» »

Bomo delali do 65. leta?

Bomo delali do 65. leta?

amda ::

Ne, žal je to čista utopija. Država ti ne bo znižala davke, četudi je recesijsko obdobje.


Ja saj to vsi vemo, samo (po mojem mnenju) bi država bila naoljšem, pa ne samo država vsi.

Država bi pa pobrala kar precej več davkov kot sedaj a se ti ne zdi?

Icematxyz ::

Je pa res da sindikati bolj podpirjao znižanje bremenitev na plače kot delodajalci.

Oziroma problem je v tem da delodajalci bi že znižali obremenitve z veseljem ampak pač ne strinjajo se z dvigom plač.

Zavedajo pa se da v javni upravi pa bi vsako znižanje obremenitve plače pomenilo povišanje plače zaposlenega in majn prispevkov v raznih zdravstvenih in pokojninskih blagajnah. In zavedajo dse tudi da bo se potem pač spet vzelo drugje za to. Zagotvo se zdravstvena in pokojninska blagajna ne bosta ukinili.

Pomoje je delodajalcem in lastnikom kapitala bolj zanimivo nižanje kakšnih drugih davkov in ne teh za obremenitev plač.

amda ::

No, daleč od 30% nismo. Če imaš 2000 jurja bruto, stane to firmo 2300 al kolk že, ven dobiš 1200 neto, od teh 1200 boš plačal 20 procentov DDV-ja za karkoli boš kupil, če boš kupil avto še malo več, pri hrani manj, ampak hrana je itak skoraj drobiž, da ne govorimo kolk plačaš pri bencinu, čikih, alkotu...


Glej tako to gre, če imaš plačo bruto 1450 je neto nekje 1000, delodajalca pa to stane z davkom in prispevi nekjje 2400. In o tem govorim , nevem kje ste dobili 30 %. Ja pri nakupih in plačilih je potem tudi davek samo o tem ne govorimo.

Utk ::

Vem, da ne govorimo o tem, ampak bi tudi lahko. Davki se ne končajo pri plači.

dzinks63 ::

V končni fazi je čisto ves denar v obtoku od države. Za vsako stvar katero kupiš se odvede davek. In za izdelek, ko se ga ustvarja, se tudi za vse surovine in stroške odvaja davek, tudi za plače in še od dobičaka se vzame, če pa je slučajno še kaj viška se ga pa še z dohodnino poravna. Ko se vse poračuna, je vse vrnjeno državi. Sploh če se gleda državno upravo ali pa upokojence, katera praktično plačuje sama sebe. Najprej podari nekaj drobiža ljudem, potem jim ga pa itak vsega pobere skozi vse domine v sistemu. Pri upokojencih kar naprej jamrajo, kot ni denarja za pokojnine. Ne bi ga bilo, če upokojenci nebi ničesar trošili. Če pa ves denar zapravijo in porabijo za karkoli že, je pa itak skozi celo verigo vrnjeno nazaj v kaso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

MadMicka ::

BigWhale, zadeva je preprosta: država rabi toliko in toliko denarja. Če uvede EDS, bo ta moral biti dovolj visok, da se bo proračun napolnil do te mere, kot sedaj.

In tisti z nižjimi prihodki bodo nujno plačali po uvedbi EDS več, kot dosedaj, saj bodo bogati plačali manj. Drži?

No, če je temu tako in če obenem vemo, da nekomu ki ima veliko, enak procent zaradi padanja mejne koristnosti pomeni manj, kot nekomu, ki ima malo, je v današnjih razmerah proporcionalna obdavčitev bolj pravična.

Ne gre se torej za nobeno kaznovanje. Gre se za zdravo pamet. In socialno državo.

p.s.: amda, ti pa se naprej kaj nauči glede davkov in prispevkov, potem pa naprej modruj. Se ti pa opravičim, če pojasniš, kako lahko pri plači bruto 1450 in iz tega neto 1000 EUR pride to delodajalca z davkom in prispevkom nekje 2.400 EUR? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

amda ::

Je pa res da sindikati bolj podpirjao znižanje bremenitev na plače kot delodajalci.

Oziroma problem je v tem da delodajalci bi že znižali obremenitve z veseljem ampak pač ne strinjajo se z dvigom plač.

Hmm delodajalec ne more znižati oziroma razbremeniti plač, pač pa, džava. Dvig plač pa bi naj bil 50E ,tako da delodajalca nebi stalo nič, oziroma še manj.

Zavedajo pa se da v javni upravi pa bi vsako znižanje obremenitve plače pomenilo povišanje plače zaposlenega in majn prispevkov v raznih zdravstvenih in pokojninskih blagajnah. In zavedajo dse tudi da bo se potem pač spet vzelo drugje za to. Zagotvo se zdravstvena in pokojninska blagajna ne bosta ukinili.

To ni res . Znižanje plač v javni upravi nimaa nikakršne veze z delavskimi.Prispevki se plačujejo v procentih in če se dvignejo plaćče delavcem ki jih je precej več bi pobrali več ne pa manj, pa tudi če bi plače v javni upravi znižali za 10%. No nekatere muči matamatika a ne?

Pomoje je delodajalcem in lastnikom kapitala bolj zanimivo nižanje kakšnih drugih davkov in ne teh za obremenitev plač.

Okapi ::

In tisti z nižjimi prihodki bodo nujno plačali po uvedbi EDS več, kot dosedaj, saj bodo bogati plačali manj. Drži?

Kakor se vzame. Logika za EDS ni v tem, da bi bogati plačali manj davka, ampak da pomeni spodbudo za gospodarstvo in bi vsi zaslužili več, država pa bi dobila enako kot sedaj.

O.

amda ::

BigWhale, zadeva je preprosta: država rabi toliko in toliko denarja. Če uvede EDS, bo ta moral biti dovolj visok, da se bo proračun napolnil do te mere, kot sedaj.

In tisti z nižjimi prihodki bodo nujno plačali po uvedbi EDS več, kot dosedaj, saj bodo bogati plačali manj. Drži?

No, če je temu tako in če obenem vemo, da nekomu ki ima veliko, enak procent zaradi padanja mejne koristnosti pomeni manj, kot nekomu, ki ima malo, je v današnjih razmerah proporcionalna obdavčitev bolj pravična.

Ne gre se torej za nobeno kaznovanje. Gre se za zdravo pamet. In socialno državo.

p.s.: amda, ti pa se naprej kaj nauči glede davkov in prispevkov, potem pa naprej modruj. Se ti pa opravičim, če pojasniš, kako lahko pri plači bruto 1450 in iz tega neto 1000 EUR pride to delodajalca z davkom in prispevkom nekje 2.400 EUR? :)


A res no pa mi ti izračunaj koliko dejansko pride delodajalca če ima delavec plačo bruto 1450e, bomo videli gdo se na kaj spozna. torej?

amda ::

Jaz sem prišel do takšnega izracuna če je bruto 1450, zraven še malica + potni stroški skopaj 200 stane delodajalca natanko 1 883,45 res pa je da je davek malo manjši in še nekatere olajšave so ki jih lani ni bilo.

Rad bi pa videl še tvoj izačun bo šlo?

da ti malo pomagam


1. PRISPEVKI OD BRUTO PLAČE DELAVCEV
Zdravstveno zavarovanje 6,36% 92,22 EUR
Pokojninsko zavarovanje 15,50% 224,75 EUR
Zaposlovanje 0,14% 2,03 EUR
Starševsko varstvo 0,10% 1,45 EUR

Skupaj prispevki 22,10% 320,45 EUR

2. OLAJŠAVE
Splošna olajšava 246,63 EUR

Skupaj olajšave 246,63 EUR

3. DOHODNINA
Izhodišče 1.450,00 EUR
Olajšave - 246,63 EUR
Prispevki delavca - 320,45 EUR

Dohodninska osnova 882,92 EUR

Akontacija dohodnine razred 27,00% 172,50 EUR

NETO IZPLAČILO (skupaj z materialnimi stroški 200,00 EUR) 1.157,05 EUR

1. PRISPEVKI DELODAJALCEV
Zdravstveno zavarovanje 6,56% 95,12 EUR
Pokojninsko zavarovanje 8,85% 128,33 EUR
Zaposlovanje 0,06% 0,87 EUR
Starševsko varstvo 0,10% 1,45 EUR
Poškodbe pri delu 0,53% 7,69 EUR

Skupaj prispevki 16,10% 233,45 EUR


3. MATERIALNI STROŠKI
200,00 EUR

CELOTNI STROŠEK DELODAJALCA 1.883,45 EUR


SEDAJ pa poglejmo neto plača, je nekje 957e delodajaca pride 1800e kar je več kot 75% o katerih jaz vesčas govorim KDO IMA SEDAJ PRAV?

WarpedGone ::

Tule je online kalkulator plače. Vanj sem vnesel en cel seznam različnih neto plač in izračunane Celotne Stroške delodajalca vnesel v tabelo, zraven pa dodal še nekaj preračunov.

Plače 2009


Gledal sem neto prejemek in celoten strošek delodajalca (CSD).
Iz cifer se vidi, da dokler imaš manj kot 1600 EUR neto plače, delaš bolj zase kot pa za druge, ko imaš pa več, delaš bolj za druge kot pa zase. Namreč pri 1600 EUR neto daš državi ravno 1600 EUR dajatev in prispevkov.
Vidi se tudi nestimulativnost sistema, ki je najbolj izrazita okrog 750 EUR neto in 1250 EUR net.
Človek, ki ima 750 EUR neto plače in jo želi povečat na 800 EUR z več dela mora ustvarit kar za 8,1% več, kljub temu da se bo to na povišanju plače poznalo le s 6,1%. Najhuje pa je pri tistih, ki zaslužijo okrog 1250 EUR neto. Če želijo dobit 1300 EUR neto, kar pomeni le 4,2% povišanje neto plače, morajo ustvarit za 5,8% več.
Neto prejemek nikoli ne preseže 63% CSD, pri visokih neto plačah pa pada proti 40%. Torej država vsakemu vzame najmanj 37% pa tja proti 60%. Človek s 10.000 EUR neto plače, da državi 14.400 EUR, podjetje pa stane 24.400 EUR. Tolk o konkurenčnosti Slovenije.

Če bo kdo trdil, da ne smem gledat neto prejemke ampak bruto, se bomo pa skregal kaj dobrega imam js od teh obveznih prispevkov, ki se mi trgajo od bruto plače. Zaenkrat sm namreč prepričan da bore bore bore malo, zato jih vidim kot običajni davek.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: WarpedGone ()

jype ::

WarpedOne> kaj dobrega imam js od teh obveznih prispevkov, ki se mi trgajo od bruto plače

Zagotovljeno zdravstveno (če si pripravljen počakat kako leto, dve, da prideš na vrsto) in pokojninsko varstvo (če si se pripravljen šlepat na mladino, ki bo takrat delala, za tisti drobiž, s katerim komaj preživiš).

A ni to super?

