» »

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

««
14 / 22
»»

nergac ::

Poskusil sem še z ostalimi novejšimi distribucijami (Fedora, Manjaro, Ubuntu Mate) - enaka težava.
Poskusil tudi z Solus 3 (jedro 4.12.x) - ni težav, računalnik se ugasne.
Torej se računalnik več ne ugasne na poljubni distribuciji od nekega jedra naprej (med 4.13 in 4.19).

Ali je mogoče to kaj v povezavi z mojim Bios-om (imam najnovejšega kar je možno za Medion Erazer X7830 iz maja 2015)?

Na windows 10 se računalnik ugaša normalno.

Ozric ::

nergac je izjavil:

Sem poskusil še z jedrom 5.2.4 in Busterjem, problem ostaja.


systemctl poweroff v terminalu dela?

nergac ::

Ozric je izjavil:

nergac je izjavil:

Sem poskusil še z jedrom 5.2.4 in Busterjem, problem ostaja.


systemctl poweroff v terminalu dela?


Ne. Postopek ugašanja je enak tudi s tem ukazom v terminalu.

Sem pa dodal na Buster instalacijo zadnje jedro iz Stretcha, in se je računalnik normalno ugasnil.

Zvezdica27 ::

sudo shutdown now

ali

sudo shutdown -h now

poizkusi v terminalu (mislim, da je druga komanda 100% prava). Če je to to, v meniju popravi ukaz za pritisk na tipko shutdown.

drugače pa enostavno, tudi na novi verziji uporabljaj stari kernel. Kje je problem, namesti verzijo, ki ni problematična in čao. Če je ves HW podprt, je to to - samo glej za svoj distro, da je zadeva podprta - ali pa ga zbuildaj. Edini vidik, ki bi znal biti problematičen je, da boš moral backportati kako zadevo, če bo potrebno, ampak po moje sile ne bo. Najdi zadnjo verzijo kernela, da dela in pač uporabljaj tega.

aha - saj si to naredil, jedro iz stretcha. Problem solved.

zz

Zgodovina sprememb…

nergac ::

Zvezdica27:

Sem še to poskusil s terminalom, ni učinka.

Pač pa lahko uporabljam Busterja z zadnjim Stretchovim jedrom.
Stretch je podprt še kako leto-dve, bom uporabljal njega.

Mogoče pa bo na veriji 10.9 vse delovalo bp in bo prišla ven verzija 11 kjer bo spet nekaj narobe. :)

Lahko pa da je to konec debian oziroma linux zgodovine na mojem erazer medion X7830 laptopu, tako da bom še leta 2030 uporabljal Stretch.
Edina stvar, ki naj je nujno posodobljena je firefox, brez ostalega lahko shajam ...

Ozric ::

Lahko pa primerjaš boot kernel parametre med kerneli in vidiš kje je keč. Kero grafično laufaš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

Ozric ::

Zvezdica27 ::

hja... meni sudo shutdown now dela. tudi z -h ravno probal (lubuntu, pure debian sem imel nazadnje cca 3 leta nazaj)

Probaj še sudo shutdown -P now

Potem pa imaš še komande poweroff in še ene dve, da greš v runlevel 0 (torej da se izklopi), a bi moral pogooglati. Ena je sudo halt -P za runlevel 0 pa se ne spomnim zdajle. Jaz za systemctl nisem vedel.

Ozric - oni mail klient, ki si ga priporočil, ne zna Exchange, žal.

aha...

sudo init 0

tako pravi google

zz

nergac ::

Ozric:
Na Stretchu imam Nvidia driverje, vse deluje tudi brez njih.
Na Busterju sem poskusil z njimi in brez njih, problem je enak.
Na starih jedrih (tam do nekje 4.13) katerekoli distribucije je poweroff delal, na novih jedrih (od nekje 4.19) pa ne, ne glede na distribucijo.
Za hibernate in suspend pa ne vem, ker tega nikoli nisem uporabljal.

