» »

LHC stopa v naslednjo fazo delovanja

LHC stopa v naslednjo fazo delovanja

Detlef Kuchler drži v roki del materiala, iz katerega bodo pridobili svinčene ione.

Slo-Tech - Veliki hadronski trkalnik (LHC) v CERN-u je dosegel svoje cilje za letos, zato sedaj stopa v naslednjo fazo svojega obratovanja. Od konca marca, ko so izvedli prve trke, so tam trkali protone s približno energijo 7 TeV in luminoznostjo 1032 cm-2 s-1, ki so jo dosegli celo dva tedna pred iztekom postavljenega roka. Rolf Heuer, generalni direktor CERN-a, pravi, da so zelo zadovoljni, saj to dokazuje, da so bili postavljeni načrti realistični, četudi zahtevni. Dodaja, da so potrdili nekaj aspektov standardnega modela, saj so med drugim prvič opazili kvark gor pri trkih med protoni.



V naslednji fazi delovanja bo LHC trkal svinčeve ione. Z njimi želijo proizvesti nekaj kvark-gluonske plazme, ki je podobna snovi z začetka vesolja tik po velikem poku. S študijem želijo dobiti več informacij o močni sili, eni izmed štirih osnovnih sil, ki veže kvarke v večje delce. Ob trkih bodo delci pri temperaturah in gostotah, ki na Zemlji še nikoli niso bile poustvarjene. Ti eksperimenti bodo tekli do 6. decembra, ko bodo trkalnik zaradi vzdrževalnih del ugasnili. Ponovno ga bodo zagnali februarja 2011, ko bodo vnovič trkali protone.

125 komentarjev

«
1
2 3

terryww ::

It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Meizu ::

Hitro vsi paranoiki, potožite kaj o možnosti nastanka črne luknje :) It's now or never >:D

Thomas ::

Zaenkrat ni nastalo še čisto 0. Nobenega pomembnega odkritja, verjetno nobenih pomembnih riskov.

Maš ti kakšne druge podatke Meizu?

AFAIK, nobene s strani PR departmenta LHC, napovedane črne luknje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

fosil ::

Baje da so danes naredil mali veliki pok - klik , klik
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Thomas ::

Ja, tole mi pa že ni več čisto všeč. Prej mi je bilo, ker jim je ratalo 0, tole pa, če je res ... ni nujno 100% safe.

Kdor pravi da je, pravi da ve kaj se tam točno dogaja - in laže.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

techfreak :) ::

Dokler se lahko sekiraš o (ne)varnosti je še vse v redu.;)

tyara ::

Trk dveh "protončkov" bo povzročil črno luknjo in posledično uničenje zemlje. LOL:) trolala

wooted ::

Britanski znanstvenik David Evans, ki sodeluje pri projektu v Cernu, je povedal, da so nad dosegom vznemirjeni. "Proces se je odvijal v varnem nadzorovanem okolju, proizvajal pa je zelo vroče in kompaktne ognjene krogle, katerih temperature so dosegale deset trilijonov stopinj, milijonkrat višje, kot so v središču Sonca.


kul, 'poceni' toplarna.
poraba za deset trilijonov stopinj je samo par protonov..

Mipe ::

Par protonov? Kolikor vem, jih izstreljujejo na milijone...

Thomas ::

tyara ... a ti poznaš najmanjšo maso za črno luknjo? Veš, da to nikakor ne more biti par relativističnih nevtronov?

Dobr zate, če si tko pametna, samo mislim da nisi.

Kolikor vem, jih izstreljujejo na milijone...


Protonov je bilo ogromno, skoraj milijardo bi jih moralo trčiti vsako sekundo. Samo ni šlo.

Tle so pa trčili koliko ionov? Ne vem. Če samo enega ali ene par ni to vse skupaj nič.

Če jih je pa veliko, potem pa nisem 100% ravnodušen. Morm prevert.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Thomas, saj to je jasno, da tak kompleksen stroj ne more dati rezultatov kar takoj. Zato je brezvezno tole posmehovanje - eh, do sedaj jim ni še nič ratalo.

To lahko mirno pustiš ob strani.

Pomisleki glede varnosti - so pa resnejša stvar.

Ne mešat nebuloz oz. nepotrebnega posmehovanja z resnimi temami. Ker te tudi pri resnih temah ne bo noben resno jemal.
sudo poweroff

AtaStrumf ::

Sam da ne bo na konc "curiosity killed the cat" (and the universe).

