» »

e-spovednice & stuff

e-spovednice & stuff

IceIceBaby ::

Zanima me če majo to tut v Sloveniji že ? Slišal sem da se lahko po svetu pogovarjaš z duhovnikom prek neta in da majo celo spovednice pa da te grehov odrešijo prek neta itd :)

Zanima me kje bi se dalo dobit kakšnega duhovnika za pogovarjat. Me zanima dosti stvari ki si jih kot nevernik verjetno drugače razlagam kot kristjani in zato rabm enga experta da mi razjasni.

MadMax ::

LOL! Spovednice na internetu:D
Ta je pa huda! Nisem si mislil, da so ljudje tako neumni...
Da se lahko kdo spomne kaj takega. To je zihr iz amerike prislo.
Sam sebe ogovarjat - pa to se prek neta....

Bwahahaha

Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Loki ::

kaj ti bo duhovnik v takem primeru?
lepo das en zmogljiv c programcek gor z nekimi standardnimi frazami in je (ce predvidevamo, da bo to irc-style).

Mercier ::

TESKAn ::

Hehe, tle me je pa kar malo imelo, da bi zastavil par provokativnih vprašanj:D.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Simko ::


MadMax

zakaj bi pa ljudje bili zaradi tega neumni?! Če hoče nekdo iti k spovedi, pa bi to rad nardil na bolj udoben način iz domačega naslonjača - zakaj mu tega ne bi ponudlili? Pa zraven dobili nekaj denarja na račun. Da ne omenim vseh starejših ljudi, ki bi radi šli k spovedi, pa ne morejo zaradi fizičnih sposobnosti.

Kaj si sploh hotel povedati s svojim sporočilom? Da so Američani neumni?

MadMax ::

OK, gre za dvoje:
1. resnicno sem se nasmejal, ko sem prebral zadevo.
2. ogovarjanje je zacetek "fovsarije", nevoscljivosti. To pa kot mi je znano, RKC ni po volji.
Kako more torej normalen clovek ogovarjati samega sebe???


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Simko ::

Potemtakem ti pa ne gre v nos spoved preko interneta, ampak spoved nasploh :)

MadMax ::

Tako je.
Ampak, da bi pa nekdo imel elektronsko arhivirane moje "skrivnosti"? Ta je pa res mocna, priznaj.


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Simko ::

Ja no, saj tudi v klasični spovednici si jih ta nekdo lahko arhivira na različen načine - tudi elektronsko navsezadnje.

Mercier ::

Včeraj smo meli eno gostilniško debato o fotografih (onih, ki razvijajo fotografije). Ljudje vidijo svašta - slika pove več kot tisoč besed. :D

MadMax ::

Ja no, saj tudi v klasični spovednici si jih ta nekdo lahko arhivira na različen načine - tudi elektronsko navsezadnje.

Ob taki ideji bi se pa vsak vernik moral zamisliti.
Saj ne recem, da to delajo.

Ampak: kaj pa, ce je to res?
Kje so potem tiste prave verske vrednote, ce gre pravzaprav le za izkoriscanje in nadziranje?


Malo sem brskal in nasel zanimivo vprasanje.


Da pa se razumemo: nic nimam proti veri (ne uci nic slabega).
Vendar upostevam tudi kako/zakaj je nastala, v kaj se je izrodila in pa se kup povezanih debat, ki pa so presiroke za ta forum oz. nima smisla, da eden drugemu nekaj zabijamo glavo.
Mnenja so pac razlicna.


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

||_^_|| ::

Kar me vedno znova impresionera je to, kako se ljudje pustijo omejevati.

IceIceBaby ::

Tudi jaz RKC nimam ravno rad in nasploh se mi zdi da ima nek čuden odnos do ljudi. Ampak poznam pa kar nekaj duhovnikov (bežno sicer), in vsi po vrsti so face in dobri ljudje. Že tukaj neki ne štima.
Pol sem šel brat biblijo. Čudna knjiga, na eni strani pravi "ne ubijaj" na drugi pa že povzdiguje ljudi ki so morili "nevernike" itd.

Jaz tega ne razumem. Zato bi se rad pogovoril z kakšnim dohovnikom. Verjetno si verniki čisto drugače predstavljajo vse skupaj in recimo biblije ne jemlejo tako dobesedno...ali kaj. Mogoče me bo celo kdo prepričal da bom začel verjet v njihovega boga :)

Kar se pa vere tiče in cerkve pa tega se mi pa zdi da ima vsak svojo glavo da razmišlja z njo. Če so nekateri podvrženi raznim manipulacijam je to ubistvu njihov problem. Pa tudi to če gre kdo h spovedi ali ne je odločitev posameznika.

Ikarus ::

kst

Pol sem šel brat biblijo. Čudna knjiga, na eni strani pravi "ne ubijaj" na drugi pa že povzdiguje ljudi ki so morili "nevernike" itd.