Zvezdica27 ::

lp

probaj sudo init 0

to mora delati brez debate, če ne je neki narobe in naredi reinstall

Kar se tiče mail klienta - bo kar Evolution, postavil v 1 minuti in to je to. Pozna exchange, hvala
zz

Pujsa ::

Firefox na Ubuntuju mi ne kaže ikonic za razširitve. Kdo ve zakaj? Torej recimo ublock origin je omogočen, ampak zgoraj desno nimam ikonice zanj...

Ahim ::

Pujsa je izjavil:

Firefox na Ubuntuju mi ne kaže ikonic za razširitve. Kdo ve zakaj? Torej recimo ublock origin je omogočen, ampak zgoraj desno nimam ikonice zanj...

Ker je nisi dodal v vrstico?

Klikni z desno tipko na misi nekam na prazen prostor v vrstici zgoraj (recimo malo na desno od search/URL polja) da se odpre meni, potem v meniju izberi Customize, potem povleci ikono od uBlock Origina na mesto, kjer hoces da se prikaze. Meni deluje BP (Xubuntu 18.04 LTS, zadnji Firefox).

Pujsa ::

Ubuntu v programu Diski pri ustvarjanju particij nudi opcijo "Izbriši". K>aj točno tu naredi? Prepiše z ničlami ali kaj podobnega?

Pred prodajo starega prenosnika z W10 mu želim prepisati disk z DBAN, a mi z nobeno verzijo ne gre. Vsaka verzija DBANA javi neko napako. Zato sem poskusil sledeče: Naredil Ubuntu Live USB, izbral "Try Ubuntu before installing", v Ubuntuju s ključka pognal za "Diski" program in sformatiral disk, na katerem je W10 (ter izbral Izbriši). To zadošča? Recuva recovery program mi sedaj po sveži namestitvi W10 sicer najde veliko datotek, sam zdej ne vem, a je to samo od sveže inštalacije, ali tudi od prej...

bf4ed ::

Napravi ext4 particijo z "disks" in potem spremeni nazaj na NTFS. Probaj z recuva, in mislim da nebo nič našel. Kolko se spomnim sem enkrat to testiral.

Če pa je paranoja prevelika pa disk shreder v win.
enega od teh

yjpe ::

Prosil bi za malo pomoči pri backup programu Back in time, sploh glede razumevanja hard-linkov, snapshotov in podobnega.

Uglavnm notranji HDD ntfs disk za dokumente backupam s sem programom na zunanji backup disk.
Najprej zakaj sem si izbral tega:
Zato ker: Dela posnetke v plain obliki, tako da lahko prosto, zunaj backup programa brskam po varnostnokopiranih datotekah in pri morebitni obnovitvi nisem vezan na program; ker ne nudi nobenega šifriranja.
Želim pač enostavni ROČNI backup po potrebi, da mi naredi kopijo vsega ko se mi zazdi (na recimo 2 meseca). Mesto shranjevanja je zunanji disk, čez katerega je razkrečen Veracrypt kontejner. Zašifriran kontejner odprem in naredim ročni backup. Tako mi pač ustreza.

Mi pa glede same izvedbe backupa, oz. kot berem, so to snapshoti, kar menda celo ni isto (ne vem, se ne spoznam toliko). Predvsem pa mi ni čisto jasno glede zasedenega prostora.

O delovanju programa Back in time:

Back In Time is a simple backup solution for Linux desktops. It is based on rsync and uses hard-links to reduce space used for unchanged files. It comes with a Qt4 GUI which will run on both Gnome and KDE based Desktops. Back In Time is written in Python3 and is licensed under GPL2.

Backups are stored in plain text. They can be browsed with a normal file-browser or in Terminal which makes it possible to restore files even without Back in Time. Files ownership, group and permissions are stored in a separate compressed plain text file (fileinfo.bz2). If the backup drive does not support permissions Back in Time will restore permissions from fileinfo.bz2. So if you restore files without Back in Time, permissions could get lost.