Zgodovina sprememb…

nUUb ::

Da nebo kot v Stargatu, ko so uničili galaksijo :D
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Mipe ::

Dajte no, to ni smiselno. Vsak dan nas bombardirajo raznorazni delci iz vesolja, Sonce nas bombardira z masivnimi količinami raznoraznega sranja, mi pa se bojimo tistih nekaj protonov, ki jih lučamo drug ob drugega?

Jaffa ::

Nisi prebral novice?
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

Thomas ::

Meni zdej zgleda tole tkole. Masovni protonski trki (nič hudega) niso uspeli. Posameznih je v naravi res ogromno, vendar po milijardo na sekundo na kot las tankem preseku, jih pa ni. Niti jih ni bilo v CERNu.

Potem so trčili pa manjše število težkih ionov. Spet nič posebnega za naravo, ampak tudi za pospeševalnike ne.

Še zmeraj smo na 0. Mini Big Bang je samo marketinška fraza, preden zaprejo reč dol. Mali Veliki Pok.

Kar se je dobro izteklo. Nobenega novega delca, zato niti potencialno nevarnega.

Mau pogrešam kakšen medijski naslov - After a year, CERN found nothing.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Ljudje so sicer pričakovali odkritje Higgsovega bozona, če pa že tega ne, pa vsaj nekaj.

Pričakovanje novih odkritij v CERNU, ki bodo zagotovila "rešitev energetskega vprašanja", "nekaj povsem novega in nedoumljivega", "odgovor na vprašanja o naravi Big Banga" ... so se izkazale za pretirane čez vsako mero.

Mi je prav zelo žal, ampak vseskupaj je ena nula, sumarno. Vključno s treskom kakšnega iona. Zaenkrat vse old news.

Bodo eni rekli - morš počakat, gre za najzapletenejšo napravo v zgodovini. Ja, že, ampak ene precej manj zapletene so bile bistveno koristnejše.

CERN LHC je (vsaj zaenkrat) čisti fail. Ni pa katastrofa, ki bi nas vse ubila. To pa tudi res.

Katastrofa je samo v medijskem smislu, kjer mediji pridno pišejo kar pride iz CERNa, kakor je Pravda včasih pisala, kar je prišlo iz Kremlja, brez zastavljanja podprašanj. Medijska katastrofa pa je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

T-h-o-r ::

lol, to laufa zares komaj 1 leto, pa jih hočeš že zapret

tvoje ideje pa niti na obzorju še niso zarisane, pa jim moram slepo verjeti?
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

WarpedGone ::

Kaj jamraš? Naredil so veliki pok. To je Dovolj™.
Zbogom in hvala za vse ribe

gzibret ::

Ma dajte, veliki pok, božji delec ipd...

Ne nasedajte novinarskim floskulam. Ti pojma nimajo.
Vse je za neki dobr!

Bor H ::

Zadeva je malenkost kompleksnejša od tipičnega fizikalnega eksperimenta. Morda res delajo kaj nevarnega, ampak glede na to da so velike energije samo na zelo omejenem območju mislim, da lahko mirno trdimo, da se še v največji nevarnosti sami znanstveniki tam.

Sicer pa če nič ne izmerijo zna biti prav tako uporabno, ala Michelsonov interferometer.

Highlander ::

Sicer se na to niti ne spoznam, ampak mene sedaj ze prav zanima, zakaj se Thomas in podobni tako bojijo teh energij oz. potencialnega nastanka majhne crne luknje. A ne bi taka luknja prav hitro "izparela" s Hawkingovim sevanjem, se preden bi lahko kaj resnega "pojedla"? Cesa tocno se bojite? Razen seveda genericnega strahu pred neznanim? ;)

Thomas ::

Tega recimo, da je Hawkingovo sevanje drugačno kakor je Hawking predvidel. Da ni tako enakomerno, ampak se dogaja v nekakšnih sunkih, s po sekundo delaya.

To bi lahko bilo katastrofalno.

Ni to edina, samo ena od možnosti. Ni treba niti, da pride do črne luknje, strangletoni (neobičajna kombinacija kvarkov) je lahko dovolj, da pošteno poči, ko se kvarki v okolici rearanžirajo iz klasične postavitve v protonih in nevtronih. Trust me, da nočeš videti CERNA in tamkajšnjih fizikov sestavljenih iz strange matter. Ne boš jih mogel ločiti od notranjosti Sonca!

Ne vemo. In kot je očitno, prov dobro ne vejo niti v CERNu. Higgs bi po njihovem moral priti, njega pa od nikoder. A jim boš še naprej 100% verjel, da vedo, kaj se dogaja, čakajočim na Higgsa?