UTD+EDS je neke vrste dvostopenjska EDS, ki bi omogočala preživetje najbolj ogroženim in hkrati mastno služenje tistim, ki so najbolj pridni (ali pa NAJBOLJ KRADEJO!!!11, ane).

Icematxyz ::

Je pa res da sindikati bolj podpirjao znižanje bremenitev na plače kot delodajalci.

Oziroma problem je v tem da delodajalci bi že znižali obremenitve z veseljem ampak pač ne strinjajo se z dvigom plač.

Hmm delodajalec ne more znižati oziroma razbremeniti plač, pač pa, džava. Dvig plač pa bi naj bil 50E ,tako da delodajalca nebi stalo nič, oziroma še manj.

Zavedajo pa se da v javni upravi pa bi vsako znižanje obremenitve plače pomenilo povišanje plače zaposlenega in majn prispevkov v raznih zdravstvenih in pokojninskih blagajnah. In zavedajo dse tudi da bo se potem pač spet vzelo drugje za to. Zagotvo se zdravstvena in pokojninska blagajna ne bosta ukinili.

To ni res . Znižanje plač v javni upravi nimaa nikakršne veze z delavskimi.Prispevki se plačujejo v procentih in če se dvignejo plaćče delavcem ki jih je precej več bi pobrali več ne pa manj, pa tudi če bi plače v javni upravi znižali za 10%. No nekatere muči matamatika a ne?

Pomoje je delodajalcem in lastnikom kapitala bolj zanimivo nižanje kakšnih drugih davkov in ne teh za obremenitev plač.


Vse je bilo združeno z citranjem ampak bom poskusil razdružit...

Hmm delodajalec ne more znižati oziroma razbremeniti plač, pač pa, džava. Dvig plač pa bi naj bil 50E ,tako da delodajalca nebi stalo nič, oziroma še manj.


Jaz sem govoril o združenju delodajalcev in sindikati kot partnerji v pogajanjih z državo. Ne individualno vsak delodajalec za sebe.

To ni res . Znižanje plač v javni upravi nimaa nikakršne veze z delavskimi.Prispevki se plačujejo v procentih in če se dvignejo plaćče delavcem ki jih je precej več bi pobrali več ne pa manj, pa tudi če bi plače v javni upravi znižali za 10%. No nekatere muči matamatika a ne?


Prvič nikjer nisem govoril o znižanju plač v javni upravi ampak o znižanju obremenitev dela. In posledično dvigu plače v javni upravi.

Tako da mene muči matematika ali tebe? Če so obremenitve majnše plača pa gre za tisto razliko gor? Pobrali bi majn?

Ne samo matematika tudi brat se je potrebno naučiti in razumeti povedano ne pa potem odgovrajati kod da bi prebral nekaj drugega.

MadMicka ::

amda seveda se motiš (pa pustimo ob strani, da si najprej trdil, da ima delodajalec pri bruto plači 1.450 stoškov za 2.400 EUR)

Se pravi, upoštevajoč tvoje izračune, delodajalec iz svojega žepa plača 1.883 EUR, delavec pa od tega dobi čistega 1.157 EUR, tj. 61%. Če pa bi k temu dodali še 1/12 regresa za letni dopust, kjer ni prispevkov, bi pa se ta procent še nekoliko povečal.

Ti pa si, bog ve zakaj, primerjal znesek 1.883 in neto plačo 957 EUR. Ampak, celo če bi ta dva zneska primerjal, kako neki si prišel do 75%? To je kvečjemu 50%.

Pomoje, da ti tega itak nisi izračunal, ker ne znaš. Izračunali so ti verjetno starši, ti si pa nato njihov izračun narobe tolmačil. Pa nič hudega. Trud velja!

p.d.: WarpedOne, preden govoriš o kokurenčnosti Slovenije z davčnega vidika, preveri še efektivne davčne stopnje na Finskem, Švedskem, Nemčiji, Franciji pa GB in ZDA, pa bomo lažje govorili.

amda ::

No priznam svojo napako res nisem dobro prebral, samo je pa še vedno preveč napak s tvoje strani.

Icematxyz
Oziroma problem je v tem da delodajalci bi že znižali obremenitve z veseljem ampak pač ne strinjajo se z dvigom plač.

Tukaj je narobe to da delodajalec ne MORE znižati obremenitve, ampak država( no vrjetno mislima oba na obremenitev osebnega dohotka...) zakaj sene ali se strinjajo ne debatirava.

Icematxyz
Zavedajo pa se da v javni upravi pa bi vsako znižanje obremenitve plače pomenilo povišanje plače zaposlenega in majn prispevkov v raznih zdravstvenih in pokojninskih blagajnah. In zavedajo dse tudi da bo se potem pač spet vzelo drugje za to. Zagotvo se zdravstvena in pokojninska blagajna ne bosta ukinil


No tole pa prvič slišim razbremenitev plač v javnem sektorju, kajti nonstop poslušam samo razbremenitev plač v gospodarstvu. Za javno upravo sem pa slišal, da naj bi se PLAČA znižala za 10%

No sedaj pa MATEMATIKA

Icematxyz
Zavedajo pa se da v javni upravi pa bi vsako znižanje obremenitve plače pomenilo povišanje plače zaposlenega in majn prispevkov v raznih zdravstvenih in pokojninskih blagajnah.

Torej če se nekomu dvigne plača se po tvojem mnenju potem znižajo prispevki v zdravstvenih in pokojninskih blagajnah? No koliko jaz vem se prispevki plačujejo v procentih, kar pa pomeni,da se bolj polnijo blagajne,
kajti davek na osebni dohodek gre v državni proračun ne pa v zdravstvene in pokojninske blagajne

No upam da sem sedaj razumel kaj si hotel povedati, pa vrjetno tud ti mena a ne?

Icematxyz ::

Saj pa plača 1000 evrov v gospodarstvu glede "obremenitev dela-dajatev" ni nič drugačna kot plača 1000 evrov v javni upravi?

Je tako? Saj pa nimamo dvojnega sistema.

Kaj se pa tiče dviga plač pa ja. Se nabere več v raznih blagajnah z prispevkov s tem če se dvignejo plače. Ampak če ti se dogovoriš da boš dvignil plače ravno za toliko koliko si znižal obremenitve plače kaj se potem zgodi?

amda ::

Saj pa plača 1000 evrov v gospodarstvu glede "obremenitev dela-dajatev" ni nič drugačna kot plača 1000 evrov v javni upravi?

Je tako? Saj pa nimamo dvojnega sistema.

Kaj se pa tiče dviga plač pa ja. Se nabere več v raznih blagajnah z prispevkov s tem če se dvignejo plače. Ampak če ti se dogovoriš da boš dvignil plače ravno za toliko koliko si znižal obremenitve plače kaj se potem zgodi?


A da ne?
Kako si pa ti to razlagaš, da se vsake štiri leta dvigujejo plače, v javnem sektorju,v zdravstvu,sodniki po 20 do 30% v GOSPODARSTVU pa ne že od leta 1991?

Koliko jaz vem, bi se naj plače rabremenile samo v gospodarstvu ( nikjer nisem zasledil drugače).

Kar se pa tiče plač ja res je samo razumi v javni uoravi bi naj šle plalče za 10% dol, v gospodarstvu pa bi se naj znižal davek na osebni dohodek.

To kaj bi se zgodilo če: (Ampak če ti se dogovoriš da boš dvignil plače ravno za toliko koliko si znižal obremenitve plače kaj se potem zgodi?)

Zopet kje pa si ti slišal da se bodo dvignile plače ravno za toliko koliko bi se naj ratbremenile plače?


Plače bi se naj dvignile za 50e samo v gospodarstvu in znižali obremenitev, ki bi znašalo nekaj več kot 50e.
To pa zato da bi razbremenili delodajalce in da bi še delavci imeli kaj od tega. Še to to je predlog sindikata. Za znižanje plač za 10% pa je predlog vlade.

A sedaj razumeš?

amda ::

amda seveda se motiš (pa pustimo ob strani, da si najprej trdil, da ima delodajalec pri bruto plači 1.450 stoškov za 2.400 EUR)

Se pravi, upoštevajoč tvoje izračune, delodajalec iz svojega žepa plača 1.883 EUR, delavec pa od tega dobi čistega 1.157 EUR, tj. 61%. Če pa bi k temu dodali še 1/12 regresa za letni dopust, kjer ni prispevkov, bi pa se ta procent še nekoliko povečal.

Ti pa si, bog ve zakaj, primerjal znesek 1.883 in neto plačo 957 EUR. Ampak, celo če bi ta dva zneska primerjal, kako neki si prišel do 75%? To je kvečjemu 50%.

Pomoje, da ti tega itak nisi izračunal, ker ne znaš. Izračunali so ti verjetno starši, ti si pa nato njihov izračun narobe tolmačil. Pa nič hudega. Trud velja!

p.d.: WarpedOne, preden govoriš o kokurenčnosti Slovenije z davčnega vidika, preveri še efektivne davčne stopnje na Finskem, Švedskem, Nemčiji, Franciji pa GB in ZDA, pa bomo lažje govorili.


Sem si misli da boš napisal zopet kakšno neumnost.

No pa začniva. Delodajaleca lahko stane še več kot - bruto 1450e - 2400. Kajti delodajalec ima lahko še zavarovanega delavca, še dotadno če je delo nevarno, potem je tukaj še dopust, prazniki, bolniška do 30 dni,potem šolanje, razni ispiti, krvodajalstvo.... Pa da bo jasno ne zagovarjam, delodajalce ampak potrebno je gledati obe strani.

Drugič: Plače mi niso starši računali ampak računalnik(poglej spodaj link).

http://www.adecco.si/zaposlitev/izracun...

No primerjava drugod po svetu sem že napisl( glej prejšnje poste), sicer pa imaš tukaj link

http://www.delo.si/clanek/62732

Res je trud velja, samo sedaj se ti potrudi veliko razmisli, pa pameten ogovor napiši bo šlo? lp

Icematxyz ::

Koliko jaz vem, bi se naj plače rabremenile samo v gospodarstvu


Nevem kako si to predstavljaš. Da bi 1000 evrov bruto v gospodarstvu bilo drugače obdavčenih kot 1000 evrov bruto v javni upravi? In da bi imel dvojno dohodninsko napoved? Eno za javne uslužbence drugo pa za gospodarstvo?


Zopet kje pa si ti slišal da se bodo dvignile plače ravno za toliko koliko bi se naj ratbremenile plače?


Jaz sem rekel da bi to bolj zanimalo sindikate kot združenje delodajalcev. Pa čeprav se po TV vsi strinjajo da je to prava pot. Se pravi sindikati so za znižanje obremenitev dela a istočasno najvrjetneje pričakujejo dvig plač. Delodajalci pa kvečjemu podpirajo znižanje obremenitev dela. Zavedajo pa se pomoje da pomeni znižanje obremenitev dela avtomatsko povišanje višine plače v javni upravi (kakor tudi v zasebnem sektorju kar je logično.) Ampak prispevkov se bo potem nabralo majn. In vrjetno se bodo začeli pobirati drugje? Pa smo spet na začetku?