If you see the error message in the status bar that BIT cannot find the snapshots folder although the snapshots are visible in the sidebar and the backup process is working correctly, then you are likely to have leftovers from a previous failed backup cron job. The status bar displays the content of the file ~/.local/share/backintime/worker.message. Thus deleting or renaming this file will remove the error message.


Če prav razumem, se delajo neki hardlinki, torej v vsakem snapshotu izgleda, kot da se nespremenjene datoteke podvajajo. Vsak snapshot ima torej seznam datotek, ki so bile na disku v trenutku posnetka. Nekje sem zasledil, da to samo izgleda, kot da se podvajajo, ampak da naj bi šlo za nek hard-link in da ubistvu prostor zasedejo le 1x. Ampak, če na ciljnem disku pogledam velikost določene mape v npr. predzadnjem snapshotu in velikost taiste mape v zadnjem snapshotu, mi pri obeh pokaže isto zasedenega prostora (v primeru, da se ni nič spremenilo s to mapo od predzadnjega snapshotanja). Kako trej res deluje? Če imam backup disk velik 1TB in želim nanj backupati mapo SLIKE, ki ima trenutno 700GB, bo torej premalo prostora za 2 snapshota? Ali bo prvi snapshot zasedel 700GB, drugi pa dejansko le recimo 50GB (če bo za toliko razlike od predzadnjega snapshota), kljub temu, da mi bo desni klik na mapo SLIKE v prvem snapshotu pokazal, da je velika 700GB, na drugem pa 750GB. Torej dejanska velikost dveh snapshotov skupaj ne bo 700+750GB, ampak le 700+50?

Upam, da je vprašanje približno jasno :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: yjpe ()

yjpe ::

Pa še eno vprašanje bi imel glede Ubuntuja (ta zadnji z dolgo podporo, kaj je že zaen).

Po tazadnji novi frišni inštalaciji se mi programi prvikrat po novem zagonu dolgo odpirajo. Vsi, tudi firefeox, Veracrypt, sploh pa VLC, Opera... Ko ga enkrat odprem (in pol zaprem), se mi do naslednjega Restarta normalno hitro odpre. Počasi se odpira prvič v smislu, da ko kliknem ikonico, se par sekund ne zgodi nič, pol se lepo tekoče odpre.

Sem zagnal tudi sudo updatedb, pa ni pomagalo...

Zvezdica27 ::

hja... ne bi smelo. Jaz osebno itak dam samo screenlock običajno in pc laufa skor non stop

zz

mulc007 ::

Pri preverjanju če je inštalacijski file Linux mint vredu, mi ni jasna prva točka pri Authenticity check.
https://linuxmint.com/verify.php

Authenticity check
To verify the authenticity of the sha256sum.txt file, we need to check the signature on the sha256sum.txt.gpg file.

1. Import the Linux Mint signing key:
gpg --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com:80 --recv-key "27DE B156 44C6 B3CF 3BD7 D291 300F 846B A25B AE09"

Če v terminal kopiram zgoraj podčrtan stavek, se v terminalu prikaže naslednje:

gpg: key 300F846BA25BAE09: 37 signatures not checked due to missing keys
gpg: key 300F846BA25BAE09: "Linux Mint ISO Signing Key root@linuxmint.com" not changed
gpg: Total number processed: 1
gpg: unchanged: 1

Kako naj vem kaj to pomeni oz. ali je vredu? V navodilih na linku ne piše.

mulc007 ::

Moje naslednje vprašanje se bo glasilo: Kako se v Linuxu Mint naredi zagonski Usb ključ za Linux. Rufus baje ne dela v Linuxu.

Gapi ::

Etcher uporabi
No person is rich enough,to buy back his past.

