kot kaže bomo imeli, 3 referendume v treh mesecih... Nebi z enotnim datumom ubili dve muhi na en mah, privabili več volilcev in znižali stroške?
Samo birokracija vedno zmaga pred logiko...

gensi ::

Prav bi bilo, da bi se politiki bali ljudi, ne pa, da se ljudje bojijo politikov.
Če bi bila zelo verjetna visoka fluktuacija, potem bi se tudi politiki obnašali drugače.

Za kaj takšnega pa je nujna "sprememba" sistema (zato vidim izjemno veliko priložnost v E-demokraciji).
E-referendumi bi bili zelo poceni.
Morda bi v prehodnem obdobju organizirali tudi kombinirane referendume/volitve (da ljudje spoznajo in osvojijo novost).

redo ::

gensi je izjavil:

Če ne pomagajo na volišču, pa "pomagajo" doma (nagovarjajo prijatelji, otroci, sodelavci, drugi...).

Ne gre za to, kdo te nagovarja ali ne. Gre zato, ali lahko preveri, kako si glasoval. Lahko ti plača, lahko te izsiljuje in je vse skupaj brezpredmetno, ker ne more preveriti kako si glasoval, ti mu pa itak lahko poveš, kar hočeš. Zato potrebuješ kontrolirano okolje volišča, ki ga doma v tem trenutku ni mogoče zagotoviti.

gensi ::

redo je izjavil:

gensi je izjavil:

Če ne pomagajo na volišču, pa "pomagajo" doma (nagovarjajo prijatelji, otroci, sodelavci, drugi...).

Ne gre za to, kdo te nagovarja ali ne. Gre zato, ali lahko preveri, kako si glasoval. Lahko ti plača, lahko te izsiljuje in je vse skupaj brezpredmetno, ker ne more preveriti kako si glasoval, ti mu pa itak lahko poveš, kar hočeš. Zato potrebuješ kontrolirano okolje volišča, ki ga doma v tem trenutku ni mogoče zagotoviti.


Osebno ne bi prav nič nasprotoval, če se zagotovi tudi neodvisna volilna mesta. Pa naj ogroženi ljudje volijo tam.
Prosim le za možnost E-glasovanja. Lepo prosim!

hamax ::

Cim obstaja moznost glasovanja izven volisc, obstaja moznost kupovanja glasov in prisilnega glasovanja.

Zato tega se nihce ni izvedel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

kpkp ::

Če vzamemo kar je rekel Stalin: "'It's Not the People Who Vote that Count; It's the People Who Count the Votes", prištejemo afere z elektronskim glasovanjem v USA, pa zadeva postane manj mamljiva.

gensi ::

kpkp je izjavil:

Če vzamemo kar je rekel Stalin: "'It's Not the People Who Vote that Count; It's the People Who Count the Votes", prištejemo afere z elektronskim glasovanjem v USA, pa zadeva postane manj mamljiva.


Izhajajoč iz tvoje misli, je jasno, da se lahko ponareja in prireja rezultate tudi na uradnih voliščih.

V kolikor sami nismo sposobni organizirati E-volitev, potem bi bilo to smiselno izvesti v okviru EU oz. druge zaupanja vredne organizacije.
In JYPE naj bo član komisije. ;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gensi ()

hamax ::

Ocitno se vedno ne razumes problema volitev od doma. In ne, niso tehnoloske narave.

Tear_DR0P ::

Po mojem bi morali za referendum zbrati vsaj 10% podpisov volilnih upravičencev

in na podlagi česa si ugotovil da je 10% boljša vrednost kot 2,5%?

Druga možnost je, da je udeležba obvezna in kazni za neudeležbo primerno visoke

državljanska dolžnost je glasovati? v kakšnih režimih že veljajo tako tiranska pravila?

se pa strinjam, da je met 4 referendume na leto preveč - vse te bi bilo nujno združiti v en rok.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Okapi ::

državljanska dolžnost je glasovati? v kakšnih režimih že veljajo tako tiranska pravila?
V avstralskem, belgijskem, liechtensteinskem, francoskem, luksemburškem, grškem ...

O.

Double_J ::

http://www.pozareport.si/?Id=mediji&Vie...

Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je afera na dveh nogah


:)
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Izigravanje pravice do referenduma ter drugih pravic (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18020098 (18174) Ziga Dolhar
»

Malo delo - referendum (strani: 1 2 3 427 28 29 30 )

Oddelek: Problemi človeštva
1466198166 (169530) Mipe
»

Zbiranje podpisov za referenduma (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21738423 (35247) borisk
»

Sprememba zakona o RTV SLO (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
35360380 (53617) noraguta

Več podobnih tem