» »

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

strani: 1 ... 11 12 13 »

tschuss ::

S cd /home je uspelo.

v home se nahaja 7 map: Dokumenti, Glasba, Javno, Namizje, Predloge, Prejmi, Slike
Vse mape so prazne razen dveh:
V Dokumenti se nahaja le par manjših stvari,
v Prejmi se nahaja več zazipanih map, ki skupaj zasedejo okoli 180 MB.

V root shell sem poskusil s spremembo passwd ... po večkratnih poskusih mi je uspelo ustvariti le geslo za vstop v root shell, ne pa tudi za logiranje v Linux saj se mi še vedno ne uspe logirati.
/uporabil sem passwd in pa passwd mojusername)

1

1

2

2

3

3

4

4

Zatem sem poskusil z Live usb. Iskal sem v kateri mapi se nahaja količina GB ki zasedejo disk. Nobene večje mape nisem našel.
Ali je možno da se je ob posodabljanja linuxa, zraven inštaliral dodaten linux in se sedaj tepeta med sabo?
Ko osvežujem Linux vedno izberem vse kar je na voljo na številkah 1 in 2 (te so varne) . Včasih je na voljo tudi nekakšen kernel ki pomeni nekakšno večjo posodobitev ali nekaj podobnega.

Zazipane fajle iz mape Prejmi imam namen izbrisati vendar ne vem kako se to stori iz Live USB. S tipko Delete ne gre, v menuju pa je delete sivo obarvan in se ga ne da klikniti.

HotBurek ::

Za /etc/resolv.conf:

nano /etc/resolv.conf

Notri pa:

nameserver 193.2.1.72
nameserver 193.2.1.66

Potem še ping 193.2.1.66, če sploh imaš mrežo.

Za sources.list poglej še v direktori /etc/apt/sources.list.d, ker v osnovnem imaš samo CD, pa še ta je zakomentiran z #.
root@debian:/# iptraf-ng
This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zvezdica27 ::

prva slikca in stvar: zakaj nimaš swapa? Ker ga nimaš, je očitno disk poln do amena (piše ti da je 0 frej, daj pobriši kaj, po moje je to del vzroka za tvoj položaj.

cd home je isto kot cd /home, če si v rootu diska, a pustimo to. premakni se v downloads - torej cd /home/Prejmi (ali cd /home/downloads oz Downloads). Potem ls komanda in izbriši giga ali dva. ali pa premakni na usb. uporabi rm filename.koncnica komando

gremo dalje

zz

druga slikca: po moje ti je ali network manager dol padel ali pa se je samo DNS sesul (router? VPN?). Zato ti ne resolva, ker računalo morda je na netu (morda ni), pa pač DNS ne deluje.

ker nimam minta, sem jih pingal, en tvoj link dela, tko da je probelm pri tebi ;)

gremo dalje

zz

Zgodovina sprememb…

tretja slikca: mint ti je izpisal seznam, kamor se on povezuje za pač paketke... in kar nekak ne morem verjet, da je not samo ena vrstica, pa še ta zakomentirana (ne velja)... a je to za Mint normalno? NA prvi pogled izgleda vrstica sicer OK, če ne bi bila zakomentirana če pa za mint dela, pa ne vem, tu je del težave. Naj to nekdo pove, ki ima MInt...

probaj še poddirektorij
cd /etc/apt/sources.list.d
ls
če je tu kak sources.list, daj še: cat /etc/apt/sources.list.d/sources.list

zz

četrta slikca je bistvena: probaj kar je napisal Hot Burek, on ti je dal Arnesove DNS, jaz uporabljam googleove, a je vseeno. To mora biti in ne vem kako se ti je to lahko pokvarilo.

Mimogrede: tvoj mint uporablja systemd?

a lahko daš še komando
uname -a

da vidimo kteri sistem imaš... če imaš systemd bi to moral sam po sebi rihtati, resolv sploh ne bi smel biti težava (vsaj tako imam v glavi).

IN PA POBRIŠI KAKIH PAR GIGA....

zz

Zgodovina sprememb…

Žal je tega preveč in ni garantirano da mi uspe. Linux bom sformatiral in naložil na novo.

Zanima me le še kaj bi lahko bilo narobe da se je 250 GB disk v nekaj mesecih napolnil, brez da bi nanj nalagal filme in podobno.
Nekdo omenja SWAP. Berem da je to nekakšen virtualni pomnilnik. Ali ni to le varovalka za delovanje OS, kljub prenapolnjenem disku?

Požen še spodnji ukaz, ki zlista top 10 direktorijev po velikosti.

du -a / | sort -n -r | head -n 10

Tako boš videl, v katerem dir-u se je nabralo največ robe in ti bo mogoče dalo hint, zakaj se je disk zafilal.

tschuss... daj vztrajaj. To so res osnove, da malo dobiš feeling, kaj se dogaja pod vsem namizjem. Pa še igraš se malo... reinstall bo vedno opcija.