Plače bi se naj dvignile za 50e samo v gospodarstvu in znižali obremenitev, ki bi znašalo nekaj več kot 50e.


To vrjetno misliš vrednost najnižje plače da bi se povišala za 50 evrov. To pomeni za vse veš. Tudi delavce ki jih "plačuje država".

Sam sem pa prišel načeloma do ugotrovitve kaj je rešitev problema. Postati moramo bogata država. Torej država z več premoženja. Pa bodo davki nižji pravice in "sociala" pa ne bosta ogroženi kvečjemu bosta bolj urejeni področji. Dvomim da bi "večina" pristala na scenarij kjer se razbremeni le bogate. Prej obratno.

WarpedGone ::

Osnovno zlo je v bruto / neto plačah. Če bi ble pogodbe pisane na neto plačo, bi se lahko enostavneje "igrali" s prispevki in to nebi direkt (= preko pogodbe) vplivalo na neto plače in višino dejanskih izplačil. Tko pa karkoli spremeniš, bo treba nekomu na konc dat več papirnatega denarja, komu drugemu pa morda manj. Veliko težje za optimizacijo sistema, kjer moraš ahtat na vsoto tega papirnatega denarja. V javni upravi je razlika bruto - neto več ali manj samo na papirju, praktično pa ne obstaja. Najprej od nekje vzameš, pol daš pa nazaj tja.

Nucamo dober simulator obračuna plač z dejanskimi številkami (koliko zaposlenih, kolikšne plače, kakšni prispevki). Brez tega je več ali manj vse samo ugibanje, kakšen efekt točno bo dala določena sprememba.
Zbogom in hvala za vse ribe

amda ::

Icematxyz
Nevem kako si to predstavljaš. Da bi 1000 evrov bruto v gospodarstvu bilo drugače obdavčenih kot 1000 evrov bruto v javni upravi? In da bi imel dvojno dohodninsko napoved? Eno za javne uslužbence drugo pa za gospodarstvo?

Ja a to bi bilo v današnjem času nemogoče? Temu se čidiš, kopa sem ti dal odgovor pa ga nisi niti omenil.

Bom še enkrat vprašal, kako se lahko plače v javni upravi,zdravstvu,sodikom,vsake 4 leta dvignejo za 20 do 30% v gospodarstvu pa ne. A tukaj so pa lahko dvojna merila? To mi razloži.

Icematxyz
Jaz sem rekel da bi to bolj zanimalo sindikate kot združenje delodajalcev. Pa čeprav se po TV vsi strinjajo da je to prava pot. Se pravi sindikati so za znižanje obremenitev dela a istočasno najvrjetneje pričakujejo dvig plač. Delodajalci pa kvečjemu podpirajo znižanje obremenitev dela. Zavedajo pa se pomoje da pomeni znižanje obremenitev dela avtomatsko povišanje višine plače v javni upravi (kakor tudi v zasebnem sektorju kar je logično.) Ampak prispevkov se bo potem nabralo majn. In vrjetno se bodo začeli pobirati drugje? Pa smo spet na začetku?

Tole že debatirava tretjič,pa kot vidim še vedno ne razumeš.SINDIKATI iz gospodarstva predlagajo razbrenebitev plač in 50e višje plače za tiste ki imajo niske plače (ne pa smo tiste z najnižjimi).Znižanje davka na OD pa ne pomeni avtomatsko dvig plač , ampak to lahko gre delavcu ali pa firmi.(znižalo bi se naj več kot 50e, tako da bi nekaj imel delodajalec in nekaj delavec.

Jaz nisem nikjer zasledil da bi v javni upravi tudi razbremenili plače, je pa logično, da ne, saj je GOSPODARSTVO v krizi ne javna uprava.Možno pa je da bodo tudi sindikati javne uprave predlagali enako, ampak to je že pa druga tema. Pa če bi v javnem sektorju razbremenili OD še vedno ne pomeni da bi bil to avtomatsko dvig plač,to lahko ostane delodajalcu.


Nevem kako ti to računaš da bi se nabralo manj prispevkov, če bi se plače dvignile? NI res več se jih nabere!!!. Samo v državni proračun bi prišlo malenkost manj denarja mogoče še to ne. Veš veliko ljudi bi potem prekoračilo limit pri socijalni pomočiin nekaterim bi se tud znižal otroški dodatek.Tudi takšni ki bi sedaj po novem presegali minimalno plačo, ki so dosedaj bili oproščeni davka, bi ga sedaj morali plačati... no kakorkoli država zaradi tega nebo propadla in in je že našla drug vir povišanje trošarin in dvig cen na tobačne izdelke.

Druga možnost je tu, da v javni upravi znižajo plače za 10% stvar je takoj rešena.
Upam da sedaj razumeš, ali pa se motim torej?

MadMicka ::

amda pravi: "Kako si pa ti to razlagaš, da se vsake štiri leta dvigujejo plače, v javnem sektorju,v zdravstvu,sodniki po 20 do 30% v GOSPODARSTVU pa ne že od leta 1991??"

amda, ne moreš kar takole napamet nekaj govoriti. To je ena navadna neumnost. Plače so šle v gospodarstvu gor, tako kot v javni upravi.

Pa pusti sodnike pri miru. Če bi gledali povprečne plače v RS in sodniške, bi videli, da so jim v zadnjih 10 letih plače sorazmerno gledano celo padle.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

Kr_Edn ::

"jype :: 5. apr 2009, 16:53:51
Ne bom se, ker nisem brez znanja, dela in družine. Vprašanje je bilo, če bi lahko nehal delat in odgovor je, da ja, lahko bi, ampak nočem. "
Oprosti za pozen odgovor, ampak zdi se mi, da ponujaš bedo in revščino drugim. Za službo pa ne bi bil zako prepričan. Znanje pa se lahko tudi do te mere spremeni, da to, čemur danes pravite znanje, jutri (ali čez tri leta) ne bo imelo vrednosti.

monster-x ::

Ker vidim, da sem nekatere zadel tja, kamor si niso želeli, bi imel res slabo vest, če ne bi pokomentiral teh miselnih zvarkov lokalnih modrecev. Pa začnimo.

dukenukem,
hja,a to pomen da je treba delovca tok mal plačat, da komi živi z mesca v mesec, po tvojem razmišlanju kapitalističnem ?naj dela pa krepa, pokojnine pa nebo vidu ,sj tko je ratal

Če je delavec pripravljen delati za manjšo vsoto denarja enako kvalitetno kot nekdo, ki ti pobere več, boš logično vzel v službo nekoga, ki ti pobere manj (ali pa ti naredi škodo, ki te stane manj kot razlika v plači med obema delavcama). To je nekako tako kot bi šel v trgovino in bi kupil dobrino, ki ti prinaša enako koristnost, za višjo ceno od konkurenčne. Zakaj bi kupoval delo od nekoga, ki je dražji od drugega? Še vedno obstaja možnost, da delavec neha delati, če se mu zdi, da je vreden več na trgu dela.

-----
root987,
Kaj pa invalidi in ostali, ki so na kakšen način v družbeno podrejenem položaju?

Sej, naj tisti dobrodelni sklad za to skrbi. Sicer pa invalidi lahko tudi marsikaj naredijo + delodajalalci dobivajo olajšave, če zaposlujejo invalida.

Just out of curiosity... če nekdo naredi prometni prekršek, bi ga obdavčili z enotnim zneskom ali po progresivni lestvici glede na dohodek?

Enoten znesek. Saj je naredil enak prekršek kot nekdo, ki ima nižji/višji dohodek.

-----
amda,
res škoda, ker živiš v precej čudnih prepričanjih in se ne spoznaš na določene stvari, pa pametuješ o njih (no saj nisi edini na tem forumu).

A iskoriščanje delavsev je za tebe mit. Ja kaj pa je potem tole, da delaš recimo 20 let celo vsi delaci odkupijo firmo še takratne certifikate so dali v firmo pa še 4 leta po pol regresa ,pa še 3500 takratnih mark,da je bila firma last delavcev. Po enem letu pa firma prične propadat, delnice niso nič vredne (skoraj nič) pa jih prične vodstvo kupovati in ti dajo nekaj več kot so vredne v resnici delavci, pričnejo s prodajo
in ima vodstvo večinski delež .
V roku 4 mesecev firma prične obratovati, tako dobro da se uvede triizmensko delo, pa še kar precej novih ljudi zaposli.
Vse lepo in prav, a glej ga zlomka plača pa pade za 20% pa tud če delaš tri izmene , pa še vse sobote, pa še kakšno nedeljo. V vodstvu se pa plače dvignejo za 40% češ sedaj so večinski lastniki. No seveda to ni ISKORIŠČANJE to je MIT a ne?

Prvo kot prvo, napiše se izkoriščanje (jep, z z-jem). Pa prosim, res, začni pisati malo lepše, ker določene stvari pripeljejo do dvoumnosti. Če je podjetje takrat propadalo, zakaj pa niso zamenjali vodstva, sej so bili večinski lastniki a ne? ;)
A veš, če ti vložiš nekam svoj denar, lahko pričakuješ tudi, da ga boš izgubil. Tako kot so vse ovčke, ki so še lani tako veselo kupovale delnice, ker je bila evoforija, občutile to na lastni koži. Vedno obstaja tveganje.

Sej, delavci še vedno delajo, ker so po tej ceni še vedno pripravljeni delati. Zakaj bi plačeval več, če ni treba? Vsak evro več od tržne cene, je le dobra volja delodajalcev. Tudi ti ne greš v trgovino in plačaš nečesa več, če ti ni treba, a ne? Gre samo za usklajevanje ponudbe in povpraševanja. Če bom preveč spustil ceno bodo delavci odšli drugam in nihče ne bo pripravljen delati zame, če pa jo dvignem do te mere, da pritegne toliko delavcev kot jih potrebujem pa jih plačujem po tej ceni (osnove ponudbe in povpraševanja, kaj je kle nelogičnega?).

Pridemo do točke, kjer lahko rečemo, da se oboji strinjajo. Torej od kod izkoriščanje?

Ja sedaj poš pa rekel zakaj pa niso pustili firmo saj nekateri so, mladi ki so bili sami. Kako pa naj negdo ki je delal 30 let v firmi z ženo in ima 3 otoke, ki je že sedaj komaj shajal.
A ti misliš da se delo na trgu samo ponuja, že od leta 2000 v firmo nisi mogel če nisi imel poznansta ali pa če ni negdo od staršev bil zaposlen v tej firmi. Ja ti so tako rekoč po tvojem blesavi lenuhi ki so ostali, garali za drobiž.

Me boš citiral, kje sem napisal, da so lenuhi, prosim?
Sicer pa hja, kaj nej. Še vedno so pač pripravljeni delati. Če se spraviš v položaj, kjer nimaš konkurenčnih prednosti, da bi lahko koga izsiljeval, je pač to tvoj problem (+ zakaj bi delal toliko otrok, če veš, da komaj živiš in da se časi utegnejo spremeniti in morda ne boš več konkurenčen, hkrati pa ne skrbiš za to, da boš imel možnosti za izsiljevanje + če si 30 let zaposlen v neki firmi, nimaš glih 5 let starih otrok a ne).