Ozric ::

mulc007 je izjavil:

Moje naslednje vprašanje se bo glasilo: Kako se v Linuxu Mint naredi zagonski Usb ključ za Linux. Rufus baje ne dela v Linuxu.


dd

mulc007 ::

Katere Linuxe pa uporabljate da nihče nima Minta?

nergac ::

Mint je bil najbolj popularen še dobri dve leti nazaj.
Vmes ga je prehitel Manjaro, zdaj je najbolj popularen MX Linux.
Mint in MX Linux bazirata na Debianu, vendar MX na stabilni različici.
To je po moje tudi eden od razlogov za njegovo sedanjo popularnost: stabilen, se ne sesuva, pa tudi ko ga inštaliraš na mašino ti ga ni treba pedenati.

Občasno glej stran distrowatch.com.

Ozric ::

mulc007 je izjavil:

Katere Linuxe pa uporabljate da nihče nima Minta?


Kreiranje usb ključa na Mintu ni čisto nič drugačno kot na Ubuntuju, Debianu, Manjarotu, itd...

dd torej ;)

sudo dd if=/path/to/image.iso of=/dev/sdX bs=4M && sync

Pozabi na Linux če se bojiš terminala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

Zvezdica27 ::

no, dd je le ena od opcij, je pa najbolj safe. Vedno dela za raznilo od ostalih unetbootinov itd.

tudi jaz vedno uporabljam dd, komanda je zgoraj

navodilo bi bilo: googlaj: how to do XXX in linux in boš dobil 100 vodičev.

Jaz osebno uporabljam lubuntu - vendar jaz izhajam iz DE oz WM, hočem imeti openbox in tu iščem najlažje rešitve in mi je vseeno za distro. Včasih sem bil na crunchu...

Opažam, da je ubuntu v obliki Lubuntu (torej brez navlake) isto stabilen kot Debian. Problem je bil torej ves čas samo v Unity (sploh ne vem kaj imajo zdaj).

zz

nergac ::

Zvezdica, je razlika tudi pri ostalih Ubuntu distribucijah. Sam sem uporabljal Ubuntu Mate in ni tako stabilen kot Debian. Najbolj me je jezilo (uporabljal sem ga zadnje čase samo občasno), da se je vedno sesuval tisti njihov update.

Debian res mogoče ni primeren za začetnika, MX Linux pa vsekakor je.

Kar se pa tiče videza, so različne Ubuntu distribucije pred vsemi, pa če gledam izgled črk ali pa posamezne ikone - recimo tista, ko staviš ključek v mašino in res vidiš ikono ključka, ne pa nek pravokotnik, ki naj bi predstavljal diskovni nosilec.

Sicer se pa tudi moda spreminja - v trendu so flat zadeve in pa telebajskasto zaokrožanje tudi oglatih stvari ...

Ozric ::

Zvezdica27 je izjavil:

vendar jaz izhajam iz DE oz WM, hočem imeti openbox in tu iščem najlažje rešitve in mi je vseeno za distro.

Se strinjam. Predvsem gnom forki a la mate ,cinnamon so bugasti za popizdit

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

Zvezdica27 ::

lp,

hja, za Mate in cinnamon ne vem. Vem da je bil Gnome stabilen in bug free (še stari gnome, na ubuntu 9.04 recimo, ooo kje so ta leta...), tudi s KDE ni sem imel težav (mi je pa grd bil). Vem da Unity ni bil nikoli stabilen in sem skoz neki popravljal. In od 11.04 z unity sranjem sem šel za vedno in povsod na Openbox, najprej crunch, potem debian, sedaj lubuntu.

Tako da ... če rečemo linux, nismo natančni. Treba je vedeti še DE oz. WM. In saj pravim - ubuntu v obliki Lubuntu je isto stabilen kot debian, sklepam da zaradi preprostosti openboxa (in seveda lxde, ki je tudi not, pa se mi še nikdar ni sesul). Še več - ker imajo svoje kernele in prvi dajejo not nov HW je ubuntu IDEALEN za začetnike. Samo ne v obliki Ubuntu - prej Lubuntu ali morda Xubuntu.