Jaz jim ne bi. Imajo lahko povsem čiste namene, a narava oćitno nima posluha za njihove želje in ideje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Bor H ::

A ni tako da so prišli šele komaj blizu energijam potrebnim za Higgsa in so do sedaj bolj kot ne umerjali zadeve in izvajali bolj točne meritve kot so bile do sedaj možne?

Osprey ::

A res ne veste, kaj se lahko zgodi s tem LHC-jem? Niste gledali FlashForward? >:D

MrStein ::

poweroff je izjavil:


Ne mešat nebuloz oz. nepotrebnega posmehovanja z resnimi temami. Ker te tudi pri resnih temah ne bo noben resno jemal.

Quoted for Truth
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Double_J ::

Zadeva gre od kar so jo ponovno zagnali, čisto po njihovih pričakovanjih, to je sedaj realna ocena.
Dve šivanki...

Thomas ::

Res ne vem, kaj jim gre po načrtih? Kaj so odkrili? Nič. Če je to po pričakovanjih, potem pa tud prov.

Kar se tiče energije so že 10 krat čez tisto mejo, kjer naj bi živel Higgs.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Bor H ::

Eh, dej poglej si tista dva linka, ki jih je pripopal jmakov. Lepo pove, da še nisto pri zanimivih zadevah ampak šele nekje na polovici.

Thomas ::

Ej ... še z LEP pospeševalnikom so lovili Higgsove bozone, pri 20 ali 30 krat nižji energiji, preko 20 let nazaj.
Njegova masa naj bi bila POD 1 TeV.

CERN ma mau isti problem kot SETI. Ni, kar išče, čeprav večina strokovnjakov in laikov misli, da tisto je. Noben neuspeh jih ne izuči.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Bor H ::

Torej v "najslabšem" primeru michelson in eter all over again. Kar pa tut ni švoh.

Lion29 ::

thomas, ce bi blo po tvojem, bi potem prenehali z vsem in se sploh nebi trudli s spoznavanjem tega dela fizike?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Thomas ::

Če bi bilo po mojem, bi delali detektorje za kozmične žarke in gledali, kakšen zverinjak delcev tam nastaja. Energije višje, dodatnega rizika nobenega ...

Predvsem pa, če bi bilo po moje, bi bilo lažnive medije, konec.

Samo ni po moje in ne bo po moje, razen tega, da svoje mnenje povem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Meizu ::

Dej Thomas, relax a little, will ya? Pismo, pišeš panično, kot da ti je nekdo v rit zapičil švas aparat in se pripravlja, da bo stisnil knof, da se vžge.

Sej, če nas požere mistična črna luknja, bomo v nebesih čisto fajn živeli, se bova dobila gor na kavi, pa bova en šah vrgla.

Sam čil aut. Zaenkrat se še ni nič zgodilo, mož od sestrične je doktor kvantne fizike (indijec po izvoru sicer) in zna bit, da ima tudi sam celo prste vmes v cernu. In mi je lepo razložil, da do črne luknje ne more prit. Sicer mi je na debelo in široko razložil in s klobasastimi matematičnimi računi njegovo trditev podprl, problem je le v tem, da ga sploh nisem štekal, saj nisem te stroke :) Kar se mene tiče - relax.

WarpedGone ::

Moti vas thomas, koliko vas protestira proti velikem poku, katerega naj bi ustvarili according to vsi novinarji?
Moti vas nekaj previdnosti, ne moti vas direkt laganje.
Zbogom in hvala za vse ribe

Bor H ::

Ne moti nas previdnost, moti nas (kot je Mathaii povedal), da meša previdnost in "nučakanost" oz. diskreditacijo verjetno največjega fizikalnega eksperimenta ever, ker v enem letu pač še niso naredili "velikega odkritja"

WarpedGone ::

Narhuj diskreditacija so si kar sami. Francoska štručka anyone? Šparanje štroma pozimi? Penny wise, pound foolsih all the way.
Zbogom in hvala za vse ribe

Bor H ::

Pa kaj si se na štrom obesu? Gre za logično odločitev, remont MORA biti, neglede na štrom, če pa ga že opravljaš ga pa dej ko je štrom najdražji a? Če ma pa kdo tok trdo bučo da mu ta logika ne gre v glavo pa niso CERNovci krivi. Sicer pa si poglej predavanje iz prvega odgovora. So izmerili precej stvari ampak precej podatkov tudi še obdelujejo, gre pa pri tako občutljivi napravi za zahtevno in zato počasno kalibracijo. "Detektor ne pride s priročnikom"

Thomas ::

Doktor kvantne fizike je narisal klobaso, iz katere je razvidno, da ne more priti do črne luknje?