Veš to z tožbo pa je MIT, kako ali s čim pa naj negdo toži če še za kruh nima? No bili so tudi tašni ki so tožili že leta 1994 pa do leta 2000 jih je kar 90% tožnikov opustilo tožbe saj so izgubili delo in še ta denar ki so ga prej privarčevali. 5% jih še danes toži, firma še vedno obratuje, a glej nihče še ni dobil tožbe.

Pa mi ti povej kje je kakšen delavec v firmi dobil tožbo neboš našel, kajti to je MIT.

Ne poznam teh primerov, ker se nisem poglabljal v to. Vendar če bi imeli lepo pošlihtano pravno državo, bi to vse bp funkcioniralo.

Pa ni ti treba poudarjati točko, ki te je zmotila tako močno. Si jo že enkrat dovolj.

Se pravi da v takšnih primerih ki jih je bilo ogromno in še bodo, delavci izkoriščajo bogate ne? Pa ko si vodstvo oziroma samo direktor izplača nagrado 100 000e delacem pa nič to ni izkoriščanje. Zraven pa si še kupi na račun firme avto za 40 000e in to vsako leto, pa vodstvo hodi v hotel na malico vse na račun firme.
Ja no fino.

Ne, če ni nikjer zapisano, da mora delavec dobiti nagrado, ni to nobeno izkoriščanje. Sicer pa če vodstvo dobiva nagrade in se preserava, jih bodo lastniki hitr nekam poslal, če ne bodo dost profita nosil. Če pa so sami lastniki, pa lahko delajo, kar čjo. Sej je njihova firma.

Pa to se da rešiti zelo enostavno, naprimer takole: Država bi morala postaviti minimalno plačo 600E za 40 urno delo, nadure katere bi bile tudi omejene recimo 16 ur na mesec z 20% dodatkom. Pa še tako če bi delal nadure med tednom si soboto in nedeljo doma, ali pa delaš dve soboti.

Še prej pa bi morala država močno spustit davek na delo, kajti sedaj je pri nas delo obdavčeno 75% in smo daleč prvi na svetu. Tako bi bil delodajalec razbremenjen, in bi bil konkurečen tudi evropi( članicam eu).

Kaj pa če na vrata firme potrka delavec, ki je pripravljen delati za nižjo plačo sam zato da bi delal? Ga firma ne more zaposliti za tisto plačo? In če predpišeš neko minimalno plačo in še neke dodatne ure po višji ceni, to samo kliče po izselitvi kapitala iz države. Če so res tako zelo vredni, si bodo že izbojevali. Dokler pa lahko delajo enako kvalitetno kot nekdo iz nerazvitih držav, pa se poraaja vprašanje, zakaj zadrževati kapital v taki državi. Vedno je potrebno ponuditi več, večje sposobnosti, več znanja. To ceni kapital in to dela zmagovalce, ne pa kreganje za minimalno plačo. To je tako kot bi se trgovci kar naenkrat zmenil in nekemu produktu pripisali minimalno (se pravi usklajeno dvignejo ceno).

Drugo sodišča bi morala delovati nabolj, ko bi kakšen delodajalec še vedno kršil zakon. Vsa delovna mesta bi morala biti registrirana tako da se točno ve kje gdo dela in koliko ljudi je zaposlenih. Delavca ki je zaposlil na novo bi ta delavec imel preiskus 3 mesece na kar bi se lahko delodajalec odloćil ali ga bo uzel ali ne, če ne drugi, samo dokler delavca za to delovno mesto ne zaposli za vedno, nebi dobil od džave "pomoči-nagrade".

Kaj pa če delojemalec krši zakon in ne dela tako kot je rekel, da bo? Lahko tudi na sodišče? Ker če bo to obojestransko, pol je super.
Kakšna nagrada? Se hecaš? :) A nisi prej rekel, da bi razbremenil davkov delojemalce? Od kod bi torej jemal? Spet od bogatih? :)

Ko se bi izplacevale nagrade, ni problem samo tudi delavcem njnižja 10% od največje, kajti če je firma dobro poslovala so delali vsi ne samo vodilni.

Seveda, pa še udeležbo pri dobičku in glasbeno željo. Nagrade so le dobra volja lastnikov (oz. lahko jo da kot motivacijo za boljše delo). Sicer pa je nagrada za uspešno delo plača, nagrada za vložek kapitala pa je dobiček. Zakaj bi vlagal v podjetje, če pa moram nujno dati še nagrade vsem zaposlenim? Saj dobijo plače.

Tako bi rešili ta problem in če bi to delovalo vsaj 90% nebi rabili sindikatov pa brezposenih bi bilo za 70% ziher manj. Nikogar nebi motilo če bi si kakšen direktor iplačal nagrade 100 000 večina bi bila celo vesela.

Nabijaš, ker pač nimaš pojma o osnovnih ekonomskih pojmih. Če dvigneš ceno dela, se ponudba dela zmanjša (jap, to pomen, da je zaposlenih manj ljudi) -- od kje torej manj brezposelnih? Šele ko povpraševanje po delu presega ponudbo, začnejo plače rasti. Nič prej, nič prej.

Pa nisi prej napisal če ti delo oziroma pogodba ni všeč pusti firmo? Recimo pom posplošil največ je delavcev brez izobazbe (samo oš) in ti so v plačinem razredu 2 in to znaša oziroma je plača po zakonu 425e
osnova. Sedaj ta delavec ki ima ženo brezposelno in recimo 8 let starega otroka, kaj naj stori sprejme takšno delo ali ga naj zavrne? Če ga bo zavrnil bo vsa družina izgubila državno pomoč, to nebi bilo dobro za nikogar. Če ga pa sprejme, kako misliš da bodo preživeli trije z 425E, plus otroški dodatek 100e je to 525e, torej?

Sej, teli plačni razredi so debilnost. Če je nekdo z OŠ sposoben in to delojemalec ceni, naj mu da zaradi mene 1 mio € na mesec, če se mu to splača. Če pa ni, pa zakaj bi dobil sploh toliko? In ja, bi že mogl prežvet. Tud žena bi sprejela kako manj plačano delo in bi prežvel. Verjem. Sicer ne bi živeli v luksuzni vili z bazenom, ampak preživeli pa bi.

Sedaj pa vsi ki ne verjamejo da jih kar precej obupno živi naj preverijo. Prepričan sem da vsagdo pozna koga ki je v podobnem primeru ki sem ga ranokar opisal, pa naj vam pokažejo koliko dobijo plačila oziroma vseh dohotkov , pa koliko imajo vseh stroškov, to še posebej tebi priporočam, ki si napisal takšno neumnost,
vrjemi mi zelo boš presenečen.

Poznam, brez skrbi. Samo kaj češ, zakaj bi zaradi tega silil nekoga v plačevanje nečesa, če pa noče? Ker če jih boš podpiral s socialnimi pomočmi, bodo bogati nezadovoljni, ker so močno obdavčeni, teli na socialni pa ne bodo motivirani za delo tako močno. Če pa jim ne daš ničesar, pa bodo kmalu začeli razmišljati, kako zaslužiti kaj. Sej ne rabiš faksa, da veliko zaslužiš. Obstaja precej del, ki so relativno dobro plačana, pa se jih ljudje nočejo lotiti. Morda pa bo kakšen odprl svoje podjetje (ja, za določene dejavnosti, ki jih lahko dela vsakdo, ne rabiš veliko denarja). Morda pa bo postal nov bogataš. Na ta način pa pridobiš sistem v katerem oboji profitirajo.

No nekaj pa ti vendarle dam prav MIT obstaja, samo da za takšne delace ki sem jih opsal, da bi imeli lepše življenje vsaj otroci ki niso popolnoma nič krivi a imam prav?

Sej nimajo vsi enakih pogojev. Pa kaj? A zato pa je treba pod vlak?

Pa še to zakaj pri nas nimamo vsaj polovičnih plač recimo z Avstrijo, pa smo imeli par let najvišjo gospodarsko rast v evropi samo plače so še pa od leta 91 v večini firm danes enake ali celo manjše?

No, no, boš najprej poiskal kakšne statistične podatke o kupni moči slovenskih plač za obdobje od 91 naprej, potem pa pametoval. Mislim, da boš zelo presenečen.

------
MadMicka,
No, tale monster-x je en lep primerek človeka, ki nima pojma o življenju, ki nima pojma o čem govori.

Valda, stari, valda. Itak nekaj pametujem tja v tri dni, čeprav je vse lepo argumentirano. Če ti delajo težave osnovni ekonomski zakoni, poskusi najprej prebrati kako knjigo s tega področja, pa boš morda ugotovil, zakaj je zadeva taka kot je.

Človek v stiski podpiše marsikaj. Po tvoje se takšen človek ne bi smel potem nič buniti, saj je itak podpisal in pristal in velja, kar je podpisano. Zato se ne bi smel buniti.

Da. Tako kot človek, ki nujno rabi denar, proda svoj avto, nepremičnino pod ceno samo zato da dobi denar ali pa podjetje, ki razprodaja vse zaloge, samo zato, da proda. Pač kle je enako. Nekdo dela nekaj samo zato, da dela. Gremo potem preganjati še tiste, ki so poceni kupili avtomobile, nepremičnine? Ne bluzi.

Če tega ne bi bilo, bi marsikdo, ki ne prejema ničesar, podpisal tudi za npr. 200 EUR na mesec za 300 delovnih ur na mesec, pa še podpisal bi, da je za uporabo delovnih sredstev, ki so last delodajalca, dolžan 100 EUR na mesec. Pa kaj potem, saj zapisano velja mar ne? Bolje, da dobi delo in 100 EUR, kot pa nič, mar ne? Ja, ampak še bolje pa, če gre in takega delodajalca po buči ter mu pobere, kar mu lahko. Aja, to pa ne sme? No, če je samo en tak, se ga lahko strpa v zapor, če je pa takih na tisoče, potem pa zaporov in paznikov zmanjka.

Lej, če se strinjaš z nečim, kaj maš pol za jokat. Če se jst strinjam s tem, da bom delu zate za 100€ in če se ti s tem strinjaš, kaj je s tem narobe? Loh sm sam pač tok neumen, da to počnem, ampak to je moj problem, ne družben.

Razumeš monster-x? Tebi niso jasne osnove razvoja in nastanka sodobe pravne in socialne države. Probaj malo več prebrati o tem in malo manj na pamet govoriti o tem.

Nič ne govorim na pamet, prej ti, ker ti niso jasne neke osnove ekonomije. Eh, pa saj je škoda govoriti. Tako ali tako ne zastopiš.

----
Grey,
Zgolj opazka...ti si direktor ali pa imaš veliko pod palcem ali pa nameravaš postati nekaj od tega, ker tako vehementno zagovarjaš nemoralen in neetičen ekonomski sistem.