Kdo pa seveda hoče imeti vse flashy in oh in sploh pa je fail point. Sam pol ne jamrat. Lejte, meni se doma in v službi openbox sploh še ni sesul, nikdar. Če se je, se je morda samo kak X kdaj zataknil ali pa screensaver, pa še to se da včasih rešit. Ali pa samo reboot.

Jaz ne vem zakaj se tu toliko forka in komplicira, meni se danes obrestuje vsaka ura, ki sem jo na začetku vložil, da sem spoznal openbox + tint2. Enostavno se popolnoma nič sploh ne more sesuti, ker ničesar ni ;) Kar pa je pa je že od nekdaj del linux/BSD programja. Še conf datoteke imam iste 10 let...

zz

mulc007 ::

Nerad grem na nekaj novega. Uporabljam samo za internet. Pomembno mi je da ni virusov in morebitnih vdorov v PC. Ravno zato sem na Linuxu ker je bolj varen od Windowsa. Terminala skoraj ne poznam. Prižgem PC, odprem internet in to je to. Najbolj moteče mi je updejtanje ker ne vem kaj je s kerneli. Nekateri pravijo da so ok, drugi pa da niso.

mulc007 ::

V novi verziji Linux Mate, v nastavitvah Upravljalnika posodobitev ni najti ravni 1 2 3 4 ki označujejo bolj in manj varne popravke. Slabo

Ozric ::

@Zvezdica27
Minimal xfce s cli appi v večini na Archu brezhibno. 5 let stara inštalacija. Jebiga, rolling rabi stabilen DE, če ga sploh?

Ozric ::

@Zvezdica27
Tkole nekak ...

Ozric je izjavil:

Testing 5.1.1

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

Zvezdica27 ::



to je moj desktop

mulc: če rabiš samo za net, potem pa SPLOH uporabljaj samo lubuntu ali xubuntu: lxde ali xfce sta lahka hitra in preizkušena. Pa še nima se kaj polomit, ker ni navlake v sistemu - še vedno pa imaš polni kernel in repote od ubuntu in miljavžnt forumov za karkoli, kar gre lahko narobe. Edina stvar, ki se jo spomnim je to, da pač ti je nekako v interesu menjat folderje (iz Downloads v downloads), če boš slučajno kdaj v CLI (terminalu). Če pa ne boš, pa sploh ne rabiš-

zz

Zgodovina sprememb…

borča ::

nergac je izjavil:

Mint je bil najbolj popularen še dobri dve leti nazaj.
Vmes ga je prehitel Manjaro, zdaj je najbolj popularen MX Linux.
Mint in MX Linux bazirata na Debianu, vendar MX na stabilni različici.
To je po moje tudi eden od razlogov za njegovo sedanjo popularnost: stabilen, se ne sesuva, pa tudi ko ga inštaliraš na mašino ti ga ni treba pedenati.

Občasno glej stran distrowatch.com.

Pozdravljeni. Trenutno uporabljam MInt vendar imam kar v eno težave. Ne želi updejtat, ne morem namestiti zadnji Wine....
Poskusil sem Pop OS vendar sem imel težđave s terminalom. Nisem mogel pisati v njega ko sem prilepil ukaz ali kako se reče temu.
Sem začetnik vendar bi pa želel Linux uporabljati. Kako je MX Linux za začetnike? Hvala

Zvezdica27 ::

lp,

zato pa se začetniki držite večjih distrov. mint je v bistvu ubuntu in če se podpora ni izttekla bo moralo delati.

jaz za začetnike svetujem xubuntu ali lubuntu če imaš nov računalnik, za ne čist nove pa daj gor debian z lxde ali xfce okoljem in čao. ubuntu je... hoče bit osx in zato skoz neki štrikajo, bo že treba znati kaj popraviti. je pa najlepši od teh.