Daj samo probaj izbrisati kak giga ali še bolje pet in potem se probaj normalno logirati v sistem. To ti vzame točno 5 minut. Me pa zanima, če je to bila težava (ker nimaš swapa). Tko da vsaj to probaj.

Saj bi ti rekel, da se jaz priklopim gor, ampak teamviewer ni opcija, ker dela v GUI, CLI pa bi še sam moral zgooglati...

verjemi, da je čisto vse rešljivo - v skrajni sili preko chroota iz live usb in priklopjenega GSM za dostop do neta. Če imaš potrpljenje...

Vem samo tisto kar pišete. In napisano je uglavnem slabo ali pa računalnik dela napake.

Npr pri iskanju top 10 direktorijev
du -a / | sort -n -r | head -n 10

du -a =deluje
sort -n -r = ne deluje

Ozric ::

A si med userji?

awk -F':' '{ print $1}' /etc/passwd

cat /etc/passwd

po navodilih je sedaj v recoveryju, torej root

lej, vprašaj kaj ne razumeš. tisto moraš vse v eni vrstici, isto napisati. A veš, da se kaj naučiš, za du še sam nisem vedel.

recimo fajn je da veš, da s komando man preveriš kaj neka komanda dela:

man du

in čitaš.

lej, če si pa čist zgubljen pa pač naredi reinstall, samo pod namizjem se skriva terminal, kjer si pač lahko gospod. Zdaj si gospod računalnika, sam če si zgubljen in nimaš interesa... naredi reinstall torej in uporabljaj zadevo, kot bi winse.

zz

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 je izjavil:

po navodilih je sedaj v recoveryju, torej root

Vprašanje pa je, če je user kreiran? ;)

Kaže da je poln Koš.
Ker v Mintu na namizju ni ikone za Koš, ga nikoli nisem spraznil.
sedaj sem v /home/admin1/.local/share/Trash/files# S katerim ukazom spraznim koš?

rm -rf /home/admin1/.local/share/Trash/files/

Ko sem izpraznil koš je delalo vse kot prej. Poln koš je bia edina težava. Hvala

Kako se v Mintu izprazni koš brez uporabe terminala?
Če ne gre drugače bom moral na dno prenosnika napisati plonk rm -rf /home/admin1/.local/share/Trash/files/

Tipka Del prestavi vsebino. Kombinacija Shift+Del pa izbriše.

GNOME vmesnik ima v Nautilus-u folder Trash (na levi), ker je vsebina koša.

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: HotBurek ()

lp,

no, saj smo slutili. Po moje del težave v tem, da nimaš swap driva - in če bi imel poln koš, bi linux še vedno imel prost swap in bi delal.

Zakaj ni linux ob namestitvi naredil swap, ne vemo, nujen dandanes ni - je pa zaradi tvojega scenarija, očitno priporočljiv. Zdaj, če boš pazil, da bo vedno recimo 2, 3 giga frej diska, si ok, če pa ne, pa se znaš vsaj približno znajti, ane?

Ozric: kako je sploh možno, da v postavljenem sistemu, neodzivnem sicer, ne bi imel userja kreiranega? Saj je že bil vmes v svojem home folderju, torej user mora biti...

zz

Kaj je potrebno v Mintu izklopiti/vklopiti da bo zdravo za SSD disk? Trim in še kaj drugega?
Je to možno le v terminalu ali tudi v grafičnem vmesniku?

@tschuss
https://wiki.archlinux.org/index.php/So...
ker search engine ne najde bolj primernega linka

filip007 ::

Mene samo zanima, če bo črn zaslon, ko bodo prišli kernel popravki, sem dal gor Nvidia gonilnik, tisti prvi, ki je preizkušen in kako to popraviti, če pride do tega?
Plejstejšon.

filip007 je izjavil:

Mene samo zanima, če bo črn zaslon, ko bodo prišli kernel popravki, sem dal gor Nvidia gonilnik, tisti prvi, ki je preizkušen in kako to popraviti, če pride do tega?

Če je gonilnik iz distrotovega repozitorija, ga boš mel pravočasno posodobljenga.

Gonilnik je vezan na kernel, potem pride popravki za kernel in ga spusti in je potem črna slika ob zagonu, to sprašujem, bomo videli kako bo šlo.
Plejstejšon.

lp,

načeloma ni potrebe updatati kernel, če vse dela. Kernel posodobi samo če imaš kak hw da ne dela, da bodo nali not usb 7.0, drugače pa... if it ain't broken, don't fix it.

zz

Kako da ne, če so varnostne rešitve potem je treba.

Sem posodobil kernel in Nvidia gonilnik dela, potem se le nekaj naprej premika.
Plejstejšon.

jaz govorim o menjavi kernela... dokler so posodobitve, se patchi že vnašajo v obstoječ kernel, torej ni treba upgradati v smislu nove verzije. Jaz sem na 4.15, ki ni niti longterm...

zz
strani: 1 ... 11 12 13 »