Nisem nek bogataš. In tukaj ni nič neetičnega in nemoralnega. Jaz tebi nekaj, ti meni nekaj drugega -- odvisno od dogovora. Vsi bi imeli konkurenco na trgu, ko pa pride do konkurence na trgu dela, pa je vse narobe in vsi v jok.

Jaz osebno upam in molim, da kapitalizem čimprej propade, da se zgodi neki totalni zlom, ki bo zahteval ponovno postavitev sistema. Takrat bo čas, da naredimo sistem bolj ljudem prijazen in da enkrat za vselej aboliramo revščino.

Ja, pa takrat bomo vsi angelčki in bomo brenkali na strune. Tale tvoj sistem, ki ga opisuješ, je že na začetku obsojen na propad. Če ti rečeš nekomu, da bo lahko zaslužil maksimalno toliko in toliko, se ne bo več trudil. Zakaj pa? Sej s 1000€ se tud da preživet zelo spodobno, 3000€ pa je še toliko bolje. Se pravi delam sam tolk, da sam mislim, da je 3000€ dovolj. Kje je kle kak napredek? Osnovni motiv obstoja (večine) podjetij je profit. Tele tvoje komunistične blodnje pač ne morejo uspeti v realnem svetu na dolgi rok (če ne drugega pa zaradi tega, ker nekomu jemlješ svobodo, ker ne more delati in zaslužiti več). Sej ti ni treba verjet, poglej malo "bleščeče uspešne države", ki živijo v takem sistemu. Jebiga, je pač kapitalizem, ki je objektivno gledano najbolj pošten do vseh. Če si priznaš ali pa ne.

Ta tzv. konkurenčnost vodi samo v slabe stvari. Koliko je dejansko novih, inovativnih stvari in koliko "konkurenčnih" stvari je kopiranih in izdelanih na plečih tisočih Kitajcev, kitajskih otrok, izmozganih delavcev itd. Kdo tu bogati? Tistih nekaj ljudi, ki sedi na 45. nadstropju neke poslovne stolpnice. Delavci ne bogatijo.

Kva? Če ne verjameš v konkurenco in napredek, poglej samo na primer trg računalniških komponent, ki so ti verjetno najbliže. Tvoj sistem nima nobenega napredka. Ta ga ima.
Glede kitajskih delavcev ... spet, če so pripravljeni delati, pa naj delajo. Je pa vseeno, da delajo za majhen denar kakor pa da sploh ne delajo in ne dobijo ničesar.

Celoten ekonomski sistem je treba spraviti v kaslce in fiksirati velikost plač ter jih narediti neodvisne od zaslužka podjetja.

Ja kje boš pa keš vzel, če firma ne dobi ničesar? Spet en sanjač. :) Tele svoje utopije raje preseli kam drugam ... boš naredil precej koristi vsem.

----

Jaz mislim, da precej ljudi ne razume koncepta tržnega gospodarstva. Obstajajo podjetja, ki prodajajo dobrine in podjetja, ki prodajajo delo (delavci, če vam je lažje razumeti). Na trgu se zmenita, kako bosta izmenjevala svoje "produkte/storitve". Če je delavcev veliko, se jim cena seveda niža, saj si konkurirajo med seboj. Če jih je malo in povpraševanje po delu presega ponudbo, si med seboj konkurirajo podjetja. Vidite problem redkosti? Če je v neki panogi velika konkurenca in nizki dobički, se kapital preseli drugam. Sej tko funkcionira zadeva. Tud delavci niso nič drugačni. Če ugotovijo, da je nekje preveč konkurence, gredo drugam, da dobijo višjo plačo in s tem višji dobiček (plača minus življenski stroški = dobiček). A je te stvari tako težko razumeti? Če se npr. delavci kolektivno zmenijo, da ne bodo več delali za nizko plačo (ampak res vsi), pač to izsilijo, podjetja to vkalkulirajo v ceno in imaš inflacijo.

Prosil pa bi nekatere, ki res nimate pojma, kako funkcionirajo davki in celoten sistem javnih financ, da ne bluzijo tja v tri dni, ker tratijo čas vseh. Sploh tisti, ki računate davke in prispevke s pomočjo nekih spletnih kalkulatorjev, v resnici pa pojma nimate, zakaj se plačuje nekaj in zakaj nekaj drugega.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

monster-x ::

amda,
Ne vidim razloga zakaj bi razpeavljali o ekonomiji,saj je stanje takšno kot je sedaj, kriva ekonomija otiroma ekonomisti.

Tale je tud cvetka. Vremenarji so pa krivi za vreme a ne? ;)

No sedaj pa še za tiste ki zagovarjajo bogate, kakšne davke na osebni dohodek plačujejo pravne osebe (ne poznam nikogar ki ni bogat, poznam samo takšne ki so) lepo piše 41% pravne osebe 22% halo neki ne štima a ne?

A ti sploh veš, kdo je pravna oseba?

MadMicka,
recimo iz obrambnega proračuna, naj črtajo patrije pa tisto hudo vojaško letanosilko al kaj hočjo splavit v polovico piranskega zaliva - in se jih prečrpa v socialne blagajne.

To je enkraten priliv. Ko tega zmanjka, boš kaj?

Nekomu, ki na mesec dobi 600 EUR, pomeni 30% bistveno več kot nekomu, ki dobi na mesec 6.000 EUR.

Štekam, kaj hočeš rečt. Da bi mogli vse prizadeti enako. Ampak na podlagi česa bi moral nekdo plačati več kakor drug? Kaj bo imel od tega? Boljših storitev verjetno ne?

Kr_Edn,
Znanje pa se lahko tudi do te mere spremeni, da to, čemur danes pravite znanje, jutri (ali čez tri leta) ne bo imelo vrednosti.

Sej ti nihče ničesar ne garantira. Tudi če hodiš po cesti, ti nihče ne garantira, da ne boš padel.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

MadMicka ::

monster-x, pa ti razumeš zakaj je v sodobnih državah predpisana minimalna plača?

Aja, saj res, ti praviš, stari časi - dobri časi; ko so delavci prejeli toliko, kot jim je dal lastnik fabrike. Pa če so čez 10 let, ko niso bili več pri močeh, crknili, nič hudega, so v vrsti stali tisti, ki so bili brez dela.

Bučman.

monster-x ::

MadMicka, ne gre se kle za to, da bi si nekdo želel, da nekdo crkne. Ne rabiš biti posebej bister, da veš, da več kot imajo ostali, več lahko trošijo in posledično lahko ti še več zaslužiš. To je neka komunistična fobija, češ da eni komaj čakajo, da izmozgajo druge.

Zakaj je predpisana minimalna plača? Jah, ker se vsi bojijo, da bodo izgubili volilce, če tega ne bodo storili. To je pa navadno izsiljevanje. Če je delavec res vreden toliko, ga bo delodajalec plačal toliko ali pa še več. Ampak ne smeš pozabiti, da vsak evro, ki ga delodajalec nameni za plačo delavca, mora posledično vplivati na višji dobiček za vsaj en evro.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Grey ::

MadMicka, ne gre se kle za to, da bi si nekdo želel, da nekdo crkne. Ne rabiš biti posebej bister, da veš, da več kot imajo ostali, več lahko trošijo in posledično lahko ti še več zaslužiš. To je neka komunistična fobija, češ da eni komaj čakajo, da izmozgajo druge.

Zakaj je predpisana minimalna plača? Jah, ker se vsi bojijo, da bodo izgubili volilce, če tega ne bodo storili. To je pa navadno izsiljevanje. Če je delavec res vreden toliko, ga bo delodajalec plačal toliko ali pa še več. Ampak ne smeš pozabiti, da vsak evro, ki ga delodajalec nameni za plačo delavca, mora posledično vplivati na višji dobiček za vsaj en evro.

Ne prodajaj kapitalističnih bučk. Vsak delavec je vreden najmanj toliko, da lahko spodobno živi. Kapitalisti bi tako ali tako radi videli, da jim delovna sila deluje zastonj...Zato pa selijo obrate v druge države, ker jim tam plačujejo za ceno novih vezalk. S tem pa samo povzročajo veliko škodo svoji državi. Zame so v nekem pogledu izdajalci...

monster-x ::

Grey, a lahko prosim prebereš še kak post, ki ga napisal malo više, ker res nimam toliko časa, da bom vsakomur kle razlagal posebej. Lej, če delavcev v izobilju in so vsi sposobni enako dobro delati, ti pa rabiš le enega, kako boš to izvedel? Jah, pogledal boš, kdo je najcenejši in glede na to, da si bodo konkurirali, je jasno, da bo cena padala. Če pa jih je manj od povpraševanja, pa bo jim bo cena narasla. Sej ni težko razumet, no.

In ja, seveda je v redu, če je delovna sila čim cenejša, tako kot bi ti rad videl, da dobiš čim cenejše produkte v trgovini. Kaj je kle spornega?

A dej no, ne se hecat ... kakšni izdajalci neki. Če jaz preselim svojo firmo nekam drugam, kjer so boljši pogoji, kaj mi lahko zameriš? Lahko potem tudi jaz tebi zamerim, če ne boš kupil mojih 5x dražjih produktov, ker bi proizvodnjo delov z manjšo dodano vrednostjo ohranil tu?
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Grey ::

Grey, a lahko prosim prebereš še kak post, ki ga napisal malo više, ker res nimam toliko časa, da bom vsakomur kle razlagal posebej. Lej, če delavcev v izobilju in so vsi sposobni enako dobro delati, ti pa rabiš le enega, kako boš to izvedel? Jah, pogledal boš, kdo je najcenejši in glede na to, da si bodo konkurirali, je jasno, da bo cena padala. Če pa jih je manj od povpraševanja, pa bo jim bo cena narasla. Sej ni težko razumet, no.
Ni težko razumet, ampak je pa trapasto. Ravno tako to sovražim tudi pri ostalih cenah. Cene bi morale biti fiksne ne glede na okoliščine.


In ja, seveda je v redu, če je delovna sila čim cenejša, tako kot bi ti rad videl, da dobiš čim cenejše produkte v trgovini. Kaj je kle spornega?
Spornega je to, da s tem odžiraš delovna mesta v lastni državi in povzročaš brezposelnost

A dej no, ne se hecat ... kakšni izdajalci neki. Če jaz preselim svojo firmo nekam drugam, kjer so boljši pogoji, kaj mi lahko zameriš? Lahko potem tudi jaz tebi zamerim, če ne boš kupil mojih 5x dražjih produktov, ker bi proizvodnjo delov z manjšo dodano vrednostjo ohranil tu?
Beri odgovor zgoraj. Ravno zaradi tega sem tako goreč zagovornik enakosti in globalne ekonomske usklajenosti. Preprosto preveč izkoriščanja in nepravičnosti.

oldguy ::

Ne prodajaj kapitalističnih bučk. Vsak delavec je vreden najmanj toliko, da lahko spodobno živi. Kapitalisti bi tako ali tako radi videli, da jim delovna sila deluje zastonj...Zato pa selijo obrate v druge države, ker jim tam plačujejo za ceno novih vezalk. S tem pa samo povzročajo veliko škodo svoji državi. Zame so v nekem pogledu izdajalci...