zz

borča ::

Zdravo. Mint imam na starem Asus N550 JV. Na Linux me je ponovno pritegnila novica glede iger. Imam Steam naložen in nekatere igre solidno laufajo. Mint pa sem naložil, ker je baje najlažji za začetnike.
Želim OS, ki bo delal brez težav. Nisem več tip, ki bi ure sedel za compom in "popravljal" vse živo.
Eni svetujete Debian drugi MX Linux. Sem noob, ki še paketa ne zna namestiti.

errhec ::

Kako želiš namestiti WINE na Mintu? Greš preko software managerja?
dd

SloSlayer ::

Zakaj sploh rabite Wine? Če se odločiš za uporabo Linux OS, potem pač uporabljaš tudi programsko opremo, ki teče na njem. Če se nisi pripravljen prilagoditi oz. programska oprema, ki jo nujno rabiš za delo, podpira le Windows, potem pač namestiš Windowse in imaš mir. Sicer vem, da obstajajo izjeme in včasih Wine lahko pride prav, čeprav je po mojem mnenju virtualka boljša rešitev, vidim veliko začetnikov, ki takoj po inštalaciji Linux-ov namestijo Wine in kup Windows programske opreme, kar s seboj potem prinese številne probleme.

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

nič ne rabiš popravljati:
lubuntu in ostani v lxde okolju (pusti openbox). NI pa to lepota lepot.

mx uporablja xfce in je torej više-manje isti kot xubuntu

trenutno je mx št. 1 na distrowatchu

lej, povleč dol, live usb in probaj vse 3 za dve uri in kar ti najlepš zgleda je to to. med temi ne rabiš znat nič, da ti bo vse delalo, saj majo za normalno delo vse not. Kar pa ne boš znal namestiti pa vrpaši.

WIne: sudo apt-get install wine-stable

zz

borča ::

Wine sem prvotno želel namestiti preko software manegerja vendar mi je preneslo staro različico. Wine želim zaradi World of tanks in World of warships. Verjetno bi se še kaj našlo.

Ponovno sem namestil Pop OS. Potreboval sem računalnik in nisem imel časa testirati. Na mint sem imel težave z Wifi ter občasno mi ni zagnalo kompa.

Hvala za Wine ukaz ali kako se temu reče.
Ko ga vpišem v terminal zahteva geslo vendar pa le tega ne morem vpisati, ker ne prime tipkovnica. Ko terminal zaženem deluje.

borča ::

Vpišem sudo apt-get install wine-stable. Ne uporabim copy/paste. Gesla ne morem vpisati.

Zvezdica27 ::

kwa?

kako ne moreš? Not good, to se ne bi smelo zgoditi sploh.

imaš vsaj še 3 načine inštalacije: prek deb paketka (download ali wget), preko synaptica (zadaj teče aptitude, seveda) in pa preko kompajlanja. Ubuntu ima še 4. opcijo - sam sem pozabil, kako se ji reče, interni program za inštalacije.

V glavnem: daj takole:
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

in potem
sudo apt-get install wine-stable

Zakaj tako? Zato, ker večina distrotov pro prvem uspešnem sudo (z geslom) potem 1 minuto ne zahteva več gesla). Če bo torej updatal (2. komanda) dolgo in za wine spet hoče geslo, samo ponovi:
sudo apt-get update (vpiši geslo)
sudo apt-get install wine-stable (ne bo treba gesla)


Če ti to ne dela, lahko narediva hec. Pritisni ctrl-alt in f1. Zdaj si v prvem loginu
https://askubuntu.com/questions/811074/...
ne skrbi, ctrl-alt-f7 te pripelje nazaj v tvoj X, ki je že odprt. Logiraj se v prvi login in probaj s tomandami tu.