Treba je ločiti med Staro in Novo zavezo. Ne da je Stara nepomembna, ampak krščanstvo je utemeljeno na evangelijih Nove zaveze. Res je, Stara je krvava in nasilna kot hudič! Pobijanje otrok, ker so se iz nekoga norčevali, ni nič nenavadnega...čudni časi.. Nova zaveza se začne z letom 0, ko se rodi Kristus.

Jaz tega ne razumem.


Saj nihče ne - vsaj vsega ne.

Eksegeza je veda, ki se ukvarja z interpretacijo Nove zaveze. Baje se znajo "eksegeti" na svojih srečanjih prav resno udariti.

in recimo biblije ne jemlejo tako dobesedno...ali kaj.


Seveda ne - na vse "biblične prilike" je treba gledati simbolično, kar pa zna biti zagamano težko. Poleg intelekta je potrebna še življenjska izkušnja.

Verjetno si kdaj prebral kakšno resno knjigo s pravo umetniško težo in ni bilo nič jasno? Čez nekaj časa, ko dozoriš, pa stvari nenadoma padejo na svoje mesto. Ali pa tudi ne :-)

Hočem reči, da si je treba kdaj enostavno kaj zapomniti, čeprav nima smisla in včasih ratajo kasneje prav zanimivi zaključki.

Mogoče me bo celo kdo prepričal da bom začel verjet v njihovega boga :)


Nak, takšnih bi se sam izogibal. Prepričevanje = nasilje. Poišči takšnega človeka/literaturo, ki bo odgovarjal na vprašanja.

Kar se pa vere tiče in cerkve pa tega se mi pa zdi da ima vsak svojo glavo da razmišlja z njo.


Se mi zdi, da je naš preljubi Rode rekel nekaj takega zadnjič na Brezju - pa so ga raztrgali. :-)

Sama spoved zna biti pa precej ambivalentna zadeva. Zlorabljajo jo v prvi vrsti sami verniki in to tisti, ki gredo k spovedi, potem pa delajo naprej vse isto in gredo kasneje spet k spovedi in se jim zdi, da je s tem zadeva ad acta in njihova duša "čista". Po Cankarju smo v naši Šentflorjanski dolini glede tega kar kerlci... :-)

darh ::

Hmm.. se spomnim pred kakimi 4 dnevi sem poslušal delček Rodetovega govora... "... da so šole zelo ateistično usmerjene in da se mu zdi to pristransko ..." Kako je lahko ateizem pristranski? Samo ne verouka v šolo...
Excuses are useless! Results are priceless!

Mercier ::

Ne bi sicer rad neke hude vojne začel..., a malo bom protestiral. >:D

Tako vobče sem veri naklonjen, akoravno nisem bil nikoli inicializiran kamorkoli, sem ateist in obstaja možnost, da če bi v kakem verskem objektu kaj čivkal, bi me pod marš ven nagnali. Imam pa filing, da klera večkrat malajo bolj črnega, kot pa v resnici je.

Spoved: ako si grešil in te teži, zakaj pa se ne bi spovedal in pokesal? Čisto človeško, ne? In komu, če ne profiju (ki je poklican, da skrbi za (dušni) mir skupnosti)? Meni se zdi OK.
Da so zlorabe? Ja, so. Z obeh strani šanka, celo. A na pošti pa jih ni?

Ni vedno slabo, da so takšne zadeve institucionalizirane. Recimo poroka - "civilna" je čisto OK. Že navadna pravna čreva, ki jih ob tej priložnosti preberejo se slišijo dobro - za to so že v "prejšnjem režimu" poskrbeli. Ampak, najbrž poznate kakšno ateistko, ki bi raje dahnila usodni da v čisto pravi cerkvi.
Ali pa pogreb - tu pa sploh ni treba "ateistke", NekoIme si bo najel hodžo. Pri meni že ne bo noben "govornik" neumnosti gobezdal. :D

Ikarus ::

xbite

Ateizem je pristranski, agnosticizem ni. Ateisti trdijo, da ni boga - nikakršnega. Agnostiki so bolj pasivni in pravijo, da ne vedo. Verni pa verujejo in mislijo, da je.

Če je šola res ateistična, se meni to tudi zdi pristransko.

Thomas ::

Ma Rode je zvezda in faca. Jest sem največji ateist daleč naokoli - ampak Rode je zame zvezda.

Če bi vsak zagovarjal svoje kot on (ali pa jest :D ) - bi se stvari hitreje razčiščevale.

Pa tudi zato je Rode zame zvezda, ker za Veliko noč žegna potice tistim, ki so ga že od kmalu po Božiču naprej zmerjali na vse mogoče načine. Jest recimo - bi jim maščevalen kot sem - odrekel tisti žegn. Pa krst pa pogreb pa take reči. On pa ne. On pa - "So božji otroci četudi so grešniki!"