Potem zate upam, da v štacunah takrat, ko imaš na razpolago slovensko in kitajsko robo, kupuješ samo slovensko robo, pa četudi trikrat dražje. Ker če je ne, si izdajalec (svojih načel) kar sam.

Thomas ::

Ekonomsko enakost lahko celo imaš. A kako jo boš obdržal? Če bodo nekoga spretnosti bolj cenjene, mu bodo plačali več kot drugemu. Tistemu ki naredi dvakrat več enakega, bodo tudi več plačali, ali sami izginili kot ekonomski subjekt.

Neverjetno državno moč rabiš, da ohranjaš konstantno porazdelitev, pa ta bila uniformna ali ne.

Svet je dinamičen. Ljudje grejo navzgor in navzdol in spet navzgor. Da boš obdržal enakost ... sej ni nismo toliko enakšni kot mravljinci. Ne deluje ta "utopija".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

monster-x ::

Ni težko razumet, ampak je pa trapasto. Ravno tako to sovražim tudi pri ostalih cenah. Cene bi morale biti fiksne ne glede na okoliščine.

Zakaj bi se potem nekdo trudil in hotel narediti še boljši produkt, če pa ne bo zaslužil nič več kot tisti, ki dela obstoječi produkt? In zakaj bi nekdo delal produkt po normativih, če bo dobil isto dnarja?

Potem torej zagovarjaš tudi fiksne cene delovne sile? Se pravi dimnikar lahko zasluži največ 800€, zdravnik pa največ 2000€? Potem bodo vsi hoteli biti zdravniki in kar naenkrat imaš preveč zdravnikov, ki ne vedo, kaj bi delali in premalo dimnikarjev. To pa rešuje trg. V tem primeru bi se cena dimnikarjem dvignila, zdravnikom pa spustila. Štekaš, zakaj ne moreš imeti fiksiranih cen? Preprosto nisi učinkovit.

Spornega je to, da s tem odžiraš delovna mesta v lastni državi in povzročaš brezposelnost

Beri odgovor zgoraj. Ravno zaradi tega sem tako goreč zagovornik enakosti in globalne ekonomske usklajenosti. Preprosto preveč izkoriščanja in nepravičnosti.

In to bi reševal z omejevanjem svobode, češ "ti pa že ne boš selil svoje firme drugam"? Pač podjetje kupuje delo in če je drugje ceneje, zakaj ga ne bi smel preseliti tja? Nihče ni dolžan nekaj kupovati, če si tega ne želi. Tudi ti greš kupovat dobrine tja, kjer so cenejše.
Če bi res bil zagovornik enakosti na globalni ravni, pol bi bil vesel takih selitev. Bodo pač ljudje kle malo manj veseli, tam pa malo bolj, ampak tam so itak bolj bogi kot kle.

Pa nehi že jokat o nepravičnosti. Če jaz nečesa nočem kupiti od tebe, to ni nepravično. Pika.

Sicer pa takih planskih sistemov s fiksnimi cenami smo že kar nekaj videli, pa mi povej, kje so bili do sedaj uspešnejši? V kapitalističnih ali komunističnih sistemih? Kdo je živel bolje?

Aja, pa nisi mi odgovoril, če bi kupoval 5x dražje produkte. Boš?
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

amda ::

amda pravi: "Kako si pa ti to razlagaš, da se vsake štiri leta dvigujejo plače, v javnem sektorju,v zdravstvu,sodniki po 20 do 30% v GOSPODARSTVU pa ne že od leta 1991??"

amda, ne moreš kar takole napamet nekaj govoriti. To je ena navadna neumnost. Plače so šle v gospodarstvu gor, tako kot v javni upravi.

Pa pusti sodnike pri miru. Če bi gledali povprečne plače v RS in sodniške, bi videli, da so jim v zadnjih 10 letih plače sorazmerno gledano celo padle.


No jaz ne govorim na pamet kot ti, mogoče so tudi res šle plače v gospodarstvu gor od leta 1991 do dedaj 10% neto, tu zraven imam prijatelja ki je leta 1991 imel osnovo plače 96 000sit od takrat je napredoval za en razred kar bi pomenilo + 10 000 sit to je 106 000sit.Danes leta 2009 pa ima neto 425e (malica pa prvoz posebej) NO tukaj jaz ne vidim dviga plač v gospodarstvu prej padec. Ja ta prijatelj dela v gospodarstvu,še vedno tisto delo z napredovanjem.

Dejstvo je tudi da se vsake štiri leta dvigujejo plače za 20 do 30% v javni upravi,zdravstvu... ki se jim potem tudi pri neto plači pozna. V gospodarstvu pa ne in kdaj si ti slišal da se je v gospodarstvu dvignila plača za 20% od leta 1991 pa sedaj, gdaj? NO ne govorit tako na pamet.

amda ::

monster-x: Ko sem prebral tvoje razlage sem bil zgrožen in hvala bogu ali usodi, da mi nisi šef oziroma da nisi vodilni v firmi, kajti, če bi bil,bi bil jaz sedaj v zaporu ti pa v grobu. Tako da v bodoče nebom več komentiral tvoje poste in niti ne bral.

Še nasvet nujno poišči pomoč pri treh psihijatrih,kajti močno dvomim da bo prvi preživel. Pa brez zamere lp.

Grey ::

Ni težko razumet, ampak je pa trapasto. Ravno tako to sovražim tudi pri ostalih cenah. Cene bi morale biti fiksne ne glede na okoliščine.

Zakaj bi se potem nekdo trudil in hotel narediti še boljši produkt, če pa ne bo zaslužil nič več kot tisti, ki dela obstoječi produkt? In zakaj bi nekdo delal produkt po normativih, če bo dobil isto dnarja?
Ja, sej maš prav...zakaj bi hotel izmuiti Virtual Reality prostor...saj bom ja enako plačan in imel enak zaslužek...

Potem torej zagovarjaš tudi fiksne cene delovne sile? Se pravi dimnikar lahko zasluži največ 800€, zdravnik pa največ 2000€? Potem bodo vsi hoteli biti zdravniki in kar naenkrat imaš preveč zdravnikov, ki ne vedo, kaj bi delali in premalo dimnikarjev. To pa rešuje trg. V tem primeru bi se cena dimnikarjem dvignila, zdravnikom pa spustila. Štekaš, zakaj ne moreš imeti fiksiranih cen? Preprosto nisi učinkovit.
Zakaj pa sedaj nočejo biti vsi zdravniki? Kolikor vem jih močno primanjkuje. Delo je dobro plačano a z zelo veliko odgovornostjo in zelo naporno. Si prepričan, da je človek, ki mu je aspiracija postati dimnikar, pripravljen sprejeti tako veliko odgovornost in biti 24/7 v bolnici?

Spornega je to, da s tem odžiraš delovna mesta v lastni državi in povzročaš brezposelnost

Beri odgovor zgoraj. Ravno zaradi tega sem tako goreč zagovornik enakosti in globalne ekonomske usklajenosti. Preprosto preveč izkoriščanja in nepravičnosti.

In to bi reševal z omejevanjem svobode, češ "ti pa že ne boš selil svoje firme drugam"? Pač podjetje kupuje delo in če je drugje ceneje, zakaj ga ne bi smel preseliti tja? Nihče ni dolžan nekaj kupovati, če si tega ne želi. Tudi ti greš kupovat dobrine tja, kjer so cenejše.
Če bi res bil zagovornik enakosti na globalni ravni, pol bi bil vesel takih selitev. Bodo pač ljudje kle malo manj veseli, tam pa malo bolj, ampak tam so itak bolj bogi kot kle.

Pa nehi že jokat o nepravičnosti. Če jaz nečesa nočem kupiti od tebe, to ni nepravično. Pika.

Sicer pa takih planskih sistemov s fiksnimi cenami smo že kar nekaj videli, pa mi povej, kje so bili do sedaj uspešnejši? V kapitalističnih ali komunističnih sistemih? Kdo je živel bolje?
Zakaj se opiraš na stare primere? Veš zakaj ta "komunizem" ni deloval? Ker je bil implementiran v kapitalistični obliki. In to dvoje ne gre skupaj, ne more ustvariti stabilnega sistema. NI ŠANS!

Aja, pa nisi mi odgovoril, če bi kupoval 5x dražje produkte. Boš?
Ob primerno večji plači, seveda. Malo bi bilo treba skorelirat urne postavke, tako, da bi se ta razlika izničila in bi bila stvar rešena.

TESKAn ::

Zakaj pa sedaj nočejo biti vsi zdravniki? Kolikor vem jih močno primanjkuje. Delo je dobro plačano a z zelo veliko odgovornostjo in zelo naporno. Si prepričan, da je človek, ki mu je aspiracija postati dimnikar, pripravljen sprejeti tako veliko odgovornost in biti 24/7 v bolnici?

Zakaj? Ker traja 10+ let, da se preglodaš skozi faks, specializacijo itd. Da ne omenjamo, da na specializacijo čakaš tudi pol leta in v tem času dobesedno samo luft mešaš - opravit jo pa moreš.

Zakaj se opiraš na stare primere? Veš zakaj ta "komunizem" ni deloval? Ker je bil implementiran v kapitalistični obliki. In to dvoje ne gre skupaj, ne more ustvariti stabilnega sistema. NI ŠANS!

Komunizem ne bo nikoli deloval, ker ne upošteva osnovne lastnosti ljudi - to, da nismo enaki. Katerikoli sistem, ki temelji na tem, da bi nas vse spravil v enake škatlice, je obsojen na propad.

Ob primerno večji plači, seveda. Malo bi bilo treba skorelirat urne postavke, tako, da bi se ta razlika izničila in bi bila stvar rešena.

Praviš, da sedaj nimaš denarja za slovenske produkte? Povej mi, kako naj slovenska firma da tebi večjo urno postavko in ti plača več, če ti z tem denarjem greš v trgovino in kupiš najcenejšo kitajsko robo? Zakaj ne presekaš tega vozla, kupuješ samo slovenske produkte, da bo firma potem sploh imela denar, da ti poviša plačo? Aja, to pa ne, ti bi rad, da se firma zapufa za tvojo višjo plačo, ki bo potem tako ali tako šla spet za kitajske produkte - boš pač raje kupil zraven kitajskega pralnega stroja še kitajski LCD televizor, kot "samo" pralni stroj od Gorenja.

Sicer ti pa verjamem, da je v življenju najlažje zagovarjat pravljice, ki nimajo najmanjše realne možnosti, da bi uspele - je pač težje sforsirat realne rešitve, kot pa samo jokat, kako so tvoje ideje kul in kako bi bil svet lepši, če bi se ravnali po njih...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Grey ::

Zakaj pa sedaj nočejo biti vsi zdravniki? Kolikor vem jih močno primanjkuje. Delo je dobro plačano a z zelo veliko odgovornostjo in zelo naporno. Si prepričan, da je človek, ki mu je aspiracija postati dimnikar, pripravljen sprejeti tako veliko odgovornost in biti 24/7 v bolnici?