Še ena opcija je, da do delaš v rootu, torej v recovery console, sam tam lahk hitro pomutiš, pazi. Tam si root in to enostavno mora delati brez debate: pri loginu drži shift in potem izberi recovery, če ga tvoj distro ima enablanega.

zz

Master_Yoda ::

Namesti steam in World of warships/tanks uporabljaj preko steama in njegove implementacije proton, ali pa lutris. Samo prek wine brez dxvk po moje ne bo delalo.
Dovie'andi se tovya sagain.

SloSlayer ::

borča je izjavil:


Ko ga vpišem v terminal zahteva geslo vendar pa le tega ne morem vpisati, ker ne prime tipkovnica. Ko terminal zaženem deluje.

Pri tipkanju gesla v terminalu, se ti to ne bo izpisovalo na zaslonu, tako, da ga ti samo normalno natipkaj in na koncu pritisni tipko enter.

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

heh... saj res, geslo se seveda ne vidi ko tipkaš. naredi kar je rekel SloSlayer

mulc007 ::

Ko namestim Linux Mint in hočem nadgradit ( označim kar vse možne nadgradnje - 70 jih je ) mi odpre okno The following packages will be installed:
amd64-microcode
intel-microcode
iucode-tool
linux-headers-4.15.0.64
linux-headers-4.15.0.64-generic
linux-headers-generic
linux-image-4.15.0.64
linux-image-generic
linux-modules-4.15.0.64-generic
linux-modules-extra-4.15.0.64-generic

Kaj pomeni teh 10 paketov? Ali moram označiti le enega od njih ali kako je s tem?

SlimDeluxe ::

To je pač nov kernel, vedno ti bo tako pisalo, vsake toliko pa še odstranilo stare verzije, sicer to kadarkoli narediš s sudo apt autoremove
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

MrStein ::

Heh, ko svet neha uporabljat WPS, ga Ubuntu začne podpirati: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mulc007 ::

- s sudo apt autoremove odstranim stare neuporabne stvari ki so se nalagale med prejšnjimi nadgradnjami? Ali se to vpiše samo enkrat in se potem avtomatsko odstranjuje, ali moram vpisati vsakič preden grem naredit nadgradnjo?

- Čemu služi apt-get clean?

Ali je okoli nadgradnje še kakšna stvar ki jo moram vedeti?
Do sedaj sem vedno le vklopil nadgradnjo, dokler se ni slej ko prej do polnega zabil disk, če ga nisem že prej sformatiral in naložil novo verzijo.

- Xfce naj bi bila okleščena verzija Minta, vendar file iz interneta zasede le 100 MB manj od MATE (5% manj)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

LightBit ::

mulc007 je izjavil:

- s sudo apt autoremove odstranim stare neuporabne stvari ki so se nalagale med prejšnjimi nadgradnjami? Ali se to vpiše samo enkrat in se potem avtomatsko odstranjuje, ali moram vpisati vsakič preden grem naredit nadgradnjo?

Ne odstranjuje avtomatsko. To je dobro narediti vsakič ko je kakšna stvar ki ni uporabljena.

mulc007 je izjavil:

- Čemu služi apt-get clean?

Počisti pakete (*.deb), ki so bili shranjeni lokalno pred namestitvijo.

mulc007 je izjavil:

Do sedaj sem vedno le vklopil nadgradnjo, dokler se ni slej ko prej do polnega zabil disk, če ga nisem že prej sformatiral in naložil novo verzijo.

Moraš imeti dovolj prostega na disku, da se paketi prenesejo in namestijo.

mulc007 je izjavil:

- Xfce naj bi bila okleščena verzija Minta, vendar file iz interneta zasede le 100 MB manj od MATE (5% manj)

Tudi Mate je precej lightweight za današnje standarde. Na koncu ni velike razlike.
««
14 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061176933 (45772) poweroff
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194222561 (157695) Zvezdica27
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813180804 (146743) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999133581 (96467) Icematxyz

Več podobnih tem