No ... tukaj je boljši kot bi bil jest. Res da ga zavezuje cerkveni kanon - ampak ni to bistvo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Thomas: ne, ne bi hitreje reševali problemov, ker bi vsak svoje gonil do onemoglosti, na koncu bi bili na začetku. Če hočeš, da se problemi rešijo hitro, morata strani:
- povedat razločno, kaj mislita
- in PREDVSEM poslušat tudi nasprotno stran in DOBRO premisliti.
Potem se pride do kompromisov, ki so nujni za reševanje sporov tako, da obe strani ali enako pridobita ali enako zgubita.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

darh ::

Ikarus, my bad....
ok... predpostavmo da je šola ateistično usmerjena... to jo naredi pristransko.. Rode bi rad, da bi bila bolj krščanska (ehm... i guess) - in s tem bi jo naredu nepristransko ?! <- to je bil moj point...

Jest tud ne pravm da ga ni... ne vem pač.. ga še nism vidu... če pa je.. se pa dobro skriva :D


& lol @ Thomas again... :D
Excuses are useless! Results are priceless!

Ikarus ::

xbite

Dvomim, da bi rad Rode krščansko šolo - to bi bilo ravno tako narobe kot ateistična šola.

Verjetno hoče sproščeno voluntaristično šolo - komur paše, se omogoči, da se izobrazi o verstvih, zaradi mene je lahko izbirna tudi klasična kateheza, kdo drug si pa izbere recimo filozofijo zgodnje renesanse.

V šolah potekajo recimo tudi tečaji CPP, pa nikogar ne moti.

Verouk kot obvezni predmet je pa oslarija, o tem sploh nihče ne govori.

TESKAn ::

Če so CPP Cestno Prometni Predpisi, je lahko samo dobro, da se jih uči v šoli.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Ziga Dolhar ::

Ker v šoli učijo CPP, je na cestah manj nesreč.

Če bi na šoli učili krščanstvo/..., do nesreč sploh ne bi prihajalo, ker bi bili ljudje bolj "disciplinirani". Ne bi bilo ločitev, ker...

. . .

(sicer sem proti uvedbi verouka kot obveznega predmeta, a vseeno -- v primerjavi z vero -- pri CPPju ne vidim nič posebnega)

Double_J ::

Rode govori neumnosti. Pa še slepo je zaverovan vanje.
Po eni strani se mi smilijo ljudje, ki morajo zagovarjati logično tako zelo trhle filozofije.
Samo, saj se itak ne zavedajo, da bluzijo. Ker, če se bi, potem nebi več bluzili:D

Agnosticizem je pa destrukcija kakršnega koli mišljenja.
Zelo me moti tak način razmišljanja. Resno.

Thomas ::

Ko bo Rode - in vsi - lahko svobodno povedali svoje mnenje, ne da bi bili apriori izključeni - potem bo to demokracija.

Je pa res, da se pa takrat Rode ne more več sklicevati na člen o nedotakljivosti verskih čustev.

Tega ni. Vse na mizo in vse neusmiljeno secirat! Z logiko, razumom in fakti.

Freedom mem bi moral biti nekoliko bolj razširjen za moj okus.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

To pa, ja.

Vsak naj govori, kar hoče.
Tudi, da bo vse pobil, lahko.

Mercier ::

Razen tega in še par verbalnih, ki te pripeljejo u hapsanu. Ima pa RKC vso pravico, da lapa kar jim paše. Seveda pa, kot je Thomas prej napisal, kaj več kot pa jokat ne morejo, ako kdo kaj reče čez njih.

Na nekih volitvah za šerifa v nekem okrožju (USA valjda) je en kandidat za drugega rekel dobesedno (po radiu), da je pusi, on pa da ima n (pozabu cifro) konfrmd kils. A je blo smeha. >:D Tak da ni še panike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

Ikarus ::

Tule:

Ima pa RKC vso pravico, da lapa kar jim paše.


smo že, sem:

- in vsi - lahko svobodno povedali svoje mnenje, ne da bi bili apriori izključeni - potem bo to demokracija.


pa še moramo priti.

Namreč, vsak (ne samo RKC) ima vso pravico, da pove svoje IN ŠE, da je to dobronamerno sprejeto in ne na nož, kot bi šlo za kakšnega sovražnika.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vera (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33120521 (9409) Vanich
»

Kako se pogovarjati z vernikom? (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1084140752 (123868) Mrakw

Kako prijatla odvrnit od verskih tem?

Oddelek: Loža
383196 (1427) Matako
»

Scientologija: STRUP za razumnost in neodvisnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9315421 (12618) Alek
»

Verouk kot oblika pranja možganov (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
30817751 (13134) Barakuda1

Več podobnih tem