Zakaj? Ker traja 10+ let, da se preglodaš skozi faks, specializacijo itd. Da ne omenjamo, da na specializacijo čakaš tudi pol leta in v tem času dobesedno samo luft mešaš - opravit jo pa moreš.
Well...that's what I said...

Zakaj se opiraš na stare primere? Veš zakaj ta "komunizem" ni deloval? Ker je bil implementiran v kapitalistični obliki. In to dvoje ne gre skupaj, ne more ustvariti stabilnega sistema. NI ŠANS!

Komunizem ne bo nikoli deloval, ker ne upošteva osnovne lastnosti ljudi - to, da nismo enaki. Katerikoli sistem, ki temelji na tem, da bi nas vse spravil v enake škatlice, je obsojen na propad.
Ni obsojen na propad. In to ni osnovna lastnost ljudi. V panogah smo si po poklicu vsi enaki.

Ob primerno večji plači, seveda. Malo bi bilo treba skorelirat urne postavke, tako, da bi se ta razlika izničila in bi bila stvar rešena.

Praviš, da sedaj nimaš denarja za slovenske produkte? Povej mi, kako naj slovenska firma da tebi večjo urno postavko in ti plača več, če ti z tem denarjem greš v trgovino in kupiš najcenejšo kitajsko robo? Zakaj ne presekaš tega vozla, kupuješ samo slovenske produkte, da bo firma potem sploh imela denar, da ti poviša plačo? Aja, to pa ne, ti bi rad, da se firma zapufa za tvojo višjo plačo, ki bo potem tako ali tako šla spet za kitajske produkte - boš pač raje kupil zraven kitajskega pralnega stroja še kitajski LCD televizor, kot "samo" pralni stroj od Gorenja.
Aja pozabil sem odgovoriti na prejšnji post, kjer bi našel odgovor: Kupujem to, kar je okusno in kvalitetno ne glede na ceno ali od kod je prišlo. Pa če je to slovensko ali ne. Kitajske robe pa nikakor. Se prehitro pokvari in polomi.

Sicer ti pa verjamem, da je v življenju najlažje zagovarjat pravljice, ki nimajo najmanjše realne možnosti, da bi uspele - je pač težje sforsirat realne rešitve, kot pa samo jokat, kako so tvoje ideje kul in kako bi bil svet lepši, če bi se ravnali po njih...
Točno to...to pravljico bi moral sforsirat, ker se vrli direktorji ne bi odpovedali milijonskim plačam kar tako. Po drugi strani pa bi delavci hitro sprejeli tako ekonomijo...kdo je pa ne bi razen teh, ki so sedaj na vodilnih mestih megakorporacij...ali pa malo boljših podjetij in se vozijo v raznih Cayennih ipd. avtomobilih.

WarpedGone ::

Ni obsojen na propad. In to ni osnovna lastnost ljudi. V panogah smo si po poklicu vsi enaki.

Vsi smo einsteini? Vsi smo von Brauni? Vsi Akrapoviči?
Oprosti ampak življenje se pač ne strinja stabo. Pejt raje pisat pravljice, mogoče boš celo kakšno prodal kakšenmu drugemu pravljičarju.

Glede topica:
Če si danes star okrog 50 let, potem morda lahko računaš na upokojitev pri 65. (v najslabšem primeru). Če si danes star okrog 30 ali manj, pozabi na 65, raje računaj na 75 ali morda celo 80 - 85, če bo šla medicina s podobnim tempom naprej.

Sicer pa, tale slikca je zgovorna:

Splača se zavedat realnosti, danes se v Sloveniji ljudje v povprečju upokojujejo pri 58,7 letih starosti. Ker je sistem pač kompliciran in poln izjem. Una meja 63 al kolk pač je, je samo zadnja šansa, če ti prej ne rata.

Edit: če zna kdo popravit sliko, go for it. Klik nanjo men dela.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

Ni obsojen na propad. In to ni osnovna lastnost ljudi. V panogah smo si po poklicu vsi enaki.


Še dva delavca v istem podjetju nimata istih interesov, kaj šele dva delavca v isti panogi. Eden bo celo plačo znosil v gostilno in bo videl le to, kako narediti v tistih 8 urah šihta čimmanj in čimprej iti na pivo, drugi bo pa ambiciozen in bo rad naredil eno naduro zato, da si bo kupil npr. stanovanje oz. šolo. Če bosta imela oba iste šanse plačila, bo tudi sposobnejši naredil toliko, kot tisti, ki naredi najmanj. That's how simple it is.

TESKAn ::

Well...that's what I said...

Res? No, ni bilo videt. Ti si rekel, da ni kandidatov za zdravnike (Zakaj pa sedaj nočejo biti vsi zdravniki?). So. In tvoj sistem, kjer bi vsem dal enako, bi pomenil, da bi večina ljudi rekla "kaj bi se 10+ let zezal s sistemom, da bom potem imel enako plačo, kot dimnikar?" in bi zdravnikov še bolj primanjkovalo.

Ni obsojen na propad. In to ni osnovna lastnost ljudi. V panogah smo si po poklicu vsi enaki.

Eh, ne si zatiskat oči pred naravo. Nismo vsi enaki. En bo naredil nov produkt v prvo, drugi bo potreboval par redesignov. Eden bo sestavil produkt v pol ure, drugi se bo mučil cel dan. Tudi znotraj iste panoge. Verjamem pa, da bi v tvojem sistemu bili vsi enaki - vsi enako neučinkoviti, ko ne bi imel več nobene motivacije, da bi delal bolje od soseda za tekočim trakom. Koneckoncev bi dobil za svoje delo isto plačo, pa če bi naredil dvakrat več od soseda, ali pa dvakrat manj.

Točno to...to pravljico bi moral sforsirat, ker se vrli direktorji ne bi odpovedali milijonskim plačam kar tako. Po drugi strani pa bi delavci hitro sprejeli tako ekonomijo...kdo je pa ne bi razen teh, ki so sedaj na vodilnih mestih megakorporacij...ali pa malo boljših podjetij in se vozijo v raznih Cayennih ipd. avtomobilih.

Kdo bi se potem še podal v podjetništvo? Ti zagovarjaš, da moramo vsi bit kot termiti, hodit brezciljno v službo, vsi živet v enakih vrstnih hiškah, vsi vozit enake avte, imet enak televizor in tako naprej. Mogoče se tebi zdi tak svet idealen, meni se pa zdi, da bi bil preveč podoben kaki soseski na kitajskem - ko cel blok ljudi hodi delat v isto tovarno, živijo v enakih stanovanjih, jedo enako hrano. Ne hvala. Mi je že bolj všeč malo raznolikosti, pa čeprav to pomeni, da se moram za svojo plačo potrudit in mi je ne šenkajo zato, ker pač sem.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

monster-x ::

amda, govorimo o povprečnem dvigu realnih plač. Res si poglej, koliko časa bi mogu delat pred 91 in koliko danes za neko košarico dobrin. Tko da ne pametuj. :) In če se povprečna plača dvigne, še ne pomeni, da se je vsem. Loh se enim precej dvigne, nekomu pa malo pade, v povprečju pa je narasla. Razumeš? Jebeni tile statistični pojmi a ne ...

Sicer pa mi je čist vseeno, če komentiraš moje poste ali ne. Mi boš vsaj prihranil dragocen čas. Je pa svet tak, krut ali pa ne. In tako sistem funkcionira, če ti je všeč ali pa ne. Če si se sposoben in željan prilagajati, boš dobro živel, če ne pa ti ostane jokanje na forumih, kako zelo je sistem krivičen.
Je pač tako, da tudi ti imaš večjo pogajalsko moč, ko kupuješ nekaj in lahko izsiljuješ nižjo ceno, če je na trgu močna konkurenca. Enaki zakoni pa veljajo na trgu dela. Delovna mesta pač niso nekaj, kar bi delodajalci dajali iz usmiljenja, temveč zaradi tega, ker potrebujejo delo. Tako kot ti ne hodiš v trgovino zaradi usmiljenja do podjetja, ampak zaradi tega, da zadovoljiš svojo potrebo po neki dobrini. In ne plačuješ več kot je tržna cena določene dobrine, tako tudi delodajalec ne plačuje dela več kakor je njegova tržna cena. Če ga, ga le zaradi dobre volje oz. zaradi motivacije, da mu bo delavec prinesel še več kakor mu več plačuje (to ve vsak malo bolj resen poslovnež).
In ne rabim psihiatra. Nič se ne boj. Morda le ti potrebuješ malo ekonomske literature za prebrat, da boš vedel, kako stvar funkcionira.


Grey, pol pa kaj drugega kot zdravnik, sej je vseeno. Pravim ti, da če so plače fiksne, ni motivacije za še boljše delo. Sej so ti že ostali napisali. Pejt raj pravljice pisat. V svobodni državi ni šans, da tak sistem uspe. Če pa bi rad bil nesvoboden in da ne bi smel delati, kar ti paše, pa pojdi v kako Severno Korejo. Tam se boš imel res fajn.
In ne pozabi. Že ti s svojo nakupno odločitvijo vplivaš na to, ali se bo proizvajalo več mleka ali več kruha. Tisti, ki to vidi in je pripravljen zadovoljiti to tvojo potrebo, se prilagaja in je zaradi tega lahko uspel, tisti, ki tega ne vidi pa ne. Prav enaki zakoni veljajo na trgu dela. Če ti je všeč ali pa ne.

Kupujem to, kar je okusno in kvalitetno ne glede na ceno ali od kod je prišlo. Pa če je to slovensko ali ne.

Khm, "izdajalec"?
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

Grey ::

Ma ne da se mi več odgovarjat. Vsi, ko preberete moj post, aplicirate na kapitalizem (primer: oldguy) in primerjate s komunizmom, ampak to ne gre in ne morete to tako gledat. Gre za popolnoma samostojen sistem, ki ni nič od naštetega in zahteva Hard reset celotnega sistema. Očitno je sistem preveč radikalen, da bi ga doumeli ali pa ne znam podati ideje na tak način, da bi razumeli.

WapedOne:
Če si danes star okrog 50 let, potem morda lahko računaš na upokojitev pri 65. (v najslabšem primeru). Če si danes star okrog 30 ali manj, pozabi na 65, raje računaj na 75 ali morda celo 80 - 85, če bo šla medicina s podobnim tempom naprej.

S tem se pa absolutno ne strinjam. Če se zvišuje meja dolžine delovne dobe potemtakem se mora zviševati tudi dolžina šolanja. Ne moreš imeti (vsaj v kapitalizmu ne) trume 25-letnikov, ki nimajo dela zato, ker so na delovnih mestih metuzalemčani.