Če bi sam Einstein s kakšno kvantno fluktuacijo vstal od mrtvih, ne bi mogel narisati take klobase, iz katere bi bilo razvidno, da do črne luknje ne more priti. Tko da tudi stric od tetke, verjetno ne.

"Najbrž" res ne more narest črne, ampak sami so se hvalili z njimi, da jih bodo ustvarjali. A sem jaz rekel, naj jih?

Anyway, doslej jih niso. Vprašanje je, kaj so? A mi lahko kdo pove - lej Thomas, tle so odkrili to in to, kar prej ni noben vedel da je, samo eni teoretiki so postulirali da je lahko - ali pa še to ne ... ti Thomas pa serješ po njih?!?

Ko odprejo kakšen nov teleskop, ki "tudi ne pride s priročnikom", vsaj nekaj novega odkrijejo. Planet okoli kakšne zvezde. Če pa ne, pa vsaj kdo jamra, kdo je zajebal leče in tko naprej. Tle pa kar vsi se delajo, kako so doseženi neki blazni rezultati nevidženi epohalni, na enega samega konkretno pa noben ne pokaže.

Zanimivo obnašanje, zanimiv suspenz vsake kritike. Vsa se usmeri na uboge, skromne, redke kritike CERNa, ki kaj muksnejo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Bor H ::

Sorry, teleskop al pa LHC, še hubble ni primerljiv. Če pa trdiš da je: boš zanikal njegove porodne težave? Mogoče njegove dosežke? In ne, iz CERNa uradnega hvalisanja o dosežkih ni, samo novinarji napihujejo zadeve.

Double_J ::

Dodaja, da so potrdili nekaj aspektov standardnega modela, saj so med drugim prvič opazili kvark gor pri trkih med protoni.


Očitno so že nekaj našli. Eni pa res malo nihajo med dvemi skrajnostmi... sploh nič ne deluje, ter črna lukna bo pogoltnila svet.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Thomas ::

Jaz pa mislim, da je teleskop zelo primerljiv. Hubble sploh, ker je tudi imel velike težave v začetku.

Vendar že iz taprvih, tapokvečenih fotografij, ki jih je Hubble poslal, so delali konkretno znanost in odkritja. In v časopisih so upali delati naslove kot "Hubble, Space Trouble" in govort, kako je blo brezveze tiste gare gor trogat.

Je bilo nekaj "demokratične in medijske opozicije". Ponavadi jo je, so stvari "healthy".

saj so med drugim prvič opazili kvark gor pri trkih med protoni.


Leta 1968 so opazili gor kvarke pri trku elektronov in protonov. Potem pa še ene 100 krat. Tko da res mora bit huda sila, tole ven vlečt in se s tem hvalt kot nekim dosežkom.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mtosev ::

samo eno vprasanje: ali lahko ustvarijo cel solarni sistem v LHC?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Thomas ::

Ne. Tisti Mini Big Bang je tko zelo mini, da niti enega solarnega sistema ni not.

Niti planeta.

Niti kamna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Med trki protonov piše.

Itak pa sedaj morajo laufat tiste računalnike še ene pol leta, da se sploh analizira prva sezona trkanj.
Dve šivanki...

Thomas ::

No sej vem. Zdej so trkal protone in so odkrili nekaj že 42 let znanega.

Zanimivo, da za to pa niti ni bilo treba čakat pol leta na izračune, za "druga odkritja" pa misliš da je?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Če so delci že znani, pol ni treba toliko čakat. Kolikor piše, pa jih še niso opazili med medsebojnim trkanjem protonov.
Dve šivanki...

Thomas ::

Mislim, da tudi ne pri trkanju muonov in nevtronov. Nej se zdej veselimo še enega nevtron/muon pospeševalnika, ki bo trkal pa tele dva delca in če bodo tudi v tistih trkih opazili gor kvarke, pa naj bomo še posebej veseli?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Sej ni bil to glavni namen gradnje, to se je pač sproti pokazalo in so že takoj lahko povedali. Očitno ni čisto brez posledic na standardni model.
Dve šivanki...
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Large Hadron Collider (strani: 1 2 3 449 50 51 52 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
2578133975 (54659) Matev
»

LHC stopa v naslednjo fazo delovanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12516329 (13523) Thomas
»

Veliki hadronski trkalnik ponovno v pogonu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
538554 (6499) noraguta
»

Objavljena analiza incidenta v CERN-u (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
25924739 (16199) kitzbrado

Več podobnih tem