WarpedGone ::

Ti bi kr vse po partijsko uredil, a ne? Ker delamo do 80.leta bo treba pač podaljšat šolanje.
Teb res ni jasno niti 0,0. Kdo bo plačeval dalše šolanje? To pride kr iz lufta?
Trume 25 letnikov nimajo službe izključno iz mešanice naslednjih razlogov:
1. nesposobnost
2. lenoba
3. zacementirano socialistično razmišljanje

Elon Musk (porajajoča se zvezda kapitalizma) je na primer naredu fiziko, vpisal doktorat na stanfordu ampak čez dva dni pustil vse skupaj in raje ustanovil firmo. Za paypal si seveda že slišal. Za tem je ustanovil SpaceX in sedaj dela naslednika SpaceShuttlov.

Vse kar ljudje potrebujejo, je nekaj samoiniciativnosti. Probaš pač če rata. Če ne rata, probaš neki druzga. Socialisti pa raje sedijo doma in jokajo nad grdimi kapitalisti.

Bedno.
Zbogom in hvala za vse ribe

A. Smith ::

Saj ne rečem, prosti trg je v ekonomiji najboljše, kar je lahko. In se prav tako zavedam dolgoročnih koristi kapitalizma (po nekaj generacijah imajo najrevnejši bistveno več, kot bi imeli v socializmu).

Ampak pričakovat, da bo kompletna populacija disciplinirana, samoiniciativna in odgovorna, potem pa furat kapitalizem brez socialne države do skrajnosti je slab recept. Človeški atributi so med populacijo porazdeljeni po Gaussu. Vedno bo 50% nad- in 50% podpovprečnih. Zaslužek pa narašča eksponentno glede na sposobnost osebka. In povprečen človek ni robot, da bo prenašal kako sam komaj živi, nekdo pa si lahko privošči vse. Socialna država bo ostala, in to taka, da bo za večino še sprejemljiva. Žal (ali pa k sreči?) pa ekstremno sposobni, ki gledajo, kako jim država jemlje denar, niso v večini.

Da se vrnem k vprašanju izobraževanja.
Mislim, da je študentov preveč. To pomeni ogromno najbolj produktivnih let populacije vrženih stran. Ampak folk druge izbire nima, ker je visoka izobrazba pogosto pogoj na mestih, kjer bi srednješolska popolnoma zadostovala. Zato se mi zdi ideja o plačljivem visokem šolstvu bolj in bolj privlačna. Roko na srce, naše fakultete niso ravno čudo sveta in plačljivo šolanje je vsekakor pot do večje kakovosti.

Kar pa se tiče metuzalemcev na delovnih mestih, pa nikjer ne piše, da ni sposoben velik delež med njimi do 65. leta prihranit dovolj za upokojitev. Živi bili, pa videli.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

WarpedGone ::

@A. Smith
Se več ali manj strinjam s tabo. Zato tudi zagovarjam UTD in EDS, kot učinkovito socialno mrežo, ki naj ulovi najmanj sposobne da ne ostanejo na čisti 0.

Biti podpovprečen v ultraproduktivni družbi sploh ni nujno slabo. V takšni družbi je UTD lahko dovolj visok, da lenobe in nesposobneži raje samo ležijo namesto da se vpletajo v proizvodnjo in zavirajo bolj učinkovite in pridne pri njihovem delu. Naj raje ležijo na FF al pa liberalni akademiji in mešajo luft. Oz. naj ne delajo zgage pri ustvarjanju novega vrednosti.

Pogosto en sposoben naredi več in bolje sam, kot pa da mu za pomoč daš še eno lenobo, ki ga bo le zavirala in delala škart, ki ga je treba pol še popravlat in izločat. Naj se takšni osebki raje izločijo sami. UTD je plačilo za nedelo.

Problem izobraževanja je, da je v folk vkovana misel da določena izobrazba ZAHTEVA določeno višino plače. Da če si pa recimo pravnik, pol ti morjo pa nujno dat 2 jurja plače, pa tut če samo fotokopiraš stare spise. Ker ti si ja hodil na faks. In pol se folk raje sonči na sončni upravi in jamra nad grdimi kapitalisti, ki jim nočejo dat službe po 2k za fotokopiranje.

Folk se nikakor noče zavedat da je plača izključno plačilo za njegovo delo. Če je tisto delo ničvredno, je plača pač 0 EUR, pa ni važno sploh kolk časa je tip grel klopi na faksu in kako zelo se je trudil.

Koliko plačate za barvanje rdečih kamnov? Js barvam zelo kvalitetno. Pa še na faksu sm bil!
Zbogom in hvala za vse ribe

Grey ::

Ti bi kr vse po partijsko uredil, a ne? Ker delamo do 80.leta bo treba pač podaljšat šolanje.
Teb res ni jasno niti 0,0. Kdo bo plačeval dalše šolanje? To pride kr iz lufta?
Trume 25 letnikov nimajo službe izključno iz mešanice naslednjih razlogov:
1. nesposobnost
2. lenoba
3. zacementirano socialistično razmišljanje

Ne, preprosta logika napredka.

Razvoj tehnologije -> več hi-tech integracije v poslovni proces -> poveča se produktivnost -> manj potrebne delovne sile -> dedki/babice ostajajo zaposleni dlje -> mladci postajajo brezposelni

oldguy ::

Ma ne da se mi več odgovarjat. Vsi, ko preberete moj post, aplicirate na kapitalizem (primer: oldguy) in primerjate s komunizmom, ampak to ne gre in ne morete to tako gledat. Gre za popolnoma samostojen sistem, ki ni nič od naštetega in zahteva Hard reset celotnega sistema. Očitno je sistem preveč radikalen, da bi ga doumeli ali pa ne znam podati ideje na tak način, da bi razumeli.


Ti kar govori in ne obupaj. Če so ideje koristne, jih bom hitro posvojil, ne skrbi. Saj zato pa imamo forum...

WarpedGone ::

Grey:
Ne, preprosta logika napredka.
Razvoj tehnologije -> več hi-tech integracije v poslovni proces -> poveča se produktivnost -> manj potrebne delovne sile -> dedki/babice ostajajo zaposleni dlje -> mladci postajajo brezposelni

Izhajaš iz predpostavke, da je množica možnih produktov, ki jih ljudje izdelujejo fiksna. Da če neko stvar dela sedaj stroj, človek nima več kaj delat.

!!! NAROBE !!!

Količina proizvedenih produktov se skozi celo zgodovino le POVEČUJE. Človeštvo pri tem uporablja čezadlje več strojev in naprav, kar pa povzroča le nekaj: še več proizvedenih različnih stvari. Ta različnost in količina pa ne pade iz neba, ampak jo proizvajajo ljudje, katerim sedaj ni treba na poljih na roke žeti pšenico ali še prej po gozdovih lovit zajcev.

To kar ti danes tule trobezljaš, so pred 150 leti trobezljali v angilji ko so šli razbijat statve, češ da bojo sedaj šivilje brez dela. Ko je prišel parni stroj pa spet, itd. Temu se reče ludizem.

Povej mi, kdo je leta 1750 fural parne lokomotive, kdo je leta 1850 delal avtomobile, kdo je leta 1950 sestavljal homepage, kdo je leta 1985 načrtoval LCD zaslone, itd.

Problem je, da je zelo enostavno vidit kako nekaj je, potem pa ni več. Zadostuje ena možganska celica in 2 sekundi časa.

Malo več pameti pa je potrebno, da opaziš, da bi lahko bilo tudi obratno: da nečesa sedaj ni, da pa bi lahko bilo. Temu se reče podjetniška pobuda. Ljudje imajo čezadlje več potreb, čezadlje več želja, itd. Najdi nekaj takega in to prodajaj. Na boljšem boš ti, ker boš nekaj zaslužil, na boljšem bodo tvoje stranke, ker jim boš zadostil neko potrebo, ki je prej bila nepokrita.
Zbogom in hvala za vse ribe

Grey ::

Grey:
Ne, preprosta logika napredka.
Razvoj tehnologije -> več hi-tech integracije v poslovni proces -> poveča se produktivnost -> manj potrebne delovne sile -> dedki/babice ostajajo zaposleni dlje -> mladci postajajo brezposelni

Izhajaš iz predpostavke, da je množica možnih produktov, ki jih ljudje izdelujejo fiksna. Da če neko stvar dela sedaj stroj, človek nima več kaj delat.

!!! NAROBE !!!

Količina proizvedenih produktov se skozi celo zgodovino le POVEČUJE. Človeštvo pri tem uporablja čezadlje več strojev in naprav, kar pa povzroča le nekaj: še več proizvedenih različnih stvari. Ta različnost in količina pa ne pade iz neba, ampak jo proizvajajo ljudje, katerim sedaj ni treba na poljih na roke žeti pšenico ali še prej po gozdovih lovit zajcev.

To kar ti danes tule trobezljaš, so pred 150 leti trobezljali v angilji ko so šli razbijat statve, češ da bojo sedaj šivilje brez dela. Ko je prišel parni stroj pa spet, itd. Temu se reče ludizem.
Če potrebuješ 1 napravo, da odpraviš 15 delovnih mest in ta naprava to delo opravi v skoraj polovici časa hitreje, zakaj bi rabil še več ljudi? Kvečjemu veliko manj, ker tudi dele za te robote izdelujejo roboti. In to ni ludizem. Autonomous Machines building Autonomous Machines ali pa Humans building Machines ni enako. Pri prvem potrebuješ nično število delavcev pri drugem pa ustvarjaš neinteligentne naprave in to je tvoj ludizem - pojem preteklosti, ki se bo spremenil v realnost šele sedaj. Če mi daš proračun Slovenije ti aboliram vsa delovna mesta blagajničark, pekov in še nekaj ostalih poklicov, ki so pojem preteklosti. Kako bi kapitalizem prenesel to? NE MORE. Kapitalizem je sam po sebi sistem, ki zavira tehnološki napredek civilizacije pa čeprav mi boš trdil nasprotno, je res.

Povej mi, kdo je leta 1750 fural parne lokomotive, kdo je leta 1850 delal avtomobile, kdo je leta 1950 sestavljal homepage, kdo je leta 1985 načrtoval LCD zaslone, itd.

Problem je, da je zelo enostavno vidit kako nekaj je, potem pa ni več. Zadostuje ena možganska celica in 2 sekundi časa.

Malo več pameti pa je potrebno, da opaziš, da bi lahko bilo tudi obratno: da nečesa sedaj ni, da pa bi lahko bilo. Temu se reče podjetniška pobuda. Ljudje imajo čezadlje več potreb, čezadlje več želja, itd. Najdi nekaj takega in to prodajaj. Na boljšem boš ti, ker boš nekaj zaslužil, na boljšem bodo tvoje stranke, ker jim boš zadostil neko potrebo, ki je prej bila nepokrita.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rezultati finskega eksperimenta z UTD: ljudje srečnejši in bolj zdravi, vpliva na zap (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23945160 (38021) Mato989
»

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12530831 (27806) Matko
»

43-let delovne dobe, da ali ne? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28537209 (33905) Samuel

Več podobnih tem